Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο με αλλεργια...Τι τρωει η μαμα?


Recommended Posts

Πολλα μωρακια εμφανιζουν καποιες αλλεργιες τον πρωτο

χρονο(ή χρονια) της ζωης τους...

Γαλακτοκομικα,ξηροι καρποι,πορτοκαλι,μοσχαρισιο κρεας κλπ οι συνηθεις υποπτοι!!!!

Δλδ ενα μεγαλο μερος τροφων που τρωμε σχεδον καθημερινα! :woohoo:

ΛΟΙΠΟΝ????Τι θα φαει μια μανουλα που θηλαζει????? :woohoo: :woohoo:

Αυτη ηταν η 1η μου απορια(με απελπισια στο βλεμμα ξεφυσουσα σαν τη φαλαινα!! :woohoo: :laugh: :laugh: :laugh: κ ταυτοχρονα επρηζα τους παντες! :P )...

Μετα απλως προσαρμοστηκα!

Βρηκα πολλες συνταγες που δεν περιεχουν γαλα,πηρα μαργαρινη φυτικη κ...Αλλαξα διατροφικες συνηθειες! ;);)

Τι θα λεγατε να δωσουμε ιδεες κ συμβουλες η μια στην αλλη???Ακομη κ να μοιραστουμε την...απελπισια μας! :laugh: (ή την πεινα μας!! :P )

ΥΓ 1.ξερω πως ισως εχω βαλει το θεμα σε λαθος ενοτητα αλλα...μωρα ειμαστε κ εμεις! :laugh:

ΥΓ 2!ΣΟΚΟΛΑΤΑ-ΝΟΥΤΕΛΑ-ΠΙΤΣΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΤΕ ΑΛΛΑ Η ΤΣΑΧΠΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ!!! :laugh: :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 725
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναστασια με ποια μορφη σας εμφανηζει τις αλλεργιες;;;;;

Εχει μονο στο αγελαδινο γαλα η και σε αλλα.

Κοιτα εμενα το εμφανηζε στην αρχη με εντονα εντερικα προβληματα, αερια κλπ. Μετα με την μορφη εκζεματος.

Εγω βολευτηκα με τυρια.

Ως επι το πλειστον τα ελληνικα τυρια φτιαχνονται απο αιγοπρποβειο γαλα οποτε ειναι σαφαλες να τα τρως. Εγω εφτιαχα πιτσα χωρις αλλαντικα και την τσακιζα- σορρυ αλλα παρολο που δεν τρελαινομαι για γαλα και γιαουρτι- μπλιαξ- τα τυρια τα λατρευω.

Επισης ετρωγα μικρες ποσοτητες σοκολατας μπιτερ αλλα αυτην με την υψηλη περιεκτικοτητα σε κακαο.

Πλεων μετα απο 8,5 μηνες μπορω να ποιο ενα ποτιρη γαλα η να φαω ενα σοκολατακι η γλυκακι χωρις αμεσες επιπτωσεις στο μωρο...αλλα αμα το παρακανω φουντωνει αμεσως.

Επυσης δεν τροω πορτοκαλη- ουτε βαζω στην φρουτοκρεμα του- γιατι του κανει συγκαμα- παλη δεν τρελαινομαι ..αλλα τα μανταρινια μου ελειψαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια..σας γραφω να ομοιοπαθουσα..2 παιδιων...τον πρωτο μου τον θηλασα μονο 2 μηνες και ετρωγα τα παντα...παρολα αυτα ειχε αλλεργεια την οποια ανακαλυψαμε μετα :( ...υποχωρησε στον πρωτο χρονο της ζωης του...

τωρα στο δευτερο γιο...εχει τρελη αλλεργεια και την εχει παρουσιασει με ολους τους τροπους...βλενη με αιμα στα κακα,εκζεμα,πρωκτιτιδα,ραγαδα πρωκτου,καουρες,μεγαλη παλινδρομηση...

εγω εχω ταραξει τα γλυκα του κουταλιου...φτιαχνω κεικ χωρις γαλα και με φυτικη μαργαρινη...

αλλα πολλες φορες θελω να φαω σοκολατα...μου τρεχουν τα σαλια μιλαμε :(

εσας εχουν αλλεργεια στα ψαρια;;;;εγω δεν εχω δοκιμασει ακομα....

