Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ & ΜΑΡΙΕΣ!!


Recommended Posts

Τι σημαίνει: Μαρία - Θεοτόκος - Παναγία

Μαρία

Ασφαλώς δεν είναι γνωστό σε πολύ κόσμο το τι σημαίνει το όνομα Μαρία, και το οποίο είναι το καθ' αυτό όνομα που της δόθηκε αρχικά, και που αναφέρεται στην Καινή Διαθήκη και δεν της δόθηκε τυχαία.

Το όνομα Μαρία παράγεται από το εβραϊκό Αϊός το οποίο δηλοί Κύριος και ερμηνεύεται Κυρία διότι, ως Μήτηρ Θεού κυριεύει και εξουσιάζει ουράνια και επίγεια κτίσματα. Έχει δε την κυριότητα της δυνάμεως επειδή το θεμέλιο της κυριότητος είναι η δύναμις.

Θεοτόκος

Το καθ' εξοχήν θεολογικό όνομα της Μητέρας του Θεού είναι Θεοτόκος.

«Θεοτόκον ωνόμασαν την Παρθένον Πατέρες προ της Γ' Οικουμενικής Συνόδου. Στη δε Σύνοδο αυτή εδιωρίσθη το πρώτον να καλείται Θεοτόκος η Παρθένος Μαρία. Ακόμη η Σύνοδος αύτη την γλυκυτάτην ταύτην της Παρθένου προσηγορίαν επικυρώσασα, ως όρον δογματικόν εις πάσαν την οικουμένην παρέδωσε. Πρώτος γαρ ο Ωριγένης Θεοτόκον την Παρθένον εκάλεσε... Ο δε Αλεξανδρείας Κύριλλος, γράφων προς Νεστόριον λέγει, ότι και ο Μέγας Αθανάσιος Θεοτόκον αυτήν και ωνόμασε και ωμολόγει».

Παναγία

Το προσφιλέστατο όνομα της Παναχράντου Δέσποινας είναι χωρίς άλλο το «ΠΑΝΑΓΙΑ». Πότε ιστορικά έλαβε αυτή την προσωνυμία η Παρθένος;

«Αποδίδεται εις την Θεοτόκον και σταθεροποιείται δι ατυήν η προσωνυμία «Παναγία». Ταύτην γνωρίζει ως επικρατούσαν πλέον κατά τον Ε' αιώνα ο Βασίλειος Σελευκείας . Βραδύτερον κατά τον Ζ' αιώνα, ο Ανδρέας Κρήτης αποκαλεί επιμόνως την Άχραντον «αγιωτέραν των αγίων» .

Το όνομα Μαρία περιγράφει τα χαρίσματα της Παναγίας.

Της έδωσαν τ όνομα της γιαγιάς της, όμως το καθένα από τα πέντε γράμματα του ονόματός της παραπέμπεικαι σε ένα γυναικείο πρόσωπο της Παλαιάς Διαθήκης το οποίο διακρίθηκε για μία τουλάχιστον αρετή:

post-12568-1387393478309_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να πω χρονιά πολλά σε όλες της Μαρίες και Παναγιώτα και εύχομαι όλες που θέλουν να είναι εγκυουλες

:laug :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΙΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ Κ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΙΕΣ Κ ΔΕΣΠΟΙΝΕΣ!!!!!!!!!Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

muriam έγραψε:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΙΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ Κ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΙΕΣ Κ ΔΕΣΠΟΙΝΕΣ!!!!!!!!!Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!!!!!!!!!

Muriam σου εύχομαι χρονιά πολλά με υγειά και ελπίζω να είσαι εγκυουλα :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

re paidia με το μπαρδον παλι αλλα 15 αυγουστο δε γιορταζουν οι μαριες;;και κατι ακομα..μυριαμ κρατας τις ευχες να παρω τη σοκολατα.;;;πωπω ..μου ανοιξε η ορεξη σου λεω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ έγραψε:

re paidia με το μπαρδον παλι αλλα 15 αυγουστο δε γιορταζουν οι μαριες;;και κατι ακομα..μυριαμ κρατας τις ευχες να παρω τη σοκολατα.;;;πωπω ..μου ανοιξε η ορεξη σου λεω!!!

Ρε κοπελιά για της 15 πάει όχι για σήμερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΙΛΕΝΑΔΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΔΩΡΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!Κ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ!!!!!!!!!ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ ΠΟΛΥ!!!!!!!ΣΩΣΩ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ ΑΛΛΗ ΣΟΚΟΛΑΤΙΤΣΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΙΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΤΕΣΤ!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

muriam έγραψε:

ΦΙΛΕΝΑΔΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΔΩΡΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!Κ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ!!!!!!!!!ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ ΠΟΛΥ!!!!!!!ΣΩΣΩ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ ΑΛΛΗ ΣΟΚΟΛΑΤΙΤΣΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΙΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΤΕΣΤ!!!!!!!!!!!!!!!

θεα εισαι!!1να σαι καλα παντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...