Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο με αλλεργια...Τι τρωει η μαμα?


Recommended Posts

μπουρεκάκι δεν έβαλα βούτυρο μόνο μαρμελάδα,οπότε θα είναι αλλεργικός σε κάποια φρούτα.Καλά θα κάνεις και πας σε αλλεργιολόγο να σου φύγει κάπως και το άγχος :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 725
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το Βουρυρο καθαρα φτιαχνετε απο γαλα αγελαδος. Τα βιταμ αλτισ βαστ σοφτ κλπ εχουν μεσα καποιος γαλακτοματοποιητες, καπποια εχουν λεκιθηνη σογιας καποια λακτοζι...διαβαστε τις ετικετες, εγω επαιρνα το Αλτισ Σοφτ, συν τοις αλλοις αυτο και το Βιταμ δεν εχουν καθολου τρανσ λιπαρα μεσα.

Καποια ψωμια, συνηθως οσα ειναι γαλλικα, μπριος κλπ εχουν γαλα. Ειχα βρει εναν φουρνο που εφτιαχνε ζυμοτο με προζυμι, βαζουν γαλα για να φουσκωνουν καλυτερα

Συνταγη για ψωμακια, η ψωμια, αναλογα τι θελετε.

1 Φακελακι μαγια σκονι

1/2 κιλο αλευρι, λευκο, σηκαλης η οτι θελετε

χλιαρο νερο- οσο παρει 1-1,5 ποτυρι

αλατι

διαφορα μυρωδικα της αρεσκιας σας, αν θελετε και εφοσον θελετε

Διαλυετε την μαγια σε χλιαρο νερακι και το αφινετε σκεπασμενο κοντα στο καλορηφερ να κανει λιγες φουσκαλες. θελει κανενα μισαωρο

Την βαζετε στην λεκανι με το αλευρι και το υπολοιπο νερο , τα μυροδικα και ζημονετε μεχρι να γινει μια μια μαλακη ζυμη που ομως κολλαει.

Την αφινετε μεσα στην λεκανι, σκεπαζετε με μια πετσετουλα και παλη κοντα στο καλορηφες για κανενα μισαωρο να φουσκωσει.

Πλαθετε χωμακια, αλευρονοντας τα χερια, η τα βαζετε σε μακροσνη φορμα κεικ η σε ταχακι για μαφιν- εγω εκει τα βαζω , τα αφινετε παλη λιγο να ξεκουραστουν και να φουσκοσουν, τα ψυνετε στον φουρνο στον αερα στος 180 βαθμους για κανενα 20 λετο με 30 λεπτα, μεχρι να κανει ωραια κρουστα χρυσαφι.

Εγω παιρνω διαφορα αλευρα και ανακατευω, αν βαλεις αλευρι ολικης η σικαλης να ξερεις οτι δεν φουσκωσει πολυ και θελει ψυχιμο στου 150 βαθμους για λιγο περισσοτερη ωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι, γαλακτοπατοποιητηε δεν ειναι γαλα, ειπαι προσθετες χιλικες οισιες, στις περισσοτερες φορες λεκιθηνη σογιας που χρισημοποιειτε στην μαγειρηκη ζαχαροπλασικη- ειχα καποτε boyfrend τεχονολο τροφιμων..χιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟριτσακια μου

θελω πολλες μερες να γραψω και γω αλλα ολο ι γινεται και δεν τα καταφερνω...

Ειμαι και γω στο γκρουπ των μαμαδων αλλεργιων.. :laugh: !!

Ναι ναι χαμογελο θεελι και οχι στεναχωρια!!

Στην αρχη ακι γω τα χα παιξει...εμετους,εκζεμα,κλαμμα,αιμα στα κακακια

...τωρα ,εμτα πο εξι μηνες αποχης,το μωρακι μου ειανι πολυ καλα..οσο εγω δεν βαζω στο στομα μου τιποτα που να χει τη παραμικρη σχεση με γαλα και τα παραγωγα του...εννοειται ουτε και μοσχαρι!

επιπλεον κομμενα εχω τοπορτοκαλι..κοκκινει το πωπουδακι της και αρχιζει το αιματακι.

η φιλη αναστασια ξερει καλά!! B)

Εχω ανακαλυψει επισης προβλημα σε ολα τα λευκα ψωμια και κυριως σε οσα δεν περιεχεται προζυμι.

τρωω μονο μαυρο ολικης και πολυσπορο (με επιλογη απο συγκεκριμενο φουρνο)

Αυτος τους 6 μηνες εχω αντικαταστησει τα γλυκα για τα οποια τρελλενωμουνα με δικες μου εμπνευσεις και παραλλαγες.

Πρωτη και καλυτερη το κεηκ!!

Αντικαθιστωντας το γαλα με οποιο χυμο θελετε..ακομα και αμιτα μοσιον!

