Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιός θα έπρεπε να είναι ο ρόλος τους?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.Πίστευω πως ο ρόλος των παππούδων και των γιαγιάδων δεν ειναι να αναλαμβάνουν την ανατροφή των παιδιων.Βεβαια μη γελιομαστε,ειναι δυνατον να μη νιωθω ανετα οταν θα το εχει η μητερα μου το μωρο?φυσικα και θα νιωθω παρα εναν ανθρωπο που δε ξερω.Αλλα ετσι θα επρεπε να ειναι?Μηπως ο ρολος αυτος ανηκει αποκλειστικα στους γονεις και σε καποιους ειδικους παιδαγωγους?λεω εγω τωρα...εσεις?Δεν αναφερομαι στη 1 η 2 η 3 φορες που η γιαγια θα βοηθησει αλλα οταν αναλαμβανουν την ανατροφη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι όπως θέτεις είναι σαν να το αναλαμβάνουν εξ' ολοκλήρου το παιδί οι παππούδες.

Τότε όχι δεν είναι αυτός ο ρόλος τους.

Η ανατροφή του παιδιού αφορά τους γονείς και μόνο αυτούς κατά την γνώμη μου. Και δεν συγκρίνεται με την βοήθεια που θα σου ποσφέρουν οι παππούδες, κατά την απουσία σου λόγω εργασίας.

Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η ανατροφή από την φύλαξη του παιδιού κατά την απουσία του γονιού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Επιστροφή της Liberty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ποσο πολυ χαίρομαι που αρχισες να έχεις πάλι τέτοιες ανησυχίες!!!!

Σοβαρα τωρα! Στην Ελλαδα ισχύει το "Δεν κάνω παιδι γιατι δεν έχω βοήθεια"

Δεν συμφωνω στην ανατροφή απο τους παπούδες καθόλου, αλλά όταν ο νόμος δεν σε βοηθάει να καθήσεις λίγο παραπάνω ή να σε χρηματοδοτήσεις για μια γυναίκα και όταν οι Δημοτικοί βρεφονηπιακοί σταθμοί δεν δέχονται μωρά που ΔΕΝ εχουν καθαρίσει, τι να κάνει η μανα? Να καθήσει σπίτι?

Είναι δικοπο μαχαίρι για το ζευγάρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να το θεσω καλυτερα τοτε...ναι ειναι σιγουρια οι παππουδες αλλα θεωρω πως πανω απο 2,3 φορες δε θα επρεπε να τα κρατουν...να τα μεγαλωνουν..γιατι η μαμα δουλευει που σημαινει οτι ολο το πρωι θα ειναι με την γιαγια,αν η μαμα αργει μετα το σχολειο θα παει στη γιαγια,διακοπες καποια στιγμη το ζευγαρι μονο παλι στη γιαγια,καμια εξοδος παλι εκει...και εγω ετσι θα κανω,δε γινεται αλλιως,αλλα ετσι θα επρεπε να ειναι?αυτο λεω

γιουλακι ποσο δικιο εχεις σε αυτα που λες..τι να κανεις? :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παιζει να προτιμω και καποιον που δε ξερει το μωρο..

ο παππουε και η γιαγια ειναι το γνωστο εδω και χρονια..δε χαλαει ποτε κανενα χατηρι των εγγονιων..νομος...με εξαιρεσεις εννοειται αλλα..νομος..

αυτος θα δωσει γλυκακι και ας μη συμφωνεις,αυτος θα κανει ζημ,ια και δε θα το μαλωσει..

οποτε..παρτε το χσαμπαρι..

αυτος ειναι ο ρολος τους καλως η κακως!!

απο την αλλη αν δεν εχεις εςεπιλογη...1 χαρα θα μεγαλωσουν..τι παθαν τα παιδια που τα μεγαλωσαν οι παπποουδες;ς;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χμμμ ..ο πατερας μου μεγαλωσε με τη γιαγια του..οι γονεις του στη Γερμανια.οταν πεθανε η προγιαγια μου νομιζω τον πονεσε πολυ περισσοτερο ,γιαυτον αυτη και η μεγαλη του αδερφη υπηρξε μανα..μεσα του υπαρχει ενα μεγαλο κενο και πολλα ψυχολογικα καταλοιπα απο την ελλειψη των γονεων..

