Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 17


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Annoula den exoume milisei,sas diavazw omws k xairomai me ta nea sas.

Grafw gia na sou pw perastika gia to koritsaki sou kai grigora na ginei kala.Episis gia na sou pw pws i prwti mou ksaderfi otan ekane tin prwti koroula tis eixe akrivws to idio pragma (eixe gennisei k ekeini sto Diavalkaniko) tis legane akrivws ta idia pragmata (i timi sto aima itan 18,5)k synexise kanonika ton apokleistiko thilasmo,afou symvouleutike k ton proswpiko tous paidiatro.Tin eixane stin fwtotherapeia gia 2 meres opou arxisan na peftoun oi times ti pirane spiti k synexize na ypoxwrei.Den kserw an voithisa k syggnwmi pou egrapsa mesa sti mesi.

Euxomai k pali perastika k oso pio grigora ginetai.

(pantws pera apo ti stenaxwria pou ti vlepeis na klaei k na einai ansyxh den einai kati sovaro,to pathainoun arketa mwrakia)

Filika,

Stefania

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ, και συγνώμη αν γίνομαι κουραστική, αλλά θα συνεχίσω να το λέω πόσο σημαντική είναι η συμπαράσταση σας.

Κατρίνα μου, έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες περί ψυχολογίας και γάλατος. Και δυστυχώς οι καμπάνες άρχισαν να χτυπάνε.

Στεφανία μου, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές και τις πληροφορίες σου. Η αλήθεια είναι ότι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τα κίνητρα της συγκεκριμένης κλινικής. Πιστεύω ότι ίσως και να εκμεταλλεύονται και λίγο καταστάσεις. Τέλος πάντων, ας γίνει καλά το μωρό μου και δε βαριέσαι. Άλλωστε, στον τομέα της υγείας και της δικαιοσύνης η εκμετάλλευση πάει σύννεφο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna10019 έγραψε:

Σας ευχαριστώ, και συγνώμη αν γίνομαι κουραστική, αλλά θα συνεχίσω να το λέω πόσο σημαντική είναι η συμπαράσταση σας.

Κατρίνα μου, έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες περί ψυχολογίας και γάλατος. Και δυστυχώς οι καμπάνες άρχισαν να χτυπάνε.

Στεφανία μου, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές και τις πληροφορίες σου. Η αλήθεια είναι ότι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τα κίνητρα της συγκεκριμένης κλινικής. Πιστεύω ότι ίσως και να εκμεταλλεύονται και λίγο καταστάσεις. Τέλος πάντων, ας γίνει καλά το μωρό μου και δε βαριέσαι. Άλλωστε, στον τομέα της υγείας και της δικαιοσύνης η εκμετάλλευση πάει σύννεφο.

κοπελαρα μου μην το ξανα πεις δεν υπαρχει η λεξη κουραστικη εδω μεσα...γιαυτο ειμαστε εδω για συμπαρασταση η μια στην αλλη...το νινακι να γινει καλα...κ παρεουλα αν χρειαζεσαι εδω ειμαστε.... ;);););););););););):kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Den nomizw pws ginesai kourastiki gia kanena apo ta koritsia (oriste ta leei k i Ntora akrivws apo panw).Enas logos pou me kerdisate k sas diavazw einai giati exete tromeri parea.

Oso gia to Diavalkaniko,epeidi tin pira k tin rwtisa mou eipe pws den tis eipan pote sta isia oti ftaiei o apokleistikos thilasmos alla oute k tin parotrynan na ton synexisei.Tis tonizan synexeia pws me gala skoni i veltiwsi tis tha itan ragdaia k oi times tha epeftan amesws.H ksaderfh mou apla htan tyxerh giati apo tin aderfi tis eixe idi paidiatro pou tin empisteuotan poly k ekeini ti parotryne k tin kathodigise.Pantws auto pou mou tonise (an kai i kathe periptwsi einai diaforetiki)einai oti to gala sou den mporei na tis kanei kako ektos k an oi giatroi sou poune euthews na to kopseis k sou to dikaiologisoun artia deixnontas kai anevasmenes times se kreatini k kati akoma pou den mporw na to thymithw .Alla thes tin rwtaw ksana gia na exeis mia akomi gnwmi.

