Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριου Νο4


Recommended Posts

Crazy έγραψε:

Εύη ναι! Αυτό είναι και γράφει "η πιο γλυκιά αναμονή".. :)

Μαίρη μου κι εγώ έχω οπίσθια κλίση μήτρας, είμαι και 37 χρονών, έχω και τεράστια μυωπία, παρ' όλα αυτά δε μου'χει πει ότι ντε και καλά θα κάνεις καισαρική! Ίσα ίσα, που αν ο οφθαλμίατρος πει οκ και όλα τα άλλα είναι έτσι όπως πρέπει, μου'χει πει για φυσιολογικό τοκετό.

Θα σου΄λεγα να πάρεις κι άλλη γνώμη...

Να πάω και σε άλλο γιατρό δηλ???? μέχρι τώρα αυτός με έχει βοηθήσει παααρα πολύ,λόγο ιστορικού που είχα .εμπιστοσύνη του έχω ,αλλά τα σχετικά με καισαρική δεν μου αρέσουν.....το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάω μέσα στο νοσοκομείο σε άλλο γιατρό, αλλά δεν θέλω να αλλάξω γιατρό.

Αυτό που νομίζω οτι θα ήταν το σωστό είναι να καθίσω και να συζητήσω σοβαρότατα μαζί του και να του δώσω να καταλάβει οτι δεν θέλω καισαρική αν δεν προσπαθήσω πρώτα με φυσιολογικούς πόνους και να μου εξηγήσει κι αυτός γιατι επιμένει τοσο πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κοιλίτσες!!

Σήμερα ξεκουράζομαι - έχω σαπίσει, γιατί χθες είχα μια πολύ κουραστική μέρα και νύχτα..Πήγα για ψώνια κατευθείαν απο την δουλειά και έφυγα όταν έκλεισαν τα μαγαζιά...μετά βγήκαμε για φαγητό γιατί είχα τρελαθεί στην πείνα και δεν είχα μαγειρέψει ούτε για τον άντρα μου...το καταχάρηκα όμως!! Τρελάθηκα στα ψώνια και έχω και συνέχεια... :silly: :silly:

Πήραμε όλα μας τα ρούχα για αρχή, σελτεδάκια, μπιμπερο, κλπ

Αχ πόσο θέλω να έρθει το μωράκι μου!! Εγώ έδωσα τα στοιχεία μου στα ΛΗΤΩ και μου έκαναν δώρο το κουτί της libero και θα μου στέλνουν και εκπτωτικά κουπόνια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ σ'αυτό που λες, να κάτσεις να κάνεις αυτήν την κουβέντα μαζί του οπωσδήποτε!

Πάντως, δεν είναι κακό να πας σε άλλο γιατρό για μια γνώμη... χωρίς αυτό απαραίτητα να σημαίνει ότι θα αλλάξεις γιατρό!!

Και κάτι ακόμα: η πολλή εμπιστοσύνη, η "τυφλή" εμπιστοσύνη, δεν είναι καλό πράγμα... Και στο λέω εκ πείρας!! Μετά από σχεδόν 10 χρόνια στον ίδιο γυναικολόγο, στον οποίο είχα τυφλή εμπιστοσύνη, έγιναν κάποια πράγματα που μ' έκαναν να αναθεωρήσω εντελώς... και στην πορεία έμαθα, ανακάλυψα κι άλλα... Δε θέλω να επεκταθώ περαιτέρω, απλά το λέω για το "εκ πείρας"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evi.D έγραψε:

Den nomizw na einai ta lefta Meroula apla den theloun travigmata, psekaste,skoupiste telioste einai h kaisarikh kai exei to kefali tou isixo o kurios, alla giati na sou sterisei esena thn xara tou fisiologikou toketou...Katarxin olo to zori einai to kefali tou mwrou an vgei to kefali to ipolipo soma apla glistraei amesos...Enimerosou kai mhn ton afineis na apofasisei monos tou...Egw tou to ekopsa apo thn arxh gia kesarikh oute gia proklish to sizitaw kai an thelei as mou ferei antirisei na deis ti tha ginei...Alla egw otan pigenw episkepsh eimai enimeromenh kai psagmenh...

τα γνωρίζω όσα αναφέρεις για το μέγεθος του κεφαλιού.το κεφάλι του μωρού μου είναι αρκετά μεγάλο σε σχέση με το σώμα του και φυσιολογικότατο.ο γιατρός μου δεν είναι απλά μαιευτήρας,είναι ειδικός στους υπερήχους επιπέδου και κάθε φορά που πάω είναι σαν να κάνω υπέρηχο επιπέδου,σε αυτό του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη Εύη μου. και σχετικά με το κεφαλι του μωρού,ο ανηψιός μου , πριν 5 χρόνια όταν γεννήθηκε ,είχε τεράστιο και αυτός κεφάλι και γεννήθηκε με καισαρική. όπως και ο αδερφός μου ,που πριν 40 χρονια γεννήθηκε, είχε τεράστιο κεφάλι και η μαμα μου τον έκανε με φυσιολογικό τοκετό.

όλα αυτά σκέφτομαι . την ευκολία του νομίζω κοιτάει ο γιατρός....

Εύη και crazy ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

αν έχει και καμία άλλη παρόμοια εμπειρία να μου πει ...

