Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα κανατε 2ο παιδακι?


Αννιώ

Recommended Posts

Σεβαστή η άποψη του καθενός, και πόσο διαφορετικά βιώνουμε μερικά πράγματα!θεωρώ οτι αποφάσισα να κάνω οικογένεια και ενοώ οικογένεια με πάνω απο ένα παιδί πόλύ συνειδητοποιημένα,αφού σπούδασα και αποκαταστάθηκα δόξα τον θεό νωρίς επαγγελματικά και έχοντας ζήση την ζωή μου γεμάτη και μην έχοντας αποθυμένα η δημιουργία της οικογένειας δεν μου μοιάζει φορτίο αλλα η συμπλήρωση του συνόλου!Σίγουρα δεν θα έκανα οικογένεια στα 20 γιατι για εμένα εκείνα τα χρόνια δεν ήταν προτεραιότητα ούτε καν σκέψη!Μου κάνει εντύπωση πάντος κορίτσια και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ που δεν το σκέφτεστε για δεύτερο δεν πιστεύεται οτι κάτι θα λείπει;το παιδί πως θα το βλέπει που θα είναι μοναχοπαίδι; :dry: Και κάτι άλλο που μπορείτε να με πείτε τρελή αλλα έτσι μου βγαίνει νομίζω οτι αν έχω ένα παιδί θα έχω μεγαλύτερο άγχος μην μου πάθει τίποτα :( θα μου πεις τι σχέση έχει αυτό;δεν ξέρω, ίσος το οτι θα είναι μονάκριβο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβασα όλες τις απαντήσεις (μου πήρε μια ώρα!!)

Συμφωνώ με την κασση την σεσιλια και την φρανιτα και την πεμπι

Όταν γεννήθηκε ο μικρός ήθελα σαν τρελή να κάνω ακόμα ένα τέτοιο πλασματακι αλλά μου ήταν αδιανοιτο να μείνω έγκυος πριν κλείσω τουλάχιστον χρόνο από την γέννα για να ξανά βρει τις ισορροπίες του το σώμα μου που ταλαιπωρήθηκε τόσο πολύ .η εγκυμοσύνη φέρνει στα άκρα το σώμα και χρειάζεται χρόνο να επανέλθει και δεν εννοώ εξωτερικά αλλά εσωτερικά .

Από την στιγμή που γέννησα όλη μας η ζωή ήρθε πάνω κάτω και φοβάμαι πολύ πως θα γίνει και με δεύρο παιδί .δεν είμαι από τις γυναίκες που λένε ότι «πως ζούσα μέχρι τώρα !!!τώρα ζω»

Αναπολώ συχνά την ελευθέρια που είχα πριν .όχι ότι το μετάνιωσα αλλά όσο νάνε όταν ζεις 28 χρόνια ανέμελη και αυτόνομη μετά είναι κάπως να κλίνεσαι μέσα στο σπίτι και να μην μπορείς να κανείς εύκολα τα αυτονόητα .

Το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα .δεν τα βγάζουμε δύσκολα αλλά ούτε και εύκολα .ο άντρας μου είναι στο δημόσιο και εχουμε μια σιγουριά ,εγώ ώμος για να εχουμε παιδί και αργότερα παιδία θυσιάζω τις σπουδές μου και θα δουλεύω κάπου που θα μπορώ να είμαι περισσότερες ώρες σπίτι .μένουμε μόνοι μας εντελώς σε μια πόλη και δεν εχουμε όχι χέρι ούτε νύχι για βοήθεια .άρα εγώ πρέπει να βάλω πίσω μου κάποια πράγματα για να είμαι σπίτι να μην μεγαλώσει το παιδί μου σε βρεφικούς με αγνώστους .ο μπαμπάς μας λείπει πάρα πολύ συχνά και συμφωνήσαμε και οι δυο ότι πρέπει τουλάχιστον να βλέπει έστω έναν από τους δυο μας σπίτι και να μεγαλώσει με έναν (δηλαδή εμένα) από τους γονείς του και όχι με ξένους..

Έτσι εγώ κάθομαι σπίτι μέχρι να μεγαλώσει λίγο και να μπορεί τουλάχιστον να μιλάει για να το στείλουμε σε βρεφικό ,από 2 χρόνων και μετά .

Όχι ότι από τότε θα πάω σε μια δουλεία που θα με απασχολει 8 ώρες ……δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο .να το βλέπω όταν ξυπνάει κι όταν πάει για υπνο!!!!και τόσες ώρες που θα είναι με ξένους πάλι !!!!άρα εγώ πρέπει να αρκεστώ σε μια άλλη δουλεία που να λείπω λιγότερο από το σπίτι .όχι ότι θα δουλεύω για το χόμπι μου αλλά θα συμβάλλω και εγώ όσο μπορώ και θα ξελαμπικαρω και λίγο .

Θα ήθελα να ξέρω που βρίσκετε άντρες που να θέλουν 2 και 3 και 4 παιδία !!!!αλλάζουμε !!!ο άντρας μου θα μπορούσε κάλλιστα να μείνει μόνο με ένα .εγώ πάντα ήθελα 2 όχι πάρα πάνω .θέλουμε να κάνουμε δεύτερο για να εχει ένα αδερφάκι .ο άντρας μου σκέφτεται παρά πολύ τα οικονομικά μας όχι γιατί είναι τσιγκούνης ,κάθε άλλο θα έλεγα ,αλλά για να μην φτάσουμε ποτέ μα ποτέ στο σημείο να χρωστάμε η να μην μπορουμε να κάνουμε τα αυτονόητα …να εχουμε μια σχετική άνεση .μετά και αυτός εχει πιεστεί πολύ από την αλλαγή στην ζωή μας όπως και εγώ .

Σκεφτόμαστε για δεύτερο σχετικά σύντομα γιατί θέλουμε ένα αδερφάκι να χαρίσουμε στο μωρό μας ,το τοποθετώ από τον Μάιο και μετά και όποτε κάτσει .πιστεύω μέχρι να γίνει 2 –2,5 να εχει αδερφάκι .φοβάμαι πολύ ότι θα είναι δύσκολα και λιγοψυχώ τόσο που θέλω να αναβάλω το Όνειρο αλλά υπάρχουν και κάποια πιο πεζά θέματα που λένε ότι καλύτερα είναι να είναι σχετικά κοντά σε ηλικία .

