Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΒΑΣΜΑ ,ΒΙΒΛΙΑ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ


Recommended Posts

Cesilia έγραψε:

Οντως!!!

Ενα βιβλιο που διαβασα στην βιβλιοθυκη και μου εκανε ενυτυπωση..αλαλ δεν θυμαμαι τελειως το θεμα ειναι το ο χωρος των 7 πεπλων..το εχει διαβασει καμια

Εγώ. Αλλά αυτό που είναι άπαιχτο και μέχρι τη μέση δεν καταλαβαίνεις τίποτα αλλά μετά το λατρεύεις είναι το ΑΜΑΝΤΑ του ίδιου συγγραφέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

savropinguinos έγραψε:

καμμια δεν διαβαζει επιστημονικη φαντασια ?:(

Αμε..το καλυτερο ειναι το μαμι..πιο επιστιμονη φαντασια δεν γινετε...ειδικα σε καποια θεματα... το επιστιμονικο ειναι ανυπαρκτο και η φαντασια...ειναι στον υπερ υπερθετικο βαθμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

savropinguinos έγραψε:

Αμε..το καλυτερο ειναι το μαμι..πιο επιστιμονη φαντασια δεν γινετε...ειδικα σε καποια θεματα... το επιστιμονικο ειναι ανυπαρκτο και η φαντασια...ειναι στον υπερ υπερθετικο βαθμο[/quote:3f7ujegb]

Χι χι...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι απο μενα! Είμαι μια βιβλιοφάγος κι εγώ και χάρηκα οταν είδα το θεματάκι που έχετε ανοίξει. Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν θυμάμαι πόσα βιβλία διάβασα. Τώρα πάω πιο αργά αλλά δεν έχω σταματήσει το άθλημα. Να φανταστήτε επειδή είναι δύσκολο να πάω σε κάποιο βιβλιοπωλείο (σ ένα πάω που είναι το πιο φθηνό) έκανα παραγγελία μέσω ιντερνετ 150Ε!!! αλλά το ευχαριστήθηκα!

Επιστημονικής φαντασίας δυστηχώς αλλά δεν μ αρέσουν καθόλου οπότε δεν έχω να πω πολλά γι αυτή την κατηγορία.

Απο τα αγαπημένα μου βιβλία είναι ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ, ΤΟ ΑΡΩΜΑ, Η ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΡΟΔΟΥ, Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ, ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ, ΤΟ ΦΙΛΙ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥ, και άλλα που τώρα δεν μου έρχονται.

Απο τα χειρότερα που έχω διαβάσει είναι ΟΙ ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ, ΚΩΔΙΚΑΣ DA VINCI θεωρώ οτι έγινε πολύ χαμός για το τίποτα!

Τώρα διαβάζω ΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΙ και ώς τώρα είναι πολύ ενδιαφέρον και με γρήγορη πλοκή!

Περίμενω νέα σας και επανέρχομαι κι εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ βιβλιοφάγος μέχρι το κόκκαλο, ακόμα και τις εγκυκλοπαίδειες διαβάζω μιλάμε για πολύ κόλλημα...

Βέβαια τώρα με το μωρό δεν μου μένει πολύς χρόνος ελεύθερος αλλά πάλι ένα βιβλιαράκι στο κομοδίνο για την νύχτα το έχω.

Τώρα διαβάζω της Μαντά το "θεανώ η λύκαινα της πόλης", καλό φαίνεται αν και είμαι στην αρχή ακόμα. Πάντως το "Σπίτι δίπλα στο ποτάμι" μου άρεσε πάρα πολύ.

Γενικά είμαι φαν της Αγκάθα Κρίστι και του Γιάννη Μαρή, του Ζιλμπέρ Σινουέ (η Αιγύπτια, η Πορφύρα και η Ελιά κτλ.), λάτρεψα τον Φρέντυ Γερμανό, μου αρέσει και ο Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκές αν και ορισμένες φορές τον βρήκα κομματάκι "βαρύ".

Επίσης είμαι φαν της κλασσικής λογοτεχνίας, Ώστιν, Μπροντέ, Τολστόι κτλ.

