Μετάβαση σε περιεχόμενο

VAFTISI


Άρια

Recommended Posts

KALISPERA!

SAS!!!

SKEFTOMASTE NA VAFTISOUME TI MIKRI MAS TO KALOKAIRAKI.

ITHELA NA RWTISW

1)TI PLIRWNOUME EMEIS SAN GONEIS?

2)TI PLIRWNEI O NONOS?

3)PANW KATW POSO KOSTIZEI MIA VAFTISI

4)TI XREIAZETAI?

KAI AN KSEREI KAMIA

DEN THELOUME NA VAFTISTEI STIN ENORIA MAS THELOUME NA GINEI

SE ALLI PERIOXI KAI EKKLISIA

5)POSA XRIMATA DINOUME STI MIA K STIN ALLI EKKLISIA?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρια έγραψε:

KALISPERA!

SAS!!!

SKEFTOMASTE NA VAFTISOUME TI MIKRI MAS TO KALOKAIRAKI.

ITHELA NA RWTISW

1)TI PLIRWNOUME EMEIS SAN GONEIS?

2)TI PLIRWNEI O NONOS?

3)PANW KATW POSO KOSTIZEI MIA VAFTISI

4)TI XREIAZETAI?

KAI AN KSEREI KAMIA

DEN THELOUME NA VAFTISTEI STIN ENORIA MAS THELOUME NA GINEI

SE ALLI PERIOXI KAI EKKLISIA

5)POSA XRIMATA DINOUME STI MIA K STIN ALLI EKKLISIA?

1) ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΝΤΕΡΛΙΚΩΣΕΤΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΕΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΥΤΟ, ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΑΣ ΚΑΙ

ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΑΣ (ΧΑΧΑ)

2)ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΟ ΚΟΜΦΟΡ

ΔΗΛ, ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ,ΛΑΔΟΠΑΝΑ,ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΕΣ,ΒΑΖΑΚΙ ΜΕ ΛΑΔΙ, ΣΑΠΟΥΝΑΚΙ ΝΑ ΠΛΥΘΕΙ Ο ΠΑΤΕΡ (ΤΣΣΣ) ΚΑΙ Η ΛΑΜΠΑΔΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΘΩς ΚΑΙ 3 ΜΙΚΡΑ ΚΕΡΑΚΙΑ Ή 2 ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΕΙ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ. ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΨΑΛΤΗ, ΠΑΠΑ, ΝΕΩΚΟΡΟ.ΑΥΤΑ

3)ΠΑΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΒΑΦΤΙΣΑ...ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΩ ΗΤΑΝ ΔΡΑΧΜΕΣ ΑΚΟΜΑ

ΧΑΧΑ

4)ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ

5) ΚΑΝΑ 30 € ΠΑΠΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 20 ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ

ΦΙΛΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ

5)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaxarenia έγραψε:

Άρια έγραψε:

1) ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΝΤΕΡΛΙΚΩΣΕΤΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΕΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΥΤΟ, ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΑΣ ΚΑΙ

ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΑΣ (ΧΑΧΑ)

2)ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΟ ΚΟΜΦΟΡ

ΔΗΛ, ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ,ΛΑΔΟΠΑΝΑ,ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΕΣ,ΒΑΖΑΚΙ ΜΕ ΛΑΔΙ, ΣΑΠΟΥΝΑΚΙ ΝΑ ΠΛΥΘΕΙ Ο ΠΑΤΕΡ (ΤΣΣΣ) ΚΑΙ Η ΛΑΜΠΑΔΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΘΩς ΚΑΙ 3 ΜΙΚΡΑ ΚΕΡΑΚΙΑ Ή 2 ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΕΙ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ. ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΨΑΛΤΗ, ΠΑΠΑ, ΝΕΩΚΟΡΟ.ΑΥΤΑ

3)ΠΑΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΒΑΦΤΙΣΑ...ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΩ ΗΤΑΝ ΔΡΑΧΜΕΣ ΑΚΟΜΑ

ΧΑΧΑ

4)ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ

5) ΚΑΝΑ 30 € ΠΑΠΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 20 ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ

ΦΙΛΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ

5)[/quote:16ltq0yh]

Στο Νο2 ειναι και ο βαφτιστικος σταυρος!!!Χωρις αυτον no βαφτιση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΜΑΝΝΝΝΝΝ ΝΑΙ ΜΑΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΖΟΥΜΠΟΥΛΙΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρια έγραψε:

KALISPERA!

SAS!!!

SKEFTOMASTE NA VAFTISOUME TI MIKRI MAS TO KALOKAIRAKI.

