Μετάβαση σε περιεχόμενο

'Εχω αγχωθεί για τον τοκετό..


Recommended Posts

Γεια σας!!Προχτες μπηκα στο μηνα μου.Εχω αγχωθει τοσο πολυ για την στιγμη του τοκετου κ το σκεφτομαι συνεχεια. :dry:

Σκεφτομαι ακομα κ την επισκληριδιο.Ποναει?

Πειτε μου κ εσεις που εχετε ζησει αυτη τη στιγμη,οσες κανατε επισκληριδιο κ γεννησατε ειτε φυσιολογικα ειτε με καισαρικη,πως ηταν? :unsure:

Για το φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο δεν θελω να ξερω καλυτερα!!! :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω,

κι εγώ σε λίγο μπαίνω στο μήνα μου και έχω πάθει ένα αμόκ με τον τοκετό.

Φοβάμαι, ανυπομονώ και αγχώνομαι ταυτόχρονα...

Εγώ θέλω να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο αν είναι δυνατόν γιατί την ψιλοφοβάμαι να πω την αλήθεια.

Βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά γιατί ό,τι και να προγραμματίσουμε εκείνη την ώρα όλα κρίνονται.

Με το καλό σου ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσι μου μη σκέφτεσαι τπτ...

θα δεις όταν μ ετο καλό έρθει η ώρα δε θα σκέφτεσαι τπτ.

το μόνο που θα σε νοιάζει θα είναι να κρατήσεις αγκαλιά το παιδάκι σου,ουτε επισκληριδίους, ούτε πόνους , όλα θα σου φαίνονται πολύ μικρά μπροστά σε αυτό που θα ζεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο μεσημερι κοριτσια B)

annitakok ,lenitsa ευχομαι πρωτα απ'ολα με το καλο τα μπεμπακια σας .Ειναι φυσιολογικο να νιωθετε λιγακι αγχωμενες καθε μελλουσα μανουλα οσο πλησιαζει η στιγμη του τοκετου ετσι νιωθει..

Οπως εγραψε κ η zaira , εκεινη την στιγμη το μονο που θα σκεφτεστε θα ειναι οτι σε λιγο θα εχετε αγκαλια το παιδακι σας τιποτα αλλο δεν θα εχει σημασια ... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί δε θέλεις να ξέρεις για το φυσιολογικό χωρίς επισκληρίδιο;

Εγώ έτσι γέννησα και σου λέω οτι αυτήν την εμπειρία, δε θα την άλλαζα με τίποτα!!!

Τα πάντα ξεχνιούνται μόλις πάρεις στην αγκαλίτσα σου το μωράκι σου!!!

Σου εύχομαι 1 γερό μωράκι με όποιον τρόπο κι αν γεννήσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη Ζαϊρα. Η αλήθεια είναι ότι την ώρα εκείνη το μόνο που θα σκέφτεσαι θα είναι να κρατήσεις αγκαλιά το μωρουλάκι σου. Παρόλα αυτά θα σου καταθέσω την δικιά μου εμπειρία. Έκανα επισκληρίδιο, το είχα αποφασίσει καιρό πριν. Γενικά είμαι άνθρωπος της εξέλιξης και θεωρώ ότι αφού η επιστήμη μας παρέχει την δυνατότητα να μην υποφέρουμαι όπως τα προηγούμενα χρόνια και να απολαμβάνουμε και να συμετέχουμε περισσότερο στην διαδικασία του τοκετού γιατί όχι;; Άλλωστε ο γιατρούλης μου με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πλέον καμία παρενέργια από αυτή. Λοιπόν όταν με έπιασαν δυνατά οι πόνοι σε σημείο που να μην αντέχω άλλο, ήρθε ο αναισθησιόλογος με έβαλε να ξαπλώσω στο πλάι και να μαζέψω τα πόδια μου όσο γινόταν πιο κοντά στη κοιλιά μου. Μετά με ένα πιστολάκι που κρατούσε (όπως είναι αυτό που κάνουν τρύπα στα αυτιά για σκουλαρίκια - σε λίγο μεγαλύτερο φαντάσου) μου έκανε μία ένεση στη σπονδυλική στήλη (περίπου στη μέση) είναι ένα γρήγορο τσίμπιμα. Μετά νοιώθεις όλη τη ραχοκοκαλιά σου να παγώνει σα να τρέχει παγωμένο νερό μέχρι τον αυχένα. Σε λίγο αρχίζεις να νοιώθεις τα πόδια σου ζεστά (σαν να τα έχεις τυλίξει σε 2 κουβέρτες) και βαριά. Δεν είσαι παραλλητη, μπορείς να κινηθείς και έχει αίσθηση των άκρων σου, απλά είναι πολύ βαριά, τα κινείς με κόπο.

