Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες που γέννησαν Απρίλιο του 2009


Recommended Posts

Α Εφούλα πολύ μου άρεσε το κλκλκλκλκλκλ..Κι εμένα κάνει κάτι πείεργους ήχους αλλά νομίζω τους κάνει με το λαιμό...Δηλαδή γκγκγκγκγκγκκ... :laugh: :laugh: :laugh: Καταλάβατε;;;;

όσο για το τζάκι, πάει μάλλον για να μαζέψει τις στάχτες η νοικοκυρά.... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 649
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mpempoula16 έγραψε:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...Εσένα όμως μπουσουλάει ρε Εφάκι!!!!!Εμένα η μοσχαρίτσα ούτε μπουσουλάει ούτε παλαμάκια κάνει... :laugh: :laugh: :laugh: Αλήθεια πόσα κιλά είναι;;;Εγώ λέω μήπως επιδή είναι χοντρούλα δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος της... :blush::blush: Μ@@@@@@ς σκέφτομαι εεεε;;;;

Κορίτσια λέτε εμείς που γεννήσαμε Απρίλη να βγήκαν χαζά τα παιδιά μας;;;; :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Πλάκα κάνω φυσικά!!!!!Μην πέσετε να με φάτε φιλενάδες!!!

Πείτε μου τώρα τι να κάνω που κρύωσε το παιδί μου;;;;Φτερνίζεται και βγάζει μιξούλα-νερό και δακρύζουν τα ματάκια της...Πήρα τηλ το γιατρό μου είπε να βάζουμε φυσιολογικό όρο στη μυτούλα 2-3 φορές την ημέρα..Αλλά εγώ ούτως ή άλλως της βάζω κάθε βράδυ μετά το μπάνιο...

Κι εμένα τα ίδια! Είναι κρυωμένος από χτες. Εγώ του βαζω φυσ. ορό και τίποτα άλλο. Η γιατρός μου είπε να του βαζω και σταγόνες garamat αλλά άρχισε να ηρεμεί σήμερα οπότε μάλλον θα το αποφύγω. Συνέχισε με τον φυσ. ορό και θα ξεμπουκώσει το μαναράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ninaki1 έγραψε:

Έλενα πού γέννησες;

Κι εγώ 28 Απριλίου γέννησα :):)

Τα αγοράκια μας λοιπόν έχουν την ίδια ηλικία :lol::lol::lol:

Ναι!!! Είναι εντελώς συνομήλικοι! Στο ΜΗΤΕΡΑ. Εσύ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MamaToBe έγραψε:

ninaki1 έγραψε:

Ναι!!! Είναι εντελώς συνομήλικοι! Στο ΜΗΤΕΡΑ. Εσύ???[/quote:i7eykl8w]

Εγώ Ιασώ :)

Αχ, τι ωραία που είναι συνομίληκοι... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελιες,

τι νυχτα ηταν αυτη που περασα?????

δεν εκλεισα ματι με τη μικρη.καθε μιση ωρα γκρινια.μαλλον την ενοχλουσαν τα δοντακια της.

ασε που για να κοιμηθει μου αλλαξε τα φωτα.

1 ωρα αγκαλια και να χτυπιεται πανω μου και να με γρατζουναει.

και εχει ξυπνησει απο τις 6,5 το πρωϊ

ΝΥΣΤΑΖΩ!!!! :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχχ Εφη καλο κουραγιο.... Ειναι μεγαλη η μερα σημερα για σενα..

Καλε συμπεθερα τι λες???? Που ειναι χοντρη η νυφη μου???? Μια χαρα κορμαρα ειναι!! Ακου εκει δε μπορει να σηκωσει το βαρος της! Τα βηματα μια χαρα τα κανει, εκει πως μπορει να το σηκωσει? Απλα τα μωρα μας δε γουσταρουν το μπουσουλημα, δε θελουν να ταλαιπωρησουν τα γονατακια τους ακομα!! :Ρ :Ρ

Βαζε της ορο και θα περασει... και εμενα πριν κανα δυο βδομαδες ψιλοκρυωσε για πρωτη φορα και δεν ηξερα τι να κανω!

Πω πω χτες ο κυριος κοιμηθηκε 1 η ωρα!!!!! Ετοιμαζεται να βγαλει κ τα πανω τα δοντια και μας εχει πεθανει παλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραιο το μπουσουλημα, δε λεω...

