Μετάβαση σε περιεχόμενο

λιγο πριν την βάφτιση...διπλό όνομα


VASOMITS

Recommended Posts

χρειάζομαι την άποψή σας πάνω σε ένα θεμα που κοντεύει να με στείλει στο τρελάδικο....

31 Οκτωβρίου βαφτίζουμε τον μικρούλη μας.Τον τάξαμε στον Αγ.Νεκταριο οπότε θα τον πούμε Νεκτάριο...

Ελα όμως που ο πεθερός μου μας κάνει μούτρα....

ΟΚ λέω στον άντρα μου ας του βάλουμε του μωρού μας διπλό όνομα Χρήστο-Νεκτάριο αλλά θα τον φωνάζουμε Νεκτάριο.

Τις προάλλες που πήγε ο άντρας μου απο το πατρικό του, του είπαν τα πεθερικά μου οτι δεν θέλουν το μωρό να το φωνάζουμε και με τα 2 ονόματα αλλά Χρήστο και αν είναι να το λέμε και με τα 2 ονόματα δεν θελει να του βάλουμε το όνομά του....αλλά τα μουτρα είναι μέχρι το πάτωμα...

Σκέφτομαι να τον φωνάζουμε τον μικρό μας Χρήστο-Νεκτάριο, και με τα 2 ονόματα μαζί γιατί αλλιώς θα πλακωθώ άσχημα με τα πεθερικά μου...Αλλά δεν τους αρέσει να τα λέμε μαζί και επιμένουν μόνο στο Χρήστος...

Ο πεθερός μου έχει πρόβλημα με το ψυχολογικά του, οπότε ο άντρας μου δεν θέλει να τον στεναχωρέσει.

Απο την άλλη, όταν με το καλό ξεκινήσω να δουλεύω, αυτοί θα μου κρατάνε το μωρό γιατί οι γονείς μου μένουν πολύ μακριά. Δεν θέλω με τίποτα να ξεχωρίζουν το μωρό μου απο τα άλλα εγγόνια ή να μην του φέρονται καλά εξαιτίας του ονόματος.

Η μόνη λύση που βρίσκω είναι το Χρήστος-Νεκτάριος.Είναι λίγο μεγάλο αλλά στο χέρι μας είναι το πως θα μάθουμε στους άλλους να φωνάζουν το μωρό μας...

Τι λέτε;

Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εκτός αυτού, το όνομά του το έχει ακούσει απο την κουνιάδα μου αλλά λέει απο τον γιο είναι αλλιώς γιατί μένει το ονομά μαζί με το επίθετο... :roll::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΚΟΣ ΒΑΣΩ ΜΟΥ ΚΑΘΕΣΥΕ Κ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΤΕ !!!!!ΕΠΕΙΔΗ Κ ΕΓΩ ΕΤΑΞΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ( ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ) ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΖΗΤΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ!!!!

ΠΟΛΛΥ ΑΠΛΑ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΟΠΩΣ Κ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!!!!!

ΚΑΙ ΝΑΙ Κ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΓΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ!!!!!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΟΝΟΜΑ ΝΑΛΤΟ ΝΕΚΤΑΡΙΟ Κ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΚΕΤΟ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΚΟΣ ΒΑΣΩ ΜΟΥ ΚΑΘΕΣΥΕ Κ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΤΕ !!!!!ΕΠΕΙΔΗ Κ ΕΓΩ ΕΤΑΞΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ( ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ) ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΖΗΤΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ!!!!

ΠΟΛΛΥ ΑΠΛΑ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΟΠΩΣ Κ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!!!!!

ΚΑΙ ΝΑΙ Κ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΓΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ!!!!!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΟΝΟΜΑ ΝΑΛΤΟ ΝΕΚΤΑΡΙΟ Κ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΚΕΤΟ!!!!!

Θα συμφωνησω με την Ελενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου, τι κανεις?? Να χαιρεσαι το γιοκα σου!!

