Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριου Νο4


Recommended Posts

Geia sas kiloumpitses.....Egw koritsia otan egine h korh mou 1 xronon agorasa ena karotsi mpastouni apo ta ΛΗΤΟ thimame tote to pira 250 euro alla h plati tou katevene mexri kato giati vgename sixna kai koimotan sinexia sto karotsi, eixe kai upnosako thimame. Twra to exw sthn apothikh kai den mporw na sas pw thn marka kai den thimame katholou pia htan alla htan demenw karotsaki oxi san ta pseftika ta mpastounakia..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

eugeniafrapa έγραψε:

xi xi xi , πληρώθηκα σήμερα και με βλέπω να τρέχω αύριο για τίποτα ψώνιααααα. super!!!
Ante kalofagota :):P Tuxeroula tha pas gia shopping therapy eeee?????
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίζα, δεν ξέρω ίσως όντως να ειναι λίγο μεγαλύτερα από τα καλοκαιρινά. Τόση ώρα έχω παρατήσει τη δουλειά μου και ψάχνω καροτσάκια :dry: ... Δες για παράδειγμα αυτό της chicco που έλεγε και η Παναγιώτα: http://www.chicco.gr/index.php?page=sho ... Itemid=240

Αυτό είναι κατάλληλο και για νεογέννητα, και ζυγίζει μόλις 7 κιλά, ενώ το προηγούμενο που είχα σταμπάρει ζυγίζει 10,5... έχει διαφορά! Ξέρετε ποιό είναι το μόνο που με προβληματίζει σε αυτά; ότι δεν έχουν μπάρα ασφαλείας μπροστά. Είναι πρόβλημα αυτό; από τη στιγμή δηλαδή που δένεται το μωρό, υπάρχει περίπτωση να πέσει ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ ως άπειρη; πάντως για να πάρω αρχικά μεγάλο καρότσι και αργότερα πιό ελαφρύ δεν παίζει, κυρίως γιατί δεν έχω αποθηκευτικό χώρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μόνο που φοβάμαι στην chicco είναι ότι πλέον τα κατασκευάζουν στην Κίνα και έχουν κρατήσει τις ίδιες τιμές. θέλει πολύ ψάξιμο αν είναι να πας σε αυτή την κατηγορία καροτσιού γιατί τα περισσότερα δεν κάνουν για νεογέννητα. Εγώ που είχα ρωτήσει για αυτό το στυλ γιατί άρεσε στον άντρα μου, που ήταν πιο μαζεμένα τα καρότσια μου, είχαν πει μόνο για της Silver Cross. Τα υπόλοιπα μου τα είχαν απορρίψει γιατί ήταν για πιο μεγάλα παιδάκια. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω. Πάντως και αυτό της Chicco λέει ότι κάνει και για νεογέννητα.

Αυτό μου είχαν τονίσει και για το κάθισμα αυτοκινήτου - έλεγα να πάρω κατευθείαν 0-18 kgr και μου είπαν να μην το κάνω. Αν και λένε απο 0 έως 18 ουσιαστικά αν κοιτάξεις τις προδιαγραφές λέει απο 3 μηνών και πάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ! Πολλές πληροφορίες πάντως Ευγενία μου!! δεν το περίμενα ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να διαλέξεις τέτοια πράγματα! αλλά όσο το ψάχνεις, τόσο μπαίνουν κι άλλοι παράγοντες στο παιχνίδι! εγω νόμιζα ότι υπάρχουν τα μεγάλα καρότσια που είναι πιό ποιοτικά, και τα μικρά που απλά τα θεωρούσα πιό φτηνά και κατώτερης ποιότητας! :laugh: :laugh: ! αν δεν μπεις στο "χορό" δεν μαθαίνεις!

Το κακό είναι ότι στην κατάστασή μας δεν μπορούμε να τα σηκώσουμε κιόλας, για να δούμε αν θα μπορέσουμε ή όχι να τα κουμαντάρουμε! που να δοκιμάσω τώρα να φορτώσω 10 κιλά καρότσι στο αμάξι... δεν το διακινδυνεύω με τίποτα!

