Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σκουλαρικάκι στη μύτη!!!!!


Silia26

Recommended Posts

mia xara!!!!!!!astin na zisei tin ilikia ths!!!!

ena diakritiko skoularikaki den vlaptei!!!!!! ;)

kai egw eixa apothimena gia auto kai molis mpika sto panepistimio ekana 3 tripes apo to 1 auti kai 2 tripes apo to allo kai h mana epathe sok!!!!!!xaxaxaaxaxaxaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

distixws oi kairoi exoun allaksei kai malista apotoma...egw proswpika den to vriskw kako to na kanei tripa sti miti tis...ki an to metaniwsei to bgazei...den einai kati pou den allazei...kalws i kakws ta simerina paidia exoun allaksei para poli...exoun alles asxolies kai endiaferonta apo oti eixame emeis...simfwnw apolita me tin kantinou...kai sti teliki 1 skoulariki einai... B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

Κορίτσια, ποια είναι η γνώμη σας για το σκουλαρικάκι στη μύτη?????

Η μεγάλη μου κόρη (13 ετών) μου είπε πριν λίγους μήνες ότι θέλει να βάλει σκουλαρικάκι στη μύτη! Ζούμε στην επαρχία και εδώ το σκουλαρικάκι στη μύτη είναι ακόμα "ταμπού"! Οι περισσότεροι νομίζουν ότι τα παιδιά που είναι "κακοί" μαθητές το βάζουν! !!!!!!!! :ohmy:

Για να σας πω την αλήθεια σοκαρίστηκα όταν το άκουσα!!!! :(

Για να κερδίσω χρόνο της ζήτησα να περιμένει μέχρι τις διακοπές των Χριστουγέννων (βρίσκοντας αστείες δικαιολογίες....!!!) :dry::huh:

Τα Χριστούγεννα όμως ήρθαν και εγώ σαν χαζομαμά που είμαι της ....το επέτρεψα με τον όρο να βάζει στο σχολείο μικρό και διακριτικό σκουλαρικάκι...!!!!!

Μέσα μου όμως αναρωτιέμαι ακόμα "μήπως ήταν πολύ νωρίς???" :dry:

Εσείς τι θα κάνατε????

Σίλια καλησπέρα! Όταν πριν 11 χρόνια μου ( 17 χρόνων τότε, το 1999) καρφώθηκε να βάλω σκουλαρίκι στην μύτη η μητέρα μου ήταν κατηγορηματική στο όχι! Το ξέχναγα, το ξαναθυμόμουν αλλά πάντα έπερνα την γνώμη της! Ποτέ δεν έκανα κάτι αν δεν έδινε την συγκατάθεση της! Όχι ότι ήταν κέρβερος προς Θεού! :laugh:

Κάθε φορά λοιπόν την ρώταγα... κι όλο έλεγε όχι! Και το κορυφαίο, έχει μαγαζί με κοσμήματα και κάνει τρύπες σε πελάτες! :laugh: Κάποια στιγμή, στα 26 μου, το 2007, έκανε μια πιτσιρικά τρύπα στην μύτη και πήγα κι εγώ στο σκαμπό στήθηκα και της λέω για πλάκα άντε κάντην!! Μου λέει εκεί που δεν το περίμενα άντε κάτσε! Τόσα χρόνια μου το λες!!! Ο πατέρας μου γκάριζε στο όχι.. αλλά τελικά την πατήσαμε την τρύπα!! :laugh: :laugh: Από τότε την έχω και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα!! Και παρόλο που μεγάλωσα στην Αθήνα, τώρα πια ζω στην επαρχία και πολλές κοπέλες στην ηλικία μου ή και μικρότερες εδώ έχουν τρύπα στην μύτη! Αμάν πια αυτή η Ελλάδα με τα ταμπού της!! Έλεος πια!! Σε τόσο ασήμαντα πράγματα!! Δεν το θεωρώ κάτι κακό!! Πόσο λάθος κάνουν να κρίνουν από την εξωτερική εμφάνιση τους ανθρώπους !! Μια βιτρίνα είμαστε;; :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Κορίτσια για ναξεκαθαρίσω...δεν είπα ότι ισοδυναμεί η εξωτερικη εμφάνιση με την ποιότητα του ανθρώπου ή στη συγκεκριμένη περίπτωση σαν μαθητη-τρια. Απλώς όταν είπα ότι το σχολιάζουν οι δάσκαλοι κυρίως σαν κάτι που δείχνει ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει από τα χέρια των γονέων κυρίως όταν βλέπεις ότι το παιδί (επιμένω ότι μιλάμε για παιδιά στα 13..)συμπεριφέρεται μεγαλίστικα..χάνει την αθωοτητά του ...και η εφηβεία δε σημαίνι ότι απέχει από την παιδικότητα!! Ουτε ότι ωρίμασε απότομα! Το σώμα της δίνει σήμα πως αλλάζει κατάσταση..δε σημαίνει ότι και η ψυχολογία απαραίτητα συμβαδίζει! Η ωριμότητα και η ψυχολογική ωρίμανση έρχονται και ολοκηρώνονται στα18 τουλάχιστον! Γι αυτό και είμαι και θερμή υποστηρίκτρια τη άποψης <<σεξ καλύτερα μετά τα 18>>. Κυρίως για θέμα ψυχολογικής ωρίμανσης..όχι τόσο σωματικής!

