Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτες στερεές τροφές και δυσκοιλιότητα ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Ειμαι ενα κοριτσακι 5 μιση μηνων και ηδη ειμαι σε προγραμμα στερεων τροφων δηλαδη λιγο πριν μπουμε στον 5ο μηνα ξεκινησαμε κρεμα ρυζαλευρο μετα συνεχισαμε με φρουτοκρεμα και αυριο μπαινουμε στη χορτοσουπα.Τα τρωμε με λιγο ζορι και κλαμα αλλα τρωμε οσο θελουμε και φυσικα εχουμε παντα stand by το βυζακι της μαμας.Το θεμα ειναι οτι απο τοτε που εχουμε ξεκινησει ολη αυτη την διαδικασια η μικρη εκανε δυσκοιλιοτητα με αποτελεσμα να περνανε 4μερες και μετα να της κανω κλυσματακι για να ελευθερωνεται το μωρο.Μονο τρεις φορες ολο αυτο το διαστημα εκανε μονη της κακα.Επισης πινουμε αρκετο νερακι περιπου 200μλ την ημερα.

Ο παιδιατρος της μου λεει να μην ανυσηχω αλλα δεν βλεπω να αλλαζει κατι και μου λεει να μην φοβαμαι το κλυσματακι.Της εκανα την παρασκευη κλυσμα και εβγαλε παρα πολυ σκληρα κακακια αφου σπαραζε το καημενο.Παλι τωρα γκρινιαζει, αλλα εξαεριζεται κανονικοτατα.Της κανω το κολπο με τη μπατονετα και το ελαιολαδο αλλα δεν βλεπω αποτελεσμα.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?Μηπως μπορω να της δωσω κατι και να τα κανει απο μονη της ??? Βοηθηστε με γιατι θα τρελαθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχας για μωρακι που θηλαζει ξεκινησατε πολυ νωρις τισ στερεες τροφες...

κατα δευτερον η κρεμα ρυζαλευρο προκαλει δυσκοιλιοτητα, θα δεις πως αμα τη σταματησεις θα σταματησει και το προβλημα.

Συζητα με τον γιατρο σου μηπως να καθιστερισετε λιγο ακομα και να δωσετε μετα μια και καλη φρουτα, η να αλλαξεις μαρκα κρεμας.

Τα περισσοτερα παιδια οταν ξεκινανε στερεες εμφανιζουν προβλημα δισκοιλιοτητας αλλα με την εισαγωγη ολο και περισσοτερων φρουτων και λαχανικων τα ξεπερνανε

Θα δεις πως αμα ξεκινησετε φρουτα και λαχανικα θα δεις βελτιωση , θα δοσεις βαση σε πιο "ευπεπτα" πχ θα ξεκινησεις με αχλαδι και μετα μηλο μπανανα, και απο λαχανικα να δωσεις εμφαση σε κολοκυθακι και μπροκολο μαζι με το καροτο πατατα.

Επισης με το που θα γινει 6 μπορεις να δωσεις κολοκυθα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα!

Συμφωνω με τη Χρυσα!

Κ εγω θα προτεινα να διακοψεις το ρυζαλευρο...Οταν λες φρουτοκρεμα εννοεις

Φρεσκα φρουτα?Αν ναι τοτε δε χρειαζεται τιποτα αλλο!Ελαττωσε ελαφρως μηλο κ μπανανα για λιγες μερες

κ θα επανερθει!

Να την χαιρεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ και γω με τις προλαλήσασες!

Επίσης να προσθέσω!

Τα φρούτα καλό είναι να τα αλέθεις με τη φλούδα γιατί βοηθάνε με την μόνη προϋπόθεση οτι είναι βιολογικά και ακέρωτα. Ακόμη ένα τρικ για τα φυτοφάρμακα είναι να τα μουλιάζουμε καλά σε ξυδόνερο.

Πολύ μεγάλη προσοχή με τα μήλα. Ποτέ να μην τα τρώτε με τη φλούδα αν τα δείτε γυαλιστερά σαν της βιτρίνας.

Στα λαχανικά προσθέτεις και 2-3 μπάμιες και γεμίζει καλά η πάνα!!! :lol::lol::lol:

Προσοχή και με το νεράκι! 200ml είναι πολλά και ίσως να το προτιμά σε σχέση με το γάλα γιαυτό και πίνει τέτοια ποσότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου κάνει εντύπωση που σου είπε να μη φοβάσαι το κλυσματάκι και να κάνεις τόσο συχνά... Καλά που δεν είναι λύση, αλλά δεν ξέρω και πόσο καλό είναι. Εμένα εδώ, μου έχουν πει ότι πρέπει να το αποφεύγω για να μάθει το εντεράκι να λειτουργεί μόνο του. Δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη?

