Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΠΑΙΔΙΑ


filos`ifigen

Recommended Posts

Τσάμπα όλα αυτά τα χρόνια έκανα εξωσωματικές!" εξομολογείται η γυμνάστρια Ελένη Πετρουλάκη

Aπό τον "Ελεύθερο Τύπο" της 14/6/2007

Τσάμπα όλα αυτά τα χρόνια έκανα εξωσωματικές!

Η γνωστή γυμνάστρια εξομολογείται το γολγοθά της.

Οκτώ προσπάθειες μέσα σε επτά χρόνια. Πολλά χρήματα, μεγάλη ψυχική οδύνη, ταλαιπωρία...

Η Ελένη Πετρουλάκη έπειτα από επτάχρονο γολγοθά με οκτώ προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποί­ησης, κατάφερε να κάνει τρία πανέ­μορφα κοριτσάκια χωρίς τη βοήθεια της επιστήμης! Αυτή την παράλογη περιπέτεια εξιστορεί η ίδια αποκλει­στικά στον ΕΤ.

«Η ιστορία ξεκίνησε το 1997. Έπει­τα από δυο χρονιά σχέση με τον Ίλια (Ίβιτς) αποφασίζουμε ότι θέλουμε να κάνουμε παιδί. Ξεκινάμε να κάνουμε τις πρώτες εξετάσεις πρόληψης και ο τότε γυναικολόγος μου - γιατρός σε ιδιωτική κλινική - μου λέει αμέσως ότι πρέπει να μπούμε στη διάδικασία εξωσωματικής, αν και είμαι μόλις 26 χρόνων. Γίνεται η πρώτη ορμονοθεραπεία, τα ωάρια είναι πάρα πολλά -περίπου 40- αλλά η πρώτη προ­σπάθεια αποτυγχάνει.

Ο γιατρός μάς λέει ότι σε κάθε προ­σπάθεια έχουμε 30% πιθανότητα επι­τυχίας. Έχεις να πάλεψεις και με πολλές ιατρικές εξετάσεις, έχεις να αντιμε­τώπισεις και υπέρογκα έξοδα. Ψυχολο­γικά είσαι ράκος, περιμένοντας κάθε φορά το θαύμα να συμβεί. Γίνονται άλλες δύο προσπάθειες με διαφορά έξι μηνών. Πάλι χωρίς κανένα αποτέ­λεσμα.

Η εικόνα ενός ζευγαριού χωρίς παιδιά δεν είναι και συνηθισμένο. Είναι σχεδόν "απαγορευτική" από τον περί­γυρο. Αν πάρεις λίγα κιλά, αρχίζουν να ρωτούν και να πιέζουν. Οι γονείς ονειρεύονται εγγονάκια. Οι φίλοι έχουν τις δικές τους οικογένειες και ρωτάνε "εσείς γιατί δεν έχετε ένα παιδάκι;". Αλλάζω πάλι γιατρό, ιδιώτη, και κάνω άλλες δύο αποτυχημένες προσπάθειες.

Καταλαβαίνετε τώρα για ποια ψυχι­κή φθορά μιλάμε. Με όλες αυτές τις ορμόνες συνήθως παχαίνεις "φου­σκώνεις". Εγώ. που η δουλειά μου με θέλει αδύνατη και γυμνασμένη, έπρεπε όλο αυτό το διάστημα να καταβάλλω υπερπροσπάθεια για να διατηρηθώ αδύνατη, σε κάθε κύκλο επίσης πρέπει να μείνεις στο κρεβάτι για 15 ολόκληρες μέρες και να περιμένεις.

Πηγαίνω σε τρίτο γιατρό στην Ιταλία, το 1999, πάλι ιδιώτη. Ξανά η ίδια ιστορία. Δύο προσπάθειες και κάθε φορά έμενα στην Ιταλία ενάμιση μήνα. Πολλά χρήματα, μεγάλη ψυ­χική οδύνη, ταλαιπωρία και το απο­τέλεσμα για άλλη μια φορά κανένα. Γυρίζω από την Ιταλία και κάνω μια έβδομη προσπάθεια τον Οκτώβριο. Τίποτε.

