Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia? Νο2


lena

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λιονταράκι τέλεια τα ρουχαλάκια και τα διακοσμητικά, με το καλό να τα χαρούν τα μωράκια σου!!!αχ τί τέλεια, είμαστε όλες στην τελική ευθεία!

εγω έβαλα τα σεντονάκια και τις κουνουπιέρες στις κούνιες και είναι τέλειες, μόνο τα μωράκια λείπουν!

είμαι πολύ χαρούμενη γιατί επιτέλους ο αιματοκρίτης μου πήγε 33,7 από 29 που ήταν τους τελευταίους 7 μήνες! αύριο πάω στο γιατρό για αναλυτικό έλεγχο και να συζητήσουμε για τη γέννα. έχω άπειρες ερωτήσεις, ελπίζω να τις θυμηθώ όλες αύριο. μακάρι να έχουν πάρει αρκετό βάρος τα μικρούλια μου.

καλά μπανάκια στις τυχερούλες που θα κάνουν μπανάκια το σκ B) ζηλεύω απίστευτα, επίζω προς αύγουστο σεπτέμβριο να μπορέσουμε να πάμε κι εμεις αν αφήσει ο γιατρός γιατί δεν το δέχομαι να μην κάνω καθόλου μπανάκια, η θάλασσα είναι η αδυναμία μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

Kαλημέρα και από εμας!!!!

Καταρχην να δώσω συγχαρητήρια στη frosobal για την υπομονη του να θηλάζεις δυο μωράκια ταυτόχρονα.

Οταν θα μπορείς θα το εκτιμούσα να έγραφες πάνω κάτω πως οργανώθηκες!

Χαχαχααα καλό το αστείο!

Οργάνωση στο θηλασμό δεν γίνεται. Βάζεις τα μωρά όποτε και όσο θέλουν.

Εγώ ήμουν τυχερή γιατί αφενός ήξερα να θηλάσω και αφετέρου τα μωρά γεννήθηκαν 3350 και 3200 οπότε ήταν μεγάλα και είχαν δύναμη να τραβήξουν το γάλα. Δεν κουράζονταν να αποκοιμηθούν στη θηλή.

Ο μικρός θήλασε με το που γεννήθηκε. Απίστευτος σαν να είχα θήλαστρο. Τραβούσε το γάλα με δύναμη και ρυθμικά. Μέσα σε 5 λεπτά άδειαζε το στήθος και έτρωγε μετά από 4 ώρες πάλι.

Ο μεγάλος είχε ένα θεματάκι να πιάσει καλά τη θηλή. Έπαιζε πιο πολύ. Γι΄αυτό έβαζα τον μικρό κι από τα 2 στήθη για να τραβήξει το γάλα.

Ε όταν κατάλαβε ο μεγάλος ότι εδώ έχει γάλα αρκετό δεν ξεκόλλησε.

Ο μεγάλος επίσης έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα κι αυτό το καταλάβαμε όταν άρχισε τις κρέμες. Έτσι συνεχίζω ακάθεκτη. Τώρα για πόσο ακόμα δεν ξέρω.

Αυτό που είχα ακούσει ότι προσφέρουν ένα στήθος σε κάθε μωρό σε μένα δεν λειτούργησε. Έκρινα κάθε φορά ανάλογα ποιο θα δώσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky έγραψε:

είμαι πολύ χαρούμενη γιατί επιτέλους ο αιματοκρίτης μου πήγε 33,7 από 29 που ήταν τους τελευταίους 7 μήνες! !

πες μας το κολπο!!!!

πως τα καταφερες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosobal να ρωτησω εγώ θηλασα 15 μήνες την μικρή μου αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις για το ενα στηθος σε καθε μωρό. Κ εγω ετσι νόμιζα οτι ειναι οτι βαζεις καθε μωρο στο ενα στηθος για να το αδειασουν κ να χορταινουν. Λαθος κάνω? Με την μικρη ειχα αρκετο γάλα κ τώρα ήδη βγάζω σταγονες μολις πιεστει αλλα πως τα βαζεις να φάνε? δεν τα βαζεις το ενα μετα το αλλο σε ενα στηθος το ενα κ σ ενα το αλλο?

