Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άρνηση διακοπής πάνας από τον σταθμό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλ@. Δεν θα έκανα ξεχωριστό θέμα αλλά πραγματικά έχω απογοητευτεί από την συμπεριφορά του σταθμού ως προς το θέμα της διακοπής πάνας. Θα προσπαθήσω να τα συμπτύξω όσο μπορώ για να μην κουράσω.

Αρχικά να πω ότι η κόρη μου 2 χρονών 8 μηνών και  πηγαίνει στον σταθμό του δήμου από τον προηγούμενο Σεπτέμβριο. Τότε μας είχαν ενημερώσει ότι η αγωγή τουαλέτας θα ξεκινήσει την άνοιξη. Ρωτάω και εγώ λοιπόν πριν το Πάσχα πότε θα ξεκινήσουμε και η δασκάλα της μου απαντάει ότι δεν είναι έτοιμη και ότι εμείς πρέπει να το δουλέψουμε το Πάσχα στο σπίτι και μετά να ξαναμιλήσουμε. 

Εδώ να πω ότι η κόρη μου είναι πίσω λεκτικά οπότε ακόμα δεν επικοινωνεί πότε θέλει τσίσα ή κακά. Ωστόσο, στο σπίτι ξέρει πολύ καλά αν την ρωτήσεις ότι η λεκάνη είναι για αυτά τα πράγματα και μετά μάλιστα πατάει καζανάκι κι ας μην έχει κάνει κάτι στη λεκάνη.

Οπότε, το Πάσχα ξεκινήσαμε εσώρουχο και κάθε 1,5 ώρα την πηγαίναμε στην λεκάνη κι ας μην έκανε τίποτα. Κάποιες φορές είχαμε επιτυχία. Και το συνεχίζουμε ακόμα στο σπίτι. Εδώ είναι το θέμα μου όμως, διότι ο σταθμός με ενημέρωσε ότι δεν την θεωρεί ακόμα έτοιμη, μάλιστα ούτε για μετάβαση από την πάνα την κανονική σε πάνα βρακάκι!!! Τους ενημέρωσα ότι έτσι σαφώς το παιδί μπερδεύεται γιατί τη μισή μέρα είναι με πάνα κανονική και την άλλη μισή με εσώρουχο στο σπίτι.

Η απάντηση που πήρα σήμερα είναι ότι το παιδί δεν έχει ιδέα να ανεβοκατεβάσει το παντελόνι του οπότε δεν μπορεί να μπει πάνα βρακάκι, κάτι το οποίο στο σπίτι το κάνει γιατί την βάζουμε εμείς για να μαθαίνει σιγά σιγά. Και το αποκορύφωμα είναι ότι κατά τα λεγόμενα της δασκάλας μπορεί και μέχρι την επόμενη χρονιά να μην είναι έτοιμη να κόψει την πάνα.

Πραγματικά έχω απογοητευτεί. Επίσης όλα αυτά ειπώθηκαν μπροστά στο παιδί. Μπορεί η κόρη μου να είναι πίσω λεκτικά αλλά αντιλαμβάνεται και δεν ξέρω πώς μπορεί να αισθάνεται. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το πώς να το χειριστούμε εμείς στο σπίτι.

Η κατεύθυνση μας είναι να συνεχίσουμε εμείς την εκμάθηση τουαλέτας έστω τη μισή μέρα και τα ΣΚ ολόκληρα γιατί στο άλλο κομμάτι που αφορά τον σταθμό δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω και πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η dnaphrodite είπε:

Καλησπέρα σε όλ@. Δεν θα έκανα ξεχωριστό θέμα αλλά πραγματικά έχω απογοητευτεί από την συμπεριφορά του σταθμού ως προς το θέμα της διακοπής πάνας. Θα προσπαθήσω να τα συμπτύξω όσο μπορώ για να μην κουράσω.

Αρχικά να πω ότι η κόρη μου 2 χρονών 8 μηνών και  πηγαίνει στον σταθμό του δήμου από τον προηγούμενο Σεπτέμβριο. Τότε μας είχαν ενημερώσει ότι η αγωγή τουαλέτας θα ξεκινήσει την άνοιξη. Ρωτάω και εγώ λοιπόν πριν το Πάσχα πότε θα ξεκινήσουμε και η δασκάλα της μου απαντάει ότι δεν είναι έτοιμη και ότι εμείς πρέπει να το δουλέψουμε το Πάσχα στο σπίτι και μετά να ξαναμιλήσουμε. 

