Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανούλες με μωρακια του καλοκαιριού 2010!!!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 712
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα Κοριτσια ,

τις τελευταιες 2 μερες εχουμε με το νινι μας ενα προβληματακι και θα ηθελα τη γνωμη σας και την εμπειρια σας .

μεθαυριο κλεινουμε εναν μηνα και το νινι μας πειναει παρα πολυ εν αντιθεση με το μητρικο γαλα που βγαζω ...

Ετσι κατοπιν συζητησης και με τον γιατρο αποφασισαμε να συμπληρωνουμε τα γευματα του με ξενο ...

Το γαλα το οποιο περνουμε ειναι το frisolac 1 .

Απο την Παρασκευη που μας περασε ομως διαπιστωσαμε πως το νινι δεν ενεργειται οπως πριν και αντι για 7-8 φορες την μερα μικρη ποσοτητας ενεργειται 1 φορα με τεραστια ποσοτητα .

Και ολα αυτα απο τοτε που ξεκινησαμε το ξενο γαλα σε μεγαλυτερη ποσοτητα (δηλαδη το 50-60% της διατροφης του) ...

Θα μιλησω αργοτερα με την παιδιατρο , αλλα σε συνομιλια που ειχα μαζι της την Παρασκευη το βραδυ μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα αφου ενεργειτε εστω μια φορα την μερα ...

Γενικα εγω ομως βλεπω το νινι να ζοριζεται , βγαζει κατι αγκομαχητα και ακομη και στον υπνο του δεν ειναι ηρεμο ...

ετσι μου εχει δημιουργηθει η υποψια της δυσκοιλιοτητας ..

θα ηθελα τις γνωμες και τις εμπειριες σας .

Φιλακια σε ολες τις μανουλιτσες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harabel κ τα δικα μου μια φορα τη μερα κανουν.η παιδιατρος μου εχει πει πως οσο μεγαλωνουν δεν κανουν κακα τους τοσο συχνα οσο στην αρχη που γεννηθηκαν.εγω δεν εχω θηλασει καθολου.δινω ξενο απο την αρχη.το aptamil.

δεν νομιζω να φταιει κατι με το γαλα χωρις να ξερω φυσικα.κανε υπομονη μεχρι να πατε στο γιατρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ειναι το θεμα μου ..

εμενα το χταποδακι μου με ειχε συνηθισει να κανει κακακια του 10 φορες την μερα και ξαφνικα απο την μια μερα στην αλλη αλλαξε η συνηθεια αυτη ...

Σε συνδιασμο με καποιες ανησυχιες της και καποια αγκομαχητα καταληξαμε στο συμπερασμα με τον αντρουλη μου πως μαλλον κατι φταιει στο ξενο γαλα ...

Γιατι αμεσως μετα απο την ενεργηση της ηρεμησαν και τα αγκομαχητα της ...

Το θεμα ειναι , να αλλαξω μαρκα σκονης η να αλλαξω κατηγορια και να παω σε comfort (για δυσκοιλιοτητα) ?

Το θεμα "δυσκοιλιοτητα" ειναι δικια μου επινοηση και οχι της γιατρου -προς το παρων- να τονισω ....

Διαβασα πως πηγες και εκδρομουλα με τον αντρα σου μονοι σας και πηρα κουραγιο ...

Εμεις απο βολτες ημαστε full , σχεδον καθε μερα

αλλα εκδρομη -με την μπεμπα η χωρις - οχι ακομη ...

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά δεν έχει δυσκοιλιότητα η μπεμπούλα σου βρε! Κατά την παιδίατρό μας, οτιδήποτε ανάμεσα σε "μια φορά κάθε τρεις μέρες" και "αρκετές φορές τη μέρα" είναι φυσιολογικό σε αυτή τη φάση. Και, αν αυτό σε καθησυχάζει, κι εγώ της αύξησα αναγκαστικά τις προηγούμενες μέρες την ποσότητα Frisolac :( (της δίνω το post discharge που είναι για ελλιποβαρή και πρόωρα) και έγινε το ίδιο: από εκεί που έκανε λίγα κάποιες φορές τη μέρα, άρχισε να κάνει κάτι ΜΠΟΜΠΕΣ, αλλά μια φορά τη μέρα (ευτυχώς, γιατί αν δεις τι έκανε... τα έκανα κι εγώ πάνω μου με αυτό που είδα) :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το γαλα το δινεις πολυ λιγες μερες. κ εμενα η γιατρος μια φορα που νομιζα οτι ειχε η μια μπουμπου κολικους κ της ειπα να αλλαξω γαλα ηταν αρνητικη.μου ειπε πως δεν ειναι σωστο με το παραμικρο να αλλαζουμε γαλα.να παρατηρησουμε το παιδι λιγες μερες ακομα πως αντιδρα κ μετα να το συζητησουμε.μπορει να μην φταιει το γαλα.μπορει απλα το παιδι να αλλαζει συνηθειες.μεγαλωνουν τα παιδακια μας!!!κ εμενα καθε μερα μου βγαζουν κατι διαφορετικο!αλλα σιγα σιγα τις μαθαινω!!!