Το βιβλίο που λάτρεψα και το έχω διαβάσει ένα εκατομμύριο φορές και δεν το βαριέμαι με τίποτα είναι "Της νεκρής πριγκίπισσας" της Κενιζέ Μουράτ, πραγματική ιστορία κατά την κεμαλική εποχή και την πτώση της οθωμανικής αυτοκρατορίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Ζίνα, πάνω κάτω έχουμε ίδια γούστα!

Το Τριανταφυλλάκι ποιος το έχει γράψει;

Τζένιφερ Ντόνελι, αν το ψάξεις θα δείς οτι έχει πάρα πολύ καλές κριτικές . Συνήθως για να αγοράσω ένα βιβλίο βλέπω και κριτικές απο το ιντερνετ. Δεν είναι εποχή να πετάμε τα χρήματα μας. Χαίρομαι που έχουμε τα ίδια γούστα γιατι θα μπορούμε να τα λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάσια* έγραψε:

Κι εγώ βιβλιοφάγος μέχρι το κόκκαλο, ακόμα και τις εγκυκλοπαίδειες διαβάζω μιλάμε για πολύ κόλλημα...

Βέβαια τώρα με το μωρό δεν μου μένει πολύς χρόνος ελεύθερος αλλά πάλι ένα βιβλιαράκι στο κομοδίνο για την νύχτα το έχω.

Τώρα διαβάζω της Μαντά το "θεανώ η λύκαινα της πόλης", καλό φαίνεται αν και είμαι στην αρχή ακόμα. Πάντως το "Σπίτι δίπλα στο ποτάμι" μου άρεσε πάρα πολύ.

Γενικά είμαι φαν της Αγκάθα Κρίστι και του Γιάννη Μαρή, του Ζιλμπέρ Σινουέ (η Αιγύπτια, η Πορφύρα και η Ελιά κτλ.), λάτρεψα τον Φρέντυ Γερμανό, μου αρέσει και ο Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκές αν και ορισμένες φορές τον βρήκα κομματάκι "βαρύ".

Επίσης είμαι φαν της κλασσικής λογοτεχνίας, Ώστιν, Μπροντέ, Τολστόι κτλ.

Το βιβλίο που λάτρεψα και το έχω διαβάσει ένα εκατομμύριο φορές και δεν το βαριέμαι με τίποτα είναι "Της νεκρής πριγκίπισσας" της Κενιζέ Μουράτ, πραγματική ιστορία κατά την κεμαλική εποχή και την πτώση της οθωμανικής αυτοκρατορίας.

Ο Γκαμπριελ Γκαρσία Μάρκες είναι και μένα ο αγαπημένος μου συγγραφέας. Πολλά απο τα βιβλία του τα χω διαβάσει και ισπανικά μια που τα διδάσκω κιολας....και πραγματικά αν και βαρύς είναι υπέροχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάσια, ώστε είσαι κι εσύ μια από μας... :P

Το "Θεανώ η λύκαινα της πόλης" είναι λίγο τραβηγμένο απ' τα μαλλιά. Θα το δεις στην πορεία, είναι λίγο, εμείς γι' αλλού κινήσαμε γι' αλλού κι αλλού η ζωή μας πάει. Είναι πολύ κινηματογραφικό, πολύ υπερβολικό. Θα το προτιμούσα πιο αληθοφανές και πιο χαμηλών τόνων. Αλλά γενικά η Μαντά έχει μία τάση να τραβάει τις ιστορίες της όσο δεν πάει άλλο για να τις κάνει ενδιαφέρουσες. Νομίζω έχει το χάρισμα να γράφει με τρόπο που δε θέλεις ν' αφήσεις το βιβλίο απ' τα χέρια σου, αλλά όσο πάνε, τα βιβλία της γίνονται και πιο εμπορικά.

Σινουέ είχα διαβάσει ένα, αλλά δε θυμάμαι τον τίτλο (έχω ένα θέμα με τους τίτλους). Η σταυρωμένη βασίλισσα ή κάτι τέτοιο, για μία που αγαπούσε έναν πρίγκηπα, αλλά αυτός παντρεύτηκε μια άλλη, στην Ισπανία νομίζω. Καλούτσικο αλλά δε μου έκανε κλικ.

