Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010 Νο4


Recommended Posts

Καλημερα!!!

Ηλιαχτιδαουτε εγω ενοιωσα κατι συνταρακτικο- δεν το νιωθουν ολες βρε με το ρολόι!! :lol: μπορει να αργησει κι αλλο!! αφου το βλεπουμε στον υπερηχο να χορευει -μια χαρα ειναι!!

Φραουλινογεια!

Οι ενεσεις ηπαρινης δινονται για να βελτιωθει η πήξη του αίματος- αν ο γιατρος δει απο τις εξετασεις οτι το αιμα εχει μεγαλη πυκνοτητα σε ερυθρα αιμοσφαιρια(νομιζω καλα θυμαμαι..) τοτε με τις ενεσεις 'αραιωνει' και κυκλοφορει καλα για να αιματωνεται σωστα η μητρα ..ο πλακουντας..το μωρο.

ειναι πολυ σημαντικο να γινουν αν υπάρχει προβλημα- αλλα οταν στρωσει η κυκλοφορια -τις κοβουμε.

εγω εκανα απο την στιγμη που διαπιστωθηκε προβλημα-μεχρι και το 3ο τριμηνο. τωρα πια δεν χρειαζονται. Αν ξαναχρειαστει- φανταζομαι παλι θα κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα φουσκοκοιλιτσες σας μεταφερω την μυρωδια του κουνελιου που ψηνεται με ολα του τα καλουδια,μου φαινεται ακομα και εγω που δεν τρωω κουνελο θα φαω....Κοριτσακια για εσας που δεν νιωσατε ακομα τα σκανταλιαρικα σας εγω εδω και 3 μερες δεν το ξαναενιωσα,μου φαινεται αυτο ηταν εδωσε το παρον και μετα τιποτα....πως το κανεις αυτο κυριε εμας δεν μας σκεφτεσαι? :-\ :-\ :-\ :-\ Καλο μεσημερι σε ολες φιλακια στις κοιλιτσες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλιτσες. τι κανετε?? εγω δεν ειμαι και πολυ στα καλα μου. δεν ξερω γιατι. μου ερχονται συνεχεια κλαματα χωρις λογο και ανησυχω μηπως κατι δεν παει καλα. σημερα πηρα το πιεσομετρο της μαμας μου, αυτα παλαιου τυπου με τη φουσκα, το ακουμπησα στην κοιλια μου και εβαλα και τα ακουστικα μηπως και ακουσω κανενα γουργουρητο. δεν ειχα τρελες απαιτησεις. κι ομως δεν ακουγα απολυτως τιποτα... εφαγα κατι και το ξαναεβαλα. παλι τιποτα... την τριτη εχω ραντεβου με το γιατρο... νομιζω θα σκασω μεχρι τοτε... :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι βρε Σοφουκι μου ετσι? σκέφτηκες κάτι και σου μπηκε για τα καλα στο μυαλο? θα δεις τιποτα δεν εχει το μωρακι σου- εκει ειναι και κολυμπαει στην φουσκίτσα του!!!η Τριτη ειναι πολυ κοντά εξάλλου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofoukaki μας ! @};-

εγώ πιστεύω οτι "παρέλαυες" νεα παρτίδα ορμονών... εξ ού και η ευσυγκινησια...

αφού τα ποσοστά για κατι "κακο" εχουν πέσει στο 1% μετά το 1ο τρίμηνο!!!

και γω που και που σκεφτομαι λιγο αρνητικά, αλλα μαλλον ειναι φυσιολογικό να ανησυχούμε...

η λογική ομως λέει οτι ολα πανε καλά ε; εε;; εεεεεεε;;;; ;)

:YMHUG::YMHUG::YMHUG::x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ?ΣΟΦΟΥΚΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΠΑ ΚΑ ΓΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΩ ΜΕΤΑ ΕΣΥ ΘΑ ΠΑς ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΓΩ ΘΑΤΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΝΤΩς Η ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Η ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΒΛΑΚΕΙΕς ΕΡΩΤΗΣΕΙς ΕΝΑΙ ΑΥΤΕς?.

