Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυστυχώς...


Recommended Posts

Ναι καλα κανεις....Σε αυτες τις περιπτωσεις κ η χοριακη δειχνει την εικονα....καταλαβαινεις βεβαια τι εννοω....

φιλακια πολλα πολλα...περιμενουμε νεα σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 226
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα κανεις κ δεν αφηνεις τιποτα στη τυχη τους.αναλογη περιπτωση με την δικη σου ειχα κ εγω πριν 3,5μηνες.ουτε καφε,ουτε αιμα,ουτε αποκολληση,απλα σταματησε η καρδια κ να αναπτυσετε.ετυχε.(ειπε ο γιατρος)δεν μπηκα καν στην διαδικασια να ξανακανω υπερηχο μετα απο λιγες μερες (ο γιατρος δεν το εκρινε αναγκαιο παρα μονο ψυχοφθορο για μενα)κ την επομενη πηγα για αποξηση.βεβαια μετα απο τοσο καιρο με τρωει που δεν ξαχτηκα παρα περα αλλα τωρα ειναι αργα.εχω ακουσει κ για διαφορα αναλογα περιστατικα που τελικα πηγαν καλα κ επηρεαζομαι.να εχεις δυναμη κ ολα καλα απο εδω κ περα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράγιο κ δύναμη σου εύχομαι, ό,τι κ αν γίνει... Καλά κάνεις κ το ψάχνεις. Κ εγώ όπως η Sisi2007 δεν το έψαξα καθόλου, δεν με άφησε ο άντρας μου γιατί ήμουν χάλια τις μέρες εκείνες (πριν 5 μήνες). Ακόμα με "τρώει" το "αν"... Στον υπέρηχο φάνηκε καθαρά ότι είχε σταματήσει η ανάπτυξη την 9η εβδομάδα κ δεν υπήρχε πια καρδιακός παλμός, αλλά θα έδινα τον κόσμο μου για να είχα πάρει τότε κ μια 2η γνώμη. Μπράβο για το κουράγιο σου, εύχομαι να γίνει το θαύμα, μην χάνεις την ελπίδα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιμένουμε τα νέα σου κοπέλα μου..΄Να είσαι δυνατή και να θυμάσαι πως εμείς είμαστε εδώ για να ακούσουμε ότι σε πονά.. Ο Θεός να σου δίνει δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια.

Όπως το περίμενα, δεν υπήρξε καμία εξέλιξη. Ο γιατρός μας είπε ότι η εγκυμοσύνη δεν πάει καλά, αφού μέσα στο σάκο δε φαινόταν σχεδόν τίποτα.

sisi2007 και stedim αποφάσισα να περιμένω για να μην έχω κι εγώ αυτό το "αν" να με τρώει. Περίμενα δύο εβδομάδες, δηλαδή από τις 11 Αυγούστου, γιατί δεν ήθελα να αφήσω ούτε μία πιθανότητα, αλλά όπως βλέπετε, δεν άλλαξε τίποτα.

Εμάς η ανάπτυξη σταμάτησε πολύ νωρίτερα, στην πέμπτη εβδομάδα περίπου. Δεν προλάβαμε ν' ακούσουμε καρδούλα, έτσι τα πράγματα δεν ήταν τόσο δύσκολα για μένα.

Σήμερα πήγα απλά για μια επιβεβαίωση, δεν περίμενα με τίποτα ότι κάτι θα άλλαζε, όπως και έγινε.

Σε καμιά ωρίτσα θα πάρω το γιατρό να δούμε πότε θα πάω για την απόξεση.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε ρε συ..κριμα..κοιτα να εισαι δυνατη,μη σε παρει απο κατω και ολα θα γινουν με την ωρα τους..σε λιγο καιρο θα σου ερθει ενα πολυ πολυ δυνατο μπεμπεκι και θα κατσει για τα καλα μεσα στην κοιλιτσα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε με πήρε από κάτω! Άλλωστε, το ήξερα και το είχα πάρει απόφαση.