Το βιβλίο "Της νεκρής πριγκήπισσας" είναι όντως πολύ καλό, αλλά δε μου αρέσουν κάποιες από τις απόψεις που έχει, πολύ φιλοβασιλικές και αριστοκρατικές, αλλά φαντάζομαι ότι είναι λογικό, αν σκεφτούμε την καταγωγή της και τους λόγους που γράφει το βιβλίο. Είναι, όμως, εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Α, επίσης εμένα μου αρέσει πολύ η Μάργκαρετ Άτγουντ. Διαβάστε τη "Φαγώσιμη γυναίκα" και θα με θυμηθείτε! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζίνα, πολύ καλά κάνεις που ψάχνεσαι πριν αγοράσεις ένα βιβλίο. Εγώ είχα βρει μια άκρη όσο ζούσαμε στη Θεσσαλονίκη, με το βιβλιοπωλείο που δούλευε ο άντρας μου. Μου έφερνε τα βιβλία με το κιλό και τα διάβαζα, και μετά τα πήγαινε πίσω! Φυσικά, το αφεντικό του το γνώριζε! Όποτε τσάκιζα καμιά πλάτη βιβλίου ή έχυνα πάνω τον καφέ μου (!) το αγόραζα, και ακόμα κλαίω τα λεφτά που έδωσα για το "Ζαχίρ" του Κοέλιο που είναι ένα από τα χειρότερά του.

Παρ' όλα αυτά, διάβασα αρκετά ενδιαφέροντα βιβλία που δε θα ρισκάριζα να τα αγοράσω, γιατί οι συγγραφείς τους μου ήταν άγνωστοι.

Για τον Μάρκες, εννοείς ισπανόφωνος, όχι Ισπανός, μια που είναι Κολομβιανός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ισπανόφωνος έχεις δίκιο, δικό μου λάθος.

Τώρα όσον αφορά το Κοέλιο, επαναλαμβάνετε στα βιβλία του με αμπελοφυλοσοφίες. Έχω διαβάσει παρα πολλά δικα του. Ο ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ όταν το διάβασα το βρήκα ενδιαφέρον, τώρα όμως οταν ακούω αγαπημένο βιβλίο Ο ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ λέω αυτός/ή δεν έχει διαβάσει άλλο βιβλίο! Αυτό που με κράτησε δικό του είναι Η ΒΕΡΟΝΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ αλλά και πάλι με φιλοσοφίες επαναλαμβανόμενες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τριανταφυλλακι..αλλα και το Τριανταφυλλακι το χειμωνα που ειναι η συνεχεια του τα εχω διαβασει..ΟΚ ειναι καλουτσινα.

Οπως και το της νεκρης πριγκιπισας..ειναι υπεροχο...οντως εχει λιγο "περιεργες" αποψεις αλλα μη ξεχναμε πως υποτιθετε πως ειναι αληθηνη ιστορια και γραφετε για μια πριγκιποπουλα..

παντως ομολογω οτι μου αρεσε αρκετα.

Κλασικα τυπου Μπροντε Τολστοι Ντοστογιευσκι εχει καιρο που δεν διαβαζω..ομολογω ειχα πεσει λιγο σε καταθλυψη με αυτα..αλλα ως εφηβη μου αρεσαν παρα πολυ..οπως και τα λεγομενα Ελληνικακλασσικα ΠΧ Συνταγματαρχης Λιαπκιν, .,Γουργεκμαν( χαλια μεταφορα στην οθωνη, εχασε πολλα το βιβλιο) Ματωμενα χωματα κλπ

Του φρεντι εχω διαβασει μονο το "Τερεζα"..το λατρεψα.

Της Ζηλμπερ Σινουε εχω διαβασει το "Οι σιωπες του θεου" ηταν ..περιεργο.

Ε$πισης λατρεψα το 7 Θαλασσες και 13 ποταμια της της Μονικ Αλη καθως και το Ο θεος των μικρων πραγματων...της Αροθντατι Ροι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι απόψεις της Μουράτ κι εμένα με "ξίνισαν" λίγο, ειδικά στο κομμάτι που μιλάει για τους Έλληνες και αυτά που έκαναν τότε, το βρήκα λίγο μονόπλευρο αλλά όπως λες κι εσύ είναι λογικό λόγω της καταγωγής της. Πάντως αυτό το βιβλίο είναι από τα αγαπημένα μου.