Πάντως νομίζω ότι ξεκινήσατε νωρίς και δεν ήταν έτοιμο το μωράκι. Τρώει με το ζόρι και με κλάμματα κι έχει κάνει και δυκοιλιότητα. Εγώ προσωπικά θα είχα σταματήσει για λίγο καιρό και θα δοκίμαζα πάλι αργότερα. Αφού θηλάζει το μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα.Μας ξεκινησε νωρις στη κρεμα γιατι δεν βαζαμε κανονικα κιλα,βαζαμε 400 ενω επρεπε να βαζουμε 700.Το θεμα κρεμα ρυζαλευρο το εχουμε αφησει, τωρα ειμαστε στη περιοδο φρουτων φυσικα φρεσκων με ολοκληρα πορτοκαλι αχλαδι και μισο μηλο και μπανανα.Το προβλημα ομως και με τα φρουτα εγινε πιο εντονο.Σημερα σταματαμε τα φρουτα και φτιαχνουμε χορτοσουπα πατατα καροτο.Λετε αν βαλω κανενα κολοκυθακι να το βοηθησω το μωρο μου?Η να βαλω καμια μπαμιουλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη αλλα νομιζω οτι ο γιατρος σου κανει καποιο λαθος...τα μωρα που θηλαζουν μετα το πρωτο τριμηνο ΔΕΝ βαζουν τοσο βαρος. Αν θυμαμαι καλα απο τα δικα μου μου ειπε πει 300- 450 για το δευτερο τριμηνο και μετα παλη αυξανετε λιγο.

Γραψε μας αν μπορεις αναλυτικα ολες τις ζυγησεις που κανατε.

Εφοσον δινεις πορτοκαλι χωρις προβλημα, δωσε βαση σε πορτοκαλη αχλαδι και μειωσε πολυ το μηλο μπανανα και αν βρεις δαμασκινα βαλε και απο αυτο. Και στην σουπα μειωσε πολυ την πατατα καροτο και δωσε βαση σε κολοκυθακι, μπροκολο, και βαλε και καμια μπαμια.

και σταματα να κανεις τοσο συχνα κλισμα, θα αδρανισει το εντερο και θα διμηουργησεις μονημο προβλημα το οποιο θα σου παρει πολυυυ χρονο να διορθωθει.

Αν ηδη το χρισημοποιεις καιρο εχεις ηδη κανει το εντερο να λειτουργει σε ρυθμο χειμερειας ναρκης και πολυ δυσκολα θα απανδραστηριοποιηθει. Αραιωσε πολυ τα κλισματα, οσο μπορεις..μα καλα ο γιατρος σου παει καλα;;;..τι συμβουλες δινει...δεν παιρνεις και καμια δευτερη γνωμη.

Παντως να ξερεις τοσο αμεσα αποτελεσματα μην περιμενεις, θα κανει καποιο διαστημα να συνηθησει το εντερακι τη νεα κατασταση, ισως αν εχει καιρο που κανει σκληρα κακα να ποναει και για ψυχολογικο λογο να τα κραταει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,΄

καταρχήν τα 400γρ για την ηλικία σας μια χαρά βάρος είναι, επιπλέον με την εισαγωγή των στερεών συνήθως να μωρά βάζουν λιγότερο βάρος και όχι περισσότερο

Το ρυζάρευρο σίγουρα φέρνει δυσκοιλιότητα και το πορτοκάλι είναι από τις πιο αλλεργιογόνες τροφές και συνήθως εισάγεται αργότερα, μου κάνει εντύπωση που ξεκινήσατε τόσο νωρίς και μάλιστα με ολόκληρο πορτοκάλι.

Και στην χορτόσουπα δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει η πατάτα, καρότο νομίζω και τα δύο ότι σφίγγουν

Το κολοκυθάκι σίγουρα θα βοηθήσει περισσότερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα έκανε δυσκοιλιότητα και έφταιγε και τορ υζάλευρο αλλά και το γάλα δεύτερησ βρεφικής ηλικίας που είχα πάρει αφού δεν θηλάζω πια. Μας είπε να κόψουμε το ρυζάλευρο και για να στρώσει το εντεράκι του έδινα χαμομήλι κάθε μέρα. Εμένα ζοριζόταν τόσο που έβγαλε κι αιματάκι 2 φορές. Τώρα αρχίσαμε φρούτα. Μου είπε η γιατρός μου ότι το αχλάδι βοηθά στη δυσκοιλιότητα ενώ μήλο και μπανάνα είναι πιο "στουμπωτικά". Οπότε αν δω ζόρια να βάζω περισσότερο αχλάδι και λιγότερο μήλο-μπανάνα. Ακόμα τρώμε μόνο αχλάδι και είμαστε μια χαρά. Αργότερα θα δούμε. Καλή συνέχεια. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποναει υπερβολικα σημερα και ειναι μες στη γκρινια.δεν ξερω γιατι ο ηλιθιος ο γιατρος της μου ειπε ετσι.παντως σημερα στη χορτοσουπα της θα της βαλω μιση πατατα και ολοκληρο ενα κολοκυθακι.νομιζω μπροκολο δεν κανει να φαει επειδη εχει θυρωειδη και ελλειψη ενζυμου.Ελπιζω να σημερα να της αρεσει η χορτοσουπουλα και να την φαει και ολη και να μου καταχεσει το κοσμο ολο.

