Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες που γέννησαν Απρίλιο του 2009


Recommended Posts

Νινάκι σου χρωστάω μια απάντηση για το θέμα του αντηλιακού. Λοιπόν εμένα η παιδίατρος μου είπε Fisan Avene ή μια άλλη που τελειώνει σε derm. Κοιμάται το μωρό μου και δεν μπορώ να δώ τώρα. Αυτό που ήθελά να σας ρωτήσω είναι το εξής γυαλιά ηλίου τους φοράτε όταν βγαινετε στον ήλιο?

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε μανούλες ακούει καμια??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 649
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσάκια μου έλειπα και δεν μπορούσα να απαντήσω... Ο αντρούλης μου είχε κανονίσει ένα ταξιδάκι λόγω γενεθλιων μου... :cheer::cheer:

Το μωρό μας έκανε τις πρώτες εξετάσεις του και όλα καλά!!! ;);) Μου έλειψε πολύ βρε κορίτσια αυτές τις 3 μέρες που έλειπα αφού έλεγα συνέχεια αχ να είχα και το μωρό μαζί μου!!! Τέσπα μόλις το είδαμε μου φάνηκε ότι μεγάλωσε πολύ. Και ναι κάνει 5-6 βηματάκια μόνος του!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Κωνσταντίνα μου στο θέμα των μαντηλιών δεν εισαι υπερβολική αφού κι εγώ έτσι κάνω. Την είχα πατήσει κι εγώ μια φορά που ενώ ειχα μαζί μου αντιβακτηριακά δεν του σκούπισα τα χεράκια γιατί ήταν η βαφτιστήρα μου και ντράπηκα την κουμπάρα μου. Το αποτέλεσμα ήταν η βαφτιστήρα μου να είχε ίωση που δεν ήξεραν και να κολλήσει και το μωρό. Οπότε δεν το ξανακάνω... Τώρα βέβαια αν είναι να κολλήσει ένα μωρό, θα κολλήσει ό,τι και να κάνεις γιατί πολλές φορές τα μαντηλάκια δεν φτάνουν. Δεν μπορούμε να τα έχουμε και σε αποστειρωμένη γυάλα :dry: Αλλά τουλάχιστον να κάνουμε ό,τι μπορούμε.

Επίσης Κωνσταντίνα μου να σου πω την αλήθεια ακόμη δεν του έχω χρησιμοποιήσει γυαλιά ηλίου παρά μόνο μία φορά για φωτογραφία. Ο άντρας μου βέβαια είχε φροντίσει να τα πάρει όταν το μωρό ήταν 10 ημερών αλλά δεν του τα έβαλα. Ακόμη και την μία φορά τα έβγαλε με τη μία και τα έβαλε στο στόμα. Τώρα στις διακοπές που θα είμαστε πιο πολύ έξω μάλλον θα του τα βάλω.

Που είναι τα υπόλοιπα κοριτσάκια;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γεια σας και από μενα μετά από καιρό :) Εμείς ακόμα πάμε στράτα αλλά κάνει και 2-3 βηματάκια μόνος του όταν ξεχνιέται.. Έχει πολύ πλάκα γιατί πάει σαν πιγκουινάκι!

Χρονίσαμε στις 28 και ήθελα να σας ρωτήσω για το γάλα. Τους το αλλάξατε μετά τον χρόνο? Εμείς δίνουμε το Almiron 3 (2ης βρεφικής ηλικίας) και από ό,τι φαίνεται η γιατρός μας θέλει να το συνεχίσουμε με σκόνη (αύριο έχουμε ραντεβού με τη γιατρό). Εγώ όμως θα 'θελα να ξεκινήσουμε το φρέσκο (εννειείται όχι Advance, παιδικά και λοιπά), το βιολογικό του Όλυμπος ή ΕΒΟΛ. Εσείς ξεκινήσατε? Επίσης, προχτές του έδωσα πρώτη φορά πεπόνι και σήμερα πρώτη φορά φράουλα.. Ξινίστηκε αλλά του άρεσε πολύ :)

Αλήθεια, τις εξετάσεις σας τις σύστησε η/ο παιδίατρος? Εμάς γιατί δεν μας έχει πει τίποτα ακόμα?

