Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σκουλαρικάκι στη μύτη!!!!!


Silia26

Recommended Posts

Κορίτσια, ποια είναι η γνώμη σας για το σκουλαρικάκι στη μύτη?????

Η μεγάλη μου κόρη (13 ετών) μου είπε πριν λίγους μήνες ότι θέλει να βάλει σκουλαρικάκι στη μύτη! Ζούμε στην επαρχία και εδώ το σκουλαρικάκι στη μύτη είναι ακόμα "ταμπού"! Οι περισσότεροι νομίζουν ότι τα παιδιά που είναι "κακοί" μαθητές το βάζουν! !!!!!!!! :ohmy:

Για να σας πω την αλήθεια σοκαρίστηκα όταν το άκουσα!!!! :(

Για να κερδίσω χρόνο της ζήτησα να περιμένει μέχρι τις διακοπές των Χριστουγέννων (βρίσκοντας αστείες δικαιολογίες....!!!) :dry::huh:

Τα Χριστούγεννα όμως ήρθαν και εγώ σαν χαζομαμά που είμαι της ....το επέτρεψα με τον όρο να βάζει στο σχολείο μικρό και διακριτικό σκουλαρικάκι...!!!!!

Μέσα μου όμως αναρωτιέμαι ακόμα "μήπως ήταν πολύ νωρίς???" :dry:

Εσείς τι θα κάνατε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον θα σου πω.

εγω ηθελα να βαλω στα 18.η μαμα μου δεν με αφηνε με τιποτα και εγω ειχα πεισμωσει.μεχρι που μια μερα εφυγε ταξιδι και οταν ηρθε φορουσα ηδη!

θεωρω πως ειναι λιγο μικρη αλλα αμα ειναι μικρο και διακριτικο(εγω φορουσα ενα στρασακι λευκο μικρουλι ή ασημενια μπιλιτσα) δεν πειραζει.

τι να σου πω..ειναι μικρη αλλα αμα της ειχε μπει να εισαι σιγουρη θα πεισμωνε παραπανω.

εμενα μου αρεσει πολυ αλλα οταν γνωρισα τον αντρα μου ανατριχιαζε που το εβλεπε και το εβγαλα..τι χαζη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry:

τωρα απλα το αναπολω.......

α!!! και η ξαδερφη μου και παπαδοκορη παρακαλω και σε μικρη πολη το φουσε απο τα 15 οποτε...

εμενα μου αρεσει και θεωρω πως καλα εκανες και την αφησες..

ο αδερφος μου ηθελε σκουλαρικι τον αφησανε και το εβγαλε 2μερες μετα...

αχ δυσκολη εφηβεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω λεω να μην ασχολησαι και πολυ!

Μην της απαγορευεις τετοιου ειδους καπριτσια!

Ασε την να ειναι μεσ'την μοδα που προσταζει η εποχη μας!

Τα ρασα δεν κανουν τον παπα!

Εχε εμπιστοσυνη στην κορουλα σου και μην την πληγωνεις με το "Μη" και με το τι θα πει ο κοσμος!

Ο κοσμος καλα θα κανει να κοιταει τα παιδια του και την καμπουρα του!

Να εισαι φιλη με την κορουλα σου!

Να την στηριζεις σε οτι θελει πολυ!

Που ξερεις, αργοτερα ισως το βαρεθει και το βγαλει απο μονη της!

Μην της αφηνεις αποθυμενα που αργοτερα θα της μεινουν!

Να σου πω, μην αναγκασεις το παιδι να τα κανει κρυφα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ Κ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΩ "ΠΟΛΛΑ"ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ..

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΜΠΟΥ ΜΕ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΚΤΛ..ΕΖΗΣΑ ΣΕ ΧΩΡΙΟ Κ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΜΑΚΡΥΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΤΕ Κ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ..

ΔΕ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ..

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΑΚΟΜΗ..ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ..ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑ 15 ΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΑΤΟΥΑΖ :P ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ..

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ..

ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΞΕΓΕΛΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΟΔΑ Κ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ..

ΣΤΑ 15 ΜΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΔΟΝΤΙ!! :blink: :woohoo: ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ??ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΕΚΡΑΖΕ ΤΟΤΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ,ΘΑ ΧΤΥΠΟΥΣΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΟΙΧΟ..

ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ Κ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ..ΚΑΝΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΤΣΙ Κ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΛΗΘΙΝΑ..ΤΟ ΧΩΡΙΟ(ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ Η ΜΕ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙ Η ΟΧΙ..

ΦΙΛΙΚΑ.. :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίλια δεν νομίζω οτι είναι κάτι κακό...

Ούτε κρίνει το σκουλαρίκι το παιδί σου. :) Έχω φίλη η οποία θεωρείται ''περιθωριακή'' γιατί απλά η κοπέλα έχει διαφορετικό style.Με μια πρώτη ματιά πιστεύεις οτι είναι αλητεία...Μπήκε με μεγάλο βαθμό στο Πολυτεχνείο,είναι απο τα πιο σοβαρά άτομα που έχω γνωρίσει,ο μέσος όρος της στο Λύκειο δεν έπεσε ποτέ κάτω απο το 18,5,έχω πάρει τις σωστότερες συμβουλές απο εκείνη...! :)

Είναι λίγο μικρούλα(1η γυμνασίου πηγαίνει;)αλλά οι εποχές έχουν αλλάξει.Ίσως να ένιωθε περιθωριοποιημένη αν τελικά δεν την άφηνες να βάλει σκουλαρίκι ή όπως γίνεται και με το κινητό τηλέφωνο.Καλώς ή κακώς τα πράγματα είναι έτσι.

Εγώ σου λέω απο προσωπική εμπειρία πως σε λίγο καιρό θα το βαρεθεί.Στη συγκεκριμένη ηλικία θέλουμε να κάνουμε αλλαγές(όχι πάντα αρνητικές)στην εμφάνιση μας.Να κάνουμε κάτι πριν το κάνουν οι φίλοι μας και έτσι να ''ανέβουμε''κατά κάποιο τρόπο στα μάτια της παρέας.

