Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο11


Recommended Posts

Καλως τη Βασουλα!ακρως καθυσηχαστικη..με τις εμπειριες απο τα μαθηματα και τη μαια!Εγω δεν εχω μαια ουτε ειχα στην Ελενα..κριμα!

http://www.mynewbaby.gr/articles/proeto ... maieuterio

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

κοριτσακια μου επιστρεψαμε και εμεις απο τη μαια !!!!

ειμαστε πολυ καλα!!!εγω βαρος δεν παιρνω ..επι 1 μηνα ειμαι στα ιδια κιλα.συνολικα εχω παρει 10.η μπεμπα ομως μεγαλωνει!η κοιλιτσα μου παρολο που εμενα μου φαινοταν ιδια και μικρη η μαια μου την μετρησε και ειδε οτι μεγαλωσε κατα 2 εκατοστα.οι σφυξεις μας ειναι 148.και ενω δεν ηξερε η μαια αν γνωριζαμε το φυλο,μας ειπε οτι ειναι κοριτσι.της ειπαμε φυσικα οτι το γνωριζουμε αλλα εμεις μειναμε καγκελο γιατι δεν καναμε υπερηχο για να το δει.το καταλαβε απο τους σφυγμους της!!!εκπληκτικη!!!ο μπαμπακας μας επιασε σημερα το κεφαλακι της!ξετρελαθηκε!!κοριτσια δεν εχω ξαναδει τοσο μεγαλο χαμογελο στον αντρουλη μου!!!ηταν τοσο ενθουσιασμενος!!!το μαναρι μου!!!χαρηκε μωλε!!!!της ειπα για την ραγαδα που εβγαλα στον ομφαλο και μου ειπε πως ενδεχεται να εξαφανιστει.ειναι πολυ μικρη λεει αλλα της ειπα πως φοβαμαι μη μεγαλωσει και μου ειπε πως ολα ειναι πιθανα.οσο για το περπατημα...ειναι μουφα οτι διευκολυνει να κατεβει το μωρο κατω!!!αυτο που χαλαρωνει τον τραχηλο ειναι να κανουμε πραγματα που μας χαλαρωνουν οπως ενα χαλαρωτικο μπανιο!!!εχει ψηλωσει η καραμελιτσα μου και εχει παρει καλη θεση!!!οσο για τις συσπασεις επειδη δεν καταλαβαινουμε ποτε τις εχουμε οταν ερθει η ωρανα γεννησουμε αν δουμε ενα απο τα 3 σημαδια που θα αναφερω γενναμε..1)αν σπασουν τα νερα(αυτονοητο), 2)αν δουμε αιματακι οχι πολυ εστω και λιγο, 3)αν εχουμε πετρωματα κοιλιας σε συνδυασμο με πονο ανα 3-5 λεπτα.μου ειπε πως σε 4 εβδομαδες γενναω εκτος και αν η μπεμπα μας εχει αλλα σχεδια!!!χιχιχιχιχιχι!!

κατι ασχετο!!!οσες εχετε παρει υγραντηρα μπορειτε να μου πειτε απο που θα παρω αρωματικο που το ριχνουμε μεσα για να μυριζει ωραια ο ατμος που βγαινει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

14. Νιώθω φρικτή κούραση. Μπορεί να είναι αναιμία;

Όλες οι έγκυες νιώθουν κάποιες στιγμές κούραση. Αν έχετε έλλειψη σιδήρου, υποφέρετε από πρωινή ναυτία που επιμένει ή χάνατε πολύ αίμα κατά την περίοδό σας, τότε μπορεί να είστε αναιμική. Ο γιατρός σας θα σας χορηγήσει συμπληρώματα σιδήρου τα οποία όμως ίσως προκαλέσουν δυσκοιλιότητα. Αυξήστε την πρόσληψη σιδήρου και μέσω της διατροφής σας, επιλέγοντας φυλλώδη λαχανικά με σκούρο πράσινο χρώμα, κόκκινο κρέας, λιπαρά ψάρια, αυγά, φασόλια, ξερά φρούτα και ξηρούς καρπούς. Πάρτε το συμπλήρωμα πίνοντας παράλληλα φρέσκο χυμό πορτοκαλιού (που ευνοεί την απορρόφησή του) και περιορίστε την καφεΐνη.