παντως πρεπει να προσεχουμε παρα πολυ...πηρα να φαω πατατακια τα απλα(με το αλατι)ετρωγα-ετρωγα...οσπου ο μικρος ξεκινησε να εχει πολλα συμπτωματα αλλεργειας...και οταν τελικα μου εκοψε να δω τα συστατικα διαπιστωσα οτι ειχε μεσα γαλα :blink::blink::blink:

περιμενω καμοια συνταγη για γλυκο χωρις γαλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρεκακι μου μηπως μπορεις να βαλεις τη συνταγη?με ειπε η παιδιατροσ να τη δινω κεικ σαν σνακ κ εχει αλλεργια η μικρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα αν ειναι ΟΚ απο πορτοκαλι αντι για γαλα βαζε πορτοκαλαδα φυσικη, η στυμενο πορτοκαλι. Δεν γυνετε τοσο φουσκοτο αλλα ειναι πολυ νοστιμο.

Επισης μπορειτε να τρωτε συροπιαστα- αλλα με ελαιολαδο προσοχη απο που τα αγοραζετε.

Να ξετερε επισης οτι τα περισσοτερα αλλαντικα εχουν και αυτα μεσα γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπισκοτακια βρώμης

(καταλληλα και για παιδακια )

2 φλιτζάνια νιφάδες βρωμης

1 κουταλακι μπεικιν

3 μπανανες πολτοποιημένες

1/4 φλιτζανιου ηλιελαιο

1/2 κουταλακι κανελα

1/2 φλιτζάνι αμυγδαλα τριμμένα (προαιρετικά)

1/2 φλιτζάνι σταφίδες (προαιρετικά )

Τα ανακατευεται ολα μαζι , ριχνετε κουταλιες σε ενα ταψι (καλυτερα με λαδοκολα) και ψηνετε σε προθερμασμενο φουρνο για 15 λεπτα περιπου στους 170 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xρυσα δεν καναμε τεστ αλλα δεν τρωω κανενα γαλακτοκομικο...

Μου ειπε ο παιδιατρος να κοψω και αιγοπροβεια,το εψαξα κ λιγο στο νετ κ αποφασισα να απεχω απο ολα για να ειμαι σιγουρη!

Θα μου αρεζε πολυ ομως να τρωω γραβιερες κ φετα :( ...Αλλα..Ειπαμε!Δεν πειραζει! ;)

Κουβερτουρα επισης ΔΕΝ τρωω γτ εχει ιχνη ξηρων καρπων! :blink:

Σκεφτομαι μετα τον 7ο να αρχισω ξανα τα "απαλα'!!Κουβερτουρα κ αιγοπροβεια....Αφου μπουμε για τα καλα στις στερεες κ δω πως παει! ;)

Γιωτα(καλα θυμαμαι?) καταρχην...Περαστικα σας!Ελπιζω να ειναι καλυτερα με την αποχη!

(Στα ψαρια δεν νομιζω... :huh: )

Κ εγω τετοια τρωω...

Γλυκα κουταλιου

Ταχινομελο(καποια μωρα νομιζω εχουν προβλημα και με το σουσαμι)

Χαλβα(προσοχη παλι στα ιχνη)

Επισης κουλουρακια-cookies-κεικ με φυτικη μαργαρινη...

Μπορουμε βεβαια να φτιαξουμε κ σιροπιαστα γλυκα!!!Ραβανι,σαμαλι κλπ!!(ΜΙΑΜΜΜ!!!)

Στο πορτοκαλι εχεις παρατηρησει αλλεργια???

Να γραψω καμια συνταγη για ραβανι???

ΥΓ.Οποια γνωριζει ας μας διορθωσει αν λεμε κατι λαθος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι και το Αιγοπροβειο..

Αν υπαρχει αλλεργαι εινα στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος. ΕΡκτος αν εχει αλλεργια στην λακτοζι.

Αλλα και παλη γιατι να σου πει να κοψεις σχεδον τα παντα.

Σε αλλεργιολογο πηγατε;;;;

Εχει εναν πολυ καλο στο Ιπποκρατειο- οσο το μισω αυτο το νοσοκομειο, παντα εκει καταληγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια καλα θυμασαι...γιωτα :)

λοιπον εμεις δεν εχουμε αλλεργεια στο πορτοκολι....οποτε και τρωω...οχι ομως μεγαλες ποσοτητες..το πολυ 2..