Ο Κοέλιο δεν μου αρέσει ούτε κι εμένα ΚΑΘΟΛΟΥ όμως...και νόμιζα ότι ήμουν η μοναδική. Διάβασα ένα (δεν θυμάμαι τίτλο) δεν μου άρεσε, σκέφτηκα ότι μάλλον δεν το κατάλαβα αφού όλοι λένε πόσο τρομερός συγγραφέας είναι, πήρα δεύτερο πάλι δεν το χώνεψα... Γούστα είναι αυτά!!!

Άσχετο!!!!! Έχω αρπάξει ανάποδες τώρα, το απόγευμα θα γίνει χαμός με την σπιτονοικοκυρά μου...ότι μερεμέτια θέλουν να κάνουν στο σπίτι στέλνουν εργάτες ντάλα καταμεσήμερο! Εγώ φτύνω αίμα να κοιμήσω τη μπέμπα κι αυτοί έρχονται και βαράνε τους τοίχους! Βγήκα έξω τώρα και τους είπα ότι διάλεξαν λίγο δύσκολη ώρα κι αυτοί μου είπαν ναι και με έγραψαν κανονικά!!!! :angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζίνα, δε θα μπορούσες να με βρεις πιο σύμφωνη για τον Κοέλιο. Όντως, ξεκίνησε καλά με τον "Αλχημιστή" και μετά, απλά επαναλαμβάνεται. Το "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" το βρήκα κι αυτό απλά μια επανάληψη αμπελοφιλοσοφιών και κυρίως, ένα νεκρό βιβλίο, αφού η αφήγηση και οι διάλογοι μοιάζουν σχεδόν ρομποτικά. Την ίδια εντύπωση μου άφησαν και το "Ζαχίρ", η "Μάγισσα του Πορτομπέλο" και μετά τον σταμάτησα.

Χρύσα, για ένα καλοκαίρι είχα διαβάσει πολύ 19ο αιώνα! Είχα διαβάσει Μπροντέ, Φλομπέρ, Ντοστογιέφκσι, Ζολά, και δε θυμάμαι ποιους άλλους που μου είχαν αρέσει. Είχα διαβάσει και Λαμαρτίνο που βγάζει έναν απίστευτα αρρωστημένο ηθικισμό. Στα βιβλία του για κάποιο λόγο το ζευγάρι ποτέ δεν έχει σωματική επαφή, ούτε καν φιλιά και χάδια, μόνο κανένα πιάσιμο του χεριού, και συνήθως, επειδή είναι πολύ ευτυχισμένοι και μεθυσμένοι από τον έρωτά τους, αποφασίζουν να αυτοκτονήσουν. Παρ΄όλα αυτά, ποτέ δεν τα καταφέρνουν, αλλά πεθαίνουν λίγο αργότερα ούτως ή άλλως!

Πιο πρόσφατα διάβασα Σταντάλ ("Το κόκκινο και το μαύρο", "Το μοναστήρι της Πάρμας"). Είναι λίγο αλλού όλα αυτά, βέβαια, και είναι λογικό.

Από Φρέντι Γερμανό διάβασα το "Τερέζα", το "Γυναίκα από βελούδο", την "Εκτέλεση" και δε θυμάμαι αν διάβασα κι άλλο.

Του Σινουέ όντως "Σταυρωμένη βασίλισσα" λέγεται το βιβλίο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από Τιμ Ρόμπινς διάβασα αυτό με τους μεγάλους αντίχειρες, δε θυμάμαι πώς το λένε! Καλό, αλλά πολύ περίεργο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια..

Πολύ μ'αρεσει το θεμα που ανοίξατε..

Συμφωνω μαζί σας για τον Κοελο...

Της Μαντα έχω διαβασει κανα 2 σε ξαπλωστρα στην παραλία..δεν ξετρελάθηκα..ενταξει απλά περναει ευχαριστα η ωρα σου..