Φιλιά πολλά σε όλες και σε όλα τα μωρουδέλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα...Απουσίαζα όλη την εβδομάδα γιατί την Τρίτη έχασα τον μπαμπά μου...Έφυγε κοριτσάκια μου..Είμαι πολύ στενοχωρημένη..Δεν μπορώ ακόμα να το συνειδητοποιήσω... :(:(:(:(

Κατερινάκι μου Χρόνια πολλά, να τα εκατοστήσεις...Πάντα γερή και ευτυχισμένη, να χαίρεσαι τους άντρες της ζωής σου και σύντομα και με μια κορούλα...Αλήθεια που πήγατε τεξιδάκι;;;;;

Εγώ αντηλιακό της βάζω αυτό της Frezyderm. Από πέρυσι..Είμαι αρκετά ικανοποιημένη....Βέβαια τα χεράκια μας έχουν μαυρίσει αφού πρωί απόγευμα είμαστε στις κούνιες..Κορίτσια συγγνώμη κιόλας, αλλά σας βρίσκω υπερβολικές...Τα μικρόβια δεν απομακρύνονται με τα μωρομάντηλα...Και ούτε οι ιώσεις νομίζω ότι κολλάνε με τα χέρια...Αλλά με σάλιο, αναπνοή κλπ...Εγώ από την Πρωτομαγιά ήμουν με καταρροή και μπούκωμα, ξαφνικά πριν λίγες ημέρες είχα και βήχα και πήγα στο γιατρό και είχα ασθματική βρογχίτιδα..Και πήγα στο γιατρό γιατί αρρώστησε και η μικρή...Είχε 38 πυρετό για μια μέρα, μιξούλες και βηχάκι..Πίνουμε αντιβηχικό, καθαρίζουμε τη μυτούλα με ορό, σήμερα της βάζω και κάτι άλλες σταγόνες...Πυρετό δεν έχει ξανακάνει..Για 2 μέρες μόνο δεκατάκια...Είναι καλύτερα...Είχε ευτυχώς ίωση.Εγώ την είχα κολλήσει...Επίσης έχουμε βγάλει δύο τραπεζίτες...Συνολικά έχουμε 11 δοντάκια!!

Από λέξεις λέμε, μαμά, μπαμπά, παππού, γιαγιά, παιδιά, γά-γα( γάλα), νάνι, γεια, κακά, μαμ, χααααα (χαρά), ντα, μα (για το φιλάκι), μπαααα (μπάλα), πια (πιπίλα)...Επίσης λέει πώς κάνει το παπάκι, η κοτούλα, το σκυλάκι, η γατούλα, η αγελαδίτσα, η μαιμού..Δείχνει που είναι τα χεράκια της, τα ποδαράκια της, τα μαλλιά, τα δόντια, η μύτη, τα μάτια...Κάνει γεια, στέλνει φιλιά, κάνει πως αλείφει το κορμάκι της με λάδι..Γενικά κορίτσια καταλαβαίνει τα πάντα...ό,τι και να της πεις το κάνει..Ακόμα και πράγματα που της λέω για πρώτη φορά τα καταλαβαίνει..δεν ξέρω πως...Από περπάτημα σκίζουμε...Κάθε μέρα και καλύτερα...Πηγαίνει παντού μόνη της και εμείς από πίσω να την κηνυγάμε...

Εξετάσεις δεν έχω κάνει ακόμα αν και μας είχε πει ο γιατρός πριν χρονίσει...Όταν αναρρώσει τώρα, θα της κάνω...

Γάλα της δίνω από 11 μηνών εβαπορέ, το Noulac. Ο γιατρός μου απαγόρευσε το φρέσκο μέχρι να γίνει 2 χρονών, γιατί λέει δεν σκοτώνονται τα μικρόβια... :unsure::unsure:

MamaToBe να τα εκατοστήσει ο κούκλος σου..Μεγαλώσατε κι εσείς!!!!!!

Φιλιά πολλά σε όλες σας!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγούλα μου συλλυπητηρια κοριτσακι μου.

Να ειναι αναπαυμενος ο μπαμπάς σου.

Να ειστε καλα να τον θυμαστε και να τον σκεφτεστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Γωγούλα συλλυπητήρια και απο μένα.

Και εμείς almiron3, μέχρι να πάει 2, είπε ο γιατρός. Μας έγραψε να πάρει και σίδηρο ο μικρός, γιατί είναι κάπως χαμηλά.

Εγώ γυαλιά δεν τολμάω να του φορέσω, εδώ δεν δέχεται ούτε καπέλο, θα τα φάει σίγουρα. Απο τότε που έμαθε πως βγαίνει το καπέλο, δεν το κρατάει ούτε δευτερόλεπτο.

