Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα κανατε 2ο παιδακι?


Αννιώ

Recommended Posts

βρε μην απολογείσαι! κουβέντα κάνουμε! Την αποψη μου κατέθεσα! Να στο εξηγήσω καλύτερα! Φαντασου σε οτιδήποτε κανω να φοβαμαι μη δω τα ραδικια αναποδα! Το μονο που θα καταφερω ειναι να ζω μια ζωη μεσα στο αγχος! Γι αυτο λεω οτι ειναι αυτοκαταστροφικό! Κατάλαβες τι εννοώ!

Ξερω ποσο σημαντικο ειναι να εχεις αδελφια! Δόξα το Θεό 6 είμαστε! Ο γιος μου μεγαλώνει με ρουχα του αδελφου μου! Δεν τίθεται θεμα περι αυτου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ένα αδελφάκι είναι η καλύτερη παρέα για ένα παιδάκι!!! Κι έχω άπειρα παραδείγματα να φέρω, αν και, φυσικά, θα μπορούσαμε όλες μας να φέρουμε παραδείγματα και για το αντίθετο!!!

Δηλαδή, αυτό που θέλω να πω είναι ότι σ' αυτήν την περίπτωση, το θέμα του δεύτερου παιδιού δεν είναι κάτι που αφορά μόνο εμάς και τον σύντροφό μας, αλλά και το παιδί που ήδη έχουμε!

Εγώ ακόμα δεν έχω παιδάκια, αλλά ελπίζω όταν και αν καταφέρω να κάνω ένα, να μην προσκολληθώ σ' αυτό σε τέτοιο βαθμό που να μην μπορώ και να μη θέλω να κάνω δεύτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δημητρουλα στεναχωρηθηκα γιατι ενιωσα σαν να εννοουσες οτι εγω προσωπικα θελω πολλα παιδακια μηπως μου παθει καποιο κατι κ να εχω τα υπολοιπα....δεν το φερνω στο μυαλο μου αυτο καθολου...δεν θελω παιδακια λογω φοβου....μην με παρεξηγειτε κ ακουγομαι σαν να ειμαι ενα ρομποτακι που κανω παιδια για ''καβατζα''...στεναχωρηθηκα :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα δεν παιζεστε πως καταφερνεται ενα θεμα και το γα....τε δεν λεγεται, μονο οι γυναικες μπορουν να το καταφερουν αυτο χαχα, ο καθενας ας κανει οσα παιδακια θελει, καταλαβαινω και αυτους που θελουν να μεινουν στο ενα αλλωστε μοναχοπαιδι ειμουν, οπως καταλαβαινω και αυτους που θελουν παραπανω, ειναι θεμα το πως νιωθει και ο καθε ανθρωπος, αλλοι θελουν πολλα παιδια, αλλοι τους φτανει ενα να του αφιερωθουνε πληρως, το σημαντικο ειναι οσα και να εχουμε να τα αγαπαμε!! αυτα φιλακια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marianda έγραψε:

καλα δεν παιζεστε πως καταφερνεται ενα θεμα και το γα....τε δεν λεγεται, μονο οι γυναικες μπορουν να το καταφερουν αυτο χαχα, ο καθενας ας κανει οσα παιδακια θελει, καταλαβαινω και αυτους που θελουν να μεινουν στο ενα αλλωστε μοναχοπαιδι ειμουν, οπως καταλαβαινω και αυτους που θελουν παραπανω, ειναι θεμα το πως νιωθει και ο καθε ανθρωπος, αλλοι θελουν πολλα παιδια, αλλοι τους φτανει ενα να του αφιερωθουνε πληρως, το σημαντικο ειναι οσα και να εχουμε να τα αγαπαμε!! αυτα φιλακια σε ολες!

μπραβο ωραια τα ειπες!!κ εχουμε παει το θεμα πολυ μακρια...ολες καλες μανουλες ειναι οσα παιδια κ να εχουν....ας σταματησουμε να λεμε ποσα κ ποτε κ γιατι ναι κ γιατι οχι...να παρακαλαμε το θεο να τα εχει υγιεστατα κ γερα κ ας ειναι 1,2,3,4, οσα να ναι...το βασικοτερο ειναι να ειναι καλα!!!το ποσα θελουμε η' οχι θα το κρινει η καθε οικογενεια μονη της με βαση καποια προσωπικα πραγματα!!! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως δε νομιζω οταν ανοιγε η Αννιω το θεμα να περιμενε οτι θα φτασει τοοοσσο μακρυα... :woohoo: !

