Μετάβαση σε περιεχόμενο

VAFTISI


Άρια

Recommended Posts

Άρια,το πολύ πολύ να μην κάνει την βάφτιση :laugh: :P :silly:

Ρε κορίτσια,εγώ γιατί ''ψήνομαι'' για δημοσιο διασυρμό σε τέτοια θέματα;;Ειδικά αν η εκκληδία είναι...vip( :P )προσελκύει δηλαδή πολύ κόσμο κάτι που συνεπάγεται με πολλά έσοδα!Απείλησε τον οτι θα τον βγάλεις σε κανένα Παπαδάκη,καμιά Τατιάνα... :P

Μου το 'λεγε η κολλητή μου.Είχε πάει σε μια βάφτιση και καθυστερούσαν πολύ γιατι ο ιερέας ήθελε χρήματα και οι γονείς δεν τα έδιναν!Μετά τον απείλησαν κτλ και τελικά έκανε κουτσά στραβά το μυστήριο! :woohoo: Η εκκλησία είναι πολύ ...διάσημη :P

Εγώ πάντως δεν θα του έδινα!!! :angry: Πληρώνονται,δεν είναι άποροι,ούτε εθελοντές!Λογικά το κράτος θα δίνει κάποια χρήματα για τα λειτουργικά έξοδα της εκκλησίας.

Για να μην παρεξηγηθώ!Και εγώ άφησα κάποια χρήματα στην εκκλησία όταν βάφτισα την μικρή μου,αλλά άφησα όσα ήθελα έγω,και δεν ακολούθησα το τιμολόγιο του παππά!Αυτό είναι που με ενοχλεί :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XAXAXA. GI'AUTO TWRA POU PIGA TO SAVVATO SE MIA VAFTISI ANTI GIA 6 KSEKINISANE 7:30?

XAXAXA

EXEIS DIKIO HOPE MOU KAI META MAS LENE OTI PREPEI NA PANTREUOMASTE KAI NA

KANOUME PAIDAKIA K NA TA VAFTIZOUME.

KAI OSOI DEN EXOUN XRIMATA GIA TETOIA?

KAI EMENA DEN MOU KSEXILIZOUN APO TIS TSEPES.

POIANOU TOU PERISEUOUN?

KANENOS.

SXEDON TZAMPA EPREPE NA ITAN!!!

(GIA NA MI PW TELEIOS TZAMPA)

EDW TON EFERA SPITI ENA PAPA NA MOU DIAVASEI EUXI PIRE LEFTA.

PIGA NA PARW MISO SARANTISMO PIRE LEFTA.

TWRA STIS 31 THA PAW NA PARW ALLO MISO PALI THA PAREI LEFTA.

E KATSE RE GAMWTO!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσκλητήρια:Μπορείς να βγάλεις ένα σχέδιο εσύ στον υπολογιστή και να πας σε κάποιο τυπογραφείο να στα τυπώσουν σε χαρτί της επιλογής σου.Μετά,αν θες να το κάνεις πιο όμορφο μπορείς να το διακοσμησεις μόνη σου με glitter,να δέσεις κορδέλες κτλ.Έχω δει πρόσκληση βάφτισης την οποία είχε φτιάξει ολομόναχη η μητέρα,και έμοιαζε με παιδική χειροτεχνία! :woohoo: Ήταν πολύ όμορφη κατασκεύη ;) Αν ψάξεις σε site ή καταστήματα υπάρχουν οικονομικές προσκλήσεις με 0,80 ή 0,90 ευρώ.

