Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κάπως Έτσι...Ήρθαμε κι Εμείς στον Κόσμο...!


Recommended Posts

Είχα μπει τελευταία φορά στις 17-2 στο φόρουμ,στα μωράκια Φεβρουαρίου-Μαρτίου όπου και ανήκουμε...

Εξηγούσα λοιπόν στα κορίτσια μου,που όλο αυτόν τον καιρό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με στήριζαν και ανταλλάζαμε απόψεις(Σας ευχαριστώ πολύ,είστε πολύτιμες για μένα),ότι στο ραντεβού εκείνης της μέρας με τη διαβητολόγο μου,κατόπιν συνενόησής της με τον γυναικολόγο μου,θα έκανα εισαγωγή την Παρασκευή 19-2 για απόλυτη ρύθμιση σακχάρου.Πάσχω 12 χρόνια από διαβήτη τύπου 1,νεανικό,από την ηλικία των 11 ετών,κι ήταν σημαντική η εισαγωγή μου.

Να πω ότι νωρίτερα το πρωί εκείνης της ημέρας πήγα στο μαιευτήριο να με δει ο γυναικολόγος μου επειδή ξύπνησα και έχανα αμνιακό υγρό..Κι είχα ήδη 3 διαστολή!

Έτσι κι έγινε...Την Παρασκευή 19-2 μπήκα στο μαιευτήριο.Έκανα παρέα με μια κοπέλα εκεί,και το Σάββατο στις 12 το βράδυ,της έλεγα ότι αισθάνομαι ότι θα αργήσω να γεννήσω,δεν νιώθω κάποιο σημάδι...Πόσο λάθος ήμουν!Τί σημάδι να νιώσω;Να βγει ένα χέρι από την κοιλιά να μου πει"Ου ουυυυ,έρχομαιιιι!";

Ξημερώματα Κυριακής λοιπόν,4 το πρωί,με πιάνουν ανά 45-50 λεπτά κάποιοι δυνατοί-αλλά υποφερτοί- πόνοι.Παρόλ'αυτά,δεν μίλησα στον γιατρό μου,έπεσα για ύπνο...ώσπου στις 11 το πρωί,τρελάθηκα πλέον από τον πόνο.Θυμάμαι ότι ήταν η μανούλα μου εκεί,και της φώναζα να πάρει τηλέφωνο τον γιατρό μου.Υπέφερα!Πήρε τηλέφωνο τον γιατρό μου,και κατευθείαν τον άντρα μου.Ήρθε ο γιατρός και κατεβήκαμε απευθείας στην αίθουσα τοκετού...΄

Ήταν μια απίστευτη ομάδα κάτω,όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν θα τους ξεχάσω ποτέ.12 άτομα ήταν γύρω μου.

Άρχισα να πονάω πολύ,είχα διαστολή 7 και πήγαμε για επισκληρίδιο.Για κακή μου τύχη,δεν με έπιασε ούτε η πρώτη,ούτε η δεύτερη δόση.Θυμάμαι τον εαυτό μου να κρατάω το χέρι του γιατρού και να κλαίω.."Σε παρακαλώ",του έλεγα,"πάμε για καισαρική,δεν αντέχω άλλο".Είμαι και με το πρόβλημα του διαβήτη που σας έλεγα,και η καισαρική είναι πιο αποδεκτή για γέννα από διαβητικό άτομο.

Μου έλεγε συνέχεια ότι θα τον ευχαριστούσα στο τέλος που πήγα με φυσιολογικό τοκετό,εγώ δεν άντεχα όμως.Μου λέει "Έφαγες τους πόνους τώρα,θα φας και το μαχαίρι;".Εγώ την ήθελα την καισαρική σαν τρελή!Βέβαια,με τον φυσιολογικό,μόλις με μετέφεραν στο δωμάτιό μου μετά από 10 λεπτά σηκώθηκα να πιω καφέ στο διάδρομο!(είχα να πιω καφέ από 2 Ιουλίου...)

Εν τω μεταξύ,είχα στρεσαριστεί τόσο,που το μωρό είχε κολλήσει στην μέση μου και δεν κατέβαινε...

Ο γυναικολόγος μου με δούλευε!Μου έλεγε ότι τώρα βγαίνει άλλο χειρουργείο από την καισαρική και θα μπω εγώ..Περνούσε ένα τέταρτο,μου έλεγε "τώρα,τώρα",και παρόλ'αυτά με παρότρυνε να σπρώξω.Έπειτα,για να με πείσει ότι πάω για καισαρική,πήγε κι άλλαξε ποδιά,κι έβαλε εκείνη του χειρουργείου..Ολόκληρη υπερπαραγωγή ο άνθρωπος!

Εντέλει,μετά από απίστευτη εξάντληση,στις 15.30 το μεσημέρι ήρθε στον κόσμο το κοριτσάκι μου.Δεν θα ξεχάσω ποτέ την στιγμή που βγήκε και την κοίταξα,δεν βρίσκω κάτι ισάξιο να το παρομοιάσω.Είναι το μωράκι μου,είμαι η μαμά της,κι ήμασταν κι οι δυο εκεί,υγιέστατες κι αγκαλιά!Κανένας πόνος δεν μπορούσε να το σκιάσει αυτό...

Η κορούλα μου γεννήθηκε 3130 γραμμάρια,53 πόντους και με μπόλικο μαύρο μαλλάκι!