Εδώ να πω ότι η κόρη μου είναι πίσω λεκτικά οπότε ακόμα δεν επικοινωνεί πότε θέλει τσίσα ή κακά. Ωστόσο, στο σπίτι ξέρει πολύ καλά αν την ρωτήσεις ότι η λεκάνη είναι για αυτά τα πράγματα και μετά μάλιστα πατάει καζανάκι κι ας μην έχει κάνει κάτι στη λεκάνη.

Οπότε, το Πάσχα ξεκινήσαμε εσώρουχο και κάθε 1,5 ώρα την πηγαίναμε στην λεκάνη κι ας μην έκανε τίποτα. Κάποιες φορές είχαμε επιτυχία. Και το συνεχίζουμε ακόμα στο σπίτι. Εδώ είναι το θέμα μου όμως, διότι ο σταθμός με ενημέρωσε ότι δεν την θεωρεί ακόμα έτοιμη, μάλιστα ούτε για μετάβαση από την πάνα την κανονική σε πάνα βρακάκι!!! Τους ενημέρωσα ότι έτσι σαφώς το παιδί μπερδεύεται γιατί τη μισή μέρα είναι με πάνα κανονική και την άλλη μισή με εσώρουχο στο σπίτι.

Η απάντηση που πήρα σήμερα είναι ότι το παιδί δεν έχει ιδέα να ανεβοκατεβάσει το παντελόνι του οπότε δεν μπορεί να μπει πάνα βρακάκι, κάτι το οποίο στο σπίτι το κάνει γιατί την βάζουμε εμείς για να μαθαίνει σιγά σιγά. Και το αποκορύφωμα είναι ότι κατά τα λεγόμενα της δασκάλας μπορεί και μέχρι την επόμενη χρονιά να μην είναι έτοιμη να κόψει την πάνα.

Πραγματικά έχω απογοητευτεί. Επίσης όλα αυτά ειπώθηκαν μπροστά στο παιδί. Μπορεί η κόρη μου να είναι πίσω λεκτικά αλλά αντιλαμβάνεται και δεν ξέρω πώς μπορεί να αισθάνεται. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το πώς να το χειριστούμε εμείς στο σπίτι.

Η κατεύθυνση μας είναι να συνεχίσουμε εμείς την εκμάθηση τουαλέτας έστω τη μισή μέρα και τα ΣΚ ολόκληρα γιατί στο άλλο κομμάτι που αφορά τον σταθμό δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω και πολλά.

Αχ γράφω αυτό το ποστ με τρομερά νεύρα για την συμπεριφορά στους Δημόσιους βρεφικους και παιδικούς.

Ασφαλώς και δεν υποτιμώ την δουλειά χιλιάδων βεεφονηπιοκομων που δουλεύουν σε δημόσιους και κάνουν εκπληκτική δουλειά αλλά πραγματικά κάποιοι δημόσιοι σταθμοί ( όπως κ ιδιωτικοί ) είναι για χοντρές καταγγελίες. Είχα και εγώ άλλου είδους θέματα και τον σταμάτησα τελικά. 

Είναι φυσικά λάθος η αντιμετώπιση και εγώ θα ζητούσα να μιλήσω στην προϊσταμένη του σταθμού και αν δεν έβρισκα ανταπόκριση θα μιλούσα και στην αντίστοιχη διεύθυνση.

Δεν θα μιλήσω φυσικά για το αντιπαιδαγωγικό ότι μιλούσε μπροστά στο παιδί χωρίς να το υπολογιζει ( το έκαναν πολλάκις και σε μένα ) .

Δεν καταβαινω αρχικα και πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχει μετάβαση στην πάνα βρακάκι... Εμένα ο δικός μου είναι 2χρονων κ 3 μηνών και την χρησιμοποιουμε κανονικα εδώ και καιρό ιατί είναι πιο εύκολη στη χρήση ανεξάρτητα με την εκπαίδευση τουαλέτας.. 

Λοιπόν εγώ ξεκίνησα στον δικό μου εδώ και 2 μήνες  το ίδιο μοτίβο ακριβώς με σένα ( επίσης και ο δικός μου δεν λέει ακόμα τσισα και κακά αλλα καταλαβαίνει απόλυτα την διαδικασία ). Κάνει με επιτυχία τσισα στην τουαλέτα αλλά ακόμα όχι κακά.

