Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η γέννηση της ΕΙΡΗΝΗΣ μας!!!!!09/01/2010


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες,στις μέλλουσες μανούλες και σε όσες θέλουν να γίνουν μανούλες!!!!

Οπως οι περισσότερες γνωρίζετε ανήκω στην ομάδα Μωράκια Φεβρουαρίου-Μαρτίου 2010!!!!Παρόλα αυτά η μικρή πριγκίπισσα μας αποφάσισε ότι ήθελε να βγει νωρίτερα και έτσι έγινε!!!!

Έτσι ήρθε η ώρα να περιγράψω και εγώ την εμπειρία μου!!!!!

Είναι Παρασκευή μεσημέρι 08/01 έχουμε γυρίσει με τον άντρα μου από ψώνια και εγώ αισθάνομαι λίγο υγρή αλλά λέω ιδέα μου είναι οπότε δεν έδωσα σημασία αλλά ένιωθα γενικά την υπόλοιπη μέρα σταγονίτσες να τρέχουν, για να μην τα πολυλογώ πέρασε η νύχτα και το πρωί του Σαββάτου μετά από μια αρκετά υγρή νύχτα αποφασίζω και παίρνω τηλ. την μαία μου!!!!!!

Μου λέει 11 η ώρα ραντεβού στο ΜΗΤΕΡΑ να ελέγξουμε αν είναι αμνιακά υγρά.

Κάναμε το test με το χαρτάκι και διαπιστώσαμε ότι είναι όντος αμνιακά υγρά μετά από αυτό κάναμε υπέρηχο για να δούμε πόσα υγρά έχουν μήνη στον σάκο ξέχασα να σας αναφέρω ότι διαστολή είχα 0 με σκληρό τράχηλο ο υπέρηχος μας έδειξε ότι το παιδί ήταν ψηλά και ότι είχα ελάχιστο αμνιακό υγρό. Κάναμε εισαγωγή και αυτό που μπορούσε να γίνει ήταν να περιμένουμε μέχρι την δευτέρα όπου μπορούσε να ξεκινήσει φυσιολογικός τοκετός αλλιώς θα κάναμε καισαρική ηώρα είχε πάει 4 το απόγευμα.

για να μην τα πολυλογώ είμαι στο δωμάτιο με τον άντρα μου και στις 6 το απόγευμα σπάνε τελείως τα νερά και έχω διαστολή 6 εκατοστά αρχίζει να κατεβαίνει το παιδί και εμείς μαζί για την αίθουσα τοκετού όπου μέχρι να κατέβουμε είχα διαστολή 8 εκατοστά και ξεκινάμε τις εξωθήσεις από τις 7:30 μέχρι τις 11:00 είχα διαστολή 10 εκατοστά αλλά το παιδί δεν έβγαινε για την ακρίβεια πήγαινε να βγει και ξανά έμπαινε μέσα.

Μετά από αφόρητο πόνο στις 11:15 αποφασίστηκε να κάνουμε επισκληρίδιο και ενώ ηρεμούσα και ήμουν έτοιμη να εξωθήσω το παιδί άρχισαν να πέφτουν ραγδαία οι παλμοί του και μέσα σε 10 λεπτά κάναμε καισαρική και βγάλανε το παιδί, το οποίο έκλαψε αμέσως και την πήρα στην αγκαλιά μου!

Καθ όλη την διάρκεια του τοκετού ο άντρας μου δεν έφυγε στιγμή από δίπλα μου και ήταν αυτός που μου έδινε κουράγιο ότι όλα θα πάνε καλά!!!Πραγματικά αν δεν ήταν κοντά μου δεν ξέρω αν θα τα είχα καταφέρει και τον ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!

όπως επίσης να ευχαριστήσω και την μαία μου που είναι παραπάνω από εκπληκτική!!!!!!!!

Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στην παρέα του mummy που από την αρχή αυτού του ταξιδιού ήταν δίπλα μου!!!

Εύχομαι σε όλες να έχετε έναν υπέροχο τοκετό και σε όσες θέλουν να γίνουν μανούλες να το καταφέρουν σύντομα!!!!!!!!

