Μετάβαση σε περιεχόμενο

ξηροδερμία- κοκκινίλα


ninaki1

Recommended Posts

Κορίτσια μου ενωθείτε... Χρειάζομαι την βοήθειά σας!!!

Το μωρό εδώ και 10 μέρες περίπου έβγαλε γύρω από το στόμα του έντονες κοκκινίλες που μετά έγιναν και ξηρές. Σαν ξηροδερμία δηλαδή. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν επειδή έβαζε ο,τιδήποτε στο στόμα του από παιχνίδια, πάντα πλυμένα εννοείται ή από το φαγητό. Δηλαδή λερωνόταν πάντα στο γεύμα του αφού έβαζε χέρια, φρουτόκρεμες κ.τ.λ. Του έβαζα κρεμούλα ενυδατική μετά και από τηλεφωνική επικοινωνία με τον παιδίατρο και το βράδυ που δεν τα πείραζε έφευγαν. Έμενε μόνο η ξηροδερμία.

Χθες που πήγαμε στο γιατρό για το καθιερωμένο εμβόλιο και τον είδε, μου είπε ότι κάτι τον πειράζει από το φαγητό. Το μωρό τρώει τα ίδια εδώ και 2 μήνες, απλά τώρα του πρόσθεσα το κρεατάκι στη χορτόσουπα.

Έχω στενοχωρηθεί πολύ και δεν ξέρω τι είναι αυτό που τον πειράζει. Θα του βγάζω κάθε μέρα κάτι από το φαγητό για να δω τι είναι αυτό που του το προκαλεί. Είναι δυνατόν να φταίει το κρέας και να έχει αλλεργία σε αυτό; Βοηθήστε με...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν παρουσιαζε αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος μπορει να κανει και στο μωρχαρισι κρεασ. Περαν τουτου αυτο που εχετ ειναι μαλλον εκζεμα..θελει ειδικη κρεμα...ποια του βαζεις;;;;

Εμενα εχει εκζεματακια στα μαγουλα. Ειναι τριτος μηνας τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες Cesilia ε; Δεν μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα ποτέ με το γάλα. Βέβαια τις τελευταιες 2 μέρες δεν θέλει να πιει και πολύ γάλα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο... Του βάζω την cicalfate της avene και χθες ο παιδίατρος μου είπε και μία retavate. Στενοχωριέμαι που τον βλέπω έτσι να φουντώνει... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω τι να σου πω. Ο γιατρος σου ξερει καλυτερα. Παντως δεν ειναι τιποτα σοβαρι...θα περασει. Εμεις ειμαστε με κρεμες εδω και 3 μηνες. τωρα καο τωρα ηρεμησαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εχει και ηταν κοκκινο. εγω του κανω μπανιο με Atopel freezederm και του βαζω την Exomega της Aderma. Αλλα κανουμε εναν κυκλο τον μηνα ( 4 ημερες) με Fusidin H.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τιποτα!!! περαστικα σας. Και μη στεναχωριεσαι...τιποτα δεν ειναι...στα περισσοτερα παιδια περναει τελειως στον 1,5 χρονο. κα το καλοκαιρι υπιχωρει αρκετα. Εχει παντως κληρονομικη προδιαθεση...εμενε ειχε ο αδελφος μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΚΡΥΟ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΙΛΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ.....ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΒΑΖΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ...ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΟΥΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ?ΚΑΤΣΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΦΙΛΗ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΜΟΛΙΣ ΜΑΘΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antroula έγραψε:

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΚΡΥΟ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΙΛΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ.....ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΒΑΖΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ...ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΟΥΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ?ΚΑΤΣΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΦΙΛΗ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΜΟΛΙΣ ΜΑΘΩ

Σ' ευχαριστώ Κατερινούλα μου. Δεν μου είπε πότε θα φύγει. Του βάζω και κομπρέσες με χαμομηλάκι και του φεύγει αλλά μόλις πιάσει κάτι ή τριφτεί εμφανίζεται πάλι. Και πόσο να τον περιορίσω βρε παιδί μου; Αν δεν του δίνω κάτι να παίζει, γκρινιάζει και βαριέται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...