Απ' τον παιδικό που θα ξεκινήσουμε τώρα τον Ιούνη μου είπαν ξεκάθαρα ότι πηγαίνουν όλα τα παιδιά που τους ενημερώνουν ότι είναι σε αυτή τη διαδικασία ανά 1 με 1,5 ώρα τουαλέτα για να δουν αν θέλουν να κάνουν την ανάγκη τους και ότι τα βοηθάνε πολύ έτσι για να αρχίσουν με την σειρά τους αφου τους γίνει συνήθεια να κάνουν το ίδιο και στο σπίτι. Δηλαδή βοηθάνε την διαδικασία και όχι το αντίθετο!

Πάντως σε φίλο μου ενώ το παιδί ήταν χωρίς πάνα και πήγαινε κανονικά τουαλέτα επειδή έτυχε μια δυο φορές να συμβούν ατυχήματα στον σταθμό ( δημόσιο ) αποφάσισαν χωρίς να ενημερώσουν να του βάζουν πάνα με την δικαιολογία ότι δεν προλαβαίνουν να καθαρίζουν!!! Φυσικά πήγαν και έκαναν χαμό στο σταθμό και δεν το ξανά έκαναν.

Επίσης είναι γελοίο ότι σου είπε ότι δεν ξέρει αν σε ένα χρόνο θα είναι έτοιμη... Και ποιος είναι ο μάντης Κάλχας;; Κανείς δεν μπορεί να το προβλέψει αυτό. 

Γνώμη μου να απαιτήσεις να βοηθήσουν το παιδί και αν εσύ δεις ότι δεν είναι έτοιμο τότε το ξανασυζητατε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσι μου!!

Ειχα κι εγω παρομοιο αγχος περσυ που εβγαλε ο δικος μου την πανα..

Αυτο που βρισκω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ με κεφαλαια ειναι οτι η συζητηση εγινε μπροστα στο παιδακι που φυσικα καο καταλαβαινει τα παντα...

Οσο αφορα το θεμα της μεταβασης,κανεις δεν μπορει να σου πει ποτε θα συμβει..Μονο το παιδι ξερει και οταν νιωσει ετοιμο θα την πεταξει οριστικα..Οποτε αυτες οι μαντεψιες ειναι επισης ακυρες..

Στο σημειο μονο που διαφωνω,οχι πολυ βεβαια,ειναι οτι πραγματα ολη η δουλεια πρεπει να γινει σπιτι,με πανα βρακακι φυσικα που μπορει και το παιδι να ανεβοκατεβαζει ή εκπαιδευτικο βρακακι που απορροφαει,ωστοσο στον σταθμο το θεωρω λογικο να μην ειναι αποκλειστικα πανω απο καθε παιδι να το "εκπαιδευουν"..Υπαρχουν βεβαια κι οι κοπελες που ειναι πολυ βοηθητικες και ισως δωσουν το κατι παραπανω,αλλα προσωπικα και να μην το κανουν δεν θα το θεωρησω κακο,αρκει να σεβονται και τη δικη μου προσπαθεια στο σπιτι..Θελω να πω οτι αν ζητησει το παιδι να παει καλως,αν οχι και κανει τσισα πανω του φυσικα και θα το αλλαξουν..

Οχι ομως να εχουν την ευκολη λυση,πανα και τελος..Ειναι μια διαδικασια που πρεπει να ακολουθησουν κι αυτοι..

Και δεν εχει να κανει με δημοσιο/ιδιωτικο,ειναι στην βρεφονηπιοκομο,κοινως στον ανθρωπο..Οποτε κοβεις τις κανονικες πανες και ξεκινας με πανα βρακακι ή την εκπαιδευτικη και δεν θα σου πουν και κουβεντα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Να σας ενημερώσω ότι το παιδί το σαββατοκύριακο αρχίζει και ενημερώνει για τσίσα και κακά βέβαια τα κάνει πάνω της. Δεν προλαβαίνω να την πάω στην τουαλέτα. Αλλά έχει πρόοδο. Στο σχολείο με ενημέρωσαν ότι θα την πηγαίνουν μία φορά κανονικά όπως όλα τα παιδάκια. Κάτι είναι κι αυτό! Μίλησα με την υπεύθυνη του τμήματος και μου είπε ότι θα το διευθετήσει το θέμα και με απολογητικό ύφος μου είπε ότι προφανώς δεν τίθεται θέμα ανικανότητας του παιδιού. Επίσης αυτό που με χαροποίησε είναι ότι μου είπε ότι ό,τι θέλω πάνω στο θέμα να την ξαναβρώ και να ξαναμιλήσουμε αν δω κάτι που θέλω να συζητήσω.