Από το σημείο που σου κάνουν την ένεση φεύγει ένα λεπτό σωληνάκι το οποίο το φέρνουν πάνω από τον όμο σου μπροστά σου και το έχεις εκεί καθόλη τη διάρκεια του τοκετού. Από εκεί προσθέτουν λίγο λίγο φάρμακο κάθε φορά που περνάει η επήρεια της προηγούμενης δόσης. Προς το τέλος (όταν δηλαδή αρχίζεις τις εξωθήσεις δεν σου χωρηγούν άλλο για να έχεις πλήρη αίσθηση και να μπορεσεις να σπρώξεις αποτελεσματικά (αυτό δε σημαίνει ότι πονάς σαν να μην έχεις κάνει επισληρίδιο γιατί η δράση του φαρμάκου δεν σταματάει απότομα απλά μειώνεται σιγά σιγά. Αφού γεννήσεις με το καλό θα σου χωρηγήσουν κι άλλη δόση μέχρι να σε ράψουν κλπ.

Μην ανυσηχείς είναι πλέον μια διαδικασία ρουτίνας και θεωρώ ότι βοηθάει πολύ στο να ζήσεις όλες τις φάσεις του τοκετού πιο ανώδυνα.

Με το καλό και με ένα πόνο ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν μέλλουσες μανούλες με το καλό τα μπεμπάκια σας, και με έναν πόνο!!!

Μην σκέφτεστε καθόλου τον τοκετό, θα έρθουν όλα με τη σειρά τους εκείνη τη στιγμή, που μετά θα πείτε...αυτό ήταν? Τώρα γέννησα? Και μην ακούτε διάφορα π.χ. οτι πονάει η επισκληρίδιος κτλ γιατί όλα είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ!

Εγώ νόμιζα ότι θα γεννούσα φυσιολογικά, αλλά δε κατέβαινε το μωρό και τελικά έκανα καισαρική. Την επισκληρίδιο ούτε που την κατάλαβα και φυσικά με την καισαρική βγήκα ατσαλάκωτη!Όλα δόξα το Θεό πήγαν καλά κι επίσης δεν πόνεσα ούτε στιγμή.Εύχομαι το ίδιο και για εσάς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσια!!Ανακουφιζομαι οσο διαβαζω τις απαντησεις σας!!Ευχομαι εκεινη τη στιγμη να το "ζησω" οσο μπορω γτ ειναι μοναδικη εμπειρια!!

Lenitsa κ εσυ με το καλο ευχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέλλουσες μανουλίτσες είναι φυσιολογικό να νιώθετε αγχος γιατί είναι το άγνωστο!Παρόλα αυτά να σας καθυσηχάσουν όντως τα λόγια μας γιατί οποια μέθοδο τελικώς κ να διαλέξετε ή να έρθει η φύση εχει προνοήσει κ ξέρει πολύ καλά τι θα πρέπει να γίνει εκείνη τη στιγμή!Μέτα τίποτα δεν θα θυμάστε μόνο το μωρό σε νοιάζει εκείνες τις στιγμές να είναι καλά κ να βγεί να το δεις!!Γεννησα με καισαρική γιατί δεν ελεγε να κατέβει,στο νοσοκομείο,με ολική,,,χαμπάρι δεν πήρα!Μια που κοιμήθηκα κ μια που ξύπνησα!!!Ολα καλά θα πάνε!!Με το καλό τα αγγελάκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χεχε!!!!και εγω φοβομουν αυτη την ωρα πριν γεννησω αν μου κανουν κλεισμα αν με κοψουν αν θα με ραψουν καλα αν θα ειναι καλα το μωρο

δες και αυτο το θεματακι μην στεναχωριεσαι θα σου ερθουν και αλλες φοβιες μεχρι να ερθει η ωρα της γεννας

την ωρα που θα γεννας ομως θα σκεφτεσααι μονο το μωρακι σου αν ειναι καλα :kiss::kiss:

http://www.mammyland.com/index.php?opti ... 9415#89463

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thimidia έγραψε:

Μέλλουσες μανουλίτσες είναι φυσιολογικό να νιώθετε αγχος γιατί είναι το άγνωστο!Παρόλα αυτά να σας καθυσηχάσουν όντως τα λόγια μας γιατί οποια μέθοδο τελικώς κ να διαλέξετε ή να έρθει η φύση εχει προνοήσει κ ξέρει πολύ καλά τι θα πρέπει να γίνει εκείνη τη στιγμή!Μέτα τίποτα δεν θα θυμάστε μόνο το μωρό σε νοιάζει εκείνες τις στιγμές να είναι καλά κ να βγεί να το δεις!!Γεννησα με καισαρική γιατί δεν ελεγε να κατέβει,στο νοσοκομείο,με ολική,,,χαμπάρι δεν πήρα!Μια που κοιμήθηκα κ μια που ξύπνησα!!!Ολα καλά θα πάνε!!Με το καλό τα αγγελάκια σας!

Ευχαριστω παρα πολυ!!Γιατι με ολικη ομως?Υπαρχει συγκεκριμενος λογος που σου κανουν ολικη? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annita ειναι φυσιολογικο να αγχωνεσαι για τον τοκετο σου οπως και ολλες οι γυναικες εγω γεννησα τρια παιδακια με φυσιολογιοκο τοκετο και χωρις επισκληριδιο και γεννησα πολυ ευκολα,μην στεναχωριεσαι εκεινη τη στιγμη ο θεος σου δινει δυναμη και το μονο που σκεφτεσαι ειναι να ειναι καλα το μωρακι σου, και καθε πονος που περναει σε φερνει πιο κοντα στη στιγμη που θα κρατησεις αγκαλια το παιδι σου,σου ευχομαι να γεννησεις τοσο ευκολα οσο γεννησα κι εγω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι φυσικό να τα σκεφτεσαι τώρα όλα αυτά αλλά εκείνη η στιγμή είναι τόσο μαγική και το μόνο που θα σε νοιάζει είναι οτι απο σε στιγμή σε στιγμή θα έχεις το θαυματάκι σου στα χέρια σου.

Η επισκληρίδιος δεν είναι τίποτα, εγω δεν κατάλαβα το τσίμπημα δεν πονούσα, αισθανόμουνα τις συσπάσεις και πότε ήταν να σπρώξω και μπορώ να πώ ότι απόλαυσα τον τοκετό και τη γέννηση της μικρής μου.

Μετο καλό σου εύχομαι να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι φυσικό να τα σκεφτεσαι τώρα όλα αυτά αλλά εκείνη η στιγμή είναι τόσο μαγική και το μόνο που θα σε νοιάζει είναι οτι απο σε στιγμή σε στιγμή θα έχεις το θαυματάκι σου στα χέρια σου.

Η επισκληρίδιος δεν είναι τίποτα, εγω δεν κατάλαβα το τσίμπημα δεν πονούσα, αισθανόμουνα τις συσπάσεις και πότε ήταν να σπρώξω και μπορώ να πώ ότι απόλαυσα τον τοκετό και τη γέννηση της μικρής μου.

Μετο καλό σου εύχομαι να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κ παλι!!

Τελικα θα γεννησω με καισαρικη κατ'οπιν ραντεβου.Ο γιατρος μου,μου ειπε οτι πλεον ειναι η πιο ανωδυνη μεθοδος.Τελικα αφ'ενος οτι το εχω παρει αποφαση αφ'ετερου δεν μπορω αλλο να περιμενω..ανυπομονω να το πιασω στα χερια μου!!!Λιγο ακομα η επισκληριδιος με προβληματιζει αλλα απο αυτα που μου γραψατε κ εχω ακουσει τελικα δεν πρεπει να ποναει κ τοσο οσο φανταζομαι.Αλλα κ παλι χαλαλι!!Τα ξαναλεμε!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτο το θεμα με καιει και μενα κι ας ειμαι ακομα μονο μερικων εβδομαδων... Ειναι νωρις για μενα αλλα ξερω οτι κι εγω καισαρικη θα ζητησω, δε θα τολμησω το φυσιολογικο τοκετο. Ευχομαι να πανε ολα καλα κοριτσι μου, ειμαι σιγουρη δηλαδη, σκεψου μονο οτι πλησιαζει η μερα που θα αντικρυσεις και θα αγκαλιασεις το μωρακι σου, τι ομορφα! Θα περιμενουμε νεα σου!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nutella έγραψε:

