Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για όσες πρέπει να βαρύνουμε ελάχιστα και όχι μόνο


IreneValadia

Recommended Posts

Επειδή ο γιατρούλης μου με το που μπαίνω στο ιατρείο μου λέει κατευθείαν «για ανέβα στη ζυγαριά»…

Επειδή φοβόμαστε κάποιες επιπλοκές και πρέπει να πάρω μέχρι 9 κιλά μόνο…

Επειδή ήδη έχω πάρει 3,5 και μόλις μπήκα στον 5ο …

Και …

Επειδή με το «θέλετε να κάνουμε το τέλειο κορμί» έχασα τουλάχιστον 5 κιλά…

Να ‘μαι πάλι με νέο θέμα και νέες αναφορές…

Εννοείται το θέμα είναι ανοιχτό για όλες.

Έγκυες, εν δυνάμει έγκυες, λεχώνες, πολύτεκνες κ.τ.λ.

Καλή αρχή και καλή μας επιτυχία!

Ξεκινώ την χθεσινή αναφορά:

- 1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι

- 1 ποτήρι γάλα + 4 κ.σ. δημητριακά

- 2 αχλαδάκια

- 1 κουλούρι θεσσαλονίκης

- ½ πιάτο αμπελοφάσολα + τυρί + 1 αυγό βραστό + ½ ντάκο κρίθινο

- 1 ποτήρι χυμό αμύτα

- 1 χούφτα ξηρούς καρπούς (είχαμε βγει και με είχε κόψει λόρδα…)

- 1 ποτήρι γάλα με 1 κ.γ. μέλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι 24 βδομαδων και εχω παρει 6 κιλακι.. ιδιαττερο προβλημμα δεν εχω αλλα θελω να προσεχω οποτε να τι εφαγα χθες..

-ενα ποτηρι γαλα με λιγα δημητριακα

-1 πιατο φασολακια

-1 γιορμα

-λιγο παγωτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τωρα τι να πω????

Θα με λιντσαρετε...

Εχω βαλει ηδη 7 κιλακια και σε λιγο μπαινω στον 6ο. :(

Εχθες εφαγα.

- δημητριακα με γαλα

- 2 πιατα κριθαρακι με κρεας + τυρι (μεσημερι και βραδυ)

- καρπουζι

- 1 kit kat

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια κ καλη δυναμη στην προσπαθεια με τα κιλα....

εγω ειχα ζοριστει πολυ στην εγκυμοσυνη γιατι μου ειχε πει ο γιατρος να προσεχω να μην παρω κιλα.

Ειρηνακι μου(ασχετο με το θεμα)εγω σε λιγο θα κατεβω κεντρο.θες να συναντηθουμε???

αν θελεις,παρε τηλεφωνο γιατι πρεπει να φυγω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια-

εγω ειμαι στον 3ο μηνα (11βδ) και ενω απο την αρχη με συσταση του γιατρου ετρωγα καλα(και τρωω πολυ καλα)για να πάρω λιγο τα πάνω μου και σε βαρος αλλα και αν ανεβασω το σιδηρο μου με τροφες που βοηθανε- τα κιλα δεν εμπαιναν- εβγαιναν!

με το που μπηκα στην 10η βδ και μεχρι σημερα κατι εγινε και πηρα 4 κιλα.(2 κιλα στην αρχη της 10ης και 2 τωρα που μιλαμε) :blink:

πολυ απότομα δεν μπήκαν???

τρωω πολλα φρουτα σε καθημερινη βαση:

---->μπανανα, ακτινιδιο ροδακινο, σταφυλι και χυμο πορτοκαλι που συνοδευω με τον σιδηρο,

---->βρωμη (quacker)με εξτρα αποξηραμενα φρουτα και μουσλι το πρωι

---->κανενα κεκακι της μαμας το απογευμα με το φρουτο

---->ντοματες σε ντακο με ελαιολαδο και φετα το βραδυ

---->πολυ νερο ολη μερα

---->σουρωτη -μονο για το 'φουσκο-ξεφουσκωμα'

αλλα απο κανενα junk τωρα τελευταια (αυτα θα φταινε για το αυτοματο ...πρηξιμο!)