Εγώ με μαντήλια δεν τον κάνω κορίτσια, πιστέυω πως πρέπει να αποκτήσει αντισώματα. Πάντως 3 φορές που έχει αρρωστήσει μέχρι τώρα, μόνο μυξούλες είχε, ούτε πυρετό, ούτε τίποτα άλλο. Αντηλιακό σίγουρα θα χρειαστούμε, γιατί είναι άσπρος σαν τη μαμά του. Επιτέλους βγάλαμε το 3 και το 4 δοντάκι.

Εμείς είχαμε μεγάλες αλλαγές στο σπίτι, μετακόμισε η μητέρα μου που έμενε μαζί μας και τώρα προσαρμοζόμαστε και πάλι. Έχω και τα καλοκαρίνά- χειμωνιάτικα που ανεβοκατεβάζω και έχω ψοφήσει, για αυτό χάθηκα. Α, τον έβαλα και στο δωμάτιο του κορίτσια, επιτέλους. Καλέ ούτε που τον ένιαξε! :blink: Μια χαρά ευτυχώς. Φιλιά σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς πάντως του βάζουμε το αντιηλιακό της Sebamed.. Λόγω του ευαίσθητου δέρματος του, είχαμε ήδη χρησιμοποιήσει την ενυδατική κρέμα, το σαμπουάν και το αφρόλουτρο και είδαμε ότι είναι πολύ απαλά, ειδικά σε σχέση με τα διάφορα Chicco, Fissan κ.α. Οπότε πήραμε και το αντιηλιακό και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Είναι λιγάκι τσουχτερό (25 Ευρώ) αλλά πολύ καλό και χωρίς parabens και διάφορα άλλα βλαβερά.

Πήγαμε και στην παιδίατρο χτες για το εμβόλιο MMR και ζυγιστήκαμε! Είμαστε 11,620 kg και 80,5 πόντους. Το στρογγυλούδι μου!!!!!!!!

Όσο για το γάλα, μας είπε να αλλάξουμε πλέον το Almiron 3 (το οποίο είναι 2ης βρεφικής ηλικίας) και να πάρουμε κάποιο γάλα 3ης βρεφικής ηλικίας, όπως το Almiron Growing up. Φρέσκο μας είπε να βάλουμε από τα 2 χρόνια και μετά, μιας και εμείς δεν είμαστε διατεθιμένοι να δώσουμε το Advance ή κάποιο άλλο δήθεν παιδικό ενισχυμένο φρέσκο γάλα. Όλυμπος βιολογικό λοιπόν μετά τα 2 χρόνια :)

Φιλιά πολλά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κοριτσάκια μου...

Κορίτσια μου έχουν πει ότι γυαλιά ηλίου δεν κάνει να φορέσουν μέχρι 2 χρονών, αλλά δεν έχω ρωτήσει το γιατρό..

Lazycat μου κι εγώ δεν έχω φτιάξει ακόμα καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα..Τα κατεβάζω λίγα λίγα... :P:P

MamaToBe ποιο είναι το εμβόλιο MMR;;;Δεν το ξέρω... Καλέ εσένα είναι παίδαρος...Πολύ ψηλός!!Εμένα πριν 1,5 μήνα η μικρή ήταν 77,5...Και είναι και μεγαλύτερη...Μάλλον παίζει ρόλο ότι είναι και κορίτσι ε;;;;Από βάρος είμαστε 11 κιλά και μου φαίνονται πολλά...Δεν ξέρω τι να πω..Κι έτσι τον τελευταίο καιρό προσέχω πολύ τι της δίνω...Ακόμα δεν έχουμε τραβηχτεί πολύ και φοβάμαι μη μου γίνει χοντρή... :unsure::unsure: Λένε ότι όταν αρχίζουν να περπατάνε τραβιέται το κορμάκι τους...Τι να πω....Μακάρι!!!

Α!!Κορίτσια από χθες λέει και αγκαιιιααα(αγκαλιά δηλαδη)..

Ρε κορίτσια πείτε μου λίγο τα παιδάκια σας είναι ήσυχα;;;Γιατί η Ιωάννα μου ήταν αγγελούδι και έχει γίνει τύραννος...Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα από τα νεύρα μου...Και σκεφτείτε ότι περνάμε 3-4 ώρες την ημέρα μαζί...Δεν κάθεται πουθενά...Τα παιχνίδια της τα βαριέται...όλη την ώρα τριγυρίζει, ανοίγει συρτάρια, ντουλάπια...Και είμαστε συνέχεια από πίσω της...Προσπαθώ να την απασχολήσω με διάφορα και δεν κάθεται ποτέ...Μόνο περπάτημα!!!Τα έχω παίξει τελείως... :blink::blink: Τί να κάνω;;;Ασε που αν δεν την αφήσεις να κάνει αυτό που θέλει ουρλιάζει και σπαράζει στο κλάμα.... :ohmy::ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγώ μου, το MMR είναι για ιλαρά, παρωτίτιδα και κάποιες άλλες ασθένειες. Είναι αυτό που μπορεί να προκαλέσει πυρετό σε 4 έως 12 μέρες μετά το εμβόλιο (και σε 4 μέρες φεύγουμε για Θάσο, τα νεύρα μου!!!!).