Κοριτσακια μου καλα να ειμαστε ολες κ τα παιδακια μας κ το μελλον ειναι μπροστα μας κ βλεπουμε.. ;)

:):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 έγραψε:

δημητρουλα στεναχωρηθηκα γιατι ενιωσα σαν να εννοουσες οτι εγω προσωπικα θελω πολλα παιδακια μηπως μου παθει καποιο κατι κ να εχω τα υπολοιπα....δεν το φερνω στο μυαλο μου αυτο καθολου...δεν θελω παιδακια λογω φοβου....μην με παρεξηγειτε κ ακουγομαι σαν να ειμαι ενα ρομποτακι που κανω παιδια για ''καβατζα''...στεναχωρηθηκα :(:(:(

Καμιά σχεση! Απλα ειπα την άποψή μου στον προβληματισμό σου! Τζάμπα στεναχωριέσαι! :kiss: Σε συγχωρώ για πρώτη και τελευταία φορα! Ξε-στεναχωρήσου τώρα! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

tonia28 έγραψε:

ΤΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΙΝΗΣΕΙΣ..ΤΩΡΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ... :P[/quote:2caesrvd]

Σωθηκες Ανθουλα...!!! :silly: :laugh:

Εμενα ποιος θα με παρακινησει;;;

Αν και κανει φιλοτιμες προσπαθειες η φιλη μας η Χρυσα!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 έγραψε:

marianda έγραψε:

μπραβο ωραια τα ειπες!!κ εχουμε παει το θεμα πολυ μακρια...ολες καλες μανουλες ειναι οσα παιδια κ να εχουν....ας σταματησουμε να λεμε ποσα κ ποτε κ γιατι ναι κ γιατι οχι...να παρακαλαμε το θεο να τα εχει υγιεστατα κ γερα κ ας ειναι 1,2,3,4, οσα να ναι...το βασικοτερο ειναι να ειναι καλα!!!το ποσα θελουμε η' οχι θα το κρινει η καθε οικογενεια μονη της με βαση καποια προσωπικα πραγματα!!! :):):):)[/quote:3pnp331j]

Μαριαντα συμφωνω κι επαυξανω!!! B)

Ανδριανα μου εγω σου βγαζω το καπελο γλυκια μου!!! ;)

Μακαρι να ειχα κι εγω τη δικη σου οπτικη και να εκανα 3 υπεροχα παιδια σα τα δικα σου! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Καλός είναι ο προβληματισμός και ο προγραμματισμός. Βοηθάνε πολύ. Όλα με μέτρο όμως... Οι ιδανικές συνθήκες δε θα δημιουργηθούν ποτέ. Αν οι συνθήκες είναι σχετικά καλές, τότε τα παιδιά είναι ευτυχία. Αρκεί βέβαια, να βλέπουν γύρω τους χαμογελαστά πρόσωπα και να μη νοιώθουν ότι στερούνται βασικά πράγματα συγκριτικά με τ' άλλα παιδάκια της ηλικία τους. Το ταξίδι στη Disneyland δεν είναι απαραίτητο. Μια αξιοπρεπής διαβίωση όμως και δυνατότητα καλής επαγγελματικής επιμόρφωσης είναι επιβεβλημένη. Τα μικροπροβλήματα της καθημερινότητας θα λυθούν. Αρκεί κανείς να βλέπει το ποτήρι μισο-γεμάτο...

