Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Η ΓΥΑΛΙΝΑ?????


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας!! Θέλω την βοήθειά σας!!!

Ακουσα πρόσφατα ότι καλό είναι απο τις πρώτες ημέρες του μωρού (και φυσικά εφόσον δεν θηλάζει η μητέρα) καλό είναι τα μπιμπερό να είναι ειδικά πλαστικά που αποστειρώνονται και όχι γυάλινα. Εξήγησε τους λόγους τους οποίους δεν θυμάμαι αλλά αυτό που μου έμεινε είναι ότι σε όλη την Ευρώπη χρησιμοποιούν τα ειδικά πλαστικά μπουκάλια (απο ειδικό πλαστικό) τα οποία αποστειρώνονται. Ξέρετε κάτι ανάλογο?? Εγω δεν το είχα ξανακούσει αυτό. Είχα την εντύπωση ότι τα γυαλινα είναι τα καλύτερα. :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλησπέρα!

Το καλύτερο είναι να εμπιστευτείς τη γνώμη του παιδιάτρου σου...Εγώ δεν΄είχα ρωτήσει κάποιον γι αυτό κ επέλεξα τ πλαστικά μπιμπερό της avent τα οποία με έχουν βολέψει αφάνταστα,αποστειρώνονται κ πλένονται πανεύκολα!

Πρόσφατα όμως,κ συγκεκρμένα όταν κλείσαμε τον 6ο μήνα κ μας είπε η γιατρός μας -η οποία είναι νεαρή- ν αρχίσουμε κ νεράκι,μας συμβούλεψε τα μπιμπερό να είναι γυάλινα-είναι λέει πολύ πιο υγιεινά...Ακόμη βέβαια δεν είμαι σίγουρη για το αν τα αντικαταστήσω!!!

Ας ακούσουμε κ άλλες απόψεις..

Απο μένα πολλά φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια γεια η αληθεια ειναι οτι τα παιδακια μου εμενα πλεον δεν ειναι μωρακια αλλα απο εμπειρια και μονο [δεν εχω ρωτησει γιατρο]νομιζω οτι τα γυαλινα ειναι καλυτερα.πλενονται καλυτερα και αποστειρωνονται καλυτερα.νομιζω οτι και στο μαιευτηριο το πρωτο μπιμπερο που του δινουν το γαλατακι γυαλινο ειναι.......

τωρα μετα απο καποια ηλικια εγω εδινα γαλα με πλαστικο γιατι ειχαμε πολλες ατυχιες με τα γυαλινα[σπαγανε].το καλυτερο που εχεις να κανεις ομως ειναι να παρεις και την γνωμη του γιατρου σου!!!δεν βοηθησα και πολυ ε;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο οσο γνωρισω,τα γυαλινα ειναι καλυτερα,τα πλαστικα,γενικα,πρεπει να τα αποφευγουμε ολοι,ποσο μαλλον τα μικρα μωρακια,απλα χρησιμοποιουνται για ευκολια,στο οτι δεν σπανε,κατα τα αλλα οτιδηποτε πλαστικο ειναι ανθυγειινο,σκεψου μονο απο την μυρωδια που εχουν οταν βαζεις κατι ζεστο μεσα,ολα αυτα πανε και στο γαλα ή τσαγακι,εγω προσωπικα δεν τα προτιμω ουτε στην δουλεια μου,(αισθητικη),ποσο μαλλον για τροφιμα και ροφηματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω πιστευω οτι το γυαλι ειναι το καλυτερο υλικο κατα των μικροβιων κ της μουχλας , δεν μυριζει κιολας. Βεβαια αργοτερα που 8α πινει μονοσ 8α παρω κ πλαστικα ,, αλλα 8α εχει φυγει κ απο την περιοδο αποστειρωσης.

οτι νομιζεις εσυ κ ο γιατρος σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσακι μου....εγω ειμαι βασικα εναντιον των πλαστικων γενικα και ειδικοτερα στα μωρα..οσο και αν λενε οτι ειναι ελενγμενα..τα γυαλινα ειναι πολυ καλη λυση αλλα υπαρχουν και τα ανοξειδωτα μπιμπερο..ειναι σα μικρα θερμοσ πολυ ελεφρια..εγω τα χρησιμοποιω εδω και 3 μηνεσ και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη...ειναι υγιεινα δε σπανε λαθαριζουν ευκολα και αποστειρωνονται αν θεσ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνισω.

