Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για όσες πρέπει να βαρύνουμε ελάχιστα και όχι μόνο


IreneValadia

Recommended Posts

Ωωωωωωωω με βοηθησες αφανταστα.Οχι δεν νομιζω να την κρατησω ολη τη νηστεια..βασικα κανω τωρα 3 ημερες για να φαω το μηλο της Αγιας Ειρηνης!Αν δω οτι αντεχω θα συνεχισω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Τα χτεσινά μου:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και ένα τοστ με μαύρο ψωμί και τυρί.

Ένα πιάτο φασολάδα, μία κουταλιά γλυκού ταχίνι, μία κουταλιά γλυκού ταραμά, 4 μαύρες ελιές και μία φέτα μαύρο ψωμί τοστ.

3 δάχτυλα...

Ένα πορτοκάλι.

Δύο φέτες μαύρο ψωμί τοστ, μία κουταλιά σούπας ταραμά, μία κουταλιά σούπας ταχίνι και 6 ελιές.

Μία χούφτα αμύγδαλα.

Έκανα και αρκετές ασκήσεις γυμναστικής στο σπίτι. Φυσικά, δεν έφτασα τη Μωρουδένια!

Πάντως, τόσα χρόνια, ήδη από την εφηβεία μου, και γυμναστήριο να πήγαινα, η χαλάρωση χαλάρωση και η περιφέρεια περιφέρεια.

KAI Egw exw xalarwsh...alla edw kai 1,5 xrono pou pigainw sistimatika gimnastirio exw dei diafora....alla den exw ftasei to idaniko akoma :P:P e kai esy kapoia diafora tha exeis dei an kaneis systimatika!!!

egw koritsia olo to 40imero tha thn krathsw...niwthw poly omorfa otan kanw nisteia!

exei polla na fas...alla epeidi exoume sinithisei sto ti na fame grigora ante ena tostaki kapws etsi...gia auto mas fenete periergo :lol:

kalh dynamhhhhhhh

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mωρουδένια, σίγουρα όταν κάνω γυμναστική υπάρχει κάποια διαφορά, αλλά ποτέ δεν είχα αυτό που λένε σφιχτοδεμένα πόδια. Πάντα υπάρχει κάποια χαλάρωση, δυστυχώς...

Πέρσι πήγαινα σε ένα γυμναστήριο-παγκόσμια αλυσίδα, που υποσχόταν λαγούς με πετραχήλια, αλλά ήταν μια μάπα τελικά. Έφτασα στο σημείο που είμαι και τώρα που κάνω για πλάκα μερικές ασκησούλες μπροστά στην τηλεόραση και μετά καμία εξέλιξη. Σταμάτησα και γιατί δε γινόταν δουλειά, αλλά και γιατί δε μας πρόσεχαν καθόλου οι γυμνάστριες.

Η νηστεία μ' αρέσει και μένα, αλλά δεν μπορώ να κάνω λόγω του σιδήρου. Μη σου πω ότι πιο πολύ μ' αρέσουν τα νηστίσιμα από τα αρτύσιμα! Αν προσέξεις τα μενού μου, θα δεις ότι σπάνια μαγειρεύω κρέας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gia pame loipon ta xthesina mou.......

prwino:1 all bran bars

mesimeriano:1 piato spanakorizo me 1 koutali ths soupas tarama

apogeumatino:1 feta lepti xalva,liga amygdala

vradino:1 feta pswmi me ligo tarama+1 mpanana+1 potiri kokkino krasi

gimnastirio:askiseis me varh...1 wra!auta.... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mωρουδένια, σίγουρα όταν κάνω γυμναστική υπάρχει κάποια διαφορά, αλλά ποτέ δεν είχα αυτό που λένε σφιχτοδεμένα πόδια. Πάντα υπάρχει κάποια χαλάρωση, δυστυχώς...