Euxomai na perasei oso pio grigora ginetai na parete to nini sas k na pate sto spiti sas ygieis.

Auta ta oliga,elpizw na mi kourasa kamia sas.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στεφανια..να σαι καλα κοπελα μου ..για τα καλα σου λογια ..και το ενδιαφερον σου!!οπως καταλαβες ..ειμαστε πολυ χαι παρεακι κι ολοι οι καλοι χωρανε!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΚΑΛΩς ΗΡΘΕς ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΜΑς! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katrina μου, σ'ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα όπως και όλα τα κορίτσια που μ΄έχουν καλωσορίσει.Έχω τις ενστάσεις μου, δεν θέλω να γράφω και να σας ενοχλώ, έχετε ήδη τη πολύ όμορφη παρέα σας, δεν θέλω να "χώνομαι".Είστε όντως DREAM TEAM!!!

Απλά επειδή τα έχουμε περάσει με το ανηψούδι μου το όμορφο και ξέρω πως είναι, είπα να γράψω μήπως μπορώ να φανώ κάπου χρήσιμη και να ευχηθώ περαστικά.

p.s. Εγώ είμαι η υποφαινόμενη που σου έκανα friend request στο FB.Όχι τίποτα άλλο να ξέρετε ποιος σας μιλάει στα ξαφνικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

*stefania* έγραψε:

Katrina μου, σ'ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα όπως και όλα τα κορίτσια που μ΄έχουν καλωσορίσει.Έχω τις ενστάσεις μου, δεν θέλω να γράφω και να σας ενοχλώ, έχετε ήδη τη πολύ όμορφη παρέα σας, δεν θέλω να "χώνομαι".Είστε όντως DREAM TEAM!!!

Απλά επειδή τα έχουμε περάσει με το ανηψούδι μου το όμορφο και ξέρω πως είναι, είπα να γράψω μήπως μπορώ να φανώ κάπου χρήσιμη και να ευχηθώ περαστικά.

p.s. Εγώ είμαι η υποφαινόμενη που σου έκανα friend request στο FB.Όχι τίποτα άλλο να ξέρετε ποιος σας μιλάει στα ξαφνικά.

ααααααααααααααααααααααααααα θα τα παρω.... :angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΧΩΝΕΤΑΙ Κ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ Κ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ Η ΤΙΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΤΟΥ Η ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΤΟΥ Η ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ....ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ Κ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ Η ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ...ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕΛΟΙ Κ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.....

ουουουουουυουουουυουουφφφφφφφφφφφφφφφφ τα ειπα κ ξελαφρωσα..... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

γιαυτο γλυκια μου Στεφανια σε περιμενουμε στην παρεα μας με πολυ πολυ μπλα μπλα γιατι οπως θα ειδες ειμαστε κ λιγο πολυ πολυλογουδες.... :blush::blush::blush::blush::blush::blush::blush: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ

DREAM TEAM (μανουλες Αυγουστου-Σεπτεμβριου)

;););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στεφανία μου, :kiss::kiss::kiss::kiss: Μήπως το άλλο που δε θυμάσαι είναι η ουρία; Μου έγραψε γι'αυτά μια άλλη κοπέλα στο σχετικό θέμα που άνοιξα. Κι εγώ έτσι αισθανόμουν όταν ξεκίνησα να γράφω στις μανούλες της παρέας μας.

Κατρίνα και Ντόρα, με καλύψατε πλήρως.

