Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η εμπειρία της Βάσως!!! (Vasomits)


Recommended Posts

κορίτσια σας ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου!

Ζω ένα όνειρο!!!

Ολα άρχισαν την Τετάρτη το πρωί όπου σηκώθηκα απο τις 7 το πρωί μετά απο 3 ώρες ύπνου. Το προηγούμενο βράδυ συμμαζεύαμε το σπίτι γιατί το βάψαμε (τρέλες του άντρα μου ) και κοιμηθήκαμε στις 4 το πρωί της Τετάρτης. Ξύπνησα λοιπόν και κάθησα στο laptop για να ενημερωθώ για τις μανουλες Αυγούστου-Σεπεμβρίου.Εφτιαξα και 2 φέτες ψωμί με τυράκι και έκατσα αναπαυτικά στον καναπέ μου...Ξαφνικά ένιωσα οτι ήθελα να πάω τουαλέτα και με το που σηκώθηκα απο τον καναπέ ένιωσα κάτι να τρέχει που δεν μπορούσα να ελέγξω.

Ουπς, κάτι γίνεται είπα...Εχει πλάκα! Έτσι σπάνε τα νερά;

Πάω στο μπανιο και διαπίστωσα οτι πράγματι έσπασαν τα νερά...Πέταξα απο την χαρά μου!Πάω αμέσως στον άντρα μου ο οποίος κοιμόταν. Τον ξυπνάω ήρεμα λέγοντας "Αγαπούλα μου σήκω...Μην ανησυχήσεις.Μου σπάσαν τα νερά...Μην αγχώνεσαι, έχουμε χρόνο. Πάω να κάνω ένα μπανάκι και σήκω εσύ σιγά σιγά" ...Τρελάθηκε ο άντρας μου...Μου λέει "Σοβαρά μιλάς;Δεν κάνουμε τέτοιες πλάκες τέτοια ώρα"..."Οχι βρε αγάπη μου σοβαρά μιλάω...Σήκω σιγά σιγά" Τρελάθηκε ο άντρας μου

Εκανα το μπανάκι μου, ξυρίστηκα και ετοιμάστηκα. Ο άντρας μου ήταν μέσα στο άγχος και εγώ μέσα στην τρελή χαρά!Ξαφνικά θυμήθηκα οτι δεν έκανα εξουσιοδότηση στον άντρα μου για να μπορέσει να πάρει τα επιδόματα απο το ΙΚΑ. Του λέω να πάμε στα ΚΕΠ. Τρελάθηκε ο άντρας μου..."Είσαι τρελή;Σπάσαν τα νερά και θα πάμε στο ΚΕΠ;Και αν γεννήσεις στο αμάξι;" "Βρε χαζούλι, δεν πρόκειται να γεννησω ακόμα αφού δεν πονάω...Εχουμε χρόνο!!!" του είπα...

Πάμε λοιπόν στα ΚΕΠ, μπαίνω άνετη μέσα και πάω κατευθείαν στο κισέ. Η κοπέλα μου λέει "Δεν τελείωσα ακόμα κυρία μου...Περιμένετε"...Της λέω "δυστυχώς δεν μπορώ να περιμένω...Μου σπάσαν τα νερά και πρέπει να πάω να γεννήσω"... "Πλάκα μου κάνετε, έτσι;" λέει... "Μπα, δεν είμαστε για πλάκες" της λέω και μου αρπάζει τις εξουσιοδοτήσεις...Μέσα στο άγχος η κοπέλα μπερδευε τις σφραγίδες. Τελικά τελειώσαμε και ξεκινήσαμε για το νοσοκομείο.

Οταν πήγα είχα διαστολή 1 και μου βάλαν ορό για τεχνητούς πόνους.

Ααααχ κορίτσια, τα είδα όλα...

