Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες.

Θέλω τα φώτα σας.Πότε ξεκινήσατε να φτιάχνεται την βαλίτσα του μαιευτηρίου και τι πήρατε μαζί σας (για εσάς και το μωράκι σας)?

Ευχαριστώ... :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω την εφτιαξα μολις μπηκα στον μηνα μου.

Για το μωρο δεν πηρα τιποτα, μονο τα ρουχα που τον βγαλαμε του και εγκαταστησαμε το καρεκλακι στο αμαξι. Ρωτα το μαιευτηριο που θα γεννησεις τι προσφαιρει.

Πιτζαμες πηρα αρκετες γιατι υδρωνα πολυ και αλλαζα δυο φορες την ημερα, μετα τις εδοσα στην μαμα μου να τις πλυνει και να τις ξαναδερει.

Παρε επιθεματα στηθους, ειδη προσωπικης φροντιδας και μπανιου, αναπαυτικες παντοφλες και σαγιοναρες για το ντουσ.

Εγω πηρα και καληματα τουαλετσας μιασ χρησεως...ηταν πολυ χρισημα αν και την τουαλετα μας την καθαρηζενε 3 φορες την ημερα.

Πηρα και βιβλιο και περιοδικα γιατι βαριομουνα.

Ρωτα ομως πρωτα το μαιευτηριο σου τι προσφαιρουν και για σενα και αναλογα πραττεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την κλινική που γέννησα μου είχαν δώσει μια κάρτα

με τα απαραίτητα που πρέπει να έχει κάποια όταν πάει να γεννήσει.

ΜΗΤΕΡΑ:

1. Ρόμπα

2. Νυχτικά (καλό είναι να έχουν κουμπάκια μπροστά για να θηλάζεις)

3. Εσώρουχα

4. Παντόφλες

5. Σουτιέν Θηλασμού

6. Επιθέματα στήθους

7. Πετσέτες Μπάνιου

8. ---''--- προσώπου

9. Σαπούνι, σαμπουάν,

10. Βούρτσα μπαλιών

11. Απαραίτητα για τη στοματική σου υγιεινή

12. Κουτί χαρτομάντιλα

13. Σερβιέτες γέννας

14. Bebedine Solution

15. Κρέμα για τις θηλές.

ΜΩΡΟ

1. Φανελίτσες (ολόσωμες)

2. Σεντονάκια – πάνες για το τύλιγμα του μωρού

3. Ολόσωμα κορμάκια

4. Καλτσάκια

5. Πετσέτες μπανιου

6. Κουβερτουλα

7. Πακέτο πάνες

8. Κρέμα συγκάματος

9. Γαλάκτωμα

10. Ψαλιδάκι νυχιών

11. 2 μικρά μπιμπερον

12. 2 πιπίλες

13. bedadine solutiοn

14. Σαμπουάν - αφρόλουτρο για βρέφη (εγώ πήρα fissan bangeto)

και κάτι από μένα !

Καλό θα ήταν να πάρετε κ καλλυντικά για μακιγιάζ (για να βγείτε ωραία στις φωτογραφίες - κάμερα)

και ένα liposan για να μην στεγνώνουν τα χείλη από τις συνεχείς αναπνοές.

Καλή λευτεριά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΝΑ,ΓΕΙΑ ΣΕΣΙΛΙΑ!!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΣΤ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΣΤΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..

ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΑΣΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝ Κ ΕΙΧΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ)..ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑ

ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΜΑ-

ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ

ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

ΠΙΤΖΑΜΕΣ (ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ ΠΑΡΕ)

ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ

1 ΡΟΜΠΑ ΓΙΑ ΝΑ "ΦΕΡΝΕΙΣ ΓΥΡΩ"

ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΜΕΓΑΛΕΕΕΕΣΣΣΣΣ..ΠΟΥ ΤΙΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝΕ ΝΑ ΜΕ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΕΚΕΙ

ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΕΣ ΚΤΛ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

ΝΤΥΣΙΜΟ ΕΞΟΔΟΥ

ΣΕΤ ΠΕΤΣΕΤΕΣ

ΚΑΜΕΡΑ Η ΦΩΤΟ

*ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.. ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣAN ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ;)

ΓΙΑ ΤΟ ΝΙΝΙ-

ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ

ΦΑΝΕΛΑΚΙ

ΦΟΡΜΑΚΙ

ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ

*ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΣΑΣ

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εφτιαξα παλια κατι λιστουλες... γενικα για τις πρωτες αγορες αλλα και τα απαραιτητα του μαιευτηριου κ για τη μανουλα αλλα κ το μωρακι... υποψη πως δεν εχω προσωπικη εμπειρια...