Μπομπονιέρες:Νομίζω,αυτό είναι το πιο απλό κομμάτι της υπόθεσης!Με λίγη φαντασία κάνεις θαύματα.Μπορείς να αγοράσεις τούλι σε όποιο χρώμα θέλεις,να το κόψεις σε τετραγωνάκια και να υπολογίσεις 2-3 για την κάθε μπομπονιέρα.Μέσα μπορείς να βάλεις κουφέτα(που επίσης αγοράζεις σε μεγάλη ποσότητα),smarties ή οποιοδήποτε άλλο καραμελάκι.Το δένεις με μια ωραία κορδέλα,κάνεις έναν ''χτυπητό''φιόγκο...Ίσως και κάποιο φυλαχτό ή κάτι τέλος πάντων σε faux ασημικό που το δένεις επίσης μόλις κλείσεις το τούλι.Αν κάνεις μια βόλτα στην αγορά ή στο ίντερνετ θα βρεις πολλά.Για παράδειγμα το μόνόγραμμα της μικρής,έναν παιδικό ήρωα,μια νεραιδούλα...

Αν δεν θέλεις να βάλεις τούλι,βρίσκεις και πουγκάκια σε διάδορες ποιότητες υφασμάτων.Εμένα μου αρέσουν πολύ και οι πεταλουδίτσες.Μια γνωστή μου,αγόρασε πεταλουδίτσες απο το Jumbo και διακόσμησε με αυτές τις μπομπονιέρες.Ρίξε μια ματιά και εκεί... ;)

Άλλη ιδέα είναι και το κουτάκι!Για παράδειγμα,ενα φούξια κουτάκι,δεμένο με μια καρό(ροζ-άσπρο)κορδέλα! :woohoo: Και αν θες κάτι παραπάνω,την στολίζεις και με κάποιο μπιχλιμπίδι ;) (μονόγραμμα,χάντρες,μπρελόκ κ.α)

Στολισμός:Αγοράζεις μεγάλες γυάλες,τοποθετείς μέσα χαλικάκια ή πετρούλες στα χρώματα της βάφτισης και αν το μυστήριο θα τελεστεί βράδυ βάζεις και μεγάλα κεριά ή ρεσό,τα οποία ανάβεις ;) .Άλλη επιλογή είναι τα φαναράκια.Μεγάλα φαναράκια σε όποιο χρώμα θέλεις .Υφάσματα κρεμασμένα απο τα δέντρα(αν έχει η εκκλησία) και ανάμεσα τους μικρότερα φαναράκια! :woohoo: Τα αντικείμενα αυτά,μένουν και μετά την βάφτιση.Μπορείς να τα μεταφέρεις και στον χώρο που θα γίνει το τραπέζι.Αργότερα διακοσμείς το σπίτι σου ή τα δίνεις σε συγγενείς.Είμαι κατά των μπαλονιών :dry: Πολλά χρήματα για κάτι που δεν μένει :huh: Επίσης αν δεν έχεις την οικονομική άνεση να αγοράσεις λουλούδια για τον στολισμό,μην αγοράσεις.Την κολυμπήθρα μπορείς να τη στολίσεις με τούλι ή ύφασμα στα χρώματα της βάφτισης και ίσως στις άκρες κάποια διακριτικά λουλουδάκια ;)

Γλυκό:Θεωρείται προαιρετικό,αλλά πλέον έχει γίνει must σε μια βάφτιση :huh: Εμείς τα φτιάξαμε μόνοι μας.Γλυκό του κουταλιού,κεράσι και βύσσινο.Στα μαγαζιά με μπομπονιέρες θα βρεις βαζάκια διακοσμημένα και μη (τα περισσότερα έχουν και κουταλάκι)όπου θα βάλεις μέσα το γλυκό.Αν όμως θες να σου έρθει ακόμα πιο οικονομικά,στην αγορά υπάρχουν απλά γυάλινα βαζάκια(μικρά).Μπορείς να γράψεις πάνω τους το όνομα της μικρής με ειδικές μπογιές που θα βρεις σε κτάστημα με είδη ζωγραφικής.Βέβαια,γλυκάκια βρίσκεις και σε μεγάλα ζαχαροπλαστεία(πχ.αμυγδαλωτά απο τον Στεργίου)με παιδικά σχέδια και καλές τιμές.Ακόμη,αν θες να κάνεις παιδικό γλυκό ή μπομπονιέρα και γλυκό μαζί για τα παιδάκια,αγοράζεις απλά πουγκάκια ή μικρά κουβαδάκια και βάζεις μέσα γλυφιτζουράκια,σοκολατίτσες,καραμελίτσες κτλ :P Και κάτι απλό,σαν παιχνιδάκι,πχ.έναν ανεμόμυλο ;) Αν έχεις πολλά παιδάκια,κάν'το αξίζει!

