Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο με αλλεργια...Τι τρωει η μαμα?


Recommended Posts

NAI μας το γραφουν το γαλα της ,πινει το αλμιρον πεπτι αλερτζι κερ ειναι πιο φτηνο,λεω να το χρησιμοποιεις σαν δικαιολογια στους εξυονακιδες που σου λενε οτι φταιει το γαλα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 725
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

bembini έγραψε:

bourique και lovie ευχαριστώ πολυ!

μπουρεκάκι μην σκας και εμένα τα ίδια μου λένε ότι για να έχεις γάλα πρέπει να πίνεις γάλα! :blush::S:ohmy:

αλήθεια απο λαχανικά τι τρώτε βρε κορίτσια;δηλ κολοκυθάκι,μπρόκολο όπως λέει και το μπουρεκάκι και παντζάρια τρώτε ή δεν κάνει;;;

εγω τρωω τα παντα απο λαχανικα! ;)

Α!!!δε θυμαμαι αν το διευκρινησα!

τα αλλαντικα στην πλειοψηφια τους περιεχουν γαλα!

προσοχη στα συστατικα λοιπον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι παιδια, η Αναστασια εχει δικιο, σχεδον ολα τα αλλαντικα και ειδικα γαλοπουλες και πολυ επεξεργασμενα εχουν μεσα γαλα.

Αν ντε και καλα προτιματε αλλαντικα, σαλαμι αερος και χωριατικα λουκανικα δεν εχουν γαλα. τα λουκανικα τ. Φρανκφουρτης ειναι φισκα στο γαλα.

Και εγω απο λαχανικα τροω σχεδον τα παντα, παρατηρησα μονο οτι κουνουπηδι και μποροκολο του φερνουν αερια, και μερικα οσπρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρωτησα την παιδιατρο γ το γαλα στην γαλοπουλα κ μου ειπε οτι ειναι ιχνη κ συνηθως γαλακτοποιητες κ δεν πειραζουν... τι να πω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω δεν ξερω. Ισσος για περιπτοσεις σαν και εμας που πλεων δεν ειναι τοσο μεγαλη η αλεργια να ειναι ΟΚ, αλλα για βαριες περιπτωσεις σαν εσας η να βγαζει αιμα απο τα κακα τι να πω.

Αμα ξαναπαμε στον Σιδηροπουλο- τελη μαιου που χρονιζει ο μικρος θα τον ρωτησωμκαι εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ο μικρος μου εκανε αλλεργια και στους ξηρους καρπους...απο βδομαδα θα κλεισω ραντεβου με αλλεργιολογο,λενε οτι ειναι η τοπ στην αθηνα...ειδωμεν...

ο μικρος πηρε μονο 200 γρ σε 15 μερες....αλλα ξερω οτι τον ταιζω σωστα...η παιδιατρος μου οτι ειναι οκ...τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique μην στεναχωριέσαι αφού σου είπε η παιδίατρος ότι είναι οκ μην ανησυχείς.Αυτό για τα αλλάντικά δεν το ήξερα ειλικρινά,κομμένα και αυτά λοιπόν.Βρε κορίτσια δεν έμεινε και τίποτα όμως.Εσείς πχ για πρωινό τι τρώτε;εγώ έτρωγα δημητριακά με γάλα αλλά κομμένα και αυτά :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπινι καταρχην τσεκαρε το σουσαμι!

Αν ειστε οκ με αυτο τοτε εχω να προτεινω:

-κουλουρι θεσσαλονικης

-ψωμι με -ταχινομελο

- μελι κ βουτυρο(ειδικο!)

-παστα ελιας

-χαλβα

-ταραμα(αν μπορεις να το φας για πρωινο!!!εμενα ειναι καλος ο μυλος μου κ ολα τα αλεθει! :P )

Επισης φτιαξε σπιτικο κεικ/κουκις/κουλουρακια!

Μετα κανε κ φρουτοσαλατες!

Γενικως επειδη δεν εχουμε πολλες επιλογες προτεινω να δινετε σημασια στην εμφανιση! :woohoo:

δλδ...παρτε εναν ωραιο δισκο,σε ωραιο πιατακι την φετα ή οτι αλλο + σε μπωλακι την φρουτοσαλατα!!!!

εμενα με φτιαχνει αυτο!!!!!! ;):)

Γιωτα απλα παρακολουθησε το βαρος χωρις να αγχωνεσαι πολυ!οκ πηγαινε κ σε αλλεργιολογο.αλλα καλυτερα να μετρας το βαρος καθε μηνα!

πχ η δικια μου συνηθως επαιρνε πολυ βαρος(μιλαω για 700-1000γρ) το 1ο 10ημερο κ μετα μονο 200-300 στις επομενες 15-20 μερες!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια...