Δεν εχω βρεθει σε αναλογη θεση με τη δικια σου...αλλα θεωρω οτι, απο τη στιγμη που το παιδι ειναι ταμενο, πρεπει να ονομαστει Νεκταριος κ να το φωναζεται ετσι....Θα πρεπει να το καταλαβει ο πεθερος κ καλυτερα να παρει θεση ο αντρας σου σε αυτο.

Συμφωνω με την ελενα, να τους πειτε, οτι το επομενο παιδακι πρωτα ο Θεος, αν ειναι αγορακι θα βγει Χρηστος.

Εγω προσωπικα, ειμαι κατα της αποψης οτι τα παιδια μας πρεπει οπωσδηποτε να παιρνουν τα ονοματα των γονιων μας. Να το κανουμε, αν θελουμε να τιμησουμε καποιον, η αν καποιος εχει φυγει απο τη ζωη, η τελοσπαντων αν θελουμε!!! Αυτο το ΠΡΕΠΕΙ δε το μπορω.....

Εχω μια φιλη, που εβγαλε την κορη της Γραμματικη!!! Ακου εκει......επειδη η πεθερα λεγεται ετσι.....Τι ντροπη .......Της ειπα οτι στο σχολειο οι συμμαθητες της θα την κοροιδευουν οταν κανει γραμματικη...χαχαχα

Βεβαια κ εγω ειμαι παραδειγμα....βγηκα Κωνσταντινα...απο τη μια γιαγια...κ η αλλη (του μπαμπα) δεν ηρθε στη βαπτιση μου γιατι δε βγηκε το δικο της ονομα (Θαλεια).

Ε αυτα ειναι κολληματα.........

Να βγαλεις το παιδακι, στο ονομα που το εχεις ταξει κ ο αγιος σε προστατευσε....αυτο θεωρω οτι ειναι κ το σημαντικοτερο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ συμφωνώ.

Αφού το τάξατε, δε γίνεται να βγάλετε άλλο όνομα, πάει και τελείωσε.

Πες τους στο επόμενο παιδί, θ' ακούσουν το όνομα. Πρέπει να σεβαστούν το τάμα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να χαίρεσαι το αγοράκι σου! Νομίζω το σωστό είναι απο τη στιγμή που είναι ταμμένο το πιιδάκι σου πρέπει να ακουστεί πρώτα το όνομα Νεκτάριος κ δευτερο το Χρήστος του πεθερού σου!Πόσο μάλλον αφού εχει ακουστεί ξανά απο τη κόρη του δεν είναι απαραίτητο να το βγάλεις ούτε κ για δεύτερο! Αυτή είναι δική μου γνώμη πάντα.. Αλλα στο 2011 πάμε αυτό με τα ονόματα γιατι δεν το έχουν ξεπεράσει ακόμα μου λέτε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ρε Βασω..τετοια κολληματα δεν τα μπορω..

θα συμφωνισω με τα κοριτσια δε λενε μη ταξεις σε παιδι και σε Αγιο....

Νεκταριος σκετο γιατι ενα ταμα ειναι Ιερο...

Ειμαι κατα του να δινουμε "περιεργα" ονοματα στα παιδια....ακομα και ονοματα της μοδας...

το Χριστοφορος περα του οτι ειναι του πεθερου..μου αρεσε..αμα δε μου αρεζε..δεν υπηρχε περιπτωση.

Ομολογω πως αμα κανω δευτερο δεν θελλω να το Βγαλω Γιαννη- τον μπαμπα μου...ειναι και ο μοναδικος λογος που προτιμω κοριτσι...Θα μου αρεσε Μαρια - Ιωαννα που θα τα φωναζουμε και τα δυο

αλλα ξερω πως ο μπαμπας μου ναι μεν θα στεναχωρηθει αμα ειναι αγορι και δεν ειναι Γιαννηα..αλλα θα με καταλαβει..