Μην ανησυχείς λοιπόν! :) Αν βλέπεις το κοριτσάκι σου χαρούμενο με την επιλογή του(μπορεί τώρα να είναι ένα σκουλαρικάκι στη μύτη αλλά αύριο κάτι πολύ σημαντικότερο! ;) )μην σκέφτεσαι τον περίγυρο ή ''τι θα πει ο κόσμος''

Εγώ θα την άφηνα να το βάλει αφού πρώτα της εξηγούσα τα υπέρ και τα κατά και φυσικά θα ήμουν δίπλα της για να την βοηθήσω να διαλέξει το διαμαντάκι ;)

Μεγαλώνουν... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Σίλια δεν νομίζω οτι είναι κάτι κακό...

Ούτε κρίνει το σκουλαρίκι το παιδί σου. :) Έχω φίλη η οποία θεωρείται ''περιθωριακή'' γιατί απλά η κοπέλα έχει διαφορετικό style.Με μια πρώτη ματιά πιστεύεις οτι είναι αλητεία...Μπήκε με μεγάλο βαθμό στο Πολυτεχνείο,είναι απο τα πιο σοβαρά άτομα που έχω γνωρίσει,ο μέσος όρος της στο Λύκειο δεν έπεσε ποτέ κάτω απο το 18,5,έχω πάρει τις σωστότερες συμβουλές απο εκείνη...! :)

Είναι λίγο μικρούλα(1η γυμνασίου πηγαίνει;)αλλά οι εποχές έχουν αλλάξει.Ίσως να ένιωθε περιθωριοποιημένη αν τελικά δεν την άφηνες να βάλει σκουλαρίκι ή όπως γίνεται και με το κινητό τηλέφωνο.Καλώς ή κακώς τα πράγματα είναι έτσι.

Εγώ σου λέω απο προσωπική εμπειρία πως σε λίγο καιρό θα το βαρεθεί.Στη συγκεκριμένη ηλικία θέλουμε να κάνουμε αλλαγές(όχι πάντα αρνητικές)στην εμφάνιση μας.Να κάνουμε κάτι πριν το κάνουν οι φίλοι μας και έτσι να ''ανέβουμε''κατά κάποιο τρόπο στα μάτια της παρέας.

Μην ανησυχείς λοιπόν! :) Αν βλέπεις το κοριτσάκι σου χαρούμενο με την επιλογή του(μπορεί τώρα να είναι ένα σκουλαρικάκι στη μύτη αλλά αύριο κάτι πολύ σημαντικότερο! ;) )μην σκέφτεσαι τον περίγυρο ή ''τι θα πει ο κόσμος''

Εγώ θα την άφηνα να το βάλει αφού πρώτα της εξηγούσα τα υπέρ και τα κατά και φυσικά θα ήμουν δίπλα της για να την βοηθήσω να διαλέξει το διαμαντάκι ;)

Μεγαλώνουν... :kiss:

OXI ΔIAMΑNTAKI!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

εγω τα εχανα συνεχεια και αγοραζα αλλα!!!!! φανταζεσαι να ητανε με διαμαντακι!!!!!! απαπαπαπα :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

13 χρονων δεν ειναι παιδι πλεον,ειναι κοπελιτσα!εγω δεν θα ειχα κανενα προβλημα,ο αντρας μου ομως θα ειχε ΜΕΓΑΛΟ!!και γω ειχα μυτη και αφαλο και δεν το θεωρω κατι περιεργο,επειδη ομως και μεις ζουμε σε επαρχια,ο κοσμος ειναι,καπως,εχω την καταλληλη λεξη αλλα δεν την λεω!στο εξωτερικο παντως ειναι εντελως διαφορετικα τα πραγματα ,δεν κρινεσαι απο ενα σκουλαρικι,πιστευω πως εαν το θελει θα το βαλει,ενα διακριτικο ειναι μια χαρα ισα να γυαλιζει,πιστευω πως θα το δεχτει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

B)ετσι ειναι η εφηβεια !! και εμεις καναμε την επανασταση μας ετσι δεν ειναι ;; αστο το κοριτσακι να βαλει αρχικα ενα αυτοκολητο και αν επιμενει να κανει τρυπα τι να κανεις ;;; αναγκαστικα θα την αφησεις ! αλωστε τωρα πια η τρυπα στην μυτη ειναι ξεπερασμενη δεν βλεπεις που ολοι φορανε τωρα πια στο φρυδι στο μαγουλο κλπ ;;; αχ αυτη η μοδα ;;; :silly:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ!

Διαβάζω κα ξαναδιαβάζω τις απαντήσεις σας!!! Μου έδωσαν πολύ "θάρρος"...Να είστε καλά! Είστε πολύ γλυκές! Άκουσα επιτέλους και κάτι θετικό...!!!

Ναι είναι πολύ μικρή ακόμα για σκουλαρικάκι! Όμως βιαζόταν γιατί ήθελε να το κάνει πρώτη από τις φίλες της!!!!

Της αρέσει να την "ακολουθούν" και όχι να "ακολουθεί"! :silly:

Η πεθερά μου βλέποντας το σκουλαρίκι γούρλωσε τα μάτια και τη ρώτησε πόσο μέσον όρο έβγαλε στα μαθήματα!!!!! Ακούγοντας τον μέσο όρο, γούρλωσε ακόμα πιο πολύ τα μάτια και της είπε "΄΄Εβγαλες 19 με τρύπα στη μύτη???" Και η κόρη μου απάντησε: "Γιαγιάκα μην μπερδεύεσαι, τρύπα στη μύτη έκανα, όχι στον εγκέφαλο!!!" :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα διαφωνήσω μονο στην άποψη ότι 13 χρονών δεν είναι παιδί αλλά κοπελίτσα...:) Πιστέψτε με ..είναι παιδί! Τα βλέπω κάθε μέρα ...και μαμάδες οι οποίες βλέπουν τα κορίτσια σε αυτή την ηλικία σαν κοπελίτσα..δυστυχώς φαίνονται μικρομέγαλα...Θεωρώ ότι από την ηλικία τω ν 16 ενα κορίτσι μπορεί να θεωρηθεί κοπελίτσα και να αρχισει να κάνει πράγματα που αρμοζουν σε κοπέλες και πάλι σε μικρότερο βαθμο...είχα μια μαθητρια της οποίας η μαμά την έβλεπε σαν κοπελίτσα όπως λες vaster μου..σε πληροφορώ ερχόταν με βαμμένα μάτια στην τάξη και μετο μπλουζάκι που έκανε το σουτιέν της να φαίνεται..12 χρόνων! οχι..ας αφήσουμε και κάποια πράγματα για αργότερα που θα ταιριάζουν και καλύτρα στη δική της ψυχολογία..και βλέπω από την άλλη κορίτσια της ίδιας ηλικίας πιο αθώα...πιο παιδιά..γιατί πολύ απλά έτσι είναι σε αυτη την ηλικία!!:)Παιδιά που αρχίζουν και μπαίνουν στην εφηβεία. Όσο για το σκουλαρίκι..δεν είμαι κατά..ίσα ίσα μου αρέσει, απλώς για αρχή θα την άφηνα να το φοράει μονο στις βόλτες τις έξω. Στο σχολείο όχι. Σα δασκάλα σε μια τέτοια ηλικία θα μου κακοφαινόταν παρα πολύ..όσο καλή μαήθτρια κι αν ήταν. Θα το έβλεπα όπως να φοράει κραγιόν ή μολύβι στα μάτια. Κινήσεις αθώες μεν αλλά ακατάλληλες για την ηλικία της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποτε στην δικ μου εφηβεια τωα ειμαι 39 ετων ηταν στη μοδα τα μαυρα ρουχα και τα πολυ στενα παντελονια ο πατερας μου επειδη ειναι παλιων αρχω νευριαζε και ελεγε απα-πα ειχε βολευτει αιμε την αδερφη μου που ηταν πολυ υπακουο παιδι ο αδερφος μου αγορι αλλα ειχε αλλες τρελλες (μηχανακια-δυνατη μουσικη-ταξιδια ) ετσι οταν εμενε με ρειδε με τα μαυρα και ενα παντελονι σαν καλαμακι στενο τρελλαθηκε και αναρωτηθηκε μονο πως το βγαζω ! ;) Ειχα βαλει σε ολα τα αντλονια φερμουαρ στο κατω μερος μετα ηρθε η καταληψη του 1985-1986 η πρωτη στην ιστορια μετα το πολυτεχνειο και εκει φωναζε και ελεγε :μονο οι αληες πανε , :woohoo: μεσα στους αλητε αυτους ημουν και εγω καιμε ειδε σε αποκομμα εφημεριδασ στο καφενειο το οποιο το ειχαν βαλει οι φιλοι του για να τον τσιγλισουν :blush: το μονο που μου ειπε ηταν μα καλα στον ριζοσπαστη και στην απογευματινη βρηκες αν μπεις; α καλα του λεω την αλη φορα θα προτιμησω σοσιλαλιστικη εφμεριδα .

Καθε εποχη εχει και τη μοδα της και τα παιδια θλεουν να τη μιμηθουν δεν εχει σημασια τι αρεσει σε εμας η τη θα πει ο κοσμος μπορεις απλα να την παρεις καινα της μιλησεις να της εξηγησεις οτι επειδη και εσενα σου αρεσει το σκουλαρικι στη μυτη :P αλλα ειχες ακουσει οτι μπορει αν παθει μολυνση πες της οτι το εψαξες και βαλτη κατω να διαβασει το ακολουθο :http://www.hiphop.gr/forum_topic/295629/1 και πες της οτι α ακομ θελει να το βαλει να πατε αρεα να το βαλει και γιατι οχι βαλε και εσυ ενα ! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΙΚΥ 2 έγραψε:

B)ετσι ειναι η εφηβεια !! και εμεις καναμε την επανασταση μας ετσι δεν ειναι ;; αστο το κοριτσακι να βαλει αρχικα ενα αυτοκολητο και αν επιμενει να κανει τρυπα τι να κανεις ;;; αναγκαστικα θα την αφησεις ! αλωστε τωρα πια η τρυπα στην μυτη ειναι ξεπερασμενη δεν βλεπεις που ολοι φορανε τωρα πια στο φρυδι στο μαγουλο κλπ ;;; αχ αυτη η μοδα ;;; :silly:

Ναι ΒΙΚΥ μου, έτσι είναι η εφηβεία!!! Δίκο έχεις! Αυτοκόλλητα ή με μαγνητάκι της έβαζα από το νηπιαγωγείο!! Καλά να πάθω τώρα!!!!

Εγώ της το έμαθα, που ήθελα το κοριτσάκι μου να είναι "μοντέρνο" και να ....ξεχωρίζει!!!!! :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki,θα εχεις προσεξει οτι τα παιδια μας πλεον,την εφηβεια την περνανε ολο και νωριτερα,αυτο δεν το λεω εγω αλλα και οι γιατροι,ειμαι 33 χρονων και δεν εχω ξεχασει πως ενοιωθα στα 13,και το μονο σιγουρο ειναι πως δεν σκεφτομουν ως παιδι..λοιπον αποψη μου 13 δεν ειναι παιδακι και πρεπει να εχει την αναλογη αντιμετοπιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω ρε κοριτσια πωσ αλλαξανε τα παιδια σημερα!!! :ohmy:

εγώ 13 ακόμα έπαιζα με κούκλες ....ήμουνα παιδί .

χαίρομαι πολύ που έζησα την παιδική μου ηλικία όσο περισσότερο μπορούσα .

μακάρι τα παιδία μου να καταφέρω να ζήσουν και αυτά όσο περισσότερο μπορουμε την παιδική τους ηλικία ....ειναι πολύτιμη .

εγώ δεν μπορώ να φανταστώ δεκατριαχρονο με σκουλαρίκι στην μύτη ....δεν είμαι οπισθοδρομικη απλά δεν χω και επαφές με παιδία σε τέτοια ηλικία . :woohoo:

μάλλον έτσι ειναι οι νέοι σήμερα και φυσικό όλα έχουν αλλάξει ...αλλά μου φενετ τόσο ξένο στα μάτια μου ...

θα μου πείτε "κάτσε να δεις όταν φτάσει ο μανωλησ δεκατρία τι θα κάνει" και θα έχετε δίκιο .