Τελοςπάντων ..συμφωνώ πολύ με τη στρατηγική της Ελευθερίας 75. Κάπως έτσι θα λειτουργουσα κι εγώ. Σίλια , δε θέλω να δίνω την εικόνα της σουπερ ειδικου γιατί δεν είμαι , τη γνώμη μου σου λέω. Κι έτσι πιστεύω πως ναι μεν προκειται για μια σημαντική ανάγκη της κόρης σου αυτό όμως δε σημαίνει πως σεβασμός ισοδυναμεί με <<ναι!!>> σε όλα!! πρέπει να εξηγήσεις στην κόρη σου κάποια πράγματα, αυτά που πιστεύεις εσ΄για το θέμα και μέσα απο αυτο α διαπραγματευτείτε την κατάσταση απο κοινου. Μπορείς όπως είπε η Ελευθερία να της δώσεις ένα χρονικό περιθώριο μέχρι την 1η λυκείου ..αν ακόμη το θέλει βέβαια! Κι αντί αυτου τώρα θα μπορουσες να της τάξεις κάτι άλλο πιο ευκολο για σένα. Όπως για παράδειγμα να την πας σε μια αισθητικό!!!:) έτσι να νιώσει λίγη περιποιηση!!:) Ή να της φτιάξεις ένα πολύ εξτρίμ κουρεμα!!!:) Να την κάνεις να δείχνει επίσης τρέντι με διάφορους όμορφους τρόπους..και όταν με το καλό περάσει την γ γυμνασίου και επιμένει να τοθέλει ας το κανει με κάποιους όρους όπως να είναι διακριτικό στο σχολείο και τέτοια. Σεβσμός δε σημαίνει υποταγή στις επιθυμίες του άλλου αλλά κατανόηση και επικοινωνια και απο τι δύο μεριές...

tirogaridaki την έχει κάνει ήδη την τρύπα από τα Χριστούγεννα! Επειδή της το επέτρεψα και την πήγα εγώ η ίδια για την τρύπα, ρωτάω τις γνώμες σας! Έχω "ενοχές" από τη μία, γιατί η τρύπα είναι κάτι μόνιμο και αργότερα ίσως το μετανιώσει και από την άλλη σκέφτομαι ότι καλά έκανα που της το επέτρεψα γιατί η προσωρινή απαγόρευση μπορεί να της δημιουργούσε κάποια απωθημένα με αποτέλεσμα να έκανε περισσότερες τρύπες!!!! Αχ.... έχω μπερδευτεί...και νιώθω χάλια... Σε ευχαριστώ πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω ειχα σκουλαρικι στη μύτη στα 18 μου..και γω επαρχια μενω και ξερω οτι τα πραγματα δεν ειναι πολυ προχωρημενα και ολοι ασχολουνται με το καθενα!!Για μενα αν το θελει ας το κανει..δεν ειναι κατι κακο..άλλα ειναι τα κακα..Απλα ειδικα στην επαρχια ειναι και καπως παρεξηγημενα τα πραγματα!!Βλέπουν ενα κοριτσακι με σκουλαρικι στη μυτη και το θεωρουν αλητακι..και τα δικα τους παιδια πηδανε απ τα παραθυρια τα βραδια και αυτοι κοιμουνται ορθιοι..απλα ξερουν να λενε για τα παιδια των αλλων!!τελοσπάντων ξεφυγα απ το θεμα..βγαζω αποθημενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

