Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

Χαρουλα να σου ζησει η μικρη Ναγια!!!

Το αλλο που μπορεις να κανεις,αντι να παρεις δευτερο ριλαξ, ειναι να βαλεις κατι κατω απο το κρεβατακι του ετσι ωστε να υπερυψοθει απο την μερια που ειναι το κεφαλακι του.Απο οτι εχω διαβασει η κλιση που πρεπει να εχει ειναι γυρω στο 35%.Μ¨αυτο το τροπο ειναι και ισια η πλατουλα της και το στρωμα ειναι το σωστο.Φιλακια πολλα στα μαγουλακια της.

ΥΠ καποια απο τις κοπελες ειχε αναφερει καποιες σταγονες για τους κολικους,μπορει σας παρακαλω να μου πει ποιες ειναι;;;Ευχαριστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαρουλα να σου ζησει η μικρη Ναγια!!!

Το αλλο που μπορεις να κανεις,αντι να παρεις δευτερο ριλαξ, ειναι να βαλεις κατι κατω απο το κρεβατακι του ετσι ωστε να υπερυψοθει απο την μερια που ειναι το κεφαλακι του.Απο οτι εχω διαβασει η κλιση που πρεπει να εχει ειναι γυρω στο 35%.Μ¨αυτο το τροπο ειναι και ισια η πλατουλα της και το στρωμα ειναι το σωστο.Φιλακια πολλα στα μαγουλακια της.

ΥΠ καποια απο τις κοπελες ειχε αναφερει καποιες σταγονες για τους κολικους,μπορει σας παρακαλω να μου πει ποιες ειναι;;;Ευχαριστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Χαρά μου, τι κάνετε; εμείς μια χαρούλα πήγαμε και βόλτα πάλι και θήλασα και στην καφετέρια με ένα σεντονάκι επάνω δεν κατάλαβε κανείς τίποτα. Σχετικά με το ρηλάξ κι εμένα το ίδιο είναι και την έβαλα την δικιά μου απο 25 ημερών κάθεται γύρω στις 3 - 4 ώρες την μέρα εκεί αλλα όχι συνεχόμενα το πολύ σε 45 λεπτάκια την σηκώνω, παντως πιστεύω ότι έχουν προδιαγραφές τα συγκεκριμένα ρηλάξ και για να γράφουν απο 0 μηνών αρα επιτρέπεται, ρώτα και το γιατρό σου και μην αγχωνεσαι σκέψου πόσα παιδάκια μεγάλωσαν χωρίς ρηλάξ χωρίς τις δικές μας πολυτέλειες και είναι μια χαρά, ο θεός τα φυλάει. ρώτα και το γιατρό σου αλλα νομίζω θα σου πεί οκ απλά μην αφήνεις το παιδί πολύ ώρα. Φιλάκια στην Νάγια σου ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia mu xronia polla kai kala!diavazo neakia...eiste oles polu kala!ta morakia sas teleia....!

grafo polu grigora ....eimaste genika polu stin entasi..o petheros mu epathe aneurisma..kai tin glitose para trixa!einai sto onaseio kai sxedon oli mera eimai moni me to moro...katalavainete tora...

tespa..diavasa kapou gia yktero,o mikros mu eixe polu polu uktero..opoia kopela exei thema as mu pei giati den prolavaino na diavaso ola ta post!

kalo pasxa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1parolo pou den polumpaino sas skeftomai oles!!!!!!!xxx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας απο μενα και την Νάγια!!!

serene μου να στειλεις τα χαιρετισματα μου στην Εφη και στην Νικη!

καλες βολτες!!! καλη αρχη με τις εξοδους σας!

Μπεμπουλινα μου και'γω πιστευω στο ματι και καλο ειναι γενικα να προσεχουμε...οσο μπορουμε βεβαια!

Ανθρωπακι περαστικουλια!!! αντε να σου περναει επιτελους!

Εντζη κ labrinip μου σας ευχαριστω για την απαντηση σας για το ριλαξ... τελικα αγορασα αλλο...