Λιονταρακι φοβερα τα ρουχαλακια να τα χαρειτε κοριτσακι μου κ με το καλό να γεννησεις.

Frosobal παρεπιπτοντως τι τελειο βαρος τα μωρακια σου ουτε μονή κυηση να ηταν.

Ναταλακι τι εγινε πως τα περασες?

Αντε aliky περιμενουμε νεα σου αυριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέραααααααααα τι μου κάνετε κοριτσακια μου? εγω καλά χορτασα υπνο αποψε. Σήμερα ειναι να παμε σε εναν γάμο αλλα βλεπω τον καιρο κ τα χαλαει λίγο κ την εβαψα αν ειναι ετσι αυριο στα γενεθλια της μικρής κλαψ κλαψ. Αν δεν κάνω λαθος καπου στο βάθος ακουγονται βροντες αρα δεν την γλιτώνουμε την βροχουλαααααα.

Τα μωρουλινια ευτυχώς ειναι ζωηρουλια κ χαιρομαι.

Δεν εχω μαζέψει τιποτε αλλο για να πω την αληθεια μου. Θα περιμένω την Πεμπτη να παω στον γιατρό να δουμε τι γινεται κ μετα θα πρεπει να αρχισω κ εγω να οργανωνομαι μιας κ θα μου πει κ ποτε να φύγω για Πατρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

κι εδω βρεχει, απο το βραδυ βρεχει και εχει συννεφια..

για να ειμαι ειλικρινης ομως προτιμω αυτον το καιρο παρα να εχουμε καυσωνα.. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

μολις ξυπνησα κ πινω το μιλκο μου!

εδω εβρεχε ολη τη νυχτα!τωρα εχει σταματησει αλλα ομως κανει ζεστη σχετικα.

ζετουλα αντε να ετοιμαζεσαι σιγα σιγα!

ρε frosobal πως κουβαλαγες τοσο μεγαλα παιδια στην κοιλια σου;;;παναγιτσα μου!να σου ζησουν οι γιγαντες!!!!και ειναι κ κουκλοι που τους βλεπω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zetoyla έγραψε:

frosobal να ρωτησω εγώ θηλασα 15 μήνες την μικρή μου αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις για το ενα στηθος σε καθε μωρό. Κ εγω ετσι νόμιζα οτι ειναι οτι βαζεις καθε μωρο στο ενα στηθος για να το αδειασουν κ να χορταινουν. Λαθος κάνω? Με την μικρη ειχα αρκετο γάλα κ τώρα ήδη βγάζω σταγονες μολις πιεστει αλλα πως τα βαζεις να φάνε? δεν τα βαζεις το ενα μετα το αλλο σε ενα στηθος το ενα κ σ ενα το αλλο?

Λιονταρακι φοβερα τα ρουχαλακια να τα χαρειτε κοριτσακι μου κ με το καλό να γεννησεις.

Frosobal παρεπιπτοντως τι τελειο βαρος τα μωρακια σου ουτε μονή κυηση να ηταν.

Ναταλακι τι εγινε πως τα περασες?

Αντε aliky περιμενουμε νεα σου αυριο

Μια απο τα ίδια. Τί να σου πω, εγώ έκρινα κάθε φορά από πού θα τους δώσω. Ανάλογα αν πεινούσαν ή ήθελαν παρηγοριά ή πόσο γάλα είχε το κάθε στήθος. Σου είπα ότι στην αρχή έβαζα πολύ τον μικρό να τραβήξει το γάλα. Πιστεύω ότι είναι στην κρίση της κάθε μαμάς και στις ανάγκες του κάθε μωρού. ΠΟλλές φορές κάποιο στήθος άρχισε να πετρώνει ε έβαζα εκεί το μωρό πού ήταν να φάει, εννοείται.

Τώρα όσο για το πού χώραγαν τα μωρά αφήστε τα... Γεννήθηκαν και 54 πόντους! Μόλις άνοιξε ο γιατρός την κοιλιά ο μεγάλος πετάχτηκε έξω :woohoo: . Άκουσα να λένε πιάστε τον θα μας πέσει κάτω :woohoo: .

