Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

Κορίτσια να΄μαι και γω!!! Μανούλα πλέον!!!

Το λιονταράκι μου γεννήθηκε Παρασκευή 12/3 στις 21.10, 3.050 κιλά και 51 εκ.

Ήμουν 38 εβδ. και 4 ημ., έσπασαν τα νερά αλλά δεν είχα πόνους. Μου έβαλαν ορό με τεχνητούς, είχα και διαστολή αλλά ο μπουμπούκος μου ήταν τυλιγμένος και σφηνωμένος και δεν μπορούσε να βγει. Έτσι κάναμε καισαρική... Τώρα στο σπίτι είμαστε μέσα στην τρελή χαρά όλοι... μόνο που στεναχωριέμαι λίγο γιατί έχουμε ίκτερο, τον οποίο παρακολουθούμε αλλά οι γιατροί λένε ότι δεν είναι ανησυχητικό. Στα μωρά που θηλάζουν παρατείνεται ο ίκτερος πιο πολλές μέρες... ελπίζω να περάσει σύντομα. άντε να μαζευτούμε πάλι, να έρθουν και οι υπόλοιπες να τα λέμε!!! Φιλάκια!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηρθαμε και εμείς!!! Η Νεφελίτσα μας γεννήθηκε στις 10-3-2010 στις 10:15 το πρωι με καισαρική τόμη στις 39 εβδομάδες γιατί ειχε <στραβοκουμπώσει> το κεφαλάκι της και εβρισκε στην πύελο με αποτέλεσμα να πιέζεται η μικρούλα κ να κάνει ταχυκαρδίες. Γεννήθηκε υγιέστατη, 3.550, 51 εκατοστα και ολόιδια ο μπαμπάκας της!!! Με το θηλασμός το παλεύω πολύ γιατί η μια μου θηλή είναι εισέρχουσα, επίσης η μικρή είναι ενα μικρό λαίμαργο λιονταράκι κ πολύ συχνα δαγκώνει την ρόγα της μανούλας της :( ... Τρώει γαλατάκι που μαζεύω με το θήλαστο (αισθάνομαι σαν μια αγελαδίτσα :laugh: ), βυζάκι όταν τα καταφέρνει, κ δυστυχώς και σκόνη. Είναι ενα πολύ γλυκό κορίτσι και η μανούλα κ ο πατερούλης της είναι ξετρελαμένοι μαζί της :laugh: . Να μας ζήσουν τα μωράκια μας, να εχουν ολα υγεία κ να είναι καλότυχα!!! Καλώς σας βρήκα και απο εδω :kiss: .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΛΥΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΜΩΡΑΚΙΑ!!!!ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΧΤΕΣ ΗΡΘΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ 5100 ΚΙΛΑΚΙΑ,62cm ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 37cm.ΤΗΝ ΠΑΡΕΑΣΚΕΥΗ ΣΑΡΑΝΤΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΠΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ!!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΜΑΜΑΚΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ???ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ???

ΑΦΗΣΤΕ,ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΓΚΡΙΝΙΑΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΩ!!!!!ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ!!!ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΛΕΝΕ ΑΣΤΟ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΛΕΝΕ ΚΑΛΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΜΩΡΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ????ΤΑ ΧΩ ΠΑΙΞΕΙ!!! :silly: :woohoo:

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ..

ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΤΟΣ ΜΑΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!!!!ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!!!!!!!ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ ΑΥΤΟ???ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΟΤΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ!!

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ!!! ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στις μανούλες!!!!!!!Χαιρομαι παρα πολυ που τωρα θα τα λεμε απο εδω ως μανουλες πλεον!!!!!!!

Τι κανετε???Πως αισθανεστε τωρα που ειστε μανουλες????

Ας πω και εγω την γνωμη μου περι θηλασμου μιας και απο την πρωτη μερα θηλαζουμε αποκλειστικα!!!!Λοιπον πραγματικα ο θηλασμος δεν εχει ωραριο φανταστειτε εμενα στις αρχες μπορει και να ετρωγε 3 ωρες συνεχεια να σταματαγε για ενα τεταρτο και μετα ξαναζηταγε βυζακι!!!!!!!!Οποτε μεχρι και σημερα που σας γραφω την βαζω στο στηθος οποτε θελει και για οσο θελει η μικρη μου την αφηνω να παρατησει μονη της την θηλη!!!!!

