Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υφασμάτινες Επαναχρησιμοποιούμενες Πάνες


Recommended Posts

Ξέρω ότι έχουν γραφτεί διάφορα για τις υφασμάτινες πάνες αλλά θέλω να μοιραστώ την προσωπική μας οικογενειακή εμπειρία.Από νωρίς κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου σκεφτόμουν τη χρήση τους για το κοριτσάκι μας και έτσι και έπραξα κατόπιν συνεννόησης με τον άνδρα μου.Σκεφτόμουν και εγώ σαν πολλούς γονείς το θέμα πρακτικότητας και κυρίως "ευκολίας" των συμβατικών πανών μιας χρήσης. Όμως η οικολογική συνείδηση και η υγεία του μωρού ήταν ισχυρότερο κίνητρο για τη χρήση των οικολογικών πανών. Τώρα είμαι σε θέση να γράψω τα υπερ αυτής της χρήσης που γίνεται τρόπος σκέψης και ζωής:

Τα υπέρ:

- είναι απαλές, υγιεινές για το δέρμα του μωρού.Το μωρό δεν έχει παρουσιάσει ποτέ κοκκινίλες και δείχνουν υπέροχα στο μωρό!Επίσης το βιολογικό βαμβάκι μειώνει κατά πολύ την επαφή χημικών στο δέρμα του μωρού (από φαβές ρούχων,χλωρίνες,φάρμακα καλλιέργειας κτλ)

- είναι εντελώς φυσικές.Σημ: οι νέες πάνες μιας χρήσης περιέχουν ζελέ και αρκετά χημικά, εξού και το μικρό μέγεθος τους. Πριν 10-15 χρόνια όντως οι πάνες μια χρήσης παράγονταν από πολτό ξύλου- φυσική κυτταρίνη,σήμερα δεν έχει τίποτα φυσικό μια τέτοια πάνα εκτός από κάποιο λεπτό βαμβακερό εσωτερικό κάλυμμα.Το εσωτερικό είναι προϊον χημικής επεξεργασίας.

- εφαρμόζουν πολύ καλά.Αυτές που χρησιμοποιούμε δεν έχουν καθόλου λάστιχα και δεν σφίγγουν τα ποδαράκια του μωρού, επιπλέον αυξάνω την απορροφητικότητα όποτε θέλω με επιθέματα( έχω φτιάξει και από μόνη μου από "παλιές" πετσέτες μπάνιου)

- είναι μακροπρόθεσμα οικονομικές.Όλες οι πάνες και τα αξεσουάρ μας κόστισαν 240€ ( 25 πάνες Οne-size με επιθέματα, εξωτερικά βρακάκια, ειδικά βιολογικά καθαριστικά, δίχτυ πλυσίματος, κουβάς για άπλυτες πάνες)

- δεν αυξάνονται τα πλυντήρια τόσο πολύ,εμάς αυξήθηκε κατά 2-3 την εβδομάδα. (σκεφτείτε η μαμά μας παλιά δεν είχε πλυντήριο και όλα τα έπλενε στο χέρι) έχουμε νυχτερινό ρεύμα και είναι γνωστό ότι το πλυντήριο καταναλώνει λιγότερο νερό από το πλύσιμο στο χέρι.Επίσης το σίδερο δεν είναι τόσο δύσκολο, με το σύστημα ατμοσίδερου τελειώνω στον μισό χρόνο από το απλό σίδερο.

- Δεν κουβαλάμε ποτέ κούτες από πάνες από το σούπερμαρκετ!

- θα τις χρησιμοποιήσουμε και στο 2ο μωρό, είναι αρκετά ανθεκτικές.

- παρόλο που δουλεύω δεν νιώθω να ταλαιπωρούμαι επιπλέον.έχω ένα πρόγραμμα και το ακολουθώ!

Τα κατά είναι:

Τίποτα σχετικά με την καθημερινή χρήση και καθαρισμό!!!

- εκτός σπιτιού χρειάζεται κάποια οργάνωση στην αλλαγή έτσι θα σας χρειαστούν και εσάς μερικές όλα-σε-ένα πάνες.Εμείς έχουμε 20 πάνες με κορδόνια ένα μέγεθος( βλ. εικόνα)και 5 πάνες όλα σε ένα (στεγνώνουν όμως πολύ πιο αργά) με Velcro (σκριτς - σκρατς) για να μπορούμε να αντεπεξέλθουμε :)

- πρέπει να είναι "εκπαιδευμένοι" στην αλλαγή πάνας όλοι όσοι ασχολούνται με το μωρό.Εμείς το πετύχαμε ευκολα ευτυχώς, οι γιαγιάδες ήταν οι καλύτεροι μαθητές μάλλον λόγω εμπειρίας :)

- εάν από νωρίς πάτε το μωρό σε παιδικό σταθμό θα πρέπει να βρείτε κάποιο που να δέχεται αυτή την πρακτική(μπορεί και να μην υπάρχει).Εμείς ευτυχώς δεν το πάμε στον παιδικό ακόμη.