Σαν άρχισαν οι πόνοι άρχισα κι εγώ τις αναπνοές. Να ο πόνος, φου-φου-φου εγώ... Ολο αυτό κράτησε 14,5 ώρες μέχρι τις 00:30 όπου επιτέλους είχα τέλεια διαστολή.Απο το 8 και μετά οι πόνοι ήταν απίστευτοι.Εγώ όμως κυρία! Φου-φου-φου-αααααχχχχ-φου-φου...

Με βάλαν στην αίθουσα τοκετού και ξεκίνησε η διαδικασία...

"Σπρώξε, σπρώξε...Κάνε κακά" μου'λεγε η γιατρός . Σπρώχνω εγώ...Σε λίγο να σου το κεφαλάκι. Με το που βγήκε το κεφαλάκι, χαλάρωσα λιγάκι γιατί είχα τρελαθεί απο τον πόνο και μου φωνάζει η γιατρός "ΟΧΙ ΟΧΙ στο λαιμό...Μην σταματάς...σπρώξεεεεεεεε" Τρόμαξα.Φοβήθηκα τόσο που σπρώχνω μια δυνατά, ήρθε και ένας νταβραντισμένος γιατρός που μου πάτησε την κοιλιά και πετάχτηκε το αντράκι μου.

Εκλαψε αμέσως και χάζεψα. Τι κουκλάκι είναι αυτό;Το αγοράκι μου είναι αυτό;Δεν το πιστεύω.Μου το βάλαν στην αγκαλιά και δεν μπορούσα να το πιστέψω...Ηταν ότι καλύτερο μου είχε συμβεί στην ζωή. Η απολυτη ευτυχία!Ξέχασα και τους πόνους και όλααα!Είχα αγκαλίτσα τον ζουζούνο μου. Ο χρόνος σταμάτησε. Τον κοιτούσα και δεν μπορούσα να το πιστέψω πως είχα στην κοιλιά μου αυτό το πλασματάκι...

Αρχισαν να με ράβουν.Εκεί πόνεσα περισσότερο απο την γέννα... αλλά είχα αγκαλιά το μικρούλι μου και με ανακούφιζε!Δεν με ένοιαζε τίποτα. Δεν ήθελα τίποτα.Μόνο να απολαύσω την στιγμή!

Γεννήθηκε στις 00:35 της Πέμπτης 2580 γραμμάρια και 49 εκατοστά. Είναι ένας ΚΟΥΚΛΟΣ!!!Είμαι ερωτευμένη με τον γιο μου!

Ηρθαμε σπιτάκι μας χθες και προσπαθούμε να γνωριστούμε μεταξύ μας!

είναι πολύ ήσυχο μωράκι και εγώ μια ευτυχισμένη μανούλα!Μόνο που έχω πρόβλημα με τον θηλασμό. Δυστυχώς δεν έχω αρκετό γάλα και δίνω και συμπλήρωμα.Σήμερα πήγα στον παιδίατρο και μου είπε οτι το μωρό μου θέλει επειγόντως υγρά και πρέπει να του δώσω περισσότερο συμπλήρωμα γιατί θα αφυδατωθεί...Στεναχωρέθηκα πάρα πολύ αλλά ας είναι καλά το μωράκι μου.Θα το θηλάσω όσο μπορώ με όσο γάλα έχω...

Ζω ένα όνειρο!

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που πλησιάζει η ώρα του τοκετού, με έναν πόνο και καλή λευτεριά!

Στις μανούλες να χαιρόμαστε τα ζουζουνάκια μας και στις κοπέλες που προσπαθούν να αποκτήσουν σύντομα σποράκι στην κοιλίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε εισια τρεληηηηηηηηηηκαλε κεπ πηγες??????????

βσουλα μου να σου ζησει παιδαρος..

καλα χωρις επισκληριδιο?

σου βγαζω το καπελο..

οσο για το θηλαμσο τι σ εειπα?

στειλε με πμ να σε βοηθησω..

αν θες κ το τηλ μου..