Ευχαριστώ όσες είχατε την Ιώβειο υπομονή να με διαβάσετε και συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την katrina, που συμφωνεί με την vivianca! ;)

Για μένα, το ζήτημα είναι ΠΟΛΥ προσωπικό... Άλλες οι πεποιθήσεις του καθενός μας, άλλες οι προτεραιότητες του, άλλες οι ΑΝΤΟΧΕΣ του -κυρίως!- :)

manoula3 μου, εγώ προσωπικά υποκλίνομαι... ;)

Δυστυχώς όμως, στην πράξη, απέχω παρασάγγας από το επίπεδο πίστης σου... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Βανια έγραψε:

Βάνια μου,καταλαβαίνω τον τόνο σου όταν έγραψες το μήνυμα,αλλά δεν είναι σωστό να γενικεύουμε. :) Και έγω έγινα μανούλα στα 20 και έχω κοριτσάκι.Δεν σημαίνει πως θα της κάνω ποτέ κριτική για το ντύσιμο,θα προσπαθήσω να μπω στις παρέες της ή το οτιδήποτε άλλο.Θεωρώ πως αυτά γίνονται όταν η μητέρα είναι ανώριμη και έχει απωθημένα.Δεν είναι όμως κανόνας... ;)

***Το αναφέρω γενικά και όχι προσωπικά.Ξαναλέω πως κατάλαβα τον τόνο σου και το τί ήθελες να πεις ;) Έχω και εγώ περιπτώσεις φίλων μου που οι μαμάδες είχαν έναν...παλιπαιδισμό να τον πω! Δεν είναι όμως γενικό και δεν πρέπει να το γενικεύουμε[/quote:253on0yv]

Ενοοειτε οτι δνε εχει ν κανει η ηλικια με τη μητροτητα αλλα με το χαρακτηρα και τα βιωματα της καθε γυναικας .Μπορει καποια αν γινει μαμαμ στα 18 και επειδη θα κλειστει και θα πρεπει να μεγαλωσει ενα παιδι να της την βαρεσει μετα απο καποια χρονια καινα την κανει με τη δικαιολογια οτι δεν εχει ζησει τη ζωη της και άλλα τετοια χαζα, η μπορει αυτο τι κοριτσι των 18 να ειναι πολυ πιο ωριμο απο μια 30αρα η οποια εχει κολλησει στο μεγαλωμα και δεν μπορει τις ευθυνες η μπορει να φοβαται το οτιδηποτε.

Η μητροτητα ερχετε και στο χερι της καθε γυναικας ειναι να την αξιοπησει σωστα ανεξαρτητα απο την ηλικια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

crazy έγραψε:

δηλαδη και τι εγεινε αν εχεις μεγαλη διαφορα απο το παιδι σου ; και μενα ο πατερας μου οταν με εφερε στο κοσμο αυο ηταν 40 ετων οχι καιμικρος και λοιπον και με ειδε να παντρευομαι και να αποκτω παιδι και να δημιουργω .

Εχουμε δει και τοι μικρομαμμαδες μου οταν ειναι στα 40-45 και οι κορες τους γυρω στα 20-25 που συνανγωνιζονται αν φτασουν τις κορες αν ειναι δυνατον αν συγκριθει το μπουμπουκι :kiss: με το κακτο ! :angry:

εΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ Η ΜΑΝΑ ΤΗς ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΜΙΚΡΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 19 καποια στιγμη που η φιλη μου εφθασε στα 22 και ημανα ειχε ξεπερασει τα 40 νενα γυναικα ομορφη και θα λεγες οτι επρεπε οι αντιληψεις της να ειναι συγχρονες κοντα στη κορη της το αντιθετο ηταν μια μεγγαιρα σχολιαζε το ντυσιμο της φιλης μου καικαθε φορα που γινοταν ενα κοπλιμεντο στη κοπελα εκεινη σαν να ζηλευε .

Αα το αν εισια ηλικακα με μικρη διαφορα απο το παιδι σου δνε λεει και τιποτα.

Εκτος απο το γεγεονος οτι να μεγαλωνουν τα παιδια και μπορεις να κανεις καποια πραγματα οταν ηλικακα εισια και εσυ καλα πιο αμνετα .