Και παρολο που δεν εχει προγραμμα βγαινουμε μια χαρα βολτες και εχω θηλασει παντου και σε εστιατορια και στο mall και στο αυτοκινητο και κατα τη διαρκεια βολτας στο δρομο την ειχα στο sling αυτη θηλαζε και εμεις ευχαριστιομασταν τη βολτα μας!!!!!!

Φιλακια πολλα σε ολες!!!!!!!!!!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια, επιτελους βρισκω χρονο να γραψω!!!

για τον θηλασμο που λετε... το παλεψα αρκετα...αλλα τελικα δεν τα καταφερα...

ενω οι θηλες μου ειναι εξερχουσες, εντουτοις δεν ειναι θηλες λεχουσας, δεν εχουν διογκωθει και εξογκωθει...ειναι οπως ηταν πριν... ειχα και μεγαλο στηθος απο πριν, μεγαλωσε περισσοτερο και ακοοομη περισσοτερο απο το γαλα... οποτε και οι θηλες ισα που φαινονται...

οποτε και η μικρουλα δεν μπορει να θηλασει, χανει την υπομονη της πανω στην πεινα της και ....γω ψυχολογικα χαλια φυσικα....

το ελαχιστο που θηλασα ηταν παρα πολυ οδυνηρο.... εκτος μετρημενες 1-2 φορες ενιωσα την φαση του θηλασμου...

προσπαθησα απειρες φορες με τον θηλασμο, στην κλινικη, στο σπιτι, με τη μαμα μου, με τον αντρα μου...

δοκιμασα και τις ψευδοθηλες...

τελικα αρχισα να χρησιμοποιω το θηλαστρο, οπου βρηκα και τη λυση.... και βοηθησε λιγακι και στις θηλες...

τις τελευταιες μερες δοκιμασα ξανα τον θηλασμο, μιας και καλυτερευσανε οι θηλες απο το θηλαστρο, και τελικα η μικρη μου εκανε πληγες στις θηλες,... εγω να βογκαω απο τον πονο και να νιωθω πως θα κοπουν οι θηλες μου..... και εκτος απο τον πονο μπορειτε να φανταστειτε και την ψυχολογια μου περι θηλασμου....

ολ'αυτα χθες την κυριακη... οποτε παμε επειγοντως πισω κλινικη....

και τελικα μονο 2 λυσεις υπαρχουν...

-διακοπη μητρικου γαλακτος με χαπια

-να βγαζω με το θηλαστρο

και φυσικα θα το βγαζω με το θηλαστρο....

υπαρχει πιθανοτητα μετα απο λιγο καιρο που θα ειναι πιο δυνατη η Ναγια να μπόρει να θηλασει... οποτε κ θα δοκιμασουμε ξανα αργοτερα... μετα απο λιγο καιρο.... αν και να ειμαι ειλικρινης τρεμω στην ιδεα μην πονεσω τοοοοσο οσο πριν....

ακομη δεν το χονεψα ψυχολογικα αυτο με τον θηλασμο....

αυριο παμε παιδιατρο και την τεταρτη για τεστ ακοης με το καλο!

λοιπον πρεπει να σας αφησω τωρα!