Πέρσι πήγαινα σε ένα γυμναστήριο-παγκόσμια αλυσίδα, που υποσχόταν λαγούς με πετραχήλια, αλλά ήταν μια μάπα τελικά. Έφτασα στο σημείο που είμαι και τώρα που κάνω για πλάκα μερικές ασκησούλες μπροστά στην τηλεόραση και μετά καμία εξέλιξη. Σταμάτησα και γιατί δε γινόταν δουλειά, αλλά και γιατί δε μας πρόσεχαν καθόλου οι γυμνάστριες.

Η νηστεία μ' αρέσει και μένα, αλλά δεν μπορώ να κάνω λόγω του σιδήρου. Μη σου πω ότι πιο πολύ μ' αρέσουν τα νηστίσιμα από τα αρτύσιμα! Αν προσέξεις τα μενού μου, θα δεις ότι σπάνια μαγειρεύω κρέας.

gia na kaneis auta ta podia....thelei toulaxiston 2 xronia entatikis gimnastikis...oxi pou kai pou....na liwneis thelei... :P:P an to valoume pisma mporoume!!! ;);)

kai meta molis meinoume egkies....tha xalasei pali :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα!

Εγώ που λέτε πάω πολλά χρόνια γυμναστήριο και διάφορες δραστηριότητες, από kick boxing μέχρι μοντέρνο χορό και όλα τα προγράμματα ενός γυμναστηρίου...

Βέβαια στην Ελλάδα και φαντάζομαι και στην Κύπρο ο κάθε ένας μπορεί να κάνει μάθημα γυμναστικής και ας είναι ελαφρώς άσχετος...Όταν σπούδαζα εκτός Ελλάδας επειδή ήμουν και μόνη μου, πήγαινα κάθε μέρα 2 ώρες σε διάφορα προγράμματα και η διαφορά ήταν τεράστια!

Επίσης προ εγκυμοσύνης κάπνιζα και 'επέβαλλα΄στον εαυτό μου την γυμναστική για να ελαττώνω το κάπνισμα...

λοιπόν τα χθεσινά μου:

-1 ψωμάκι στρογγυλό+ βιτάμ+μέλι

-μισό ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι (που πίνω κάθε μέρα και ξεχνάω να γράψω :lol::lol: )

-4 κρουασάν σοκολάτα :roll::roll:

-2 πατατοπιτάκια

-1 πιάτο κοκκινιστό μοσχαράκι+ ρύζι + μισό γιαουρτάκι

αυτάααααααααααα

πάντως η γυμναστική βοηθάει πολύ (και ειδικά το τρέξιμο και τα 'αερόβια' προγράμματα) στο να βελτιώνεται ο μεταβολισμός και να κάνουμε περισσότερες καύσεις!

Εγώ το έχω/είχα και σαν μορφή εκτόνωσης από την καθημερινότητα....

φιλάκια :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mωρουδένια, σίγουρα όταν κάνω γυμναστική υπάρχει κάποια διαφορά, αλλά ποτέ δεν είχα αυτό που λένε σφιχτοδεμένα πόδια. Πάντα υπάρχει κάποια χαλάρωση, δυστυχώς...

Πέρσι πήγαινα σε ένα γυμναστήριο-παγκόσμια αλυσίδα, που υποσχόταν λαγούς με πετραχήλια, αλλά ήταν μια μάπα τελικά. Έφτασα στο σημείο που είμαι και τώρα που κάνω για πλάκα μερικές ασκησούλες μπροστά στην τηλεόραση και μετά καμία εξέλιξη. Σταμάτησα και γιατί δε γινόταν δουλειά, αλλά και γιατί δε μας πρόσεχαν καθόλου οι γυμνάστριες.

Η νηστεία μ' αρέσει και μένα, αλλά δεν μπορώ να κάνω λόγω του σιδήρου. Μη σου πω ότι πιο πολύ μ' αρέσουν τα νηστίσιμα από τα αρτύσιμα! Αν προσέξεις τα μενού μου, θα δεις ότι σπάνια μαγειρεύω κρέας.