Και ο δικός μας ήταν πολύ ήσυχος και σιγά σιγά έχει αρχίσει και αγριεύει!!!! :P Μ' αρέσει όμως, ο ανταρτάκος μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Γωγουλίνι μου κι εμένα ο Νικόλας βαριέται τα πάντα!!! Και φαντάσου ότι ακόμη δεν περπατάει!!! Θέλει να παίζει μόνο μπάλα. Έχουμε 5 μπάλες και ασχολείται μόνο με το να την κλωτσάει κι εγώ να τον κρατάω από τα χέρια!!! Η μέση μου χάλια... Δηλαδή αν περπατήσει τι θα κάνω;;;; Το πάρκο ούτε να το δει... Τα παιχνίδια του τα πετάει παντού και όλο φωνάζει μπάμπα-μπάμπα (μπάλα)... Τον έμαθε βλέπετε ο άντρας μου από μωρό να έχει και να κλωτσάει μπάλες, βλέπουν μαζί ποδόσφαιρο οπότε το παιδί τι να κάνει;;; Και βέβαια δεν θέλει μέσα στο σπίτι να παίζει, θέλει να βγαίνουμε έξω στην αυλή μας... Και να τρέχω εγώ... Γιατί επίσης παίζει μαζί του ο Γιώργος αλλά καθότι πιο ψηλός το σκύψιμο είναι άλλο πράγμα για τη μέση του... Εγώ τα καταφέρνω κάπως καλύτερα... Τι να κάνουμε... Θα μεγαλώσουν τα σκατουλίνια... ;);):P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Κατερινάκι μου δεν αντέχω άλλο...Δεν παίζεται...Εμείς έτσι και τη βάλουμε στο πάρκο ουρλιάζει...Μόνο το πρωί κάθεται λίγο επειδή είναι αγουροξυπνημένη...Κατά τ'αλλα χαμός...Της έχω πάρει χαλάκι παζλ, της έχω όλα τα παιχνίδια στο σαλόνι και ποτέ δεν κάθεται...Στην καλύτερη περίπτωση να καθίσει 5 λεπτά...Και πολλά σας λέω...Μετά τα παρατάει όλα, διαλύει το παζλ, σηκώνεται, φεύγει, μου ανοίγει τα συρτάρια, βγάζει όλα τα πράγματα έξω...Και το κορυφαίο;;;;Ο καναπές μας έχει κλωστούλες στα μαξιλάρια και μου τις έχει ξιλώσει όλες...Τον έχει διαλύσει τον καναπέ... :blink::blink: Μόνο όταν της δίνω φαγητό κάθεται μέχρι να το φάει και μετά πάλι τα ίδια...

Ακόμα και έξω που πάει 2 φορές την ημέρα,στο πάρκο, δεν κάθεται...Αυτή που τρελαινόταν για κούνιες, τώρα κάθεται πέντε λεπτά και μετά τρέχει..Περπατάει και ψάχνει να βρει τι σκανταλιά θα κάνει...Ακόμα κι ΄ποταν πέφτει και χτυπάει, δεν κλαίει, δεν πτοείται με τίποτα...

Χθες εκεί που ήμασταν σπίτι και περπάταγε, έπεσε κάτω, μπουσούλησε και έβγαλε τη γλώσσα να γλείψει το πάτωμα... :blink::blink:

Καλά όσο για έξω...Βγαίναμε ώρες ατελείωτες σε καφέ κλπ και δεν παραπονιόταν...Τώρα δεν κάθεται με τίποτα στο καρότσι..Κλαιει και της δίνω ότι μπορείτε να φανταστείτε για να καθίσει λίγο και να πιούμε έναν καφέ σαν άνθρωποι...Την τελευταία φορά που πήγαμε για καφέ δε σταμάταγε με τίποτα το κλάμα στο καρότσι, την κατέβαζα κάτω, περπάταγε και πήγαινε σε ξένα τραπέζια και έπαιρνε τα πράγματα των ανθρώπων...Τραγικό...Τελικά την έβαλα κι αυτή και έκατσε σε καρέκλα, της έδωσα και κάτι να παίζει και ηρέμησε..Δεν ξέρω τι να κάνω..Γινόμαστε ρεζίλι...Και πάντα έλεγα για τα μικρά παιδιά που τα έβλεπα έξω να ουρλιάζουν..Πόσο κακομαθημένα είναι...Τί γονείς είναι αυτοί...Ό,τι κορόιδευα, το λούζομαι... :S:S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μένα

Ο δικός μου είναι 81 πόντους και 11 κιλά. Εχει 4 δοντάκια και δεν περπατήσαμε ακόμη γιατί έπεσε 2 φορες κάτω και φοβήθηκε και τώρα δεν κάνει βήμα αν δεν τον κρατάω. Θέλει τον χρόνο του να ξεχάσει.