Θέλω να γυρίσω στην δουλεία αφού θα εχει ξεπεταχτεί και το δεύτερο .δεν θέλω του χρόνου που θα είναι 2 ο Μανόλης α βρω δουλεία και σε λίγους μήνες να ξανά φύγω …θέλω να βρω και να μείνω ,να ξέρω ότι είμαι εκεί και ότι έχω εξέλιξη στην εργασία μου και όχι να έχω το μάτι στην πόρτα .

Το σπίτι που αγοράσαμε (και πληρώνουμε) εχει δυο δωμάτια δεν υπάρχει η πολυτέλεια για ξεχωριστά παιδικά αν θέλουμε να ζήσουμε ποιοτικά πρέπει να κάνουμε θυσίες και να αρκεστούμε στα τετραγωνικά που εχουμε .άρα τα παιδία για να μπορούνε να μείνουν στο ίδιο δωμάτιο πρέπει να είναι κοντά σε ηλικία .είχα 4 χρόνια διαφορά από τον αδερφό μου και κοντά στην εφηβεία του εμένα με μετακόμισαν στο σαλόνι ….δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση για το σπίτι μου .

Οι ανάγκες των σημερινών γονιών έχουν αλλάξει .κάποτε οι γονείς μας ψωνίζανε ανά 2-3 χρόνια ρούχα για αυτούς και δεν είχανε πολλά προσωπικά έξοδα .τώρα εμείς και κινητά αλλάζουμε και ρούχα αγοράζουμε όλο τον χρόνο και τις βόλτες μας θέλουμε και τους υπολογιστές μας και κομμωτήριο και πολλά πολλά άλλα .δεν λέω ότι βάζουμε αυτά πάνω από το να κάνουμε παιδία αλλά ότι αυτήν είναι η ζωή μας .χρειαζόμαστε να νιώθουμε καλά με εμάς και να εχουμε ότι θέλουμε για να είμαστε ολοκληρωμένοι .δεν θέλω σε καμία περίπτωση να γίνω σαν την μαμά μου και την πεθερά μου που η μια τώρα ανακαλύπτει τον κόσμο !!!και τώρα πια χαίρεται ταξίδια και ανεμελιά και ψώνια και η άλλη λέει ότι από τότε που δεν εχει παιδία να φροντίζει άδειασε και δεν εχει νόημα πια η ζωή της …..

Εχουμε τις ανάγκες μας και θέλουμε να τις εκπληρώνουμε είτε είναι καινούργιος υπολογιστής είτε οτιδήποτε .αργότερα τα έξοδα θα είναι πιο πολλά και πρέπει να τα βγάλουμε πέρα και ένα ρητό λέει «ο θεός εχει …εμείς δεν εχουμε « ξέρουμε ότι πάνω από δυο δεν τραβάει η ομάδα …..αν τύχη ώμος ….τι να κάνουμε θα έχουμε τρία και πολύ πολύ άγχος .

Φοβάμαι πολύ για το δεύτερο παιδί πως θα τα καταφέρουμε …πιο πολύ εγώ ψυχολογικά και σωματικά αλλά για τους πιο πάνω λογους σκεφτόμαστε να το κάνουμε σχετικά γρήγορα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

και ένα ρητό λέει «ο θεός εχει …εμείς δεν εχουμε «κάνουμε

δεν το ειχα ξανακουσει αυτο το ρητο :woohoo:

εγω παλι λεω το αλλο:<<ο θεος εχει... κ δινει απλοχερα>>!!!κανεναν δεν αφηνει!! :) γι'αυτο κ δεν αγχωνομαι!! :) αφου μου εδωσε απλοχερα τρια παιδακια (κ αν θελει θα μου δωσει κ αλλα)...σημαινει οτι θα ευεργετησει κ εκεινος!!δεν μας τα δινει για να ειναι δυστυχισμενα!θα μας δωσει τις δυνατοτητες να τα φροντισουμε!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα διαβάσω μετα τις απαντήσεις σας.

Ναι, θέλω πολύ 2ο παιδάκι αλλά φοβάμαι.Οχι για μένα αλλά για το γάμο μου.

Δεν ξέρω για σας αλλά ο δικός μου άντρας ενώ με βοηθάει και είναι γλυκύτατος σα να βαριέται μου φαίνεται.Ολο ,μου λέει για σεξ, για μαγαζιά για διακοπές...

Εντάξει με το δίκιο του αλλά όταν κάνεις παιδί αναγκαστικά κλείνεσαι.

Δε γίνεται να είσαι όπως πριν.Και ειδικά αν το παιδί είναι σαν το δικό μου.20 ώρες ξύπνιο και 40 ώρες στο βυζί!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΙΡΑΛ...

ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!

ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΩ, ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ...

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!! :dry::huh::unsure:

ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ... ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ 1ΟΣ ΕΤΟΥΣ :)

ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ, Ή ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΔΕΝ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ... ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-4-5 ΧΡΟΝΙΑ??? :unsure:

ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 35... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑΣ! ;)

ΑΛΗΘΕΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ... ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΑΑΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΝΥΧΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΟΥΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggeliki 30 έγραψε:

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΙΡΑΛ...

απορια

ποσο κοστισε η επεμβαση και πονας τωρα το αισθανεσαι??????

μετα το δευτερο σκεφτομαι και εγω να βαλω αλλα φοβαμαι :blink::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

aggeliki 30 έγραψε:

απορια

ποσο κοστισε η επεμβαση και πονας τωρα το αισθανεσαι??????

μετα το δευτερο σκεφτομαι και εγω να βαλω αλλα φοβαμαι :blink::blush:[/quote:23kcgv6m]

ΤΟ "ΜΗΤΕΡΑ" 350 ΚΑΙ ΑΛΛΑ 150 Ο ΓΙΑΤΡΟΣ... 500 ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ, ΦΙΛΙΚΗ ΤΙΜΗ!

ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ... ΕΙΝΑΙ ΖΟΡΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΡΑΤΑΕΙ 5-10 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΠΟΛΥ Η "ΕΠΕΜΒΑΣΗ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΖΑΛΗ ΑΠΟ ΤΗ "ΜΕΘΗ" ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΗΝΥΘΩΣ...

ΛΙΓΟΣ ΠΟΝΟΣ ΣΑΝ ΔΥΣΜΗΝΟΡΡΟΙΑ ΓΙΑ 1-2 ΜΕΡΕΣ, ΜΕ ΑΠΛΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...

ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΙΜΑ ΠΑΛΙ ΓΙΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ.

ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ... ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΜΟΝΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ, δεν ξερω αν θα σε βοηθήσω με αυτά που θα πω...

Όταν έμαθα οτι είμαι έγκυος για δεύτερη φορά, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! Όταν πια άρχισαν & οι εμετοι, ήμουν μια ομορφιά! Είχα άλλη μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη & επιλέον έναν απαιτητικό μπόμπιρα που δεν καταλάβαινε γιατί η μαμά του είναι τάβλα.

Μέχρι να γεννήσω, έκλαιγα για το παιδάκι μου που δεν θα έχει την αποκλειστικότητα της μαμάς του & φοβόμουν πως δεν θα μπορέσω ποτέ να αγαπήσω το καινούριο μωρό!

Απο όταν όμως γεννήθηκε ο μικρός, η μέρα με τη νύχτα! Δεν λέω, είναι πολύ κουραστικά με δύο παιδιά, ειδικά αν δεν έχεις καμία ουσιαστική βοήθεια όπως εγω, αλλά τελικά η ευτυχία σου δεν μοιράζεται όπως νόμιζα, διπλασιάζεται. Άσε που τώρα έχουν αρχίσει τα μεταξύ τους παιχνίδια & είναι μια απόλαυση!!!

Και δεν είμαι απο τις μανούλες που ζουν στο συννεφάκι τους & τα βλάπουν όλα ροζ -μακάρι να ήμουν-, μάλλον λίγο στριμμένη θα με χαρακτήριζα

Οπότε για να τα βλέπω εγώ καλά τα πράγματα, υπάρχει ελπίδα για όλους ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά απάντησα...σε αυτο το θέμα...βασει αυτο που πιστεύω...! γενικότερα για τη ζωή...και να ξεκαθαρισω οτι οσες γραψαμε αντιθετη αποψη είμαστε απλά σε δίλλημα πότε...και σε φόβο και ανασφαλεια αν θα τα καταφερουμε!!!!!το ιδιο καλα και σε ενα δευτερο...! εγω τουλάχιστον...!

ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΔΕΥΤΕΡΟ ...ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ..απλά θα το σκεφτουμε καλά οσο μπορούμε...κι αν δεν προκυψει τιποτα αλλο ξαφνικό!

Γιατι πέρα απο τον Θεό μεγάλος και τρανός είναι ΣΥΜΦΩΝΩ...ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ..πρεπει να βαλεις το χερακι σου ...πρεπει να κανεις ελευεθερα ερωτα..με τον ανδρουλη σου...και εγω προσωπικα δεν κάνω...αρα ο Θεούλης και να ηθελε δε μπορει να μου το στειλει...!

Επειδη καποιες κοπέλες είστε πολύ νεες...και δε μπορω να βλεπω πραγματα και να μην απανταω!

ο Θεος στελενει παιδιά και στην Αφρική...και στις ινδίες..και σε διατραγμένους...και σε ψυχασθενείς...ΜΗ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ...με το πως εσεις οριζετε τη ζωή σας...και οτι κατι ξερει ο θεος που στελνει παιδιά...τι ειναι τα παιδιά ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗ...?

Ο ΚΑΘΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ...ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΕΙ...αν εχει να τα ζησει...! γιατι αν δεν εχει ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ...

αλλά μην ακούω ανορθοδοξα πραγματα!!!!!!ο θεος ναι ειναι μαζι μας δε μας αφηνει ....μας εισακουει ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΓΕΝΝΑΩ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΕΙΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ ΝΑ ΤΑ ΤΑϊΣΩ...ΚΑΙ ΡΟΥΧΑ ΝΑ ΤΑ ΝΤΥΣΩ...ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ...και ΜΕΤΑ ΝΑ ΛΕΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΘΕΕ????

Συγνώμη που σαν κάπως να ειρωνεύομαι αλλα πολύ νέα ατομα....δε μου αρεσει να βλέπω οτι εχουν την αποψη της γιαγιάς μου !ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΖΩ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΩ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΣΕ ΤΟΣΟ ΝΕΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ! θα προτιμουσα να ακούσω εγω ετσι μου γουσταρει να κανω παιδιά ...οσα θελω...ΚΑΙ ΟΧΙ να ακουω για τον Θεό ...ετσι χωρις λόγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ...ΚΑΙ Ο ΠΑΝΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ 9 ΜΗΝΩΝ. ΤΩΡΑ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΟΥΛΕΥΩ ΞΑΝΑ, ΒΡΗΚΑ ΤΗ ΦΟΡΜΑ ΜΟΥ, ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.

ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ 2ο. ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΜΟΥ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ. ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΑ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ. ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΜΕΤΡΟ ΕΓΩΪΣΜΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΔΕ ΘΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ..ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δευτερο παιδι!οταν γεννηθηκε ο Σταρος ημουν 34 ετων ετσι οταν ηταν 8 μηνων ηθελα ενα ακομα μαλλον επειδη ο Σταυρος τοτε ηταν πολυ ησυχος αργοτερα εξελειχτηκε σε ντεννυς ο τρομερος !Μεαλογω οικονομικων ειπαμε να το αφησουμε κανα δυο χρονια μετα ηρθε η μετακομιση και τοτε ειχα μιακαθυστερηση και ειπα μαλλον ειμαι εγκυος .Τελιακ ουτε τοτε οπως επισης και περσι το καλοκαιρι που μαλλον ηταν βιοχημικη επειδη ειχα ολα τα συμπτωματα και στο τελος ειχα μια περιοδο με πολλη αιμοραγια και πονο.