αλλα εγω εχω αρχισει ηδη το κυνηγι.

συνεχεια ειναι ή στα συρταρια ή στο τζακι ή ερχεται και μπλεκεται στα ποδια μου.

ειδικα σημερα απο την ωρα που ξυπνησα εχω συνεχεια ενα νιρνιρνιρ στα αυτια μου.

σημερα ολα μου φταινε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια

Έφη σε καταλαβάινω... Το έχω περάσει πολλά βράδια... ;)

Εμένα εδώ και 2 μέρες τον έχω στην μαμά μου γιατί ο άντρας μου είχε πονόλαιμο και φοβήθηκα μην τυχόν και τον κολλήσει... Αλλά πραγματικά μου έλειπε. Σηκωνόμουν όπως σηκώνομαι όταν είναι στο κρεβάτι του και με φωνάζει και στενοχωριόμουν που δεν τον είχα κοντά μου :(:( Μάτι δεν έκλεισα... Τι να πω... :dry::dry: Όταν δεν κοιμάται λέω αχ μακάρι να κοιμόταν για να κοιμηθώ κι εγώ λιγάκι... Τώρα που μπορούσα να κοιμηθώ, σηκωνόμουν και πήγαινα στο κρεβάτι του :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά ρε κορίτσια όλες άυπνες είμαστε σήμερα;;;Κι εγώ κοιμήθηκα ελάχιστα και συνέχεια ξυπνούσα...Τελικά τα φτερνισματα και οι μιξούλες έγιναν μπούκωμα...Έβαλα το αστεράκι μου να κοιμηθεί κατά τις 9.30 και στις 11 ξύπνησε..Δεν μπορούσε να αναπνεύσει από το μπούκωμα... :(:(:(

Συνέχεια ξυπνούσε και κοιμόταν...Αλλά η ψυχούλα μου αν και άρρωστη δεν είχε καθόλου γκρίνια..Πήγαινα στο δωμάτιό της να τη δω κι εκείνη γελούσε...Κατά τις 12 τη σηκώσαμε, την πήρε ο μπαμπάς της αγκαλίτσα, της βάλαμε ορό στη μυτούλα και την πήραμε στο κρεβάτι μας να κοιμηθεί μαζί μας...Ερχόταν και μας κόλλαγε πάνω μας το πουλάκι μου, μια σε μενα μια στον αντρούλη μου...Τελικά, ακούμπησε το κεφαλάκι της στο λαιμό μου και κατά τις 2 την πήρε ο ύπνος..Αλλά εγώ ξυπνούσα συνέχεια!!Μέχρι τις 6 το πρωί κοιμήθηκε μια χαρά και μετά προφανώς επιδή δε βολευόταν στριφογύριζε, νανουριζόταν, πήγαινε να κλάψει, αλλά της έβαζα πιπίλα και κοιμήθηκε τελικά μέχρι τις 9.30 το πρωί...Από τότε που ήταν 40 ημερών είχα να ξενυχτήσω για το παιδάκι μου..Εντωμεταξύ μίλησα με τη μαμά μου στο τηλ κι άρχισε τις μα.....ς της..Μου έλεγε γιατί την πήρατε στο κρεβάτι μαζί σας, θα μάθει έτσι και θα έχετε πρόβλημα κλπ....Τα άκουσε πρωί πρωί κι αυτή και ησύχασε.Αφήστε που άρχισε να λέει πρόσεχε το παιδί μην πάθει βρογχίτιδα, μην της βαζευτεί ο ορός που της βάζεις στους πνεύμονες και με άγχωσε...Έχω τη στενοχώρια μου έχω και τη μάνα μου την υστερική!!! :angry::angry::angry:

Τελικά, πήρα το γιατρό τηλ πάλι σήμερα και μου είπε να της δώσω Claritine σιροπάκι (1ml μόνο το βράδυ) και να της ρουφάω τις μιξούλες της με τη φούσκα..Ξέρετε, αυτό το ειδκό...Αυτά!!!!!!

Α!!!Δε σαε είπα!!!Σήμερα το αστεράκι μου γιορτάζει!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγώνα την χαίρεσαι την μικρούλα σου!!!