Εντζη μου σκεφτηκα αυτο που ειπες, να εβαζα κατι σε ανακληση στο κρεβατακι αλλα δεν υπαρχει κατι τετοιο στην αγορα...

Λαμπρινη μου η Νάγια γεννηθηκε 3 κιλακια, ειναι πολυ λεπτοκαμωμενη και ακομη δεν εβαλε τιποτα βαρος αν και ειναι σημερα 14 ημερων οποτε δεν μπορει να μενει στο ριλαξ ... αυτο που εχεις κι εσυ... πεφτει και το σωμα και το κεφαλακι της...

δοκιμασα και χθες και σημερα για θηλασμο... αποτυχια για αλλη μια φορα...

ηδη εμαθε στο "ετοιμο" του μπιμπερο... εξαλλου ειναι μικροκαμωμενη και δεν εχει δυναμη να ρουφηξει...

οποτε οσο βγαζω απο το θηλαστρο...

φιλια σε ολες σας!!! και φυσικα στα μωρακια σας!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί κάνετε;

Εγώ κορίτσια έβαλα την μικρή μου στο ρηλάξ χτες για πρώτη φορά..Δεν ξέρω,ακόμη και το καρότσι φοβάμαι ακόμα,την βλέπω πολύ ευαίσθητη!

Χαρουλίτα μου τί πρόβλημα έχεις με τον θηλασμό;Πήρες συμβουλές από μαία;

Λαμπρινή καλά είσαι;Η μικρούλα σου;Όσο γι αυτό που λές ότι αναγράφεται ότι έχουν προδιαγραφές από 0+,μην τα πολυεμπιστεύεσαι κοριτσάκι μου..Και στο μάρσιπο έτσι αναγράφεται,αλλά λένε οι παιδίατροι ότι επειδή τα κοκκαλάκια των μωρών μας στην λεκάνη δεν έχουν "κουμπώσει" μέχρι και τον τρίτο μήνα,από 0-3 μηνών να μην βάζουμε τα μωράκια σε μάρσιπο πάνω από 45'!

Φιλιά πολλά κορίτσια μου,πάω να θηλάσω την μπουμπούκα μου και να πέσουμε για νάνι.Την θηλάζω γύρω στις 12.30-01.00 το βράδυ,και σηκώνεται κατευθείαν στις 6!

Καλό σας βράδυ,μάκια στα αγγελούδια σας!Γεια σας και πάλι,κορίτσια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα φιλεναδουλες μου!!! Τι κανουν τα αστερακια σας???

Ειχα μερες να μπω και μου λειψατε! Εμεις ειμαστε μια χαρουλα. Ηρθε την Μ.Τεταρτη ο παιδιατρος και μας ειδε!!! Ειναι πολυ καλα το κοριτσακι μου! Καλυψαμε τα χαμενα του μαιευτηριου και βαλαμε 100 γρ επιπλεον...ειμαστε αισιως 3300...και μαλιστα βαλαμε και 4 ποντους και ειμαστε 53!!! Μεγαλωνουμε σιγα σιγα!!! Ειναι ησυχο κοριτσακι και ολα πανε μια χαρουλα!!!

Ποπη μου που ρωτησες για το ρεψιμο...ρωτησα και εγω τον παιδιατρο μου και μου ειπε οτι οταν το μωρο θηλαζει πολλες φορες δεν ρευεται. Για ασφαλεια μου ειπε να την κραταω 5-10 λεπτα και αν δεν ρευτει δεν υπαρχει προβλημα. Παντως και εγω φοβαμε πολυ το να μην πνιγει και παντα την κραταω ενα 10λεπτο αν δεν ρευτει και παλι αγχωνομαι!!!

Χαρουλα μου μην στεναχωριεσαι (οσο μπορεις δηλαδη) για τον θηλασμο...το θεμα ειναι οτι δεν τα παρατας και οτι δεν ειναι επιλογη σου να το σταματησεις για την βολή σου αλλα επειδη υπαρχει δυσκολια. Εσυ να νιωθεις καλα γιατι γνωριζεις οτι κανεις οτι καλυτερο μπορεις για το αγγελουδι σου. Αυτο εχει σημασια.

