Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΒΑΣΜΑ ,ΒΙΒΛΙΑ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ


Recommended Posts

Επίσης, όλα του Λόιντ Ντάγκλας και της σχολής του "Ο χιτών", "Μπεν Χουρ", "Ο Μεγάλος Ψαράς", το "Με οικογένεια" και "Χωρίς οικογένεια" του Εκτόρ Μαλό, όλες τις "Χάιντι", το "Σεν Κλαιρ" της Ένιντ Μπλάιτον (έτσι λέγανε τελικά το Παρθεναγωνείο που προαναφέρω!), τη "Μικρή πριγκήπισσα" (αλοίμονο!), αρκετό Κρόνιν, λίγο Βερν, Δουμά, τα "Ασημένια πατίνια", τη σειρά της Πολυάννα, τη "Μαίρη Πόπινς", και πάρα πολλά άλλα που δανειζόμουν από τη βιβλιοθήκη του σχολείου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πολυαννα ηταν σειρα;;;;;

εγω διαβασ αμονο ενα βιβλιο...

καλα βιβλια του οατακη με τη σεσουλα..πολυ μου αρεσαν..επισης ενα που ειχε εξωφυλλο τον χαρταετο..δεν θυμαμαι πως το ελεγαν.

Παντως και τωτε και τωρα εγω τρελλα με τα κομικ...λατρεια..

Ο Σκρουτζ ο αγαπημενος μου...φυσικα με το που βρικε ο Βιος και πολητεια αλλα και τα χαμενα επεισοδεια εσπευσα να τα αγορασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι!Ναι διαβάζω Ευγένιο!!!Με τα ανιψάκια μου σκάμε στα γέλια!

Σκάρλετ πού είσαι;;;

Πόσα παιδικά έχω δαβάσει...Πολυάννα το παιχνίδι της Χαράς!Όλη τη σειρά!

Ζωρζ Σαρρή επίσης, αλλά πολύ ψυχωπλάκωμα!

Ο Ξενόπουλος ήταν ο αγαπημένος μου στην παιδική ηλικία!

Πλούσιοι και Φτωχοί, τυχεροί-άτυχοι, ο κατήφορος...και πολλά άλλα..

Πείτε μου κανένα ερωτικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax τι μου κανατε???!!!

Καλα διαβαζα ελληνες κ ξενους συγγραφεις...

Μια χαρα χαμογελουσα με τις περιγραφες σας για τα διαφορα βιβλια...

Τι το γυρισατε στην παιδικη λογοτεχνια κ με αναστατωσατε??

Το "Με οικογενεια" κ το "Χωρις οικογενεια"..!!!Τι καταπληκτικα βιβλια?!!!Θελω να κλαιω κ μονο στην αναμνηση!

(Κ μολις συνειδητοποιησα οτι δεν τα εχω εδω..ελπιζω στο πατρικο μου!)

Η Πολυαννα???Χρυσα????Η Πολυαννα απο βρεφος μεχρι παντρεμενη...Ισως κ γιαγια! :P

Πανικος! :laugh: Ωραια ηταν!!!Κοριτσιστικα βιβλια!

Τα τελευταια χρονια διαβαζα(κ διαβαζω) "σαχλα" κ ελαφρια μυθιστορηματα συνηθως ελληνων συγγραφεων μια που αυτοι τα καταφερνουν(δυστυχως) καλυτερα στη σάχλα!!... :woohoo:

Οσο πιο φολα το ρομαντζο τοσο το καλυτερο!!!χεχεχε

Επιδιωκω μονο στο να "φυγω" κ ας μην "παρω" τιποτα εν τελει!...

Αυτη η αναγκη μου!

Ευχομαι να επιστρεψω καποια στιγμη στα πιο σοβαρα γτ με τα ελαφρια...ελαφρυνα! :P:P

Κατρινα ποσο ερωτα θελεις?!!!Θελεις να ειναι κ "ιδιαιτερο"???!!!

Χρυσα αυτο με τον χαρταετο...Μηπως εννοεις την "γλωσσα μου" του δημοτικου?χαχαχα

Πλακιτσα κανω!Καποιο μαθημα ειχε χαρταετο ομως?ΕΕ??!!!!!! :laugh:

Να προτεινω ενα ελαφρυ αλλα ταξιδιαρικο κ γεματο χρωμα που διαβασα τελευταια?Το παιρνεις ανετα σε ξαπλωστρα αλλα κ στον καναπε καλο ειναι!

"Ο κουρσαρος της καρδιας μου" Φανη Πανταζη!(δεν ειναι τοσο "καπως" οσο ο τιτλος του!

Γενικα μ'αρεσουν τα βιβλια που δινουν εικονες απο τοπους(μακρυνους!!)...