Άννα Μαρία πρέπει να βρεις το γυμναστήριο & το πρόγραμμα που σου ταιριάζει...γιατί αν περιμένουμε από άλλους...σωθήκαμε...εγώ θυμάμαι όταν είχε ξεκινήσει έκανα για 1 χρόνο και βάλε λάθος μια άσκηση...και συγκεκριμένα κοιλιακούς σε ψηλο πάγκο που θεωρητικά ήταν πανεύκολη...και καμία-κανένας γυμναστής που με έβλεπε δεν μου είχε πει τίποτα!! :?:?:?:? ενώ με βλέπαν...τι να πω...

μάλλον να παρεις personal training :lol::lol::lol: ξέρεις τώρα, να είναι και κουκλος χιχιχι

πάντως για μετά την εγκυμοσύνη προβληματίζομαι πολύ με το θέμα γυμναστική....

σκέφτηκα να πάρουμε διάδρομο αλλά δεν έχουμε χώρο αποθήκευσης ειδικά τώρα με τα πράγματα του μωρού...για να πηγαίνω γυμναστήριο δεν ξέρω ποιος θα μου κρατάει το μωρό...οπότε λέω να πάρω κανένα dvd γυμναστικής για αρχή!!!

πάντως κορίτσια πάτε τώρα που μπορείτε!!

Μωρουδένια εσύ προσπαθείς για μωράκι? Εάν ναι, μην ΄χτυπιέσαι' πάρα πολύ στο γυμναστήριο γιατί εγώ την πάτησα έτσι που δεν ήξερα ότι μπορει να είμαι έγκυος και έκανα τα απίστευτα τις μέρες εκείνες και τελικά δεν κρατήθηκε και ήταν (μαλλον) βιοχημική....παίξαν και άλλα ρόλο βέβαια... :?:?

φιλάκια και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδένια δεν κάνει κακο συνήθως αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί!!

Εγω θεωρώ ότι την πάτησα γιατί ούτε καν μου είχε πάει στο μυαλό ότι μπορεί να είμαι έγκυος και θυμάμαι εκείνες τις ημέρες είχα:

-σηκώσει βαλίτσα 20 κιλά για αεροδρόμιο

-κανει παρτυ στο σπίτι με 30 άτομα με φαγητά και απίστευτη κούραση

-έκανα εκδρομές στα όρη τα άγρια βουνά με πεζοπορία

-αρρώστησα με πάρα πολύ έντονο βήχα..αφού έλεγα θα μου βγουν οι πνεύμονες έξω!!!

-και το κερασάκι, έβγαινα συνέχεια και έπινα ποτάκια, τσιγαράκια, χορούς κλπ κλπ

-και φυσικά έκανα πολύ έντονη γυμναστική

βέβαια ποτέ δεν επιβεβαιώθηκε εγκυμοσύνη αλλά εγώ θεωρώ ότι κάτι πήγε να γίνει και δεν το άφησα να εξελιχθεί....

για αυτό σου λέω αν προσπαθείς, μετά την ωορρηξία να μετράς τις κινήσεις σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας! Τι κάνετε;

Η γυμναστική για μένα είναι πολύ πονεμένη ιστορία. Γενικά δεν έχω και πολλή αντοχή, κουράζομαι εύκολα, και το χειρότερο, ζαλίζομαι. Στο γυμναστήριο που πήγα τελευταία το πρόγραμμα ήταν μισή ώρα μόνο, αλλά συνεχόμενα, που για μένα ήταν πολύ κουραστικό, και συνήθως ζαλιζόμουν. Πήγαινε ως εξής: ξεκινούσες σε ένα πατάκι, δηλ. ένα ξύλο, στο οποίο έκανες είτε τροχάδην, είτε απλά σημειωτό. Μετά συνέχιζες με μηχάνημα, και πήγαινε εναλλάξ πατάκι-μηχάνημα κι έκανες κύκλο όλα τα μηχανήματα από 2 φορές. Εγώ, επειδή ήξερα ότι δε θα αντέξω, έκανα πολύ χαλαρό περπάτημα στα πατάκια. Οπότε, φανταστείτε: όλο αυτό πήγαινε 25 λεπτά, και άλλα 5 τεντώματα. Άμα τα μισά ήταν πατάκια, στα οποία έκανα χαλαρό περπάτημα, όλη κι όλη η γυμναστική που έκανα ήταν περίπου 15 λεπτά! Πόσες επαναλήψεις να προλάβω να κάνω, αφού είχε περίπου 15 μηχανήματα; Ένα λεπτό σε κάθε μηχάνημα, τι να προλάβω; Μέχρι να καθίσω, να πάρω τη σωστή στάση, κ.λπ....