Έχει γίνει της μόδας και το ''τραπέζι''.Δεν είναι τίποτα πολύπλοκο,απλά εκεί πρέπει να επιστρατεύσεις όλες σου τις διακοσμητικές ικανότητες.Είναι σαν να καλωσορίζεις τους καλεσμένους σου :P Τοποθετείς ένα τραπέζι στο προαύλιο της εκκλησίας και βάζεις πάνω του γυάλες γεμάτες με ζαχαρωτά,στρώνεις ένα τραπεζομάντηλο και τοποθετείς και άλλα τούλια-πανιά ακατάστατα πάνω του,βάζεις διακοσμητικά κτλ.(Θα προσπαθήσω να σου βρω φώτο να δεις πώς το κάνουν περίπου).Και τέλος,το βιβλίο ευχών...Και πάλι προαιρετικό.Το αγοράζεις έτοιμο ή προμηθεύεσαι ένα χοντρό βιβλίο με λευκές σελίδες,βάζεις στο εξώφυλλο και εσωτερικά(αν θες)φώτο του μωρού,οποσδήποτε το όνομα της.Γράφεις μέτα στιχάκια,ρητά ή ευχές και στην πρώτη σελίδα ή στο εξώφυλλο ''Μια ευχή για την...(όνομα μπέμπας)''.Το διακοσμείς με αυτοκολλητάκια,μανταλάκια με σχέδια,στυλό σε διάφορα χρώματα ;)

Θα σου βάλω και φώτο να πάρεις μια παραπάνω ιδέα!Αν ξεκινήσεις αρκετά νωρίτερα απο την βάφτιση(να μην σε πιέζει ο χρόνος)θα κάνεις θαύματα!!!

Ελπίζω να βοήθησα!

Με το καλό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρια έγραψε:

XAXAXA. GI'AUTO TWRA POU PIGA TO SAVVATO SE MIA VAFTISI ANTI GIA 6 KSEKINISANE 7:30?

XAXAXA

EXEIS DIKIO HOPE MOU KAI META MAS LENE OTI PREPEI NA PANTREUOMASTE KAI NA

KANOUME PAIDAKIA K NA TA VAFTIZOUME.

KAI OSOI DEN EXOUN XRIMATA GIA TETOIA?

KAI EMENA DEN MOU KSEXILIZOUN APO TIS TSEPES.

POIANOU TOU PERISEUOUN?

KANENOS.

SXEDON TZAMPA EPREPE NA ITAN!!!

(GIA NA MI PW TELEIOS TZAMPA)

EDW TON EFERA SPITI ENA PAPA NA MOU DIAVASEI EUXI PIRE LEFTA.

PIGA NA PARW MISO SARANTISMO PIRE LEFTA.

TWRA STIS 31 THA PAW NA PARW ALLO MISO PALI THA PAREI LEFTA.

E KATSE RE GAMWTO!!!!

Αχ άστα να πάνε :dry: Αγορά και μάλιστα πολύ ακριβή! :angry: Πολλά λεφτά οι παπάδες κορίτσια...Πολλά!Το καλύτερο επάγγελμα είναι :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XAXA LES NA GINOUME?

POLI WRAIES IDEES MOU EDWSES!!!

NAI AN VREIS PHOTO POLI THA ME VOITHISEIS!

TO TRAPEZI MPOREI NA GINEI KAI SE ENA MAGAZI ETSI DEN EINAI?