Βασικά περνάει 1-2 ώρες μέσα στο πάρκο του μετά τον βάζω στην καρέκλα του φαγητού να φάμε μετά τον βάζω στο καρότσι και βγαίνουμε στον κήπο για να ποτίσω και να κάνουμε κηπουρική και του αρέσει.

Άλλοτε τον παίρνω περίπατο με το ποδηλατάκι που μας έφερε ο νονός άλλοτε παίρνω τα παιδιά της κουνιάδας μου και έρχονται να παίζουν ποδόσφαιρο τους βγάζω έξω στην αυλή που έχουμε χώρο και ο γιος μου με την περπατούσα κλωτσάει την μπάλα πολύ πλάκα χαχαχα

και άλλοτε με ένα κάρότσι ειδικο από το early learning center το σπρωχνει και γυριζει με αυτό παντού χωρίς να τον κρατάω :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια

Γωγώ συλληπητήρια για τον μπαμπά σου.

Βλέπω η μικρή σου έχει γίνει ανταρτίνα. Έχει πολλά κοινά με τον δικό μου ο οποίος επίσης δεν κάθεται πουθενά.

Και το ωραίο σας το είπα? Δεν περπατάει ακόμα αλλά έμαθε και ανεβαίνει στο τραπεζάκι του σαλονιού. Εχτές πήγα για ένα λεπτό τουαλέτα γιατί δεν άντεχα άλλο και γυρίζοντας τι να δω! Ο Στάθης επάνω στο τραπέζι του σαλονιού να μου γελά. Οχι μόνο εκανα αμαν και πως να τον κατεβάσω γιατί φοβόμουν μην πέσει αλλά ο μικρός μας έχει μάθει και κατεβαίνει μόνος του. Οπότε για το επόμενο μισάωρο ανεβοκατέβαινε στο τραπέζι. Αυριο το μετακομίζουμε στην γωνία.

Πήγαμε στην παιδίατρο και ο μικρός μας είναι 82πόντους και 10.350. Πίνουμε το ΝΑΝ 3 και μόνο αυτό. Κορίτσια εμάς ο Στάθης εδώ και 3 εβδομάδες δεν τρώει με τίποτα φαγητό. Οτι και να μαγειρεύω καταλήγει στα σκουπίδια. Πίνει γάλα και τρώει μόνο κρεμα. Φαγητό, φρουτόκρεμα και γιαουρτάκι ούτε να τα βλέπει και δεν ξέρω γιατί. Τι να κάνω? Τον άφησα επίτηδες νηστικό 6! ώρες μπας και φάει τα γιουβαρλάκια που έφτιαξα αλλά ματαια. Εκλαιγε ασταμάτητα οπότε αναγκαστικά του έφτιαξα γάλα.Λέτε να είναι απο την ιωση που πέρασε η ανορεξια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κωνσταντίνα μου μάλλον η ανορεξία οφείλεται στο ότι ήταν αρρωστούλης. Έτσι μου έκανε κι εμένα όταν είχε το Πάσχα την ίωση. Θέλει το χρόνο του...

Γωγούλα το έξω με το μωρό είναι και για μας το ίδιο ακριβώς. Δεν κάθεται πια με τίποτα στο καρότσι του, βασικά δεν το θέλει καθόλου, θέλει μόνο να περπατάει με την βοήθειά μας :unsure::unsure:

Επίσης δεν θέλει να βλέπει καθόλου το καρεκλάκι αυτοκινήτου. Δίνουμε μάχες για να καθήσει και αυτό για ένα λεπτό μέχρι να ξεκινήσει το αυτοκίνητο. Μετά ουρλιάζει και πετάει επίτηδες κάτω ο,τιδήποτε του δώσω σε παιχνίδι. Για να αποφύγω τα κλάματα και τα ουρλιαχτά τον παίρνω αγκαλιά και βλέπει πίσω αλλά και πάλι βαριέται και θέλει να βγούμε από το αυτοκίνητο... Εγώ εντωμεταξύ φοβάμαι μην πέσει κάτω από κανένα απότομο φρενάρισμα κι έτσι δεν απολαμβάνει κανείς τη βόλτα. Αφού πια δεν μπορούμε να πάμε κάπου που υπερβαίνει το μισάωρο... :(:(:( Άραγε έτσι θα είναι και το καλοκαίρι στις διακοπές;;; Εγώ τις περιμένω πως και πως αλλά απ' ότι καταλαβαίνω θα τρέχουμε πίσω από το Νικόλα... :S:S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νινάκι μου αυτό με το αυτοκίνητο ξαναπές το. Και ο δικός μας μια απο τα ίδια δεν καθεται με τίποτα στο κάθισμα. Τον βάζω μόνο όταν πάμε καμία βόλτα και νυστάζει και πάλι αφου κοιμηθεί για τα καλά. Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ με τον άντρα μου όσον αφορά τις καλοκαιρινές διακοπές. Εμάς το κακό είναι οτι με το που μπαίνουμε στο αυτοκίνητο θέλει να τον πάρει ο άντρας μου αγκαλιά στην θέση του οδηγού. Με το που τον παίρνει η επόμενη κίνηση του μικρού μας είναι να ανοίξει το ραδιόφωνο (ναι!ναι! το εχει μάθει πως ανοιγει) και να γυρίσει την φωνή στο ΤΕΡΜΑ. Με τσίτα τα ηχεία πιάνει με τα δυο χεράκια του το τιμόνι και το γυρίζει αριστερα- δεξια, πατάει κόρνα και γελάει :):):) Τον αφήνουμε κανένα δεκάλεπτο και μετά βάζει μπροστά ο αντρας μου για να φύγουμε. Τι τραβάω για να καθίσουμε πίσω αφήστε. Ευτυχώς έχει μανία με τα μηχανάκια και κοιτάει διαρκώς έξω μιας και είμαστε τυχεροί και περνάνε αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσον αφορά το καρότσι όσο κινείται κάθεται κύριος, κοιτάει αριστερα δεξια μην του ξεφύγει τίποτα, γελάει, χαιρετάει και όλα μια χαρά. όταν σταματήσουμε κάπου για ώρα ούτε να το βλέπει δεν κάθεται με τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βγήκε το ανέκδοτο της κρίσης :)

Για να γελάσουμε λίγο.

Κάπου στα βόρεια προάστια ένας καλοντυμένος κύριος περπατάει αμέριμνος τη νύχτα...

Ξαφνικά, πίσω από ένα δέντρο πετάγεται ένας μασκοφορεμένος, του κολλάει ένα πιστόλι στα πλευρά

και του ψιθυρίζει:

"Τα λεφτά σου καi γρήγορα"...

"Μα τι λές;" αντιδράει ο κύριος, "ξέρεις ποιός είμαι εγώ; Εγώ είμαι ο Τάδε Ταδόπουλος,

Βουλευτής και πρώην Υπουργός!!!"...

"Ε, τότε αλλάζει", λέει ο μασκοφορεμένος, "τα λεφτά ΜΟΥ και γρήγορα κουφάλα" !!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XEXE :laugh: Καλό και δυστυχώς αληθινό...

Καλησπέρα κορίτσια. Και εμάς ο ζουζούνος είναι πάρα πολύ κινητικός. Έτσι ήταν και στην κοιλιά μου, πηγέναμε για υπέρηχο και έφερνε τούμπες. :lol:

Κάθεται για λίγο στο πάτωμα του σαλονιού που είναι αραδιασμένα τα παιχνίδια του (Και εγώ στο ίδιο δωμάτιο φυσικά) και μερικές φορές μπορεί να με αφήσει να διαβάσω και βιβλίο για κανα τέταρτο. Μετά βέβαια ξανα προς την δόξα τραβαααα. Ανοιγοκλείνει συρτάρια, βγάζει έξω κατσαρολικά και κυνηγάει το γατί! Έχει πλάκα όμως και δεν γκρινιάζει, οπότε δεν γίνεται κουραστικός. Το πως είναι το σπίτι βέβαια, είναι άλλη ιστορία :blink: Εγώ γενικά έχω μαζέψει ότι μπορεί να σπάσει ή να τον χτυπήσει, έτσι δεν τον μαλώνω και ίσως για αυτό δεν γκρινιάζει. "Μη" του λέω μόνο όταν πάει στα σκουπίδια ή στην λεκάνη της τουαλέτας και κοπανάει το καπάκι.(Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό είναι το αγαπημένο του παιχνίδι και ας έχει πιάσει τα δαχτυλάκια του 100 φορές.)