ITHELA NA RWTISW

1)TI PLIRWNOUME EMEIS SAN GONEIS? το παρτι...τον στολισμο του...το δωρο της νονας...τα γλυκακια που θα κερασετε

2)TI PLIRWNEI O NONOS? Ολα τα υπολοιπα, σταυρος, ρουχα λαδοπανα, στολισμος και μπομπονιερες, μαρτυρικα, και την εκκλισια

3)PANW KATW POSO KOSTIZEI MIA VAFTISI- εξαρτατε απο το τραπεζι που θα κανεις για σενα...υπολογησε μια μεση ταβερνα γυρω στα 15 Ευρω το ατομο, του κουμπαρου μια μεση κατηγορια γυρω στο 1000 φυσικα οι τιμες παιζουν αναλογα με το βαλαντιο

4)TI XREIAZETAI? - τιποτα μονο η ληξιαρχικη πραγη γεννησης

KAI AN KSEREI KAMIA

DEN THELOUME NA VAFTISTEI STIN ENORIA MAS THELOUME NA GINEI

SE ALLI PERIOXI KAI EKKLISIA τα της εκκλισιας δεν εχουν χαρτουρα, πας σε οποια εκκλισια θελεις με την λιξιαρχικη πραξη βαφτησης και τερμα

5)POSA XRIMATA DINOUME STI MIA K STIN ALLI EKKLISIA?

- στην εκκλισια της ενοριας δεν πληρωνεις- στην εκκλισια που θα βαφτησετε εξαρτατε απο την ταρηγα απο 50 εως 200 Ευρω περιπου.

Αυτα ισχυουν για Θεσσαλονικη περιοχη Ευοσμος οπου βαφτησαμε εμεις τον Χριστοφορακο μας στις 25/10 Αυτα τα ολιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι γονεις πληρωνουν τις προσκλησεις μπομπονιερες τα γλυκα την τουρτα το στολισμο το τραπεζι και πρεπει να παρουν δωρο στον κουμπαρο. ο νονος πληρωνει την εκκλησια περιπου 50-100 ευρω. την βαπτιση την κανεις σε οποια εκκλησια θες με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης. δεν χρειαζεται καν να το αναφερεις στην ενορια σου ουτε να πληρωσεις . εκει που θα πατε μπορεις να καλεσεις και αλλον παπα (αν εχεις καποιον γνωστο και τον θες). ο νονος θα παει σε ενα καταστημα με βαπτιστικα και εκει θα τον κατατοπισουν, τα παιρνει ολα απο εκει μονο τον σταυρο απο το κοσμηματοπωλειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλα εμεις δεν πληρωσαμε ουτε μπομπονιερες, ουτε στολισμο ουτε τουρτα ειχαμε...ποτε δεν εχω δει σε βαφτηση τουρτα, και οσα παιδια και να βαφτησα 3 τον αριθμο εγω πληρωνα και τον στολισμο και τις μπομπονιερες. Μονο τα γλυκα πληρωνει η μαμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω εχω τρια παιδια και πληρωσα και για μπομπονιερες και για γλυκα για στολισμο .... τι να πω θα ειναι αναλογως την περιοχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAS EUXARISTW KORITSIA MOU.

TO MONO KAKO EINAI OTI DEN EXOUME NONO SNIF.

ITHELE O KSADELFOS MOU NA TIN VAFTISEI ALLA TO PAIDI PLIRWNEI TI SXOLI TOU

(ZAXAROPLASTIS) 1.200 TO MINA KAI DEN MPOREI OIKONOMIKOS.

EINAI NTROPI NA KANOUME PROTASI EMEIS SE KAPOION?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρια έγραψε:

SAS EUXARISTW KORITSIA MOU.

TO MONO KAKO EINAI OTI DEN EXOUME NONO SNIF.

ITHELE O KSADELFOS MOU NA TIN VAFTISEI ALLA TO PAIDI PLIRWNEI TI SXOLI TOU

(ZAXAROPLASTIS) 1.200 TO MINA KAI DEN MPOREI OIKONOMIKOS.

EINAI NTROPI NA KANOUME PROTASI EMEIS SE KAPOION?

τελικα ειναι θεμα ο νονος..εγω λεω αν εχεισ θαρροσ σε καποιον που θελεισ να προτεινεισ να το κανεις..ετσι εχασε 1 κουμπαρια ο αντρας μου..ηθελε να παντρεψει 1 ζευγρι κι ο αντρας μου περιμενε αυτοι να κανουν την προταση..δεν την κανανε και τελικα αλλοι τους παντρεψαν..μ@#$%ια..οποτε αν εχεις θαρρος,καντο. και αν προτεινεις τελικα,και τους ξεριες καλα,θα καταλαβεις αν θα πουν ¨¨να騨 απο υποχρεωση.φαινονται αυτα νομιζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1)TI PLIRWNOUME EMEIS SAN GONEIS?