Φιλάκια πολλά σε όλες!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Agnoula μου, τι ιστορία!! Περιπετειώδης χαρακτήρας η Ειρηνούλα σας! Τέλος καλό, όλα καλά, να τη χαίρεστε και να είναι η ζωή της γλυκιά σαν ζάχαρη!! Συγκινήθηκα πολύ!

Αχ, είσαι η πρώτη της παρέας μας, μωρέ!! Να μου φιλήσεις τη μικρούλα σου... Να είστε πάντα καλά και οι τρεις σας! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκια μου!!!!!!

Ολιβιάκι να φανταστείς ότι την Κυριακή μετά την γέννα κανονικά είχαμε ραντεβού με τον Ναθαν για το δωμάτιο της μικρής αλλά αναβλήθηκε όπως καταλαβαίνεις!!!!!Δεν πείράζει θα κανονίσουμε νεό ραντεβού!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγνούλα μου γλυκιά να σας ζήσει η Ειρηνούλα σας!!! Να την καμαρώσετε όπως ποθείτε!! Κάθε μερα όλες εμείς οι υπολοιπες του Φεβρουαρίου-Μαρτίου, περιμέναμε πως και πως να μας πεις την ιστορία σου...συγκινήθηκα πολύ...!!! Σας τρόμαξε λιγάκι η μικρούλα εεε;;; Είναι τσαχπίνα!!! :) Και πανέμορφη... να τη χαίρεστε!! Να είστε πάντα καλά και ευτυχισμένοι. Καλή λοχεία κοριτσάκι μου. Να προσέχεις τον εαυτό σου και την πριγκίπισσά σου!! Φιλάκια πολλά :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΓΝΟΥΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Η ΡΗΝΟΥΛΑ ΣΑΣ!!!ΑΝΤΕ!!ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!Α!!ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.....ΦΟΒΑΤΑΙ ΛΕΕΙ ΜΗ ΤΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ... :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει κοπελαρα μου.

Μαλλον το εχουν οι Ειρηνουλες αυτο...να μας ταλαιπωρουνε λιγο.Και τη δικη μου Ειρηνη την λενε,ειναι 6 χρονων πια αλλα....η ταλαιπωριοα μου συνεχιζετε!!!!Ζωηρη,πεισματαρα κ πολυυυυυυ περιπετειωδης,οπως λεει κ μια κοπελα πιο πανω!!!

Σου ευχομαι καθε ευτηχια,απο εδω κ περα η ζωη σου αλλαζει!!!

Εχεις μια κορη!!!!Δεν ειναι οτι καλυτερο αποκτησες ποτε;;;; :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Να σου ζησει κοπελαρα μου.

Μαλλον το εχουν οι Ειρηνουλες αυτο...να μας ταλαιπωρουνε λιγο.Και τη δικη μου Ειρηνη την λενε,ειναι 6 χρονων πια αλλα....η ταλαιπωριοα μου συνεχιζετε!!!!Ζωηρη,πεισματαρα κ πολυυυυυυ περιπετειωδης,οπως λεει κ μια κοπελα πιο πανω!!!

Σου ευχομαι καθε ευτηχια,απο εδω κ περα η ζωη σου αλλαζει!!!

Εχεις μια κορη!!!!Δεν ειναι οτι καλυτερο αποκτησες ποτε;;;; :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ευχαριστώ παρα πολύ!!!!Και εσένα να σου ζήσει και να την καμαρώνεις!!!!!

Πραγματικά είναι το καλύτερο που μπορεί να συμβεί στη ζωή μιας γυναίκας!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγνη μου δεν εχω λογια..!Να σας ζησει η κορακλα σας,παντα δυνατη,ευτυχισμενη και τυχερη!!!!!Βιαζοτανε η ζουζουνα σας,να σας γνωρισει!!Ειναι μια κουκλιτσα,Καλη λοχεια κοριτσακι μου!!!!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Να σου ζησει κοπελαρα μου.

Μαλλον το εχουν οι Ειρηνουλες αυτο...να μας ταλαιπωρουνε λιγο.Και τη δικη μου Ειρηνη την λενε,ειναι 6 χρονων πια αλλα....η ταλαιπωριοα μου συνεχιζετε!!!!Ζωηρη,πεισματαρα κ πολυυυυυυ περιπετειωδης,οπως λεει κ μια κοπελα πιο πανω!!!