Αν μπορεί καμιά άλλη μανούλα ας μας διαφωτίσει περισσότερο στο θέμα αυτό! ξεκαθαρίζω ότι όταν μιλάω για μικρά καρότσια εννοείται ότι θα κοιτάξω να είναι κατάλληλα για νεογέννητα, αλλιώς δεν θα το έψαχνα καν. Το θέμα είναι τι θα μας βολέψει περισσότερο από την αρχή αλλά και μετά από 2 χρόνια, για να μην αγοράζουμε πάλι καρότσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ??? ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΑΒΑ ΤΟ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΩΡΟ ΤΗΝ ΠΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟ ΤΟ BABYSPACE ΜΟΣΧΟΒΟΛΑΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ---ΤΙ ΝΕΑ?? ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΤΗΝ 50ΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ--ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ--ΑΥΤΑ!! ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Enina den exeis vrei kapio karotsi pou na einai elafri kai mazemenw sinxronos pou na kanei gia neogenita??? Auto me thn mpara pou les mprosta psakstw ligo giati kai to diko mas den exei oso einai to mwro polu mikro alla san eksartima iparxei apla to topotheths argotera otan to paidi kathete, pantos gnomh mou einai na mhn pareis kati xoris mpara.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ωραια μωρε που περναμε οταν τα προβληματα και τα διλληματα μας περιοριζονται στο τι καροτσι θα παρουμε... :P:P:P:P:P θυμαστε το δικο μου???οχιιιιι?????? θα σας το ξαναδειξω τοτε ειναι juniors κανει 240 ευροπουλα και η μπαρα του μπροστα μπαινοβγαινει..φυσικα ειναι και για νεογεννητα αφου ξαπλωνει και μεχρι κατω....εμενα μαρεσει γιατι μπορεις να φτιαξεις εσυ το υψος στα χερουλια του και δεν χρειαζεται να καμπουριαζεις..θυμαμαι δηλ.το καροτσι που ειχε η συννηφαδα μου και με επιανε η μεση μου καθε που πηγαινα τον μπεμπη βολτα....και μεσα στην τιμη ειναι ετσι οπως το βλεπεται με ποδοσακο και τσαντα μωρου και κατι ακομα βγαινουν ολα και πλυνονται...ααα και κλεινει πολυ ευκολα...

sVWPd.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενινα μου ναι αυτο που λες οντως λεει απο νεογεννητα αλλα το φοβαμαι ρε συ...δεν ξερω αν εχει τοσο ασφαλεια...Το silver ποθ λεει η Ευγενια κανει οπως και το maclaren xlr http://shop.maclarenbaby.com/Products/B ... o+XLR.aspx που εχω εγω και αμα θες εφαρμοζει πανω του το καθισμα αυτοκινητου για να βαζεις το μωρο...Βεβαια μετα πηρα και το maclaren το πιο μικρο.

http://strollersandprams.com/strollers/ ... iew-1.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marina moy simera parelaba kai gw ayto to paketo kai mporw na pw oti en8oysiastika kai me to mpimpero poy eixe mesa. itan ola teleia alla kai to biblio poy ta leei ola analitika mesa. den to perimena..mprabo toys!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!! Τώρα κατάφερα να μπω... το πρωί δε μου άνοιγε το μάμι... αλλά απ' ότι βλέπω, σε κάποιες άνοιγε!! :laugh: :laugh:

Λοιπόν... μόλις γυρίσαμε από το ραντεβού με τη μαία!

Η Φαιναρέτη ( http://www.fainareti.gr/ ) είναι μη κερδοσκοπική εταιρεία, υπό την αιγίδα του υπουργείου Υγείας.

Κάνουν προγράμματα υποστήριξης μέλλουσων μαμάδων και μπαμπάδων και παρέχουν υπόστήριξη και μετά τον τοκετό. Για την εγκυμοσύνη, τον τοκετό, το θηλασμό, τη φροντίδα του μωρού, την ψυχολογική πλευρά του θέματος, κλπ κλπ.

Κι όλα αυτά δωρεάν! Να και κάτι καλό...

Την ώρα που πήγαμε, ήταν ένα γκρουπ μαμάδων με τα μωράκια τους. Πρέπει να'ταν μωράκια 2-3 μηνών το πολύ. Και μιλούσαν για την εμπειρία του τοκετού κλπ. Και η κοπέλα που μας ενημέρωσε, λίγο πριν μιλούσε στο τηλέφωνο με μαμά και της έδινε συμβουλές για το θηλασμό - μάλλον πρέπει να'χε γεννήσει πρόσφατα! Μου είπε ότι μετά τον τοκετό εκείνοι παίρνουν τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα τηλέφωνο για να δουν πως είναι η μητέρα και το μωρό, πως τα πάνε, αν υπάρχουν προβληματάκια κλπ και εννοείται πως μπορεί η κάθε γυναίκα να τηλεφωνήσει και να ζητήσει βοήθεια, συμβουλές κλπ.

Τα μαθήματα είναι μια φορά την εβδομάδα, 2-2,5 ώρες!! Δηλαδή υπολογίστε 6 με 8.30. Την άλλη βδομάδα θα πάω μόνη μου για ιστορικό και από την επόμενη εβδομάδα ξεκινάνε τα μαθήματα! Ξεκινάει καινούριο γκρουπ για μέλλουσες μαμάδες του Νοεμβρίου. Τα γκρουπ είναι περίπου με 10 μαμάδες (συν τους μπαμπάδες εννοείται).