σημερα ο μικρος μου εκανε κακα με βλεννη και αιμα :(

το θεμα ειναι οτι το μονο καινουργιο που εφαγα ειναι κουνουπιδι :blink::huh: ...ειναι δυνατον να τον πειραξε ο κουνουπιδι;;; :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα μου λυπαμαι πολυ...

αχ μωρε...δεν νομιζω το κουνουπιδι... :dry:

μηπως εφαγες κατι αλλο προχθες ή την προηγουμενη?

κατι "απ'εξω" μηπως?

υγ.για τα ρουχαλακια θα σου στειλω αργοτερα πμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε ρε αναστασια δε ξερω πια τη να φαω...ειλικρινα θελω τοσο πολυ να παω στην αλλεργιολογο να μου πει τι ακριβως πρεπει να τρωω γιατι ειμαι να σκασω..

προτιμω να τρωω 5 πραγματα παρα να μου κοψουν τον θηλασμο :(

περιμενω το πμ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου μην απελπιζεσαι!

ειμαστε πολλες μαζι στον αγωνα! :)

μακαρι να σου πει ακριβως τι πρεπει να τρως...απλα επειδη τα τεστ δεν δειχνουν συνηθως σε τοσο μικρες ηλικιες...θα ειναι δυσκολο!..

ελα...σκεψου τι αλλο εφαγες τις τελευταιες 3 μερες!

καμια πιτα-ψωμι που ισως ειχε γαλα?

πατατακια υποπτα?

το βιταμ σου δεστο παλι!τι να πω?

κουβερτουρα τρως?χαλβα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία θα τσεκάρω αυτό που λες με το σουσάμι,πάντως ο χαλβάς που είχα φάει τον πείραξε πολύ.Bourique μην στεναχωριλεσαι θα εντοπίσεις τι τον πειράζει είμαι σίγουρη,όλες αυτό προσπαθούμε να κάνουμε ;) και εμένα σήμερα πάλι βλέννη είχε χωρίς αίμα όμως,τι να πω και χθες έφαγα μακαρόνια ολικής άλεσης με σάλτσα,μάλον το γάλα που έπινα ακόμα τον πειράζει τι να πώ; :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εφαγα και κατι κουλουρια χωρις γαλα εννοειται που εχουν πολλους σπορους(πολυσπορα)λες να τον πειραξαν αυτα;;;;

κουβερτουρα δεν τρωω..οποτε δεν ξερω αν τον πειραζει

χαλβα που ειχα φαει πριν 2 βδομαδες τον θερισε :(

μπεμπινι μαλλον το γαλα εκανε την ζημια :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique μάλον τα πολύσπορα έκαναν την ζημιά,με κάποιο σπόρο απο αυτά θα έχει αλλεργία,εγώ γενικώς τα αποφεύγω τα κουλούρια και πλέον τρώώ σκέτο ψωμί :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπεμπινι το ψαρι ειναι αλλεργιογονο...αλλα αν θες δοκιμασε το μπορει να μην το πειραξει...αλλα καλο ειναι να απεχει καμοια βδομαδα η μια τροφη απο την αλλη που δοκιμαζεις

τωρα για την μαρμελαδα που λες περιεργο μου φαινεται,μηπως το πειραξε το βουτηρο;;;;

εγω περνω βερικοκο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωτα εγω εχω παρει της βιταμ το βιολογικο που εχει φυτικα ελαια...το σκετο βιταμ εχει και ζωικα ελαια

α!!!κοριτσια εκλεισα ραντεβου με την αλλεργιολογο,θα παμε αυριο το απογευμα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πιστευω οτι αμα φας εσυ ψαρι θα ειναι ΟΚ, δοκιμασε παντως, εγω τροω ψαρι παρολο οταν κατα λαθος εφαγε ο μικρος ειχαμε ιστοριες.

Δεν νομιζω να τον πειραξε το πολυσπορο- δεν εχεουν μεσα αλλεργιογονους ξυρους καρπους.

Να ξερετε οτι πολλα χωμια και ειδικα οσα γλυκιζουν εχουν μεσα γαλα.

Εγω εφτιαχνα μικρα χωμακια για μενα, καμια φορα εβαζα μεσα και διαφορα μυρωδικα, ρυγανι , δεντρολιβανο, γινοντουσαν μνιαμ μνια..σε εποχες μεγαλης απαγορευσης...γιατι για ενα διαστημα εκοψα και τον καπνιστο Σολομο- που υπερλατρευω- ετρωγα σκετα ψωμακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οποτε πατατα εκανα..... δηλ κ το ψωμι ενδεχεται να εχει μεσα γαλα?τπτ απο εξω να μην περνω απαπαπαπαπαπαπαππαπα η μαγια πτα πειραζει αραγε?να φτιαξω μονη ψωμι αμα ειναι(ειμαι κ προκομενο κοριτσι!!) δηλ κ εγω που νηστευω κ ετρωγα βουτυρο?οτι να ναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...