Και το βιταμ με μινερβα χωριο...εχει πανω την ελια!

κακκαο βαζω της ΙΟΝ ..δεν ειναι πολυ δυνατο και δε τη πειραζει!!

Βγαζω απο το μειγμα 12 κουταλιες κια τις ανακατευω με 3 κακαο..μουρλια!

Προσοχη..οχι βανιλια για αρωματικο..ξυσμα απο πορτοκαλι ή λεμονιή λαιμ ή κίτρο!

Τα μυστικα μου για να πετυχει και να γινει πιο υγρο και αφρατο???

Βαζω περισσοτερη ζαχαρη...3φλυτζανια του τσαγιου..και τοχυμο..300 μλ..

το ψηνω για μια ωρα στους 180 και για 5 λεπτα στο τελος στους 200!

Επισης ο χαλβας του χαιτογλου δεν με πειραζει καθολου και το νεο ταχινι με κακαο (αλλα και αλλες γευσεις..καποια κοπελα το ανεφερε νομιζω)

χαλβας σιμιγδαλενιος πολυ καλος!!

αλλα και κεηκ μηλου..αν σας ενδιαφερει θα σας γραψω αναλυτικα τη συνταγη..ευκολοοοοοοοοοοοο!!

Απο ξηρους καρπους ΔΕΝ τη πειραζει το αμυγαδαλο.

ετσι περνω και γω καραμελωμενα αμυγδαλα..ταπουλανε φρεσκοτατα (για οσες ειναι απο θεσσαλονικη) εξω απο το ΠΡΑΓΤΙΚΕΡ ...!

τι αλλο ,τι αλλο!!!α!

Απο αλλαντικα εχω ανακαλυψει καποια που εγγυημενα δεν τη πειρζουν μη τα γραψω ομως ετσι ενοιχτα κι αθεωρηθει διαφημηση ηδη εγραψα για καποια κασι μπορει να μην κανει.

οποια θελει να της στειλω πμ

αυτα προς το παρον ..και συνεζιζουμε οτι θυμαμαι θα μπαινω να το γραφω!

φιλακια προς το παρον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα :) Πείτε μου αν μπορείτε τη γνώμη σας εσείς που είστε πιο έμπειρες με τις αλλεργίες...

Έχω 10 μέρες που απέχω από γαλακτοκομικά γιατί η μικρή εμφάνισε βλέννη στα κακά. Από την 5η κι όλας μέρα σταμάτησε η βλέννη... Είναι δυνατόν να σταμάτησαν τα συμπτώματα τόσο γρήγορα ή είναι τυχαίο και τελικά τσάμπα κάνω αποχή?

Ρωτάω γιατί κάπου διάβασα να λέτε ότι θέλει 4 εβδομάδες να αποτοξινωθεί το μωρό... Μήπως τελικά την είχε πειράξει κάτι άλλο που όμως δεν το έχω ξαναφάει?

Αν φάω σήμερα κάτι με γάλα -όπως το παγωτάκι που έχω στην κατάψυξη 2 εβδομάδες τώρα :P - μετά από πόσες μέρες θα δείξει αν την πείραξε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε μαγδα;;;;;;;;;;χαχαχαχααχα

λοιπον κανει 2 βδομαδες να φυγει η αλλεργιογονος ουσια...ομως αυτο δεν σημαινει οτι θα βλεπεις και βλεννη στα κακα για 2 βδομαδες...

και απο την ωρα που θα φας το παγωτακι(μην το φας)το πιο πιθανο ειναι οτι θα το δεις στο μωρο μετα απο ενα 24 ωρο η μεχρι 3 μερες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cesilia σε ευχαριστούμε για την συνταγή!foulinaki στείλε μας την συνταγή για κέικ μήλου!

βρε κορίτσια θ ατρελαθώ,πήρα την παιδίατρο τηλ και της είπα για την βλέννη στα κακά του μικρού και μου είπε ότι αποκλείεται να είναι αλλεργία και μήπως είναι κρυωμένος και κακώς έκοψα τα γαλακτοκομικά! :S:side::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα μαγδα και εγω που εκοψα τα παντα οταν φουντωσε τοεκζεμα εκανε 2 ευδομαδες συν κρεμες, ειδικα σαπουνια κλπ για να δω αποτελεμσα...μια μικρη μειωση. Ειναι σχετικο, γνωμη μου παντως ακομα φην το φας το παγωτο, περιμενε μεγαλονοντας.

Bembini εσυ περιμενε λιγακι, αν ειναι μονο βλενη μπορει να ειναι απο κατι αλλο κατσε να δεις λιγο ακομα αντιδρασεις, παντως ψυφιζω αλλεργιλογο δαγκοτο. Καλη χρυση η παιδιατρις μας, αλλα μετα που καναμε τα τεστ και ακολουθησαμε καποιες οδιγιες του αλλεργιολογου ειδα διαφορα και μαλιστα αισθητη διαφορα.