Δεν ειναι λιγο μικρουλα για μπαμιες?Πως θα τις βαλω στη σουπα?Καθαριζονται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! :)

Και εμένα παρουσίασε δυσκοιλιότητα με το ρυζάλευρο,έφαγε για 6 μέρες και μετά το σταματήσαμε.Με την εισαγωγή και της φρουτόκρεμας,χορτόσουπας,το ξαναβάλαμε και τώρα είναι μια χαρά!

Βάζε στη χορτόσουπα παραπάνω κολοκύθι όπως σου είπαν και τα κορίτσια.

Για το κλύσμα εμένα μου είπε όχι,και όταν έκανε δυσκοιλιότητα,το αφήσαμε να επανέλθει μόνο του.Επίσης είναι κατά και για τη μέθοδο με τη μπατονέτα,πρέπει να μάθει να λειτουργεί μόνο του το εντεράκι.

Πόσο βάρος έχει τώρα??Εμένα εδώ και 3 μήνες παίρνει,450,500,300 γραμμάρια.Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Εμένα μόνο τον προηγούμενο μήνα που πήρε 300 μου είπε ότι θα ήταν καλύτερα να έχει πάρει λίγο παραπάνω!

Εύχομαι καλή συνέχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικα ειστε μικα ακομα..αλλα αφου εχετε ηδη αρχισει λαχανικα η μπαμια ειναι ΟΚ, θα βαλεις μια με δυο πολυ μικρες μπαμιες τις οποιες θα πλυνεις πολυ πολυ καλα θα κοψεις το "κεφαλακι" και θα μαγειρεψεις.

Επισης μια ςκαι ηδη τρωτε πορτοκαλι- που ειναι παλη πολυ νωρις- μπορεις να δοσει ςκαι πολυυυ λιγο ακτινιδιο πολυ λιγο ομως 1/4 μια μικρης και λεπτης σχετικα φετασ.

Ειναι λογικο να ποναει, σου το ειπα πλεων θελει χρονι να συνηθησει το εντερακι στην ιδι ακατασταση.

Πραγματικα θα πρεπει να συμβουλευτεις και αλλον γιατρο, δεν ξερω ισως να ειναι πολυ καλα καταρτισμενος στο ιατρικο κομματι του επαγγελματο ςτου αλλα απο θεμα διατροφης εχει μαυρα μεσανυχτα..και ειδικα με το θεμα κλισμα οπου το 90% των παιδιατρων τα συστινουν σε ακραιες περιπτωσεις και οχι πολυ συχνα....τι να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εχετε απολυτο δικιο οσο αφορα το κλυσμα αλλα εχει τωρα 10 λεπτα που σφιγκεται αλλα τιποτα.δεν αντεξα λυγισα και της εκανα κλυσμα και καθε φορα που σφιγκοταν για να βγουν τα κακα χτυπιοταν απο τον πονο και τσιριζε.την λυπηθηκε η ψυχη μου που την εβλεπα να ζοριζεται και να βγαζει κακα σαν μικρες πετρες και τωρα εχει αρχισει και βγαζει μαλακα.γιατι να συμβαινει αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου,έτσι τα έκανε και εμένα,σαν πέτρες.Σε καταλαβαίνω,εμένα σφιγγόταν έτσι 1 μέρα ολόκληρη. :(:(

Καλή αρχή να έχετε σήμερα και να φτιάξει γρήγορα το εντεράκι σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κακα του παιδιου σε αυτην την ηλικια πρεπει να ειναι μαλακα, ζωριζετε και με τοσο σκληρα κακα θα μπορουτσε να κανει ραγαδα προκτου.

Θα πρεπει να μαλακωσουν αρκετα και να γινουν περιπου σαν ταχινι θελει χρονο για να σχηματιζοντα αλλα και τωτε πρεπει να ειναι μαλακα.

Αυτο σημαινει πως αρχιζετε να βελτιωνεστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστα και εμενα απο το σαββατο ειναι ετσι με σφιξιματα γκρινια τσιριδες και πολλες κλανιτσες!!!αχου ηρεμησε το καημενουλι μου και μου κανει βολτες απο δωματιο σε δωματιο.