Της είπα το ενδεχόμενο να είμαστε παρέα και μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να επικοινωνήσετε με το κέντρο τη Δευτέρα για να σας καταχωρήσει και να κανονίσετε ραντεβού!

Αυτά... :)

Κατά τ' άλλα, σήμερα σέρνομαι... πολλή νύστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

Τι πακέτο είναι αυτό που λάβατε κορίτσια; Από που;;;

ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ SITE BABYSPΑCE ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΑ ΔΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙΣ--ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ---ΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΛΕΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ--ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ-ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑΚΙΑ--

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα μου, έχω κάνει εγγραφή και παραγγελία. Κάπου αρχές Ιουνίου. Έλαβα ένα κουτί, αλλά καμία σχέση μ'αυτά που περιγράφετε!! Ούτε μπιμπερό, ούτε δειγματάκια από αυτά που λέει το site.

Εκτός κι αν αυτό που έλαβα είναι από αλλού κι αυτό του babyspace δεν το'χω λάβει ακόμα.. Εσύ σε πόσο καιρό από την εγγραφή το έλαβες; Θυμάσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγκυούλες :) επιτέλους δροσιστήκαμε!

crazy Κι έχω κάνει παραγγελία στο Babyspace από Ιούλιο όμως, αν θυμάμαι καλά,και δεν μου ήρθε τίποτα ακόμη. Πάντως υποψιάζομαι τι θα έχει μέσα γιατι πήρα ήδη ένα κουτάκι με δείγματα και μαντέψτε από που :P !από το ικα, πήγα να μου αντιγράψει ο γιατρός τις βιταμίνες στο βιβλιάριο και ήταν μια μαια πολύ καλή που χωρίς να με γνωρίζει προθυμοποιήθηκε και μου έδωσε ένα κιτ με πράγματα όπως περιγράφει η μελισούλα!υπέροχα είναι!

enina σχετικά με καρότσι πάντως εμένα όσοι έχω συζητήσει μου είπαν δεν υπάρχει περίπτωση μέσα στο χειμώνα να βάλω το μωρό μέσα να το πάω βόλτα, από Μάιο και μετά μου είπαν θα κάνουμε βόλτες, οπότε προσανατολίζομαι σε ένα καλό καθισματάκι αυτοκινήτου, σαν βαρκούλα λέω εγώ ,που θα αποσπάται και θα το χρησιμοποιώ για μετακινήσεις.

Βέβαια ενόψει οτι σκέφτομαι και για δεύτερο παιδάκι που θέλω να κάνω θα χρειαστώ χειμωνιάτικο καρότσι,το αφήνω όμως προς το παρόν σαν αγορά για τώρα, μου έχουν κάνει και πρόταση άλλωστε να μου δώσει μία φίλη μου το δικό της που δεν θα το ξαναχρησιμοποιήσει.

Έχει συζητήσει καμία κορίτσια με τον γιατρό της για τον τοκετό????αν θα είναι φυσιολογικός ή με καισαρική?

εγώ πολύυυυ πιθανό πάω για καισαρική :( μου το είπε ο γιατρός τις δύο τελευταίες φορές που τον επισκέφτηκα ,και αυτό γιατι το παιδί θα γεννηθεί πάνω από 4 κιλά.είναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια στην ανάπτυξη του,τώρα είναι 1050γρμ και ψηλός αρκετά.δεν μου αρέσει η ιδέα της καισαρικής και το δουλεύω μέσα μου να το δεχτώ :dry:

αρκεί να είναι καλά το αντράκι μου πάνω από όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Meroula kalhmera, Twra diavasa to post sou kai gia na pw thn alh8ia sinxistika (me ton giatro sou) Ti tha pei pame gia kesarikh epidi to paidi einai megalo??? :angry::angry: Apo oti thimame esu eisai pano apo 1,80 cm kai o antras sou 2m ti alo tha mporouse na einai to paidaki sas,nanos???? H theia mou pou einai 1.60 kai polu eipa dld. kai me to zori 45 kila ekane 2 paidia to ena 4 kila kai to alo 4.200 kila, mia filh mou ekane 2 paidia 4,800 parakalo kai ta gennhse fisiologika..Sto xerh sou einai na to gennhseis fisiologika an theleis kai mhn ton afineis na se tromazei me xazomares, me ton somatotipo sou aneta antexeis na gennhseis ena mwro 4 kila.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Μόλις έλαβα κι εγώ το πακέτο από το babyspace!!! :)

Είχε μπιμπεράκι της Avent, διάφορα δειγματάκια και φυλλάδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Μόλις έλαβα κι εγώ το πακέτο από το babyspace!!! :)

Είχε μπιμπεράκι της Avent, διάφορα δειγματάκια και φυλλάδια.