φιλια σε ολες σας και φυσικα στα αγγελουδια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρουλίνη μου κ εγω πάνω κάτω εχω τις ιδιες δυσκολίες με τον θηλασμό. Εκτός απο την μια θηλή που είναι εισέρχουσα την άλλη θηλή όταν καταφέρνουμε λίγο να την πιάσει (ενω σκούζει σαν μικρή σειρίνα καθώς προσπαθούμε και προσπαθούμε) μετά απο λίγο με πονάει πολύ γιατί δεν την πιάνει καλά :( κ είναι σαν να την δαγκώνει, (άσχετο αλλά κ εμένα το στήθος μου είναι τεράστιο κ τελικά μάλλον κ αυτό δεν βοηθάει :unsure: ). Η αλήθεια είναι οτι ψυχολογικά στην αρχή σε ρίχνει πολύ γιατί νιώθεις οτι δεν μπορείς να κάνεις οτι καλύτερο σαν μαμά. Στο μαιευτήριο πολλές απο τις μαιες με απογοήτευσαν οτι δεν θα τα καταφέρουμε.. Ο γιατρός μου φοβήθηκε κ είπε οτι αν δεν το βγάζαμε θα έπρεπε να κόψουμε το γάλα. Αλλά ευτυχώς που είχα το θήλαστρο κ δεν τους έκανα την χάρη. Τώρα σχεδόν το περισσότερο γάλα που πίνει είναι απο την μανούλα κ για κάθε σταγόνα που πίνει χαίρομαι αφάνταστα! Βέβαια σαν την αγελαδίτσα κάθε 3 ωρίτσες αρμέγομαι με το θηλαστρο, η διαδικασία διαρκεί περίπου 40 λεπτά με 1 ώρα (πίνει κ 120 σε κάθε γεύμα η μικρή μου, είναι κ φαγανούλα :) ). Και εξακόλουθούμε κ προσπαθούμε κ απο το βυζάκι. Το καλό σε αυτή την διαδικασία είναι οτι εχει αναπτύξει κ με τον μπαμπά την πολύ ιδιαίτερη σχέση γιατί τα μισά περίπου ταισματα τα κάνουν μαζί. Εγω μπορεί να αρμέγομαι κ αυτή η μικρούλα να τρώει το γαλατάκι μου με το μπιμπερό απο τον μπαμπάκα της. Επίσης το βράδυ ενα ταισμα το κάνει ο μπαμπούλης της.Και αλλο ενα οτι ξέρεις πάντα ακριβώς πόσο γαλατάκι τρώει το μικρούλι. Απο την άλλη κάθε λίγο αποστειρώνουμε θήλαστρο κ μπουκάλια κ την διαδικασία του φαγητού την κάνεις 2 φορές (ταιζεις -αρμεγεσαι για ενα γεύμα). Και η μικτεί διατροφή μια χαρά είναι. Αν δεν μπορούμε να θηλάσουμε αποκλειστικα, οσο πίνει και απο το γαλατάκι μας είναι σούπερ κ ας πιει κ λίγη σκόνη, μην στενοχωριέσαι, κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε για τα μωρούλια μας. φιλάκια πολλά κ καλά αρμεγματάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης βρε κορίτσια να ρωτήσω, είμαι λίγο αρρωστούλα απο εχτές αλλά σήμερα χειροτέρευσα αρκετά, πονάει ο λαιμός μου κ εχω κ βήχα. Δεν εχω πυρετό κ δεν παίρνω φάρμακα (εκτός απο κάτι καραμέλες), συνεχίζω κ της δίνω το γαλατάκι μου αυτές τις μέρες που είμαι ετσι ή είναι πιθανόν να την κολλήσω??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthropaki ιδιως τωρα πρεπει να πινει το γαλατακι σου!!! Εγω στο μαιευτηριο την αρπαξα! Πονο στο λαιμο και τρομερο βήχα...(πεθαινα στο πονο καθε φορα που εβηχα λογω καισαρικης)..οι μαιες μου ειπαν οτι το μονο ασφαλες για να μην αρρωστησει το μωρο ειναι να πινει γαλατακι μανουλας γιατι αυτοματα παιρνει τα αντισωματα οποτε βουρ στο θηλαστρο και μαμ το γαλατακι... ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσο για το θηλασμο και εμενα δεν ηταν οτι καλυτερο οι θηλες μου αλλα τα καταφεραμε και τις βγαλαμε οποτε θηλαζουμε κανονικα...ποναει βεβαια στην αρχη καθε θηλασμου, την ωρα που το πιανει αλλα μετα ειναι οκ. Μονο την μια μου την πληγωσε (αυτη που ηταν χειροτερη) και ποναει παρα πολυ οταν την πιανει. Παντως τρωει καθε 3 ωρες περιπου. Την Τεταρτη θα ερθει ο παιδιατρος να δουμε ποσο μεγαλωσαμε και ελπιζω να ειναι ολα τελεια γιατι το εχω ενα αγχος....επειδη με το θηλασμο δεν βλεπεις ποσο πινει...αλλα αν πεινουσε δεν θα εκλαιγε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stasa_mich έγραψε:

anthropaki ιδιως τωρα πρεπει να πινει το γαλατακι σου!!! Εγω στο μαιευτηριο την αρπαξα! Πονο στο λαιμο και τρομερο βήχα...(πεθαινα στο πονο καθε φορα που εβηχα λογω καισαρικης)..οι μαιες μου ειπαν οτι το μονο ασφαλες για να μην αρρωστησει το μωρο ειναι να πινει γαλατακι μανουλας γιατι αυτοματα παιρνει τα αντισωματα οποτε βουρ στο θηλαστρο και μαμ το γαλατακι... ;););)

Αχ βρε Αναστασία μου ευχαριστώ, γιατί δεν το άντεχε η ψυχή μου να το βγάζω κ να μην της το δίνω και να της δώσω μόνο απο το άλλο. Και εγω στο μαιευτήριο αρρώστησα αλλά οχι τόσο οσο τώρα. Η παιδίατρος μου είχε πει να της το δώσω αλλά ήθελα να σιγουρευτώ γιατί αυτή την φορά είμαι χειρότερα κ δεν θέλω με τιποτα φυσικά να κολλήσει η μπεμπούλα μου. Πραγματι καισαρική κ βήχας δεν πάνε μαζι, στο μαιευτήριο κάθε φορά που έβηχα την <<άκουγα>> απο τον πόνο κ εγω και ακόμα πονάει σχετικά όταν βήχω έντονα. Σε φιλώ κ σε ευχαριστώ, πάω για αρμεγμα :kiss:.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stasa_mich έγραψε:

Οσο για το θηλασμο και εμενα δεν ηταν οτι καλυτερο οι θηλες μου αλλα τα καταφεραμε και τις βγαλαμε οποτε θηλαζουμε κανονικα...ποναει βεβαια στην αρχη καθε θηλασμου, την ωρα που το πιανει αλλα μετα ειναι οκ. Μονο την μια μου την πληγωσε (αυτη που ηταν χειροτερη) και ποναει παρα πολυ οταν την πιανει. Παντως τρωει καθε 3 ωρες περιπου. Την Τεταρτη θα ερθει ο παιδιατρος να δουμε ποσο μεγαλωσαμε και ελπιζω να ειναι ολα τελεια γιατι το εχω ενα αγχος....επειδη με το θηλασμο δεν βλεπεις ποσο πινει...αλλα αν πεινουσε δεν θα εκλαιγε???

Αναστασία μου αν πεινούσε πράγματι λογικά θα εκλαιγε. Εύχομαι η παιδιατρος να την βρει θρεφταράκι :laugh: !!! Εμείς ακόμα το παλεύουμε με το βυζί. Δεν με πειράζει να πονάω (αν κ ξέρω οτι κανονικά δεν πρέπει να πονάς ιδιαίτερα στο θηλασμό) αλλά δεν θέλω να τραυματίσει πολύ τι ρόγα κ να μην μπορεί καθόλου να πιει ή να πίνει αίμα. Καλά η μια ρόγα ετσι κ αλλιώς δεν παλεύεται, μπαίνει κατευθείαν μέσα μόλις πάει να την πιάσει η μικρούλα. Με την άλλη κάποιες φορές το καταφέρνουμε! Θα δούμε προς το παρόν το παλεύουε με κάθε τρόπο να πίνει της μανούλας. φιλάκια κ ευχαριστώ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να εισαι καλα anthropaki. Αργησα να απαντησω γιατι ηταν η ωρα για μαμ και μολις χαλαρωσαμε γιατι καναμε και κακακια και επρεπε να πλεινουμε κολακο!!! :P Καλε τι ωραιες ασχολιες ειναι αυτες!!! χιχιχι!!! Ευχομαι ολα να πανε καλα και να τα καταφερετε!!! Γαλατακι μανουλας παντως για να μην αρρωστησει το αγγελουδι σου!! Φιλακια και περαστικα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas manoyles loipon meta apo thn katathlipsoula poy perasa tora mporo kai mpenw meta apo 26 meres :)