- στις διακοπές αναγκαστικά ίσως χρειαστείτε μιας χρήσης πάνες (υπάρχουν στο εμπόριο οικολογικές βιοδιασπώμενες)

- αν αγαπήσετε και εσείς τόσο πολύ τις υφασμάτινες πάνες όπως εγώ σας προειδοποιώ ότι μπορεί να εθιστείτει!!!

Φυσικά ο κάθε γονιός έχει δικαίωμα να πράξει όπως του λέει η συνείδηση του! Εμάς αυτό μας έλεγε παρόλους τους προβληματισμούς.Ευτυχώς με σωστό προγραμματισμό και καλή διάθεση όλα πηγαίνουν υπέροχα και τώρα που είμαι έγκυος στο 2ο μωρό είμαι ήδη προετοιμασμένη!!!

Οι πάνες που χρησιμοποιούμε είναι γερμανικές και σουηδικές και τις αγοράσαμε από γνωστά οικολογικά on-line καταστήματα (χωρίς να κάνω διαφήμιση είναι το ecobaby & το ecofamily)

post-11789-13873934772181_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαίρομαι που ακόμη μια μαμά διαλέγει υφασμάτινες πάνες . Χιλια μπράβο .Εμείς φοράμε οικολογικές πάνες εδώ και ένα χρόνο και είμαι ενδουσιασμένη. Το μωρό μου κοκκίνιζε με όλες τις συμβατικές πάνες .Τώρα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα χωρίς καμία κρέμα . Καλή συνέχεια στην προσπάθεια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια...εχω πει επαννειλλημενα οτι αγορασα και γω δοκιμαστικα αυτες τισ πανεσ..αλλα σε 1-2-3 μηνων παιδι δεν εφαρμοζουν..πηρα της one size και παλι εχουν τρελα κενα απο πλαγια..περιμενω να μεγαλωσει λιγο και να της βαλω..υπαρχει καμια που τισ χρησιμ σε νεογεννητο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Theo_Dominic Και εμείς χρησιμοποιούμε αυτές τις πάνες της Disana με κορδόνια, στεγνώνουν πολύ γρήγορα και εφαρμόζουν κάλα! Αλλά πήραμε και διάφορες άλλες, που είναι πιό βολικές για ζωηρά μεγαλύτερα μωρά.

ΣΩΣΩ Οτι αφορά αν κάνουν οι πάνες Ολα σε ένα για νεογέννητα, διάβασα χθές ένα σχόλιο που λέει ότι οι νέες πάνες Flip από bumgenius εφαρμόζουν πολύ καλά στο μωράκι 8lbs - πόσα κιλά είναι ποιός ξέρει;

http://clothdiapers.blogspot.com/2009/1 ... wborn.html

evrokipos και εμείς αρχήσαμε τις υφασμάτινες γιατί έβγαινε το δερμα του μωρου - κομάτια! :woohoo: από τα pampers

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ALEXY έγραψε:

Theo_Dominic Και εμείς χρησιμοποιούμε αυτές τις πάνες της Disana με κορδόνια, στεγνώνουν πολύ γρήγορα και εφαρμόζουν κάλα! Αλλά πήραμε και διάφορες άλλες, που είναι πιό βολικές για ζωηρά μεγαλύτερα μωρά.

ΣΩΣΩ Οτι αφορά αν κάνουν οι πάνες Ολα σε ένα για νεογέννητα, διάβασα χθές ένα σχόλιο που λέει ότι οι νέες πάνες Flip από bumgenius εφαρμόζουν πολύ καλά στο μωράκι 8lbs - πόσα κιλά είναι ποιός ξέρει;

http://clothdiapers.blogspot.com/2009/1 ... wborn.html

evrokipos και εμείς αρχήσαμε τις υφασμάτινες γιατί έβγαινε το δερμα του μωρου - κομάτια! :woohoo: από τα pampers