ΦΡΑΟΥΛΙΝΟ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙς ΗΠΑΡΙΝΗς ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΙς ΔΙΝΟΥΝ Κ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥς ΛΟΓΟΥς ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΣΤΑ ΕΙΠΕ Κ Η ΚΟΥΚΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙς ΚΑΝΟΥΜΕ Ας ΓΙΝΕΙ Κ ΑΥΤΟ.ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΙς ΚΑΝΕΙς ΑΠΟ ΔΩ Κ ΠΕΡΑ Κ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ?

7 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕΙΝΑΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΑς ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΜΑς ΝΑ ΝΑΙ ΓΕΡΑ Κ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ.ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΚΙΣΜΕΤ ΤΙ ΚΟΥΚΛΟς ΑΥΤΟς Ο ΚΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΩ Κ ΤΟΥς ΤΟΥΡΚΟΥς ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μαι παλι... ειμαι λιγο καλυτερα... μαλλον επειδη καποια στιγμη ενιωσα ενα ψιλογουργουρητουλι.. ας ελπισουμε οτι ηταν το μικρουλινι. :?:? επιβαλεται να σκεφτομαι θετικα, το καταλαβαινω, το ξερω και το παλευω αλλα καποιες φορες... απλα δεν τα καταφερνω... :cry::cry:

θα ετοιμαστω να παω σουπερ μαρκετ σε λιγο μετα του συζυγου, μεταξυ αλλων θα παρω και υλικα να φτιαξω αυριο σοκολατακια μερεντας. σας εφτιαξα εεε??? ;););) να περναει η ωρα... τι να κανουμε????

εφαγα και μια πιαταρα φασολαδα το μεσημερι και τιγκαρα!!!!! :|:|

σας φιλω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας -κοριτσάκια τι κάνετε? Εγώ σήμερα πήγα και έκανα μια αιματολογική εξέταση που λέγεται alpha-fetoprotein screening (AFP). Εδώ στην Αμερική αυτή η εξέταση είναι απαραίτητη. Στην Ελλάδα την κάνετε αυτή την εξέταση.

Σας γραφω πληροφορίες για αυτή την εξέταση παρακάτω :alpha-fetoprotein screening (AFP) - a blood test that measures the level of alpha-fetoprotein in the mothers' blood during pregnancy. AFP is a protein normally produced by the fetal liver and is present in the fluid surrounding the fetus (amniotic fluid), and crosses the placenta into the mother's blood. The AFP blood test is also called MSAFP (maternal serum AFP).

Abnormal levels of AFP may signal the following:

open neural tube defects (ONTD) such as spina bifida

Down syndrome

other chromosomal abnormalities

defects in the abdominal wall of the fetus

twins - more than one fetus is making the protein

a miscalculated due date, as the levels vary throughout pregnancy

Abnormal test results of AFP and other markers may indicate the need for additional testing. Usually an ultrasound is performed to confirm the dates of the pregnancy and to look at the fetal spine and other body parts for defects. An amniocentesis may be performed to assess for elevated amniotic fluid levels of AFP and other chemicals which may indicate the presence of spina bifida.

When a woman has both first and second trimester screening tests performed, the ability of the tests to detect an abnormality is greater than using just one screening independently. Over 80 percent of fetuses affected with Down Syndrome can be detected when both first and second trimester screening are used.

Δεν μπορώ όλες αυτές οι εξετάσεις με αγχώνουν. Τα αποτελέσματα θα βγούν σε 7 εργάσιμες μέρες. Ελπίζω να είναι όλα καλά. Απο περιέργεια μπορείτε να ρωτήσετε το γυναικολόγο σας για αυτή την εξέταση να δούμε τη θα σας πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοριτσουδάκια! τι μου κάνετε? λίγο έλειψα κ τα νέα ρέουν άφθονα! μάθαμε κ φύλα, ωραία!!!