Να είναι γερή και τυχερή!!! :kiss::kiss::kiss:

Κι εγώ όταν δω τα σκούρα τον παίρνω στο κρεβάτι μας αλλά ο κύριος θέλει το δικό του, δεν βολεύεται... κι εγώ στενοχωριέμαι που δεν τον έχω αγκαλίτσα :(:(

Τώρα με λίγες φορές δεν θα μάθει να θέλει το δικό σας και ιδιαίτερα τώρα που είναι και αρρωστούλα εννοείται ότι πρέπει να την έχεις κοντά σου. Κι εγώ αυτό θα έκανα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!!!Να χαίρεσαι κι εσύ τον κούκλο σου!!!!!

Κι εμένα θέλει το δικό της κρεβατάκι, αλλά χθες δεν μπορούσα να την αφήσω μοναχούλα της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γωγω μου να χαιρεσε τη ζουζου σου

να τη μεγαλωνετε με αγαπη και τραγουδια

οσες ειμαστε αϋπνες κερναω καφε

ελατε

και μετα στη γωγω για γλυκο

:P:P:P:P

αληθεια τι καλο εχεις για σημερα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ρωτησω κατι

σημερα ειδα στη γλωσσα της μικρης μια κοκκινιλα

σκεφτηκα μηπως δαγκωθηκε αλλα εχουμε μονο ενα δοντακι και αυτο απο την αλλη μερια

μηπως με τοσα που βαζει στο στομα της δημιουργηθηκε κανενας ερεθισμος?

τι λετε να κανω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω, δεν ξέρω. Κι εγώ είχα ένα θέμα με το πρόσωπό του, γύρω από το στομα του με όλα αυτά που έβαζε, μου έβγαζε κοκκινίλες και ήταν ξηρό. Τώρα είναι λίγο καλύτερα με κρέμες αλλά και πάλι... :unsure:

Ρωτα και τον παιδίατρο να είσαι σίγουρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφούλα μου σ'ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές!!Να χαίρεσαι κι εσύ το κοριτσάκι σου!!

Δεν έχω ετοιμάσει τίποτα...Δουλεύω σήμερα..Άσε που δε θέλω και κόσμο σπίτι σήμερα που η μικρούλα μου είναι αρρωστούλα.. :(:(

Αχ βρε κορίτσια με πήρε η πεθερά μου τηλ που κρατάει τη μικρή και το μαναράκι μου δεν έχει κοιμηθεί καθόλου όλη μέρα παρόλο που δεν κοιμήθηκε πολύ το βράδυ...Κοιμήθηκε για 10 λεπτά και ξύπνησε η καρδούλα μου...Αχ πότε θα περάσει το μπούκωμα;;;Στενοχωριέμαι για το κοριτσάκι μου..Δε θέλω να ταλαιπωρείται!!!Αν και δεν έχει καθόλου γκρίνια!!Είναι μες στην τρελή χαρά το ψυχάκι μου..Αχ πόσο τυχερή είμαι που την έχω;;;;;

Εφούλα μάλλον θα έγλειψε τίποτα και θα της κοκκίνισε η γλωσσίτσα.. :P:P Εγώ μια μέρα τη βρήκα με μπλε γλώσσα και τα έπαιξα..Και ήταν από ένα μπλε παιχνίδι που είχε τελικά.. :laugh: :laugh:

Ετοίμασε καφέ!!!!!έρχομαι!!!Capuccino μέτριο με μαύρη ζάχαρη, γιατί κάνω και δίαιτα... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoula να την χαίρεσαι την μπουμπουκίτσα σου! Εγώ επειδή τον άκουγα να βήχει πολύ χτες βράδυ, πήρα τη γιατρό μας τηλ. και μου είπε να πάμε να τη βρούμε στο ΜΗΤΕΡΑ. Τελικά του βρήκε πολύ λίγα ακροαστικά, έναν μικρό ερεθισμό στο αυτί (απο το κρύωμα) και ερεθισμένο λαιμάκι. Ίωση είπε οτι είναι και μας έδωσε σιρόπι aerolin, συνεχίζουμε και τον ορο και τις σταγόνες garamat στη μυτούλα. Αλήθεια, έχει ξαναδώσει καμμια στο παιδάκι της aerolin σιρόπι? Ρωτάω επειδή στο κουτί λεει οτι δεν ενδύκνειται για παιδάκια κάτω των 2 ετών. Όσο για τον υπνο, αν και μπουκωμένος κοιμήθηκε κανονικότατα χτες βράδυ. Πηρε απο τη μαμά του και τον υπνο του δεν τον χαλαλίζει για τίποτα, το μουτράκι μου! Γρήγορα περαστικά mpempoula μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κι εμένα αν δεν είναι καλυτερα αύριο, θα πάρω το γιατρό να έρθει να τη δει...Γιατί κι εγώ φοβάμαι μήπως γυρίσει σε ωτίτιδα.. :(:(