loipon gennhsa 3-3-10 to prwi 8:30 to agoraki moy 3850 51 ek fysiologika

mia apo ta idia kai egw me to sththos moy koritsia den eixa thilh kai kano texnito thylasmo alla kai dino kai kseno alla ok kai egw hthela apokleistika diko moy etsi ena 24 to palava sto meaiythrio alla den ginotan htan nistikoylh to molaki moy kai tote moy sistise h paidiatros na doso kseno kai me thylastro na travo na vgalo oso bgalo apo to protogala kai etsi ekana kai akoma shnexizw an kai twra ligostevh arketa mera me thn mera tha to palepso mexri na sarantiso :)

koritsia oi antres sas htan mesa sto toketo emena nai kai me vohthise arketa alla ta eide kai ola mexri kai thn 8 diastolh kai to kefalaki toy ola niotho perierga otan me akoympa o antra moy leei oti ayto ton exei ferei pio konta alla den kserw fovamai mhn ferei provlhma sths sxeseis mas skeytomai xaza ee ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες τισ μανουλες και απο μας!!!!

Ειμαι ο Αγγελος,γεννηθηκα 23.02,βαρος 2800(γατακι),και 50 εκ.

Γεννηθηκα 37+2 δεν αντεχα αλλο μεσα στο σκοταδι και αποφασισα να δω το κοσμο σας(και δικο μου τωρα!!!!).Τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο,ηθελα λιγο γαλατακι και επειδη δεν μπορουσα να ρουφηξω το στηθος της μανουλας (γιατι δεν ειχα δυναμη)μου δωσανε λιγο το μπουκαλι και καπως μου αρεσε...Απο τοτε ο θηλασμος ειναι ενα δυσκολο σπορ για μας..Θηλαζουμε αλλα με μεγαλη δυσκολια και μετα παιρνω το μπουκαλι και μονο το γυαλι που δεν μπορω να φαω...Πολυ φαγουδι σου λεω...

Οσο για τα σπυρακια εχω και εγω μερικα απο χθες δεν ξερει η μανουλα τι να μου κανει θα τις πειτε σας παρακαλω τι σας ειπε ο γιατρος;;Εμας η γιατρος μας ειπε κρεμα Fucidin αλλα δεν θελουμε να την βαλουμε γιατι εχει κορτιζονη το μονο που καναμε ειναι πλυση με φυσιολογικο ορο προς το παρων..Αυτα απο μας.Ελπιζω ολες οι μανουλες και ολα τα παιδακια να ειμαστε καλα!!!Φιλακια στις μαγουλαρες!!!!! :P :woohoo: :P:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες μου επιτέλους καλωσήρθατε!!!!!!!!!!!!!! :woohoo:

Χαίρομαι πολύ που ξαναβρεθήκαμε έχοντας πλέον τα μωράκια μας!!!!

Εμείς γίναμε σήμερα που γίναμε 2 μηνών πήγαμε στην γιατρό και είδαμε πως φτάσαμε τα 5.550γρ και τους 61 πόντους!!!! :laugh: Έχουμε ακόμα το προβληματάκι με την παλλινδρόμηση αλλά το παλεύουμε.

Stasa, ageladaki, andriani, mpempoulina, haroulini, popi, anthropaki, tzenaki1, entzi (και σε όποια ξεχνάω) να χαιρεστε τα μωράκια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :silly: :woohoo: :woohoo:

Andriani μου καλύτερα μην βάζεις χαμομήλι στο πρόσωπο ή στο σώμα του μωρού γιατι προκαλεί ξηροδερμία. Εμείς βάλαμε ενυδατική κρέμα φισαν (που μας είπε και η παιδίατρος) και τώρα δόξα το Θεό είναι πεντακάθαρο το προσωπάκι μας!!!