Alithia??Exthes pou to pariggila den egrafe tpt gia mpimpero. Einai auto to galazio koutaki me to arkoudaki epano pou stelnoune opos to exei kai sto site???
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evi.D έγραψε:

Meroula kalhmera, Twra diavasa to post sou kai gia na pw thn alh8ia sinxistika (me ton giatro sou) Ti tha pei pame gia kesarikh epidi to paidi einai megalo??? :angry::angry: Apo oti thimame esu eisai pano apo 1,80 cm kai o antras sou 2m ti alo tha mporouse na einai to paidaki sas,nanos???? H theia mou pou einai 1.60 kai polu eipa dld. kai me to zori 45 kila ekane 2 paidia to ena 4 kila kai to alo 4.200 kila, mia filh mou ekane 2 paidia 4,800 parakalo kai ta gennhse fisiologika..Sto xerh sou einai na to gennhseis fisiologika an theleis kai mhn ton afineis na se tromazei me xazomares, me ton somatotipo sou aneta antexeis na gennhseis ena mwro 4 kila.....

πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου Εύη μου !!!!!

έχω καιρό μπροστά μου και προσπαθώ να καταλάβω και τον γιατρό.

σωστά θυμάσαι για τον σωματότυπο μας ως γονείς ,είμαστε τεράστιοι αλλά όχι με κιλά παραπάνω.

εξηγήθηκα από την πρώτη στιγμή στο γιατρό και του είπα δεν μου αρέσει η καισαρική γιατι κυρίως θέλω να κάνω δεύτερο παιδάκι σύντομα και αν κάνω καισαρική τότε πρέπει ν α περάσει ένας χρόνος,και μου απάντησε και στους έξι μήνες μπορείς να ξαναμείνεις έγκυος, και για να με υσηχάσει μου είπε έχουμε καιρό ακόμη θα δούμε πως θα πάει.όμως στην επομενη επίσκεψη πάααααλι μου το πέταξε για καισαρική :angry:

σκέφτομαι ίσως επειδή είμαι 34 χρονών και μεγάλο παιδί και φοβάται.ξέρω έχω οπίσθια κλίση μήτρας και στενή λεκάνη.έχω όμως κάνει ήδη ένα τοκετό φυσιολογικό στην 22η εβδομάδα ,με κακή κατάληξη βέβαια,αλλά το σώμα μου μια χαρά τα πήγε,άντεξα κάτω απο δύσκολες συνθήκες,24 ώρες με πόνους συνεχόμενους.

γι αυτό το συζητώ μαζί σας.....

σκέφτομαι αν το κάνει για χρήματα δεν νομίζω όμως σε νοσοκομείο θα γεννήσω.

έχει καμία άλλη εδώ μέσα παρόμοια εμπειρεία?να της λεει τοσο νωρίς ο γιατρός πως θα γεννήσει????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη ναι! Αυτό είναι και γράφει "η πιο γλυκιά αναμονή".. :)

Μαίρη μου κι εγώ έχω οπίσθια κλίση μήτρας, είμαι και 37 χρονών, έχω και τεράστια μυωπία, παρ' όλα αυτά δε μου'χει πει ότι ντε και καλά θα κάνεις καισαρική! Ίσα ίσα, που αν ο οφθαλμίατρος πει οκ και όλα τα άλλα είναι έτσι όπως πρέπει, μου'χει πει για φυσιολογικό τοκετό.

Θα σου΄λεγα να πάρεις κι άλλη γνώμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το κουτάκι που μου έδωσαν εμένα από το ικα ήταν μπλε της nivea και έχει μέσα και μπιμπερό της avent και κρέμα για συγκάματα και για τα πόδια μια κρεμα και ποδόλουτρο, και της nivea κατι δείγματα για συγκάματα.

είχαν αρκετά κουτάκια μέσα στο γραφείο και μου είπε η κοπέλα ,ξεχνάει να τα δώσει πολλές φορές.

έχω την εντύπωση οτι μιλάμε για το ίδιο κουτί που το προμηθεύουν σε όλους τους γυναικολόγους ,μαιευτήρες και αυτοί το δίνουν κατα βούληση.και στον γιατρό μου έχω δει τέτοια κουτάκια!μάλλον θα του ζητήσω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Den nomizw na einai ta lefta Meroula apla den theloun travigmata, psekaste,skoupiste telioste einai h kaisarikh kai exei to kefali tou isixo o kurios, alla giati na sou sterisei esena thn xara tou fisiologikou toketou...Katarxin olo to zori einai to kefali tou mwrou an vgei to kefali to ipolipo soma apla glistraei amesos...Enimerosou kai mhn ton afineis na apofasisei monos tou...Egw tou to ekopsa apo thn arxh gia kesarikh oute gia proklish to sizitaw kai an thelei as mou ferei antirisei na deis ti tha ginei...Alla egw otan pigenw episkepsh eimai enimeromenh kai psagmenh...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...