Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Απριλίου 2010 (Νο 2)


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ pepitaki μου, κι εσύ να τον χάιρεσαι τον γλυκούλη σου!

Εμένα ναι μεν του αρέσει το στηθος,αλλά πιο πολύ για να κοιμάται. Πάντως, παρά το ότι του έδωσα μπιμπερό, δείχνει να το προτιμάει. Θα δούμε πως θα τα πάω, δεν ξέρω ακόμα. Προς το παρόν τα ματια μου κλείνουν, αλλά λέω να το παλέψω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα σας...ευχαριστώ κορίτσια και εσείς να χαίρεστε τις οικογένειες σας...σήμερα δρόσισε αλλά από το πρωί είμαι στην κουζίνα...εδώ θα αφήσω τα κοκκαλάκια μου μου φαίνεται.. :P:P:P ..τώρα πεινάει και η μικρη και τρεχωωω...βίβιαν από παρασκευη βγαίνει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!!!!

Μαρία,να την χαίρεσαι! :):)

Vivianka,χρόνια πολλά αν και καθυστερήμενα! :P:P:P:P

Εμείς καλά είμαστε!!!Το παπάκι κοιμάται! :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!!!

Μαρακι να την χαιρεσαι την κορουλα σου!

Μαρβελακι σου απαντησα στο μεηλ σου ...το ειδες?? Ειδα σημερα οτι εχεις αρκετες ψηφους. Το μπανακι κοντοζυγωνει!!!

Εγω κοριτσια μπαινω μεν στο μαμμυ και διαβαζω πραγματακια κυριως για να ξεχνιεμαι αλλα δεν εχω διαθεση να γραψω.

Να μην σας πριζω και σας με τα προβληματα μου.

Δεν ξερω πια τι αλλο να κανω με την αλλεργια της μικρης. Οτι και να φαω την πειραζει. 4 μερες με μονο πατατες και καθε πανα με αιμα. Μετα το γυρισα σε 4 μερες βιολογικα μακαρονια. Αιμα δεν ειχαμε αλλα ειχαμε πολλες βλεννες που σημαινει οτι η πληγη στο εντερο παραμενει. Εκτος αυτου οσες μερες εφαγα μακαρονια το παιδι υποφερει και σπαραζει απο πονους. Εχω να κοιμηθω 4 νυχτες σαν ανθρωπος και δεν κοιμαμαι ουτε την ημερα. Πως θα το αντεξω ολο αυτο?? Στερουμαι τα παντα και αποτελεσμα κανενα. Χανω συνεχεια κιλα. Την προηγουμενη εβδομαδα εχασα αλλα 3. Δεν θελω να χασω αλλα ρε γαμωτο, αλλα δεν υπαρχει και αλλη λυση...πρεπει να μαζεψω τα κομματια μου και να συνεχισω για το καλο του μωρου μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιζάκι...τι άλλο μπορείτε να κάνετε?Θα πέσεις κάτω.Θηλάζεις κιόλας,πρέπει να έχεις δυνάμεις.

Ο γιατρός τι σου είπε?Αν την ενοχλούν σχεδόν όλα,τι θα γίνει?

Κρίμα κούκλα μου. :(:(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία,ψήφισες εσύ?? :P:P:P:P:P:P:P

Εγώ σας αφήνω για λίγο,ξύπνησε το παπάκι χεσμένο και πεινασμένο!χιχιχι! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααα!!!!! Δρόσισε επιτέλους!! Βαριέμαι πολύ σήμερα. θες ήμουν όλη μέρα στους δρόμους!!! Το πρωί με το μπέμπη πήγαμε στη νύφη μου. Περιμένει από στιγμή σε στιγμή την κορούλα της!!! Τί γλυκά που είναι τα κοριτσίστικα!!! Της έχουν φτιάξει ένα δωματιάκι μούρλια!!!