Υστερα που ξεκινησε ο αγωνας με τις λογοθεραπειες του Στυαρου ειπα δνελεει τωρα με χρειαζετε το παιδι δνε φανταζομουν τον ευατο μου με δυο παιδια το οποιο ενα μωρουδελι και χωρις μεταφορικο να τρεχω και οπως ξερετε εγω δνε χω κανεννα κοντα ουτε μπορω να βασιστω σε κανεναν .

Ο αντρας μου απο την άλλη θελει σαν τρελλος ενα δευτερο παιδι εγω δνε ειναι οτι δν θελω ξερετε η καρδια μου λεει ΝΑΙ αλλα η λογικη μου λεει ΟΧΙ .

Απο τη μια σκεφτομαι οτι εγω ειμαι 39 δνε ιαμι κοριτσακι καιμια εγκυμοσυνη και με το ιστορικο το δικο μου ειναι περιπτωση και απο την άλλη το οικονομικο ειναι ασχημο να θελις να προσφερις στο παιδακι σου τα απαραιτητακαινα μην μπορεις .Κια δνε ιανι μονο τα ρουχα και τα παππουτσια που ατα ειναι το πιο φθηνο αλλα ειναι τοσα πολλα .

Ο σταυρος μου ζητησε να τον γραψω πιανωμα πως οταν τα 25 ευρω τομηνα δνε φτανουν ; οταν εμειςγια να παμε μια βολτα το εχουμε ξεχασει ;οτιδηποτε θελει ο Μικρος προσπαθουμε πολυ .

Αφηστε δνε ξερω απο την άλλη να προσφερεις τοσα σε ενα παιδι καινα το αφησες μονο του δνενιεναι εγωιστικο ;

Απο την άλλη μου τη δινει το σκεφτικο καποιων ανθρωπων :αυτοι εχουν 5-6-9 παιδια και επειδη ειανι πολυτεκνοι χρηζουν καλυτεροι μεταχειρηση και δνε λεω γαικαποια συν πουεχει δωσει η πολιτεια αλαλ αν κοιταξτε περιπτωση :στο νηπιο εχουμε βγαλει ενα ποσο αα παιδακι για τα εξοδα του ξερετε τοκρατος ειναι αφαντο ετσι ειπαμε να δωσουμε 30 ευρω μεχρι τα χριστουγενννα και αλλα τοσα μετα γιατα εξοδα των παιδιων .ετσι τα δωσαμε ολες σχεδον ανμεσα καικαποιες πολυτεκνες καιερχετε μιακαι μου λεει :εγω θα δωσω 20 ευρω επειδη ειαι πολυτεκνη και χρειζω αλλη μεταχειρηση !εγω κολλησα ειλικρινα δηλαδη τι το δικο της το παιδκαι θα κοψει λιγοτερα χαρτι η θα κανει λιγοτερε κατασκευες; καθηστε γιατι θα τρελαθω :τα γαμ.....α τα δικα σου (σορρυ :woohoo: )εγω θα τα πληρωσω ; δηαδη τα επιδοματα που παιρνεις εσυ βγαζουν παραπανω απο ενα μισθο καιμενα ο αντρας μου βγαζει πολυ πιολιγα αλλα δνε ιπα να μην δωσω .Αν θελεις πολλα παιδι ναικαντα αλλα οχι εις βαρος καποιων αλλων .

Ειλικρινα δνε εχω τιποταμε τις πολυτεκνες οικογενεις αλλα αυτη η σκεψη με ενοχλει ναι να εχει δκαιωμα γιαμειωση σε ρευμα σε νερο σ ετηλεφωνο να μπει καποιο παιδι σου στο δημοσιο να εχεις καλυτερη εκπτωση σ εφροντιστηρια αλλα οχι και ετσι .Ρε κοριτσια μπορει αυτη να ειναικαι η περιπτωση τα παιδια της δνε τα αποκαλειμε το ονομα τους αλλα το δευτρο στη σειρα το νουμετρο 5 δηλαδη τι ειναι τα παιδια;

καιμετα με βλεπει καιμου λεει α εσυ εχεις ενα ε; ναι της λεω με καμαρι α ενα ισι κανενα !μου απαντα ε τωρα τη να της πεις ; οτιεσυ κανεις παιδια γιανα παιρνεις επιδοματα;

Ασχετο αν τελιακ μεινω εγκυος δνε θα το μετανιωσω θα το παλεψω και βλεπουμε δνε σας κρυβω ομως οτι φοβαμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Ψοφάω για δεύτερο!!! :woohoo:

Εγκυμοσύνη φοβερή, τοκετός χμ.. καλός, αν εξαιρέσουμε τις ωδίνες που πέρασα πριν την καισαρική, οπότε αυτά δεν αποτελούν τροχοπέδη στην επιθυμία μου για δεύτερο!

Εντάξει, ένα άγχος το έχω για το αν θα τα καταφέρω χωρίς βοήθεια (στρατιωτικοί με μεταθέσεις) με 2 μωρά (γιατί και το Μαράκι μου μέχρι να παντρευτεί μωρό θα είναι :P ) αλλά με υπομονή και καλή θέληση όλα γίνονται! :cheer:

Κάντε παιδιά να λύσουμε το δημογραφικό! :P

ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ τελεια φωτο!!!!!!!ψωφοκρυο στον Εβρο ε?βουρ για δευτερο φιλεναδα μου Άννα ,το θελω πολυ (φοβαμαι οτι αμα μεγαλωσει πολυ η Κωνσταντινα δεν θα θελω αλλο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Προσωπικά απάντησα...σε αυτο το θέμα...βασει αυτο που πιστεύω...! γενικότερα για τη ζωή...και να ξεκαθαρισω οτι οσες γραψαμε αντιθετη αποψη είμαστε απλά σε δίλλημα πότε...και σε φόβο και ανασφαλεια αν θα τα καταφερουμε!!!!!το ιδιο καλα και σε ενα δευτερο...! εγω τουλάχιστον...!

ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΔΕΥΤΕΡΟ ...ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ..απλά θα το σκεφτουμε καλά οσο μπορούμε...κι αν δεν προκυψει τιποτα αλλο ξαφνικό!

Γιατι πέρα απο τον Θεό μεγάλος και τρανός είναι ΣΥΜΦΩΝΩ...ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ..πρεπει να βαλεις το χερακι σου ...πρεπει να κανεις ελευεθερα ερωτα..με τον ανδρουλη σου...και εγω προσωπικα δεν κάνω...αρα ο Θεούλης και να ηθελε δε μπορει να μου το στειλει...!

Επειδη καποιες κοπέλες είστε πολύ νεες...και δε μπορω να βλεπω πραγματα και να μην απανταω!

ο Θεος στελενει παιδιά και στην Αφρική...και στις ινδίες..και σε διατραγμένους...και σε ψυχασθενείς...ΜΗ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ...με το πως εσεις οριζετε τη ζωή σας...και οτι κατι ξερει ο θεος που στελνει παιδιά...τι ειναι τα παιδιά ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗ...?

Ο ΚΑΘΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ...ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΕΙ...αν εχει να τα ζησει...! γιατι αν δεν εχει ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ...

αλλά μην ακούω ανορθοδοξα πραγματα!!!!!!ο θεος ναι ειναι μαζι μας δε μας αφηνει ....μας εισακουει ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΓΕΝΝΑΩ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΕΙΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ ΝΑ ΤΑ ΤΑϊΣΩ...ΚΑΙ ΡΟΥΧΑ ΝΑ ΤΑ ΝΤΥΣΩ...ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ...και ΜΕΤΑ ΝΑ ΛΕΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΘΕΕ????

Συγνώμη που σαν κάπως να ειρωνεύομαι αλλα πολύ νέα ατομα....δε μου αρεσει να βλέπω οτι εχουν την αποψη της γιαγιάς μου !ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΖΩ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΩ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΣΕ ΤΟΣΟ ΝΕΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ! θα προτιμουσα να ακούσω εγω ετσι μου γουσταρει να κανω παιδιά ...οσα θελω...ΚΑΙ ΟΧΙ να ακουω για τον Θεό ...ετσι χωρις λόγο!

κασση μου επειδη ειμαι κ γω στην κατηγορια που λες κ καταλαβαινω τι εννοεις...θελω να πω οτι δεν αγχωνομαι για τη μετεπειτα ζωη μου επειδη ΠΙΣΤΕΥΩ στον θεο!!!σιγουρα θα ερθουν δυσκολιες,αλλα εναι απλα δοκιμασιες κ μεσα απ'αυτες θα βγουμε παλι δυνατοι!!!ναι ξερω οτι ειμαι νεα κ σκεφτομαι καπως "παλιομοδιτικα" να το πω...αλλα πιστεψε με μ'αρεσει πολυ αυτο!!χαιρομαι που δεν παω οπως ολοι σαν προβατο στη σφαγη!!!εχουμε γινει ολοι ιδιοι κ παμε σ'εναν μονοδρομο!! :( προτιμω λοιπον να πιστευω,να ελπιζω κ να ζω σ'εναν κοσμο που δεν ταιριαζει με ολα αυτα!κ δεν συμφωνω με το οτι οποιος κανει παιδια κ δεν εχει να τα ζησει ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ! :( δεν νομιζω να θελει ο θεος να τιμωρεισει τους γονεις που επιθυμουν πολλα παιδια...ισως να θελει να τους δοκιμασει στην μετεπειτα ζωη τους για το ποση πιστη κ αντοχη εχουν!δεν ξερω μπορει ακουγομαι ''θρησκα''...αλλα πραγματικα απλα πιστευω στο θεο...τιποτε αλλο!πιο παλια δεν εδινα κ πολλη σημασια κ πνιγομουν σε μια κουταλια νερο :( κ σιγουρα εχω κανει λαθη κ γω κ συνεχιζω να κανω κ ουτε το παιζω η ''τελεια'' γυναικα...απλα θελω να σας πω πως νιωθω μεσα μου!μη με παρεξηγησετε :) δεν θελω να πνιγω μεσα στα προβληματα της σημερινης κοινωνιας....αναγνωριζω τα προβληματα που υπαρχουν...αλλα δεν φοβαμαι! :) ευχομαι,προσευχομαι κ ελπιζω!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Προσωπικά απάντησα...σε αυτο το θέμα...βασει αυτο που πιστεύω...! γενικότερα για τη ζωή...και να ξεκαθαρισω οτι οσες γραψαμε αντιθετη αποψη είμαστε απλά σε δίλλημα πότε...και σε φόβο και ανασφαλεια αν θα τα καταφερουμε!!!!!το ιδιο καλα και σε ενα δευτερο...! εγω τουλάχιστον...!

ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΔΕΥΤΕΡΟ ...ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ..απλά θα το σκεφτουμε καλά οσο μπορούμε...κι αν δεν προκυψει τιποτα αλλο ξαφνικό!

Γιατι πέρα απο τον Θεό μεγάλος και τρανός είναι ΣΥΜΦΩΝΩ...ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ..πρεπει να βαλεις το χερακι σου ...πρεπει να κανεις ελευεθερα ερωτα..με τον ανδρουλη σου...και εγω προσωπικα δεν κάνω...αρα ο Θεούλης και να ηθελε δε μπορει να μου το στειλει...!

Επειδη καποιες κοπέλες είστε πολύ νεες...και δε μπορω να βλεπω πραγματα και να μην απανταω!

ο Θεος στελενει παιδιά και στην Αφρική...και στις ινδίες..και σε διατραγμένους...και σε ψυχασθενείς...ΜΗ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ...με το πως εσεις οριζετε τη ζωή σας...και οτι κατι ξερει ο θεος που στελνει παιδιά...τι ειναι τα παιδιά ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗ...?

Ο ΚΑΘΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ...ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΕΙ...αν εχει να τα ζησει...! γιατι αν δεν εχει ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ...