Άμα είναι να έρθει ας έρθει, δε θα κάτσω να σκάσω. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρακολουθώ και εγώ τις εξελίξεις από Αμερική...

Δυστυχώς είχα ανάλογη εμπειρία στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Πέρισυ, τις ίδιες περίπου ημέρες (τι φοβερή σύμπτωση!) είδαμε στον υπέρηχο ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να αναπτύσσεται την 6η-7η εβδομάδα, εγώ βρισκόμουν στην 12η εβδομάδα κύησης και ο οργανισμός μου συνέχιζε να υποστηρίζει την κύηση. Δύο μέρες μετά με έβαλαν στο χειρουργείο... Δυστυχώς η καρδούλα του είχε σταματήσει να χτυπάει... Οι ιστολογικές εξετάσεις έδειξαν ένα επιπλέον χρωμόσωμα... Ακόμα έχω την εικόνα του στα μάτια μου...

Ειλικρινά, εύχομαι, από τα βάθη της ψυχής μου, η δική σου περίπτωση να έχει διαφορετική κατάληξη.

Περιμένουμε με ανυπομονησία νέα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία έκανες ότι καλύτερο μπορούσες να κάνεις που περίμενες. Την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά. Δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει μόνο του? Είναι σίγουρο αυτό?

Τουλάχιστον να ξεκινήσει η νέα χρονιά με νέους στόχους. Καλή δύναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες!

Μαρικάκι, κοίτα στην προηγούμενη σελίδα. Δυστυχώς δεν πήγαν καλά τα πράγματα, δεν πειράζει, δε με παίρνει από κάτω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις είδα τις απαντήσεις.

Λυπάμαι πάρα πολύ...

Τώρα αυτό που προέχει είναι να κοιτάξεις την υγεία σου, σωματική και ψυχική. Πάρε κουράγιο, στήριξε τον άντρα σου (το λέω γιατί ο δικός μου κατέρρευσε) και προχωρήστε αγκαλιασμένοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπών κούκλα αν θες να έχεις αποτελέσματα μπες στο Ιουνίους Ιούλιος ή Σεπτέμβριος.... εκεί έχω μια λίστα απο θαυματουργές στάσεις...

τις συνιστούν ,εκτός απο εμένα φυσικά και οι... πόσοι ήταν οι κατασκευαστές πλυντηρίων ;; ε.. αυτοί τέλος πάντων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρικάκι, κανείς μας δεν κατέρρευσε. Ίσως το γεγονός ότι περιμέναμε, μας βοήθησε να το πάρουμε απόφαση, ενώ μια άμεση απόξεση θα είχε πολύ πιο δυσμενή αποτελέσματα.

Ο άντρας μου έλειπε και γύρισε χτες, έτσι τα λέγαμε από τηλεφώνου. Στην αρχή δυσκολευόταν πολύ να το αποδεχτεί, ιδίως όταν άρχιζε η μάνα του τα "δεν τρέχει τίποτα" και "τζάμπα αγχώνεστε". Τώρα είναι κι αυτός άνετος και το έχει αποδεχτεί πλήρως.

Μερέντα, ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά βαριέμαι να εφαρμόζω ειδικές στάσεις, να μετράω μέρες, να μετράω θερμοκρασίες, κ.λπ. Άμα είναι να έρθει, ας έρθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι που είσαστε και οι δύο άνετοι. Εμείς πάθαμε το σοκ της ζωής μας, γιατί μέχρι τον υπέρηχο δεν είχαμε ιδέα ότι κάτι πήγαινε στραβα... Είναι καλό το ότι ήσασταν προετοιμασμένοι.