Για το Aerolin δεν ξέρω βρε κοριτσάκι μου, αλλά και το σιροπάκι που μας έδωσε εμάς το Claritine λέει το ίδιο πράγμα..Ότι δηλαδή δεν ενδύκνειται για παιδάκια κάτω των 2 ετών...Λογικά θα το λένε όλα τα φάρμακα!!!Εμάς πάντως ο γιατρός μας είπε να της δίνουμε 1ml μια φορά κάθε βράδυ...

Συνεχίζουμε με ορό στη μυτούλα και ρουφάμε τις μιξούλες με το εξάρτημα το ειδικό..Αχ μακάρι να γίνουν καλά τα παιδάκια μας, γιατί έχω στενοχωρηθεί πολύ!!!Δε θέλω να ταλαιπωρείται το νινάκι μου!!!Περαστικά και σε σας κοριτσάκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστούμε! Εγώ του δίνω 2,5ml 3 φορές τη μέρα.. Πολύ μου ΄φαίνεται αλλά αφού το είπε η γιατρός.. Ουφ ουφ, μακάρι αύριο να είναι καλύτερα! Πάντως στα εξωτερικά της παιδιατρικής του ΜΗΤΕΡΑ γινόταν χαμός και μάλιστα πολλά νεογέννητα.. Τουλάχιστον εμάς είναι η πρώτη φορά που αρρωσταίνουμε.. :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς πρώτη φορά αρρωσταίνουμε και γι'αυτό έχουμε αγχωθεί πολύ...Αλλά τί να κάνουμε;;;Θα συνηθίσουμε...Περαστικά μας λοιπόν!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελιες

περαστικα στα ζουζουνια σας

σημερα κοιμηθηκαμε καλα, το πρωι μονο ξυπνησε 7 παρα και τη πηρα πρωτη φορα στο κραβατι μου και κοιμηθηκαμε αγκαλιτσα.

τι ωραια που ηταν!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεία σας κι απο μένα,εγω γέννησα 16 Απριλίου στο Γένεσις,Τώρα είμαστε στή φάση που δέν καθόμαστε θέλει να είναι ορθια ολη την ώρα κατα τα αλλα πάμε καλά τρώμε καλά κοιμόμαστε κάλα(απο 1,5 μήνων)δόντια δεν βγάλαμε ακόμα αλλα εχει πολύ ζόρι,δέν μπουσουλάει δεν της αρέσει καθόλου μπρούμητα.Κοριτσάρες να χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικά στα άρρωστα μωράκια κορίτσια. Εμάς αρρώστησε 2 φορές, μόνο μπούκομα και μυξούλες ευτυχώς, αλλά κράτησε την πρώτη φορά 10 μέρες και την δεύτερη 7. Μόνο ορό στην μυτούλα βάζαμε, δεν έδωσε τίποτα άλλο ο παιδίατρος.

as1cEUX8v--0010MDAwMHwwMDAxMjM1ZHxPIG1wZW1wb3lsaXMgbWFzIGVpbmFpIA.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου η ζουζούνα μου είναι πολύ καλύτερα...Το βράδυ κοιμήθηκε μια χαρούλα..Ξύπνησε σήμερα στις 9.30 το πρωί..Έχει ακόμα λίγο μπουκωματάκι, αλλά καμία σχέση με τις 2 προηγούμενες ημέρες..Συνεχίζουμε ορούς, χθες το βραδυ της έδωσα και το σιροπάκι που μας είπε ο γιατρός και όλα καλά..

Βέβαια, επειδή καθημερινά από νεογέννητο της βάζω ορό στη μυτούλα της μετά το μπάνιο, από χθες κάθε φορά που πήγαινα να της βάλω ορό, έκλαιγε και κουνόταν...Ελπίζω να μην της μείνει "ψυχολογικό" και αφού αναρρώσουμε πλήρως, να κάθεται να της καθαρίζω τη μυτούλα...

Tati μου καλωσήρθες!!!!Να χαίρεσαι το ζουζουνάκι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...