αλλά μην ακούω ανορθοδοξα πραγματα!!!!!!ο θεος ναι ειναι μαζι μας δε μας αφηνει ....μας εισακουει ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΓΕΝΝΑΩ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΕΙΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ ΝΑ ΤΑ ΤΑϊΣΩ...ΚΑΙ ΡΟΥΧΑ ΝΑ ΤΑ ΝΤΥΣΩ...ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ...και ΜΕΤΑ ΝΑ ΛΕΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΘΕΕ????

Συγνώμη που σαν κάπως να ειρωνεύομαι αλλα πολύ νέα ατομα....δε μου αρεσει να βλέπω οτι εχουν την αποψη της γιαγιάς μου !ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΖΩ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΩ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΣΕ ΤΟΣΟ ΝΕΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ! θα προτιμουσα να ακούσω εγω ετσι μου γουσταρει να κανω παιδιά ...οσα θελω...ΚΑΙ ΟΧΙ να ακουω για τον Θεό ...ετσι χωρις λόγο!

κασση μου επειδη ειμαι κ γω στην κατηγορια που λες κ καταλαβαινω τι εννοεις...θελω να πω οτι δεν αγχωνομαι για τη μετεπειτα ζωη μου επειδη ΠΙΣΤΕΥΩ στον θεο!!!σιγουρα θα ερθουν δυσκολιες,αλλα εναι απλα δοκιμασιες κ μεσα απ'αυτες θα βγουμε παλι δυνατοι!!!ναι ξερω οτι ειμαι νεα κ σκεφτομαι καπως "παλιομοδιτικα" να το πω...αλλα πιστεψε με μ'αρεσει πολυ αυτο!!χαιρομαι που δεν παω οπως ολοι σαν προβατο στη σφαγη!!!εχουμε γινει ολοι ιδιοι κ παμε σ'εναν μονοδρομο!! :( προτιμω λοιπον να πιστευω,να ελπιζω κ να ζω σ'εναν κοσμο που δεν ταιριαζει με ολα αυτα!κ δεν συμφωνω με το οτι οποιος κανει παιδια κ δεν εχει να τα ζησει ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ! :( δεν νομιζω να θελει ο θεος να τιμωρεισει τους γονεις που επιθυμουν πολλα παιδια...ισως να θελει να τους δοκιμασει στην μετεπειτα ζωη τους για το ποση πιστη κ αντοχη εχουν!δεν ξερω μπορει ακουγομαι ''θρησκα''...αλλα πραγματικα απλα πιστευω στο θεο...τιποτε αλλο!πιο παλια :) δεν εδινα κ πολλη σημασια κ πνιγομουν σε μια κουταλια νερο :( κ σιγουρα εχω κανει λαθη κ γω κ συνεχιζω να κανω κ ουτε το παιζω η ''τελεια'' γυναικα...απλα θελω να σας πω πως νιωθω μεσα μου!μη με παρεξηγησετε :) δεν θελω να πνιγω μεσα στα προβληματα της σημερινης κοινωνιας....αναγνωριζω τα προβληματα που υπαρχουν...αλλα δεν φοβαμαι! :) ευχομαι,προσευχομαι κ ελπιζω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Γιατι πέρα απο τον Θεό μεγάλος και τρανός είναι ΣΥΜΦΩΝΩ...ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ..πρεπει να βαλεις το χερακι σου ...πρεπει να κανεις ελευεθερα ερωτα..με τον ανδρουλη σου...και εγω προσωπικα δεν κάνω...αρα ο Θεούλης και να ηθελε δε μπορει να μου το στειλει..

κασση μου εγω στις 2 τελευταιες εγκυμοσυνες μου δεν ειχε ολοκληρωσει μεσα μου(σορι για την εκφραση) ουτε μια φορα ο αντρας μου!! :) αφου οταν εβγαινε θετικο το τεστ μου απορουσαμε κ προσπαθουσαμε να θυμηθουμε ποτε καναμε ελευθερα! :P κ φυσικα πετουσαμε απ'τη χαρα μας!!μαλλον τελικα σε αλλον ανηκουν τα σχεδια της ζωης του καθενος οχι σε μας!!κ ευτυχως δηλαδη γιατι απο μονοι μας θα τα καναμε μανταρα! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε εδω προλαβαινω τις απαντησεις!

οσες ειπαμε οτι το σκεφτομαστε για 2ο ηταν για εχουμε σκεφτει το μετα!

ναι εγω το σκεφτομαι!

και πως να μην το σκεφτω?

δουλευω νυχτες γιατι υπαρχει το περιθωριο να με εξυπηρετουν(ειμαι στο δημοσιο)αλλα δεν ειναι υποχρεομενη η υπηρεσια να το κανει για εμενα αυτο!

να το βαλω βρεφικο?

πως?

που εχουν μπει εισοδηματικα κριτιρια?

με ενα παιδι 24000ευρω εισοδημα,

δεν μπορω να αποκρυψω απο την εφορια, οποτε το ξεπερναμε το εισοδημα, αρα εξω απο τον κρατικο βρεφικο.

τωρα ιδιωτικο.... ξερετε ποσο κοστιζει ενας ιδιωτικος βρεφικος?

το λιγοτερο 450ευρω το μηνα.... !

και τα εξοδα δεν ειναι μονο αυτα!

δυστηχως!

εγω θηλαζω και εχω γλιτωσει καποια μεγαλα εξοδα για γαλα αλλα ενα παιδι εχει πολλα προσωπικα του εξοδα.... δεν μεγαλωνει με αερα!

εμεις δεν μπορουμε να ζησουμε με ενα μισθο!

δεν εμαστε πολυεξοδοι αλλα δε μπορουμε να μηνν εχουμε και τα πλεον απαραιτητα να προσφερουμε στο παιδι μας!

δεν μπορω να μην εχω το αυτοκινητο να μετακινηθω εγω και το παιδι μου γιατι αν θελω να παρω το λεοφορειο θα πρεπει να φορτωθω το καροτσι στην πλατη

αν δεν θελω να παω στην ιδιωτικη παιδιατρο για εμβολιο θα πρεπει να στηθω στο ικα μαζι με το μωρο απο τις 6 το πρωι και να τελειωσω στις 1, σε ενα ικα που δεν εχει ουτε καρεκλες και η αιθουσα αναμονης ειναι 3χ3.