Φιλακια σε ολες τις μανουλες και σας ευχομαι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!

Φιλακια και στα πατουσακια....ματς μουτς!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΤΖΙ έγραψε:

Χαρουλα να σου ζησει η μικρη Ναγια!!!

Το αλλο που μπορεις να κανεις,αντι να παρεις δευτερο ριλαξ, ειναι να βαλεις κατι κατω απο το κρεβατακι του ετσι ωστε να υπερυψοθει απο την μερια που ειναι το κεφαλακι του.Απο οτι εχω διαβασει η κλιση που πρεπει να εχει ειναι γυρω στο 35%.Μ¨αυτο το τροπο ειναι και ισια η πλατουλα της και το στρωμα ειναι το σωστο.Φιλακια πολλα στα μαγουλακια της.

ΥΠ καποια απο τις κοπελες ειχε αναφερει καποιες σταγονες για τους κολικους,μπορει σας παρακαλω να μου πει ποιες ειναι;;;Ευχαριστω...

Καλημέρα κούκλα!!!!!

Οι σταγόνες των κολικών είναι το infacolic. Είδαμε αποτελέσματα!!!! Εκεί που ο μπέμπης πραγματικά σπάραζε από τους πόνους όλη μέρα, με τις σταγόνες σωθηκαμε! Δίναμε μισό ml πριν από κάθε γεύμα και σταδιακά άρχισαν οι πόνοι να υποχωρούν. Μέσα σε 3-4 μέρες δεν πονούσε πολύ το παιδάκι μου! Το παίρναμε για περίπου 3 εβδομάδες και τώρα το σταματήσαμε. Εχουν σταματήσει εντελώς οι κολικοί!!!

Είναι εντελώς ακίνδυνο και δεν απορροφάται από τον οργανισμό του μωρού (το παρατήρισα να φεύγει ή με τα κακάκια του ή στο ρέψιμο βγάζοντάς το με λίγο γαλατάκι). Επουλώνει το στομαχάκι του και δημιουργεί κάτι σαν αφρό που σπρώχνει τον αέρα που έχει στην κοιλίτσα και τον απελευθερώνει πολύ γρήγορα.

Εύχομαι περαστικούλια!!!!

Haroullini μου και εμείς έχουμε παλλινδρόμηση και μάλιστα έντονη. Δεν υπάρχει κρεβατάκι με ανάκλιση. Συμφωνώ με την ΕΝΤΖΙ. Εγώ σήκωσα το στρώμα του κρεβατιού από την μεριά που είναι το κεφαλάκι βάζοντας μια λεπτή διπλωμένη κουβερτούλα από κάτω. Έτσι το στρώμα παραμένει ίσιο αλλά έχει κλίση έτσι ώστε το μωρό να μην είναι σε οριζόντια θέση αλλά λίγο ανασηκωμένο. Αυτό και το ριλάξ βοήθησαν πολύ στις αναγωγές και έχουν μειωθεί αρκετά οι εμετοί μας. Η γιατρός μου είπε πως μέχρι τον 5ο μήνα που θα μπουν οι στερεες τροφές θα το έχουμε το προβληματάκι αυτό. Μετά θα υποχωρήσει. Εύχομαι γρήγορα να σας περάσει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες!!

Χαρουλα και μαριλου μπορειτε να σηκωσετε το κρεβατι βαζοντας βιβλια στα ποδια του απο την πλευρα του κεφαλιου ( ανα εχει ροδακια λιγο πιο πισω για να μην τσουλισει) εγω αυτο ειχα κανει ,βεβαια το μωρο θα γλυστραει οποτε ή θα βαζεται κατι για να σταματαει ή θα το βαζεται κατω στην καυνια για να πατανε τα ποδαρακια του στο ξυλο!!

Εγω στο ριλας εβαζα τον πρωτο μου που ειχε παλλινδρομηση απο 1 μηνων σχεδον ολη μερα και ηταν λιγοτερο αππο 3 κιλα και δεν εχουμε προβλημα!!