15. «Γιατί πονάνε οι γοφοί μου;»

Είναι πολύ πιθανό να νιώθετε δυσφορία εξαιτίας της χαλάρωσης των συνδέσμων γύρω από τη λεκάνη και την αλλαγή της στάσης του σώματος. Η αύξηση του βάρους εξαιτίας του μωρού που μεγαλώνει ασκεί ολοένα και αυξανόμενη πίεση στους γοφούς καθώς περπατάτε, κάθεστε ή είστε ξαπλωμένη.

16. «Τι είναι η δυσλειτουργία της ηβικής σύμφυσης;»

Η ηβική σύμφυση είναι η άρθρωση που υπάρχει μπροστά στη λεκάνη. Η άρθρωση αυτή διευρύνεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάτι που μπορεί να προκαλέσει πόνο. Ο γυναικολόγος σας μπορεί να σας προτείνει κάποιες ασκήσεις, συμβουλές για τη στάση του σώματος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή φυσικοθεραπεία.

17. «Έχω παντού φαγούρα. Τι μπορεί να συμβαίνει;»

Είναι πολύ πιθανό να νιώθετε φαγούρα καθώς το δέρμα της κοιλιάς που μεγαλώνει τεντώνεται. Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο να είναι σύμπτωμα μιας πιο σοβαρής κατάστασης που ονομάζεται μαιευτική χολόσταση. Πρόκειται για μια μάλλον σπάνια πάθηση (εμφανίζεται στο 1% των εγκύων) που προκαλεί φριχτή φαγούρα σε όλο το σώμα που συνοδεύεται συχνά από κούραση και ναυτία. Η πάθηση αυτή επηρεάζει το συκώτι, το οποίο αναχαιτίζει τη ροή χολής, που, αντί να βοηθάει την πέψη, συγκεντρώνεται στο αίμα. Η θεραπεία περιλαμβάνει λήψη φαρμάκων και βιταμίνης Κ.

18. «Είναι φυσιολογικό να είναι τα πόδια μου πρησμένα;»

Ναι. Σημαίνει ότι στο σώμα σας υπάρχουν υπερβολικά υγρά, κάτι πολύ συνηθισμένο στην εγκυμοσύνη, μετά τη γέννα όμως εξαφανίζεται. Στο μεταξύ, φοράτε άνετα ρούχα και παπούτσια, σηκώνετε ψηλά τα πόδια σας, όποτε αυτό είναι δυνατό, πίνετε πολύ νερό και φορέστε υποστηρικτικά καλσόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

κοριτσακια μου επιστρεψαμε και εμεις απο τη μαια !!!!

ειμαστε πολυ καλα!!!εγω βαρος δεν παιρνω ..επι 1 μηνα ειμαι στα ιδια κιλα.συνολικα εχω παρει 10.η μπεμπα ομως μεγαλωνει!η κοιλιτσα μου παρολο που εμενα μου φαινοταν ιδια και μικρη η μαια μου την μετρησε και ειδε οτι μεγαλωσε κατα 2 εκατοστα.οι σφυξεις μας ειναι 148.και ενω δεν ηξερε η μαια αν γνωριζαμε το φυλο,μας ειπε οτι ειναι κοριτσι.της ειπαμε φυσικα οτι το γνωριζουμε αλλα εμεις μειναμε καγκελο γιατι δεν καναμε υπερηχο για να το δει.το καταλαβε απο τους σφυγμους της!!!εκπληκτικη!!!ο μπαμπακας μας επιασε σημερα το κεφαλακι της!ξετρελαθηκε!!κοριτσια δεν εχω ξαναδει τοσο μεγαλο χαμογελο στον αντρουλη μου!!!ηταν τοσο ενθουσιασμενος!!!το μαναρι μου!!!χαρηκε μωλε!!!!της ειπα για την ραγαδα που εβγαλα στον ομφαλο και μου ειπε πως ενδεχεται να εξαφανιστει.ειναι πολυ μικρη λεει αλλα της ειπα πως φοβαμαι μη μεγαλωσει και μου ειπε πως ολα ειναι πιθανα.οσο για το περπατημα...ειναι μουφα οτι διευκολυνει να κατεβει το μωρο κατω!!!αυτο που χαλαρωνει τον τραχηλο ειναι να κανουμε πραγματα που μας χαλαρωνουν οπως ενα χαλαρωτικο μπανιο!!!εχει ψηλωσει η καραμελιτσα μου και εχει παρει καλη θεση!!!οσο για τις συσπασεις επειδη δεν καταλαβαινουμε ποτε τις εχουμε οταν ερθει η ωρανα γεννησουμε αν δουμε ενα απο τα 3 σημαδια που θα αναφερω γενναμε..1)αν σπασουν τα νερα(αυτονοητο), 2)αν δουμε αιματακι οχι πολυ εστω και λιγο, 3)αν εχουμε πετρωματα κοιλιας σε συνδυασμο με πονο ανα 3-5 λεπτα.μου ειπε πως σε 4 εβδομαδες γενναω εκτος και αν η μπεμπα μας εχει αλλα σχεδια!!!χιχιχιχιχιχι!!