Ageladaki μου γλυκό, διάβασα και το ποστ που είχες ανοίξει με το θηλασμό και θέλω να σου πω πως ο καθένας λέει τα δικά του. Δεν είναι κακό βέβαια να παίρνεις γνώμες από κοπέλες που έχουν καταφέρει να θηλάσουν. Και εγώ εξ αιτίας του μαμμυ θηλάζω αποκλειστικά και χωρίς κανένα πρόβλημα! Δίνε αγάπη μου στο μωράκι σου γαλατάκι όποτε σου ζητάει αυτό και άφηνέ το στο στήθος μέχρι να σταματήσει μόνο του. Απλά πρόσεχε να μην μένει νηστικό παραπάνω από 3 ώρες μια που το μητρικό γάλα είναι πιο ελαφρύ και πιο εύπεπτο από το ξένο (καμιά φορά τεμπελιάζουν και πρέπει να τους θυμήσουμε οτι υπάρχει και το φαγητό εκτός τον ύπνο χιχι!!! ). Το βράδυ εννοείται πως δεν το ξυπνάς για να φάει. Μόνο αν ξυπνήσει μόνο του.

Το βασικό είναι να παίρνει τον πρώτο καιρό περίπου 700 – 800γρ κάθε μήνα και να λερώνει με τσισάκια περίπου 6-8 πάνες ημερισίως. Τα τσισάκια μας λένε αν τρώνε σωστά τα νινάκια μας. Όσο για τα κακάκια μπορεί να κάνει και 6 -7 κενώσεις την μέρα ίσως όμως και να κάνει μέρα παρά μέρα. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Τα κακάκια σε αυτήν την ηλικία δεν δείχνουν αν τρέφετε αρκετά ή όχι το μωρό μας.

Anthropaki μου περαστικούλια σου!!!!! Μην στεναχωριέσαι που έχεις γριπούλα. Θήλασε το μωρό σου κανονικά, απλά πρόσεχε να μην το φιλάς (το ξέρω είναι πολύυυυ δύσκολο) και αν μπορείς βάζε μασκούλα οταν το θηλάζεις. Ρώτησα την γιατρό μου και είπε πως ακόμα και πυρετό να έχουμε (μέχρι 38,5) θηλάζουμε και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όσο για τα κοριτσάκια που δεν μπορούν να θηλάσουν, μην σας στεναχωρεί, δεν χάλασε και ο κόσμος... ! Καλό είναι να γίνεται θηλασμός και για μεγάλο διάστημα, αλλά αν υπάρχουν προβληματάκια που δεν επιτρέπουν το θηλασμό μην σας πάρει από κάτω. Τόσα μωράκια δεν θήλασαν και είναι μια χαρά υγιέστατα!!!!

Συγνωμη αν σας κούρασα αλλά είχα καιρό να μπω και τώρα που σας βρήκα μαζεμένες πήρα μπρός!!! χιχι!!! :P

Να χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας και πάλι!!!

Φιλιά σε ολες και σε όλα τα υπέροχα μπουμπουκάκια μας!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες!!!

γραφω με ενα χερι και με το αλλο κουναω το ριλαξ

Χαρουλα η κρεμα λεγεται target hydrovitγια σωμα και προσωπο.

Οτι και να βαλετε ομως τα σπυρακια θα φυγουν ουτως η αλλως!!!

Εχω και γω θεμα με τον ικτερο!!

: :(:(:(:( ( σημερα ο μικρος μου ειναι 48 ημερων και επειδη ηταν λιγο κιτρινουλης του καναμε εξεταση για τον ικτερο και εχει 7!!

Απο το μαιευτηριο βγηκαμε με τιμη 10,5, μου λενε οτι μαλλον ειναι απο το θηλασμο ωστοσο θα κανουμε μαλλον καποιοες επιπλεον εξετασεις. Στο μεταξυ θα τον βαζω με το φανελακι στο φως μηπως πεσει πιο γρηγορα. Ελεγα να ανοιξω θεμα αλλα δεν εχω και πολυ χρονο. Ξερει καμια σας τι παιζει εχει τυχει σε καμια γνωστη σας? θηλαζω αποκλειστικα απο την 8 μερα περιπου πιο πριν εδινα 3 γευματα την ημερα ξενο.