Και τον μικρο τον εχω ολη μερα στο ριλαξ μπροστα στο παραθυρο και το βπαδυ τον βαζω στην κουνια.Εχω το ριλαξ της chicco και σαν κουνιστη πολυθρονα δεν εχει ιδιαιτερη κληση βεβαια μετα το φαγητο για λιγο ανασηκωνω το ποδαρακι και γινεται καρεκλακι χωρις ομως να ανασηκωνω την πλατη.

Στην κουνια μετα το γευμα παντα στο πλαι εχει δεν εχει ρευτει για να μην πνιγει.

Χαρουλα για τον θηλασμο μην το σκεφτεσαι και μην εχεις ενοχες εγω τον πρωτο μου δεν τον θηλασα γιατι ηταν μικρουλης και εβγαζα με το θηλαστρο και σε πληροφορω συγκρινοντας τωρα αυτο ειναι δυσκολοτερο και θελει περισσοτερο υπομονη( το οτι δεν το θηλαζεις δεν ειναι δικη σου επιλογη γινεται λογο συνθηκων το οτι βγαζεις με το θηλαστρο ειναι και μπραβο σου) :) :)

Ποπι εχεις δικιο για τον θηλασμο σε δημοσιο χωρο σε επαρχια (εχει και τα καλα της η αθηνα :cheer: ) δοκιμασε βεβαια το αυτοκινητο μπορει να σε βολεψει!!

Αγελαδακι εχεις δικιο, πρεπει να ειμαστε προσεκτικες στο τι λεμε γιατι η περιοδος της λοχειας ειναι ευαισθητη εμενα παντως με βοηθησανε οι κοπελες του φορουμ με τον θηλασμο σε αντιθεση με μαιες και παιδιατρους που μου λεγανε οτι το μωρο μου ειναι μεγαλο και δεν θα του φτανει το δικο μου, τελικα του φτανει και του περισευει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτα απο μενα :):)

ΑΑΑ!!!! μαριλου διαβασα οτι εχασες ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης συν 3, πως τα καταφερες ? και γω θηλαζω αποκλειστικα και ειμαι συν 8 :(:( βεβαια δεν κανω διαιτα αλλα ψιλοπροσεχω :huh::dry::unsure::unsure: γραψε τι τρως αν εχεις χρονο :kiss:

Δημοσιευσα το μισο γιατι κανα δυο φορες εγραφα εγραφα και στο τελος σβηνονταν και παθενα κριση....

Στην νικη και την εφη ευχομαι περαστικα και γρηγορα να μαθουμε ευχαριστα νεα!!

Σε ολες ευχομαι ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoules pws ta pate me ta ninakia sas?

emeis shmera klhnoyme mhna kai eimaste 4920 kai 57 ek

manoylitses ta VRADIA pws thn palevetai? emena arxizei na moy koimate 19:00 mexri ths 3:oo ta mesanykta kai meta kshpnh mexri ths 7 oso kai na prospathw endiamesa na to ksipnhso tipota prospathw na ton kshpnhso gyro sths 23:00 na pei kai pinei ligo kai pali nanakia makari na alaksei taktikh

xara moy entaksei paei ksoyt ksoyt h palio katathlipsoyla kai eimai ok na soy zhsei h koroyla sou

10 meres mas emeinan kai se mas gia thn proth mas boltoyla :) makia sta mwrakiaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

''Να'μαστε κι εμείς!!!!

Γεννηθήκαμε 27/02/10 3080γρ και 53 εκ. με καισαρική γιατί η μαμά μου είχε 2 μέρες συσπάσεις και η διαστολή είχε κολήσει στο 8! Με είδε όμως όταν έβγαινα από την κοιλίτσα και είναι πολύ χαρούμενη!

Τα χειλάκια μου είναι του μπαμπά και τα ματάκια μου της μαμάς.''