σιλια ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου γράψω ,δεν έχω καμία εμπειρία ,αν βρίσκονται πια στην εφηβεία από τα 13 τότε πρέπει να την αντιμετωπίσεις σαν έφηβη .αλλά αν ειναι έφηβη από τα 13 τι θα κάνει στα 16 ?!!!

εγώ θα σου πρωτινό να πάρεις κανένα σηνχρονο βιβλίο για προ εφηβεία και να το ξεκοκαλίσεις .

ειναι ζόρικα τα πράγματα πια :dry:

μπορεί αυτό που της επιτρέπεις τώρα να γυρίσει εναντίον σου ..

στους έφηβους βάζουμε όρια και τους κάνουν καλό όσο και να αντιδράνε ,πρέπει να έχουν όρια .

πάντα πρέπει να ξέρουμε ότι ειναι έφηβοι και αντιδράνε στα πάντα αλλά υπάρχουν κανόνες και όρια που δεν τα ξεπερνάνε ότι και να γίνει .

(δεν μιλάω για το σκουλαρίκι)

και μπορεί να ακουστώ οπισθοδρομικοί αλλά αληθινά δεν μου κολλάει το σκουλαρίκι στην μύτη από τα δεκατρία .δεν ειναι της ηλικίας όσο και να έχουν αλλάξει οι καιροί .στα 16-17-18 τι θα κάνει τατουάζ ?θα εχει τρυπήσει όλο το σώμα ?και δεν ειναι το θέμα εμφάνισης δεν είμαι κολλημένη σε αυτό .η εμφάνιση δεν κάνει το "καλό" παιδί η το "κακό" παιδί .ειναι θέμα για μένα το πόσο ελεύθερη ειναι από μικρή να κάνει ότι θέλει και πράγματα που δεν ταιριάζουν με την ηλικία της .

ειναι η προσωπική μου άποψη και δεν κρίνω κανέναν .

και εγώ στην εφηβεία ντινουμουνα κάπως (με μαύρα ) άκουγα ένα είδος μουσική (μεταλ)έκανα την επανάσταση μου ,ο αδερφός μου μακριά μαλλιά αλυσίδες (μέταλλο)σκουλαρίκια κτλ αλλά ποιο μεγάλοι από τα 13 .

εγώ εκεί κολλάω στην ηλικία ότι μου φαίνεται πολύ μικρή όχι στην επανάσταση όχι στο διαφορετικό .

μπορεί να έχετε απόλυτο δίκιο και να εχει αλλάξει η ηλικία της εφηβείας ....

με τρομοκρατεί αυτό .δεν μπορεί ένας γονιός μεμονωμένα να "κρατήσει" το παιδί του αν όλα ειναι έτσι τότε μπαίνεις και εσύ στο χορό ....αν έχουν αλλάξει όλα τότε έτσι ειναι .

απλά σαν νέα μητέρα και χωρίς να βλέπω παιδία σε αυτήν την ηλικία ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑ .

εύχομαι να μην με παρεξηγήσεις ,απλά έγραψα τις τρομοκρατημένες σκέψεις μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaster ΄ξερεις που οφείλεται αυτό που περιγράφεις; Στο γεγονός ότι τα κορίτσια αποκτάνε σεξουαλική ζωή απο αυτή την ηλικία..δυστυχώς.. Τουλάχιστον εγώ θυμάμαι πως μπορεί να σκεφτόμουν να ταφτιάξω με αγόρι αλλά σίγουρα δεν ένιωθα και όπως ένιωθα στα 16-17 μου! Θυμάμαι ότι ακόμη μου άρεσαν οι κουκλες αν και έπαιζα λιγότερο με αυτές..αλλά και πάλι δε μιλάω για μένα μονο..μιλάω γι αυτά που ζω στο σχολείο με 12 χρονα. Και βλέπω ότι από την πολύ χαλαρότητα των γονέων έχουν ξεφύγει πολύ..Και δε μιλάω για το σκουλαρίκι..είπα εμένα μου αρέσει αλλά θεωρώ ότι όλα έχουν την ηλικία τους..όπως το πότε είναι η καλύτερη ηλικία να δώσεις την άδεια στο κορίτσι σου να βάφεται στο σχολείο. Βλέπω τις μαθητριές μου...οι κοιλιές έξω..βάψιμο στα μάτια σε στιλ εμο κτλ..για καθιστε βρε παιδιά..νομίζω πως έχουμε ξεφύγει πάρα μα πάρα]πολύ...γυρίστε δίπλα σας και δείτε..πόσα κορίτσια μικρά..τα βλεπεις βαμμένα, με εξαλλα ρουχα ήδη από την ηλικία των 12!! Ενα όριο δε βλάπτει..στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έλεγα ναι αλλά ίσως της έλεγα να τελειώσει πρωτα το γυμνάσιο..ηλικιακά αλλά και απο θέμα ψυχο-σωματικής κτάστασης υπάρχει τεράστια διαφορά σε ένα κορίτσι πρώτης γυμνασίου με ένα κορίτσι πρώτης λυκείου..εκεί πια ναι..βλέπεις γυναίκα ανώριμη μεν αλλά γυναίκα..αλλά σε ένα 13χρονο βλέπεις ένα κορίτσι που ακόμη βιώνει την αλλαγη εσωτερική(ψυχική) και εξωτερική(σωματική) ..πάνω ακριβώς που αρχίζει να αφήνει πίσω της το παιδί και να βιώνει πιο έντονα τη γυναίκεία της φύση..γι αυτό πρέπει κι εμείς οι μαμάδες να είμαστε λιγο πιο συγκρατημένες , να προσπαθήσουμε να ακολουθήσουμε αυτή την αλλαγή αλλά με προσοχή..ψάχνει να βρει την ταυτότητά της ακόμη..όπως προείπα να ξεφύγει σιγά σγιά από το παιδί και να μπει ομαλά στη γυναίκα-κοπέλα. Γι αυτό μικρά πραγματάκια όπως αποτρίχωση στα ποδια και στις μασχάλες ή λίγη μάσκαρα ,λιπ γκλος και ρουζ όταν βγαίνεται έξω όλοι μαζί είναι αρκετά. Τα υπόλοιπα θέλουν το χρόνο τους..το σκουλαρίκι είναι απο τα τελευταία που θα πρέπει να δωθουν σημασία..και πολύ περισσότερο στη μύτη.