Ιδανικά θα ήθελα να μην είχε γίνει εξαρχής τέτοιο ζήτημα αλλά από τη στιγμή που έγινε τώρα, δεν βοηθάει να σκέφτομαι πίσω. Στο θέμα για την πάνα βρακάκι μου είπαν να την φέρνω με πάνα βρακάκι αλλά θα της βάζουν με τα αυτοκόλλητα ακόμα για λίγο καιρό μέχρι να μάθει να ανεβοκατεβάζει καλά το παντελόνι και την πάνα. Αλλά μου είπε όχι για πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μια χαρά είσαι κορίτσι μου!! Την προλακτίνη σου βελτίωσε για να κάνεις καλή ωορρηξία, δεν είναι το πρόβλημα στο αποθεματικό σου! Πήγαινε σε ενδοκρινολόγο να σε βάλει να επαναλάβετε τις εξετάσεις (ίσως με ρυθμό προλακτίνης, ρώτα το) και εφόσον η προλακτίνη παραμένει ανεβασμένη θα σου δώσει ένα χαπακι να την ρίξετε και σε λίγους μήνες θα είσαι πάλι έγκυος!! Παίζει ρόλο να ξέρεις και το αν θηλάζεις.. Και για τον γυναικολόγο θα σου πρότεινα να πάρεις και άλλη γνώμη.. δεν είναι δυνατόν βλέποντας αυτές τις εξετάσεις να σου μιλάει για αποθεματικό ωαρίων!! Το βρήκαμε όλοι νέα μόδα..! Ναι μεν η ΑΜΗ είναι σχετικά χαμηλή για την ηλικία σου αλλά σίγουρα δεν είναι αυτός ο παράγοντας! Μια χαρά είναι! Χαλάρωσε λοιπόν όλα καλά, απλά πάρε και άλλη γνώμη για να μην σου πω να τον αλλάξεις..
    • Όχι δε το έχω δει αυτό το ντοκιμαντέρ ούτε ήξερα ότι υπάρχει... Απλά έμαθα για το 1 στις 4, εφόσον μου συνέβη κι εμένα. Τώρα όμως όπως λες πάμε γι αλλά, είμαστε εγκυουλες και προτεραιότητα έχει η ψυχική μας υγεία κι αρμονία ❤️ μας άξιζε αυτό το θαύμα και όλα θα πάνε καλά ✨🙏
    • Εμένα πρόσφατα ο σύντροφος μου έκανε υπερηχο και κάποιες εξετάσεις στον ανδρολογο ουρολόγο εδώ της περιοχής γιατί είχε κάποιες ενοχλήσεις αλλά τελικά ήταν όλα καλά απλά ήταν λίγο πιο βαριά η δουλειά και τον έπιασε κάπως ο πόνος χαμηλά , για σπερμοδιαγραμμα δεν ειχε πει κάτι,  όμως είχα ρωτήσει τον γιατρό αν αναλαμβάνει και από αυτά και θυμαμαι πως ναι , θα τον καλέσω ξανά την Δευτέρα,  όπως είπαν και τα κορίτσια ας ξεκινήσω με τον γιατρό της περιοχής και ύστερα βλέπουμε αν χρειαστεί και κάποιο κέντρο... Περιμέναμε πως το σποράκι θα μας έκανε την επίσκεψη του τόσο σύντομα όπως την πρώτη φορα αλλά μέχρις στιγμής αποτυχημένες προσπάθειες 
    • Κορίτσι μου Εμένα είναι πολύ πρόθυμος να προβεί σε εξετάσεις,  θα μιλήσω με τον ανδρολογο από Δευτέρα Εμείς είχαμε μια εγκυμοσύνη που ήρθε εύκολα σε 2 μήνες που είχαμε ελεύθερες επαφές,  τώρα προσπαθούμε από Φλεβάρη που είχα και την αποξεση αλλά πιο στοχευμενες επαφές είχαμε τις 2 τελευταίες περιόδους που παρακολουθουσα την ωορρηξία με τεστακια 
    • Ααα εντάξει τότε δικαιολογούνται κάνε λίγο υπομονή θα στα στείλουν πιστεύουν σε λίγο καιρό  η σκόνη απλά δεν διαλύεται εύκολα τουλάχιστον στο δικό μου πληντηριο 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...