Κοριτσάκια μου τί κάνετε; επιτέλους άλλαξαν οι ανυσηχίες μας και πλέον συζητάμε για τα μωράκια μας που έχουμε αγκαλιά! Εγώ δυστυχώς δεν θηλάζω αποκλειστικά γιατί οι θηλές μου χρειάζονται 'δουλειά' για να βγουν και με τις ψεύτικες η μικρή κουράζεται και κλαίει κάθε φορά.. Η αλήθεια είναι ότι έχω περάσει δύσκολες μέρες από ψυχολογικής άποψης λόγω του θηλασμού καθώς ήθελα σαν τρελή τον αποκλειστικό θηλασμό και το πήρα κάπως βαριά αλλά δεν θέλω να παραπονιέμαι κι δοξάζω τον θεό που η κορούλα μου είναι υγιέστατη!

Αυταααααα....δεν με αφήνει η κόρη μου να γράψω άλλα γιατί ξύπνησε και τσιρίζει!!!!

Καλό Πάσχα σε όλες και φιλάκια σε όλα τα μωράκια σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andriani έγραψε:

Βρε κορίτσια, πώς θα βγάλω το τικεράκι της εγκυμοσύνης?????

Andriani πηγαίνεις στο προφίλ σου, επιλέγεις 'Επεξεργασία Προφίλ' - 'Φόρουμ' και σβήνεις τον κωδικό που έχεις αποθηκεύσει στο κουτάκι που γράφει ' Υπογραφή'. Ελπίζω να βοήθησα!

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickis,να σου ζήσει κοριτσάκι μου!

Κορίτσια,εγώ για τους κολικούς δίνω στην μικρή μου μισό κουταλάκι κιντερντε στα 50 ml γάλακτος...Το ρίχνω μέσα.

Βέβαια,δεν ουρλιάζει κι όλη νύχτα,αλλά 1-2 φορές την βδομάδα πονάει πολύ :( .

Αυτές οι σταγόνες που λέτε για τους κολικούς,τί είναι;Πρώτη φορά τις ακούω,κι η παιδίατρος δεν μου τις ανέφερε καθόλου!

Πήγαμε 4300 γραμμάρια εμείς,και από 53 που γεννηθήκαμε,φτάσαμε τους 57 πόντους!

Σε όσα κοριτσάκια δεν δω μέχρι τα μεσάνυχτα,καλή Ανάσταση εύχομαι,καλό Πάσχα,και πολλά,καλά φαγοπότια αύριο!Και του χρόνου το Πάσχα...Θα έχουμε 2 στραβά ποδαράκια να τρέχουν πανω κάτω κι ένα κωλαράκι σαν παπάκι και θα γελάμε! :silly:

Φιλιά Πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου...ο Μιχαηλαγγελος και εγω σας ευχομαστε ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ να εχετε οοοοολες με τα μωρουδακια σας!!

Σας φιλαμε γλυκα!!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, επιτέλους έχω λίγο χρόνο να σας γράψω τα νέα μας..είμαστε μιά χαρά από άποψη υγείας, ζυγιζόμαστε κάθε Κυριακή και μέχρι τη προηγούμενη είμαστε 5.020 κιλά, ο μικρός παίρνει 300 γραμμ. περίπου την εβδομάδα..τρώει πολύ, σχεδόν κάθε δύο με τρείς ώρες αλλά ευτυχώς έχω πολύ γάλα, έχουμε καταφέρει από την αρχή να τον θηλάζω αποκλειστικά, η μάια μου ήταν κλειδί σε αυτή την επιτυχία, επέμεινε πάρα πολύ τις τρείς πρώτες μέρες στο μαιευτήριο και παρ'όλο που η αριστερή μου θηλή ήταν πρός τα μέσα, τα καταφέραμε μιά χαρά!

Στο ρηλάξ δεν κάθεται ούτε λεπτό, σας ζηλεύω που τα αφήνετε εκεί και κάθονται..τί κάνω λάθος?