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria 76 mhn anxonesai gia to 7 einai arketa mikro gia iktero emeis ftasame 16.6 kai edeina kai diko moy kai kseno kai pio poly kseno mas afhsan APO TO MEAIYTHRIO NA FHGOYME ME 12.5 kai thn allh mera ennotha oti kati den paei kala toy ekana thn eksetash kaiu eixe16.6 kai amesos phgame kai sthn klinuikh iasoy paidon kai den moy to kratagsne moy legane oti thelei fws kai polla ygra kai oti pano apo 18 ta kratane alla egw apethsa na moy to krathsoyn kai telika to krathsasn thn allh mera phgamre 12.5 kai meta fygame me 9 eirthe h paidiatros mas mas eipe na to vazw sto fws kai ok meta apo mia vdomada poy ksanaeirthe h paidiatros ton eide kai eipe oti exei ypoxorisei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λες να ειχε ανεβει και μας και να μην το πηρα χαμπαρι????? πως το καταλαβες ηταν πολυ κιτρινος νωθρος??? κατι αλλο??? θα ξανακανεις εξεταση?? εμενα ειναι λιγο κιτρινουλης και στα ματακια του, εσανα εφυγε τελειος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria 76 sorry me petakse :(

htan arketos kitrinos kai synaixeia koimotane den moy etroge kai toy edeina fAGHTO KAI TO NINAKI MOY eksakoloythoyse kai eixe ta matakia toy kleista den eixe dhnameis opws twra poy einai ena tayraki :laugh:

oxi eksetasei den tha ksanakanw to eipa sthn pediatro moy otan eixa gyrisei me 9 iktero kai moy eipe oxi den xriazetai kai mera me thn mera thna soy ftiaxnei aplos na ton vlepei fws kai meta apo kamia vdomada poy eirthe ton eide kai moy eipe exei katevei kai ola einai entaksei den xriazetai na to taleporiseis moy eipe , ston paidon o paidiatros o kyrios andreas konstantopoulos poy einai kai sthn dieythinsei iasw paidwn moy eipe polla ygra kai arketo fws

pystevw oti to ninaki soy einai mia xara apla thelei to xrono toy na katevei teleios alla oti soy pei h paidiatros soy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημενες φιλεναδουλες..πρωην εγκυουλες ....και finally ευτυχισμενες μανουλιτσες!! :) .......

Εφτασε και το δικο μου αγγελακι στον κοσμο!!!

Πραγματικα ειναι τοοοοοσο πολλα αυτα που νοιωθω και αυτα που θελω να σας πω...μου ειναι δυσκολο να σας περιγραψω την απιστευτη αυτη ημερα που εφερα το μικροσποπικο αντρακι μου στην αγκαλια μου!!!

Το πρωι του Σαββατου,20 Μαρτιου ξυπνησα κατα τις 7:30 το πρωι να παω για περπατηματακι,γιατι επρεπε να παω κατα τις 10:00 στο μαιευτηριο για να κανουμε καρδιογραφημα στο μωρο...Αμ δε.... :P ειχε αλλο προγραμμα το μικρο μου..Βιαζοτανε να μας δει!! :P .Ντυνομαι και την ωρα που λεω 'γεια σου μαμακα,παω για περπατημα θα τα πουμε σε καμμια ωριτσα, νοιωθω να εχω παπαπανω υγρα και παω να βαλω ενα σερβιετακι...Εκεινη την στιγμη....ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΥΓΡΑ!!! :woohoo: :woohoo:

ΚΑΙ ΑΚΟΥΣ....ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΥΓΡΑ!!!Αυτο ηταν!!Παμε στο μαιευτηριο με εξεταζει ο αγαπημενος μου γιατρουλης και ετοιμαζομαστε να παμε κατω στα χειρουργια!!!Κοριτσια διαστολη ειχα 0 , και το μωρο...οσο πιο ψηλα μπορουσε να ειναι!! :( ...Ξεκινησαμε τους ορους και τα φαρμακα απο τις 10 το πρωι και στις 21:30 το βραδυ,ακουσα το πιο γλυκο κλαμα της ζωης μου!Ακομα δεν μπορω να πιστεψω πως γεννησα αυτο το πλασματακι..Το χαζευουμε οοοολη την ημερα σαν χαζοι :) ...Ολα καλα ευτυχως,γεννησαμε φυσιολογικα,το μωρο γεννηθηκε 2.940 και 47.5 ποντους.Θελω να σας πω ποσο πολυ αγαπαω και εκτιμω τον γιατρο μου,που μετα απο 13 ωρες καταφερε το ακατορθωτο,και δεν πηγε απο τον ευκολο δρομο(καισαρικη)που πλεον για τους γυναικολογους εχει γινει τυφλοσουρτης!!..Τον αντρουλη μου,που λατρευω,που ηρθε με το πρωτο καραβακι απο την Συμη για να ειναι διπλα μου να μου κραταει το χερι..Και την μαμακα μου για οοοοοοολα αυτα που κανει για μενα...την λατρευω!!!!

