Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννήθηκε το αγγελούδι μου!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια μου όμορφα!!!

Ήρθε η ώρα να μοιραστώ κι εγώ την δική μου μοναδική εμπειρία... Το Σάββατο στις 12/6 στις 22:30 ξεκίνησαν ενοχλήσεις περίπου ανά 15'... εγώ όμως δεν ήξερα ακριβώς τι γίνεται... προσπαθούσα να καταλάβω... είναι συσπάσεις τοκετού;; Σε λίγο θα πάρω αγκαλιά το αγγελούδι μου ή είναι ψευδοτοκετός;; Η ένταση των συσπάσεων ήταν σταθερή... ανά 15' περίπου με διάρκεια 30''... Ο αντρούλης μου με έβλεπε που δεν πολυμιλούσα και άρχισε να ανησυχεί... εκεί του είπα τα συμπτώματα... Από το σημείο εκείνο και πέρα αρχίσαμε να μετράμε μαζί... Πέρναγαν οι ώρες και γύρω στις 2:30, οι συσπάσεις άρχισαν να γίνονται πιο έντονες και με μεγαλύτερη διάρκεια... Πήγαμε αρχικά ανά 5' και μετά ανά 3' και η διάρκεια όσο πήγαινε και μεγάλωνε...γύρω στις 3:30 πήρα τηλέφωνο την γυναικολόγο μου... της είπα για τους πόνους και μου είπε να ξεκινήσω με την μαία σιγά-σιγά για την κλινική... Όταν φτάσαμε εκεί γύρω στις 4:30 είχα διαστολή 2... ο πόνος ήταν υποφερτός οπότε συνέχισα έτσι.... η διαστολή σιγά-σιγά αυξανόταν... ο μικρούλης μου όμως ήταν αναποφάσιστος... δεν είχε στρίψει ακόμη το κεφαλάκι του... μου έσπασαν τα νερά και μου έβαλαν λίγο ορό για να επιταχύνουμε την διαδικασία... γύρω στις 7:30 οι πόνοι άρχισαν να γίνονται πιο έντονοι... κάπου εκεί ζήτησα επισκληρίδιο... ήθελα όπως έχω ξαναπεί, να θυμάμαι τον τοκετό ευχάριστα... έτσι κι έγινε... μέσα σε γέλια, ανέκδοτα, όμορφες σκέψεις για το μέλλον και ενώ η διαστολή ήταν ακόμη στο 6 γύρω στις 9:00... ξαφνικά αισθάνομαι ότι κάτι με πιέζει... το λέω στην γυναικολόγο μου.. με κοιτάζει και ναι.. διαστολή 10..! Εκεί ξεκινήσαμε με την μαία να κάνουμε εξωθήσεις για να βοηθήσουμε τον μικρούλη μου σιγά-σιγά να βγεί... Σε όλη αυτή την διαδικασία ο άντρας μου ήταν εκεί... κοντά μας... μόνο εδώ στο τέλος, στις εξωθήσεις τον έβγαλαν έξω από το δωμάτιο με σκοπό να τον φωνάξουν όταν με το καλό βγει... εγώ συνέχισα τις εξωθήσεις και σε μια από αυτές ακούω την γυναικολόγο μου να λέει... να τος ο μελαχροινούλης μας... βγήκε το κεφαλάκι του... και στην επόμενη εξώθηση τον βλέπω να τον κρατάει στα χέρια της... 09:50 στις 13/6... αμέσως βούρκωσα... όπως και τώρα... και τότε μπήκε και ο άντρας μου μέσα... και όταν τον έβαλαν στην αγκαλιά μου άρχισα να κλαίω με ελιγμούς κι εγώ κι εκείνος... μαγικές στιγμές.... απόλυτα συναισθηματικές... τρυφερές... πλημμυρισμένες από τόσα συναισθήματα.... Μετά τον πήραν να τον μετρήσουν... 3030gr και 49cm... (Λεπτομέρεια;;; Το δωμάτιό μου ήταν το 303).... όλα καλά είπε η παιδίατρος... απλά θέλουμε εξέταση και από παιδοφθαλμίατρο για να δούμε αν ισχύει ο συγγενής καταρράκτης... θα δούμε... Μετά με έραψαν κι εμένα... και πήγαμε και οι δυο μας στο δωμάτιο μας... ήθελα αποκλειστικό θηλασμό και τον είχα συνεχώς μαζί μου... στην επόμενη κιόλας ώρα ξεκινήσαμε τον θηλασμό... ήταν τόσο περίεργα τα συναισθήματα... τόσο περίεργα.... ένιωθα και νιώθω τόσο γεμάτη... δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω... Την Πέμπτη γυρίσαμε στο σπιτάκι μας... μετά από μια μέρα για φωτοθεραπεία γιατί ανέβασε λίγο ίκτερο... από τότε όλα κυλούν ομαλά... τον μαθαίνω και με μαθαίνει και μπορώ να πω ότι τα πάμε εξαιρετικά καλά οι δυο μας... κάθε μέρα είναι καινούρια μέρα... μέρα που έχει τόσο πολύ νόημα και είναι τόσο πολύ ξεχωριστή...

Σε λατρεύω αγγελούδι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΕΙΣΕΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟ. ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ: ΤΡΑΒΑΤΕ ΒΙΝΤΕΟ !!!! ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ ΣΑΣ ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβαλα τα κλαματα, πολυ συγκινηση βρε παιδι μου.Να σας ζησει κοπελα μου το μωρακι σας, να ειναι γερο δυνατο και καλοτυχο!!!!Κι εσεις που γινατε μανουλες καντε μια ευχη και για μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει Ξανθίππη μου!!!!!!!Γερός και καλότυχος να είναι και να σας δίνει μόνο χαρές!!!!!

Καλή λοχεία να έχεις :P:P:P Άντε....με συγκίνησες άτιμή!!!!!!

Φιλιάαααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας!

Εύχομαι σε όλες σας υγεία.... και με το καλό να γεννήσετε εσείς που περιμένετε....

Πολλά φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xanthippi μου να σου ζησει ο γιοκας αου!!! να τον χαρητε όπως ποθητε!!!! πόσο γυκλινητική περιγραφή!!!! πόσο υπέροχες στιγμες πρεπει να είναι αυτες!!!! πόσο ανυπομονώ και εγώ να τις ζησω σε λίγες μερες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα τον χαίρεσε και να ζήσει σαν τα ψηλά βουνά!!!

Μας συγκίνησες πολύ με την γλυκιά περιγραφή σου!

Καλή λοχεία και πολλές αγκαλίτσες με το αγγελούδι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξανθίπη να σας ζήσει το αντράκι σας... Συγκινηθηκα τόσο πολύ με τη περιγραφή σου... ένα θάυμα ειναι ο τοκετος τελικά!

Να στε πάντα καλά να τον χαίρεστε! Γερός και καλότυχος να ειναι! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΣΤΑΤΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗ ΖΩΗ!!!!!!!! ΚΑΙ ΣΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΜΑΡΩΝΕΤΕ!ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ..ΑΧ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ!!!!! ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...