οσο για την εκδρομη να ειναι καλα η πεθερα μου που κανει για δεκα μαμαδες μαζι.της εχω τρελη εμπιστοσυνη,ειναι πολυ προθυμη να κρατησει τα παιδια κ ειμαι ησυχη οταν τα αφηνω μαζι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρενακι μολις τωρα ειδα το θεματακι σου και χαρηκα πολυ που θα τα λεμε και απο εδω πλεον!!!

εγω γεννησα 17/7 μια κουκλιτσα 3400γρ και 51 εκ!ειμαστε φαγανες αν και δεν εχω σχεδον καθολου γαλατακι και ταλαιπωρουμαστε !τρωμε μια ωρα απο τα μεμε της μαμας και μετα τρωει και αλλα 100γρ απο το ξενο...εσας τοσο τρωνε?απο την κλινικη βγηκαμε 3330γρ χασαμε δηλαδη μονο 70γρ.απο τοτε ξαναμπηκε αλλη μια φορα στην κλινικη για φωτοθεραπεια λογω ικτερου :( μπλανταξα στο κλαμα αλλα τωρα ειμαστε γερες και δυνατες οσο ποτε!σημερα πηγαμε για να μας δωσει μισο σαρανντισμο ο πατερ αλλα λεει δεν υπαρχει ο μισος σαραντισμος κι ετσι μας εδωσε μοναχα μια ευχη.την ευχη της πρωτης ημερας(δεν ηξερα οτι επρεπε να τον καλεσω σπιτι για αυτη την ευχη και οτι επρεπε να το κανω μολις γυρνουσαμε με την μπεμπα απο την κλινικη....επισης μου ειπε πως δεν κανει να μπω σε εκκλησια μεχρι να σαραντισω :blink: ..τελος παντων ...

επισης βγηκανε τα αποτελσματα των εξετασεων για μεταβολικα νοσηματα και ειναι ολα καλα!το μονο που μας βρηκανε απο κατι εξετασεις ειναι οτι πιθανον εχει ελλειψη ενος ενζυμου g6pd το οποιο οταν δεν το εχεις τοτε δεν πρεπει να τρως κουκια ,να ερχεσαι σε επαφη με ναφθαλινη και να περνεις ασπιρινη...αυτα μας ειπανε αλλα πιθανον δεν εχει αυτο το ενζυμο ..μας ειπανε να επαναλαβουμε την εξεταση οταν γινει 6 μηνων γιατι μπορει να το αναπτυξει το ενζυμο αυτο και να μην εχουμε καμια ελλειψη αυτου!!

Αυτα τα νεα απο εμας!!!φιλακια πολλα και χαιρομαι που θα τα λεμε απο εδω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

HaraAbel κι εγω το φρισολακ δινω και ενεργειται η μπεμπουλα μου περιπου 2-3 φορες την ημερα και ρωτησα τον ιατρο και μου ειπε πως δεν μιλαμε για δυσκοιλιοτητα αν δεν περασουν 3 ημερες που δεν εχει ενεργηθει καθολου!!μην ανησυχεις κοπελα μου!αλλα οπως και να το κανουμε το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο!εγω τι να πω που θηλαζει μια ωρα το καημενο μου και μετα πινει και 100γρ...φαντασου ποσο γαλα εχει το μεμε μου...ουτε 20 γρ τη φορα δεν πινει απο μενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xαρά δεν νομίζω οτι είναι θέμα δυσκοιλιότητας,αλλά σίγουρα να ξέρειςοτι το "πέρασμα" απο το μητρικό γαλατάκι στο βρεφικό του εμπορίου είναι δύσκολο για το στομαχάκι των μωρών.Είναι πολύ βαρύ σε σχέση με αυτό που είχε συνηθήσει οπότε και ο οργάνισμός επηρεάζεται ανάλογα.Τα κακά θα γίνουν πιο σκληρά,με πιο έντονη μυρωδιά πιθανά και το μωράκι δείχνει να χορταίνει για τριωράκι.

Λιονταράκι, τα μωρά σου είναι γλυκα!!!! :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειδα οτι μιλατε για βολτιτσες!εγω εχω βοηθεια αμα θελησω να βγω ευτυχως αλλα ο πατερ σημερα δεν μου εδωσε μισο σαραντισμο..μου ειπε πως δεν υπαρχει κατι τετοιο...μου διαβασε μια ευχη και μου ειπε να μην πολυβγαινω..γιατιιιιιιι???