Η μαμα μου παντως ακομα και τωρα λεει πως αμα κανουμε ειτε εγω ειτε ο αδελφος μου κοριτσι να μη το πουμε Σιμελα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑΑΑ

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑΑΑ :shock:

Εγω εβγαλα το παιδι μου του πε8ερου επειδη έτσι η8ελα , άν ειχα κάνει ταμα το τάμα 8α είχε προτεραιοτητα κ δεν 8α δεχομουνα κανεναν περα του άντρα μου να μου πει τι 8α κανω με το ονομα του παιδιου μου !

Δεν καταλαβα , επειδη εχει προβληματα ψυχολογικα ο πε8ερος σου , πρεπει κ εσυ να αποκτησεις ????????????????????

Η μηπως αν το εβγαζες Καλιγουλα 8α το άγαπουσαν λιγοτερο ...??? :o

Για βαλε τα πραγματα στην 8εση τους ! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΛΑ...ΙΕΣ !!!!ντροπη τους και αντε πες ο πεθερος δεν ειναι και στα πολυ καλα του

ο ανθρωπος...ντορπη στους υπολοιπους!!!!

το ΤΑΜΑ ειναι ΤΑΜΑ....και ΚΑΚΩΣ επιμενουν για κατι τετοιο!!!!

συμφωνω με την απο πανω μου, αν το λεγανε ΓΙΑΚΟΥΜΗ θα το αγαπουσαν λιγοτερο???

<<<<<<<ΕΛΕΟΣ>>>>>>>>>>....

να σου ζησει κοπελα μου...ΕΓΩ το παιδακι σου θα το λεω ΝΕΚΤΑΡΙΟ... :lol::lol::lol: οριστε μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Βάσω....,

η δικιά μου γνώμη είναι να μιλήσεις με τον σύζυγό σου και μαζί να αποφασίσετε τι όνομα θα δώσετε, μόνο οι γονείς έχουν λόγο σε αυτό το θέμα!

εννοείς ότι αν το βαφτήσετε Νεκτάριο δεν θα σου κρατήσουν το παιδί όταν γυρίσεις στη δουλειά? :o:shock: , και δεν θα το αγαπούν εξαιτίας του ονόματος?....αυτό μου ακούγεται πολύ τραβηγμένο!!!!

αυτοί ας τον φωνάζουν Χρήστο και εσείς Νεκτάριο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το πράγμα με τα ονόματα!!!!!!!!!!!!!!

Έλεος πια!!!!!!!!!!!!

:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Δηλαδή...... εάν ο πεθερός σου ονομαζόταν........ Βρασίδας............

Θα έπρεπε να πεις το αγοράκι σου έτσι????

Για τ΄όνομα του Θεού πια.....

:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Το παιδάκι σου είναι Ταμμένο............

Δε γίνεται να μη βγάλεις το όνομα του Αγίου............

Κι αν δεν τους αρέσει....... πρόβλημά τους.....

Αγόρασε τους μερικά κιλάκια ξυδάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συγγνώμη Βασούλα μου εάν είμαι λίγο απόλυτη...........

Αλλά ψηφίζω δαγκωτό το Τάμα!!!!!!!

Κι αν δεν προσέχουνε το μωράκι σου λόγω του ονόματος....... ε.... τί να πω..... ντροπή τους!!!!!

Παρεπιπτόντως....... γλυκύτατος ο μικρούλης σου!!!!!!!!! Μουτράκι!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας...

Είμαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση...

Αντι να λένε Δοξα τον Θεούλη που καταφέραμε και κάναμε ένα υγιέστατο μωράκι μετά απο τέτοια περιπέτεια που είχα μας δημιουργουν και θέμα με το όνομα...

Εννοείται οτι θα βγάλουμε το Νεκτάριος!!!Αυτό δεν αλλάζει με τίποτα!

Απο εκεί και πέρα ακόμα το συζητάμε με τον σύζυγο για το δεύτερο...Εγώ λέω να το βάλω και το Χρήστος για να μου φύγει και η υπόχρεωση και απο εκεί και πέρα αυτοί ας το φωνάζουν Χρήστο...Σε όλους τους άλλους Νεκτάριο θα το συστήνω το αντράκι μου!