Σίλβια θα σε συμβουλευα το εξής..βοήθησέ την πρώτα να νιώσει όμορφα με τον εαυτό της..όπως είπα και παραπάνω..ξεκινήστε από τα ποδια αποτρίχωση και στις μασχάλες..αν τα έχετε ήδη κάνει αυτά πες της ότι μπορεί να γίνει πολύ όμορφη επίσης αν βγάλει τα φρυδια της..και μείνετε εκεί για λίγο καιρό. Μετά θα σου ζητήσει κάτι άλλο οπότε θα αυξήσετε τις <<γυναικείες περιποιήσεις>> όπως τα νυχάκια εκτός σχολείου πάλι.

Δεν ξέρω αν ακουγονται οπισθοδρομικές οι απόψεις μου..εγώ μεγάλωσα με αυτές και νομίζω ότι είναι και οι πιο σωστές γιατί προσωπικά ένιωθα κοριτσάκι ΄τουλάχιστον μέχρι να τελειώσω το γυμνάσιο ίσως και λίγο παραπάνω.Επίσης έμαθα και το θεωρώ και σωστό , μάλιστα το κουβεντιάζουμε ιδιαίτερα οι δάσκαλοι μεταξύ μας, στους περισσότερους φαίνεται ενοχλητικό, να σέβομαι το σχολείο..έμαθα να σέβομαι το δάσκαλό μου ή τη δάσκάλα μου. Εντάξει απο κάποια ηλικία και μετά σίγουρα δεν ασχολείσαι με τέτοια αλλά σε ένα 13χρονο...σίγουρα!! Εϊναι απο τα πρώτα που κουβεντιάζονται στον κύκλο των δασκάλων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

πω πω ρε κοριτσια πωσ αλλαξανε τα παιδια σημερα!!! :ohmy:

εγώ 13 ακόμα έπαιζα με κούκλες ....ήμουνα παιδί .

χαίρομαι πολύ που έζησα την παιδική μου ηλικία όσο περισσότερο μπορούσα .

μακάρι τα παιδία μου να καταφέρω να ζήσουν και αυτά όσο περισσότερο μπορουμε την παιδική τους ηλικία ....ειναι πολύτιμη .

εγώ δεν μπορώ να φανταστώ δεκατριαχρονο με σκουλαρίκι στην μύτη ....δεν είμαι οπισθοδρομικοί απλά δεν χω και επαφές με παιδία σε τέτοια ηλικία . :woohoo:

μάλλον έτσι ειναι οι νέοι σήμερα και φυσικό όλα έχουν αλλάξει ...αλλά μου φενετ τόσο ξένο στα μάτια μου ...

θα μου πείτε "κάτσε να δεις όταν φτάσει ο μανωλησ δεκατρία τι θα κάνει" και θα έχετε δίκιο .

σιλια ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου γράψω ,δεν έχω καμία εμπειρία ,αν βρίσκονται πια στην εφηβεία από τα 13 τότε πρέπει να την αντιμετωπίσεις σαν έφηβη .αλλά αν ειναι έφηβη από τα 13 τι θα κάνει στα 16 ?!!!

εγώ θα σου πρωτινό να πάρεις κανένα σηνχρονο βιβλίο για προ εφηβεία και να το ξεκοκαλίσεις .

ειναι ζόρικα τα πράγματα πια :dry:

μπορεί αυτό που της επιτρέπεις τώρα να γυρίσει εναντίον σου ..

στους έφηβους βάζουμε όρια και τους κάνουν καλό όσο και να αντιδράνε ,πρέπει να έχουν όρια .

πάντα πρέπει να ξέρουμε ότι ειναι έφηβοι και αντιδράνε στα πάντα αλλά υπάρχουν κανόνες και όρια που δεν τα ξεπερνάνε ότι και να γίνει .

(δεν μιλάω για το σκουλαρίκι)

και μπορεί να ακουστώ οπισθοδρομικοί αλλά αληθινά δεν μου κολλάει το σκουλαρίκι στην μύτη από τα δεκατρία .δεν ειναι της ηλικίας όσο και να έχουν αλλάξει οι καιροί .στα 16-17-18 τι θα κάνει τατουάζ ?θα εχει τρυπήσει όλο το σώμα ?και δεν ειναι το θέμα εμφάνισης δεν είμαι κολλημένη σε αυτό .η εμφάνιση δεν κάνει το "καλό" παιδί η το "κακό" παιδί .ειναι θέμα για μένα το πόσο ελεύθερη ειναι από μικρή να κάνει ότι θέλει και πράγματα που δεν ταιριάζουν με την ηλικία της .

ειναι η προσωπική μου άποψη και δεν κρίνω κανέναν .

και εγώ στην εφηβεία ντινουμουνα κάπως (με μαύρα ) άκουγα ένα είδος μουσική (μεταλ)έκανα την επανάσταση μου ,ο αδερφός μου μακριά μαλλιά αλυσίδες (μέταλλο)σκουλαρίκια κτλ αλλά ποιο μεγάλοι από τα 13 .

εγώ εκεί κολλάω στην ηλικία ότι μου φαίνεται πολύ μικρή όχι στην επανάσταση όχι στο διαφορετικό .

μπορεί να έχετε απόλυτο δίκιο και να εχει αλλάξει η ηλικία της εφηβείας ....

με τρομοκρατεί αυτό .δεν μπορεί ένας γονιός μεμονωμένα να "κρατήσει" το παιδί του αν όλα ειναι έτσι τότε μπαίνεις και εσύ στο χορό ....αν έχουν αλλάξει όλα τότε έτσι ειναι .

απλά σαν νέα μητέρα και χωρίς να βλέπω παιδία σε αυτήν την ηλικία ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑ .

εύχομαι να μην με παρεξηγήσεις ,απλά έγραψα τις τρομοκρατημένες σκέψεις μου .