Απλά πρόσεξε την υγεία σου μετά την απόξεση, γιατί ο οργανισμός είναι κάπως αποδυναμωμένος και είναι εύκολο να κολλήσεις κανένα μικρόβιο. Εγώ φαίνεται ότι κόλλησα μέσα από το νοσοκομείο και μου πήρε 1 μήνα να ανακάμψω!

Και πάλι κρίνω από την δική μου εμπειρία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και σε σένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα-μαρια μου τελικα δεν αλλαξε τιποτα ε??...... :(:(

δεν πειραζει!!την υγεια σας να εχετε κ θα ξαναρθει ενα δυνατο μωρακι!!!ξερω οτι εισαι δυνατη κ το αντιμετωπιζεις πολυ ψυχραιμα!!!κ καλα κανεις!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπαμαι πολυ!!!

ειμαι καινουρια στην παρεα σας

μπραβο σου που εχεις τοση δυναμη να αντιμετωπισεις την κατασταση.

Εχω χασει και εγω ενα μωρακι στις 38 εβδομαδες, ετσι απλα ενω ολα πηγαιναν καλα απλα σταματησε η καρδουλα του.

Σου ευχομαι οτι καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα-Μαρία,

Κοριτάκι μου λυπάμαιπολύ, το ξέρω πως δεν είναι καθόλου έυκολο. Εγώ το Φλεβάρη είχα παλλίνδρομη κύηση και πήγα για απόξεση. Τώρα τον Ιούλιο έμεινα πάλι έγκυος και μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά και είμαι 8 εβδομάδων και 4 ημερών.

Μετά την απόξεση είναι πολύ πιο εύκολο να μείνεις έγκυος. Επίσης θα σου πω αυτό που μου είχε πει ο γιατρός μου 1 στις 4 εγκυμοσύνες δεν προχωράει πανω από την 5η εβδομάδα και το θετικό είναι ότι ξέρεις ότι μπορείς να μείνεις έγκυος, και δεν σημαίνει πως θα σύμβει πάλι την επόμενη φορά.

Κουράγιο και ότι χρειαστείς εμεις είμαστε εδώ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα-Μαρια μου,

θελω απλα να ευχηθω καλη επιτυχια στην αποξεση,καλη αναρρωση κ μη μασας!!!Τα καλυτερα ερχονται!!! ;)

Πολλα πολλα :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και επειδή είσαι κοπέλα που δεν το βαζει κάτω εύκολα- ούτε παθαίνει πανικούς- εχω ενα προαίσθημα καλό και δεν σε φοβάμαι-

θα ερθει και θα κάτσει την επομενη φορα -

ευτυχως ξεκινα η σχολικη χρονια και νομιζω θα το κανει πιο ευκολο να ξεχαστεις.

κοπέλα μου ειπαμε: ΘαΓινειςΜαμα :kiss::kiss:

2026401yceewipybr.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη!

Πήρα το γιατρό μου και με έβαλε να κάνω κάποιες αναλύσεις. Θα είναι έτοιμες αύριο και την Παρασκευή λογικά πάω για την απόξεση.

Σχεδίαζα να του πω εγώ ότι θέλουμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις, παρ' όλο που το σκεφτόμουν, γιατί όλοι μου λένε ότι είναι συνηθισμένο, αλλά με πρόλαβε αυτός! Μου είπε ότι θα μου γράψει κανένα εκατομμύριο εξετάσεις, για να μην το αφήσουμε στην τύχη. Γενικά, ο γιατρός μου είναι γνωστός ότι έχει μανία με τις εξετάσεις, κάτι που αγχώνει τις περισσότερες, ενώ εμένα με ηρεμεί, γιατί ξέρω ότι δεν πρόκειται να αφήσουμε ούτε μια πιθανότητα άψαχτη!!

Δε θέλω να έχω και δεύτερη αποβολή και ίσως και τρίτη, και μετά να αρχίσω να το ψάχνω, επειδή οι πρώτες θεωρούνται "τυχαία γεγονότα".