tirogaridaki την έχει κάνει ήδη την τρύπα από τα Χριστούγεννα! Επειδή της το επέτρεψα και την πήγα εγώ η ίδια για την τρύπα, ρωτάω τις γνώμες σας! Έχω "ενοχές" από τη μία, γιατί η τρύπα είναι κάτι μόνιμο και αργότερα ίσως το μετανιώσει και από την άλλη σκέφτομαι ότι καλά έκανα που της το επέτρεψα γιατί η προσωρινή απαγόρευση μπορεί να της δημιουργούσε κάποια απωθημένα με αποτέλεσμα να έκανε περισσότερες τρύπες!!!! Αχ.... έχω μπερδευτεί...και νιώθω χάλια... Σε ευχαριστώ πολύ...[/quote:27lrb2z1]

δεν ειναι μονιμη η τρυπα!!Εγω την ειχα για καποιος μηνες μονο, γιατι εχανα συνεχεια το σκουλαρικι και βαριομουν να πάρω αλλο και εκλεισε η τρυπα!!Τωρα δεν φαινεται τιποτα στη μυτη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

tirogaridaki την έχει κάνει ήδη την τρύπα από τα Χριστούγεννα! Επειδή της το επέτρεψα και την πήγα εγώ η ίδια για την τρύπα, ρωτάω τις γνώμες σας! Έχω "ενοχές" από τη μία, γιατί η τρύπα είναι κάτι μόνιμο και αργότερα ίσως το μετανιώσει και από την άλλη σκέφτομαι ότι καλά έκανα που της το επέτρεψα γιατί η προσωρινή απαγόρευση μπορεί να της δημιουργούσε κάποια απωθημένα με αποτέλεσμα να έκανε περισσότερες τρύπες!!!! Αχ.... έχω μπερδευτεί...και νιώθω χάλια... Σε ευχαριστώ πολύ...[/quote:1yf28o2n]

Απο τη στιγμή που την κάνατε δεν έχεινοημα να αναρωτιέσαι αν έκανες καλά ή όχι.. ας περίμενες τουλάχιστον να νιώσεις σίγουρη εσύ πρώτα για την απόφασή σου και μετά να πεις ναί.Αφου την κάνατε λοιπον γνώμη μου είναι να μην της το στερήσεις πια..αλλά θα σου πρότεινα να βάλεις ένα όριο για να νιώθει κι εκείνη ότι στη ζωή μας υπάρχουν όρια. Επιμένω στο σχολείο να μην το βάζει..κι ας με πείτε οπισθοδρομική..δεν έβλαψε ποτέ κανέναν ο λίγος συντηρητισμός..παν μετρο άριστον λέγανε παλιά και κάτι ξέρανε..το θεωρώ σεβασμό..σα δασκάλα το λέω..και παλι λέω πως δε σημαίνει πως ο μαθητής είναι αλήτης με κάτι τέτοια απλώς δείχνει το σεβασμό όπως το να βγάζουμε το καπέλο μέσα στην τάξη..ή το μάσημα της τσίχλας..πως να το πω..νιώθω ότι εντός σχολείου πρέπει να κραταμε έστω και τυπικά τα προσχήματα..αν χαθουν αυτα χάνουν και τα παιδιά τα ίδια την αίσθηση του σεβασμου..αλλά και πάλι σε μια μεγαλύτερη ηλικία ίσως ήμουν πιο ελαστική ακόμη και μεσα στην τάξη αλλά μέχρι ενός σημείου πάλι..δεν είναι μια κατάσταση ταμπου αλλά σεβασμου για μένα. Πως θα νιώθατε σα γονείς μπροστά σε μια δσκάλα με τρύπα στη μύτη ή και στο χείλος και κανένα τατουάζ στον ώμο..απλώς θα προτιμουσατε(ίσως οι περισσότερες) στο σχολείο όπου συναντάει τα παιδιά σας να είναι πιο διακριτική έτσι δεν είναι; Αυτό έω και τονιζω κι εγω..είναι σαβουαρ βιβρ της τάξης-του σχολείου..κανονες σεβασμου που δεν χρειάζεται να τους γράψει κάποιος απλώς το νιώθεις και το κάνεις..ελπίζω να έγινα κατανοητή.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω οτι για να την αφησεις να το κανει ετσι επρεπε να γινει Το παιδι σου το ζεις και το ξερεις καλυτερα απο τον καθενα Η τρυπα στη μυτη κλεινει πολυ ευκολα ακομα και σε ωρες απο τη στιγμη που θα βγαλει το σκουλαρικι Εγω στην ηλικια της εκανα δευτερη τρυπα στα αυτια (τοτε ηταν προχωρημενο) Με συνοδεψε η μαμα μου (που ειναι πολυ σοβαρη και μετρημενη ) και εκανε και αυτη Επειδη περναγα αγρια την εφηβεια ηταν ισως ο τροπος της να μου πει οτι ειναι διπλα μου και να μου απομυθοποιησει λιγακι το "προχωρημενο" της εποχης αφου το εκανε και η ιδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Δεν έχω παιδί στην εφηβεία για να σας πώ τη γνώμη μου ώς μαμά αλλά μπορώ να σας μεταφέρω όλα όσα τράβηξε η δική μου μητέρα όταν εγώ κι ο αδερφός μου είμασταν στην εφηβεία...