ετσι ακριβώς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silia και εγω ειχα σκουλαρικι στην μυτη και το κρατησα 4 5 μηνες και μετα μου περασε καπως ετσι θα αντιδρασει και η κορη σου και θα της περασει θα δεις !!!! μεγαλωνουνε μωρε τα παιδακια μας !!! εμενα τα δικα μου ειναι 3,5 κα 1,5 !!! αχχχ τι με περιμενει ;;;????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το κακό υπάρχει εδώ στην Ελλάδα κ γενικά στις επαρχιες

τα σκουλαρικια η τα τατουάζ.... δεν δείχνουν αν είναι καλό παιδί η σωστός άνθρωπος εγω εχω σκουλαρίκη στη μυτη 3 τατουάζ κ τώρα πάω για το τέταρτο :woohoo: :woohoo: :silly: τη σημαίνει οτί δεν είμαι καλή μάνα σε σχέση με κάποια άλλη που δεν έχει???εγώ πιστέυω οτί δεν είναι κάκο να βάλει η κορούλα σου η επόχη προχωράει κ όλα αυτά είναι τόσο ξεπέρασμενα πλέον!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε κοριτσια για ενα σκουλαρικι μιλαμε!παντως με το μακιγιαζ στο σχολειο ειμαι αντιθετη εντελως,δεν μου αρεσει καθολου,αυτο και το προκλητικο ντησιμο,ειναι τα ''κολληματα'' μου,και αν εχω κοριτσακι,δεν ξερω πως θα αντιδρασω σε κατι αναλογο...εδω δεν συμφωνω με τον αντρα μου,η αδερφη μου 21 χρονων,λατρευει τα μαυρα και την μεταλ μουσικη,(οπως και γω!!),εχει σκουλαρικια σε μυτη και κατω χειλος,και ειναι αριστη φοιτητρια!!!ο αντρας μου λοιπον μου λεει πως εαν κανουμε κορη,προτιμα το ''πουτανε''ντυσιμο,(οπως το λεω!!!)παρα αυτο της αδερφης μου,εγω παλι ειμαι αντιθετη,ο καθενας με την αποψη του ,τι να πω...σε λιγο γυμνα θα γυρνανε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Vaster ΄ξερεις που οφείλεται αυτό που περιγράφεις; Στο γεγονός ότι τα κορίτσια αποκτάνε σεξουαλική ζωή απο αυτή την ηλικία..δυστυχώς.. Τουλάχιστον εγώ θυμάμαι πως μπορεί να σκεφτόμουν να ταφτιάξω με αγόρι αλλά σίγουρα δεν ένιωθα και όπως ένιωθα στα 16-17 μου! Θυμάμαι ότι ακόμη μου άρεσαν οι κουκλες αν και έπαιζα λιγότερο με αυτές..αλλά και πάλι δε μιλάω για μένα μονο..μιλάω γι αυτά που ζω στο σχολείο με 12 χρονα. Και βλέπω ότι από την πολύ χαλαρότητα των γονέων έχουν ξεφύγει πολύ..Και δε μιλάω για το σκουλαρίκι..είπα εμένα μου αρέσει αλλά θεωρώ ότι όλα έχουν την ηλικία τους..όπως το πότε είναι η καλύτερη ηλικία να δώσεις την άδεια στο κορίτσι σου να βάφεται στο σχολείο. Βλέπω τις μαθητριές μου...οι κοιλιές έξω..βάψιμο στα μάτια σε στιλ εμο κτλ..για καθιστε βρε παιδιά..νομίζω πως έχουμε ξεφύγει πάρα μα πάρα]πολύ...γυρίστε δίπλα σας και δείτε..πόσα κορίτσια μικρά..τα βλεπεις βαμμένα, με εξαλλα ρουχα ήδη από την ηλικία των 12!! Ενα όριο δε βλάπτει..στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έλεγα ναι αλλά ίσως της έλεγα να τελειώσει πρωτα το γυμνάσιο..ηλικιακά αλλά και απο θέμα ψυχο-σωματικής κτάστασης υπάρχει τεράστια διαφορά σε ένα κορίτσι πρώτης γυμνασίου με ένα κορίτσι πρώτης λυκείου..εκεί πια ναι..βλέπεις γυναίκα ανώριμη μεν αλλά γυναίκα..αλλά σε ένα 13χρονο βλέπεις ένα κορίτσι που ακόμη βιώνει την αλλαγη εσωτερική(ψυχική) και εξωτερική(σωματική) ..πάνω ακριβώς που αρχίζει να αφήνει πίσω της το παιδί και να βιώνει πιο έντονα τη γυναίκεία της φύση..γι αυτό πρέπει κι εμείς οι μαμάδες να είμαστε λιγο πιο συγκρατημένες , να προσπαθήσουμε να ακολουθήσουμε αυτή την αλλαγή αλλά με προσοχή..ψάχνει να βρει την ταυτότητά της ακόμη..όπως προείπα να ξεφύγει σιγά σγιά από το παιδί και να μπει ομαλά στη γυναίκα-κοπέλα. Γι αυτό μικρά πραγματάκια όπως αποτρίχωση στα ποδια και στις μασχάλες ή λίγη μάσκαρα ,λιπ γκλος και ρουζ όταν βγαίνεται έξω όλοι μαζί είναι αρκετά. Τα υπόλοιπα θέλουν το χρόνο τους..το σκουλαρίκι είναι απο τα τελευταία που θα πρέπει να δωθουν σημασία..και πολύ περισσότερο στη μύτη.

Σίλβια θα σε συμβουλευα το εξής..βοήθησέ την πρώτα να νιώσει όμορφα με τον εαυτό της..όπως είπα και παραπάνω..ξεκινήστε από τα ποδια αποτρίχωση και στις μασχάλες..αν τα έχετε ήδη κάνει αυτά πες της ότι μπορεί να γίνει πολύ όμορφη επίσης αν βγάλει τα φρυδια της..και μείνετε εκεί για λίγο καιρό. Μετά θα σου ζητήσει κάτι άλλο οπότε θα αυξήσετε τις <<γυναικείες περιποιήσεις>> όπως τα νυχάκια εκτός σχολείου πάλι.