0

Στο καρότσι κάθεται και εμάς όσο κινείται. Για καφέ δεν έχουμε δοκιμάσει να πάμε, δεν νομίζω να κάτσει. Τουλάχιστον του αρέσει στο αυτοκίνητο. Κάθε Κυριακή πάμε Αργυρούπολη στην γιαγιά του, οπότε μάλλον έχει συνηθήσει τα μισάωρα στο αμάξι και δεν διαμαρτύρεται.

Υπομονή κοριτσάκια, θα μεγαλώσουν και μετά θα γκρινιάζουμε που δεν θα μας δίνουν σημασία :P Φιλιά σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Που χαθήκατε;;;;

Ελάτε να πούμε κανένα νέο για τα μπεμπάκια μας... :P:P:P

Ο Νικόλας ξεκίνησε να κάνει αρκετά βηματάκια μόνος του και τώρα δεν θέλει σχεδόν καθόλου χέρια με αποτέλεσμα να πέφτει και να ξανασηκώνεται πιάνοντας ό,τι βρει μπροστά του... :ohmy::ohmy:

Οπότε όπως καταλαβαίνετε είμαστε από πίσω του συνέχεια... Θέλει να γίνεται το δικό του και νευριάζει όποτε δεν γίνεται... Έχει λατρεία με τις μπάλες, λέει συνέχεια εκεί-εκεί-εκεί... :blink::blink::blink: Καταλαβαίνει τα πάντα, ό,τι και να του πεις, ακόμη και πράγματα που δεν του έχουμε μάθει αλλά βρε κορίτσια δεν λέει ακόμη μαμά :(:(:( Λέει τα πάντα εκτός από μαμά. Δεν καταλαβαίνω γιατί, πολύ με στενοχωρεί. Θα το πει μόνο όταν κλαίει, στα δύσκολα δηλαδή. Ενώ το μπαμπά το έχει ξεσκίσει... :laugh: :laugh: :laugh: Μα συνέχεια όμως...

Τι καιρός είναι αυτός βρε κορίτσια... Δεν σου κάνει αίσθηση να βγεις... Άντε καλέ που είστε να μιλήσουμε τώρα που κοιμάται ο Νικόλας;;; Αλλιώς που να προλάβω να μπω... :blink::blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαστε και εμείς οι ξενυχτηδες :):):)

Κορίτσια καθόμαστε και οι τρείς και είπα να μπώ να μάθω νέα σας. Ενώ τα περισσότερα μωράκια τέτοια ώρα κοιμούνται ο δικός μας κάθεται και παίζει με τα παιχνίδια του. Εμείς με τον ύπνο δεν τα πάμε και πολύ καλά. Για να καταλάβαιτε είναι ξύπνιος απο τις 6.30 το πρωί και κοιμήθηκε μόνο μιάμιση ώρα το μεσημέρι 2.30 με 4.00. Θα κοιμηθεί κάτα τις 1 και θα ξυπνήσει στάνταρ μια φορά για γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η επικοινωνία μας διεκόπη γιατί ένας σκανταλιάρης άντρας πάτησε τα πλήκτρα του υπολογιστή και κολλήσαμε. Τον έχουμε βάλει στην κούνια του να κοιμηθεί. Ευτυχώς δεν θέλει αγκαλιές και κουνήματα περα δωθε. Οοοοοοοοοοοχι αυτά τα έχουμε κόψει εδώ και πολύ καιρό είναι πολύ καλό παιδί η αγάπη μου. Πιπίλα, κούνια, απο ένα φιλάκι και κοιμάται μόνος του.

Κάναμε και τρία βηματάκια και καθίσαμε στον πωπό μας. Χαράαααααα ο Στάθης :):):) Τώρα σκώνεται, στέκεται μόνος του και χτυπάει παλαμάκια. Και εμείς το fun club απο πίσω να φωνάζουμε Μπράβο στάθη και δώς του όλοι μαζί παλαμάκια.

Νινάκι μου θα πει και το μαμά. Ετσι έκανε και εμένα και τώρα το λέει συνέχεια.

Τότε να σε δώ! Είσαι για Τζάμπο και μάλιστα για μεγάλη τσάντα :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια

Ωραία μέρα σήμερα για βόλτα. Εμείς αν και λεγαμε να πάμε για καφεδάκι εκμεταλλευόμενοι τον ήλιο είχαμε επισκέψεις οπότε καθίσαμε σπίτι. Τζάμπα μαγείρεψα πρωι πρωι...δεν πειράζει.

