Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Απριλίου και...κάτι ξέμπαρκες Μαρτίου 2010 Νο3!!


Recommended Posts

Άρα Μπουνιτάκι τώρα ξεκινήσατε κουτάλι; Γιατί εμένα κατάλαβα ότι το κουτάλι του φαινόταν δύσκολο, όχι η κρέμα. Να μην την ταίζεις πολύ πεινασμένη γιατί δεν έχει υπομονή. Κι ο δικός μου αν πείναγε πολύ έκλαιγε και δεν έτρωγε με τίποτα!! Κι όταν του έβαζα το μπιμπερό το έπινε μονομιάς! Θέλει πολλή υπομονή και γερά νεύρα!!! Εγώ κάποιες φορές απελπιζόμουν γιατί μια έτρωγε όλο το πιάτο και την επόμενη μέρα μια κουταλιά!!! Δεν ξέρω τί πάθαινε! Αλλά και τώρα μου το κάνει με το γάλα. Είναι με τις μέρες του. Πάντως στις αρχές 3-4 κουταλιές είναι μια χαρούλα. Σιγά σιγά θα το αδειάσει το πιάτο. Εμένα του πήρε 2 εβδομάδες να μάθει το ρυζάλευρο και τελικά το κόψαμε!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 749
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έφαγε τίποτα.... :cry::cry: το έφτυνε,έκλαιγε....προσπάθησα ένα 20λεπτο και μετά σπάραζε.Τελικά ήπιε 200 γάλα και κοιμήθηκε.Απογοητεύτηκα....θα δούμε αύριο... :cry::?

Jona,εσένα την έφαγε αμέσως??Τι του είχες βάλει??? :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρβελακο πρωτη μερα ειναι η χορτόσουπα? και με το δίκιο του...ουτε εμένα μου αρέσει! :lol::lol:

πες μου οτι την εφαγες εσυ,όπως εγω!

πεπίτα τωρα όμως το έμαθε το κουτάλι και δεν θα έχεις πρόβλημα ε?

και σκέφτηκα να τις δώσω με το δάχτυλο αλλά δεν το έκανα. αύριο τώρα! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα κάνει πείραμα και του έδωσα γάλα με κουτάλι και πάλι δεν έπινε έτσι το κατάλαβα. Καλά, ψιλοέμαθε το κουτάλι, πάλι κάποιες μέρες δεν έτρωγε. Και τώρα μέχρι να ξαναρχίσουμε θα το ξαναξεχάσει ! :lol:

Μόνο σ'ε΄μένα αρέσει η χορτόπουπα βρε παιδιά; :shock:

Βέβαια, μικρή ούτε να τη φτύσω δεν ήθελα. Αλλά μικρή δεν ήθελα ούτε τα άντερά μου!! Και μετά έχω απαιτήσει κι από το παιδί μου...πού θα μοιάσει! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέραααα!

Izakiiiiii!!!!Χρόνια πολλά βρε!!Πω πω.....Ολόκληρη κοπέλα!!!!

Μαρβέλ την πρώτη φορά κι ο δικός μου δεν συμπάθησε τίποτα...Ξεκίνησα με πατάτα και καρότο αλλά χωρίς ιδιαίτερο ενθουσιασμό...Οταν όμως έβαλα το κολοκύθι...ξετρελάθηκε!

Τώρα κάνουμε διάφορους συνδιασμούς και σιγά σιγά βάζουμε καινούρια πράγματα, όπως μπροκολο και φασολάκι πράσινο.

Καλά η τελική του μορφή ρε κορίτσια είναι για το μάστερ σεφ!χαχαχαχαα!αηδίαααααααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς βάλαμε πατάτα-καρότο-κολοκύθι-πολύ λίγο σέλινο(μου είπε ο παιδίατρος).Αύριο λέω να κάνω αυτά χωρίς το σέλινο,ίσως βάλω παραπάνω καρότο...ουφ,δεν ξέρω.

Και το ρυζάλευρο-βανίλια είναι σε έλλειψη...δεν ξέρουν πότε θα έρθει!Άλλο άγχος από εκεί,ελπίζω να μην του κάνει πάλι δυσκοιλιότητα,ο παιδίατρος λέει ότι με τη φρουτόκρεμα δεν θα έχουμε πρόβλημα. ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω!!!!

Εγω ρυζαλευρο θα δωσω σε 4 μερες.....πηρα το βιολογικο που πηρες και εσυ πεπιτα. Καλε λες να στουμπωσει και η δικια μου?? Αυτο μας ελειπε τωρα.

Αστε που εμεις ρε παιδια ,ειμαστε και κοντα 9 κιλα, αν δεν τα εχει ξεπερασει κιολας δηλαδη. Δεν θα της δωσω πολυ ρυζαλευρο. Με το που θα ξεκινησω την χορτοσουπα, ρυζαλευρο τελος!!