εμείς πάμε γιατρό στις 27, την Τετάρτη δλδ, κι ελπίζω πρωτίστως όλα να είναι καλά και δευτερευόντως αν δεν μας κάνει ναζάκια το λουκουμάκι μας, να μάθουμε κ το φύλο. υπενθυμίζω ότι στην αυχενική μου είχε πει ο γιατρός που με εξέτασε ότι μάλλον είναι αγοράκι. ίδωμεν!

το καταπληκτικό είναι ότι άρχισα σιγά-σιγά να το νιώθω το μπεμπεκάκι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! είναι πολύ ωραία!!!!!

σας φιλώ κ σας καληνυχτώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vasia αν κατάλαβα καλά- αυτη η αιματολογική που εκανες ειναι κάτι σαν την αιματολογικη που συνοδευει το PAPP-A του 1ου τριμηνου.

εδω κανουν την Β επιπεδου- δεν ξερω αν συνοδευεται και απο αιματολογικη!

Demie- είπαμε εχεις τσουτσουνοφόρο!!! τζαμπα καναμε πρόβλεψη??? [smilie=blob3.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκίδα η αιματολογική που έκανα είναι συμπληρωματική της Papp-A. Και εγω θα κάνω τη β'επιπέδου που είναι υπέρηχος και θα το κάνω σε 2 βδομάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλημερα κοριτσια τι κανετε?δν ειναι καμμια μεσα?εγω ευτηχως ειμαι πολλη καλητερα απο το κρυωμα που με ταλαιπωρουσε.εκανα και την β επιπεδου και ολα πηγαν θαυμασια η κουκλα μου ζωηροτατη και το πιο σημαντικο υγιεστατ,α!ειδαμε σε μεγενθηση τα πατουσακια τα χερακια και ολα τα υπολοιπα 3/4 ημουν μεσα ειναι 310 γραμμαρια και μου ειπε οτι με βαση τα στατιστικα θα βγει σαν τον γιο μου απο 3100 δηλ και πανωγια να δουμε!!!!!!!!!!!!!!τωρα θα περιμενω μεχρι της 9 νοεμβριου που θα παω στον γιατρουλη μου φιλια ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια τι κανετε?φραουλινο κανω κ εγω ενεσεις υπαρινης κ θα τις κανω μεχρι να γεννησω ηταν πολυ πυχτο το αιμα μου με αποτελεσμα να εχω αποβολες στο παρελθον τωρα ομως που το ξερω κανω τις ενεσουλες μου και ολα καλα ;) εγω παω καθε 2 εβδομαδες για υπερυχο λογω τις θρομφοφιλιας ακομη κ ετσι ειμαι πιο ηρεμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MAMYS LOVE καλημερααααααααααααααα

Ειμαι εγω εδω!!!!!

Παει και η Β-επιπεδου.......και μαλιστα με καλα αποτελεσματα!!!!!!!!

Αντε να περνουμε κ εμεις σειρα :D:D:D:D

3/4 ηταν η διαρκεια της εξετασης; Εγω ποσο θα κατσω;;;;1 μερα;;; :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια. τι κανετε? εγω μια ετσι και μια αλλιως... ολο τα χειροτερα περνανε απο το μυαλο μου και δεν ξερω τι να κανω.. δε μου δινει κι αυτος μια κλωτσια γερη να ησυχασω!!! :shock::shock::shock:

εχω συνεχεια εκει το χερι μου μηπως κατι νιωσω... του μιλαω... το χαιδευω... τιποτα... ουφφφφ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!

εδω ειμαι και γω μετα απο 3 μερες. Η πρακετηση πηγε καλα και σημερα περιμενω τα πρτα αποτελεσμαα αλλα δν χτυπαει το τηλ........ εσεις βλεπω μια χαρα τα πατε, μαθατε και φυλλα... μολις μαθω νεα θα σας ενημερωσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...