κατι ασχετο!!!οσες εχετε παρει υγραντηρα μπορειτε να μου πειτε απο που θα παρω αρωματικο που το ριχνουμε μεσα για να μυριζει ωραια ο ατμος που βγαινει??

αα ρε Αναστασια τι ωραια περιγραφη σας κανει εε?αγγιξε κι ο μπαμπας το κεφαλι?θα τρελαθηκε ε?pampers του ειχες παρει μαζι?σιγουρα θα κατουρηθηκε!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ποσο ειναι τωρα η καραμελιτσα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινάκι μου ευχαριστούμε για την ενημέρωση! :kiss:

Αναστασία μου φαντάζομαι τον μπαμπά σας!Καταχαρηκε!

Ολα καλά με την μπουμπούκα σου:ΤΕΛΕΙΑ!!!

Ξεκινά η αντίστροφη μέτρηση, λοιπόν...

Σχετικά με το βάρος της, γνωρίζετε πόσο είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

απ'οσο ξερω υπερυχο δεν κανουν εκει απλα ακουνε καρδουλα,σωστα;;

Ακριβώς...απλά απο την ψηλάφηση και την πείρα, μπορεί να σου πει στο περίπου η μαία και το βάρος ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατρινα μου ευχαριστω πολυ!!!!δεν ξερουμε ακομα ποσο ειναι!δεν καναμε υπερηχο σημερα.στην εβδομαδα 31+5 ηταν 2072 γραμμαρια.θα κανουμε υπερηχο την αλλη εβδομαδα και μετα θα την παρουμε αγκαλιτσααααααααααααααα!!!!ουαουυυυυυυυ!!!!ειμαι τοσο ενθουσιασμενη!!!!!!λογικα πρεπει να ειναι κοντα στα 3 και κατι.

ναι μπελλα μου εχεις δικιο..δεν κανουν υπερηχους εδω..αλλα εμεις λογω της δουλειας του αντρα μου εχουμε δικους μας γυναικολογους που με παρακολουθουν και κανω καθε μηνα.ως τωρα εχω κανει 8 υπερηχους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα μυ ακριβως δεν ξερουμε..την αλλη εβδομαδα θα σας πω...ο γυναικολογος μου ειπε πως θα βγει κοντα στα 4 κιλα ενω η μαια μου ειπε πως 8α βγει κοντα στα 3 και κατι..εμπιστευομαι την μαια ομως πιο πολυ γιατι ειναι πολυ καλες εδω στη σουηδια οι συγκεκριμενες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατρινα μου δεν παιζεσαι!!!!χαχαχααχαχαχαχαχαχα!!!!ηρθαμε σπιτι και αλλαξαμε ρουχαλακια γιατι βραχηκαμε λιγο απο τα τσισακια μας!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: αστειευομαι ..... :P:P:P

βασουλα μονο καταχαρηκε???????????????αφου την ωρα που την επιανε εγαζε επιφωνηματα στα ελληνικα...ξεχασε οτι ειμαστε με σουηδεζα μαια!!χιχιχιιχιχιχιχι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου χαίρονται απίστευτα οι αντρες μας...

Πριν λίγες μέρες μου είπε ο άντρας μου οτι είμαστε ευλογημένες που μεγαλώνουμε μέσα μας μια ζωουλα και νιώθουμε κάθε τους κίνηση!

Κάθε φορά που βλέπει τον μικρούλη μας να κουνιέται, του μιλάει, φιλάει την κοιλιά, την χαιδεύει....Είναι απίστευτο όλο αυτό που νιώθουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

Αναστασια μου τι ωραια!!!καλυτερα αιθεριο να παρεις για τον υγραντηρα,λεβαντα

απο που να το παρω???θα μου φερει μια κοπελα απο ελλαδα. και γνωριζεις αν προκαλει καμια αλλεργια αυτο?πιο πολυ για το μωρο με νοιαζει γιατι στο ιδιο δωματιο θα κοιμομαστε!!!αχ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου μπελλα μου!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλιτα μου αν τα καταφερετε να γεννσετε στο παπαγεωργιου θα ειναι τελεια!!!