Μένω έγκυος ύστερα από δύο μήνες, φυσιολογικά και δεν το πι­στεύω. Είμαι στο κρεβάτι με ενέσεις προγεστερόνης, αλλά στον τρίτο μήνα κάνω παλίνδρομη κίνηση και χάνω το παιδί. Η γιατρός μου λέει ότι αυτό είναι καλό σημάδι κι έτσι αρχίζω ξανά να ελπίζω. Το 2003 κάνω άλλη μια προσπάθεια εξωσωματικής γο­νιμοποίησης και μάλιστα ο γιατρός μου λέει ότι είναι η τελευταία. Την επόμενη φορά τονίζει πρέπει να πάρω δανεικά ωάρια, γιατί αν συνε­χίσω κινδυνεύει σοβαρά η υγεία μου. Ξανά κανένα αποτέλεσμα. Στα τέλη του 2003 πηγαίνω στον γυναικολόγο που έχω μέχρι και σήμερα. Είναι ο Άκης Ψαθάς. Εκείνος βλέπει όλες τις εξετάσεις, μου εξηγεί ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και τσά­μπα όλα αυτά τα χρόνια έκανα εξω­σωματικές!

Το Μάιο του 2004 μένω έγκυος στην Άννα-Μαρία. Καταλαβαίνεις τη χαρά τη δική μου και του Ίλια, αλλά και το φόβο μας μήπως κάτι πάει πάλι στραβά. Περνώ μια πολύ φυσιολογι­κή εγκυμοσύνη και με δραστηριό­τητες. Κάνω τα πάντα, γυμνάζομαι, βεβαίως με στενή παρακολούθηση από το γυναικολόγο μου. Τον Ιανου­άριο του 2005 γεννιέται η Άννα- Μαρία. Έχοντας σε πρώτη μοίρα το με­γάλωμα της, ασχολούμαι και με τη δουλειά μου. Ξαφνικά, πέρυσι το κα­λοκαίρι ανακαλύπτω ότι είμαι έγκυος ξανά και μάλιστα περιμένω δίδυμα! Η κληρονομικότητα είναι από το σόι του πατέρα μου. Στις 28 Φεβρουαρίου του 2007 έρχονται και τα άλλα δύο κοριτσάκια μου.

Μέσα από αυτή την εξομολόγηση θέλω να δώσω κουράγιο στις γυναί­κες που προσπαθούν χρόνια. Είναι κρίμα να μπαίνεις σε αυτήν τη δια­δικασία όταν είσαι νέα και υγιής. Οι γυναίκες θα πρέπει να σκέφτονται ως λύση την εξωσωματική μόνο αφού περάσουν τα 35, εκτός κι αν έχουν όντως σοβαρό οργανικό πρόβλημα. Τα πάντα είναι στο μυαλό μας. Εγώ πέρασα όλα αυτά τα χρόνια τόσες ψυχοφθόρες καταστάσεις γιατί είχα αφεθεί στα χέρια των ειδικών. Ο για­τρός σε αυτές τις περιπτώσεις είναι θεός. Ακολουθείς τις υποδείξεις του τυφλά. Ευτυχώς που βρέθηκε αυτός ο άνθρωπος στο τέλος να μου πει ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γιατί ο γιατρός πρέπει να είναι υπεράνω χρημάτων, για να τιμήσει και τον όρκο που έχει δώσει στον Ιπποκράτη».

Της Μαρίας Ανδριώτη

«Η εμπειρία δείχνει ότι η εξωσωματική γονιμοποίηση δεν αποτελεί τη μοναδική λύση στα προβλήματα υπογονιμότητας. Η Ελένη είναι ένα τρανταχτό παράδειγμα του πόσο η καλή ψυχο­λογία και η σιδερένια θέληση δίνουν τη λύση εκεί που η εξωσωματική γονιμοποίηση αποτυγ­χάνει».

Άκης Ψαθάς – Γυναικολόγος

Περισσότερα :

50-80 εκατ. άτομα παγκοσμίως αντιμετωπίζουν πρόβλημα υπογονιμότητας.

5.000 Ελληνόπουλα γεννιούνται ετησίως με εξωσωματική γομιμοποίηση.

150.000 εκτρώσεις γίνονται κάθε χρόνο στην Ελλάδα.

106.000 παιδιά γεννιούνται στη χώρα μας ετησίως.

32,1% των περιπτώσεων η εξωσωματική στην Ελλάδα καταλήγει σε δίδυμα.

2.000 ευρώ μπορεί να φτάσει μόνο το κόστος της φαρμακευτικής αγωγής στην εξωσωματική γονιμοποίηση.