κοριτσια εμενα μου παρουσιασε αλλεργια και στο χαλβα :( βεβαια ηταν με κακαο...λετε να το πειραξε αυτο :huh:

εμενα μου ειπε η γιατρος να μην τρωω ουτε προιοντα σογιας ουτε και απο αιγοπροβειο γαλα...γιατι οταν εχουν αλλεργια στην μια πρωτεινη μπορει να εχουν και σε αυτη...

γλυκα σιποπιαστα τρωω...ραβανι,σαμαλι και πεντεσπανι(απιστευτο γλυκο)

γιωτουλα παρε μια φαριναπ και δες την συνταγη και αντι για γαλα βαλε χυμο πορτοκαλι και αντι βουτηρου να εγω βαζω το βιολογικο βιταμ,γιατι εχει φυτικα ελαια...βαζω και κομματακια απο φουντουκια...

λαλα σε ευχαριστουμε για την συνταγη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υλικά

1 φλιτζ. βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου (βιολογικο βιταμ)

1 1/2 φλιτζ. ζάχαρη

4 αυγά

2 βανίλιες

4 φλιτζ. αλεύρι σκληρό

1 κουταλιά μπέικιν πάουντερ

1 φλιτζ. χυμο πορτοκαλιου

Εκτέλεση

1. Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180C.

2. Βουτυρώνουμε και αλευρώνουμε μία φόρμα κέικ.

3. Βάζουμε σε ένα μπολ το βούτυρο και το χτυπάμε με το μίξερ μέχρι να μαλακώσει. Προσθέτουμε τη ζάχαρη και χτυπάμε μέχρι να γίνει το μείγμα λείο.

3. Κοσκινίζουμε μαζί το αλεύρι και το μπέικιν πάουντερ. Προσθέτουμε στο βούτυρο ένα-ένα τα αυγά χτυπώντας στο μίξερ συνεχώς.

4. Προσθέτουμε το αλεύρι εναλλάξ με το χυμο πορτοκαλιου, χτυπάμε για να γίνει το μείγμα λείο, ρίχνουμε το μείγμα στη φόρμα ομοιόμορφα και ψήνουμε για 1 ώρα περίπου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Γιατι και το Αιγοπροβειο..

Αν υπαρχει αλλεργαι εινα στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος. ΕΡκτος αν εχει αλλεργια στην λακτοζι.

Αλλα και παλη γιατι να σου πει να κοψεις σχεδον τα παντα.

Σε αλλεργιολογο πηγατε;;;;

Εχει εναν πολυ καλο στο Ιπποκρατειο- οσο το μισω αυτο το νοσοκομειο, παντα εκει καταληγω

Κατι μου ειχε πει(που δεν το συγκρατησα :blush: )για το...βαρος καποιου συστατικου αυτων των προιοντων...?ποιο βαρος δε θυμαμαι!το ειδικο?? :huh::huh::huh:

επισης διαβασα για συγγενεις αλλεργιες που προκαλουνται απο αυτα!

δεν πηγα σε αλλεργιολογο 1ον γτ εμφανιζεται μονο δερματικα(δλδ ελαφριας μορφης απ'οτι μου ειπαν)κ 2ον γτ λενε πως πιθανοτερο ειναι να μην φανει στα τεστ το ππαγματικο αποτελεσμα... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα να προσεχεις κ το βιολογικο βιταμ που λες...αν

εννοεις ενα bio που εχω στο νου,εχει κατι απο βουτυρο!

ελπιζω να εχεις δει τα συστατικα! ;)

επισης...για το κακαο δεν εχω ακουσει τπτ...ομως ο χαλβας μπορει να εχει ιχνη ξηρων καρπων... :huh: αλλα εσυ λες βαζεις φουντουκια στο κεικ οποτε....δεν ξερω! :)

Λαλα τα μπισκοτακια κανουν κ για μεγαλα μωρα?! :blush::P

Να σας πω οτι για αλμυρο σνακ τρωω κριτσινια(αυτα με τα σπορακια!)

η ψωμι με παστα ελιας!

μερικα πατατακια δεν περιεχουν τυρι ή γαλα!κ τα φουντουνια ειναι οκ!βεβαια....σαβουρες!!!αλλα κατι πρεπει να σαβουριασουμε κ εμεις! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια τα εχω δει τα συστατικα του και ειναι οκ...τι να πω...