μου λεει μονο τα απολυτως αναγκαια...δηλαδη να βγω για ποτο?χαχαχχαχαχχαα

α...και να μην μπω σε εκκλησια λεει μεχρι να σαραντισω...

γιατι ρε παιδια ?τι εχουν οι λεχωνες και ειναι αμαρτωλες?

κοριτσακια μου δεν ξερω αλλα δεν αντεχω μεσα...τα εχω παιξει...ειναι και καλοκαιρι...ελεοςςςς..θελω να παω για ενα ποτακι και να βγω εξω με τον αντρουλη μουυυυυυυ!!!εσεις τι κανετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ, νομιζω οτι είναι πολύ προσωπικο θέμα της καθε μανούλας...

Εγω νομίζω οτι όλα αυτα είναι παπαδίστικες βλακείες.Αν θες να βγεις, να βγεις!!οχι υπερβολές μεχρι το μωρακι να δυναμωσει αλλά δεν νομιζω οτι υπάρχει λόγος να αμπαρωθεις μέσα και να ψυχοπλακωθείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω!εγω πηγα στην εκκλησια στις 25 μερες.απο τοτε ειμαστε συνεχεια εξω.αλλα κ στην εκκλησια πηγα για τελειως τυπικους λογους κ περισσοτερο επειδη με ειχαν πρηξει οι αλλοι.το θεμα ειναι να νιωθεις εσυ καλα να βγεις κ φυσικα να ειναι καλα το μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας...και γω έβγαινα εξω πρίν σαραντήσω αλλά για τα αναγκαία... :P ..ξέρετε ψώνια ...ψώνια να πάρω τα παιδια από το σχολείο..αλλά χωρίς το μωρό....μισή ευχη όντως δεν υπάρχει..τα λόγια είναι συγκεκριμένα και δεν λέγονται μισα!

απ ότι ξέρω σαραντώνουμε γιατι σαράντωσε και ο χριστος...για να πάρει το παιδι ένα όνομα και να μπαίνει στον ναό μεχρι να βαπτιστει...ααα κ για το πρωπατορικο αμάρτημα...δεν θα επεκταθω γιατι θέλει ώρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαραντα μερες λενε το μωρο καθαριζει απο τα λοχεια το ιδιο και η λεχωνα εχει αιμα απο την εγκυμοσυνη και μετα τις 40 μερες εχει την περιοδο της........Δεν θεωρω οτι οτι λεει η εκκλησια μας ειναι παπαδιστικες βλακειες διοτι η βασκανια το λεγομενο ματι και το κακο η ακομα καλο που μπορεις να πεις για ενα νεογνο καθως και για την μανα ποιανει.....και στο φιναλε δεν εχεις και την ορεξη να βγεις θελεις την ησυχια σου να μεινεις με το μωρακι σου να το φροντισεις και αυτο θα εχει τα πονακια του η γυναικα ποναει απο την επεμβαση εχει το σπιτι της.Απο την εκκλησια δεν υπαρχει μιση ευχη υπαρχει η ευχη στις 3 μερες που στην ουσια ειναι η ευχη για την μανα για να μπορει εαν χρειαστει να βγει εξω... και μετα η ευχη στις 40 που ο ιερεας μαζι με την λεχωνα παει στο ιερο μπροστα της διαβαζει τις ευχες εαν ειναι αγορι το βαζει στο ιερο και το κανει γυρω γυρω απο την αγια τραπεζα και εαν ειναι κοριτσι το παιρνει και το σταυρωνει μπροστα στο ιερο..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ δεν ξερω βρε κοριτσακια μου!εμενα μου εδωσε μια ευχη που λεγεται η ευχη της πρωτης ημερας.μου ειπε να βγαινω μονο για τα αναγκαια και να μην μπω σε εκκλησια μεχρι να σαραντησω.τρομοκρατηθηκα λιγακι γιατι θα παω στο εξοχικο και σκεφτομαι να παω καμια βολτιτσα στη θαλασσα οχι μεσα σε κοσμο ετσι απλα για να χαλαρωσω για λιγακι με τον αντρα μου.και ελεγα να παμε να φαμε εξω αλλα..ετσι που μου τα ειπε ο πατερ με τρομοκρατησε...

το παιδακι μου δεν το κυκλοφορω καθολου..να φανταστειτε η πρωτη μας βολτα με το καροτσακι μας εγινε σημερα που πηγαμε στην εκκλησια να βρουμε τον πατερ.