Εμείς πληρώσαμε μπομπονιέρες,προσκλητήρια,τα ρούχα μας,το στολισμό,τα δώρα των κουμπάρων και το γλέντι που ακολούθησε.

2)TI PLIRWNEI O NONOS?

Οι κουμπάροι μας πλήρωσαν τα βαφτιστικά της μικρής,λάδια-λαδόπανα κτλ,την εκκλησία(τρομάρα μας! :angry: ),τις λαμπάδες,τον σταυρό,τον φωτογράφο και το κουτί.

3)PANW KATW POSO KOSTIZEI MIA VAFTISI

Ανάλογα τι είδους βάφτιση θα κάνεις.Αν ανοιχτείς πολύ και κάνεις περιττά έξοδα,θα πληρώσεις πολλά.Αν κάνεις τα απολύτως απαραίτητα χωρίς πολλά πολλά θα σου έρθει πιο οικονομικά.Αν ''πιάνουν τα χέρια σου''μπορείς να φτιάξεις μόνη σου μπομπονιέρες-προσκλητήρια.Στο κέντρο υπάρχουν πολλά μαγαζία που πουλάνε υλικά για όλα αυτά σε χονδρική.Θα βρεις πολύ όμορφα πράγματα!Εγώ τον στολισμό τον έκανα μονη μου και μου στοίχησε ελάχιστα.Ψάξ'το,υπάρχουν λύσεις! :kiss: αν θες μπορώ να σου πω λεπτομέριες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α,επίσης,χρειάζεται ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού.Για παπάδες και ενορίες δεν γνωρίζω.

Μια συμβουλή:Μην δώσετε στον παπά χρήματα.Μπορεί να σας ζητήσει!Συνήθως ζητάνε απο 50 ευρώ και πάνω.Κάντε το μόνο αν το θέλετε εσείς ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε hope_89 μου εγώ όταν βάφτισα τελευταία, ο παπάς δεν άρχιζε το μυστήριο αν δεν πήγαινα μέσα...στα ιδιαίτερα πρώτα. Και αφου μετά τις τζίφρες του λέω "πάμε τώρα?" μου λέει "ε, να τακτοποιήσουμε πρώτα και τη λυπητερη", εν τω μεταξυ είχα αφήσει την τσάντα μου έξω και του λέω να έρθω μετα...όοοοοχι, ΤΩΡΑ! 200 ευρουλάκια με τα πολλά επειδή ήταν ακόμη νωρίς και δεν χριάζονταν όλοι οι πολυέλαιοι, αλλοιώς 280!

Άντε να του έλεγα του παπα πως θέλω να δώσω 50, με τις κλωτσιές θα μας έδιωχνε!Πάντως αυτό με τις περιοχές ισχύει, έχω βαφτίσει και αλλου και δεν ήταν έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Άρια έγραψε:

- στην εκκλισια της ενοριας δεν πληρωνεις- στην εκκλισια που θα βαφτησετε εξαρτατε απο την ταρηγα απο 50 εως 200 Ευρω περιπου.

Αυτα ισχυουν για Θεσσαλονικη περιοχη Ευοσμος οπου βαφτησαμε εμεις τον Χριστοφορακο μας στις 25/10 Αυτα τα ολιγα[/quote:1j7hgl20]

Sesi pou ton vaftisate?emeis stous treis ierarxes

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexdim έγραψε:

Βρε hope_89 μου εγώ όταν βάφτισα τελευταία, ο παπάς δεν άρχιζε το μυστήριο αν δεν πήγαινα μέσα...στα ιδιαίτερα πρώτα. Και αφου μετά τις τζίφρες του λέω "πάμε τώρα?" μου λέει "ε, να τακτοποιήσουμε πρώτα και τη λυπητερη", εν τω μεταξυ είχα αφήσει την τσάντα μου έξω και του λέω να έρθω μετα...όοοοοχι, ΤΩΡΑ! 200 ευρουλάκια με τα πολλά επειδή ήταν ακόμη νωρίς και δεν χριάζονταν όλοι οι πολυέλαιοι, αλλοιώς 280!

Άντε να του έλεγα του παπα πως θέλω να δώσω 50, με τις κλωτσιές θα μας έδιωχνε!Πάντως αυτό με τις περιοχές ισχύει, έχω βαφτίσει και αλλου και δεν ήταν έτσι!

:angry::angry::angry:

Κάτι τέτοια ακούω και λέω να μην βαφτίσω το επόμενο!!!Είναι το γαμώτο,η κοροιδία!Σίγα το ρεύμα που θα κάψει!!!Κλέψιμο κανονικό!Αυτά με ενοχλούν στην Εκκλησία :blink:

Έλληνες παιδί μου...Να τα ''αρπάζουμε'' απο παντού :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...