δεν μπορω να μην κανω γενεθλια στο παιδι μου (εγω εκανα γενεθλια στα 18 με δικα μου χρηματα, δεν ειχαν οι δικοι μου)

κ.α

περασα παιδικα χρονια με ολυ οικονομια απο τους γονεις μου.... αυτην την οικονομια την απολαμβανουμε τωρα εγω και οι αδελφες μου!

αλλα ενοιωθα πολυ ασχημα οταν με ρωτουσαν αν ειχα τηλεοραση και εγω απαντουσα οχι.... τηλεοραση πηραμε οταν ημουν σχεδον 15... δηλ πριν απο α15 χρ. οταν ολοι ειχαν

μοιραζομασταν ενα 2αρυ σπιτι 5 μελης οικογενεια!

στις σχολικες εκδρομες δεν μπορουσα να ακολουθησω λογω οικονομικου!

στις σχολικες εορτες ερχονταν μονο οι αδελφφες μου... οι γονεις μου δουλευαν....

διακοπες σε αλλο μερος εκτος απο το χωριο πηγα οταν επιασα δικα μου χρηματα!

δεν μας ελλειψε τιποτα οσο αφορα τις σπουδες μας!

δεν κατακρινω τι=ους γονεις μου για τιποτα.... τοσα ειχαν τοσα μας προσφεραν... τωρα μας προασφερουν πολυ περισοτερα.

θελω στο παιδι μου να προσφερω αυτα που εχει αναγκη συμφωνα με τα δεδομενα της καθε εποχης!

οι καιροι αλλαξαν

εγω διαβαζα μονη μου αλλα τωρα αν δεν εχεις γνωσεις δυσκολευεσαι να διαβασεις και ενα παδακι α δημοτικου!

εγω τοτε δεν ηξερα τι ειναι υπολογιστης αλλα τωρα ειναι απαραιτητος!

οποτε αν κανω 2ο θα ειναι οταν θα νοιωσω οτι μπορω να προσφερω οτι στο 1ο χωρις να στερησω τιποτα!

αλλα μην ξεχνατευπαρχουμε και εμεις.... που ειμαστε ηδη κουρασμενοι!

και παιδια δεν στελνει ο θεος.... γιατι αν τα εστελνε ο θεος θα επρεπε να ξερει που τα στελνει.... να μην τα στελενει εκει οπου δεν θα τα αγαπουν κια θα τα κακομετχειριζονται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχεις την αθωότητα της νιότης σου και ελπίζεις για το μέλλων .καλά κάνεις και εύχομαι να μην την χάσεις ποτέ .

εμείς επειδή είμαστε κατά 10 χρόνια σχεδόν μεγαλύτερες βλέπουμε τα πάντα από διαφορετική γωνία .μακάρι να μας είχε μείνει κάτι και σε εμάς από αυτήν την αθωότητα .

αυτά που σου λέμε ώμος έστω και αν τώρα σου φαίνονται τόσο ξένα βαλτά έστω στο πίσω μέρος του μυαλού σου γιατί αργότερα μπορεί να αλλάξεις ,μέσα στην ζωή χρόνο με τον χρόνο αλλάζουμε ,ωριμάζουμε περισσότερο τρόμε σφαλιάρες από την ζωή ,εχουμε πόλοι περισσότερες εμπειρίες .

μακάρι πάντα να έρχεται "θεϊκή" βοήθεια .αλλά να σου πω κάτι κάποιες φορεσ δεν έρχεται ,κάποιες φορεσ οι κινήσεις των ανθρώπων ειναι τέτοιες που αποκλείουν κάποια "βοήθεια" και δεν έγκειται σε θέμα πίστης αλλά στην πραγματικότητα .

εμείς σκεφτόμαστε ότι τα μηνιαία έξοδα ειναι πολλά για τα πάγια έξοδα σπίτι (είτε δάνειο ,είτε ενοίκιο) σέκο σούπερ ....

άλλοι που έχουνε σπίτι δικό τους βλέπουν περισσότερα χρήματα στο πορτοφόλι .ανάλογα τα έξοδα του καθένα μας και οι πράξεις τους .

σκέφτομαι ότι και εγώ στην ηλικία σου έβλεπα τον κόσμο πιο ρόδινο πιο αγγελικά πλασμένο και ότι πάντα τα καταφέρνει κάποιος .ώμος τώρα βλέπω ότι δεν ειναι έτσι .....

μακάρι να είσαι πάντα έτσι ,τόσο αισιόδοξη και τόσο ευτυχισμένη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3,συμφωνω απολυτα μαζι σου ,εχω 4 παιδια και επι 8 χρονια ζουσαμε σχεδον ,μονο με το μισθο του ανδρα μου ,εγω δουλευα ως ωρομισθια ελαχιστες ωρες με ελαχιστα χρηματα και ομως σε ολες τις δυσκολες περιοδους ερχοταν ανελπιστα βοηθεια(οικονομικη) ακομη και το 4 ο παιδι μου ηρθε ως δωρο μολις το ζητησα.δεν καναμε ποτε σπαταλες ,δε νιωθω οτι εχω στερηθει πολλα πραγματα(ισως καταναλωτικα αγαθα)αλλα τι σημασια εχουν ολα αυτα με σωστη διαχειρηση προσπαθω να προσφερω στα παιδια οσα εχει αναγκη η ψυχη ,το στομαχι και το πνευμα τους.να προσθεσω οτι ζω στο πατρικο μου,οι γονεις μου εχουν πεθανειπρο 11 ετων ,ζω στον ιδιο χωρο, παντρευτηκα και τοσα χρονια δεν εχω αγορασει καινουρια επιπλα εχω ακομη των γονιων μου ,αλλα προσωπικα χεστηκα για τη γνωμη των αλλων, αλλα ειναι τα ουσιαστικα πραγματα στη ζωη μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, συγχωρεστε με αλλα δεν εχω διαβασει ολλα τα κοριτσια!

Θελω να πω, πως εχω 2 παιδακια.

Το μωρο καλα να ειναι, ρουχα, παπουτσια, εχει της μεγαλης!

Γαλα, εχει της μαμας!