Και σα να μην έφτανε αυτό, οι γυμνάστριες ήταν στην κοσμάρα τους. Σε κάποια φάση ζαλίστηκα πάρα πολύ και πήγα δίπλα απ' το μηχάνημα για τα τεντώματα, κάθισα στο πάτωμα με το κεφάλι στα γόνατα για αρκετή ώρα, και δε με πήρε κανείς είδηση. Και να πείτε ότι ήταν κανένα μεγάλο γυμναστήριο; Ένα μεγάλο σαλόνι από διαμέρισμα και είχε μόνο 2-3 άτομα εκείνη την ώρα να γυμνάζονται.

Επίσης, είχαν το σύστημα να σε μετράνε, βάρος, διαστάσεις, λίπος (σου έδιναν ένα μικρό μηχάνημα να κρατήσεις, και υποτίθεται ότι μετρούσε το λίπος στο αίμα σου!!!!!) όταν πήγαινες και μετά κάθε μήνα. Εννοείται ότι κάθε φορά σου έλεγαν ότι έχασες, πόντους, λίπος, κ.λπ., ενώ κάτι τέτοιο δεν ίσχυε.

Πήγα σ' αυτό σχεδόν ένα χρόνο, γιατί σε ανάγκαζαν να κάνεις εγγραφή για ένα χρόνο, γιατί αλλιώς, αν πήγαινες απλά για ένα μήνα, δε συνέφερε καθόλου, γιατί δεν πλήρωνες μόνο 60 ευρώ για το μήνα, αλλά και 100 ευρώ εγγραφή!!!

Άντε, τα θυμήθηκα τώρα και εκνευρίστηκα...

Να γράψω και τα χτεσινά μου, μην ξεχνιόμαστε:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και ένα τοστ με μαύρο ψωμί και τυρί.

Ένα πιάτο πατάτες στο φούρνο με ντοματούλα, πιπεριές, κρεμμύδι, μαϊντανό + μια κουταλιά γιαούρτι + σαλάτα κόκκινο λάχανο + 2-3 ελιές (νομίζω).

Ένα ποτήρι σπιτική λεμονάδα.

Ένα κομμάτι παστέλι με σουσάμι και φυστίκι.

Ένα αχλάδι.

Ένα τοστ με μαύρο ψωμί, τυρί και φέτα, αρκετή σαλάτα κόκκινο λάχανο + 4 ελιές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κουκλες.Θελω να γινω μαμα, αλλαξε λιγο το πρωινο σου αν μπορεις θα κουραστεις.Να δουμε τι εκανα χθες...

-1 καφε

-1 σπανακοπιτα νηστισιμη

-1 χυμο πορτοκαλι

-1 μεριδα αρακα με πατατες και καροτα

-2 φετουλες ψωμι

-1 κονσερβα καλαμαρακια σε νερο με 1 φετα ψωμι

-1 πορτοκαλι

Αυτα.....τελικα θα κρατησω νηστεια μεχρι το σαββατο και θα μεταλαβω και μετα θα φαω και το μηλαρακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, για το πρωινό το λες επειδή θα βαρεθώ να τρώω συνέχεια το ίδιο, ή επειδή δεν κάνει καλό στη "δίαιτα" (λέμε τώρα) να τρώω συνέχεια ίδιο πρωινό;

Επειδή, εδώ και αρκετά χρόνια, αυτό το πρωινό τρώω, αν φάω κάτι άλλο ανακατεύομαι. Όταν νηστεύω τρώω ψωμί με μαρμελάδα ή μέλι και με αναγουλιάζει.