τωρα... οσες ξερω που αφηναν τα παιδια 8ωρο στους γονεις το εχουν μετανιωσει,ο παιδικος κανει θαυματα...το παιδι πρεπει να συναναστρεφεται με παιδακια,φυσικα εαν δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα και υπαρχει θεληση να το κρατησουν οι παππουδες φυσικα και ας το κρατησουν!ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ που η μανα μου δεν το κραταει ουτε λεπτο!στους 18 μηνες την κρατησε γ μια ωρα μια φοΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμεις θα αρχισουμ παιδικο την αλλη εβδομαδα

εχω ενα αγχος

με το φαι πιο πολυ αλλα απο το να ειναι με τη γιαγια ολο το πρωι το προτειμω τον παιδικο

να μου πεις του σου εχει κανει

τιποτα

ειναι μια χαρα η γυναικα (πεθερα - γιατι η μανα μου δουλευει ολη μερα)

αλλα την εχω δει πως κανει με τα παιδια και δεν συμφωνω καθολου

κανει λες και ειναι δικα της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα .Η δικη μου άποψη δεν απαιχη και πολυ απο αυτη που εχει αναφερθει εως τωρα ισως να ειμαι ακομα πιο αυστηρη.

Τι εννοω ;οι γονεις μας και τα πεθερικα μας εχουν φτασει σε καποια ηλικια που θελουν να ησυχασουν να πανε διακοπες μονοι τους επειδη τοσα χρονια δνε μπορουσαν να κατσουν να γκρινιαξουν να τσακωθουν δνε πιστευω οτι εχει καμια απολυτως υποχρεωση η μανα μου η η πεθερα μου να μου κρατησει το παιδι .Απο τη στιγμη που ηθελα να κανω παιδι εχω σκεφτει ολα τα ενδεχομεενα και ολες τις προοπτικες δυστυχως ναι στην ελλαδα εργαζομενη μητερα ειναι πολυ δυκολο ετσι τα περισσοτερα ζεηγαρια η οδηγουνται στο να αφησει η συζυγος την εργασια της η στο να παρουν καποια γυναικα η στο να αφησουν το μωρο στη γιαγια οπως καινα εχει ολας εχουν τις παραμετρες απωλιες .Η γιαγια και ο παππους δεν ειναι και οτι καλυτερο για το μεγαλωμα ενος παιδιου ενταξει θα το προσεξει να φαει να μην χτυπησει αλλα ποσο ελαστικο θα το αφηνει οταν εχουν την ευθυνη και οι μεγαλοι φοβουνται πολλη παραδειγμα ο πατερας μου Ιουλιο μηνα εξκλεινε το παραθυρο μην τυχον και παει ο μικρος και πεσει κατω καιναι αυτο εχει λογικη αλλα οταν δνε αφηνουν ενα παιδι να αναπνευσει δνε θα ξεχασω ποτε που κραταγαμε τον ανιψιο μου και ο πατεαρς μου ειχε το συνδρομο της κατωχης αν δνε εσκαγες στο φαι ησουν νηστικος -μπουκωνε το μωρο και εκεινο ανγουλιαζε καιμια μερα ερχετε η φουκαριαρα η νυφη μου και της ειπε οτο ι μικρος δν εειχε φαει και ηταν ετοιμος να σκασει και εκεινη πηρε το παιδι και το εδειρε και οταν εμαθα το λογο της ειπα οτι το παιδι ειχε φαει αλλα δνε ηθελε και δευτεο κομματι πατσιτσιο μετα την μπριζολα που ειχε φαει ... Τα παραλογα δικα μας ειναι λογικα για αυτους και το αντιθετο .Το να το κρατησουν για ενα διαστημα ναι το εγγονι να βλειπει τους παπουδες ως επισκεψη μεχρι εκει γιατι οταν ζηταμε χαρες και εξυπερετησεις εκεινη εχουν αυτοματα λογο και στην διαπαιδαγωγηση του και εμς αυτο δνε μας αρεσει .Ετσι θεωρω οτι ο ρολος των παππουδων ειναι να αγαπανε τα εγγονια τους να τα βλεπουν συχνα να τους λενε ιστοριες αλλα μεχρι εκει τα υπολοιπα ειναι υποχρεωση των γονιων .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως ευχαριστώ τους γονείς μου για την τεράστια βοήθεια που μας έχουν προσφέρει :)