τα γευματα μου εχει λιγο καιρο που κατα βαση έχουν κρεας καθαρα για να ανεβασω τον σιδηρο μου, μιας και ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 30.

:):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπηκα να πω ενα γεια στο θεματακι σου :kiss: !!!!

και μια συμβουλη πολυυυυ περπατημα σε λιγο γρηγορο ρυθμο και γιογκα οσες εχετε τον χρονο και την ανεση ξεκινηστε γιογκα!!!

κανει θαυματα και στην ψυχολογια και στα κιλακια,

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

καλο κουραγιο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

VOYLA είμαστε 100% ομοιοπαθής και με καταλαβαίνεις!

ΜΠΙΤΖΟΥΡΙ και εγώ μέχρι τον 4ο κάπως έτσι ήμουν αλλά μετά τι ξαφνική μετάλλαξη ήταν αυτή;

Koukida μην αγχώνεσαι με λίγη προσοχή και την παρέα μας θα τα δαμάσουμε τα κιλά! Που θα πάει! Πάντως αυτά που τρως είναι μια χαρά, οπότε αναγκαστικά κόβουμε μόνο από τα γλυκάκια και σκουπιδάκια.

rebbeka αυτό που λες με την γιόγκα και την γυμναστική έχει βάση. Απλά τόσο καιρό ήμουν στην γυάλα λόγω δυσκολιών και τώρα δε το παίρνω απόφαση εύκολα… πάντως σίγουρα θα ξεκινήσω κάποια στιγμή μαθήματα Ψυχοπροφύλαξης οπότε πιστεύω να ξεψαρώσω.

Εχθές διατροφικά μια χαρά ξεκινήσαμε αλλά στην πορεία, το βράδυ συγκεκριμένα, τα χαλάσαμε.

Βούλα είναι που θα πήγαινα στο σπίτι για γάλα με 2 κ.σ. δημητριακά.

Με πέτυχε το αντράκι μου στον δρόμο και μου λέει πάμε να φάμε;;;; είχα και εγώ μια πείνα που δεν έβλεπα να οδηγήσω και πήγα.

Η αλήθεια είναι πως πάντα τα Σ.Κ. χαλάει το πρόγραμμα ακόμα και στο νερό που πίνω.

Οπότε:

- 1 φλιτζανάκι του καφέ κακάο σκέτο + 4 παξιμαδάκια

- 1 ποτήρι γάλα

- 1 πιάτο ιμάμ φούρνου + 10 ελιές τσακιστές μικρουλίτσες + φέτα

- ½ μπολάκι σταφύλι

- 1 ποτήρι (ποτήρα για την ακρίβεια) ανάμεικτο φυσικό χυμό

- 1 σουτζουκάκι + 1 παϊδάκι + ½ μικρό πιατάκι σαλάτα + ¼ πιάτο μακαρόνια με τυρί

- 1 ρόγα σταφύλι γλυκό του κουταλιού + αντίστοιχή ποσότητα αχλάδι γλυκό του κουταλιού

- Περίπου 1,5 λίτρο νερό

Καλό εεε;;;

Και σήμερα έπεται συνέχεια γιατί έχουμε πάλι έξοδο … για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ωραίο το θεματάκι σου Ειρήνη μου. Το έχουμε ανάγκη.