Αχ αυτο το θεμα με καιει και μενα κι ας ειμαι ακομα μονο μερικων εβδομαδων... Ειναι νωρις για μενα αλλα ξερω οτι κι εγω καισαρικη θα ζητησω, δε θα τολμησω το φυσιολογικο τοκετο. Ευχομαι να πανε ολα καλα κοριτσι μου, ειμαι σιγουρη δηλαδη, σκεψου μονο οτι πλησιαζει η μερα που θα αντικρυσεις και θα αγκαλιασεις το μωρακι σου, τι ομορφα! Θα περιμενουμε νεα σου!!! :)

Σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ!!Αυτο μονο σκεφτομαι κ τπτ αλλο..Εχω περασει αρκετα για να φερω στο κοσμο αυτο το μωρακι,εχω κανει 2 αποξυσεις λογω αποβολων κ μια υστεροσκοπηση κ καταλαβαινεις οτι αυτη τη φορα ξερω οτι θα μπω στο χειρουργειο για οτι καλυτερο υπαρχει στη ζωη!!Και αυτο ειναι που μου δινει κουραγιο!

Οσο για τη καισαρικη,ο γιατρος μου ειπε οτι για πιο ανωδυνα πλεον συνιστουν αυτη τη μεθοδο.Την ιδια μερα σηκωνεσαι λεει κ κοβεις βολτες.Οπως κ να'χει παντως μωρο θα φερουμε στη ζωη κ ολα δεκτα!!

Ευχομαι κ σε σενα να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη κ με το καλο να ερθει η ωρα που θα το κρατησεις !! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα θα πανε καλα κοριτσια κι εγω με καισαρικη γεννησα βραδυ και το πρωι ημουν μια χαρα.Με το καλο τα μωρακια σας και να ειναι πανω απ ολα υγειη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια μη φοβαστε τη φυσιολογικη γεννα και ζητατε καισαρικη χωρις λογο,δεν λεω αν ειναι αναγκη και δεν γινεται διαφορετικα ναι να κανεις καισαρικη αλλα οταν ολα ειναι καλα γιατι να επιλεξεις καισαρικη δεν υπαρχει μεγαλυτερη εμπειρια απο μια φυσιολογικη γεννα μη φοβαστε εγω γεννησα τρια παιδια με φυσιολογικη γεννα και χωρις επισκληριδιο και δεν αλλαζω τις γεννες μου με τιποτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑ1 συμφωνω μαζι σου...δεν υπαρχει ωραιοτερη εμπειρια απο το φ.τ. δεν λεω ποναει αρκετα κ ειδικα χωρις επισκληρηδιο (κ με τεχνικους πονους) κ οσες λενε οτι δεν πονεσαν λενε ψεματα ή μαλλον το εχουν ξεχασει.γιατι κακα τα ψεματα το ξεχνας κ σου μενει μια γλυκια αναμνηση.κ αν εκεινη την στιγμη λες δεν θελω αλλο σταματηστε τον πονο...οταν ερχεται η ευλογημενη ωρα ανυπομονεις να το ξαναζησεις.οσο για συτο που λενε οτι μετα την καισαρικη σε σηκωνουν...εννοειται πως ετσι επιβαλεται να γινεται για να δουν οτι ολα πανε καλα μετα την εγχειρηση.κ να μη θες να σηκωθεις επειδη πονας,με το ζορι σε βαζουν να περπατησεις γιατι ετσι πρεπει να γινει.καλη γεννα να εχεις κ ολα να πανε καλα κ συντομα να κρατας το μωρακι σου στην αγκαλια σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi2007 συμφωνω και εγω μαζι σου απολυτα οτι σε σηκωνουν αναγκαστκαστικα μετα την καισαρικη πονας δεν πονας πρεπει να σηκωθεις μετα την φυσιολογικη γεννα ομως το μονο που εχεις ειναι λιγα τραβηγματακια απο τα ραμματα εγω δεν ενιωθα καν οτι ειμαι λεχωνα κατευθειαν στο ποδι,annitakok οπως και να γεννησεις παντως σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια!!Ειτε ετσι ειτε αλλιως ενα πονο θα το περασουμε..αλοιμονο..παιδι θα κανουμε!!Τωρα πλεον ανυπομονω!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια!!Ειτε ετσι ειτε αλλιως ενα πονο θα το περασουμε..αλοιμονο..παιδι θα κανουμε!!Τωρα πλεον ανυπομονω!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...