Αν δεν ήταν αυτοί και η αδερφή μου δεν ξέρω τι θα κάναμε :(

Είναι νέοι άνθρωποι και τα προσέχουν καλύτερα και από μας.

Τώρα η μεγάλη μας θα ξεκινήσει παιδικό, έχει καθαρίσει από πάνες και πλέον θα είαμστε ήσυχοι ότι μπορεί να παίξει με τα άλλα παιδάκια και να καταλάβει τι κάνει στο σχολείο.

Βλέπω λίγο τους γονείς μου που σαν να στενοχωριούνται (πιο πολύ συγκινούνται) που το κοριτσάκι μας μεγάλωσε και φεύγει :dry:

Είμαι πραγματικά πολύ τυχεροί με τους γονείς που έχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου! Τα παιδιά μου από 1 έτους πηγαίνουν στον παιδικό σταθμό. Εκεί τηρείται πρόγραμμα, τρώνε, κοιμούνται, παίζουν, μαθαίνουν και απολαμβάνουν βόλτες, εκδρομές, παιδικές χαρές παρέα με άλλα παιδάκια. Παίρνουν ερεθίσματα και κοινωνικοποιούνται. Μου αρέσει πολύ, γιατί ξέρω ότι εκεί δεν τα προσέχουν απλά, αλλά τα εκπαιδεύουν.

Το καλοκαίρι που ήμασταν Ελλάδα και όσο εγώ έτρεχα για τον γάμο, άφησα τα παιδιά στη μητέρα μου. Εκεί έπαιζαν μεταξύ τους, έτρωγαν και κοιμόντουσαν. Δεν είχαν τη δυνατότητα να είναι συνέχεια έξω, παρά μόνο όταν τις έβγαζα εγώ. Παρόλα αυτά τις άφησα για 3 μέρες για να πάμε γαμήλιο ταξίδι με τον άντρα μου. Μόνοι μετά από 4,5 χρόνια! Σχεδόν μόνοι γιατί έιχα και ένα παιδί στην κοιλιά!

Στις διακοπές που πήγαμε, ξεδώσαμε όλοι! Βοήθησε πάρα πολύ η μητέρα μου που της άφηνα το μεσημέρι τη μικρή να την ταϊσει και να την κοιμησει. Τα βράδια κοιμόντουσαν στο κάτω σπίτι και εμείς μέναμε επάνω, οπότε βγαίναμε και κοιμόμασταν άνετα μέχρι τις 9:30! Μετά παραλία....

Θέλει ισορροπίες και πάνω από όλα τη συνεργασία της γιαγιάς. Το χειρότερο είναι να σε ακυρώνουν μπροστά στο παιδί. Να λες κάτι και να πετάγεται η γιαγιά και να δικαιολογεί το μικρό... Ή να λες κάτι και να γίνεται το αντίθετο! Αυτά δεν μου αρέσουν καθόλου!

Όταν η μητέρα δεν έχει βοήθεια, μαθαίνει να βάζει σε μια σειρά το παιδί της και γίνεται η κατάσταση ευκολότερη. Όταν όμως επεμβαίνουν άλλοι στην ανατροφή του παιδιού... άντε να το μαζέψεις μετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι με έχουν βοηθήσει πολύ οι γονείς μου και ακόμα βέβαια βοηθούν.