Και εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με αρκετά κιλάκια παραπάνω. Ο γιατρός μου είπε να πάρω 10 με 12 κιλά το πολύ. Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου έχασα 6 κιλά λόγω στομαχικών διαταραχών απ τα οποία πήρα τα 3 μέχρι τώρα που σε λίγες μέρες μπαίνω στον 6ο. Από εδώ και μετά αρχίζουν τα δύσκολα μιας και τα κιλά μετά τον 6 ο μπαίνουν ανεξέλεγκτα :S

Προσπαθώ να τρώω πολλά μικρά γεύματα κατά τη διάρκεια της μέρας και να αποφεύγω πολλά λιπαρά και γλυκά. Θα μας βοηθήσει πολύ πιστεύω μια ημερήσια καταγραφή στο θέμα κάθε βράδυ ώστε να βλέπουμε τα λάθη μας στο τι τρώμε και πόσο τρώμε ώστε να μαζευόμαστε. Θα επανέλθω το βραδάκι για καταγραφή. Καλορίζικο το θεματάκι και καλή μας συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την μου!

Σίγουρα θα βοηθήσει το θέμα!

Είναι ήδη δοκιμασμένο και με το προηγούμενο που γράφαμε είχα χάσει ήδη 5.

Πάλι καλά που τα είχα χάσει και εκείνα διαφορετικά τα πράγματα σίγουρα θα ήταν δυσκολότερα!

Καλή δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κιλα!!! :S:S Πονεμενη ιστορια. :blush::blush::blush:

Εγω στην 23 εβδομαδα εχω βαλει 8 κιλα.Πάρα πολλά!!!!

Τωρα εχω αρχισει και μαζευομαι.Για να δουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Όπως το φοβόμουν η Κυριακή είχε πάλι μια ποικιλία…

Ευτυχώς που μέσα στην εβδομάδα μπορώ και τηρώ το πρόγραμμα…

Λοιπόν τα χθεσινά:

• 1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι

• 1 ποτήρι γάλα + 4 κ.σ. δημητριακά

• 2 σύκα

• 2 κ.σ. σαλάτα + 1 πιρουνιά βλίτα + 1 πιάτο μακαρόνια με σάλτσα και τυρί + 2 μικρά κομματάκια κρέας + 1 μικρό ντακουλάκι με ντομάτα και φέτα

• 1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι

• 1 μικρή χούφτα ξηρούς καρπούς

• 10 πατατάκια Pringles

• 1 ποτήρι γάλα + 1 κ.γ. μέλι

• Γύρω στα 2 λίτρα νερό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνούλα ήρθα κι εγώ!!!!!

Αν και δεν έχω βάλει πολλά κιλάκια ακόμη.. είχα πάρει πριν την εγκυμοσύνη 2-3 και θέλω να προσέξω λιγάκι :)

Έχω πάρει μέχρι στιγμής 2,5 και είμαι στην 19η εβδομάδα.

Λοιπόν χθες έφαγα τα εξής:

- 1 ποτήρι γάλα και ένα κρουασάν με γαλοπούλα και τυρί.

- Μπάμιες κοκκινιστές, σαλάτα ντομάτα με 1 παξιμάδι και φέτα.

- 2 σύκα, 2 μπάλες παγωτό σοκολάτα.

- 1 ποτήρι πορτοκαλάδα,

- 2 σουβλάκια καλαμάκια με δυο φετούλες ψωμί

Δυστυχώς είχαμε έξοδο και δεν τα γλίτωσα τα σουβλάκια.. τα λιγουρεύτηκα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά τα πας και είναι πολυ καλά τα 2,5 στην 19η

Αυτά που τρως τα βρίσκω επισής μια χαρά οπότε αν συνεχίσεις έτσι δε θα έχεις σίγουρα πρόβλημα!