Τώρα μπήκα να διαβάσω κανένα νέο σας αλλά μιας και δεν συνδέθηκε καμία πάω να ξαπλώσουμε με τους άντρες μου μπας και κοιμηθεί το μωρό μας.

Φιλάκια :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας...Εμείς λείπαμε μερικές ημέρες, είχαμε πάει στη μαμά μου και γυρίσαμε σήμερα...Η μικρή υπέφερε με τα δόντια της, τελικά έβγαλε και τους δύο τραπεζίτες, η αλλαγή περιβάλλοντος κλπ μας άλλαξαν τις συνήθειες του ύπνου...Τί εννοώ..Η Ιωάννα μου κοιμάται μόνη της από 40 ημερών..Χωρίς κουνήματα και αγκαλιές..Μόνο με μουσικούλα και ο αρκουδάκι της...Από την ημέρα που έφυγε ο μπαμπάς μου και πήγαμε στη μητέρα μου, την βάζαμε να κοιμηθεί και σπάραζε στο κλάμα...Τελικά την κουνούσαμε στην αγκαλιά μας ή την ξαπλώναμε στο κρεβάτι μας και όταν την έπαιρνε ο ύπνος, τη βάζαμε στην κούνια μας...Μετά ξυπνούσε μέσα στη νύχτα κι έκλαιγε και για να κοιμηθούμε λίγο την παίρναμε στο κρεβάτι και κοιμόταν μαζί μας...ΜΕΓΑΑΑ ΛΑΘΟΣ....Χθες το κάναμε για τελευταία φορά...Τώρα που γυρίσαμε σπίτι την έβαλα στην κούνια της κατευθείαν με πιπίλα και μουσικούλα και ούρλιαζε.. :blink::blink: Έκλαιγε με αναφυλητά, φώναζε όλη την ώρα μαμά, μαμάκα, μαμά μου νάνι νάνι και έκλαιγε.....Όμως την άφησα...ήταν βρέφος και κοιμόταν μόνη της, τώρα 13,5 μηνών και θα την κοιμίζω στην αγκαλιά;;;;Δεν μπορώ...Δεν παίζει...Και κυρίως δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμάται μαζί μας..Πείτε με σκληρή, αλλά δε θα την κακομάθω...Έκλαιγε επί 40 λεπτά μέχρι που την πήρε ο ύπνος...Όμως κοιμήθηκε ΜΟΝΗ ΤΗΣ...Χωρίς να την κουνήσω χωρίς να είμαι εκεί μαζί της...όπως έμαθε ξαφνικά κουνήματα έτσι θα μάθει να κοιμάται πάλι μόνη της..Κατά τ'άλλα εχει ηρεμήσει πολύ...Μάλλον τα δόντια έφταιγαν...Παίζει, περπατάει, κάνει νάζια...Είναι αστέρι!!!!

όσο για το φαγητό μάλλον είναι της ηλικίας...Εμένα μια τρώει μια δεν τρώει...Αν και μέχρι τώρα τα καθάριζε όλα...Πολλές φορές τρώει 5 κουταλιές μεσημεριανό και μετά σφραγίζει το στόμα...Την αφήνω, δοκιμάζω το απόγευμα, δεν τρώει και μετά το πετάω... :laugh: :laugh:

Χθες έφαγε το μισό πιάτο με το ζόρι, σήμερα όλο..Να σας πω την αλήθεια, της έκοψα τα φρούτα το πρωί για να πεινάσει και να τρώει καλύτερα και τα δίνω απόγευμα...Νομίζω ότι είναι καλύτερα..Τρώει περισσότερο...Κορίτσια μήπως τους δίνετε το φαγητό αλεσμένο και δεν το τρώνε;;;;;Εγώ όλα της τα δίνω κανονικά, μη αλεσμένα...Αυτά!!!!!

όσο για το αυτοκίνητο εμένα κάθεται..Στα μεγάλα ταξίδια μπορεί να γκρινιάζει λίγο, αλλά εντάξει....Νορμάλ πράγματα!!!!Κοριτσακια δε θέλω να σας τρομάξω αλλά είναι εγκληματικό να τα έχετε αγκαλιά... :(:( Ακόμα και στα 5 μέτρα κάτι μπορεί να συμβεί..Αφήστε τα στα καρεκλάκια και ας κλάψουν...Δε θέλω να σας αγχώσω, αλλά είναι λάθος....

Αυταααααααα...Το βράδυ θα δώσω την επόμενη μάχη για τον ύπνο..Να δω πόση ώρα θα κλαίει πάλι... :unsure::unsure:

Φιλάκιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...