Εγω ακομα αποστειρωνω και χρισημοπιω γιαλυνα...για ποτρακι εχω παρει ανοξειδοτο κυπελο.

Ακομα και το φαγητο του μικρου το διατυρω σε γιαλυνα ταπερακια εντος και εκτος ψυγειου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, το έχω ψάξει τρελα το θέμα καθώς ήμουν Αμερική όπου έχουν απαγορεύσει τα πλαστικά μπιμπερό σε πολλές πολιτείες που δεν είναι BPA free. Η τοξίνες που έχουν βρει στα πλαστικά οδηγούν μέχρι και σε καρκίνο και στείρωση.

Επιλέξτε πλαστικά με την ένδειξη BPA free, γυάλινα, ή ακόμα καλύτερα τα ανοξείδωτα που έχουν αρχίσει και κυκλοφορούν. Τα λένε Kid basix.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα.

αρχικά χρησιμοποιούσα μόνο γυάλινα, πλέον πλαστικά διότι απο τότε που πίνει μόνη της το γάλα,είχα μερικές απώλειες... & τα έχω αποθηκεύσει.

όσον αφορά τη μάρκα θα επιλέξεις είναι τι θηλή θα βολευτεί το μωράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εχω ψαξει αρκετα το θεμα...ρωτησα κ τον παιδιατρο...

τα μωρακια που πινουν μαμισιο γαλα πρεπει να το πινουν σε πλαστικα γιατι δεν περνουν ολα τα συστατικα...(κατι τετοιο μου ειπε ο παιδιατρος)

εγω θηλασα τον γιο μου μεχρι 11 μηνων οποτε δεν χρησιμοποιησα μπιμπερο...υστερα πηρα γυαλινα κ σας πληροφορω δεν μου εσπασε κανενα ο ζουζουνος...εγω τα σπαω... κ εχω κ δυο πλαστικα BPA free ΤΗς AVENT και της NUBI...και ειναι φοβερα...αλλα ο παιδιατρος μου ειπε αυτα τα πλαστικα αν κ ειναι ειδικα να μην τα χρησιμοποιω πολυ καιρο γιατι γινοντε μετ σαν τα απλα πλαστικα...

μεχρι κ το νερο το βαζω σε αυτα για να ειμαι σιγουρη πια...αφου η στειροτητα στους αντρες μπορει να προελθει κ απο αυτο....

που ζουμε....?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ρωτησα μια μαια πολυ ενημερωμενη και μου ειπε πλαστικα τα οποια φυσικα δεν ειναι απο pvc αλλα πολυκαρβονικα. Μου ειχε πει καποιον λογο σχετικα με την αποστειρωση. Εγω πλαστικα πηρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΓΥΑΛΙΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΧΟΥΝ "ΗΜΕΡ.ΛΗΞΗΣ"..ΝΟΜΙΖΩ..ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΑΝΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗ..ΤΑ ΓΥΑΛΙΝΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ(ΕΙΝΑΙ ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ)..ΑΥΤΟ Κ ΜΟΝΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΜΑΣ!!

ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΒΟΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ.. :P

ΟΙ ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΟΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ..

ΕΓΩ ΑΦΟΥ "ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ" Κ Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας! :) Δεν ξέρω θα το ψάξω το θέμα. Ξέρω ότι τα απλά πλαστικά είναι ότι χειρότερο για τα μωράκια μας και ευθύνονται για πολλά. Αυτά τις AVENT που μου προτείνατε τα πλαστικά θα τα ψάξω αλλά θα ρωτήσω και τον παιδίατρο να μου πεί.

Να' στε καλά φιλάκια σε όλες!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bασικά εγώ χρησιμοποιούσα στα παιδιά μου πλαστικά από το κόψιμο της αποστείρωσης και μετά. Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με γυάλινα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...