Παντως εγω εφτιαχνα και μηλοπιτακια με φυλλο, στρουντελ κλπ.

Οσα κοριτισα τωρα βλεπουν και στο ψωμι...να προσεξουν λιγο μηπος τα μωρακια ειναι αλλεργικα και στην γλουτενη- στο λευκο αλευρι υοαρχει πολλυ.

και ναι ορισμενα φρουτα, φαινομενικα αθωα, πχ δαμασκινα βερικοκα, μπορουν να ειναι αλλεργικα, τουλαχιστον σε μωρα που κανουν δερματικες αλλεργιες.

Εμενα παντως μου αρεσει το ταχινι με πρεβιοτικα, ειναι πολυ μνιανμμμμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

Καλησπέρα :) Πείτε μου αν μπορείτε τη γνώμη σας εσείς που είστε πιο έμπειρες με τις αλλεργίες...

Έχω 10 μέρες που απέχω από γαλακτοκομικά γιατί η μικρή εμφάνισε βλέννη στα κακά. Από την 5η κι όλας μέρα σταμάτησε η βλέννη... Είναι δυνατόν να σταμάτησαν τα συμπτώματα τόσο γρήγορα ή είναι τυχαίο και τελικά τσάμπα κάνω αποχή?

Ρωτάω γιατί κάπου διάβασα να λέτε ότι θέλει 4 εβδομάδες να αποτοξινωθεί το μωρό... Μήπως τελικά την είχε πειράξει κάτι άλλο που όμως δεν το έχω ξαναφάει?

Αν φάω σήμερα κάτι με γάλα -όπως το παγωτάκι που έχω στην κατάψυξη 2 εβδομάδες τώρα :P - μετά από πόσες μέρες θα δείξει αν την πείραξε?

κοριτσαρα της μικρης μου εκανε οντως αρκετο καιρο να εξαφανισθει εντελως.

αλλα μια ειχε μαι δεν ειχε.

μετα πο 3 περιπου εβδομαδες σαταμτησε εντελως !

τωρα αν φαω κατι που εχει τα αλεργιογονα θα βγαλει στο τριτο στη σειρα παμπερς (κακα) και θα φουντωσει το εκζεμα μεσα στις επομενες ωρες!

Εγω λεω να συνεχισεις την αποχη για 2 βδομαδες ν αδεις πως θα παει και μετα κανε ενα τεστ 2-3 φορες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini έγραψε:

cesilia σε ευχαριστούμε για την συνταγή!foulinaki στείλε μας την συνταγή για κέικ μήλου!

βρε κορίτσια θ ατρελαθώ,πήρα την παιδίατρο τηλ και της είπα για την βλέννη στα κακά του μικρού και μου είπε ότι αποκλείεται να είναι αλλεργία και μήπως είναι κρυωμένος και κακώς έκοψα τα γαλακτοκομικά! :S:side::blink:

Κοιτα καποιες φορες που ειναι αρρωστα και ακνουν διαρροιες ενδεχεται να κανουν ραγαδα στον πρωκτο και ν απροκληθει αιματακι..

ομως οταν τα κακα ειναι κανονικα τοτε το πιθανοτερο ειναι η αλλεργια ή κατι που εφαγες και δε το χαμπαριασες.

δεν εινα ικαι τοσο αδυνατο να φαμε κατι που να περιεχει εστω και σε μικρη ποσοτητα αλλεργιογονα!

μην αγχωνεσαι ακι παρακολουθησε το.

και μενα παντως εχει εμφανισει αιματακι ΚΑΙ απο κρυωμα.

αλλα αλλο το να αλλο το αλλο!

το κεηκ μηλου στην επομενη επισκεψη...ειναι σλουρπ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΕΗΚ ΜΗΛΟΥ

4 ΜΗΛΑ μετρια (τα κοβω σε κυβακια και τα βαζω σε ενα μπωλ με λιγο λεμονι)

4 αυγα ή αν ειναι μικρα 5! (τα χτυπαω καλα καιριχνω και 2 κουπες ζαχαρη και τα ανακατευω ολα καλα)

1 και 1/2 κουπα λαδι ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΟΥ

3 ΚΟΥΠΕΣ ΑΛΕΥΡΙ (για ολες τις χρησεις|)

2 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ γλυκου μπεκιν παουντερ

1 κουτ.γλυκου καννελα (κοφτο)

τα ανακατευω με ενα κουταλι καλα και αφου στραγγιξω τα μηλα

οσο περισσοτερο γινεται να φυγουν τα νερα ,ριχνω και τα μηλα μεσα.