Παντως ρε παιδια , τι να τους αρεσει απο την χορτοσουπα , με την εμφανιση που εχει?? Αηδια οπως λεει και jona. Εμενα που μου αρεσουν οι σουπες και τα λαχανικα, τετοιο πραγμα δεν το βαζω στο στομα μου αν περισσεψει. Μπλιαχχχχ :lol:

Μπουνιτα, εγω ειχα δοκιμασει και με το δαχτυλο τις προηγουμενες μερες, αλλα ουτε ετσι το εφαγε. Σου λεω, φταιει που ερχεται πρωτη φορα σε επαφη, με αυτη τη γευση.

Μπορει βεβαια να εχει δικιο και η πεπιτα. Βαλε και εσυ λιγο απο το γαλατακι σου, σε ενα κουταλακι να κανεις μια δοκιμη , για να δεις τι μπορει να φταιει.

Αντε να δουμε αυριο...θα το φαει οπως σημερα η θα εχουμε επεισοδια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλά, καλησπέρααααααααααααα!!

Άντε, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ αύριο!!! Γιούπι!!!! Το Σάββατο θα ξυπνήσω όσο πιο αργα μπορώ!!! Νυστάζωωωωωωωωωωω!!!!

Πήγαμε στην παιδίατρο σήμερα!! Δόξα τω Θεό, όλα καλά! Κάναμε και 2 εμβόλια!! Και αισίως ο Χαρουλης μας έφτασε τα 8900!!

Izaki μου παραπάνω πρεπει να είναι η κοράκλα σου!! Δεν μπορεί να σας φτάσαμε!! Χαχα!!!

Αλλά τα νεύρα μου βρε παιδιά σήμερα!! Ενώ εφαγε μια χαρά την φρουτόκρεμα που του την δίνω εγώ μόλις γυρναω από την δουλειά, την κρεατόσουπα ούτε που την άγγιξε!!! Δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε γιατί η κρεατόσουπα του αρέσει πολύ!! Μετά δοκιμασα να του δώσω γιαουρτάκι που και με αυτό τρελαίνεται... και εκεί τζίφος!! Τι έπαθε καλέ;;; Το μάτιαξα;;;;

Φιλάκιααααααααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oλγάκι μου,άντε Παρασκευή!!!!!!Φτου σας!!!Ολόκληρος άντρας ο Χαρούλης!!! :ymapplause:

Μπορεί και από το εμβόλιο μωρέ...να μην είχε όρεξη.Εμένα μου το κάνει σχεδόν πάντα!!!

Πόσο βάρος πήρε δηλαδή???Πω,πω έχω αγχωθεί,εμένα πήρε 300 γρ σε 1 μήνα. :(

Ιζάκι,και εγώ το φοβάμαι πάλι το ρυζάλευρο....θα δείξει,μπορεί να του το δώσω αυτόν τον μήνα και μετά βλέπουμε. :roll: Τι μπέρδεμα! :?:?:?

Εμένα έχει 1 ώρα που κοιμάται!

Πεινάωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέραααα! [smilie=icon_sunny.gif]

Ιζάκι, να τη χαίρεσαι τη μπουμπού σου!!! Φτάσανε το μισό χρόνο τα παιδάκια μας...ουάου!!!

Ολγάκι κι εμένα μου έκανε κάτι κουλά, μια μέρα μου άδειαζε το πιάτο και την άλλη ούτε να το φτύσει! Και δεν έφταιγε το εμβόλιο γιατί δεν είχαμε κάνει, χαχα! Αλήθεια, εσένα σε βολεύει που γυρνάς νωρίτερα από τη δουλειά ή το μετάνιωσες και θα προτιμούσες να πήγαινες αργότερα; Προσπαθώ να διαλέξω τί θα κάνω. Αρχίζω να τείνω προς το νωρίτερο σχόλασμα τελικά. Νομίζω ότι σου μένει περισσότερος χρόνος και με το παιδί και για δουλειές. Για πες κι εσύ τη γνώμη σου σαν πιο "παλιά" ;)

Εμείς την επόμενη Πέμπτη κλείνουμε 6 μήνες και θα πάμε για εμβόλιο. Και θα αρχίσουμε φρούτα και φαρίν λακτέ....άντε πάλι...όχι τίποτε άλλο αλλά έστρωσα και χαλιά τώρα :lol:

Α! Τελικά ΚΑΙ το γάλα τον στούμπωσε!!! Χθες το βράδυ πάλι σφιγγόταν κι έβγαλε ακόμα πιο σκληρά κακάκια. Αρχίζω να υποψιάζομαι ότι δεν έφταιγε το ρυζάλευρο.... :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλέ που είστε όλες?