Δεν ξέρω αν ακουγονται οπισθοδρομικές οι απόψεις μου..εγώ μεγάλωσα με αυτές και νομίζω ότι είναι και οι πιο σωστές γιατί προσωπικά ένιωθα κοριτσάκι ΄τουλάχιστον μέχρι να τελειώσω το γυμνάσιο ίσως και λίγο παραπάνω.Επίσης έμαθα και το θεωρώ και σωστό , μάλιστα το κουβεντιάζουμε ιδιαίτερα οι δάσκαλοι μεταξύ μας, στους περισσότερους φαίνεται ενοχλητικό, να σέβομαι το σχολείο..έμαθα να σέβομαι το δάσκαλό μου ή τη δάσκάλα μου. Εντάξει απο κάποια ηλικία και μετά σίγουρα δεν ασχολείσαι με τέτοια αλλά σε ένα 13χρονο...σίγουρα!! Εϊναι απο τα πρώτα που κουβεντιάζονται στον κύκλο των δασκάλων.

tirogaridaki σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου! Πραγματικά με ενδιαφέρουν και με προβληματίζουν πολύ γιατί ανήκεις σε ένα χώρο που το παιδί μου είναι καθημερινά!! Ναι το έχω ακούσει ότι οι καθηγητές σχολιάζουν και αντιμετωπίζουν "διαφορετικά" μία 13χρονη έφηβη με σκουλαρικάκι στη μύτη!!! Για αυτό άλωστε προβληματίστηκα τόσο πολύ μέχρι να της το επιτρέψω να το βάλει!

Θέλεις να σου πω όμως και την δική μου άποψη ως μαμά?????

Ένα 13χρονο δεν είναι ούτε παιδί αλλά ούτε κοπελίτσα! Είναι έφηβη! Δεν μπαίνει στην εφηβεία όπως έγραψες, είναι ήδη στην εφηβεία 3 χρόνια! Ως γνωστό στα κορίτσια η εφηβεία ξεκινάει με την έναρξη της περιόδου! Η κόρη μου έχει περίοδο από τα 10 της!!!! Στην εφηβεία λοιπόν , όλο το σώμα μεγαλώνει, ιδιαίτερα τα ακραία σημεία, όπως οι πατούσες, οι παλάμες και η ΜΥΤΗ! Για αυτό και οι έφηβοι αισθάνονται άβολα με αυτά τα 3 που προανέφερα και τους δίνουν τεράστια σημασία!

Ασχολούνται πολύ με τα παπούτσια (κοίτα να δεις που σχεδόν όλοι φοράνε τα ίδια παπούτσια π.χ. all star! Τη σημασία που δίνουν στα παπούτσια δίνουν και στη ... μύτη...Θέλουν να την ομορφύνουν!!!

Πρέπει να βάλω όριο σε μια τόσο σημαντική ανάγκη (λόγω της ηλικίας της , οφείλω να τη δω ως σημαντική ανάγκη)της κόρης μου????

Και εάν δεν την καταλάβω, πώς αυτή θα μου έχει εμπιστοσύνη για να "υπακούσει" τα όρια που θα της βάλω σε θέματα που θεωρώ όντως επικίνδυνα???? Μήπως πρέπει να είμαι και λίγο ελαστική για να κερδίσω τον "πόλεμο"?????

Δεν υποστηρίζω ότι έχω δίκιο... μπορεί να κάνω λάθος... για αυτό έβαλα το post...!!! Προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο ! Να κάνω όσο λιγότερα λάθη... γιατί σίγουρα λάθη κάνουμε όλοι μας!

Και δυστυχώς το σκουλαρικάκι στη μύτη ή το βάζεις ή δεν το βάζεις!!! Δεν μπορείς να το βγάζεις στο σχολείο γιατί η τρύπα κλείνει εύκολα! Πρέπει να το φοράς 1 χρόνο συνέχεια (ακόμα και στον ύπνο)! Αυτός είναι ο λόγος που τα περισσότερα κοριτσάκια (όχι όλα) το φοράνε και στο σχολείο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΙΚΥ 2 έγραψε:

B)ετσι ειναι η εφηβεια !! και εμεις καναμε την επανασταση μας ετσι δεν ειναι ;; αστο το κοριτσακι να βαλει αρχικα ενα αυτοκολητο και αν επιμενει να κανει τρυπα τι να κανεις ;;; αναγκαστικα θα την αφησεις ! αλωστε τωρα πια η τρυπα στην μυτη ειναι ξεπερασμενη δεν βλεπεις που ολοι φορανε τωρα πια στο φρυδι στο μαγουλο κλπ ;;; αχ αυτη η μοδα ;;; :silly:

σοκαρίστηκα με το σκουλαρικάκι στη μύτη που είναι και ξεπερασμένη μόδα, φαντάσου τι θα πάθω για το φρύδι!!!!! :ohmy::angry::angry:

Όχι δεν θα το δεχτώ! Θα προτιμήσω να της μείνουν απωθημένα!!!!

Καλύτερα να έχει απωθημένα παρά να με κτυπήσει κανένα εγκεφαλικό...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O γιος μου είναι 17 χρονών. Από τα 13 του μου ζητούσε να τρυπήσει το φρύδι του και σε πληροφορώ ότι ήταν κάτι που του είχαν κάνει αρκετοί φίλοι του.

Μπήκα σε μεγάλο δίλημα για το αν θα τον αφήσω ή όχι. Σκεφτόμουν ότι ίσως με το να του τα απαγορεύσω τον περιθωριοποιώ σε σχέση με τα άλλα παιδιά. Από την άλλη ένοιωθα ότι είναι πολύ μικρός για να πάρει μια τέτοια απόφαση. Ηταν κάτι που το ήθελε μόνο και μόνο γιατί το έκαναν όλοι. Του το είπα. Τού είπα ότι αυτός δεν είναι λόγος. Του είπα ότι και εγώ έκανα τατουάζ αλλά το αποφάσισα στα 22 μου και το έκανα στα 26 μου γιατί ενώ ήξερα ότι ήθελα να το κάνω δεν έβρισκα αυτό που ήθελα σαν σχέδιο.