Ανατριχιάστε μαζί μας χαχαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια τι κανετε?

εγω επιτελους εχω ιντερνετ! τοσο καιρο δεν εχω δει τιποτα απο οσα γραψατε!πρεπει να κανω εντατικα τωρα!

τα νεα μας ειναι οτι εχουμε και τα δυο παιδακια σπιτι και ειμαστε πολυ καλα δοξα τω Θεο!

κοριτσια εγω μια και σας βρισκω να μιλατε για το γαλα και τον θηλασμο, θελω να πω οτι δεν εχω πολυ γαλα, και μονο ο μπεμπης μπορει και το τραβαει, η μπεμπα μας ειναι ακομα μικρουλα και την παιρνει ο υπνος!

εχω μικρο στηθος βεβαια, αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο...

frosobal την αλλεργια του μπεμπη σου πως την καταλαβες?

επαθε κατι?

φιλια σε ολες!

υ.γ. γεννησε καμια αλλη????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως τις κοπελες ετσι μην σας χανουμε να μας τα λέτε. new mammy δεν παιζει ρολο το μεγεθος του στηθους ειναι θεμα προσφορας ζήτησης. Οσο πιο πολύ γαλα βγαζεις τοσο περισσοτερο παραγει κ το στηθος. Ειναι σαν εργοστασιο χιχι. Τι τελεια που εχεις τα μωρακια σου.

Frosobal σ ευχαριστω για τις πληροφοριες. Βλεπω απο ραγάδες κ εσυ τα ίδια κ ντρεπομαι ρε γαμώτο ειναι απαισιες. Πως ειναι τα διδυμακια με το αλλο σου παιδακι τα πειραζει?

Ναταλακι που χαθηκες?

Εγώ κοριτσια μου παρολο τον παλιοκαιρο πηγα κ εφτιαξα μαλλια κ νύχια μηπως κ παω στο γάμο. Ειπα να το κάνω δώρο στον εαυτό μου για να χαλαρώσω μια δυο ωριτσες. Κ μιας κ η πεθερουλα φιλοτημήθηκε σημερα να μου κρατησει την μικρή ειπα να μην χάσω την ευκαιρια. Τώρα οταν θα δει ο γιατρος την Πεμπτη το κατακοκκινο νυχακι δεν ξέρω τι θα πει χαχα.

Αυριο με περιμενει πολύ δουλεια με τα γενεθλια της μικρής κ ετσι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new mammy μονο δικο σου γαλα τους δινεις;

ρε κοριτσια δεν ξερω τι να κανω με αυτο το θεμα.θελω να θηλασω αλλα δεν ξερω πως θα το κανω με δυο μωρα.συναντησα κ μια φρεσκια μαμα σημερα με ενα μωρακι κ μου λεει:μην το σκεφτεις καν.δεν εχει καμια διαφορα ο θηλασμος με το ξενο γαλα.εχουν εξελιχθει πολυ τα γαλατα.εγω με το που γεννησα πηρα κατευθειαν χαπι να μου κοπει το γαλα κ μονο ξενο δινω.

τι να πω;καθε γυναικα κανει αυτο που κρινει καλυτερο για το παιδι της κ για την ιδια.ιδωμεν!

μολις εφτιαξα κ ενα σαλαμι-κορμο-μωσαικο οπως το λετε η καθεμια στην περιοχη της!

ζετουλα δεν θα σου πει τιποτα για τα νυχια αλλα ξερω οταν κ αν γεννησεις με καισαρικη πρεπει να τα ξεβαψεις γιατι λεει κατι κοιταει απο κει ο αναισθησιολογος.καλα να περασεις αποψε!

εβλεπα προχτες στο σκαι που ειχε αφιερωμα το I LOVE GREECE στην Ιθακη κ ζηλεψα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mε εψαξεε κανειςς?χεχε φιλεναδαα εδωω ειμαι..

εχω να πω πως περασαα πολυυ πολυ ωραιαα χθες ψωνισα 1 φορμα 2 σορτσακια και καποιες μπλουζιτσες..

αναναιωθηκαα..