Καλή συνέχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου εγω σημερα πηγα στην γιατρο.εχω παρει 750 γραμαρια μονο παλι καλα.αρχισε να ανεβαινει η ζυγαρια ευτυχως δεν εχω παρει αλα προς στιγμην.εχανα μεχρι τωρα.αλλα ως οριο στα κιλα εχω 9 να παρω.κ εχω ανχωθει αλα προσοχη.εγω τρωω τα παντα απλα τρωω πολα φρουτα κ ποτε βραδυνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Εχθές τι πρωτότυπο είχαμε πάλι έξοδο…

- 1 ποτήρι φρέσκο χυμό πορτοκάλι

- 1 κουλούρι θεσσαλονίκης

- 1 πιάτο ιμάμ φούρνου (θα φυτρώσει στην κοιλιά μου στο τέλος αλλά ήταν τέλειο … δε μπορούσα να το πετάξω, αφήστε που το να μαγειρέψω είναι πολυτέλεια πια …) + φέτα + 1 κ.σ. ελίτσες

- 1 πιρουνιά κρέας + 2 κ.σ. μπάμιες

- 1 γερμά

- 1 ποτήρι γάλα + 1 κ.γ. μέλι

- Πάνω από 2 λίτρα νερό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω βρε κοριτσι βλεπω οτι ολες πινετε τους χυμους σας και τρωτε τα φρουτακια σας εγω καθολου...σημερα εφαγα γαλα με δημητριακα,μιση κουπα ρυζι με δυο κομματια σνιτσελ και σαλτσουλα και τυρακι οχι πολυ,και το βραδυ λιγουρευτηκα ενα πιατο μακαρονια με μανιταρια και κοκκινη σαλτσα..βεβαια κοιμαμαι πολυ αργα 2-3 η ωρα και τρωω γυρω στισ 9.30 και μετα ξανα πειναω αλλα δεν τρωω..εβαλα συνολικα 3 κιλα...κλαψ κλαψ :blush::blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρες – καλημέρες!

Νενα μου μη νομίζεις και εγώ τώρα τελευταία μπήκα σε κάποιο πρόγραμμα. Μέχρι τον 3ο ούτε νερό δε μπορούσα να πιω και τα περισσότερα φρούτα με ανακάτευαν. Με λίγη υπομονή και επιμονή θα τα στριμώξεις και εσύ το πρόγραμμα. ;)

Εχθές κάναμε το τραπέζι σε ένα πελάτη οπότε καταλαβαίνετε … το κακό συνεχίζεται …

- 1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι

- 1 κουλούρι θεσσαλονίκης

- 1 ποτήρι γάλα + 4 κ.σ. δημητριακά

- 2 κ.σ. στραπατσάδα + 3 κ.σ. σαλάτα + 2/3 του πιάτου μακαρόνια με ανθότυρο

- 2 κομματάκι ροδάκινο + 2 κομματάκια πεπόνι

- 2,5 σύκα

- 1 μικρό μπολάκι σταφύλι

- 2/3 αχλάδι

- 1 ποτήρι γάλα με 1 κ.γ. μέλι

Αναλόγως καλά αφού απέφυγα τηγανητές πατάτες, κεφτεδάκια, ντάκο, επιδόρπιο κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με δύο μέρες αποχή, τις οποίες δεν θυμάμαι να σας πω τι έφαγα :P γιατί δεν μπορούσα να μπω, σας γράφω τα χθεσινά!

- 1 ποτήρι γάλα με δημητριακά

- 1 κουλούρι θεσ/νίκης

- 1 τοστ γαλοπούλα-τυρί

- 1 πιάτο αρακά με πατάτες και μια φέτα ψωμί και ένα κομμάτι φέτα

- 2 μπάλες παγωτό

- 1 γιαούρτι με δυο ακτινίδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά σε βρίσκω Ζωούλα μου!

Σήμερα ίσως δω τον διαιτολόγο … για να δούμε τι θα πει …

Λοιπόν στην αναφορά μας:

- 1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι

- 1 κουλούρι θεσσαλονίκης

- 1 ποτήρι γάλα + 4 κ.σ. δημητριακά

- ½ πιάτο ρεβίθια + ½ πιάτο σαλάτα + φέτα

- Λίγο καρπουζάκι (δε μου άρεσε και δεν είχα κανένα άλλο φρούτο να φάω)

- 1 ποτήρι γάλα με 1 κ.γ. μέλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!!!!!!! Μια χαρά θα σε δει ο διαιτολόγος Ειρηνούλα. Από αυτά που γράφεις μια χαρά τα πας!