Το συγκεκριμενο με πηγε Συρο κ Αλεξανδρεια με μια μικρη σταση στην Πολη!

Επισης Το ημερολογιο της Αννας Φρανγκ..Νομιζω πως αξιζει να το διαβαζει καποιος σε οποια ηλικια κ αν βρισκεται! :)

Υγ.Απο το "Μαγκας" της Π.Δελτα ονομασα τον σκυλο του αντρα μου(πγε=προ γαμου εποχη!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Nαι!Ναι διαβάζω Ευγένιο!!!Με τα ανιψάκια μου σκάμε στα γέλια!

Σκάρλετ πού είσαι;;;

Πόσα παιδικά έχω δαβάσει...Πολυάννα το παιχνίδι της Χαράς!Όλη τη σειρά!

Ζωρζ Σαρρή επίσης, αλλά πολύ ψυχωπλάκωμα!

Ο Ξενόπουλος ήταν ο αγαπημένος μου στην παιδική ηλικία!

Πλούσιοι και Φτωχοί, τυχεροί-άτυχοι, ο κατήφορος...και πολλά άλλα..

Πείτε μου κανένα ερωτικό...

Φιλη μου!!!!Επικοινωνουμε?

Μου ελειψες!!!

Πες τι ερωτικο θελεις!

Ελαφρυ ή...Του τυπου σου! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωστε εδω μου εισαι παλιοκοριτσο συμπεθερα κ γω περιμενω ακομη τηλεφωνο????????????

αντεεεεε καλε θελω να ξεβρωμισω το γαμπρο σου...να τον κοιμισω...

ερωτικο...μμμμμμμμμμμ ο μπρουτζινος καβαλαρης...αχχχ τελειο βιβλιο κ εχει κ συνεχεια αλλα δυο!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Νταξι ρε παιδια..μη βαρατε..εγω μονο το παιχνιδι της χαρας ειχα διαβασει....χιχιχιχ

Πάρε και αυτή, πάρε και την άλλη!!! :P:P:P :laugh: :laugh: :laugh:

Κακώς, πολύ κακώς!!! :laugh: :laugh: :laugh:

;););)

Μακάρι η ζωή μας να ήταν όπως σε κάποια βιβλία! ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Προχωρημενο κ ερωτικο???χαχαχαχα

Κοριτσαρα μου...Δεν εχω κατι τετοιο να προτεινω...!!!!

Σοβαρα τωρα...Ενδιαφερεσαι ΕΣΥ για ελαφρυ ερωτικο μυθιστορημα??? :laugh:

Νομιζα πως μας δουλευεις!!!!!!!

Παρε "το κυμα του ερωτα"!!!!Ερωτας μεχρι τελικης πτωσης!Κ φυσικα χαπι εντ!!!! :P

Χρυσα :kiss:

(κ εγω 3 μονο διαβασα!δεν ξερω ποσα ειχε!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ διάβαζα Ξενόπουλο μικρή! Έχουμε τα Άπαντα και είχα διαβάσει τους περισσότερους τόμους!!!

Διάβαζα, βέβαια, και βιβλία για μεγάλους!

Στη β' δημοτικού είχα διαβάσει το "Αι δύο ορφαναί", χι χι!!!!!!!!! Είχα διαβάσει και τον "Αρχισιδηρουργό" του Ζωρζ Ονέ και άλλα τέτοια!!!

Κατρίνα, δοκίμασε του Βασιλικού "Το φύλλο, το πηγάδι, τ' αγγέλιασμα", κυρίως το Αγγέλιασμα και το "Τελευταίο αντίο". Αν θέλεις σεξουαλικό τώρα, διάβασε του ίδιου "Τα καμάκια". Θα επιμορφωθείς πλήρως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Κατρίνα, δοκίμασε του Βασιλικού "Το φύλλο, το πηγάδι, τ' αγγέλιασμα", κυρίως το Αγγέλιασμα και το "Τελευταίο αντίο". Αν θέλεις σεξουαλικό τώρα, διάβασε του ίδιου "Τα καμάκια". Θα επιμορφωθείς πλήρως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Κατρίνα, δοκίμασε του Βασιλικού "Το φύλλο, το πηγάδι, τ' αγγέλιασμα", κυρίως το Αγγέλιασμα και το "Τελευταίο αντίο". Αν θέλεις σεξουαλικό τώρα, διάβασε του ίδιου "Τα καμάκια". Θα επιμορφωθείς πλήρως!

Μερσί-μερσί! :):):)

Έτσι-έτσι, επιμόρφωση επιζητώ!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για τον "Μπρούντζινο καβαλάρη", δεν ήμουν σίγουρη αν κατάλαβα το ίδιο και το κοίταξα τώρα στο ίντερνετ. Είναι της Πολίνα Σίμονς, καλούτσικη ιστορία, έχει αρκετό ενδιαφέρον, αν και είναι πολύ αμερικανικά (με όλες τις σημασίες της λέξης), αλλά τίποτα το εξαιρετικό.