Μετά πήγαμε Παγκράτι στην πρόβα νυφικού της αδερφής μου (χωρίς το μπέμπη) και ήταν μια κούκλα!!!! Το γλυκό μου το κοριτσάκι!!! Παντρεύεται!!! Πολύ συγκίνηση η χθεσινή μέρα, αφήστε τα!!!

Ιζάκι, μήπως θα ήταν καλύτερα να έδινες ξένο; Τουλάχιστον δοκίμασε. Προκειμένου να βασανίζεστε κι οι 2 ίσως είναι καλύτερο. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και βλέπεις. Υπάρχουν και υποαλλεργικά γάλατα. Έκανες παραπάνω απ' ό,τι μπορούσες με το θηλασμό, μην καταρρεύσεις κι όλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια και μωράκια!

Maria και marvel ευχαριστώ πολύ για τις ευχές- οι ευχές είναι πάντα ευχάριστες και καλοδεχούμενες, λίγες μέρες πριν ή μετά δεν έχει σημασία!

Να είστε πάντα καλά κι εσείς και τα μωράκια σας.

Ναι maria το όνομα μου επισήμως είναι Παρασκευή, αλλά με φωνάζουν Βιβή.

marvelaki, είδα κι εγώ όπως λέει και η izaki ότι πας πάρα πολύ καλά στην ψηφοφορία & το μπανάκι κοντοζυγώνει. Μπράβο κοριτσάκι μου! Μακάρι να κερδίσεις, στο εύχομαι ολόψυχα!

izaki, σε καταλαβαίνω τί περνάς κι εγώ δεν πέρασα λίγα με το τάισμα του μωρού (εμένα βέβαια είχε άλλο πρόβλημα όχι αλλεργία, όμως κι εμείς ταλαιπωρηθήκαμε πάαααρα πολύυυυ, γιαυτό κι εγώ είχα εξαφανιστεί από το διαδίκτυο τόσες εβδομάδες). Κατ' αρχήν θα σου πω πώς για να είναι καλά η κουκλίτσα σου πρέπει να είσαι καλά κι εσύ, όπως και αντιστρόφως. Προσπαθήστε να βρείτε μία φόρμουλα, τί να τρώει το μωράκι και να μην το πειράζει. Και αν χρειαστεί, κάνε μικτή διατροφή όπως κι εγώ (βέβαια τώρα προσπαθώ να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, αλλά για ένα χρονικό διάστημα χρειάστηκε να δώσω συμπλήρωμα). Ρώτησε και τον παιδίατρο και μία σύμβουλο θηλασμού (εδώ στο φόρουμ ρώτησε την κ. Παπαδήμα και τη Lala η οποία επίσης έχει πάρα πολλές γνώσεις) και θα βρείτε την καλύτερη λύση χωρίς να διακόψεις το θηλασμό. Καλή επιτυχία εύχομαι, θα περιμένουμε νέα σου.

Εδώ κοριτσάκια μου να σας αφήσω κι εγώ, πάω ν' αντλήσω γαλατάκι για το μικρούλη μου

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέραααααααααα!!!! Αχ, μου λείψατε!!! Σας γράφω από την Κάρυστο με μια σύνδεση άσε να πάει!!! :-)

Εμείς είμαστε πολύ καλά! Κάνουμα βουτιές και ξεκουραζόμαστε! Θα επιστρέψουμε τέλη Αυγούστου και την δεύτερη εβδομάδα του Αυγουστου θα φιλοξενήσουμε την Ιzaki μας!!! Περιμένω πως και πως!!! :-)

Κοριτσάκια μου δεν προλαβαίνω να σας διαβάσω, αλλά θα μπω πιο μετα να διαβάσω τα νέα σας!!

Σας φιλώ γλυκά όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πεπιτα η ωρα η καλη!!

Βιβη δεν ηξερα οτι σε λενε Παρασκευη...χρονια σου πολλα!!!