Φαγητο τρωει οτι τρωμε και εμεις(περιπου).

Θελω να πω πως ειναι πολυ δυσκολα με 2 παιδια!

Στον παιδικο δεν στελνω την μεγαλη μου γιατι δεν εχω 80 ευρω να δωσω!

Δεν περισσευουν!

Το παιδι μου το ζηταει συνεχεια και εγω στεναχωριεμαι!

Ερχονται χριστουγεννα και την καθιερωμενη μας βολτα για ψωνια, για δωρα, για χριστουγεννιατικα δεν την εχουμε κανει και ουτε προκειται!

Το παιδι ζηταει συνεχεια!

δεν εχω να της τα παρω η θα στερηθω κατι για να την ευχαρηστησω!

Δεν ειναι ευκολα τα πραγματα!

Αυτα ηθελα να πω, διοτι αυτα καταλαβα οτι συζητατε!

Συγχωρηστε με αν ειμαι εκτος θεματος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! σκεφτομαι για τριτο, αλλα....

πρωτα να πιασω δουλεια να ξερω οτι θα ειμαι μονιμη εκει και μετα!

Αλλιως μενω με τα 2 μου κοριτσακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχουμε ολη τις ιδες αναγκες! διαφερουμε !

αυτο ειναι το ωραιο!

εγω χαιρομαι οταν βλεπω πολλα παιδακια αλλα δεν μπορω μετα να τους βλεπω στην TV να λενε οτι τους εκοψαν το ρευμα και οτι ειναι ανεργοι αλλα παρόλο αυτα να εχουν 4-5-6-7.... παιδια. αν εχεις να τα ζησεις κανε και 15 αλλα μην κατακρινεις και τον αλλον που εχει 1, καποιο λογο θα εχει!

δεν ειναι προσωπικο για κανεναν αλλα αυτες τις μερες θα δουμε πολλα τετοια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα σχεδόν όλες τις απαντήσεις και θα συμφωνήσω με την Ανθή.

Η κόρη μου είναι σχεδόν δέκα μηνών. Άν και ξυπνάει τα βράδια έχουμε μπεί σε ένα ρυθμό.

Εγώ έχω επιστρέψει στην εργασία μου και η αλήθεια είναι πως και μόνο που σκεύτομαι οτι θα το ξαναπεράσω όλο αυτό... Εγκυμοσύνη, γέννα, λοχεία, ξενύχτι με πιάνει πανικός.

Απ' την άλλη όμως συμφωνώ πως τα μοναχοπαίδια μεγαλώνουν διαφορετικά σε σχέση με αυτά που έχουν αδερφάκια.

Δεν θέλω να στερήσω απ' το παιδί μου τα αδέρφια όπως δεν μου τα στέρησαν και οι γονείς μου.

Και εκείνοι με δυσκολίες μας μεγάλωσαν και με συνθήκες διαφορετικές απ' τις σημερινές.

Συγνώμη αλλα το θεωρώ εγωιστικό το ένα παιδί.

Όσο για το οικονομικό δεν πιστεύω οτι είναι τόσα πολλά τα έξοδα που δέν μπορείς να μεγαλώσεις ένα ακόμη παιδί. Μάλλον η κοινωνία μας έχει γίνει υπερκαταναλωτική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι 29 κ θελω πολλα παιδακια...μαλλον χτυπησε το βιολογικο μου ρολοι κ δεν λεει να σταματησει...κ σας ειπα πειτε μου το κολπο...αλλα δεν μου το λετε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μου εννοειται οτι δεν κατακρινω γονεις που εχουν μονο ενα!προς θεου με τιποτα δεν ειχα τετοια προθεση κ συγνωμη αν ακουστηκα ετσι! :blush:

δεν σημαινει οτι εγω ειμαι καλη μαμα κ καλος ανθρωπος επειδη θελω πολλα παιδακια,ουτε οτι καποια που εχει μονο ενα ειναι κακη μανα!με τιποτα δεν εννοουσα αυτο!

κ βεβαια παιζουν ρολο πολλα πραγματα...το οικονομικο,η ψυχολογια,ο οργανισμος....ο καθενας εχει τις δυνατοτητες του!

ουτε μεσα απ'αυτο το ποστ θελω να περηφανευτω η΄να το παιξω καποια επειδη εχω τρια παιδια...ισως εγω να ειμαι ο χειροτερος ανθρωπος κ η χειροτερη μαμα απ'ολες τις αλλες μανουλες που εχουν μονο ενα! :(

αφριδιτη μου ισως να εχεις δικιο...δεν ξερω...ισως να φταιει το οτι ειμαι μικρη ακομα κ δεν θελω να καταλαβω την πραγματικοτητα!ισως με τα χρονια αλλαξω τελειως..ποτε δεν ξερεις τι γινεται!απλα εχω ελπιδες κ πιστη κ ετσι η αγωνια μου για το μελλον λιγοστευει! :)

glayki περιπου στην ιδια κατασταση ειμαι κ γω!δουλευει μονο ο αντρας μου κ το σπιτι που μενω ηταν των παππουδων μου κ τα επιπλα ειναι ''αντικες'' :P αλλα οτι μπορουμε σιγα σιγα θα το φτιαχνουμε!!δεν ειμαι αχαριστη!ευτυχως που υπαρχει κ αυτο το σπιτι κ δεν πληρωνουμε ενοικιο! :blink: κ πραγματι οπως το ειπες αλλα εχουν αξια στη ζωη....τα αντικειμενα,τα λεφτα κ τα επιπλα ειναι λεπτομερειες...απαραιτητες μεν..αλλα παραμενουν λεπτομερειες! :)

ελπιζω να μην εχω παρεξηγηθει μεσα απ'αυτο το ποστ γιατι πραγματικα θα στεναχωρηθω πολυ!!δεν εννοω οτι εχω εγω δικιο κ εσεις αδικο!!μπορει με τον καιρο πραγματικα να πω πως ημουν τελειως λαθος...κανεις δεν ξερει!

διαδυκτιακες μου φιλεναδιτσες μην μου ειστε θυμωμενες ε????????? :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...