Alexy ξέρω ότι χρησιμοποιουσες κι εσύ μάλλινα βρακάκια..πες μου σε παρακαλώ γιατι δεν καταλαβαίνω..βρέχεται μετά απο κανα τριωρο..σου συμβαίνει κι εσένα; ΕΠίσς το καλοκαίρι τι κάνεις; Τα βάζεις ή ζεσταίνεται το μωρό;

Theo_Dominoc χαίρομαι που άλλη μια μανουλα ακολουθεί το νέο τρόπο υγιεινής του μωρου...καιρός να αυξηθούμε γιατί δεν έχουμε διαπιστώσει πόσο εύκολες είναι τε΄λικά στην χρήση τους και πόση οικονομια κάνουμε σε πάρα πολλά πράγματα χάρη σε αυτες!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki πρέπει να έχεις 4-5 βρακάκια για τον χειμώνα, να αλλάζεις σε κάθε αλλάγη πάνας.

Για το καλοκαίρι (από τον ιούνιο) - μόνο τα λεπτά μάλλινα βρακάκια κάνουν ή από μικροίνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς δοκιμάσαμε την "Wonderoos ένα μέγεθος" απο το δεύτερο μήνα .Δεν ήταν τότε το μωρό μου ούτε 4,5 κιλά ..(Εχασε πολύ στην αρχή . Κοιμόταν και δεν ξυπνούσε να θηλάσει .Τελικά αναγκαστικα να της δ΄ωσω και συμπλήρωμα .. Αντε σου είπα και τον πόνο μου!!!)

Δες στη μαμά εταιρία σε πόσο μικρα μωρά ταιριάζει . http://www.wonderoos.com/picturesoffitting.htm#newborn

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μου εστειλε μια φιλη μου απο Αμερικη 30 πανες. Μου κοστησαν λογοτερο απο 200 ευρω. Δεν υπαρχουν στην Ελλδα και ειμαι υπερευχαριστιμενη, τα χρισημοποιω απο την γεννηση.

Διστυχως η μαμα μου που προσεχει τον μικρο τωρα που δουλευω εχει δηλωσει οτι δεν προκειτε να ασχοληγθει με αυτες τις πανες και ετσι παιρνω του λιντλ οταν ειναι εκει.

Εψω μονο θετικα για τις πανες αυτες, Ειναι με σκρατσ, ειναι πανεμορφες ακομα και τωρα που πασαελιβετε με τα κακα, πλενονται και καθαριζονται τελεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ έγραψε:

ρε κοριτσια...εχω πει επαννειλλημενα οτι αγορασα και γω δοκιμαστικα αυτες τισ πανεσ..αλλα σε 1-2-3 μηνων παιδι δεν εφαρμοζουν..πηρα της one size και παλι εχουν τρελα κενα απο πλαγια..περιμενω να μεγαλωσει λιγο και να της βαλω..υπαρχει καμια που τισ χρησιμ σε νεογεννητο;;

γεωργια εγω εχω τις bumgenius...ειναι οne size και τις φοραμε απο τοτε που γεννηθηκε...εφαρμοζουν τελεια!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ έγραψε:

ρε κοριτσια...εχω πει επαννειλλημενα οτι αγορασα και γω δοκιμαστικα αυτες τισ πανεσ..αλλα σε 1-2-3 μηνων παιδι δεν εφαρμοζουν..πηρα της one size και παλι εχουν τρελα κενα απο πλαγια..περιμενω να μεγαλωσει λιγο και να της βαλω..υπαρχει καμια που τισ χρησιμ σε νεογεννητο;;

Και γω το ιδιο προβλημα είχα. Ειχαν διαρροές όταν ήτανε πολύ νινάκι και του ήταν τεράστιες. Τώρα που πήγε 6 κιλά λέω να τις ξαναδοκιμάσω...

