Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άσχετη, ετοιμάζεται να κάνει τις πρώτες αγορές!


Recommended Posts

Κορίτσια, βοήθεια!

εδώ Άσχετη! αλλά τελείως άσχετη εννοώ!!!

το παιδικό δωμάτιο ως τώρα της μπέμπας που θα την έχω μέχρι τις 26 Φεβρουαρίου στο σπίτι, έχει μόνο το παιδικό κρεβατάκι!

από τα μεγάλα ψώνια για το δωμάτιο τι χρειάζεται;

από ρουχαλάκια για το νοσοκομείο? δηλαδή για τη βαλίτσα του μωρού? τι?

παιδιά, τα βλέπω όλα βουνό! έχω αρχίσει και αγχώνομαι και περνάει ο καιρός... θα με βοηθήσετε;

διάβασα βέβαια και άλλα θέματα σχετικά, μα εξακολουθώ και πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό!

χέλππππππππππππππππππππ! :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα...προς το παρον χρειαζεστε μονο το κρεβατι και την αλλαξιερα...μετα βλεποντας ...ριλαξ, καροτσι, κλπ κλπ. Ρουχαλακια θα χρειαστεις πααααρα πολλα κορμακια ολοσομα με κοντο ή μακτυ μανικη αναλογα με την επιχη.η και ακομα αμανικα. Αρκετα φορμακια επισης ολοσωμα μαλακα, βολευουν .Ενα μομπιλ για την κουνια, κανεναν υπνποσακο- να τον προτιμησεις- και μια ζεστη κουβερτουλα. Πολλα πανακια μικρα, σαλιαρες, καλτσακια,μεγαλες πανες, λεπτα κουβερτακια...

κλπ κλπ Απο κει κε παρα, αναλογα με το πψς εχεις σκοπο να διακοσμησεις το δοματιο, φωτιστικο, κουρτινα, χαλακι, κουνουπιερα- εγω δεν πηρα- καποια παιχνιδακια, ενα παρκο για μετα...

Στο νοσοκομειο θα χρειαστεις μονο τα ρουχα που θα την βγαλεις, και ενα φορμακι εξοδου, μιας και θα ειναι κρυο ή μια καλη κουβερτα...εχει ενα ωραιο στο http://www.mybabycenter.gr/index.php?ta ... t_id=29810 το οποιο εχω εγω...και ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ!!!

Αυτα για την ωρα...βλεποντας μετα τα ξαναλεμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ημερομηνία τοκετού που μου έχει δώσει ο γυναικολόγος μου είναι η 26 Φεβρουαρίου!

μέσες άκρες κάτι κατάλαβα από τα άλλα φόρουμς, αλλα στα σχόλια άλλη έλεγε αυτά άλλη έλεγε όχι αυτά, τα άλλα το ένα δεν κάνει το άλλο καλύτερα όχι εμ... πόσα θέλει να μπερδευτεί μια μέλλουσα πρωτοτόκα μαμά;

είπα να τακάνουμε ένα φρεσκάρισμα, και ξέρω πως κι άλλες θέλουν να ξανασυζητήσουν αυτό το θέμα!

ΠΡΟΣ: Σεσίλια:

Αυτά τα κλπ κλπ κλπ... αυτά είναι που με μπερδεύουνε!

σ' ευχαριστώ όμως για τις πληροφορίες..

αυτά για τα "μετά" που λες, μήπως να τα αναφέραμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ , ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ Η ΜΙΑ ΑΛΛΑ Η ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑ8Ε ΜΙΑ ... Κ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ 8Α ΓΙΝΕΙ. ;)

ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΡΕΒΒΑΤΑΚΙ - ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ - ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΟΥΝΙΑΣ Κ ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ Κ ΕΝΑ ΣΦΗΝΑΚΙ ΥΠΝΟΥ (ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΒΑΖΩ) 3 ΣΕΤ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ-ΣΤΡΩΜΑ.

ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ (ΙΔΙΩΤΙΚΟ) ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΠΑΝΑΚΙΑ (ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ) , 1 ΑΛΛΑΞΙΑ ΕΞΟΔΟΥ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ Κ ΕΝΑ ΦΑΝΕΛΑΚΙ. ΕΝΑ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ Η ΚΑ8ΙΣΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ Κ 1 ΚΟΥΒΕΡΤΑ.

ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ (ΟΛΟΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ) - ΜΠΙΜΠΕΡΟ (ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΥΑΛΙΝΑ , ΚΑ8ΩΣ 8ΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ8ΗΚΕΥΣΗΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ) - ΒΡΑΣΤΗΡΑ (ΤΩΡΑ ΑΝ 8ΗΛΑΣΕΙΣ 8Α ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΑΛΛΕΣ)- 1-2 ΠΙΠΙΛΕΣ

ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ ΦΑΝΕΛΑΚΙΑ(ΟΛΟΣΩΜΑ) ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΜΒΑΚΕΡΑ !!!- ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΥΠΝΟΥ (ΜΟΝΟ ΒΑΜΒΑΚΕΡΑ)- ΥΠΝΟΣΑΚΟ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ , ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ (ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΕΜΕΝΑ , ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΕΡΤΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΩΤΣΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ...)ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΒΛΕΠΕΙΣ

ΥΓΡΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΣΑΠΟΥΝΑΚΙ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ , ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ) 1-2 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΓΑΝΤΑΚΙΑ (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ) - ΨΑΛΙΔΑΚΙ - ΒΟΥΡΤΣΑ ΓΙΑ ΝΙΝΑΚΙΑ :)

ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΠΑΡΕ ΛΙΓΑ (ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ )ΓΙΑ ΑΡΧΗ Κ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΟΤΙ ΒΟΛΕΥΤΕΙΣ

ΟΥΥΥΦΦΦ ΤΙ ΑΛΛΟ ??? ΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ Κ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ... :silly:

Υ.Σ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΦΑΝΕΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΛΗΤΩ Κ ΑΠΟ ΗΡΑ , Ε , ΛΟΙΠΟΝ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ MOTHERCARE ΣΕ ΦΑΝΕΛΑΚΙΑ Κ ΠΥΤΖΑΜΑΚΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α εγω τον πρωτο 1 1-2 μηνα ειχα τα νυχτικακια σαν του μαιευτηριου με το κορδονακι απο κατω (ΗΡΑ) , βολευε πολυ στο αλλαγμα την ωρα που κοιμοταν το νεογνο (δεν ειχα κουμπακια πολλα)

α κ φακελακι παντα , ακομα κ με το πυτζαμακι (εγω δεν το ξερα κ το ειχα ξυλιασει το νινι μου !!! (ευτυχωσ η παιδιατρος ηρ8ε 3 μερες μετα την απιστροφη μας απο το ιασω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με ενδιαφέρει και εμένα πολύ το θέμα, μιας και κοιτάω τα ράφια στα μαγαζιά εντελώς πελαγωμένη!!

Όσες θηλάζουν, ας μας πουν τι πρέπει να πάρουμε... Για παράδειγμα, σίγουρα θα πρέπει να έχουμε και μερικά μπιμπερό στο σπίτι... Πόσα όμως;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

Όσες θηλάζουν, ας μας πουν τι πρέπει να πάρουμε... Για παράδειγμα, σίγουρα θα πρέπει να έχουμε και μερικά μπιμπερό στο σπίτι... Πόσα όμως;;

Μαμολι μου για τα μπιμπερο, με το που θα αγορασεις τον αποστειρωτη, εχει ηδη μεσα μερικα μπιμπερο. στην αρχη χρησιμοποιουμε τα μικρουλικα μπιμπερο και στη συνεχεια τα κανονικα σε μεγεθος. αναλογα με την ηλικια αλλαζεις την πιπιλα του μπιμπερο.

απο οτι γνωριζω απο μια φιλη μου, τα μωρακια ξεχωριζουν καποιες μαρκες, οποτε καλυτερα να μην παρουμε ποσοτητα μπιμπερο αλλα μου εξηγησε πως ειναι καλυτερα τα chicco...

τωρα αν το μωρακι εχει κολικους τοτε υπαρχουν ειδικα μπιμπερο για κολικους που βοηθανε να μειωθουν κατα πολυ οι κολικοι!