Δεν έχουμε βγεί έξω ακόμα, περιμένουμε τη Τετάρτη να πάρουμε την ευχή και να ξεκινήσουμε τις καροτσάδες..το περιμένω πώς και πώς..από τότε που γυρίσαμε σπίτι έχω βγεί δυό φορές..τη μία ήμουν πτώμα, δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου και να φανταστείτε μέχρι το ΚΕΠ πήγα για κάτι υπογραφές..Η δεύτερη φορά ήταν προχτές που είχαμε με τον άντρα μου ένα επαγγελματικό που δεν μπορούσα να αποφύγω και ήμουν πολύ καλύτερα..καλά λένε ότι και η λεχώνα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη τις 40 μέρες..κάθε μέρα που περνάει νοιώθω πιό δυνατή! Βέβαια με βοηθάει αφάνταστα και ο άντρας μου και η πεθερά μου, ανεκτίμητη η παρουσία τους, κι η μάνα μου βέβαια αλλά δουλεύει και δεν έχει τόσο χρόνο όσο η πεθερούλα μου που έρχεται όποτε τη ζητήσω και την θέλει κι ο μικρός πάρα πολύ, τον ηρεμεί..

Χαίρομαι τόσο που διαβάζω τα νέα σας..δεν ήθελα να χαθούμε μετά το εννιάμηνο που μοιραστήκαμε..σας πεθύμησα πραγματικά, να είστε όλες καλά και τα πιτσουνάκια σας το ίδιο..καλή Ανάσταση και ευτυχία στις οικογένειές σας!

Ιδιαίτερα στην Εφη και στη φίλη της που περνάνε περιπέτειες εύχομαι να τελειώσουν όλα το συντομότερο και με τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα για τα αγγελούδια τους!

Nickis ευχαριστώ για την βοήθεια, ήταν λίγο αστείο που είχα ακόμα το τικεράκι της εγκυμοσύνης κρατώντας τον μικρό Δημήτρη στην αγκαλιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Μπεμπουλινα μου πιστευω ειναι μικρουλα για το καροτσι, περιμενε λιγακι..., εκτος αν εχεις πορτ-μπεμπε...

το προβλημα με τον θηλασμο ειναι οι θηλες μου... ειχα που ειχα απο ανεκαθεν πλουσιοτατο στηθος, με την εγκυμοσυνη μεγαλωσε περισσοτερο, και μετεπειτα με το γαλα ακοοοομη περισσοτερο..... οι θηλες που εχω ειναι οπως ηταν πριν την εγκυμοσυνη, δηλ δεν διογκωθηκαν περισσοτερο ουτε εξογκωθηκαν,... παρα το αντιθετο λογω αυξησης στηθους "μικραναν" λιγακι οι θηλες....

εχω θηλες, αλλα οχι λεχουσας θηλες.... και μαλιστα ειναι λιγο πιο μεσα σε συγκριση πριν την εγκυμοσυνη....

αποτελεσμα το μωρο δεν μπορει να τις "πιασει".... οοοοτι και να κανω.... δοκιμασα και το θηλαστρο οπου μου τις εξογκωσε καπως .... τις ψευδοθηλες.... ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! οοοολες οι μαιες και νοσοκομες στην κλινικη με βοηθησαν.... και η μαμα μου και ο αντρας μου... οοοοολοι και οοοοολα τα εκανα....

λογω του θηλαστρου δημιουργηθηκαν πληγες στις θηλες.... παλι καλα που προλαβα την μολυνση.... το μονο που μπορω να κανω πλεον ειναι να το βγαζω με το θηλαστρο.... που βασικα αυτο μου δημιουργησε το προβλημα με τις πληγες... και οταν νιωθω πονο στις θηλες πρεπει να το βγαζω το γαλα πιεζοντας το στηθος μου μεσα στο μπανιο για να μην χειροτερεψουν οι πληγες... κι ας πεταχτει το γαλα...

ειχα εξαρχης αρκετο γαλα αλλα λογω του οτι δεν θηλαζω αρχισε και λιγοστευει παααααρα πολυ αφου η κυρια αιτια που εχουμε γαλα και στην πορεια αυξανεται ειναι το μωρο που ρουφαει... το θηλαστρο...μηχανημα ειναι!