Σου ευχομαι καθε ευτηχια,απο εδω κ περα η ζωη σου αλλαζει!!!

Εχεις μια κορη!!!!Δεν ειναι οτι καλυτερο αποκτησες ποτε;;;; :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ευχαριστώ παρα πολύ!!!!Και εσένα να σου ζήσει και να την καμαρώνεις!!!!!

Πραγματικά είναι το καλύτερο που μπορεί να συμβεί στη ζωή μιας γυναίκας!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγνουλα μου να σας ζησει και να την χαιρεστε!!! καλοτυχη! με συγκινησες καλε! αχουυυυυυυυυυ!!!

αντε, καλη λοχεια, γρηγορη αναρρωση στην μανουλα!

ανοιξα ποστ για σενα "γεννησε η agnoula μας"

φιλακια στην μικρουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σασ ζησει το μωρακι σας...

καλη λοχεια...

να ρωτησω κατι...

με διαστολη 10 σε εκαναν επισκληριδιο????? :blink::blink::blink:

εγω ξερω μεχρι διαστολη 5 μπορεισ να κανεις...

κ παλι να σου ζησει ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Η ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΑ ΣΑΣ!! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΥΓΙΗΣ Κ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ..ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ ΣΕ ΣΕΝΑ...

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠ ΤΟ ΠΟΣΤ ΠΟΙΕΣ ΓΕΝΝΑΜΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΑΛΛΑ Ο ΠΡΙΓΚΗΠΑΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΟΠΟΤΕ ΛΕΩ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΝΙΣΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.. :silly: :silly: .ΓΙΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ..ΧΙ ΧΙ ΧΙ!!!!

Κ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΔΩ Κ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ 2 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ...ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ???

ΦΟΒΕΡΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ...

ΦΙΛΙΑ :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγνούλα μου να σας ζήσει και να είναι πάντα γερή κι ευτυχισμένη!

Κι εσύ με το καλό καλή λοχεία!

περίμενα να διαβάσω την εμπειρία σου με αγωνία. Καλό κουράγιο τώρα με τα ωράρια της Ειρηνουλας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

να σασ ζησει το μωρακι σας...

καλη λοχεια...

να ρωτησω κατι...

με διαστολη 10 σε εκαναν επισκληριδιο????? :blink::blink::blink:

εγω ξερω μεχρι διαστολη 5 μπορεισ να κανεις...

κ παλι να σου ζησει ;):)

η επισκληρίδιος έγινε γιατί είχαν περάσει 3 ώρες εξώθησης και τελείωνε η προθεσμία του γυναικολόγου για φυσιολογικό τοκετό επίσης είχα εξαντληθεί από τους πόνους και δεν είχα δύναμη να εξωθήσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγνουλα αν και δεν σε ξέρω θέλω να σου ευχηθώ η κάθε μέρα που θα ξημερώνει για το παιδάκι σας να είναι γεμάτη χαρά και ευτυχία. :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγνουλα, να σου ζήσει η μικρούλα σου και πάντα γερή και ευτυχισμένη να την βλέπεις.

και η δικιά είναι γεννημένη στις 9/01 αλλά του 2007.

καλή λοχεία να έχεις. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγνουλα μου να σας ζησει η μικρουλα ειρηνουλα σας να ειναι παντα γερη και ευτυχισμενη,να τη δειτε οπως επιθυμητε,καλη λοχεια να εχεις!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλιτσα μου περιμεναμε όλες πως και πως να μας πεις την εμπειρια σου!!!!! Σας αγχωσε λίγο η Ειρηνούλα σας αλλα σιγουρα αξιζε τον κόπο!!!! Να ειναι παντα γερη και τυχερη στη ζωή της!!!! Σε εσενα ευχομαι καλη λοχεια και να δωσεις ενα μεγαλο φιλι στον αντρα σου που ηταν διπλα σου και ενα ευχαριστω απο εμες που μας ενημερωνε οσο εσυ ήσουν στο μαιευτηριο!!!!!

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...