Οσο για το υποαλλεργικο τα πραγματα εχουν ως εξης:

Το υποαλλεργικο εχει μονο θρεπτικη αξια και οχι θεραπευτικη σε αντιθεση με το μητρικο. Αν συνεχισω με τον θηλασμο θα απαλλαγουμε γρηγορα απο την αλλεργια. Οταν λεω γρηγορα εννοω σε 1-2 χρονια. Αν δωσω υποααλεργικο το πιθανοτερο ειναι να παρει και 7 χρονια. Και πεστε μου..πως θα ειναι η ζωη του παιδιου οταν αρχισει να πηγαινει σχολειο και να βλεπει ολα τα αλλα παιδακια να τρωνε παγωτα, τυροπιττες , σαντουιτσακια και το δικο μου δεν θα επιτρεπεται να αγγιξει τιποτα απο ολα αυτα??

Βιβη το συνδιασω το υποαλλεργικο ως συμπληρωμα στον θηλασμο δεν εχει κανενα νοημα, γιατι θα πρεπει να συνεχισω να μην τρωω τιποτα και επιπλεον δεν θα ξερω τι την πειραζει γιατι με το συμπληρωμα δεν θα μπορω να περιμενω μουσταρδι χρωμα στα κακα της για να ξερω οτι ειναι καλα.

Δευτερον ...ηδη με την διατροφη που κανω εχω βρει αρκετες τροφες που την πειραζουν. Αν δωσω υποαλλεργικο τωρα, τι θα κανω οταν θα εισαγουμε στερεες τροφες?? Η γιατρος ειπε οτι οσο θηλαζει ακομα και αν φαω κατι στο οποιο ειναι αλλεργικη δεν κινδυνευει να παθει αλλεργικο σοκ. Αν ομως το φαει αυτουσιο υπαρχει μεγαλος κινδυνος.

Πρεπει να συνεχισω να την θηλαζω. Αν την πειραζαν αποκλειστικα και μονο τα γαλακτοκομικα ισως να σκεφτομουν την λυση του υποααλεργικου, την πειραζουν ομως και παρα πολλες αλλες τροφες και φρουτα και λαχανικα. Γι αυτο δεν ξερω πια τι να φαω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιζάκι,σου έστειλα mail! :):):)

Κατάλαβα...λίγο δύσκολα οπότε. :(:(:(

Θα πας στην Ολγα βρε θηρίο?Οικογενειακώς???Αχ θέλω και εγώ!!

Πεπιτάκι μου...τι καλά για την αδερφούλα σου!Η ώρα η καλή και όλα να της πάνε τέλεια!Καλούς απογόνους! :):) Πότε παντρεύεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ήξερα τόσες λεπτομέρειες Ιζάκι. Οπότε είναι μονόδρομος η κατάσταση... Είσαι αξιέπαινη πάντως που τραβάς τόοοοσα για το μωράκι σου!!!

Ολγάκι, καλή συνέχεα στις διακοπούλες σας!

Μαρβελ μου, παντρεύεται στις 11 Σεπτέμβρη. Τότε γεννάει κι η κουνιάδα μου στο μεταξύ και παίζει να μην είναι η πεθερά μου στο γάμο κι από τώρα σκέφτομαι τί να κάνω με το μικρό. Δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω. Αλλά θα δούμε, ας έρθει με το καλό ο ανηψιός! Κι η νύφη μου κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχει σαραντίσει ακόμα οπότε δεν θα έρθει! Μέσα στα γεννητούρια παντρέυεται η αδερφούλα μου!!! χαχα!!!

Μαρβέλ μου, η προεκλογική σου καμπάνια απέδωσε καρπούς!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pepitaki η ώρα η καλή για την αδελφούλα σου! Βίον ανθόσπατρον! Είναι ή μικρότερη? Απ' ότι κατάλαβα έχεις και έναν αδελφό αφού έχεις και νύφη, σωστά?

izaki μου είσαι αξιέπαινη για την προσπάθεια που κάνεις. Μπράβο σου!

marvelaki μέχρι πότε είναι η ψηφοφορία για το μπανάκι?

Ολγάκι χαίρομαι που περνάτε καλά και ξεκουράζεστε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ izaki μου!