Ευκαιρία να σας διαβάσω απόψε. Πρέπει να μείνω ξύπνια για να προσέχω να μην φύγουν τα γυαλιά προστασίας της φωτοθεραπείας. Παράλληλα, κάθε τρεις ώρες ζυγίζω, αλλάζω, ζυγίζω, ταΐζω, ζυγίζω και καταγράφω τα βάρη του μωρού. Ενδιάμεσα, αντλώ με το θήλαστρο, αποστειρώνω θήλαστρο και μπουκάλια και ζεσταίνω σε μπεν μαρί τα μπουκάλια με το δικό μου και το ξένο γάλα. Κατά τα άλλα το μωρό έχει κάνει εισαγωγή στην παιδιατρική. Να σας πω επίσης, ότι κατά την παραμονή μου στην μαιευτική, επειδή είχα ζητήσει και rooming in, ήμουν από την πρώτη στιγμή υπεύθυνη για το άλλαγμα και όλη τη φροντίδα του μωρού χωρίς καμία καθοδήγηση. Είχαν συμπεράνει λέει ότι αφού δε ζητούσα και δε ρωτούσα άρα ήξερα. Ε βέβαια, μια πρωτοτόκος γεννιέται γνωρίζοντας τα πάντα! Πόσα θέλετε για να μας τρελάνετε δηλαδή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια!!μαρακι τι ομορφη περιγραφη!Αννουλα μου θα περασει και αυτο,Ντορα μου μια χαρα ειναι το μπουμπουκακι σου!προχθες γεννησε μια φιλη μου μολις μπηκε στον μηνα της εναν μπομπιρακο 2100!ουτε θερμοκοιτιδα μπηκεμια χαρα ειναι απλα ειναι μικουλης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι 2 24ωρα καθησατε τελικα;αχ μακαρι και μεις να πανε ολα καλα καινα κατσουμε τοσο...οι μαιες παντως πραγματι στην Βιοκλινικη ειναι ολες καλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Αννούλα μου εύχομαι να τελειώσει γρήγορα η ταλαιπωρεία σας. Τα έχουμε ξαναπεί.... εδώ είμαστε για όλα και για τα ευχάριστα και για τα δύσκολα, ok? :kiss:

και εμένα η μικρούλα μου έκανε λιγάκι ίκτερο παραπάνω (εντώς των ορίων χωρίς να χρειαστεί θεραπεία με λάμπες απλά προσπαθώ να της κάνω ηλιοθεραπεία στο σπίτι) και συνεχίζω να την προσέχω αυτές τις μέρες, της έχω κάνει κάποιες μετρήσεις (και με μηχάνημα -που δεν είναι και πολύ ακριβές- και με αιμοληψία και είναι κρίμα μια σταλίτσα να τους τρυπάνε τα τρυφερά τους πατουσάκια όλη την ώρα :angry: ). Σήμερα ίσως την πάω για μια εξέταση ακόμα (μόλις ξυπνήσει θα τσεκάρω το χρωμματάκι της :unsure: ).

Όσο για τον θηλασμό απ' ότι έχω διαβάσει

υπάρχει ποσοστό μόλις 1% των παιδιών που παρουσιάζουν ίκτερο επειδή θηλάζουν. Υπάρχει μια ουσία στο μητρικό γάλα που μπορεί να παρέμβει στη λειτουργία πρόσληψης της χολερυθρίνης από το συκώτι με αποτέλεσμα η χολερυθρίνη να παραμένει και να κυκλοφορεί στο αίμα. Αυτό δεν συμαίνει ότι σταματάμε να θηλάζουμε, συνιστάτε ο τακτικός θηλασμός ανά δύωρο και οι περισσότεροι παιδίατροι συνιστούν και συμπλήρωμα έτσι ώστε να είναι σίγουροι ότι το μωρό τρέφεται επαρκώς, δεν θα χάσει βάρος και δεν θα αφυδατωθεί.

και γενικές πληροφορίες για όλες μας στο που οφείλεται ο ίκτερος:

Ο ίκτερος στα νεογέννητα είναι ένα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο. Το 20-40% των νεογέννητων παρουσιάζει ίκτερο. Ο φυσιολογικός ίκτερος των νεογνών παρουσιάζεται την τρίτη με τέταρτη μέρα ζωής του νεογνού και δεν ξεπερνά τα 12-15 mg%. Ο φυσιολογικός ίκτερος οφείλεται ουσιαστικά στους ακόλουθους παράγοντες:

1. Η αιμοσφαιρίνη των νεογνών είναι συνήθως ψηλή (18 gr%). Αυτή η αιμοσφαιρίνη καταστρέφεται γρήγορα και δίνει μεγάλες ποσότητες χολερυθρίνης .