τα νέα μας... τις εκανα 1/2 μηλο και εφαγε τη μιση κρεμα και αυτη με το δάχτυλο την ταισα..ειχατε δικιο για το κουτάλι.

Σήμερα μου έχει βγει ο ποπός να κάνω δουλείες.σε όποιο δωματιο να πάω κοβαλάω και τη μικρη με το ριλάξ γιατι γκρινιαζει μόνη της.

ούτε φαγητο δεν έκανα ακόμη.... ώρα να το κάνω τωρα! :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pepitaki εμένα με βολεύει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το να γυρνάω νωρίς και να εχω μπροστά μου όλη την μέρα να ασχολούμαι με το παιδάκι μου!! Δεν το αλλάζω με τίποτα! Οκ, ίσως είναι λίγο δύσκολο το πρωινό ξύπνημα, αλλά αν πήγαινα πιο αργά στην δουλειά δεν θα γλύτωνα και τίποτα γιατί πρώτον, έτσι και αλλιώς ξυπνάω γύρω στις 6 για να τον ταίσω και δεύτερον ο Χαρούλης μετά μέχρι τις 9-10 το πρωί κοιμάται, οπότε δεν θα μπορούσα να τον χαρώ!!

Μην σε πάρω στο λαιμό μου κιόλας, αλλά εγώ ψηφίζω χαλαρά το να γυρνάω νωρίτερα!!

Και το λέω εγώ που ξύπναγα στις 12 το μεσημέρι όταν ήμουν έγκυος!! Χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μεσημέρι κοριτσάκια μου! :D

Είμαι πτώμα,έκανα δουλειές!Το σπίτι λάμπει!!! ;);) Ευτυχώς ήρθε και η μαμά μου για λίγο.Ο μικρός δεν έφαγε πολύ φρουτόκρεμα και από την χορτόσουπα(πατάτα-καρότο-κολοκύθι)με το ζόρι 3-4 κουταλιές.Θα με σκάσει.... :cry::cry: Μίλησα με τον παιδίατρο για το ρυζάλευρο που είναι σε έλλειψη και θα δοκιμάσουμε το ολικής αλεύσεως,σιγά μην το φάει. :?:? Θα σας πω το απόγευμα.Τώρα κοιμήθηκε,από το πρωί...!!!Όποτε είναι και έχω δουλειές,έτσι κάνει!

Αφήστε που επειδή τον πίεσα με την χορτόσουπα,μετά δεν με κοίταγε,είχε συνοφρυωθεί....1 ώρα έκανε να μου γελάσει...μου κρατάει και μούτρα... :shock::shock::shock: Έχω να τραβήξω αργότερα!

Δεν περίμενα να μην του αρέσει πάντως...έβαλα και παραπάνω καρότο...τι να πω!

Μπουνίτα,μια χαρά πάτε!!Θα συνηθίσει και με το κουτάλι.Να της δίνεις λίγο να μαθαίνει! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpounita, τελικά το κουτάλι δε γουστάρει κι η δική σου, ε; Θέλει υπομονή και σιγά σιγά. Θα συνηθίσει, πού θα πάει; ;)

Όλγα μου, κι ο δικός μου ξυπνάει μετά τις 9 γι' αυτό άρχισα να το σκέφτομαι. Δεν θα τον βλέπω έτσι κι αλλιώς το πρωί. Στην αρχή το σκεφτόμουν ότι θα ξύπναγε, θα του έλεγα καλημέρα, θα μου έσκαγε το χαμογελάκι του, θα τον τάιζα και θα έφευγα! Αλλά ι υπναρούλης μου σήμερα πχ σηκώθηκε στις 10!!! Οπότε δεν θα προαλαβαίνω. Και θα γυρνάω 4. Τί θα προλάβω; να τον χαρώ ή να κάνω δουλειές; Μου έλεγαν κι όλες κάποιες στη δουλειά ότι δεν θα μπορώ να φεύγω στην ώρα μου αν έχω πελάτη, αλλά σιγά, πόσες φορές θα γίνει αυτό; Έτσι κι αλλιώς και το μεσημέρι ποτέ δεν φε'υγεις την ώρα που σχολάς. Το νωρίτερο 4, άσχετα αν υποτίθεται ότι φεύγεις 3:15! Τα ξέρεις κι εσύ φαντάζομαι. Σκέφτομαι την πίεση που έχω να τραβήξω και τρέμω! :shock::shock::shock:

Μαρβέλ μου, σου κάνει και μούτρα το παπάκι;; χαχαχα :lol:

Ιζάκι, εμάς τελικά το γάλα μας στούμπωσε. Ή ο συνδυασμός, δεν ξέρω. Τώρα ψιλοσυνήλθε, κάθε φορά που ήθελε κακάκια έκλαιγε γοερά και κοκκίνιζε το καημένο!!! :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έφαγε..... :cry::cry::cry::cry::cry:

Αμάν σήμερα...είμαι στεναχωρημένη,του έκανα και γάλα και ήπιε 90 ml.Το μεσημέρι δεν ήθελε ούτε γάλα,ούτε νερό.Με 3-4 κουταλιές,άντεξε 3,5 ώρες?? :o

Ουφ!Σας έπρηξα! :shock::shock:

Ιζάκι,εσείς πως τα πήγατε σήμερα???Βρήκες το ρυζάλευρο-βανίλια της frezylac?? :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είχα μπει το απογευμα,εγραψα αλλά δεν σταλθηκε!