Λοιπον βασιλικουλαα τελειαα η κοιλιτσααα σου..καλεε μεγαληη ειναιι..

φροσω εσεναα ηταν τεραστιαα χαχα..

λιονταρακιι τσακισε τον κορμο τωρα..

α!και καρμενουλα μου καλα εκανες και αναναιωθηκες εδω ο καιρος εφτιαξε λεγαμε το πρωι να παμε για το πρωτο μας μπανακι και μια φορα το αποφασισαμε και εμεις και εβρεχε..χαχα ειμαι πολυ γκαντεμω τελικα..

χμμ αυταα παωω να κοιμηθω λιγο γιατι αργησε να κοιμηθει ο μικρος και με ξεπατωσε..

σας φιλωω θα τα πουμεε οταν ξυπνησωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλά νέα βλέπω κοριτσάκια μου!

new mammy να χαίρεσαι τα μωράκια σου, τί τέλεια που είναι και τα 2 σπίτι!!μετά από σένα γέννησε και η γιάννα. και αυτη έχει το μπέμπη σπίτι και περιμένει σύντομα να πάρει και τη μπεμπούλα της. αχ αυτά τα κοριτσάκια πολύ λεπτοκαμωμένα μας βγαίνουν, κι εμένα είναι αρκετά μικρότερη από το μπέμπη απ΄ότι δείχνει ο υπέρυχος.

βασιλική δεν έχω μυστικό για τον αιματοκρίτη, μετά την 32η εβδομάδα ανεβαίνει από μόνος του αλλά μέχρι τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

frosobal ολόκληροι άντρες γεννήθηκαν τα μωράκια σου και είναι κούκλοι!σε ποιά εβδομάδα γέννησες και πήραν τόσο βάρος?

εγω σήμερα είδα τα μωράκια μου και ήταν τέλεια! μεγάλωσαν αρκετά, η μικρούλα μου είναι περίπου 2.350 (λίγο μικρούλα για την εβδομάδα) και ο μπεμπούλης 2.700! βέβαια έκανα υπέρυχο στο νοσοκομείο και δείχνει λίγο στο περίπου αλλά σίγουρα πήραν βάρος από την προηγούμενη φορά. ο γιατρός μου είπε ότι έχουν ακόμη αρκετό αμνιακό υγρό και χώρο άρα θα καθυστερήσουμε την καισαρική όσο πάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

μπράβο Αλίκη τα μωράκια σου πήραν φόρα, πολύ καλό βάρος έχουν.

Φροσω έχεις σπάσει τα ρεκόρ, χαρά στο κουράγιο σου που άντεξες με τόσο βάρος, σου αξίζουν συγχαρητήρια.

Από νέα δεν έχω τίποτα, μόνο το πρωί μου σηκώνομαι παρατηρώ ότι τα χέρια μου είναι λίγο πρησμένα κατά τα άλλα καλά.

Όλη μέρα μέσα στο σπίτι έχω πήξει, αλλά και τι να κάνουμε υπομονή!!!

Τις τελευταίες μέρες μου έχει ανοίξει η όρεξη και ενώ έπαιρνα 0.5 κιλό τη βδομάδα έχω φτάσει να παίρνω 1-1.5, ήδη είμαι στα +10,5.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, γέννησα στις 38+.

Aπό τον 7ο κάθε βράδυ έλεγα στον άνδρα μου, ετοιμάσου γεννάω και τίποτα.

Δεν άντεχα άλλο, έλεγα μα τί στο καλό δεν θα σπάσουν ποτέ αυτά τα νερά.

Τελικά με ραντεβού πήγα. Δεν είχαν σκοπό να βγουν χαχαχαααα.

Σήμερα γίναμε 8 μηνών και εξακολουθούμε και είμαστε τεράστιοι :laugh: .

10.700 ο ένας και 78π. και 10100 ο άλλος και 81π.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου. Τώρα διαβασα τα νέα σας.

Ναταλακι καλα εκανες κ ψωνισες κ το εριξες εξω.

Φροσω να σου ζήσουν κοντευουν να περασουν το δικο μου το τσιλιβιθρόνι που θα γινει δυο κ ειναι με τα χιλια ζόρια 12,5 κιλά χαχα.