2. Το συκώτι των νεογνών δεν είναι αρκετά ώριμο ώστε να μπορεί να συλλαμβάνει και να αποβάλλει μεγάλες ποσότητες χολερυθρίνης.

3. Το έντερο των νεογνών επαναρροφά χολερυθρίνη που υπάρχει σε αυτό.

Ντόρα μου μια χαρά το αντράκι σου!!!

Στεφανία στο παρεάκι μας όλες χωράνε :)

Καλημέρα Μπέλα μου :) Πως είσαι σήμερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Μαρακι!πως να ειμαι,κοιμηθηκα λιγο εχθες,επιτελους!αλλα μας εχει πιασει μια τρελα,θελουμε να γεννησω!ο αντρας μου μου λεει να πω την γιατρο για νωριτερα!χαχαχα!δεν εχει αλλη υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ έτσι είμουν και εγώ λες και με τσίμπισε μύγα και ήθελα να γεννήσω επιτέλους :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Εύχομαι να έρθει γρήγορα η ώρα σας και να γεννήσεις τόσο εύκολα-γρήγορα κ ανώδυνα σαν και εμένα :) Και φυσικά σε 2 μερούλες να πάτε οικογενειακώς στο σπιτάκι σας να το γλεντήσετε :laugh: :laugh: :laugh:!!!! Από την κλινική γενικώς έμεινα ευχαριστημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα στην τρελλοπαρεα!!!

Καταρχην Αννα μου περαστικα στη μπουμπουκα σου. Γρηγορα θα περασουν ολα θα πατε στο σπιτακι σας και θα γινουν ολα μια κακη αναμνηση. Δως της πολλα φιλακια και να εισαι δυνατη για χαρη της. :):):)

Μαρακι και Ελπιδα να χαιροσαστε τις κουκλιτσες σας και να εχετε καλη λοχεια. Με το καλο να μπειτε σε ενα προγραμμα και να βρειτε τους ρυθμους σας. Περιμενουμε φωτο σας και την ιστορια της Ελπιδας γιατι η δικια σου Μαρια μου ηταν απλα τελεια...

Στεφανια μου οποτε θελεις να μας γραφεις,ολοι οι καλοι χωρανε :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσακια. :)

Αννουλα μου γλυκια, διαβασα σημερα τα νεα σου και πολυ λυπηθηκα! :( Κριμα που συνεβη ολο αυτο ακομα δεν ηρθε η μκρουλα σου στον κοσμο και βασανιζεται ετσι η καρδουλα σου. Περαστικουλια σας ευχομαι, ολα να πανε καλα, να εισαι ψυχραιμη και δυνατη γιατι σε εχει αναγκη η μπεμπουλα σου. Σε λιγες μερες ολα αυτα θα ειναι μια μακρινη αναμνηση και εσεις θα ειστε σπιτακι σας χαρουμενοι και απολυτα υγιης! Η σκεψη ολων μας ειναι μαζι σου! Πως ειστε σημερα? Περιμενουμε τα (ευχαριστα) νεα σου! :kiss::kiss::kiss:

Στεφανια, δεν παιζει ρολο αν εισαι μανουλα, εγκυουλα ή τιποτα απο ολα αυτα, εισαι καλο κοριτσι και δικαιωματικα αξιζεις μια θεση στο παρεακι μας! Για αλλη μια φορα λοιπον ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Κουκλες δεν ανοιγετε σηγα σηγα το Νο 18;;;;

Το εχουμε ταξει σε μια κοπελα, για γουρι! ;) Δεν την βλεπω ομως μεσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Cesilia έγραψε:

Το εχουμε ταξει σε μια κοπελα, για γουρι! ;) Δεν την βλεπω ομως μεσα...[/quote:1m5gqup6]

και εγώ περιμένω να κάνει τα εγκαίνια.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...