εγω θα παρω τον αποστειρωτη philips avent που εχει νομιζω γυρω στα 6 μπιμπερο, και θα παρω και 2 chicco...τουλαχιστον για την αρχη!

επισης θα παρω τον θερμαντηρα philips avent! πολυ καλα και τα 2!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μ'αρεσε πολυ ο τιτλος του ποστ σου! χθες πηγα και ψωνισα...οπως λες κι εσυ, τις πρωτες αγορες!!!

λοιπον θα σου γραψω διαφορες λιστουλες...δεν ξερω αν ξεχασα κατι!

-επιπλα μωρου

-ρουχαλακια-πραγματακια μωρου + ο,τι χρειαζομαστε να εχουμε ετοιμο!

-Βαλιτσα μαιευτηριου για τη μαμα

-Βαλιτσα μαιευτηριου για το μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου καλο απογευμα, οπως εισαι εσυ τωρα ημουν εγω πριν μερικους μηνες τελειως ασχετη ;) πηγα λοιπον σ'ενα μαγαζι κ μου τα δωσανε ολα αυτοι,πηρα πολλα φορμακια εσωτερικα,γιατι ο μικρος μου ειχε το συνηθειο μολις τον αλαζουμε να κανει τσισακια κ βρεχοταν :) αρκετα φορμακια μακρυμανικα γιατι τον πρωτο καιρο κρυονουν,πανες βαμβακερες που τον τυλιγα,σελτεδακια για το ρεψιμο,κουβερτουλες μια ζεστη κ μια για το καροτσι του πανες απο αυτες που εχουν πλαστικο απο τη μια πλευρα για το αλαγμα του,μπανιερακι με σφουγκαρι μπουρνοζοπετσετα κ μεγαλη πετσετα του μπανιου, ψαλιδακι,θερμοτετρο δικο του(αχρειαστο να ναι)σαμπουαν δυο σ'ενα,ψαλιδακι για τα νυχακια του, ενδοεπιοκηνωνια, μπουκαλια κ αποστειρωτη κ πιπιλα,....τωρα αν ξεχναω κατι ας συπμληρωσουν τα κοριτσια....

υ.γ κ εσωρουχα για σενα νυχτικο ρομπα, σουτιεν θυλασμου κ επιθεματα αν θηλασεις..με το καλο το μωρακι σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιπλα μωρου!

-καλαθουνα

-κρεβατακι

-καροτσι

-πορτ μπεμπε

-καθισμα αυτοκινητου

-μπανιερα

-αλλαξιερα

και για λιγο αργοτερα

-ριλαξ

-παρκοκρεβατο ή παρκο

-καρεκλακι φαγητου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι απο τα πιο ομορφα θεματα συζητησης αληθεια, ο,τι αφορα μωρακια; απλα φοβομαστε μηπως δεν παρουμε κατι που χρειαζεται η παρουμε κατι που δεν θα χρησιμοποιησουμε και ποτε...

μαζευω οτι μου γραφετε, να τα κανουμε και μια σουμα καποια στιγμη...

αυτες οι γενικες λιστες νομιζω πως ειναι πολυ κατανοητες, αρκει να μην εχουν δυσκολες λεξεις.. χιχι

λοιπον. μολις με το καλο γεννηθει, για να το παμε σπιτι, χρειαζεται καρεκλακι αυτοκινητου, ετσι; ολα ειναι ιδια; μου προτεινετε κατι εσεις ηπρεπει κατι συγκεκριμενο να ξερω; αχ θαναι τοσο μικροσκοπικο το πουλακι μου...

οταν το παω σπιτι, αυτη η καλαθουνα το ρελαξ, το κρεβατακι, τι θα χρησιμοποιω για να κοιμαται; δεν θαναι καλυτρερα να κοιμαται τον πρωτο καιρο μαζι μου στην κρεβατοκαμαρα; σε κρεβατακι κανονικο ομως η σε καμια καλαθουνα οπως την λετε?

επισης θελω να παρω οπωςδηποτρε την ενδοεπικοινωνια. τι ειναι καλο απο πλευρας μαρκας; αλλιω θα πρεπει να στεκω καραουλι μερα νυχτα εκει μπαστακας. δεν θα θελω να το αφηνω στιγμη απο τα ματια μου.. αχ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουχαλακια για το μωρο και διαφορα απαραιτητα για το μωρο!