Είχα διαβάσει και το σίκουελ, το "Τατιάνα και Αλεξάντερ", το οποίο, κατά το μεγαλύτερο μέρος του, επαναλαμβάνει ακριβώς τον "Μπρούντζινο καβαλάρη". Προφανώς η συγγραφέας είδε ότι το πρώτο της βιβλίο άρεσε, κι έτσι απλά το άφησε ατελείωτο, ξανάγραψε την ίδια ιστορία στο επόμενο βιβλίο, μαζί με τη συνέχεια. Το μεγαλύτερο μέρος, όμως, αποτελείται από τις αναμνήσεις της Τατιάνας για τον Αλεξάντερ (δηλαδή από το πρώτο βιβλίο!). Αυτό το βρήκα πολύ εμπορικό και αρκετά ανέντιμο.

Εν τέλει, έχει κι αυτό χάπι εντ κλασικής χολιγουντιανής ταινίας, ενώ αν το άφηνε φλου, όπως τελειώνει ο "Μπρούντζινος καβαλάρης" θα ήταν πολύ πολύ πιο ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα για λιγο πιο σεξουαλικο βιβλιο τι θα ελεγες για Μπουκοφσκι?!!! :P;););)

εμενα μου αρεσει ετσι οπως γραφει

λιγακι χυμα κ με μια τυπικη χυδαιοτητα να το πω :huh:

τα βιβλια του διαβαζονται πολυ ευκολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινακι να μην το παρεις αν δε θελεςι "τελος καλο,ολα καλα"!!!Και..Πολυ γλυκαναλατο λεμε!!!! :laugh: :laugh:

Αννα Μαρια τον εθαψες τον καβαλαρη της συμπεθερας μου!!!χαχαχα

Το Τατιανα κ Αλεξαντερ το ειχω διαβασει ...Δε συγκλονιστηκα καθολου!!!Κ μπορω να πω οτι ζοριστηκα καποια στιγμη (απο βαρεμαρα :blush: ) κ πηδουσα γραμμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα, δεν τον έθαψα εγώ, τον έθαψε η Σίμονς με τη συνέχεια που έγραψε...

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, δε θα είχα διαβάσει όλα αυτά τα καλά και κακά βιβλία, αν δε μου τα είχε κουβαλήσει ο άντρας μου τζάμπα από το βιβλιοπωλείο που δούλευε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ερωτικο (μαλλον συναισθηματικο ) ,η αγαπημενη μου CECILIA AHERN !!!!! εχω διαβασει ολα της τα βιβλια πλην του τελευταιου της!!!!! ειναι κ συνομηλικη μου οποτε ενας λογος παραπανω.....τα εχω διαβασει στην Αγγλικη διοτι πιστευω οτι στην μετφραση χανουν λιγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα αν θελεισ κατι ερωτικο μπορω να σου στειλω δυο βιβλια του Βασιλη Βασλικου .Απο τοτε που τα πηρα (στα 17 μου ) δεν μπορω να τα διαβασω με τιποτα ......δεν ειναι καθολου του γουστου μου .Ουτε καν σαν εφηβη που ζητουσα να διαβασω για αγαπες .

Και να πω την αληθεια ποτε μα ποτε δεν μου αρεσαν οι ελληνες σηγραφεις .....απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου να διαβαζει παντα προτημουσα ξενη λογοτεχνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Κατρινακι να μην το παρεις αν δε θελεςι "τελος καλο,ολα καλα"!!!Και..Πολυ γλυκαναλατο λεμε!!!! :laugh: :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh:

Με πάσα ειλικρίνεια! :laugh: :laugh: :laugh:

:kiss:;)

Θάλεια στείλε π.μ!!!Θέλω και άλλο και άλλο!!!Από Θάλεια! :);):kiss:

Αφροδίτη ποτέ μη δανείζεις βιβλία, δανεικά και αγύριστα!

Έτσι τουλάχιστον έχω πάθει... :angry:

Έχω χαλάσει εδώ και καιρό τη σειρά των ρεκόρ γκίνες και είμαι να σκάσω... :angry: Μερσί πάντως! :)

Γιώτα θα χαθώ στη μετάφραση εγώ... :woohoo:

Εγώ πάντως είμαι μύλος που αλέθω τα πάντα αλλά σε ελληνική γλώσσα για να αντιλαμβάνομαι πλήρως τα νοήματα.

Άννα-Μαρία θα ήθελα έναν φίλο σαν τον άντρα σου!

Εμένα πάλι με πιέζει με ιστορικά...ο εφιάλτης μου! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...