Λοιπόν τα χθεσινά:

-1 ποτήρι γάλα με δημητριακά

- 1 κουλούρι Θεσ/νίκης

- 1 τοστ γαλοπούλα-τυρί milner

- 1 μπανάνα

- 1/2 πιάτο αρακά με πατάτες, ένα κομματάκι φέτα και 1/2κομμάτι παστίτσιο

- 1 χυμό amita

- μισή μερίδα κοτόπουλο σχάρας, 1 πίτα και πατάτες τηγανιτές.

Το βράδυ το χάλασα αλλά... το είχα μπροστά μου το κοτοπουλάκι και τις πατατούλες και μου χαμογελούσαν... τι να κάνω? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπρα εγκυουλες.ανηκω πλεον στις εγκυουλες που δεν πρεπει να παρουν πολλα κιλα στο επομενο της εγκυμοσυνης τους.προχθες που πηγα στο καθιερωμενο ραντεβου ανεβηκα στη ζυγαρια και μεσα σε ενα μηνα εχω παρει 5 κιλα!βεβαια τους προηγουμενους μηνες ειχα παρει μονο 2..αλλα το γεγονος οτι τα πηρα τοσο συντομα μαζεμενα τον ανησυχισε...μου εκοψε γλυκα,τηγανητα και ψωμι και μου εδωσε συγκεκριμενα γευματa:

για πρωινο δημητριακα με γαλα,προγευμα 1 φρουτο (εκτος απο καρπουζι),για μεσημεριανο πολλη σαλατα και λιγοτερη ποσοτητα φαγητου,για απογευματινο τακο με τυρι και ντοματα και πριν απο τον υπνο ενα ποτηρι γαλα η ενα γιαουρτι.προσπαθω να τα τηρω αν και η ορεξη μου ειναι τρελα ανεβασμεννη....ονειρευομαι συνεχεια τα απαγορευμενα :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου,είμαι στην 16η εβδομαδα κι εχω βάλει 3 κιλά. Ξεκίνησα με 58 κιλά. Πάντως νομίζω πως 9 κιλά είναι πολύ στενό όριο! Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη ειχα βάλει 13 (71 κιλά) και οταν γεννησα και γυρισα σπίτι ήμουν ήμουν 61! Τα 3 εναπομείναντα χαθηκαν σε ενα μήνα! Ετσι και σ'αυτη την εγκυμοσύνη εχω βάλει όριο τα 12. Για μένα ειναι μαρτυριο να βγω εξω για φαγητο,οι αλλοι να τρωνε κι εγω να τσιμπάω μια -δυο πιρουνιές! Αν και προσέχω τα κιλά μου! Οποτε θα βγω ναι μεν το βραδυ για φαγητό,αλλα θα προσεξω τα βραδινα γευματα των επομενων ημερων να είναι ελαφρια και όλα καλά! Αυτα απο μένα...Καλή μας εβδομάδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw koritsia an k ksekinisa tin eggimosyni poly adynati(lipovaris gia tin akrivia) exw parei 9 kila k eimai stin 26i evdomada. files mou pou to akoun pathainoun sok! tous fainontai polla alla exw(euxaristw to theo) poly iremi egimosyni k pote den adimetwpisa provlima me to stomaxi. prosexw,peinaw k paxainw!pws ginetai k pairnw toso eukola varos? pou na faw kiolas ola auta pou thelw!...en tw metaksy o giatros mou sigoura kati tha mou pei tin deutera pou tha paw giauto auti ti vdomada tha proseksw ligo perissotero na xasw ta 2 pou pira apo tin proigoumeni fora giati mou eixe pei oti eimai 1,5 panw apo to kanoniko prin ena mina.autos perimene mexri to telos na parw to poly 12. apokleietai! ta 12 kodevw na ta ftasw hdh!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...