TO VIVLIO EUXWN DEN KATALAVA GIA TOUS KALESMENOUS THA EINAI?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπες στο ακόλουθο site θα πάρεις πολλές ιδέες: http://www.mymemories.gr/ .Αν κάνεις στο google μια αναζήτηση με την λέξη ''βάπτιση'' θα χαθείς απο τις πολλές ιστοσελίδες που θα σου βγάλει :P

Ναι,το βιβλίο ευχών είναι για τους καλεσμένους.Γράφουν μέσα του ευχές για την νεοφώτιστη ;) Είναι πολύ γλυκό,ειδικά όταν θα μεγαλώσει το παιδί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου εγω που μενω γλυφαδα στην εκκλησια που εκανα τον γαμο και την βαπτιση πιο μετα δεν μας ζητησε τιποτα ο παππας εκτος απο αυτα που πληρωνουν οι κουμπαροι, οταν κλεισαμε την εκκλησια μας ειπε οτι θα ειναι ολα τα φωτα ανοικτα το κλιματιστικο και δεν μιλησε καθολου για λεφτα, και οταν πηγα για ευχη στον γιο μου δεν πληρωθηκε δεν τα επαιρνε, το μονο κακο που εχουν ειναι οτι τηρουν κατα γραμμα την εγκυκλιο που λεει οτι απαγορευεται ο στολισμος και στη βαπτιση δεν μας αφησαν να στολισουμε τιποτα ουτε στο προαυλιο αφηναν, τωρα σκεφτομαι την βαπτιση της μικρης να την κανω σε αλλη εκκλησια αλλα αμα μας τυχη κανενας παπας αναποδος θα γινει χαμος, και στο γαμο ενταξει μιλας πιο ευκολα, στη βαπτιση αμα δεν του δωσεις λεφτα και τον τσατισεις μπορει να φερθει ασχημα στο παιδι μεσα στην κολυμπηθρα, εγω ενα θεμα μαζι τους το εχω ποτε δεν τους πηγαινα και δεν θελω πολλα πολλα για να στραβωσω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριάντα ευτυχώς υπάρχουν και οι παπάδες που περιγράφεις.Εγώ να δεις...Ειδικά τους πορωμένους με τη θρησκεία δεν τους αντέχω καθόλου! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TELIKA EINAI STON PAPA AP'OTI FAINETAI.

EMENA O PAPAS PIGE NA ME PNIKSEI STI KOLIMPITHRA KAI TOU TRAVIKSA TA MOUSIA. TO EXW KAI SE VIDEO AXAXA.

EPEIDI I GIAGIA MOU ELEGE NA MI PLIRWSOUN ALLA TELIKA PLIRWSANE.

ALLA EPEIDI EIXAN GINEI PIO PRIN SKINIKA TIN PLIRWSA EGW...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α εγω το εχω δηλωσει στον αντρα μου απο τωρα ετσι και δω στην κολυμπηθρα να φερεται ασχημα στο παιδι θα το βουτηξω και θα φυγω, μου την δινει να βγαζουν τα νευρα τους στα μωρα η να βιαζονται, μωρακι κρατας οχι σακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Άρια έγραψε:

Αχ άστα να πάνε :dry: Αγορά και μάλιστα πολύ ακριβή! :angry: Πολλά λεφτά οι παπάδες κορίτσια...Πολλά!Το καλύτερο επάγγελμα είναι :P[/quote:2mfhi8kk]

Μου έλεγε ένας φίλος έμπορος απο την Ιταλία πως το καλύτερο franchising είναι οι εκκλησίες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

κοριτσια για να κλεισουμε εκκλησια για βαπτιση για θυμηστε μου μονο ληξιαρχικη πραξη γεννησης χρειαζεται αυτη που ειναι για την βαπτιση η και οικογενειακη κατασταση, για να μην πηγαινοερχομαι ρωταω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...