εχει γαλααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί συγκινητικές στιγμές βρε Βάσω... :( αχ πόσο αγάπη μπορεί να νιώθει η μάνα εκείνη την στιγμή; :) Ανυπομονώ να το ζήσω!!!! :woohoo:

Είσαι υπέροχη μανούλα και μην σε νοιάζει για τον θηλασμό όλα θα μπουν σε μια σειρά μη βιάζεσαι..

Γέλασα πολύ με την περιγραφή σου στα ΚΕΠ ... :laugh: ήθελα να ξερα πού την βρήκες τόση ψυχραιμία εκείνη την στιγμή;;;; :silly: :woohoo: Σε παραδέχομαι φιλενάδα... ;)

Να είναι γερό το μωράκι που έφερες στην ζωή και εσεις γεροί να τον καμαρώνετε κούκλα μου!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aαααααααααααααα γέννησες;;;;;;;;;;;;;;;

Τώρα το μαθαίνω!!!!!!!!!

Να σου ζήσει κοριτσάκι μου!!!!!!!

Να ναι πάντα γερός για να σας τρελλαίνει ο μπέμπης!!!!!

Χάρηκα πάρα πολύ για σένα......

Να σαι πάντα καλά και να απολαμβάνεις ήρεμες οικογενειακές στιγμές παρέα με τους άντρες σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

ε εισια τρεληηηηηηηηηηκαλε κεπ πηγες??????????

βσουλα μου να σου ζησει παιδαρος..

καλα χωρις επισκληριδιο?

σου βγαζω το καπελο..

οσο για το θηλαμσο τι σ εειπα?

στειλε με πμ να σε βοηθησω..

αν θες κ το τηλ μου..

εχει γαλααααααααααααα

Φιλενάδα σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!! ;);););):kiss:

Τα είδα όλα αλλά άξιζε!!!

Οι αναπνοές κάνουν φοβερή δουλειά!Μπορείς να ελέγξεις τον πόνο!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέσα τις πλημμύρες σου…………. σκέφτηκες το ΚΕΠ????????????????

Μπράβο……………..

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Να σου ζήσει κοριτσάρα μου!!!!!!!!!!!!!

Να είναι γερός και να γεμίζει με υπερηφάνεια τη μανούλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lena έγραψε:

Τί συγκινητικές στιγμές βρε Βάσω... :( αχ πόσο αγάπη μπορεί να νιώθει η μάνα εκείνη την στιγμή; :) Ανυπομονώ να το ζήσω!!!! :woohoo:

Είσαι υπέροχη μανούλα και μην σε νοιάζει για τον θηλασμό όλα θα μπουν σε μια σειρά μη βιάζεσαι..

Γέλασα πολύ με την περιγραφή σου στα ΚΕΠ ... :laugh: ήθελα να ξερα πού την βρήκες τόση ψυχραιμία εκείνη την στιγμή;;;; :silly: :woohoo: Σε παραδέχομαι φιλενάδα... ;)

Να είναι γερό το μωράκι που έφερες στην ζωή και εσεις γεροί να τον καμαρώνετε κούκλα μου!!!! :kiss:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Λένα μου!Και σε σένα με το καλό και με έναν πόνο εύχομαι!!!

Οσο για τα ΚΕΠ, εφόσον δεν πονούσα καθόλου ήμουν πολύ άνετη!!!Χαζογελούσα κιόλας και με άλλους εκεί που άρχισαν να κάνουν τον σταυρό τους μόλις το άκουσαν :woohoo: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

na thn akouseis ti thouli!!! se aftin enapotheto tis elpides mou k ego!!!!

se poio kep piges ?xaxaxaxaxaxaxaxa filia!

Μακάρι να τα καταφέρω βρε Γιωτούλα!

Είναι και μικρούλης ο γλυκούλης μου και έχασε και άλλο βάρος και πρέπει να δίνω ξένο...Θα προσπαθησω όμως όσο μπορώ...