Ένα καταπληκτικό βιβλίο που διάβασα τυχαία αλλα δεν θυμαμαι συγγραφέα ειναι το "οχι στα βαθιά παιδί μου"

Είναι τόσο επίκαιρο καιέξυπνο που πιστευω θα σας αρέσει...

Είναι για τις μαμάδες που γίνοντε υπερβολικές με τις ικανοτητες των παιδιών τους..κι έχει κάποιες σκηνές πολύ αστείες..

Εγω τελευταία εθίστικα στον Γιαλομ..Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα..

Η θεραπεία του Σοπεναουερ μου άρεσε παρα πολύ και είναι απο τα βιβλία που θέλω να ξαναδιαβάσω..

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρετε ωραίες μου κυρίες!

Καμία ''ερωτιάρα'';;; :laugh: :laugh: :laugh:

Διαβάζω...διαβάζω...ωραία όσα γράφετε!

Ισμήνη από Γιάλομ το ''όταν έκλαψε ο Νίτσε'' το θεωρώ πολύ καλό!

Παρακολουθώ και έχω χάσει τη μπάλα!Ιδιαίτερα με την Άννα-Μαρία(θέλω να γίνω μαμά), πόσες βιβλιοθήκες έφαγες;;; :woohoo:

Εμένα πάντως μου αρέσει και ο Ταχτσής!

Πάντως και ανάλογα σε τί φάση είσαι, κάθε φορά αλλιώς εκλαμβάνεις ένα βιβλίο...

Εγώ πάντως δε θυμάμαι όσα διαβάζω και τα επαναλμβάνω 2-3 φορά!

:woohoo: :woohoo: :blink::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ταχτση εψω διαβασει και γω αλα δε τρελαθηκα..εγω τρελαινομουν για βιπερ..εγληματα,ανοιξοκοιλιασματα,φονοι,σατανισμοι,...λαστ γιαρ!!τωρα κανενα ποπαυ..κανενα ματαμ φιγκαρο με δωρο πετσετα η αντηλιακο,

τα διαφημιστικα του λιντλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μ'εμένα πάντως δεν έχει σημασία σε τι φάση θα είμαι αλλά αν διαβάσω κάτι που θα μ'αρέσει, μετά "κολλάω" στον συγγραφέα και διαβάζω κι άλλα έργα του. Έτσι διάβασα αρκετά του Σινουέ, της Πίλτσερ, του Μαρκές, της Κενιζέ Μουράτ (η συνέχεια "της νεκρής πριγκίπισσας" είναι "ο κήπος του Μπανταλπούρ" μ'άρεσε αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας), του Φρέντυ Γερμανού που τα έπαιρνα μανιωδώς (όλα μου άρεσαν), και άλλων συγγραφέων που τώρα δεν τους θυμάμαι.

Πολλά από αυτά που διάβασα και μου άρεσαν φρόντισα να υπάρχουν και στην βιβλιοθήκη του σπιτιού μου.

Κατρίνα του Ταχτσή μου άρεσε το Τρίτο Στεφάνι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ έγραψε:

εγω τρελαινομουν για βιπερ..εγληματα,ανοιξοκοιλιασματα,φονοι,σατανισμοι,...λαστ γιαρ!!τωρα κανενα ποπαυ..

Σωσώ γουστάρω τους ιδιόρρυθμους...!Αλλά τους γνήσιους όχι τους επίπλαστους!(περί Ταχτσή). :);)

Ναι!Ναι!Ναι! Όλα όσα γράφεις αλλά σε ταινία...

παρεπιπτόντως έχω να παρακολουθήσω τηλεόραση 2 χρόνια... :woohoo:

Ποπάϋ έχω συλλογή... :);)