Ότι μετά την απόξεση μένεις πιο εύκολα έγκυος μου το έχουν πει πολλοί, και νομίζω το έχω δει και στην πράξη από διάφορες φίλες και γνωστές μου. Δεν ξέρω αν θα μείνω γρήγορα έγκυος, αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι μπορώ να μείνω!

annandreas, στις 38 εβδομάδες νομίζω ότι είναι τραγικό. Εμένα σταματησε η κύηση στην πέμπτη εβδομάδα, πριν ακούσουμε καρδούλα και πριν το νιώσω, έτσι δεν ήταν και πολύ δύσκολο να το αποδεχτούμε.

Μαρικάκι, κι εμείς δεν ξέραμε ότι κάτι πάει στραβά. Στις 11/8 δεν ακούσαμε καρδούλα, περιμέναμε μία εβδομάδα, έκανα επανέλεγχο και πάλι ούτε καρδιά ακούσαμε, ούτε το έμβρυο είχε αναπτυχθεί. Σήμερα έκανα έναν τελευταίο έλεγχο και είδαμε ότι τα πράγματα έχουν μείνει στάσιμα. Αλλά τουλάχιστον, μας δόθηκε χρόνος να το χωνέψουμε πριν την απόξεση.

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον σας! Οι φίλες μου της "πραγματικής ζωής" άφαντες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΝΓΜ ελπίζω την επόμενη φορά όλα να πάνε καλά !!! Είναι πολύ σωστός κ ο γιατρός σου, που συστήνει αυτές τις εξετάσεις κ έτσι θα είστε ήσυχοι, χαλαροί κ το μπεμπάκι θα κάνει την επίσκεψη κ μόνιμη εγκατάστασή του!

Πολλά φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ότι εχεις τόσο καλό και λεπτολόγο γιατρό νομιζω είναι οτι καλυτερο-

και γω ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζεται να το παθεις ξανα για να αρχισεις να το ψάχνεις-

εισαι σε καλό δρόμο- ότι και ναναι -αν υπάρχει κατι- θα το βρείτε- και θα το καταπολεμησετε.

αντε και απο Οκτώβρη σε βλέπω σε δυναμικο come-back!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:)

Πραγματικά, είδα πόσο ρόλο παίζει και η συμπεριφορά του γιατρού. Ευτυχώς σε όσους γιατρούς πήγα αυτόν τον καιρό (στο γυναικολόγο μου, και στους δύο υπερηχογράφους, μια γυναίκα και έναν άντρα) έτυχα της καλύτερης αντιμετώπισης. Μου μιλούσαν όλοι με τον καλύτερο τρόπο, καθησυχαστικά και με ενδιαφέρον και συνειδητοποίησα πόσο σημαντικό είναι αυτό. Μια γνωστή μου που είχε χάσει το παιδί στον πέμπτο μήνα από δυσπλασία, ή κάτι τέτοιο, με το που το είδε ο γιατρός της είπε με ψυχρότητα τι συμβαίνει και στο καπάκι της λέει "τώρα θα προχωρήσουμε στη διακοπή της κύησης". Η κοπέλα έπαθε σοκ και δεν ξαναπάτησε. Πιστεύω ότι αν δεν είχα τύχει σε τόσο καλούς γιατρούς, μπορεί κι εγώ να μην το αντιμετώπιζα έτσι.

Όσο για το γυναικολόγο μου, είναι και συγγενής, και την απόξεση θα μου την κάνει δωρεάν. Θα δώσω μόνο 180 ευρώ στον αναισθησιολόγο και στο βοηθό χειρουργείου, που φυσικά δε θα τους πληρώσει κι απ' την τσέπη του!