Τρύπα στη μύτη και στον αφαλό ζήταγα συνέχεια από τα 15 μου περίπου κι εγώ ... προσπαθούσε να το καθυστερήσει όσο γινόταν αλλά στο τέλος λίγο πριν τελειώσω το λύκειο έκανα στη μύτη και μετα στην κοιλιά! Ακόμα τις έχω και τις 2 με πολύ διακριτικά σκουλαρικάκια και μου αρέσουν πολύ! Ο αδερφός μου στα 16 του είχε κάνει τα αυτιά του σουρωτήρια με 6 τρύπες στο κάθε ένα και τα μαλλιά του τότε τσουλούφια (δε ξέρω αν θυμάστε το κούρεμα που ήταν όλο το κεφάλι γλόμπος μόνο μια τούφα μπροστά όσο πιο μακρυα γινόταν :P ) Το τί λέγανε στο σόι μας για μας δε περιγράφεται... Η μητέρα μου μας στήριζε γιατί ήξερε οτι ήμασταν πραγματικά καλά παιδιά και οι μόνες "τρέλες" μας ήταν αυτές παρόλο που ήξερα οτι τη στεναχωρούσαν οι "κακές γλώσσες". Το χειρότερο είναι πως τα υπόλοιπα παιδια στο σόι (που οι γονείς τους κράζανε εμάς) είχαν τρύπες και φορούσαν xtreme ρούχα κρυφά, όταν έβγαιναν από το σπίτι...

Πραγματικά δε το βρίσκω τραγικό να της επιτρέψεις να το κάνει και το ότι σε ρωτάει και δε τα κάνει κρυφά είναι σημαντικό!

Υ.Γ. 1 : Ο αδερφός μου τα βαρέθηκε όλα λίγους μήνες μετά και τα έβγαλε μόνος του.

Υ.Γ. 2 : Κι εγώ θα επέτρεπα στο παιδί μου να κάνει (αν και ο μπαμπάς μας είναι πιο συντηριτικός)

sorry για το μεγάλο post! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φορούσα στο 1 έτος στο πανεπιστήμιο για λίγο καιρό...

Τώρα που το σκέφτομαι γελάω... :laugh:

Άφησέ την...αν υπάρχει άρνηση τότε θα το επιζητά περισσότερο...

Θα το φορέσει, θα το βαρεθεί...

Βέβαια πρέπει να την ενημερώσεις και για το βάρος της επιλογής της...

Μπορεί να το σηκώσει;;;

Ιδιαίτερα στο σχολικό περιβάλλον και ίσως για την αντιμετώπιση από κάποιους διδάσκοντες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα βαλει σκουλαρικι στη μυτη 15 χρονων..και μαλιστα επικοινωνουσε με την 4η τρυπα του αυτιου μου (via αλυσιδας!!!)