Σαφώς και ο μητρικός θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο, γιαυτό σου μίλησα περί μεικτής διατροφής, χωρίς ωστόσο να ξέρω λεπτομέρειες. Ασφαλώς εσύ γνωρίζεις καλύτερα... και βέβαια δεν είναι μόνο ότι θα 'χει αλλεργίες η μικρούλα αύριο-μεθαύριο που θα πάει σχολείο, είναι και το αμυντικό σύστημα που θα χτίσει για όλη τη ζωή της. Μπράβο σου καλή μου, όλα θα πάνε καλά (τα καλά κόποις κτώνται που λέει και το γνωστό ρητό)

pepitaki, όντως στα γεννητούρα παντρεύεται η αδελφούλα σου και να δεις που σε λίγο θα έρθει κι άλλο μωράκι στην οικογένεια (της αδελφής σου)!!!

Αυτό θα πει ευτυχία να πλημμυρίζει ο τόπος παιδικές φωνούλες

:-)

ΟΛΓΑ γειά σου! Χαίρομαι που περνάς καλά! Φιλάκια στο ρεβυθούλη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, είναι η μικρότερη και ομορφότερη!!! χιχι!!! 6 χρόνια μικρότερή μου!!! Και θέλει γρήγορα παιδάκι!!! Εκεί να δω πώς θα κρατηθώ να μην κλάψω!!! Απίστευτο μου φαίνεται! Ο αδερφός μου είναι 1,5 χρόνο μεγαλύτερος. Ταλαιπωρήθηκαν πάρα πολύ για να κάνουν παιδάκι και το περιμένουμε σαν θείο δώρο!!! Δεν μπορώ να σας περιγράψω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ χαίρομαι βρε Πεπιτάκι!!!!!!!!! :):):):):):)

Α,έχεις και αδερφό και αδερφή?Τέλεια!!!!!!!!!!!!Αν έκανα 3 παιδάκια θα ήθελα 1 αγόρι(χιχιχιχι!! :silly: :silly: :silly: ) και 2 κοριτσάκια!! :P:P:P:P:P Αλλά με την ταλαιπωρία της καισαρικής σκέφτομαι σοβαρά και το δεύτερο! :blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pepitaki τα παιδιά είναι όντως Θείο Δώρο!!! Με το καλό να δεχτούν το μωράκι τους και γρήγορα να έρθει και το ξαδερφάκι αφού η αδελφούλα σου το θέλει γρήγορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια!

Από ξαδελφάκια άλλο τίποτα. Περιμένουμε τώρα του αδερφού μου, σε κανα μήνα της κουνιάδας μου και μετά να μας σκαρώσει κι αδελφή μου!!! Θα πήξουμε στις πάνες!!! χαχαχα!!! Μπας και χαλαρώσουνε μαζί μας οι παπούδες που έχουν πέσει στο μπέμπη που προς το παρόν είναι το μοναδικό εγγόνι και μας έχουν ζαλίσει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο pepita είσαστε 3 αδέλφια και με όχι πολύ μεγάλη διαφορά! Εμείς 2 αδελφές κι έχουμε 10 χρόνια διαφορά!

marvel κι εγώ καισαρική έκανα, αλλά δεν πτοούμαι... ;)

Αχ κοριτσάκια μου σαν τρελλή θέλω και δεύτερο (με την καισαρική βέβαια δε μπορώ αν δε κλείσω 8μηνο τουλάχιστον). Προτιμώ κοριτσάκι για να έχω 1+1 αλλά εννοείται πως κι αγοράκι να ναι θα τρελλαθώ από τη χαρά μου. Είμαι και μεγάλη και δεν έχω πολλά περιθώρια γμτ! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pepitaki η ώρα η καλή για την αδερφούλα σου!!!

Maroulaki μου γλυκό τι κάνεις;;;

Γεια σου Vivianka μου!! Τι κάνει το μωράκι σου;;

Marvelaki μεγεια το μπανάκι! :-)

Πού είναι τα άλλα κοιριτσακια;; Η Jona μας γύρισε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...