Copyright 2007, Σύλλογος Προστασίας Αγέννητου Παιδιού

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένειά μου, καλά έκανες και το παράθεσες αυτό το θέμα ……εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να μην περάσουν αυτόν τον Γολγοθά ….ή αν έχουν την ψυχική δύναμη για όλα αυτά, γιατί πραγματικά θέλει δύναμη, υπομονή και πολλά χρήματα , να έχουν το αποτέλεσμα της Ελένης

Σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου με γρήγορα και καλά αποτελέσματα στις προσπάθειές σας …………..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένειά μου, καλά έκανες και το παράθεσες αυτό το θέμα ……εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να μην περάσουν αυτόν τον Γολγοθά ….ή αν έχουν την ψυχική δύναμη για όλα αυτά, γιατί πραγματικά θέλει δύναμη, υπομονή και πολλά χρήματα , να έχουν το αποτέλεσμα της Ελένης

Σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου με γρήγορα και καλά αποτελέσματα στις προσπάθειές σας …………..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένειά μου, καλά έκανες και το παράθεσες αυτό το θέμα ……εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να μην περάσουν αυτόν τον Γολγοθά ….ή αν έχουν την ψυχική δύναμη για όλα αυτά, γιατί πραγματικά θέλει δύναμη, υπομονή και πολλά χρήματα , να έχουν το αποτέλεσμα της Ελένης

Σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου με γρήγορα και καλά αποτελέσματα στις προσπάθειές σας …………..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη , εγώ αυτό που έβγαλα σαν συμπέρασμα είναι πως οι γιατροί εκματαλλεύονται την επιθυμία της γυναίκας καθώς και τον πολύ φυσικό φόβο της να μην κάνει παιδιά και φτιάχνουν προβλήματα ώστε όλο και περισσότερες γυναίκες να καταλήγουν σε εξωσωματικές και σε φάρμακα και μπορούν κάλλιστα και οι ίδιοι γιατροί να λένε ότι τάχα δεν πέτυχε η εξωσωματική για να προχωρήσουν και παρακάτω . Σου λένε όσα της φάμε τόσο το καλύτερο! Κακά τα ψέματα πιο πολλά λεφτά βγάζουν με τις εξωσωματικές παρά με μια απλη γέννα!!!Πρέπει να κρύβεται ολόκληρη πλεκτάνη!!Εμένα 2 μήνες πριν μείνω έγκυος πάω σε γνωστή γιατρό κ μου λέει τάχα ότι έχω πολυ κυστικές και ότι θα δυσκολευτώ να κάνω παιδιά. Ενα μήνα μετά έκανα ελεύθερα με τον άντρα μου τυχαία και έπιασα κατευθείαν!! Κορίτσια κ εγώ πιστευω πως δεν πρέπει να καταφευγεται με τοπρώτο πρόβλημα στο γιατρό!!! Αφήστε το μόνοι σας κανα χρόνο και μετά επισκευφθείτε το γιατρό!!ΟΙ γιατροί πάντα θα σου βρίσκουν δικαιολογίες για φάρμακα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη , εγώ αυτό που έβγαλα σαν συμπέρασμα είναι πως οι γιατροί εκματαλλεύονται την επιθυμία της γυναίκας καθώς και τον πολύ φυσικό φόβο της να μην κάνει παιδιά και φτιάχνουν προβλήματα ώστε όλο και περισσότερες γυναίκες να καταλήγουν σε εξωσωματικές και σε φάρμακα και μπορούν κάλλιστα και οι ίδιοι γιατροί να λένε ότι τάχα δεν πέτυχε η εξωσωματική για να προχωρήσουν και παρακάτω . Σου λένε όσα της φάμε τόσο το καλύτερο! Κακά τα ψέματα πιο πολλά λεφτά βγάζουν με τις εξωσωματικές παρά με μια απλη γέννα!!!Πρέπει να κρύβεται ολόκληρη πλεκτάνη!!Εμένα 2 μήνες πριν μείνω έγκυος πάω σε γνωστή γιατρό κ μου λέει τάχα ότι έχω πολυ κυστικές και ότι θα δυσκολευτώ να κάνω παιδιά. Ενα μήνα μετά έκανα ελεύθερα με τον άντρα μου τυχαία και έπιασα κατευθείαν!! Κορίτσια κ εγώ πιστευω πως δεν πρέπει να καταφευγεται με τοπρώτο πρόβλημα στο γιατρό!!! Αφήστε το μόνοι σας κανα χρόνο και μετά επισκευφθείτε το γιατρό!!ΟΙ γιατροί πάντα θα σου βρίσκουν δικαιολογίες για φάρμακα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη , εγώ αυτό που έβγαλα σαν συμπέρασμα είναι πως οι γιατροί εκματαλλεύονται την επιθυμία της γυναίκας καθώς και τον πολύ φυσικό φόβο της να μην κάνει παιδιά και φτιάχνουν προβλήματα ώστε όλο και περισσότερες γυναίκες να καταλήγουν σε εξωσωματικές και σε φάρμακα και μπορούν κάλλιστα και οι ίδιοι γιατροί να λένε ότι τάχα δεν πέτυχε η εξωσωματική για να προχωρήσουν και παρακάτω . Σου λένε όσα της φάμε τόσο το καλύτερο! Κακά τα ψέματα πιο πολλά λεφτά βγάζουν με τις εξωσωματικές παρά με μια απλη γέννα!!!Πρέπει να κρύβεται ολόκληρη πλεκτάνη!!Εμένα 2 μήνες πριν μείνω έγκυος πάω σε γνωστή γιατρό κ μου λέει τάχα ότι έχω πολυ κυστικές και ότι θα δυσκολευτώ να κάνω παιδιά. Ενα μήνα μετά έκανα ελεύθερα με τον άντρα μου τυχαία και έπιασα κατευθείαν!! Κορίτσια κ εγώ πιστευω πως δεν πρέπει να καταφευγεται με τοπρώτο πρόβλημα στο γιατρό!!! Αφήστε το μόνοι σας κανα χρόνο και μετά επισκευφθείτε το γιατρό!!ΟΙ γιατροί πάντα θα σου βρίσκουν δικαιολογίες για φάρμακα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ Η ΦΙΛΗ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΡΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ...:angry: . ΞΕΡΩ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ 10 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ:( , ΟΤΑΝ ΕΠΕΙΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΤΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΙΔΙ (Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ 40 ΕΤΩΝ!:) ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΨΕΜΑΤΑ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ (ΟΧΙ ΟΛΟΙ) ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΣΑΛΑΚΩΝΟΝΤΑΣ ΨΥΧΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΑΙΔΙ, ΠΕΡΝΑΝΕ ΧΙΛΙΑ ΚΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ, ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΨΥΧΗ! ΑΝ ΕΜΕΙΣ, ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ, ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ ΜΑΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ, 1000 ΦΟΡΕΣ ΜΑΝΕΣ! ΜΑΚΑΡΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΖΗΤΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ Η ΦΙΛΗ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΡΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ...:angry: . ΞΕΡΩ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ 10 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ:( , ΟΤΑΝ ΕΠΕΙΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΤΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΙΔΙ (Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ 40 ΕΤΩΝ!:) ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΨΕΜΑΤΑ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ (ΟΧΙ ΟΛΟΙ) ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΣΑΛΑΚΩΝΟΝΤΑΣ ΨΥΧΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΑΙΔΙ, ΠΕΡΝΑΝΕ ΧΙΛΙΑ ΚΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ, ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΨΥΧΗ! ΑΝ ΕΜΕΙΣ, ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ, ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ ΜΑΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ, 1000 ΦΟΡΕΣ ΜΑΝΕΣ! ΜΑΚΑΡΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΖΗΤΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ Η ΦΙΛΗ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΡΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ...:angry: . ΞΕΡΩ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ 10 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ:( , ΟΤΑΝ ΕΠΕΙΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΤΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΙΔΙ (Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ 40 ΕΤΩΝ!:) ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΨΕΜΑΤΑ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ (ΟΧΙ ΟΛΟΙ) ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΣΑΛΑΚΩΝΟΝΤΑΣ ΨΥΧΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΑΙΔΙ, ΠΕΡΝΑΝΕ ΧΙΛΙΑ ΚΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ, ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΨΥΧΗ! ΑΝ ΕΜΕΙΣ, ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ, ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ ΜΑΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ, 1000 ΦΟΡΕΣ ΜΑΝΕΣ! ΜΑΚΑΡΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΖΗΤΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφυγένεια τι να πω; αγγιξες ένα θέμα που πονά πολύ. Είμαι μία από αυτές τις γυναίκες που προσπαθούν για το όνειρο. Έχω μπει βαθιά στον αγώνα για ένα παιδι και έχω κάνει ήδη 3 προσπάθειες εξωσωματικής. Πράγματι υπάρχουν γιατροί που εκμεταλεύονται την λαχτάρα μας αλλά ευτυχώς δεν είναι όλοι. Μπορεί να είναι πολλά τα χρήματα και η σωματική και ψυχολογική ταλαιπωρία έντονη, αλλά αξίζει.