Πράγματα που τα κορόιδευα, μου ηρθαν στο κεφάλι... :shock:

Και πράγματι,αυτό με τα ονόματα είναι ξεπερασμένο αλλά ο πεθερός μου είναι της παλιάς σχολης και αρκετά παράξενος...

Ουφφφφφφφφ....

Διαπίστωσα και οτι οποτε συζητάμε με τον άντρα μου το θέμα του ονόματος, το μικρούλι μου κλαίει απίστευτα πολύ ενώ είναι πολύ ήσυχο μωράκι...Διαμαρτύρεται το γλυκουλάκι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίρσι μου καλά κουράγια!Αυτό το θέμα με πονάει κ μενα αλλά δεν χαμπαριάζω,απλώς θεωρώ τουλάχιστον αστείο οι σχέσεις των ανθρώπων να χαλάνε απο κατι τέτοιο.Εφ'όσον το παιδί το εχεις ταμμένο,να μην αφήνεις κάν τα περιθώρια για συζήτηση.Η πεθερά σου αλλωστε θα οφειλε να δείξει σεβασμό,τουλάχιστον,επειδή εκείνες ειναι πιο πολύ και καλά της εκκλησίας (περί σαραντισμού,νυχτα απλωμα,βασκανίες κτλ.τοτε σεβόταν τις επικλήσεις της εκκλησίας,στο ταμμα οπως δεν δείχνει τον ιδιο ζήλο!!).Εφόσον το χεις τάξει,τέλος μην αφήσεις καν περιθώρια,κ αφού με τον αντρα σου ταυτίζονται οι απόψεις σας.Εσείς οι 2 εχετε λόγο για το δικό σας παιδί κ κανένας αλλος.Οποιος θέλει το καταλαβαίνει,οποιος οχι δικό του πρόβλημα κ ας το λύσει μονάχος του.Οσο για το δεύτερο,στη δική σου περίπτωση που είναι το επιθυμητό του σογιού,πιστεύω πως για πάντα εκείνοι θα το φωνάζουν με το "δικό τους" όνομα,θα το παίρνουν τηλ τη συγκεκριμένη μέρα κτλ.κάτι το οποίο πιστεύω θα δημιουργήσει συγχιση στο παιδί ως προς πιο είναι τελικά το όνομα του....

Συγγνώμη,αν είμαι κάθετη με αυτά αλλά επειδή το βιώνω κ γω,κ η γνώμη μου κ η πράξη μου είναι ιδια με την παραπάνω.Ας καταλάβουν οι άνθρωποι,επιτέλους πως οπως θέλουν να τους σεβόμαστε ταυτόχρονα πρέπει νβα υπάρχει κ απο τη μεριά τους ο στοιχειώδης,εστω,σεβασμός προς τις δικές μας επιθυμίες.Μην στεναχωριέσαι,το πρόβλημα είναι δικό τους,οχι δικό σου...Ασ φωνάζουν το παιδί "μπέμπη "μέχρι τα 35 του!!Μην στεναχωριέσαι,αφου οι 2 σας τα βρίσκετε!σε φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι

πως αν ενας ανθρωπος ειναι "κολλημενο μυαλο" κ

σκεφτεται πρωτα τον εαυτο του κ μετα το παιδι κ το εγγονι του....Θα σου

δημιουργει μια ζωη προβλημα!...

Μην περιμενεις δλδ πως θα ξεμπερδρψεις αν δωσεις ΚΑΙ το ονομα του πεθερου...

Θα τους ξαναβρεις μπροστα σου να χαλανε τη ζαχαρενια σας κ ισως να

"χαλανε" κ τη σχεση σας...

Η δικη μου συμβουλη....ΜΑΧΑΙΡΙ να τους το κοψετε....

Αρκει βεβαια να ειστε ενωμενοι με τον αντρα σου αλλιως....