ναι τοσο καιρο ετσι πηκτα κιτρινα σα ταχινι ητανε.παντως μεχρι να της βγουνε αυτα τα κακα δυνοπαθησε με τις χοντροπετρες που την πονουσαν την σκατουλιτσα

μετα απο ποσο καιρο επανερχεται?δηλαδη σε ενα τριημερο θα δω κακακια ή βιαζομαι πολυ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα με χαμομήλι,έφτιαξε σε 3 μέρες.Κάνε λίγο υπομονή,είναι δύσκολο να βλέπεις το παιδάκι σου να υποφέρει αλλά πρέπει να επανέλθει το εντεράκι.Θα δεις και με τη φρουτόκρεμα διαφορά,τα βοηθάει αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα το προσπαθησω και αυτο ηδη της εκανα ενα της μιλουπα οσο πιει δεν θα με πειραξει, ετσι και αλλιως αυτη με κανει κουμαντο! νασαι καλα και εσυ οπως και ολα τα κοριτσια που με βοηθησαν με τις απαντησεις τους.να χαιρεσαι το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναμαι παλι! Εκει που εδειχαν ολα καλα, δηλαδη την δευτερα οπως σας εχει πει της εκανα κλυσμα - αδειασε το κακομοιρο- την τριτη απο μονη της εκανε κακα. Χαρα εγω που ολα εδειχναν ενταξει, αλλα απο την τριτη εχω να ξαναδω κακα μεχρι και σημερα μερα σαββατο (σχεδον 4 μερες). Ηδη σκεφτομαι να την παω σε αλλο παιδιατρο αλλα ειναι και σαββατο και μπορει να ειναι κλειστο το ιατρειο του. Τι να κανω? Το φαγητο της που ετρωγε ηταν μιση πατατα με ολοκληρο κολοκυθακι και μια κουταλια λαδι τιποτα αλλο, και επινε χαμομηλι της μιλουπα αντι για νερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι λογικο, στο ειχα ξαναπει μην περιμενεις τοσο γρηγορα αποτελεσματα, βλεπεις με τοσα υποθετα το εντερακι εχει αδρανησει και δυσκολα θα παρει μονο του μπρος.

Τοσα υποθετακια το εκαναν λιγο τεμπελικο. Ισως και το μωρο απειδη ποναει να μη θελει να κανει κακα και να τα κραταει.

Πρεπει να βρεις εναν γιατρο που να ειναι γνωστης του αντικειμενου να σου δωσει καποια αγωγη- οχι υποθετα- η οποια θα κινητοποιησει το εντερο και θα το κανει παλη να δουλεψει χωρις μηχανικα μεσα.

Θυμαμαι πως εγω μετα την γεννα ειχα τρομερη λειτουργικη δισκοιλιοτητα και πονο ειχα κανει και ραγαδες.

Ειχα παει σε εναν γιατρο και μου εδωσε δυο συροπια τα οποια επαιρνα για τρεις μερες το ενα και για τρεις μερες το αλλο ασχετα αν πηγαινα η οχι τουαλετα.

Μπορω να πω πως βελτιωθηκε η κατασταση παρα πολυ μετα απο 2 ευδομαδες περιπου.

Ισως να σας δοσουν καποια αγωγη απο το στομα η οποια να μαλακωσει τα κακα. Αλλα και μετα απο αυτο θα πρεπει να εξακολουθεις να δινεισ στο παιδι πολλες φυστικες ινεσ.

Απ'οσο ξερω παρα πολλα παιδια εμφανιζουν μιας μορφης δισκοιλιοτητα κατα την εναργη των στερεων τροφων αλλα ισως η αντιμετωπιση να ηταν λαθος.

Μπορει ο γιατρος σου να το θεωρησε φυσιολογικο και να μην αντιληυθηκε την σοβαροτητα της καταστασης, αν ξαναμιλουσε μαζι του εστω να δετε τι θα κανετε..δεν μπορει γιατρος ειναι κατι παραπανω θα ξερει. Τουλαχιστον μεχρι να βρεις καποιον αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΑΛΕΚΑ ΜΟΥ....ΤΙ ΤΡΑΒΑΕΙ Η ΣΑΝΤΟΥΛΙΝΗ ΜΑΣ!!!!! :cry::cry::cry:

Κ ΕΓΩ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΚΡΕΜΑ....ΜΑΛΛΟΝ ΕΔΩ ΘΑ ΓΡΑΦΩ!

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΕ ΤΟ ΑΠΛΟ ΓΑΛΑ(ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΙΣΚΙΛΙΟΤΗΤΑΣ )ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΜΕ!

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΗΣ ΝΟΥΝΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΠΕΠΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ! ΕΙΔΩΜΕΝ!

ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΥΣΚΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΡΕΕΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΕΡΙΑΣ ΜΕ ΒΕΡΙΚΟΚΟ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟ! ΕΓΩ ΑΝ ΔΩ ΤΑ ΖΟΡΙΑ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΑΝΤΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...