Στο ΚΕΠ Αμπελοκήπων πήγα...Η κοπέλα αυτή δεν θα με ξεχάσει ποτέ... :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Aαααααααααααααα γέννησες;;;;;;;;;;;;;;;

Τώρα το μαθαίνω!!!!!!!!!

Να σου ζήσει κοριτσάκι μου!!!!!!!

Να ναι πάντα γερός για να σας τρελλαίνει ο μπέμπης!!!!!

Χάρηκα πάρα πολύ για σένα......

Να σαι πάντα καλά και να απολαμβάνεις ήρεμες οικογενειακές στιγμές παρέα με τους άντρες σου!!!

Νατασάκι μου σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!

Και εσύ να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου και με το καλό και το αδερφάκι της!!!

Αντεεεεεεεεεεεε!!!

Να κανονίσουμε συνάντηση κατα τον Σεπτέμβρη να φέρω κι εγώ τον ζουζούνο μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PIPITSAZOUZOUNA έγραψε:

Μέσα τις πλημμύρες σου…………. σκέφτηκες το ΚΕΠ????????????????

Μπράβο……………..

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Να σου ζήσει κοριτσάρα μου!!!!!!!!!!!!!

Να είναι γερός και να γεμίζει με υπερηφάνεια τη μανούλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σε ευχαριστώ πάρα παρα πάρα πολύυυυυυυυυυυ!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ωραία που τα περιγράφεις!!!!

σίγουρα μέχρι τώρα πολλοί ξέρουν την ιστορία με τα ΚΕΠ η υπάλληλος θα το είπε παντού!!!! χαχαχαχα

και πάλι να σου ζήσει ο μπόμπιρας, γεμάτος υγεία να είναι και να σας δίνει μόνο χαρές.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη λοχεια να εχεις!και να σας ζησει.τελικα εμεις οι μανες ολα να τα σκεφτουμε και ας εχει ερθει και η τελευταια στιγμη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Να σας ζήσει το παλικαράκι σας Βάσω μου!!!!!

Γερός και καλότυχος να είναι!!!!Φοβερή περιγραφή....

Καλή λοχεία και σε σένα και περαστικά σου,διάβασα ότι είσαι αρρωστούλα :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα μου να σου ζησει ο παιδαρος!!!!!!!!!!!

αχ αυτο το κεπ απορω που βρηκες την ψυχραιμια και πηγες χιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι συγκινητικη και αστεια ιστορια!!!να σου ζησει ο κουκλος σου!!!ειχες επιλεξει οτι δε θες επισκληριδιο?πως τη παλεψες με τον πονο.σε ρωταω γιατι κι εγω σε λιγους μηνες πρωτα ο θεος γενναω.

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Βασούλα να σας ζήσει ο παίδαρος και μην στεναχωριέσαι για τον θυλασμό,το παιδάκι σου να είναι καλά,δεν είσαι η μόνη που δεν θυλάζει πολλές κοπέλες δεν θυλάζουν!!!!!!!!

Και πάλι να σας ζήσει,τυχερός και υγιέστατος σε όλη του τη ζωή,να τον καμαρώνετε και νά'στε ευτυχισμένοι!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΆ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασούλα να σας ζήσει ο παίδαρος και μην στεναχωριέσαι για τον θυλασμό,το παιδάκι σου να είναι καλά,δεν είσαι η μόνη που δεν θυλάζει πολλές κοπέλες δεν θυλάζουν!!!!!!!!

Και πάλι να σας ζήσει,τυχερός και υγιέστατος σε όλη του τη ζωή,να τον καμαρώνετε και νά'στε ευτυχισμένοι!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΆ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα μου ελειπα κ τωρα το διαβασα οτι γεννησες...να σου ζησει το μωρακι σου, καλο υπολοιπο λοχιας κ ολα να πανε κατευχην..φιλακια πολλα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...