Λιονταράκι εχει διαφορα ο θηλασμός με το ξένο. Εμένα η μικρή δεν μου εχει αρρωστησει στα δυο χρονια πανω απο δυο τρεις φορες. Κ ηταν συνεχεια χειμώνα καλοκαιρι εξω. Δεν ειμαι απο τις φανατικές που θα σου πώ οτι αν δεν θηλασεις παει αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι χιλιες φορες προτιμώτερος ο θηλασμός. Εγώ θα προσπαθησω κ αν μ αφησει η κόρη μου θα το παλεψω οπωσδηποτε. Γάλα παντα υπαρχει.

Αλίκη τελεια τα μωρακια σου κ πολύ καλο το οτι σου δίνει παραταση. Οσο μπορεις να παρεις τοσο το καλύτερο παρολο που φανταζομαι οτι ανυπομονεις να τα παρεις αγκαλιτσα.

Εγώ κοριτσακια μου περασα ωραια χθες αλλα τώρα εχω ενα σωρο δουλειες που πρεπει να κάνω κ μονο που τις σκεφτομαι πελαγώνω. Θα σας ξαναδώ το μεσημερακι. Αν παει καμια για μπανιο σημερα καντε καμια βουτια κ για μενα γιατι δεν θα προλαβω σημερα κλαψ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! ΑΛΙΚΗ ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΣΟΥ. ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΚΙ ΕΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΑΡΥ ΕΝΩ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΕΜΠΑ. Ο ΜΠΕΜΠΟΛΗΣ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΠΑΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΛΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ!!!!! ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΒΑΡΟΣ!!! ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα :):):)

λιονταράκι κι εγω συμφωνώ για το θηλασμό με τη ζετούλα. σίγουρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο με το ξένο γάλα. εγω θέλω να τα θηλάσω οπωσδήποτε τον πρώτο καιρό που αποκτούν και αντισώματα από το μητρικό γάλα.

ζετούλα ανυπομονώ να δω τα μωράκια μου αλλά χαίρομαι με την παράταση. θέλω να μεγαλώσουν όσο γίνεται περισσότερο και να μη χρειάζονται θερμοκοιτίδα. άσε που πρέπει να φτιάξει και λίγο ο καιρός για να μη μου κρυώσουν! εδω τη μια μέρα είναι καλοκαίρι και την άλλη φθινόπωρο!

2002 απ΄ ότι έχω καταλάβει ποτέ τα διδυμάκια δεν αναπτύσονται ακριβώς το ίδιο, νομίζω ότι είναι θέμα τύχης ποιό θα είναι μεγαλύτερο γιατί σ΄ αυτό παίζει ρόλο η θέση που έχουν στην κοιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

ολες καλα;

εγω δεν εχω κ πολυ ορεξη σημερα.χωρις καποιο λογο.

αλλα θα μου περασει!

φιλακια καλα να περασετε σημερα!

ζετουλα σημερα δεν εχεις το παρτυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι λιονταρακι μου σημερα ειναι το παρτυ κ εγω ηδη εχω ψοφίσει. Δεν αντεχω αλλο. Εδώ κανει υπερβολική ζεστη κ ηταν ευκαιρια για μπανιο κ χαλαρωση αλλα...

Εκανα ολο το σπιτι μεσα εξω εφτιαξα ενα γλυκό κ τωρα φτιαχνω τοστακια.

Μετα πρεπει να παραλαβω τον αδερφό μου απο το καράβι τις 16.00 η ώρα μετά θα πεπει να παραλάβω τις τουρτες κ τις πιτσες κ να βάλω τα μπαλονια για να μην χαλάσουν να πλυθώ κ γυρω στις 6 θ αρχισουν να καταφτανουν.

Τι το ηθελα βρε κοριτσια εχω ήδη κουραστει υπερβολικά κ με την ζέστη ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα κλαψ κλαψ. Να ναι καλα το κοριτσακι μου αλλα του χρόνου που θα ειναι 3 μαλλον θα τα κανω καπου εξω γιατι ειναι πολύ κουραστικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...