Δηλαδή, εδώ και χρόνια δεν έτρωγα ακριβώς τοστ, αλλά μια φέτα ψωμί με τυρί. Τώρα τελευταία το αναβάθμισα σε τοστ! Σήμερα έβαλα και γαλοπούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GIA pame ta simerina mou...

den eimai euxaristimenh... :?

prwino:2 fetes pswmi me meli

progeuma:1 all bran bars

mesimeriano:1 mikro piato spanakorizo+1 feta pswmi+1 koutali tarama

apogeumatino:1 feta pswmi me meli+1 portokali+1 xoufta sporia

vradino:5 rodeles tiganita kalamarakia+10 patates tiganites :(

auta.........................

xalia e??? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Τα χτεσινά μου:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και ένα τοστ με μαύρο ψωμί, τυρί και γαλοπούλα.

Ένα πιάτο με πένες στο φούρνο με κιμά και μπεσαμέλ και σαλάτα κόκκινο λάχανο-καρότο.

Δύο κούπες...

Ένα τοστ με μαύρο ψωμί, γαλοπούλα, τυρί και μαρούλι.

Ένα ποτήρι φρεσκοστιμμένο χυμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα!

Άννα Μαρία πολύ καλά τα χθεσινά σου!

Λοιπόν τα δικά μου:

-4 σοκολατένια μπισκότα (απο καθαρή λαιμαργία...)

-1 κομμάτι μοσχαράκι σκέτο για να ανέβει ο αιματοκρίτης

-1 μερίδα αρακά κοκκινιστό + ένα μπουτάκι κοτόπουλο

-μισή φετούλα ψωμί...

λίγο μπερδεμένα τα χθεσινά μου αλλά μετά τα μπισκότα δεν μπορούσα να φάω τίποτα σχεδόν όλη μέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sasssssssss koritsiaaaaaaaaaa :D:D:D

gia pame ta simerina mou ;)

prwino:1 koulouri thessalonikiotiko topiko me stafides ;) (parepimptontws 1 eurw!!!!kai tou lew 1 eurw to koulouri/???Apo fourno...kai mou leei e ma exei kai stafides!!!! :lol::lol: )

mesimeriano:1 piato makaronia olikis alesews me 1 koutali tarama+1 koutali melitzanosalata

apogeumatino:1 loukoumaki kokkino+1 all bran bars

vradino:3 kritsinia+1 ximo motion....

auta :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!!!!!

Τα χτεσινά μου:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και μία φέτα μαύρο ψωμί με βιτάμ-μέλι-τυρί (ε; Δεν μπορείτε να πείτε!).

Ένα πιάτο μουτζέντρα + σαλάτα μπρόκολο.

Ένα κομμάτι παστέλι σουσάμι-φυστικί και μία σπιτική λεμονάδα.

Μία σαλάτα σεφ (κόκκινο λάχανο-καρότο-μαρούλι-κασέρι-δύο κουταλιές γιαούρτι-μισή κουταλιά μαγιονέζα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

re koritsia!!!!!!!!!!!!!!!!!peite mou ligoooooooooo

apo 26/02 mexri kai simera den exw xasei gramario :o:o:o:o:o sta idia eimai...

enw prosexw...........kanw diaita....paw gymnastirio!!!ti ginetai???????????? :o:cry::cry::cry::cry: help me!!!!!!!!!!!

to meny mou den einai mia xara?????trww kati paralogo? :roll::roll::roll::roll:

na mhn trww tipota to vrady???oute froyta oute kritsinia? :roll::roll::roll:

to poly mesa se auto to diastima na efaga 3 fores apeksw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδένια, μια χαρά μου φαίνεται το μενού σου.

Μήπως περιμένεις περίοδο και έχεις κατακράτηση;

nai vre kopela mou se 6 meres perimenw....

alla omws....kai thn prohgoumenh evdomada pou zigistika pali ta idia!!!les kai thn karfwsan thn zygaria :(:(:( ti exw pathei???????

perasan 2 evdomades....kai akoma tipota!

esena katevike katholou?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδένια, κι εγώ λίγα πράγματα, αλλά τώρα περιμένω περίοδο και δεν τολμώ να ζυγιστώ.

Προχτές πάντως, έδειχνε μισό κιλό κάτω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...