Τώρα πια... :dry::dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κάποτε διάβαζα και εγώ πολύ,πήγαινα και σινεμά.Τώρα πια με τα παιδιά διαβάζω όποτε μπορώ να ξεκλέψω χρόνο.Σπανιότατα δηλαδή.Anyway,Coelho έχω διαβάσει και εγώ,θα μου πεις όλοι τον έχουν διαβάσει. :P και τα πιο γνωστά βιβλία του ο αλχημιστής και η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει.Μετά σταμάτησα γιατί με κούραζε ο τρόπος που έγραφε,βέβαια στο βιβλίο η Βερόνικα........βρήκα ενδιαφέρον το πως κατάφερε μέσα από την αυτοκτονία να μεταφέρει το μήνυμα ότι η ζωή είναι πολύτιμη και πρέπει να τη ζούμε και με τα καλά και με τα άσχημά της.Να παλεύουμε. :) Μου άρεσε και το χαρέμι της Ντόρας Λέβι Μοσάνεν,από τη Λένα Μαντά το βιβλίο "τη μέρα που σε γνώρισα".Α!διάβασα και δύο βιβλιαράκια απο παιδική λογοτεχνία "τα κακά κορίτσια" της Τζάκλιν Ουίλσον και "ερωτευμένοι λουκουμάδες" της Ανθούλας Αθανασιάδου.ΠΟΛΥ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΑ.Τώρα προσπαθώ να τελειώσω την κρυφή ζωή μιας σούπερ μαμάς της Φιόνας Νιλ.Για να δούμε θα τα καταφέρω. :silly:Και βέβαια όλα τα αστυνομικά της Αγκαθα Κρίστι με Ηρακλή Πουαρο και Μις Μάρπλ.Φοβερά..... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια, όσες είσαστε μανούλες προτείνω Ευγένιο Τριβιζά. Ένα απο τα καλύτερα του ΤΑ 88 ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ! Με έχει ξετρελάνει γιατι το παιδί αποφασίζει την συνέχεια της ιστορίας και κάθε φορά η ιστορία αλλάζει. Το δικό μου είναι μόλις ενάμιση μηνών αλλά δεν έχει σημασία...γεμίζω την βιβλιοθήκη της απο τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AAA..ΤΤωρα παμε σε βιβλια που διαβασαμε ως παιδια...

τα εχω καταχωνιασμενα στο υπογειο..ελπιζω να τα ανοιξει καποιο απο τα παιδι αμου...

Λοιπον..τα αγαπημενα μου ως παιδι..

ο ΜΦΓ ( ο μεγαλος φιλικος γυγαντας), η Μομο, το καπλανι της βιτρινας, ο μπαγκας, παραμυθι χωρις ονομα, κοντα στις ραγες( αλκη ζεη)ο μικρος πριγκιπας, στον καιρο του Βουλγαροκτονου, Ο πριγκιπας και ο Φτωχος, μομπι ντικ, νταιβντ κοπερφολντ, μεγαλες προσδοκιες, μαρκ τουαιν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιστροφή στο παρελθόν βλέπω!

Εγώ ως παιδί διάβαζα ασταμάτητα. Είχα διαβάσει όλα τα κλασικά, Μαρκ Τουαίν, τη σειρά με το Παρθεναγωγείο, κάπως έτσι δεν το λέγανε, Μικρές Κυρίες, Μικροί Κύριοι, Πηνελόπη Δέλτα, Άλκη Ζέη, Ζωρζ Σαρρή, Ντίκενς, Μόμπι Ντικ, Βίκτωρ Ουγκώ (γράφω ανακατεμένα συγγραφείς και τίτλους), και πολλά πολλά άλλα. Οι μυστικοί εφτά δημοσιεύονταν σε συνέχειες σε ένα πολύ καλό παιδικό περιοδικό που παίρναμε τότε, τις "Παιδικές ώρες", μαζί με παραμύθια του Τριβιζά. Πολύ γρήγορα, βέβαια, κατέληξε να γίνει περιοδικό της πλάκας, με αφίσες από τραγουδιστές και κουτσομπολιά...

Είχα και μεγάλο μέρος από την παιδική και εφηβική σειρά των εκδόσεων Πατάκη, εκείνα τα κίτρινα-πρασινωπά βιβλιαράκια που διαβάζονταν πάρα πολύ τότε!

Φυσικά τότε πήγαινα και στο κατηχητικό, οπότε διάβαζα με τη σέσουλα "θρησκευτικά" βιβλία, βίους αγίων, διηγήματα, Ιωσήφ Αγαπητός και δε συμμαζεύεται αν έχετε ακουστά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...