αλοιφω το ταψι με ενα πινελο με λαδι και μετα με αλευρι και ριχνω ολο το μειγμα μεσα

Ψηνω το κεηκ στους 180 βαθμους για 1 ωρα και 20νλεπτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

ρε μαγδα;;;;;;;;;;χαχαχαχααχα

:blush::blush::blush:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απ'ότι κατάλαβα πρέπει με βαριά καρδιά να το αφήσω κι άλλο το παγωτάκι μου να περιμένει (εννοείτε δεν αφήνω τον άντρα μου να το ακουμπήσει χεχεχεχε :P ).

Πότε τις ξεπερνούν συνήθως τις αλλεργίες?

Μπουρεκάκι εσένα ο μεγάλος σου έχει ακόμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

bourique1983 έγραψε:

:blush::blush::blush:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απ'ότι κατάλαβα πρέπει με βαριά καρδιά να το αφήσω κι άλλο το παγωτάκι μου να περιμένει (εννοείτε δεν αφήνω τον άντρα μου να το ακουμπήσει χεχεχεχε :P ).

Πότε τις ξεπερνούν συνήθως τις αλλεργίες?

Μπουρεκάκι εσένα ο μεγάλος σου έχει ακόμα?[/quote:184fykml]

αρε μαγδα πολυ γελαω καθε φορα που γραφεις...

λοιπον εγω θα σου ελεγα να αφησεις τον αντρουλη σου να φαει το παγωτακι σου γιατι θα μπαγιατεψει...

συνηθως η αλλεργεια μετα το πρωτο χρονο υποχωρει...ετσι εγινε στο πρωτο μου γιο,αλλα ηταν πολυ ηπια...

τωρα σε αυτον μας βλεπω να ξεπερναμε τα δυο και αν θα φυγει..

εχω σημερα αλλεργιολογο...θα μπω να σας γραψω τα νεα μου το βραδυ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε συναγωνιστριες?ελπιζω να αντεχετε! :)

Γιωτα(σαβρο) σου απαντησαν τα κοριτσια!

σχεδον ολα τυπου βιταμ με την ελια ειναι οκ!εκεινο με το καλαμποκι δεν ξερω!τα αλλα κακαααα βουτυρακια! :P

Γιωτα (μπουρεκακι μιαμ!) με το καλο να μας πεις οσο πιο ευχαριστα νεα μπορεις!!! :kiss:

Φουλινακι μου ευχαριστουμε για τις ιδεες κ τη συνατγη!βρε φιλεναδα...αν αντι για λαδι βαλεις βουτυρο ειδικο κανεις αυτο που εγω ονομασα μηλοπιτα!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :woohoo: :woohoo:

κ γτ οχι βανιλια?εγω χρησιμοποιω...δεν κανει?

Μαγδα γελασα πααααρα πολυ με το "εννοειτε δεν αφηνω τον αντρα μου να το ακουυμπησει" :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

κρατα το μεχρι να σταματησεις το θηλασμο! :woohoo:

μηνες?χρονια?εκειει το παγωτο! :laugh: :laugh: :laugh:

bembini τελικα εβγαλες ακρη?

δεν εχετε αλλεργια?

τι ειναι δλδ? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασουδι μου μιαμ μιαμ...αληθεια???

Ειναι η ιδια συνταγη?

χιχιχι! τα μεγαλα πνευματα ;)

βεβαια εμενα δεν το λες μηλοπιτα ειναι φουσκωτο οπως το κεηκ

:laugh:

ξερω και μια για ταχινοπιτα την οποια θα τη γραψω καποια στιγμη

την εχω φαει αλλα δεν την εχω κανει η ιδια...ειναι πολυ νοστιμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

H μηλόπιτα ή το μηλοκέικ πάντως μυρίζουν μέχρι εδώ!!!!

:P:P:P

Όταν συνέλθει το στομάχι μου θα το-τα δοκιμάσω!!!!!

tι επαθε το στομαχακι?

αρρωστησες?περαστικουλια!!!

λινακι περιμενω!μαρεσει

το ταχινι! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας κοριτσάκια μου!anastasia δεν έβγαλα άκρη θα τον πάω τον μικρό την Παρασκευη να τον εξετάσει πάντως η βλέννη συνεχίζεται και με πράσινα κακάκια σήμερα.

Μπουρεκάκι τι έγινε με τον αλλεργιολόγο;

foulinaki οι συνταγές σου σκίζουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΕΜΒΙΝΙ

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ευχομαι να πανε ολα καλα με το μικρακι σου και να τη βρειτε την ακρη...

σας παραθετω κατευθειαν τη διευθηνση για την ταχινοπιττα της αργυρως

ειανι πεντανοστιμη μιαμ - μιαμ!

http://webtv.antenna.gr/webtv/watch?cid ... gbq_h_u%3d

ευχομαι να το εβαλα σωστα το λινκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...