Μπορεί να έκανα κάτι λάθος :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω καπου εκει λεω να της ξανα δοκιμασω..αλλα ρε φροσακι δε νομιζω οτι θελει φιλοσοφια και κανενα μανουαλ να βαλεις 1 πανα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις συγκεκριμένες με κορδόνια τις χρησιμοποίησα αμέσως μετά το μαιευτήριο. Επειδή είναι πλεκτή η ύφανση και είναι μακρυά πάνα την δίπλωνα στη μέση και δένοντας τα κορδόνια εφάρμοζε πολύ καλά γύρω από τα ποδαράκια και τη μέση. Η αλήθεια είναι ότι πολλοί θα πούν δεν είναι βολικές αυτές οι πάνες αλλά πάντα είναι οι πρώτες που πιάνει το χέρι μου :) Φυσικά έχουμε και εμείς πάνες One-size με σκρατς για ευκολία οι οποίες είναι όντως λιγότερο εφαρμοστές στα ποδαράκια ακόμη, ίσως όταν μεγαλώσει η μπουμπού θα μας κάνουν καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KORITSIA Κ ΓΩ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ..ΜΕ ΤΙ ΤΙΣ ΠΛΕΝΕΤΕ?ΜΟΥ ΠΑΝ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΡΚΑΔΙ Η ΓΕΝΙΚΑ ΣΑΠΟΥΝΙ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΟΥΝ ΔΙΑΡΡΟΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Από τη δική μου εμπειρία με τις υφασμάτινες πάνες- έχω τις Bumgenius one size (τέλειες) και τις Bumgenius organic one size, θελει το μωρό να είναι λίγο γεματούλι για να του κάθονται καλά. Εμείς τις έχουμε καταβολευτει. Το μωρό μου είναι 1 ετών και του βάζουμε αποκλειστικά υφασμάτινες.

Λοιπόν για το πλύσιμο συστήνω τους καρπούς πλυσίματος. Είναι οι πιο κατάλληλοι για τις πάνες, κάνουμε πολλές πλύσεις και έχουν διατηρησει την απορροφητικότητα τους. Τους έχουν το ecofamily και το mybabycenter.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antroula έγραψε:

KORITSIA Κ ΓΩ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ..ΜΕ ΤΙ ΤΙΣ ΠΛΕΝΕΤΕ?ΜΟΥ ΠΑΝ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΡΚΑΔΙ Η ΓΕΝΙΚΑ ΣΑΠΟΥΝΙ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΟΥΝ ΔΙΑΡΡΟΕΣ

geia soy aντρουλα...και γω πηρα κοκκους απο κει...λλα δε τισ εχω χρησιμποιησει γιαΤΙ ΑΚΟΜΑ δεν εχω χρηισιμοποιησει τις πανες..

αλλα ακουσα οτι και το αρκαδι και το προδερμ κανει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σας πω βρε κοριτσια ,εγω με περσιλ μπειμπυ της πλενω και αμα δεν ειναι και χεσμενες τις βαζω κ με τα ρουχα της μικρης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAI TO PERSIL K TO PRODERM K TO PLANNET MOY PAN KANEI APLA TA SAPOYNIA K TA APORRYPANTIKA ELAIOLADOY MOYPAN OXI...EGV EXV KARPOYS GIA PLYSIMO...TWRA PRWTH FORA THA DOKIMASW PANES TETOIES....XERETE KORYTSIA KANENA YPOALLERGIKO APORYPANTIKO?TO PRODERM MAS EKANE ENKSYMA XWRIS NA TO PARW NERIS XAMPARI XRHSIMOPOIOYSA TYXAIA META TOYS KARPOYS KAI EYTYXWS DLD ALLA HTHELA NA XERV KAI KANENA ALLO APORYPANTIKO DIOTI OI KARPOI LENE DEN EINAI APODEDEIGMENO EPISHMA OTI EINAI YPOALLERGIKOI...OTI EINAI FYSIKO MPOREI KAI DYNAMIKA NA KANEI ALLERGIES AN KAI DEN EXON PARATHRHTHEI PANTWS EIMAI STH FASH POY PSAXNW TI FTAIEI

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Theo_Dominic έγραψε:

[quote

Οι πάνες που χρησιμοποιούμε είναι γερμανικές και σουηδικές και τις αγοράσαμε από γνωστά οικολογικά on-line καταστήματα (χωρίς να κάνω διαφήμιση είναι το ecobaby & το ecofamily) _-20100123.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το ξαναλεω..επειδη ειναι μικρο το παιδι,πρεπει να τις διπλωσω 100 φορες για να της κανουν..θ δοκιμασω σε κανα μηνα να δω αν θα εφαρμοζουν καλυτερα..νομιζω κοντα στις 20 θα εισαι καλυμμενη..ποιες πηρεσ;;;της δοκιμασεσ;;;βεβαια ας απαντησουν και αυτες που τις εχουν για τις ποσοστητες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηρα 3 με κορδονι για δοκιμη και 1 με χριτσ χρατσ

αυτες με το κορδονι ειδικα με φοβιζουν πολυ!!!!!!!!!!!! :dry:

Η πανα με τα χριτσ χρατσ θελει και εκεινη επιθεματα η τωρα που της την εχω βαλει χωρις θα μου πλημυρισει το κρεββατι με αρωμα ακρατειας μπεμπας?????? :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...