μονο στη μαμα μου ετο εξοχικο την πηγα κατοπιν προτροπης του παιδιατρου επειδη δεν ειχα καθολου γαλα και μου ειπε πως πρεπει να παω καπου να με βοηθανε και να χαλαρωσω για να βοηθησω τον εαυτο μου να κατεβασει γαλατακι.ετσι κι εκανα και πηγα και οντως ενιωσα πολυ καλυτερα!με βοηθουσε η αδερφη μου και η μαμα μου παρα πολυ και χαλαρωσα και επιτελους η μπεμπα αρχισε να ρουφαει απο το μαστο και τωρα παλευουμε να κατεβασω παραπανω γαλατακι.

στη μαμα μου δηλαδη θελω να παω.και εκει θα αφηνα την μπεμπουλα μου κανα 2ωρο για να παω καμια βολτιτσα με τον αντρουλη μου.τιποτα παραπανω δεν θα εκανα...εσεις τι λετε?δεν αντεχω αλλο κλειδωμενη μεσα και εχω αναγκη εστω μια βολτα να περπατησω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια δηλαδη οι γυναικες που δεν ειναι χριστιανες κ ειναι ας πουμε βουδιστριες καθονται μεσα σαραντα μερες;το ιδιο κ τα μωρα τους;ή μηπως επειδη δεν καθονται μεσα επαθαν τιποτα;ενταξει κεγω πιστευω πολυ στο θεο αλλα οχι κ να τρελαθουμε κιολας.δεν μας φτανουν οι ορμονες που μας εχουν διαλυσει κ ολη αυτη η αλαγη εγω θα σκεφτομαι τον παπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω απολύτως...αυτα είναι της θρησκεια μας και πρεπει να τα κραταμε...να τα μάθουν κ τα παιδια μας...να.ι κ την πρωτη μερα δινουν ευχη ..κανονικα σε κάθε νοσοκομειο κρατικο υπαρχει κ ο υπευθυνος παπας που πρεπει να γυρναει όλοι την μερα σε θαλάμους κ να εξυπηρετει τον κόσμο...τωρα επειδη υπάρχουν και άλλες θρησκειες τώρα ποια έχουν σταματησει να πηγαινουν στα νεογνα γιατι εχει τυχη να δω μια αλλόθρησκη να χτυπιετε κ να διωχνει τον παπα πάνω από το μωρο μην τυχον κ πάθει τιποτα το μωρο χαχαχα...τελοςπαντων ..μια βολτουλα καλε μπορεις να κάνεις..γιατι φοβηθηκες καλε???να πας κ καλά να περασεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο καθενας με τα πιστευω του και αυτα που νιωθει.......λιονταρακι και οπως ξερει εκεινος πραττει......

Ο καθενας με τα πιστευω του εγω εαν δεν πιστευα παραδειγμα δεν θα πηγαινα καθολου να σαραντισω η καθολου και να την βαπτισω.....οποτε ο καθε ανθρωπος με τα πιστευω του και ειναι πολυ σεβαστα,,,, οπως νιωθει ενεργει δεν το κανεις με το ζορι κατι ετσι δεν ειναι?

αλλα ουτε και θα βγαλω το μωρο για να λεω οτι εχω μωρο και να το κοιτανε ολοι σαν αξιοθεατο γιατι βλεπεις και τετοια αυτα προσωπικα εμενα δεν μ αρεσει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ!!!!!!ΓΙΑ ΤΣΙΜΠΗΜΑ!

ΑΡΓΥΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΕΤΑΙ ΣΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΓΚΑΙΑ! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ.

ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ FRISOLAC ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΠΛΕΟΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΡΕ ΓΜΤ,ΜΙΑ Η ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΙΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗ ΘΗΛΗ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.ΤΟ FRISOLAC ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ.

ΕΜΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΡΕ ΓΜΤ,ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟ,ΕΜΕΝΑ ΗΡΘΕ Ο ΠΑΤΕΡ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ ΕΔΩ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΦΕΡΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΥΧΗ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΔΛΔ 13 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΙΚΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι ...THINKPINK μου!!!αναγκαιο το ποτακι!!!χαχχαχαχχα

για να χαλαρωσει η μανουλα ..χαχχαχαχχαχα

αχ θα σκασω μεχρι το σαραντισμο 25 Αυγουστου!!!θα παρω τα βουνααααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια λογικο ειναι με 4 παιδια εχεις ποιο πολλες υποχρεωσεις βεβαια εισαι μια εμπειρη μαμα αλλα εγω πιστευω οτι καθε εγκυμοσυνη και καθε παιδι εχει το δικο του μεγαλωμα......δικαιολογημενα

εγω επρεπε για καποιος λογους να βγω 3-4 φορες απο αναγκη αλλα και εγω δεν ειχα πολυ ορεξη να βγω προτιμουσα τον καναπε και ξαπλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...