Δουλεύουμε και οι δύο, τα παιδιά τα έκανα με μικρή διαφορά ηλικίας, και τα αναλάβανε από 10 μηνών που επέστρεψα στην δουλειά.

Εκτιμώ πάρα πολύ την βοήθεια που μου προσφέρουν και δεν έχω κανένα παράπονο ως αναφορά την εκπαίδευσή τους, τους κανόνες γενικά που θέτω εγώ.

Και εγώ όμως με την σειρά μου, που αντιλαμβάνομαι τον κόπο τους και την προσφορά τους, πέρα από το οκτάωρο της δουλειάς δεν τους αφήνω κι άλλο τα παιδιά. Γυρνάω κατευθείαν σπίτι και ότι δουλειές έχω να κάνω τα παίρνω κι αυτά μαζί μου, τουλάχιστον μέχρι να γυρίσει ο άντρας μου. Επίσης έχουμε ξεχάσει το πως βγαίνουν μόνοι, πάντα μαζί με τα παιδιά ή όλοι μαζί σπίτι. Δεν μου έρχεται καλά να τα αφήσω και Σαββατόβραδο με την μαμά μου, που και αυτή το Σαβ/κο περιμένει να ξεκουραστεί.

Εγώ είμαι υπέρ των παππούδων ...τα παιδιά περνάνε καλά, τους μαθαίνουν πολλά πράγματα, κι ας μην είναι παιδαγωγοί, εγώ έχω το κεφάλι μου ήσυχο και παν απ’ όλα ανέξοδα.

Καλά να ‘μαστε από Σεπτέμβρη η κόρη μου θα ξεκινήσει παιδικό σταθμό...έτσι θα πάρουν κι αυτοί μια ανάσα με ένα μόνο παιδί στο σπίτι.

Τους ευχαριστώ πολύ-πολύ!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Έτσι ακριβώς είμαστε κι εμείς Mirlitsa μόνο που εγώ άφησα τα μωρά μου από 40 ημερών αφού δεν μπορώ να πάρω άδεια :(

Είσαι λοιπόν κι εσύ μια τυχερή μανούλα!!! ;)

...έτσι το βλέπω εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι και εγώ μια εργαζόμενη μαμά που αναγκάστηκα να αφήσω την κόρη μου στην πεθερά μου από 4 μηνών. Δεν μπορώ να πω, την έχει μεγαλώσει πάρα πολύ καλά.

Βέβαια θα συμφωνήσω με την AthinaK ότι το χειρότερο είναι να σε ακυρώνουν μπροστά στο παιδί. Να λες κάτι και να πετάγεται η γιαγιά και να δικαιολογεί το μικρό... Ή να λες κάτι και να γίνεται το αντίθετο! Αυτό είναι το μόνο μου παράπονο. Ότι δεν περνάει ο λόγος μου όταν λέω εγώ κάτι στην κόρη μου και είναι μπροστά εκείνη. Και όταν πάω να κάνω παρατήρηση μου πετάει και ένα "αν σας αρέσει..αν όχι να πάρετε γυναίκα"

Μια φίλη μου η οποία είναι δασκάλα μου έχει πει: "Η καλύτερη γιαγιά είναι ο χειρότερος παιδικός"

Δεν λέω είμαι υποχρεωμένη που μου την κρατάει αλλά όχι να μου το "χτυπάει" κιολλας. Και κακά τα ψέμματα κορίτσια, στην μάνα μας μπορούμε να υψώσουμε και λίγο τη φωνή και να κάνουμε παρατήρηση δεν θα μας παρεξηγήσει αλλά στην πεθερά είναι διαφορετικά. Τι να κάνουμε έτσι είναι όταν έχουμε μακρυά τις μανούλες μας.

Ευτυχώς βέβαια που από την προηγούμενη χρονιά έχουμε ξεκινήσει παιδικό σταθμό. Είδα τρομερή αλλαγή στο παιδί, προς το καλύτερο εννοείται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...