Θέλω να πω σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν να μην απογοητεύονται και να είναι αισιόδοξες. Θετικό πνεύμα και θα έρθει και σε μας. Δεν πρέπει να το βάζουμε κατω. Φιλάκια πολλά :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφυγένεια τι να πω; αγγιξες ένα θέμα που πονά πολύ. Είμαι μία από αυτές τις γυναίκες που προσπαθούν για το όνειρο. Έχω μπει βαθιά στον αγώνα για ένα παιδι και έχω κάνει ήδη 3 προσπάθειες εξωσωματικής. Πράγματι υπάρχουν γιατροί που εκμεταλεύονται την λαχτάρα μας αλλά ευτυχώς δεν είναι όλοι. Μπορεί να είναι πολλά τα χρήματα και η σωματική και ψυχολογική ταλαιπωρία έντονη, αλλά αξίζει.

Θέλω να πω σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν να μην απογοητεύονται και να είναι αισιόδοξες. Θετικό πνεύμα και θα έρθει και σε μας. Δεν πρέπει να το βάζουμε κατω. Φιλάκια πολλά :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφυγένεια τι να πω; αγγιξες ένα θέμα που πονά πολύ. Είμαι μία από αυτές τις γυναίκες που προσπαθούν για το όνειρο. Έχω μπει βαθιά στον αγώνα για ένα παιδι και έχω κάνει ήδη 3 προσπάθειες εξωσωματικής. Πράγματι υπάρχουν γιατροί που εκμεταλεύονται την λαχτάρα μας αλλά ευτυχώς δεν είναι όλοι. Μπορεί να είναι πολλά τα χρήματα και η σωματική και ψυχολογική ταλαιπωρία έντονη, αλλά αξίζει.

Θέλω να πω σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν να μην απογοητεύονται και να είναι αισιόδοξες. Θετικό πνεύμα και θα έρθει και σε μας. Δεν πρέπει να το βάζουμε κατω. Φιλάκια πολλά :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδευτηκαμε αρκετα για την πολυποθητη εγκυμοσυνη μου ψυχικα,σωματικα και οικονομικα.Σιγουρα υπαρχουν γιατροι που εκμεταλλευονται την επιθυμια του ζευγαριου για την αποκτηση ενος παιδιου στο βωμο του κερδους.Αλλα απο την αλλη υπαρχουν(λιγοστοι) γιατροι που εκτος απο καλοι επιστημονες ειναι κυριως ανθρωποι που τηρουν πιστα τον ορκο τους.Τα καταθετω αυτα απο την εμπειρια μου πανω στο θεμα της εξωσωματικης.Με πιστη ,υπομονη και προσευχη ολες οι γυναικες θα γινουν μανουλες.Πολλα φιλια:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδευτηκαμε αρκετα για την πολυποθητη εγκυμοσυνη μου ψυχικα,σωματικα και οικονομικα.Σιγουρα υπαρχουν γιατροι που εκμεταλλευονται την επιθυμια του ζευγαριου για την αποκτηση ενος παιδιου στο βωμο του κερδους.Αλλα απο την αλλη υπαρχουν(λιγοστοι) γιατροι που εκτος απο καλοι επιστημονες ειναι κυριως ανθρωποι που τηρουν πιστα τον ορκο τους.Τα καταθετω αυτα απο την εμπειρια μου πανω στο θεμα της εξωσωματικης.Με πιστη ,υπομονη και προσευχη ολες οι γυναικες θα γινουν μανουλες.Πολλα φιλια:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδευτηκαμε αρκετα για την πολυποθητη εγκυμοσυνη μου ψυχικα,σωματικα και οικονομικα.Σιγουρα υπαρχουν γιατροι που εκμεταλλευονται την επιθυμια του ζευγαριου για την αποκτηση ενος παιδιου στο βωμο του κερδους.Αλλα απο την αλλη υπαρχουν(λιγοστοι) γιατροι που εκτος απο καλοι επιστημονες ειναι κυριως ανθρωποι που τηρουν πιστα τον ορκο τους.Τα καταθετω αυτα απο την εμπειρια μου πανω στο θεμα της εξωσωματικης.Με πιστη ,υπομονη και προσευχη ολες οι γυναικες θα γινουν μανουλες.Πολλα φιλια:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΣΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΕ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ. ΕΛΕΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΣΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΕ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ. ΕΛΕΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΣΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΕ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ. ΕΛΕΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕ Η ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ.....ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ!

ΠΑΝΤΩΣ ,ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΠΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ,ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ....!!!!!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕ Η ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ.....ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ!

ΠΑΝΤΩΣ ,ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΠΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ,ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ....!!!!!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕ Η ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ.....ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ!

ΠΑΝΤΩΣ ,ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΠΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ,ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ....!!!!!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...