-εσκιμο ολοσωμα

-εσωτερικα με μακρυ μανικι αλλα και με κοντο μανικι για λιγο αργοτερα

-πανες

-σεντονια για το κρεβατι(ισως αργοτερα αν το βαλεις στην καλαθουνα!)

-τετραγωνα ασπρα βαμβακερα...για ολες τις χρησεις...

-πετσετες μπανιου

-1 κουβερτα πολυ χοντρη

-2 κουβερτες λεπτες

-καπελακι

-γαντακια γιατι εχει νυχακια

-παπουτσακια

-καλτσες

-καλτσον(ισως!)

-ενδοεπικοινωνια

-αποστειρωτης+θερμαντηρας

-μπιμπερο+βουρτσα

-θερμομετρο μπανιου+χωρου

-πιπιλες

-σαλιαριτσες

-σφηνακι υπνου( για να μενει στο πλαϊ)

-παμπερς

-κρεμα συγκαματος

-κρεμα σωματος

-ψαλιδακι νυχιων(υπαρχει ειδικο για τα νεογεννητα)

-σαμπουαν-αφρολουτρο

-Bedadin

-3-4 κουτια μωρομαντηλα

-σφογγαρακι μπανιου

-βουρτσα

-λαδακι

-πουδρα Fissan

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαλιτσα μαιευτηριου για την μανουλα!

-νυχτικα με κουμπια μπροστα

-παντοφλες

-ρομπα

-εσωρουχα

-σουτιεν θηλασμου

-επιθεματα στηθους

-πετσετες μπανιου για το σωμα

-πετσετες προσωπου

-σαπουνι σωματος + Octenisan(για την ευαισθητη περιοχη, μιας και θα εχουμε και ραφες, ειτε απο καισαρικη, ειτε απο φυσιολογικη γεννα)

-σαμπουαν μαλλιων

-χτενια-βουρτσα μαλλιων

-πιστολακι μαλλιων

-οδοντοκρεμα+οδοντοβρουτσα

-cleenex

-σερβιετες γεννας

-κρεμα για τις θηλες

-liposan για τα χειλη

-καλλυντικα για να ειμαστε ομορφες μανουλες στις φωτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαλιτσα μαιευτηριου για το μωρακι!

-εσκιμο

-εσωτερικα με μακρυ μανικι

-πανες

-πετσετες μπανιου

-κουβερτα χοντρη

-γαντακια

-καπελλακι

ολα τα υπολοιπα τα εχει η κλινικη...εκτος αν γεννησεις σε δημοσιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδια, οταν τα βλεπουμε ετσι ολοκληρωμενα, νομιζω πως ειναι ολα πιο ευκολα, η.. γινονται σιγα σιγα ευκολα τελος παντων!

αυτο το εσκιμω, τι ειναι; σιγα μην το βαλω να μενει και σε ιγκλου το μωρακι μου.. χεχε

χαρουλλινι, σευχαριστω θερμα κι εγω και ολες οι μελουσες μαμαδες που βρισκουν ολο αυτο ενα βουνο πανω απο το κεφαλι τους.. κι ευχαριστω ολους οσους και οσες συμμετεχουν σε αυτο το θεμα συζητησης.

θα γεννησω στο νοσοκομειο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το που θα πρωτο-κοιμαται ειναι θεμα καθαρα δικο σου... γουστου, επιλογης αλλα και οικονομικου! για αυτο μην επηρεαζεσαι! πηγαινε μια βολτα σε μερικα καταστηματα με παιδικα επιπλα για να παρεις μια ιδεα!

σιγουρα στην αρχη θα εχεις στο υπνοδωματιο σου το μωρακι ασχετα με το που θα κοιμαται...ειτε στην καλαθουνα, ειτε στο πορτ μπεμπε, ειτε στο κρεβατακι...

υπαρχουν ολων των ειδων περιπτωσεων...

πχ στην αρχη καλαθουνα και μετα κρεβατακι

ή στην αρχη πορτ μπεμπε και μετα κρεβατακι

ή κατευθειαν κρεβατακι...