Ευχαριστώ πολύ την ομάδα του μαιευτηρίου Αλεξάνδρα γιατί πραγματικά αξίζει εκατομμύρια,τον γιατρό μου,κύριο Αλεξόπουλο,που δεν διάλεξε τον εύκολο δρόμο και με στήριξε σε όλα μου,την μαμά μου και τον μπαμπά μου,που μου έδωσαν τα απαραίτητα θεμέλια για να γίνω κι εγώ μαμά και για όλη τη βοήθεια τους όλα αυτά τα χρόνια,γιατί τα όσα έκαναν είναι τώρα καθρέφτης του δικού μου γάμου.

Και φυσικά ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον άντρα μου,που μόνο δε θηλάζει.Είναι άξιος πατέρας,άξιος σύζυγος και πάνω από όλα ένας άνθρωπος που λατρεύω γιατί έχει ψυχή διαμάντι!

post-10289-13873934777943_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θεϊκή περιγραφή, θεϊκό μωρό... Αλλά και ο γιατρός, θεϊκός!!!! Έπρεπε να πάρει το oscar καλύτερου "υποκριτή" γιατρού!!!

Να σας ζήσει η πανέμορφη πριγκίπισσα!

Να είστε πάντα έτσι, τόσο γεροί, αγαπημένοι και ευλογημένοι!!!

Καλό σαραντισμό να έχετε και καλή ευκολία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας ζήσει!!!πολύ συγκινήθηκα με την περιγραφή σου!!!

πάντα γερή και τυχερή να είναι η μπουμπού σας!!!

είναι μια κουκλίτσα!!!οτι καλύτερο σας εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα σου ζήσει το διαμαντάκι σου!!!Πολύ συγκινητική περιγραφή και πολύ όμορφο μωράκι!!!Να είναι πάντα ευτυχισμένη και καλότυχη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας ζησει!!!!!!!!!!!να'ναι παντα γερη,δυνατη,ευτυχισμενη,ομορφη,καλη,..., να'χει παντα οοολα τα καλα του κοσμου κι εσεις να την καμαρωνετε!!!!!!!!!!!ειναι ενα κουκλακι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας ζησει..πολυ ομορφη ιστορια και φανταζομαι και η πιο ομορφη στιγμη σας...να την χαιρεστε τη κορουλα σας...ειναι μια κουκλιτσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεά!!!Ζηλεύω το μαλλάκιιιιιιι!!!!!!!!Να σας ζήσει κούκλα μου,να είστε γεροί να χαίρεστε την υπέέέροχη οικογένειά σας!!!!Φιλάκια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να είστε καλά κορίτσια μου,να είστε υγιέστατες και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Ευχαριστώ πολύ όλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει η μπεμπούλα σας!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι μια γλύκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εύχομαι να είστε πάντα ευτυχισμένοι,το μωράκι σας γερό,υγιέστατο και τυχερό!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγάπη μου, τι γλυκια πριγκίπισα είναι αυτη????????????

Απο την πρώτη στιγμη που είχαμε μιλήσει είχα συγκινηθεί πολύ, αλλα τώρα πλάνταξα!!!

Μπράβο κοριτσάκι μου, σου αξίζει τόση ευτυχία! Καταλαβαίνω πολύ καλα πόσο προσπάθησες για να προετοιμάσεις αυτη την στιγμη...

Μπράβο στον γιατρό σου, τους γονείς σου και τον απίθανο αντρούλη σου!

Να είσται πάντα καλά και να χαίρεσται ο ένας τον άλλον!!!

Να μου φιλήσεις την μπουμπου μουυυυυυυ!

Υ.Γ. Στο έχω ξαναπει οτι μου δίνεις απίστευτο κουράγιο και σ'ευχαριστώ πολύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία μου,ευχαριστώ πολύ!ό,τι καλύτερο εύχομαι!

Ζαχαρένια,να είσαι καλά αλάνι μου,εύχομαι τα καλύτερα και για σένα!

Μαράκι σε ευχαριστώ!!!Τις θερμές μου ευχές..

Γωγάκι,υγεία κορίτσι μου,τίποτα παραπάνω...Ευχαριστώ!

Αλεξανδρούλα μουυυυυυυυυυυ....!Η επόμενη λύτρωση θα είναι να τα καταφέρεις κι εσύ εξίσου καλά...Μας πέθαναν οι διαβητολόγοι τόσο καιρό,ας φάνε τη σκόνη μας τώρα...χαχαχα!Αντε κοριτσάκι μου,με το καλό κι εσύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ευχηθώ λοιπόν και επίσημα από εδώ να σου ζήσει το αγγελουδάκι σου. Να είναι γερό και η ευτυχία σας να μεγαλώνει κάθε μέρα. Να τη χαίρεσται και να απολαμβάνετε κάθε της στιγμή!!

Είναι κουκλάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na sas zhsei kopela mou to stolidi sas!!einai koukla!na einai panta ugeiestath kai kalofwtisth!na eiste kai eseis geroi kai na na th megalwsete me pollh agaph,frontida,storgh+h8ikh!

h eksistorish tou toketou sou mou arese para polu!!!mphka sto petsi tou rolou ektos tou oti den mporousa na niwsw ton pono.8a to zhsoume kai auto prwta o Theos!

ezhses mia apo tis wraioteres stigmes ths zwhs sou kai eisai euloghmenh!kalh loxeia na exeis!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

Να σου ευχηθώ λοιπόν και επίσημα από εδώ να σου ζήσει το αγγελουδάκι σου. Να είναι γερό και η ευτυχία σας να μεγαλώνει κάθε μέρα. Να τη χαίρεσται και να απολαμβάνετε κάθε της στιγμή!!

Είναι κουκλάκι!

Να είσαι καλά Μαρούλι μου...με το καλό να έρθει και το δικό σου κοριτσάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...