Αλλα ρουλακι μου μην τρελλαινεσε εμεις και 70 θα πηγαινουεμ αν πηξνουμε καφε με το μελη του Κ.α.π.η GRANMAMMYLAND~ :woohoo:[/quote:3numl1f5]

Tώρα το είδα!!! :laugh:

Καλά εεε;; Έχω ρίξει τρελό γέλιο με το KAΠΗ GRANMAMMYLAND!!! :woohoo: :woohoo:

Γεια σου βρε Βάνια με τα ωραία σου!!!! :P :laugh: :silly:

Σχετικά με αυτά που μου έγραψες, δε διαφωνώ, απλώς για πολλούς λόγους εγώ ήθελα να'χω κάνει παιδιά πιο νωρίς. Αλλά είπαμε... άλλο το τι θέλουμε κι άλλο το τι γίνεται τελικά...

Ας έρθει με το καλό και θα ξανανιώσω!! :P :woohoo:

25αρα θα γίνω!! :P :silly: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Σωθηκες Ανθουλα...!!! :silly: :laugh:

Εμενα ποιος θα με παρακινησει;;;

Αν και κανει φιλοτιμες προσπαθειες η φιλη μας η Χρυσα!! :P

Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΜΕΣΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ 2 ΜΩΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..ΑΝ ΚΑΙ Η ΧΡΥΣΑ ΔΕ ΜΑΣΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εγώ πάντως, θα το συζητούσα & για τρίτο παιδάκι (κλαπ κλαπ -αυτοχειροκροτούμαι), αν μου πει καμία πως να πιάσω κορίτσι! Γιατί έχω ήδη δύο θηρία, αν κάνω & τρίτο αγόρι θα φύγω απο το σπίτι :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ήμουν νεότερη(εκείνο τον παλιόοοο καιρό... :P :silly: )έλεγα πως θέλω να κάνω τέσσερα παιδάκια.Γεννήθηκα και εγώ σε πολύτεκνη οικογένεια(4 παιδιά)και παρά τους τσακωμούς,την γκρίνια,την μόνιμη ακαταστασία,την φασαρία,τα ενοχλητικά μικρά αδερφάκια,την απομόνωση που δεν μπορείς να βρεις ούτε στο μπάνιο :P :silly: περνάγαμε υπέροχα στο σπίτι!Πάντα είχαμε παρέα,πάντα μπορούσαμε να μοιραστούμε το οποιοδήποτε πρόβλημα μας με κάποιον,να έχουμε έναν προστάτη ή έναν προστατεύομενο.Οι αναμνήσεις φοβερές!!!Η σχέση με τα αδέρφια μου ήταν και είναι καταπληκτική ;)

Θα'θελα να χαρίσω στον γιό μου ένα τέτοιο περιβάλλον.Ξέρω απο πρώτο χέρι τις δυσκολίες και την ψυχική αντοχή που χρειάζεται μια πολύτεκνη μητέρα.Όμως θέλω να το κάνω! :silly:

Όχι άμμεσα όμως. :blush: Είχα και εγώ καλή εγκυμοσύνη και τοκετό αλλά τώρα έχω ζοριστεί λίγο με τον μικρούλη.Θέλω τον χρόνο μου για ένα δεύτερο μωρό :blush: Να μεγαλώσει λιγάκι,να έχουν 2-3 χρόνια διαφορά. :)

(Γιατί αλλιώς με βλέπω σε μια ωραιότατη σουίτα στο Δαφνί να τραγουδάω το ''Καλημέρα αγάπη,καλωσήρθες στο πάρτυ!'' :laugh: την ώρα που τα μικρά διαβολάκια μου θα βάζουν φωτιά στο σπίτι! :woohoo: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δευτερο παιδακι ?μονο αν ερθει στην τυχη

μου φαινεται τοσο δυσκολο η ανατροφη του παιδιου που δεν ξερω αν θα τα καταφερω με το ενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποια στιγμη θα θελα ακομη ενα παιδι αλλα τωρα μου φαινεται πολυ νωρις...Περασαν 7 μην που γεννησα κ νιωθω σαν να ηταν χθες...παρολο που ειχα μια εγκυμοσυνη χωριςπροβληματα κ ουτε δειγμα αναγουλας,το σκεφτομαι κ με αγχωνει μια δευτερη..παντως ο σημαντικοτερος λογος που θα εκανα ακομη ενα παιδι ειναι για να μην ειναι ο μικρουλης μου μονος στην ζωη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...