Α! και το μωρακι μου 3 κιλακια ειναι και δεν εχει την δυναμη να ρουφηξει επισης! το μηχανακι το εχω στο μαξιμουμ παντα αναγκαστικα για να βγαλει!

ηδη λιγοστεψε παααρα πολυ το γαλα μου....

τι να κανω... εκανα τα παντα...

εννοειται ψυχολογικα ειμαι χαλια περι θηλασμου!

ευτυχως με στηριζει παααααρα πολυ ο αντρουλης μου και η μητερα μου.... ΑΛΛΑ...!!!

Αναστασια μου μεγαλωνετε ε! ωραια!

σ'ευχαριστω για τα λογια-συμπαραστασης... πραγματι το παλεψα οοοσο μπορουσα...οσο γινοτανε...

γιορταζεις αυριο! ε? αντε να ζησεις!!! την καλυτερη ονομαστικη σου γιορτη θα'χεις!

και γενικα ολες μας το καλυτερο μας Πασχα!!!

Ποπη μου και γω για το ρεψιμο συμφωνω με την Αναστασια!

Μαριλου και Μαρια σας ευχαριστω για τις ιδεες και τις ευχες! περαστικουλια με τις παλινδρομησεις στα μωρακια μας!

Μαρια μου σ'ευχαριστω κ σενα για τα λογια συμπαραστασης!

Τζενακι μεγαλωνετε σιγα-σιγα! αντε με το καλο οι βολτουλες!

Νικη μου κι εγω ακριβως η ιδια κατασταση με σενα με τον θηλασμο! αλλα στην τελικη, καλα να'ναι τα μωρακια μας!!!

Ανδριανη μου μεγαλωνετε κι εσεις!

κι εγω 2-3 μετρημενες φορες βγηκα απο το σπιτι στα γρηγορα για κατι επειγον δουλειες και φυσικα ηρθα σαν ρουκετα πισω στην μικρουλα μου! αλλα δεν με νοιαζει ΤΙΠΟΤΑ πλεον! μονο το μωρακι μου!!!

να σας ρωτησω για την αποστειρωση.... που ειχε ρωτησει και η Ποπη...

οταν τα βγαζουμε απο την αποστειρωση διατηρουνται αποστειρωμενα μεσα στο ψυγειο για 24 ωρες ειπατε.... δηλ τα βαζουμε κατευθειαν στο ψυγειο.... ή τα σκουπιζουμε πρωτα να φυγει η υγρασια?

η δικια μου μηχανη αποστειρωσης ειναι 24ωρη και αυτοματα ξανα-αποστειρωνει οταν χρειαστει...

Εφη και Νικη μου ελπιζω να ειναι καλα τα μωρακια σας!!!

ανυπομονω να ακουσω τα ευχαριστα νεα σας!!!

λοιπον...

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!!! ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!Χριστός Ανέστη!

Έχω ξυπνήσει από τις 6 και ετοιμάζω το φαγοπότι..

Χαρουλίτα μου,κατάλαβα τί σου συνέβη.Εγώ θηλάζω,αλλά σπανίως της δίνω και ξένο,γιατί ώρες-ώρες με πιάνει ασύμφορος πόνος.Έβαλες τα δυνατά σου,μην πιέζεις τον εαυτό σου.Κι άλλα παιδάκια μεγάλωσαν με ξένο γάλα,δεν τρέχει τίποτα.Εννοείται ότι αν έχεις την επιλογή πας στο θηλασμό,αλλά αν δεν έχεις,δεν θα τρελαθείς κιόλας.Το μωράκι σου θα μεγαλώσει με όλη την αγάπη του κόσμου από σένα,το γάλα είναι το λιγότερο..

Θα μπω το βραδακι πάλι...Σας γλυκοφιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ! ΝΑ ΜΕ ΧΑΙΡΟΣΑΣΤΕ!

ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΒΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΑΜ ΜΑΜ ΤΣΙΤΣΙ...

ΕΦΑΓΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΡΝΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΓΛΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΩΕΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ, ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΤΣΙΜΠΗΣΑΜΕ ΚΑΤΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΧΙ ΧΙ,

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΤΣΙΚΙΝΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΤΟΥ ΑΡΝΙΟΥ.