μαρβελ Υ Π Ο Μ Ο Ν Η ! τουλάχιστον σου χαμογελάει τωρα? :mrgreen:

Βρε κοριτσια εμένα η μικρη ξυπνάει απο τις 8!

όλες μηλο,αχλάδι,μπανανα, με αυτη τη σειρα τα δωσατε? μπορω να αλλαξω αραγε τη σειρά?

πόσες ημερες σας πηρε να συνηθίσουνε το κουτάλι τα σκατιαρικά σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάναμε μπανάκι,φάγαμε και τώρα κοιμόμαστε! ;)

Μου χαμογέλασε μετά,ευτυχώς!!!

Μπουνίτα,εμείς φάγαμε για 2 μέρες μήλο,μετά 2 μέρες μήλο-αχλάδι και μετά μήλο-αχλάδι-λίγη μπανάνα.

Και εμένα ο δικός μου 7.30-8 ξυπνάει!!!!!!!!!!!! ;););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα μαρβελ μου ειπε να τα δώσω ξεχωριστα πρωτα και μετα να κάνω συνδιασμους.

τρεις μερες το κάθε φρουτο για αρχη.μην τυχον κάνει αλλεργια σε κάποιο.

και εμένα κοιμήθηκε αλλά ξυπνησε..ζητούσε μεμε και ξανά τουφα!

έχουμε να φαμε αγγουρι στον αποθηλασμο :o:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!

Υπομονή κορίτσια, όπως λέει και η συμπεθέρα!!Ολα θα στρώσουν, θα δείτε!

Μπουνίτα κάλα κάνεις και δίνεις ένα ένα.Οπως σου είπε η γιατρός σου.Μετά θα δεις τι της αρέσει περισσότερο και θα δίνεις αυτό.

Για αποθηλασμό καλύτερα να μην το σκέφτομαι γιατί τα βλέπω σκούρα τα πράγματα!χαχααα!Εδώ υποτίθεται οτι πρέπει να αντικαθηστούμε γεύμα και σπάνια να μείνει μόνο στο φαγητό....θέλει και το μεμέ του ο κύριος μετά απο καμιά ωρίτσα, έτσι, για να ξεπλύνει το στόμα του!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

που είσαι εσυ μανταμ jona όλη την ημέρα?

ο γαμπρουλης καλά είναι? με εκάνες και γελασα με το ξεπλυμα.. :P:D:mrgreen:

εσένα το βράδυ συμπεθέρα πόσες φορες ξυπνάει?

θα το κόψουνε ποτέ? ......ΧΛΩΜΌ Ε? :geek:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου συμπεθερούλα μου!! ;)

Καλά είναι ο γαμπρούλης σου, κοιμάται!!Ηταν όλη μέρα με την γιαγιά του εδώ, τον πήγαμε και βολτίτσα το απόγευμα και τον κουρασαμε!

Το βράδυ θα ξυπνήσει συνήθως μία φορά.Υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις...Ισως ξυπνήσει και δευτερη (σπάνια πια...) και αν είμαι τυχερή δεν θα ξυπνήσει καθόλου!

Το πρωί ξυπνάει 8-9 παίζουμε 1-2 ωρίτσες και μετά ξαναπαίρνει έναν υπνάκο..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!! :D:D

Εμείς καλά!!!Φάγαμε φρουτόκρεμα!!!!Έβαλα 1 αχλάδι,μισό μήλο,2 κομματάκια μπανάνα. ;);)

'Αντε να δούμε το μεσημέρι....!!!Έβαλα και το φαί μας!!Ευτυχώς είναι και ο άντρας μου εδώ και κάθεται με το μικρό!Κοιμήθηκε καλά,από το πρωί,έχεσε 3 φορές,τις 2 πιο σκληρά... :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλησπέρα.μπραβο ο Βελισσάριος!Η δική μου πάλι νερά μου έκανε σήμερα με το αχλάδι! :cry:

πάλι στο δικό μου στομάχι πήγε!Λέω να δοκιμάσω να τις τα δίνω λίγο πιο αργα,γυρω στις 11 με 12 αντι για 10.

Ωραία ημέρα σήμερα...

:geek:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...