αναλογως της μαρκας καροτσιου που θα επιλεξεις θα επιλεξεις και την αναλογη μαρκα καθισματος αυτοκινητου! υπαρχουν μερικες μαρκες που εχουν adaptors ετσι ωστε να ταιριαζουν πανω στο καροτσι διαφορετικη μαρκα καθισματος αυτοκινητου!

οσο για την ενδοεπικοινωνια υπαρχουν οοοοολων των ειδων.... ακομη και με καμερα, ή να πιεζεις το κουμπακι και να μιλας στο μωρο, δηλ να σ'ακουει(αυτο βολευει αν το σπιτι σου ειναι πανω-κατω)...αναλογως ποσα διαθετεις...ακομη δεν το εψαξα αυτο προσωπικα...

ο,τι αλλο θες μου λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το εσκιμο...καμια σχεση με τα ιγκλου!!! χιχιχι

λοιπον το εσκιμο ειναι ολοσωμη φορμα, απο τα πατουσακια μεχρι το λαιμο,χερια, ποδια...ολα ειναι καλυμμενα...για αυτο και λεγεται εσκιμο! ειναι λοιπον ολοσωμη φορμουλα, με κουμπια μπροστα! ισως δεις με κουμπια πισω, αλλα ειναι πολυ πιο πρακτικο να ειναι τα κουμπια μπροστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και πιο χαριτωμενα!

υποψη σου ολα τα ρουχαλακια....ΟΛΑ...ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ πρεπει να τα πλυνεις με προδερμ σκονη και μαλακτικο...ειναι ειδικο για τα μωρακια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σήμερα πήγα και προμηθεύτηκα τα απορρυπαντικά για τα μωρουδιακά της μπέμπας. προδερμ σκόνη και μαλακτικό επίσης από προδέρμ...

έχει να πέσει πλύσιμο....

οι κουβέρτες που θα ειναι και μικρές, στην μπανιέρα, έτσι;

εμπρός λοιπόν καλά μου χεράκια...

πάντως, θαναι μια τρέλλα! όπου θα βλέπεις στο σπίτι τσουπ! και κανα μωρουδιακό μπροστά σου... θα γεμίσει το σπίτι μωρουδίλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο πλυντηριο καλυτερα για να πλυθει και ξεπλυθει τελεια! βαλε την μονη της την κουβερτα στην πλυση για τα μαλλινα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έχεις άδικο... σ' ευχαριστώ! δεν ξερεις ποσο με βοηθας!

εχω να κανω τοσα πολλα βλεπεις...

ο συζυγος λεει να δουμε για ρουχαλακια κι απο το τζαμπο αλλα δεν μου φαινοντσαι πολυ σοι οι ποιοτητες... μαλλον απο καποιο μαγαζι που ασχολειται μονο με ειδη εγκυμοσυνης λοιπον..

γενικα στο τζαμπο εχει πολλα, αλλα θελω καποια ειδικη να με βοηθησει. εκει ειχα παει και ειναι σελφ σερβις.. δεν μαρεσει ετσι, αφου ειμαι και ασχετη..

να ρωτησω. εχω κρεβατακι, αλλα δεν <εχει στρωμα. ολα τα στρωματακια τα παιδικα ιδια δεν ειναι; ενα μεγεθος... πρεπει να παρω κατι συγκεκριμενο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ερωτηση!!!!

η αδερφη μου μου εχει δωσει απο τα δικα της παιδια μερικα μικρα εσωρουχα μωρουδιακα. καποια σεντονακια, καποια φανελακια.. τετοια πραγματα. θελω να τα πλυνω.

στα ευαισθητα? σε ποσους βαθμους; με ξεβγαλμα η οχι; δεν θελω να μου βγουν ταλαιπωρημενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη μου εδω ειμαστε για να βοηθαμε η μια την αλλη,ολες εχουμε πολλες αποριες κ βρισκουμε μεταξυ μας λυσεις ;) λοιπον να τα πλυνεις ολα κανονικα στους 40 βαθμους ετσι τα επλυνα εγω απλα στην αρχη δεν εβαζα μαλακτικο, κ με βολεψε πολυ το προδερμ σε υγρο νομιζω λιωνει καλυτερα απ'οτι η σκονη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...