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ ΔΕΝ ΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΥΧΝΑ, ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΟΚ.

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ ΣΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΕΦΗ ΚΑΙ ΝΙΚΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλενάδες μου!!

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!! Εύχομαι κάθε χαρά και καλοτυχία σε όλες!!!

Αναστασία μου και Λαμπρινούλα μου να σας χαιρόμαστε, πολύχρονες να είστε και να χαίρεστε την κάθε μέρα που περνά μαζί με τα πολυπόθητα μωράκια σας!!!! :kiss::kiss::kiss:

Πως είστε σήμερα; Όλες τρώτε και δεν μπήκατε καθόλου;;; :P Εγώ κάθομαι στο σπίτι και κάτω στην αυλή οι υπόλοιποι το γλεντάνε! Να πω την αλήθεια δεν είχα και όρεξη να κατέβω... ο μπέμπης ήταν πολύ ανήσυχος. Τον ξεμάτιασε μια θεία και είπε ότι ήταν πολύ ματιαγμένος.

Μπεμπουλίνα μου εγώ πιστεύω στο μάτι. Από την ώρα που τον ξεμάτιασαν, ηρέμησε ο καημένος.

Χαρουλίτσα στο θέμα σου με τον θηλασμό σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ! Έχω και γω προβλήματα και το παλεύω όσο μπορώ αλλά ώρες ώρες με πιάνει τέτοιο παράπονο που δεν περιγράφεται! Θέλω να θηλαζω και μ'αρέσει η έκφρασή του όταν είναι στην αγκαλιά μου, αλλά έχω φτάσει στα πρόθυρα της ψυχολογικής κατάρρευσης και κατάθλιψης μ'αυτό το θέμα!! Το θήλαστρο μου πλήγωσε και μένα τις θηλές(και να φανταστείς μόνο 2 φορές έβγαλα!) και όποτε τον βάζω, σπαράζω από τον πόνο, κυριολεκτικά...δαγκώνω τα χείλη μου για να το αντέξω και μαρτυράω :( Τουλάχιστον βοηθάει κάπως το χαμομήλι και η purelan που βάζω κάθε τρεις και λίγο αλλά οι θηλές είναι πολύ ερεθισμένες.

Σκέφτομαι να τα παρατήσω γιατί υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι ευχάριστες στιγμές αλλά το τραβάω ως εκεί που θα αντέξω. Ειλικρινά κορίτσια με πεθαίνει και αισθάνομαι ακόμα χειρότερα όταν βλέπω ότι δεν χορταίνει και κλαίει σπαρακτικά. Εκεί απογοητεύομαι πολύ... :( Τι να πω...καποιες φορές τρώει 10 λεπτά και κοιμάται σαν πουλάκι. Άλλες πάλι είναι μια ώρα και τραβάει και μετά τρώει συμπλήρωμα 60-70 ml. Μάλλον δεν τραβάει γάλα;;;

Πόσο πρέπει να τρώνε σ'αυτή την ηλικία; Και το στήθος γεμίζει ξανά κατευθείαν; Προβληματίζομαι πολύ και φοβάμαι πως νιώθει τη στεναχώρια μου... :(

Τέσπα... σας ζάλισα, πάλι έγραψα μυθιστόρημα!! Μη σας χαλάω μέρα που είναι. Θα έχουμε πολλών ειδών προβλήματα αλλά σκοπός είναι να προσπαθούμε να τα ξεπερνάμε και να μη μας παίρνει από κάτω... Σας φιλώ προς το παρόν. Ίσως μπω και το βραδάκι. Μάκια! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsares xristos anesth oti epithymeite euxomai se sas kai ta morakia sas!emeis eimaste mia xara,kaname kai to proto mas mikro taxsidaki sto xorio kai thn alli ebdomada sarantonoume gia na arxisoume ki emeis tis boltoules me to karotsaki! ;) euxomai na ta katafero me ti foto ayti ti fora filakia se oles!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...