Αστα....

Φιλια στον μπεμπακο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κ απο μενα

να χαιρεσαι καταρχην το αγορακι σου !

Πονεμενη υποθεση το ονομα ..Απο την στιγμη ομως που εχεις κανει ταμα κανεις δεν μπορει να εκφερει νομιζω καμια αλλη γνωμη.Εκει τελειωνουν οι συζητησεις ..Εστω κ αν εσυ απο την καλη σου την καρδια κ για να αποφυγεις καταστασεις θελεις να βγαλεις κ τον πεθερο ..Νομιζω οτι οταν υπαρχει ταμα δεν μπορεις να βγαλεις κ δευτερο ονομα ..δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα το εχω ακουσει αυτο ..Ισως μπορεις να το τσεκαρεις κ να πατησεις πανω σ'αυτο οσον αφορα τα πεθερικα ..

Γνωμη μου βεβαια , οπως εγραψε κ η Anastacia, ακριβως απο κατω ειναι οτι δεν θα ξεμπερδεψεις απο την ολη κατασταση αν βγαλεις το ονομα του πεθερου απο την στιγμη που εκδηλωνουν τοσο αρνητικα συναισθηματα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην τι κουκλι ειναι αυτο!!!!!

να σας ζησει κ να το χαιρεστε!

θα συμφωνησω με καποια προλαλησαντα που ειπε:δηλαδη επειδη εχει ο πεθερος σου τα ψυχολογικα του θα τα αποκτησεις κ εσυ;;;;

κ επισης να τα αποκτησει κ το παιδι που θα το φωναζουν με δυο ονοματα;;;σκεψου το σκηνικο:

ειναι εξω κ παιζει με τους φιλους του κ ειναι ωρα να ερθει μεσα.βγαινεις στο μπαλκονι κ φωναζεις

χρηστο νεκταριεεεεεεεεεε ελα μεσα!!!!!

οχι σκεψου το λιγο.δεν ειναι καπως.

ειχα μια γειτονισσα καποτε που φωναζε το παιδι ευσταθιο βυρωνα.το σκηνικο που σου περιεγραψα το εχω δεν με αυτα τα ονοματα κ πιστεψε με δεν ηταν ωραιο.

κ ειναι κ αγορι.σημαντικο επισης.δεν ειναι κοριτσι που τα διπλα ονοματα κολλανε καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω μου να σου ζήσει το μωρό και με το καλό και η βάφτιση.Σίγουρα δεν είναι σωστή η συμπεριφορά του πεθερού σου και τα μούτρα που κάνει.Αλλά δυστυχώς τις περισσότερες φορές έχουμε θέμα με τα πεθερικά μας και συνήθως σε ότι έχει να κάνει με το όνομά τους.Λες και είναι η βασιλική οικογένεια,εαν είναι δυνατόν.Κοίτα εγώ εαν δεν ήθελα δεν θα έβγαζα το όνομα κανενός,όμως και αυτό καμιά φορά μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα.Προσωπικά το διπλό όνομα δε με ενοχλεί καθόλου ίσα ίσα μου αρέσει.Έχω και παραδείγματα, τον ανηψιό μου που έχει δύο ονόματα και ποτέ του δε μπερδεύτηκε.Από πολύ μικρή ηλικία όταν τον ρώταγες πώς σε λένε απαντούσε λέγοντας και τα δύο ονόματα και το επίθετο του.Και έλεγε "εγώ έχω τρία ονόματα" και ένιωθε υπερήφανος.Και εμείς του ευχόμαστε και στις δυο γιορτές του.Και η μία από τις ανηψιές μου ειναι βαφτισμένη με δύο ονόματα και της αρέσει.Για αυτό θα έλεγα να μην προβληματίζεσαι ιδιαίτερα,το μόνο ίσως που δε μου αρέσει είναι να τον φωνάζεις και με τα δύο μαζί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΕΣΥ!ΜΗ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΗ ΧΑΡΑ!ΕΛΕΟΣ!!!!!!ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΑΥΤΗΣ (ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ)ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ !ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ (ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ)ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΟΠΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΡΙΑ- ΑΝΝΑ!ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΘΕΜΑ (ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ) ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΔΕ ΘΕΛΑΝ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΤΡΟΜΕΡΗ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ)!ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΘΕΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΑΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΝΡΟΠΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΖΑΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΟΝΤΑΝ ΤΟΣΟ (ΚΥΡΙΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ) ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ!ΕΤΣΙ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ (ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ)ΘΑ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΜΑΡΙΑ-ΑΝΝΑ ΑΝ ΟΧΙ ΜΑΡΙΑ-ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ !Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΗΚΕ ΜΑΡΙΑ-ΑΝΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΥΨΕΙΣ!!!!!! Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ (ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ) ΠΗΡΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ! ;):D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...