ειχα κανει ποστ με θεμα "απαραιτητες λιστουλες".... διαλεγεις και παιρνεις!

οσο για το μαιευτηριο για το μωρο, εξαρταται καταρχην αν γεννησεις σε δημοσιο ή ιδιωτικη αλλα εξαρταται και απο την ιδιωτικη κλινικη ποσα πραγαματα θα παρεις για το μωρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Λιστα της haroylini ηταν αρκετα περιεκτικη, δες και παρε αναλογα με το τι χρειαζεσαι και τι σου προσφερουν.

Μπελλα σοβαρα πηρες τοσα πολλα μαζι σου στο Μητερα...εγω για το μωρο τιποτα, μονο τα ρουχαλακια του και μια πικε κουβερτουλα, και για μενα αυτα που ειπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οτι ειπανε τα κοριτσια και επισης για το μωρο πολλα πετσετακια για αγκαλια και για το θηλασμο μικρες πετσετουλες για το πλυσιμο του στηθους και ψευτοθηλες σιλικονης .

στα ιδιωτικα παντως εχει μαγαζακι μεσα οτιδηποτε χρειαστεις της τελευταιας στιγμης θα το βρεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια πολυ με διευκολινατε γιατι αν και ειχω γεενησει ειδη μια φορα δεν ειχα τιποτα μαζι μου ηταν δραματικα γιατι οτι σκεφτομουνα το εφερνα ενα ενα κια οχι ακριβως αυτο που ηθελα!!!τωρα θα τα φτιαξω απο πολυ νωρις να τα στειλω στην αθηνα για καθε ενδεχωμενο!!!Σας ευχαριστω για τα φωτα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Τώρα θα πάω προετοιμασμένη χωρίς να ζητάω συνέχεια να μου φέρνουν πράγματα.

Φιλιά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Η Λιστα της haroylini ηταν αρκετα περιεκτικη, δες και παρε αναλογα με το τι χρειαζεσαι και τι σου προσφερουν.

Μπελλα σοβαρα πηρες τοσα πολλα μαζι σου στο Μητερα...εγω για το μωρο τιποτα, μονο τα ρουχαλακια του και μια πικε κουβερτουλα, και για μενα αυτα που ειπα

Δε γεννησα στο Μητερα! Στην Κύπρο γέννησσα. "Πολυκλινική λευκωσίας". Έγραψα απλώς αυτά που έλεγε η κάρτα που μου δώσανε!

Τα πήρα όλα μαζί μου εκτός από Bedadine και γαλάκτωμα.

Ξέχασα να γράψω τα πανάκια θηλασμού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια μου καλησπέρα!!

Κ εγώ γέννησα σε ιδιωτική κλινική,παρόλα αυτά έπρεπε να πάρω τα πάντα για το μωρό..Οπότε να προσθέσω σελτεδάκια οπωσδήποτε..Κ εγώ δεν πήρα μαζί μου το μαξιλάρι θηλασμού μαζί κ τελικά το χρειάστηκα κ μου το φερε ο αντρούλης μου!!!

Επίσης για τη μανούλα κ σεσουάρ γιατι-ιδίως αν γεννήσετε φυσιολογικά- το μαλλάκι θα θέλει οπωσδήποτε λούσιμο άμεσα!!!!

Ότι θυμάμαι θα σας γράφω!!!Με το καλό τα νινάκια σας κορίτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Μήπως κάποια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα στο Έλενα γνωρίζει τι ζητάει το μαιευτήριο να φέρουμε;

Δίνουν κάποια λίστα; Εγώ δεν έχω πάει να ρωτήσω ακόμη γιατί είναι νωρίς αλλά φοβάμαι ότι επειδή είναι δήμόσιο θα πρέπει να φέρω τα πάντα για το μωρό εγώ.

Οπότε λέω σιγά σιγά να αρχίζω να κάνω έρευνα αγοράς και να συγκεντρώνω ό,τι χρειάζομαι.

Αν κάποιες κοπέλες γνωρίζουν ας μας γράψουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...