Κάτι τέτοιες στιγμές, σκέφτομαι ένα θείο μου που είναι χειρουργός, και αρνείται να πάρει λεφτά από τους ασθενείς που εξετάζει, επειδή όπως λέει, δε γίνεται να έρχεται ο άλλος άρρωστος, χάλια, κι ο γιατρός να του ζητάει και λεφτά από πάνω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια μου..λυπαμαι πολυ που εξελιχθηκαν ετσι τα πραγματα...Σιγουρα το καλο της υποθεσης ειναι αυτο που ειπες..οτι μπορεις να μεινεις εγκυος...απο κει κ περα..κ εγω μαζι σου..καλο ειναι να κανεις καποιες εξετασεις...

Κ μενα ο γιατρος το θεωρησε τυχαιο ( την δευτερη εγκυμοσυνη), μιας κ η ιστολογικη δεν εδειξε ανωμαλια, αλλα εγω θα κανω τις απαραιτητες εξετασεις...ετσι τουλαχιστον θα ειμαι πιο προετοιμασμενη αν.....

Οσον αφορα αυτο που λες για τις πραγματικες φιλες.......οτι ειναι αφαντες....ασε..καμενη....

Χωρις να θελω να καταχραστω το θεμα σου κ να μακρυγορησω...θα σου πω ...να κουφαθεις...

Οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος την πρωτη φορα...εκλαιγα...εκλαιγα απο την χαρα μου...προσγειωμενη ομως...μεχρι να εξελιχθει ομαλα...το μοιραστηκα μονο με μια κοπελα που θεωρουσα φιλη μου...

Επειτα.....Θυμαμαι ημουν στο σπιτι..περιμενοντας να συμβει το μοιραιο....(η χοριακη ανεβαινε κανονικα αλλα στον υπερηχο δεν το βλεπαμε ακομα...υποψιαζομασταν οτι ειναι εξωμητριο..αλλα ο γιατρος ειπε να περιμενουμε λιγο) ημουν σπιτι που λες...σε περιπτωση που εκραγει μεσα μου η σαλπιγγα...θα ετρεχα στο μητερα....Ηρθε σπιτι να με δει θυμαμαι...κ το μονο που φλυαρουσε ωωωωωωωρες..ηταν για εναν γκομενο που μολις ειχε γνωρισει..Εγω θυμαμαι την κοιτουσα...την ακουγα...τα ματια μου ομως ηταν δακρυσμενα...κ οταν εκανε παυσεις..προσπαθουσα να παρω λιγο απο το χρονο της...να ακουστω κ εγω...να ρωτησω γιατι να μου συμβαινει αυτο....αν κ ηξερα οτι δεν υπηρχε απαντηση..ηθελα μονο να μιλησω....

Μπηκα στο νοσοκομειο με αιμοραγια...χειρουργιο...το οποιο διηρκησε 5 ωρες...για να ερθει να με δει εκει...κ να μου πει παλι για τον γκομενο...κ οταν πια βγηκα μετα απο 6 μερες...σε ψυχολογια χαλια...να την εχω κ παλι να μου λεει για τον γκομενο....

Μα αφησε με να μιλησω...θελω να μιλησω...

Απορω...ερχοταν να με δει...η απλα για να μου πει για αυτον...

Επειτα ...αφου προχωρησε μαζι του...χαθηκε...απλα ετσι...εξαφανιστηκε μια μερα....Ουτε μια στιγμη δε ρωτησε "πως αισθανεσαι" βλακεια ερωτηση...αλλα ετσι μονο κ μονο για να την κανει..

Τελικα ειπα πολλα ε,.....συγνωμη...τα εβγαλα κ εγω απο μεσα μου....

Στα 32 μου χρονια, σε αυτα τα σταυροδρομια της ζωης...με καποιους συνεχιζουμε κ με καποιους οχι...

Δεν ειναι οτι εγω ειμαι η αλανθαστη..που τα κανει ολα τελεια...απλα...για ολα...υπαρχει το σωστο timing...

Στηριξου στον αντρα σου, την οικογενεια σου...κ στους πραγματικους φιλους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...