εγω εχω αυτες τις δυο επιλογες γιατι μονο σε αυτα τα δυο μπορει ο γιατρος μου ..μακαρι να γινοταν παπαγεωργιου αντι για το ιπποκρατειο που ειναι μεσα στην βρωμια!

an-n συχαρητιρια για την μπεμπουλα σας ..σχεδον ετοιμη ειναι να γεννηθει ..

Αγγελικη μου πως μπορεις και ακνεις αποτρισωση με κερι ???? δεν ποναει πολυ ?? επισης κανει στην εγκυμοσυνη η αποτριχωση ?????

Κατρινακι που γρυριζες παλι καλε ???? ολο εξω εισαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

βρε Αναστασια αυτα στα ελληνικα θα τα πει ο ανθρωπος!!!στα σουηδικα δεν εχει γουστο!φιφαν!

καλα εε.....μια ωρα γελαω..... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: απιθανη εισαι!!!!!το φιφαν μου αρεσε!!!!!μπελλα μου τα θυμασαι ακομα τα σουηδικα ε?????μπραβοοοο!!!ποσο καιρο εζησες εδω???και σε ποια πολη????

αντε περιμενουμε και απο σενα τα νεακια σου το απογευμα προς βραδακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκει που ειστε δεν ξερω τι centrum εχετε,σε μας στη solna που πηγαιναμε ειχε μαγαζακι με αιθερια,δεν θυμαμαι αν ειχε στα φαρμακεια...λιγες θα βαζεις απλα για να καθαριζει τον χωρο,αλλεργια απ'οσο ξερω δεν προκαλει,εξελλου χρησιμοποιειται για ερεθισμους αλλεργιας,αλλιως ζητα να σου παρουν απο ελλαδα απο κανενα φαρμακειο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασούλα εάν δεν εφημερεύει το Παπαγεωργίου αναγκαστικά στο Ιπποκράτειο θα πάω...Δεν μπορούμε με τίποτα να κάλυψουμε τα έξοδα της κλινικής με την υπάρχουσα κατάσταση... :S

Εάν γεννήσεις στο Ιπποκράτειο, πόσα θα σας πάρει ο γιατρός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα μου ευχαριστω!!!!εχουμε λοξυγγα τωρα παλι!!!χιχιχιχιχχιχι!!αλλα εχουν μειωθει κατα πολυ!!!μαλλον τα πνευμονακια της εχουβ σχεδον ολοκληρωθει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλιτα μου 1300 ε ειναι η ταριφα του απο οτι μου ειπε η κολλητη μου που τον ειχε γιατρο ..

κι εμεις δεν ειμαστε στα καλυτερα μας οικονομικα ..τα χρηματα που πρεπει να δωσεις για την κλινικη ειναι πολλα και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο ...

Αν τελικα γεννησω ιπποκρατειο θα παω στις θεσεις ...μπορει να το κανονισει ο γιατρος μου ..

αποτριχωση στην εγκυμοσυνη κανει να κανεις ??????

καλα σημερα εχω τις περισσοτερες αποριες με διαφορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χτες πηρα αιθεριο ελαιο APIVITA..citronella για τα κουνουπια και λεβαντα για χαλαρωση!Τη λεβαντα και Υλανγ Υλανγ επαιρνα συχνα απο πριν!

Citronella πηρα πρωτη φορα για να αποφυγω τα..φιδακια και ταμπλετες..καλα δεν εκανα?προχτες εβαλε ο Ηλιας φιδακι και κοντεψα να πεθανω απο ασφυξια!!και ηταν και εξω στο μπαλκονι σε αποσταση!Παλια δε με ενοχλουσε καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑ Αναστασια μου υποψιν,υδατοδιαλυτο αιθεριο θελει ο υγραντηρας,να το διευκρινησεις οτι το θελεις για υγραντηρα

Κατρινα μου με προσοχη ομως ε;πιο λιγες σταγονες να βαζεις απ'οσο λεει και καλα ειναι να μην το καις πολυ ωρα το αιθεριο γιατι μετα δεν ειναι και τοσο καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...