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για την ωραια παρεουλα που κανουμε τοσους μηνες,και πραγματικα με εχετε βοηθησει παρα πολυ ολο αυτον τον καιρο :) ..Συγχαρητηρια σε ολες τις μαμουλες που δεν προλαβα να δω,αλλα σιγουρα θα εχουμε πια γεννησει ολες!!Αντε...να χαιρομαστε τα μωρουδια μας!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria 76 να σας ζησει το μωρακι σας!!

Εμεις βγηκαμε με ικτερο 12,2 μετα απο 2 μερες πηγαμε και καναμε εξεταση αιματος και ειχε αναιβει στο 13,9.Πηρα την γνωμη απο 3 παιδιατρους και μου ειπαν να κοψω για 48 ωρες τον θηλασμο.Μετα απο 2 μερες πηγαμε ξανα και ο ικτερος ειχε φτασει 8.Οσο θηλαζεις να ξερεις οτι δεν θα περασει.7 που εχετε εσεις ειναι μια χαρουλα.Μην αγχωνεσαι καθολου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

michellangelo na sou zhsei to moraki sou!xarika bre!sou euxomai kali loxeia!koritsia mpika prin egrapsa ena katebato kai me petaxse exso:((anyway!na susththoume ki emeis:to onoma mas einai despoina-tsampika,gennithikame 2-3-10 stin eyromedica rodou,3040 ta kila mas kai upsos 51 pontous!spithouraki bgalame ki emeis kai bazoume fisiologiko oro kai pepanthol dokomaste na allaxsete afroloutro nomizo tis fissan einai to pio kalo gia to derma tis koris mou,tora exsartatai apo derma se derma allazei...akoma na prosexete tis koubertoules kai ta mousakia tou mpampa!tha ta poume pali ayrio an prolabo,dioti exo kakomathei ti mikri kai einai oli ti mera agalitsa mou alla na fantasteite den ti xortaino!!!makari na katafero na bro pos mikrainoun oi foto na sas steilo!thelo polu na to moirasto mazi sas!anthropaki kai haroullini ipomoni...emena eixan erethistei oi thiles mou kai mou sistisan tin purelan apo kei kai pera den emfanisa allo problima!kalo brady se oles!filakia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μας!!

Ολίβια και Αθηνά εδώ!!

Η Αθηνούλα μας γεννήθηκε 24 Φεβρουαρίου! Έχασε πάνω από 400 γρ. στο μαιευτήριο, αλλά συνεχίσαμε τον αποκλειστικό θηλασμό... Τελικά δεν πήρε βάρος και έτσι πλέον κάνουμε συνδιαστικό μαμ, στήθος + μπιμπερό!

Είναι το πιο ήσυχο κοριτσάκι του κόσμου! Πολύ κοινωνική και γλυκειά!

Για τα σπιθουράκια μας, καθαρίζαμε καλά το προσωπάκι με χλιαρό νεράκι και μετά βάζαμε κρεμούλα της Frezyderm και έφυγαν!

Κάναμε και κάτι σαν νινίδα στο κεφαλάκι... Για αυτό βάζαμε λαδάκι της Nivea, το αφήναμε 2-3 ωρίτσες και μετά λουζόμασταν καλά καλά! Έφυγε και αυτό! :D

Φιλάκια σε όλα τα όμορφα μωράκια!!!! Να μας ζήσουν, κορίτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΚΛΕΒΩ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΑΣ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΓΚΥΟΥΛΑ ΑΚΟΜΗ!!!

ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΥ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΑΣ

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΓΕΙ!!

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ!

ΣΑΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΑΣ!

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΟΣΑΣΤΕ!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΤΥΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ)

ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...