μην σας πρίζω άλλο με αυτό το θέμα,το έχω ως εκρεμότητα πάντως,ας πάμε σε τίποτα πιο ευχάριστο

ψώνια eugeniafrapa βλέπω, :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια που χαθηκάτε όλες? Νάταλι, Κατερίνα που είσαστε? Ειρήνη?

merula να τον ρωτήσεις για την καισαρικη..νομίζω οτι μπορείς να γεννήσεις κανονικότατα. Εμένα ο γιατρός μου είναι κατά της καισαρικής και την κάνει μόνο όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη. Εμένα δεν μου έχει πει τπτ ακόμα αν και ο μπέμπης μου την τελευταία φορά ήταν ισχυακός.Κατά πάσα πιθανότητα μου είπε οτι θα γυρίσει - φαντάζομαι μετά την 32-33 εβδομάδα θα αρχίσουμε να μιλάμε για τον τοκετό. Ρούλα ποια μέρα θα πηγαίνεις εσύ στην συνάντηση? 6 για εμένα είναι λίγο δύσκολο γιατί για τον Σεπτέμβριο που θα δουλεύω είναι η ώρα που φτάνω σπίτι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου τι κανετε?

Merula,Και εμενα ο μπεμπακος πριν μιαμιση βδομαδα που πηγα στον γιατρο ηταν 1060γρ στα ανωτατα ορια...ετσι ηταν και ο πρωτος μου και το κεφαλι του ηταν δυσαναλογο με το σωματοτυπο μου (οταν λεω σωματοτυπο δεν εννοω εξωτερικα ...τα εσωτερικα κοκαλα της λεκανης παιζουν ρολο )αλλα γεννησα φυσιολογικα ....απλα με βοηθησε και ο γιατρος(βεντουζα) για να γλυτωσω την καισαρικη.Συζητησε το και θα δεις...Πιστευω ειναι λιγο νωρις ομως για να αποφασισει καισαρικη...

Οσο για το καροτσι γιατι να μην παρεις?6 μηνες δεν θα το βγαλεις το μωρο βολτα?Θα το ντυσεις καλα και θα βγειτε...δεν παθαινουν τιποτα τα μωρακια...ισα ισα που χρειαζονται την βολτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ομορφες τι κανετε????

εγω εδω τα ιδια,τρεχω σαν τον Βεγγο απο τις δουλειες....

τελικα μονο σε μενα δεν εχει ερθει το βαλιτσακι :(

αντε μεσα στην αλλη βδομαδα τα λεμε για καφεδακι?????

ποιες ειναι μεσα?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα φουσκιτσες!!ελπιζω αυτα που θα γραψω να μη σβηστουνε για 100η φορα!!!μα τι τρεχει επιτελους με το μαμμυλαντ?η β επιπεδου ηταν πολυ καλη :cheer: απλα σε μενα ο γιατρος εδωσε διαιτα,γιατι παρολο που εχω βαλει 7 κιλα(φυσιολογικα κατ'εκεινον για το μηνα μου τα τελευταια 5 τα πηρα το τελευταιο μηνα! :blink: μ'αυτα και με κεινα μου εκοψε γλυκα τηγανητα και ψωμι :S .χθες πηγαμε και πηραμε πολλα πραγματακια για τον μπεμπη.του πηραμε και ενα μπανακι της φισερ πραις που εχει 3 επιπεδα ,στο πρωτο εχει δυχτακι που κραταει το νεογεννητο στην επιφανεια και του στηριζει το κεφαλακι ,το δευτερο που το κραταει καπως πιο ανυψωμενο,και το τριτο για οταν στηριζεται μονο του σαν απλο μπανακι.ειναι τελειο!αυριο ξεκιναμε να βαψουμε το δωματιο (ελπιζω!)

κοριτσια τελευταια δε μπορω να μεινω πολυ ωρα ορθια γιατι ποναω χαμηλα αριστερα!!περιπου εκει που ενωνεται η κοιλια με το ποδι...σαν ναναι απο το βαρος κατι...επισης ποναει πολυ το στομακι μου και ο θωρακας...σαν κατι παλι να τα πιεζει τα εχετε κι εσεις αυτα???? :blink:

διαβασα απ'ολες τα νεακια σας και χαιρομαι πολυ που ειστε καλα!γινατε πολυλογουδες παλι ε???

jada μου μην ανησυχεις δεν θα ειναι τιποτα αυτ ο με την αιμοσφαιρινη στα ουρα,οπως και να'χει να ρωτησεις το γιατρο σου!

αν κανονισετε για συναντηση ειμαι μεσα!για τα μαθηματα δε νομιζω οτι θα μπορεσω δυστυχως :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Po,po re koritsia ti xali einai auto,prhn kaname merikes doulitses me ton antra mou kai twra fagame kai otan htan na sikothw apo to trapezei paraligw na fonaksoume gerano, h mesh mou ta podia mou les kai klidosan kai den mporousa na kounithw...Katerina kai egw ponaw ekei xamila alla kai sta 2 podia einai malon h lekanh pou anigei siga siga....Otan les ponaei to stomaxi kai o thorakas ti enoeis akrivos???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina_85 έγραψε:

ρηνιω λες να μας ξεχασανε??? :angry: και το περιμενα πως και πως!!τι κανεις εσυ τι νεακια?

ξερω εγω.......

καλα ειμαι σχετικα ,με λιγο αγχος παραπανω.... εσυ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι αγχως ??κι εγω μια χαρουλα εχω αρχισει να νιωθω ολα μεσα στη κοιλια μου να συμπιεζονται !ειναι και ο μπεμπης ζωηρος ολο κλοτσαει!παω γιατι γυρναει ο αντρας μου απο δουλιτσα θα τα πουμε φουσκιτσες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Den kserw giati tis vgazei etsi mikroskopikes alla an thelete na tis dite kalitera kante klick pano sthn fotografia kai megenthinete.

Eirhnh prospathises pali mipos kai ta katafereis??? Den exeis kapion na sou diksei??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...