οσο για τα πατατακια εννοω τα λαις και τα ραφλες..εχουν γαλα :(

αλλα τα φουντουνια δεν τα ειχα σκεφτει...σαβουρα οντως αλλα να μην φαμε και εμεις μια...εχω πηξει στα υγιεινα..μπροκολο,κουνουπιδι,κοτοπουλο,κριτσινια,σκετα δημητριακα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια φιλη μου που θηλαζε και τα παιδακια της και τα δυο ειχαν αλεργια προσεχε ακομα και την ετικετα στοο ψωμι του τοστ και σε πολλα παρα πολλα προιοντα που νομιζουμε οτι δεν περιεχουν γαλα ας πουμε για παραδειγμα κρυβονται μικροποσοτητες και οπως και ιχνη ξηρων καρπων !! μεγαλη προσοχη θελει τελικα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

αναστασια τα εχω δει τα συστατικα του και ειναι οκ...τι να πω...

οσο για τα πατατακια εννοω τα λαις και τα ραφλες..εχουν γαλα :(

αλλα τα φουντουνια δεν τα ειχα σκεφτει...σαβουρα οντως αλλα να μην φαμε και εμεις μια...εχω πηξει στα υγιεινα..μπροκολο,κουνουπιδι,κοτοπουλο,κριτσινια,σκετα δημητριακα

ετρεξα στο ντουλαπι μου να τσεκαρω τα σαβουροπατατακια μου!!!!!

τα απλα ραφλες λενε μονο διαλεχτες :laugh: πατατες,φυτικο λαδι!

εννοεις εχουν γαλα αλλα....δεν το γραφουν? :dry:

ή μηπως πηρες με γευση ή ριγανη?

κ ξερεις εεε?

η στερηση φερνει μανια!!!!!!εγω σπανια ετρωγα τετοιεςβλακειες;!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον δικιο εχεις...τα κοιταξα παλι εχω αυτα με την ριγανη..και γραφει οτι η ριγανη περιεχει γαλα :blink::blink: θα μας τρελανουν...

και εγω αναστασια πριν σπανια ετρωγα....αλλα τωρα...

οσο για γλυκα δεν τα γουσταρα καθολου...τωρα και παστα τρωω :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η γνωμη μου ειναι ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

το δικο σας γαλα δε κανει για τα μωρα σας... :ohmy:

μη τα ταλαιπωρητε αλλο...ζητω το ξενο B):S:P

ε πλακα κανω :P:P:P:P

ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα... :kiss:

μακιαααα!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

η γνωμη μου ειναι ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

το δικο σας γαλα δε κανει για τα μωρα σας... :ohmy:

μη τα ταλαιπωρητε αλλο...ζητω το ξενο B):S:P

ε πλακα κανω :P:P:P:P

ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα... :kiss:

μακιαααα!!!!!!!!!!!!

ΖΗΤΩ..ΖΗΤΩ...ΖΗΤΩ...ΖΗΤΩ... :laugh: :laugh: :laugh:

πλακα,πλακα...ολοι ετσι μου λενε...τι το ταλαιπωρεις το μωρο και δεν το δινεις ξενο για να ηρεμησει....τα νευρα μου :angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θουλη μου :laugh: :laugh: :laugh: :kiss::kiss::kiss:

Γιωτα αστους να λενε!!!Εμεις κανουμε ειδικη διατροφη αλλοι γινονται ..."δυσκοιλιοι'!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Να γραψω καμια συνταγη για ραβανι???

Ναι! Ναι! :)

Εγώ ξεκίνησα δοκιμστικά αυτή την εβδομάδα αποχή από τα γαλακτοκομικά και ήδη παρουσιάζω συμπτώματα στερητικού συνδρόμου :S

Χτες που διαπίστωσα ότι δε μπορώ να πλέον να φάω μοσχαράκι με πουρέ παραλίγο να βάλω τα κλάμματα. Ένα ολόκληρο σακουλάκι πατατάκια έφαγα μετά για να συνέλθω :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Χθες ειπα μια βλακεια!!!

Οτι τα φουντουνια ειναι οκ!!!

Ναι...ειναι οκ σαβουρα αλλα περιεχουν φουντουκοπαστα κ φυστικοπαστα!!!!! :laugh:

Οποια δεν τρωει ξηρους καρπους να τα αποφυγει!!!

Επισης συνταγη για ραβανι θα γραψω αφου το φτιαξω γτ εχω 2 κ δε θυμαμαι ποια ειναι η καλη!!! :blush::P

Συνταγη για μηλοπιτα εχω ευκαιρη!!!!