Κι εσείς να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!!!

Πράγματι, αυτό που λες Αναστασία μου (δώσε φιλιά στην κουκλάρα σου...καλέ πως μεγάλωσε!!!) ισχύει...Με τον πεθερό μου ακόμα απο πριν τον γάμο είχαμε πρόβλημα...ανακατεύεται συνεχώς...ουφφφφφ....

Λιονταράκι γιατί όμως στα κορίτσια το δεχόμαστε το να τα φωνάζουν και με τα 2 ονόματα και στα αγόρια όχι;Πιστεύω οτι είναι θέμα συνήθειας...Ασε που με το διπλό θα το φωνάζω μόνο μπροστά στα πεθερικά μου και σε όλους τους άλλους θα το φωνάζω Νεκτάριο σκέτο!

Thimidia εύχομαι να μην γίνει αυτό που λες...γιατί αν γίνει τότε θα μαλώσουμε άσχημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου ηθελα να σου πω(επειδη "φωναζει" απο μακρια το ποσο καλη κ γλυκια εισαι)

οτι δεν εχει σημασια τι λεει κ τι θελει ο υπολοιπος πλανητης!

Σημασια εχει αυτο που θελει το αγγελουδι σου,εσυ κ ο μπαμπας σας!

Ασε τους αλλους να "τραγουδανε",να απειλουν κ να βραζουν στο ζουμι τους!

Εσεις παρτε μια αποφαση κ ΤΕΛΟΣ!!!

Αν θελουν να ειναι στη ζωη σας θα ειναι οπως ειναι σωστο κ οχι οπως τους καπνισει!

Μην κανεις εκπτωσεις στη χαρα σας!!!!

Σου γραφω απολυτως φιλικα κ όντας "καμμενη"...

Ανταποδιδουμε τα φιλακια!!! :D

Υγ.Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα 2 ονοματα εκτος κ αν "κολλανε" να γινουν 1...

Οκ...Ας υπαρχουν κ 20-που λεει ο λογος-αλλα να ακουγεται μονο 1 εστω κ συνθετο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρα μου να σου ζήσει το μωράκι σας!

Και δική μου άποψη είναι ότι το ΤΑΜΑ είναι ΤΑΜΑ!

Εγώ προσωπικά θα είχα άγχος εφόσον είχα τάμα να μην δώσω το όνομα, γιατί όταν χρειάστηκες την βοήθειά του στην έδωσε απλόχεραααααα, βέβαια έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε! Η θέση σου είναι δύσκολη αλλά η υγεία του μωρού σου έχει μεγαλύτερη σημασία!Ότι σε φωτίσει ο Αγ. Νεκτάριος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολοι θεωρουν την υγεια δεδομενη... ξεχνανε μου φαινεται το τι τραβηξες λες και δε συνεβη ποτε..

συμφωνω σε ολα με την αναστασια. δεν προσθετω τιποτα παραπανω γιατι θα γινω κουραστικη

βασουλα δωσε ενα σβουρηχτο φιλακι στον μικρουλη σου!!!

μου χρωστας ενα καφεδακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...