Να σου πω σαν φρικιο ημουνα (βεβαια ηταν high να εισαι φρικιο τοτε χαχα)

Ουτε κακη μαθητρια ημουν ουτε κακο παιδι. Και να σου πω ο πραγματικος λογος που το εκανα ηταν για να τεζαρω τα νευρα της μανας μου (την καημενη). Αν δεν "τσιμπαγε" τοσο πολυ οταν της το ειπα (μην τολμησεις, δεν θα ξανακυκλοφορησω εξω μαζι σου, θα παθω εγκεφαλικο κτλ...)ισως και να μη μου κολλαγε τοσο πολυ η ιδεα. Το σιγουρο παντως ειναι οτι δεν θα το ξαναεκανα ΠΟΤΕ. 1 χρονο το κρατησα, και ολο πονουσε, εβγαινε το σκουλαρικι σαν κεραια και ολο και το εσπρωχνα μεσα, για να βαλω κρικακι υπεφερα, μολυνοταν συνεχεια και οταν ημουν κρυωμενη δεν μπορουσα να φυσηξω τη μυτη μου!!!!!

Το σιγουρο ειναι παντως οτι καποιοι θα την κακοχαρακτηρισουνε σιγουρα (εδω τα ακουσα εγω που ζουσα στην Αθηνα). Προσπαθησε να της αλλαξεις γνωμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Πιστευω οτι για να την αφησεις να το κανει ετσι επρεπε να γινει Το παιδι σου το ζεις και το ξερεις καλυτερα απο τον καθενα Η τρυπα στη μυτη κλεινει πολυ ευκολα ακομα και σε ωρες απο τη στιγμη που θα βγαλει το σκουλαρικι Εγω στην ηλικια της εκανα δευτερη τρυπα στα αυτια (τοτε ηταν προχωρημενο) Με συνοδεψε η μαμα μου (που ειναι πολυ σοβαρη και μετρημενη ) και εκανε και αυτη Επειδη περναγα αγρια την εφηβεια ηταν ισως ο τροπος της να μου πει οτι ειναι διπλα μου και να μου απομυθοποιησει λιγακι το "προχωρημενο" της εποχης αφου το εκανε και η ιδια

...apis, αυτό δεν ήξερα...ότι η τρύπα στην μύτη κλείνει εύκολα...

Ανησυχούσα ότι κάποια στιγμή θα το βαρεθεί, θα το βγάλει αλλά η τρύπα θα φαίνεται!!!

...Τώρα που με ενημερώσατε ότι δεν υπάρχει προβλημα με την τρύπα γιατί κλείνει, ειλικρινά δεν έχω κανέναν ενδοιασμό που της το επέτρεψα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovanna έγραψε:

kai egw tha simfwnisw pws tha itan kalitera na min tin bazei sto sxoleio..13 xronwn mwre einai poli mikri...kala bre silia egw nomiza eisai 26...oxi e??????

..Και εγώ συμφωνώ ότι στο σχολείο καλύτερα θα ήταν να μην το βάζει αλλά δυστυχώς το σκουλαρικάκι στη μύτη ή το βάζεις ή δεν το βάζεις!!! Δεν μπορείς να το βγάζεις στο σχολείο γιατί η τρύπα κλείνει εύκολα και πονάει το "βάλε"- "βγάλε"! Πρέπει να το φοράς 1 χρόνο συνέχεια (ακόμα και στον ύπνο)!

...ΟΧΙ δεν είμαι 26 αλλά 37 !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki,

... αυτό είναι το πρόβλημα...ότι οι καθηγητές φορούν σκουλαρίκια!! Και μαθαίνουν στα παιδιά μας ότι ο σεβασμός δεν είναι στα σκουλαρίκια!!!! Πώς να πείσω εγώ την κόρη μου, ότι το σκουλαρικάκι στη μύτη δεν δείχνει σεβασμό προς τον καθηγητή της ο οποίος έχει τρύπα στο αυτί του???? :dry:

Φυσικά δεν το κάνουν όλοι οι καθηγητές... αλλά πίστεψέ με... και ένας ...φτάνει...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...