250γρ φυτ μαργαρινη

4 αυγα

1 κουπα ζαχαρη

2,5 κουπες αλευρι(για ολες τις χρησεις ή κ φαριναπ)

2βανιλιες

1κγλ μπεικιν

οση κανελλα θελουμε!

4 μεγαλα μηλα(εγω βαζω 5!)

ολα εκτος απο μηλα στο μιξερ,

τα μηλα κομμενα μικρα κομματακια

ανακατευω με ζυμη κ ψηνω στους 180 αερα μεχρι να βγαινει στεγνη οδοντογλυφιδα!(περιπου μιση ωρα-40λ)

Αντε δωστε καμια ιδεα ντεεεε! :P:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις δεν τρωμε ουτε αυγο ,τυπωσα τη συνταγη της Λαλα κ θα την δειξω στην παιδιατρο γ να μου πει το οκ,τελικα σαν σνακ τρωει μπανανα,πολυ μπανανα ρε παιδι μου,αφου ειπατου παππου να βγαλει τις ελιες και να βαλει μπανανιες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλη εχω τσακισει τις ρυζογκοφρετες.

Για τον μικρο παιρνω αναλατες απο του Κωσμα στο κεντρο αλλα για μενα παιρνω κατι βιολογικες απο τα ΣΜ και τις τροω αβερτα αντι για ποπ κορν.

Ειδικα τωρα που κανω διαιτα τροω ενα πακετο την ημερα.

Επισης επειδη δεν μπορω να ποιω καφε χωρις σοκολατακι το εχω γυρησει στα τσαγια.

Εχω αναλακυψει ενα μαγαζι στην Ν. Πολητεια που εχει φερει κατι απιστευτα τσαγια...μνιαμ...σημερα πινω ενα που λεγετε αυγη του καλοκαιριου..κατι τετοιο.

Ναι εκτος ;ςπο το ψωμι για τοστ και καποια αλλα ψωμακια οπως το μπριοσ εχουν γαλα οποτε προσοχη. Και φυσικα παρα μα παρα πολλα αλλαντικα ειδικα κατι γαλοπουλες και ζαμπον.

Αναστασια ναι αν το εμφανηζει ελαφρα και μονο δερματικα δεν θα δειξει και πολλα, ουτε τα ρασ τεστ ουτε το τεστ για ανοσοσφαιρινες. Αλλα απο την αλλη μπορει να ειναι αλλου ειδους αλλεργια.

Εγω παντως λεω να πας και σε αλλεργιολογο.

Δεν ειναι πολλοι στην Θεσσαλονικη αλλα αμα θες εχω την λιστα με οσους ειανι μελη της Πανελληνιας ενωσης.

Δεν ξερω ποιος ειναι ο καλυτερος- εμεις πηγαμε μονο σε ενασ συστημενοι απο την παιδιατρο μας.

Εμας το τεστ για ανοσοσφαιρινες εδειξε αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα εμας ηταν αρνητικες οι εξετασεις,τα ραστ τεστ δηλαδη αλλα με το που αλλαξαμε τη διατροφη της αμεσως εβαλε βαρος και καταληξαμε στην αλλεργια,δεν ηξερα οτι το ψωμι τοστ εχει γαλα μεσα κ το ταιζα το μωρο :( γιαυτο λες μου φενεται δεν εβαλε πολυ βαρος παλι (με το ματι την Παρασκευη παμεγ ζυγισμα) της εκανα κακο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα παρατησες το νεσπρεσακι? :woohoo: :woohoo: :laugh:

θα περιμενω λιγο ακομη κ μετα θα δοκιμασω τα αιγοπροβεια!

ειναι πολυ καλα το δερματακι της οποτε συνεχιζω ετσι! ;)

αν αποφασισω θα σου πω για αλλεργιολογο!!!

ρυζογκοφρετα δεν εχω δοκιμασει...οταν παω καρφουρ!

ειναι στο διαδρομο με μπισκοτα?

Γιωτακι μου μη λες χαζα!

ακου της εκανες κακο....κοψε το ψωμι για τοστ κ ολα οκ!

κ κατσε να ζυγιστειτε πρωτα!!!

ασε που δε γινεται καθε μηνα να βαζει 600-700γρ,...ειναι μεγαλο κοριτσακι!!!!!!!!

φιλια στη μουριτσα της! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...