Διαπραγματεύτικα μαζί του. Του είπα ότι θα του επιτρέψω να πάρει κινητό (που μέχρι τότε του ΄το απαγόρευα) με την προυπόθεση ότι δεν θα το έπερνε ποτέ στο σχολείο. Ετσί κάθε πρωί το αφήνει πάνω στο τραπέζι της κουζίνας και το παίρνει το μεσημέρι. Επίσης του υποσχέθηκα ότι αν ακόμα το επιθυμεί στην πρώτη λυκείου θα τον αφήσω να τρυπήσει το φρύδι του. Απλά να είναι σίγουρος ότι το θέλει.

Στην πρώτη λυκείου θυμόταν ακόμα την συμφωνία μας και μου είπε ότι δεν θα το κάνει. Θέλει όμως όταν τελειώσει το σχολείο να κάνει τατουάζ. Αρκετές φορές ψάχνουμε μαζί τί σχέδιο θα κάνει και έχει αλλάξει 500 γνώμες. Τώρα τελευταία επιμένει σε ένα συγκεκριμένο και μάλλον σε αυτό θα καταλήξει.

Θέλω να πω ότι και εγώ πιστεύω ότι ορισμένα πράγματα είναι νωρίς να γίνονται σε ηλικίες 12-13 χρονών. Επίσης πιστεύω ότι αν ξεκινήσουν από τόσο μικρά να ακολουθούν τις τάσεις της μόδας αργότερα τί θα διεκδικήσουν?

ΤΟ ξέρω ότι ακούγομαι οπισθοδρομική και ίσως και να είμαι, αλλά να σας πω ότι το αγοράκι μου ούτε περιθωριοποιήθηκε επειδή δεν τρύπησε το φρύδι του, είναι ένα κοινωνικότατο παιδί. Έχει κάνει όλες τις εφηβηκές βλακείες αλλά πάντα είχε και τον φόβο των κυρώσεων που θα είχε. Τον έκανα στα 18 και ποτέ δεν ήμουν κολλητή μαζί του. Ούτε εγώ ούτε ο μπαμπάς του. Είμασταν οι γονείς του και ήταν επιλογή μας. Ποτέ δεν θέλαμε να είμαστε τα φιλαράκια του.

Αυτή είναι η γνώμη μου και την παραθέτω. Φιλιά σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Σιλια...!!!

Εγω πιστευω παντως πως ακομα ειναι μικρη η κορουλα σου για να τρυπισει τη μυτη της... ειναι αυτο που λεει και η Ελευθερια75... την εχει συνεπαρει ο ενθουσιασμος και μπορει σε 5 χρονια να το μετανιωσει και να το βγαλει απο μονη της...!!!

Αλλωστε υπαρχουν πολλοι τροποι να ειναι μεσα στη μοδα και πιο μπροστα απο τις φιλες της... με το ντυσιμο της ας πουμε...!!!

Εγω γενικα ειμαι εναντιον του piercing και των τατουαζ και γενικοτερα σε οτι αφορα που αφηνει σημαδια στο σωμα τα οποια μενουν για παντα η φευγουν δυσκολα... και ιδιαιτερα στο να βαζουν σκουλαρικι τα αγορια... οπισθοδρομικη δεν ειμαι... ειμαι ομως συντηρητικη και μου αρεσει η απλοτητα...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για ναξεκαθαρίσω...δεν είπα ότι ισοδυναμεί η εξωτερικη εμφάνιση με την ποιότητα του ανθρώπου ή στη συγκεκριμένη περίπτωση σαν μαθητη-τρια. Απλώς όταν είπα ότι το σχολιάζουν οι δάσκαλοι κυρίως σαν κάτι που δείχνει ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει από τα χέρια των γονέων κυρίως όταν βλέπεις ότι το παιδί (επιμένω ότι μιλάμε για παιδιά στα 13..)συμπεριφέρεται μεγαλίστικα..χάνει την αθωοτητά του ...και η εφηβεία δε σημαίνι ότι απέχει από την παιδικότητα!! Ουτε ότι ωρίμασε απότομα! Το σώμα της δίνει σήμα πως αλλάζει κατάσταση..δε σημαίνει ότι και η ψυχολογία απαραίτητα συμβαδίζει! Η ωριμότητα και η ψυχολογική ωρίμανση έρχονται και ολοκηρώνονται στα18 τουλάχιστον! Γι αυτό και είμαι και θερμή υποστηρίκτρια τη άποψης <<σεξ καλύτερα μετά τα 18>>. Κυρίως για θέμα ψυχολογικής ωρίμανσης..όχι τόσο σωματικής!

Τελοςπάντων ..συμφωνώ πολύ με τη στρατηγική της Ελευθερίας 75. Κάπως έτσι θα λειτουργουσα κι εγώ. Σίλια , δε θέλω να δίνω την εικόνα της σουπερ ειδικου γιατί δεν είμαι , τη γνώμη μου σου λέω. Κι έτσι πιστεύω πως ναι μεν προκειται για μια σημαντική ανάγκη της κόρης σου αυτό όμως δε σημαίνει πως σεβασμός ισοδυναμεί με <<ναι!!>> σε όλα!! πρέπει να εξηγήσεις στην κόρη σου κάποια πράγματα, αυτά που πιστεύεις εσ΄για το θέμα και μέσα απο αυτο α διαπραγματευτείτε την κατάσταση απο κοινου. Μπορείς όπως είπε η Ελευθερία να της δώσεις ένα χρονικό περιθώριο μέχρι την 1η λυκείου ..αν ακόμη το θέλει βέβαια! Κι αντί αυτου τώρα θα μπορουσες να της τάξεις κάτι άλλο πιο ευκολο για σένα. Όπως για παράδειγμα να την πας σε μια αισθητικό!!!:) έτσι να νιώσει λίγη περιποιηση!!:) Ή να της φτιάξεις ένα πολύ εξτρίμ κουρεμα!!!:) Να την κάνεις να δείχνει επίσης τρέντι με διάφορους όμορφους τρόπους..και όταν με το καλό περάσει την γ γυμνασίου και επιμένει να τοθέλει ας το κανει με κάποιους όρους όπως να είναι διακριτικό στο σχολείο και τέτοια. Σεβσμός δε σημαίνει υποταγή στις επιθυμίες του άλλου αλλά κατανόηση και επικοινωνια και απο τι δύο μεριές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...