Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λίγο πριν την αυχενική!


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια...Είμαι καινούρια στην παρέα...Σε 2 μέρες θα κάνω αυχενική διαφάνεια....Είναι η 6η εγκυμοσύνη μου!!....Στο ιστορικό μου μετράω 2 παλίνδρομες(2010-2017)...2 πρόωρους τοκετούς (ο ένας 28εβδ.και 6 ήμ.(2011 )Και ο άλλος 18 εβδομ.και 6 ημ)(2015)...Έχω και ένα νορμάλ 36εβδ. και 2 ημ.το 2012 όπου απέκτησα το κοριτσάκι μου που είναι τώρα 6ετών...Είμαι αισιόδοξη και χαρούμενη....πιστεύω πως αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά!!Να είστε όλες καλά!!!.Σε τι φάση είστε εσείς??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Doudou84 είπε:

Γειά σας κορίτσια...Είμαι καινούρια στην παρέα...Σε 2 μέρες θα κάνω αυχενική διαφάνεια....Είναι η 6η εγκυμοσύνη μου!!....Στο ιστορικό μου μετράω 2 παλίνδρομες(2010-2017)...2 πρόωρους τοκετούς (ο ένας 28εβδ.και 6 ήμ.(2011 )Και ο άλλος 18 εβδομ.και 6 ημ)(2015)...Έχω και ένα νορμάλ 36εβδ. και 2 ημ.το 2012 όπου απέκτησα το κοριτσάκι μου που είναι τώρα 6ετών...Είμαι αισιόδοξη και χαρούμενη....πιστεύω πως αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά!!Να είστε όλες καλά!!!.Σε τι φάση είστε εσείς??

Γεια σου κοριτσι.. Εγω σημερα ειμαι 24+3 με πολλα προβληματα απο την αρχη....... Με το καλο να σου πανε ολα καλα αυτη την φορα... Ηθελα να σε ρωτησω το παιδακι σου που ηταν 29 εβδομαδων σχεδον δεν τα καταφερε?? Γιατι?? ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Doudou84 κορίτσι μου θαυμάζω τη δύναμή σου, παρ' όλες τις αναποδιές δε το βάλες κάτω και είσαι αισιόδοξη! Μπράβο σου! εύχομαι να κυλήσουν όλα ομαλά. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Παναγιώτης μου έζησε μόλις 22 ημέρες στη (ΜΕΝ)....Ήταν 820 γρ.Την 19 η μέρα προσεβλήθη από μικρόβιο λόγω προωρότητος....Το αεροβαπτίσαμε μέσα στην θερμοκοιτίδα και μετά κηδεία...κλπ...Το άλλο 18 και 6 ήμ ήταν αγόρι πάλι 350 γρ.εκείνο δεν είχε καμία ελπίδα. ...Το γέννησα φυσιολογικά...Μετά από ρήξη ύμνων με ανυδράμνιο....ζούσε μέσα μου 11.μέρες με σπασμένα νερά!!....φυσικάκυρη δεν.βγήκε ζωντανό από την πίεση των 12 ωρών συστάσεων για να κανω διαστολή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Soto είπε:

@Doudou84 κορίτσι μου θαυμάζω τη δύναμή σου, παρ' όλες τις αναποδιές δε το βάλες κάτω και είσαι αισιόδοξη! Μπράβο σου! εύχομαι να κυλήσουν όλα ομαλά. ?

???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρωας κοπέλα μου.. Εχεις αγγελούδια στον ουρανό... Με το καλο και αυτη η εγκυμοσύνη να εχρι αδερφάκι το κοριτσάκι σου.. 

Λοιπόν εγω εχω αυχενική σε λιγότερο από 3 εβδομάδες.. Ειμαι 9+2 σήμερα στο δεύτερο παιδακι μου.. Εχω ενα κοριτσάκι 3ων ετών.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Doudou84 πως πήγε σήμερα η αυχαινικη;;;

Εγω έχω σε δυο μέρες ραντεβού για αυχαινικη κ είμαι πολύ φοβισμένη καθώς έχω χάσει κ γω 4 στο παρελθόν .

 

Ευχομαι όλα να σου πήγαν καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι καλησπερα και απο μενα..ποσο ειστε??εγω ειμαι 12 εβδομαδες ακριβως και σημερα εκανα και εγω την αυχενικη και ευτυχως ολα ειναι πολυ καλα!!! Οι αναγουλες βεβαια και οι εμετοί συνεχιζουν για τα καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/6/2018 at 11:35 ΠΜ, ο/η Voulitsa94 είπε:

Γεια σου κοριτσι.. Εγω σημερα ειμαι 24+3 με πολλα προβληματα απο την αρχη....... Με το καλο να σου πανε ολα καλα αυτη την φορα... Ηθελα να σε ρωτησω το παιδακι σου που ηταν 29 εβδομαδων σχεδον δεν τα καταφερε?? Γιατι?? ?

Γειά σας κορίτσια..Μια παροιμία λέει: ...Άλλα μελετούν τα βόδια και άλλα ο ζευγάς. ..αυχενική δεν έγινε και δε θα γίνει ποτέ..Πριν πάω με εξέτασε ο γιατρός μου γιατί προχθές αιμορράγησα..Και το αποτέλεσμα παλίδρυση κύηση...Το μωρό είχε σταματήσει την ανάπτυξη του πριν.1 εβδομάδα....Είμαι 12+4ημ.σήμερα....Σταμάτησε η καρδία. ...Το χειρότερο??..Ο γιατρός μου είναι τόσο καλός που δεν θα κάνω απόξεση αλλά θα αποβαλλω στο σπίτι με φυσικό τρόπο....γιατί δεν.θα ξανακάνω πότε παιδΙά....Πολύ επώδυνη διαδικασία αλλά θα τηνία περάσω....αύριο το πρωί ξεκινάω.....????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Doudou84 είπε:

Γειά σας κορίτσια..Μια παροιμία λέει: ...Άλλα μελετούν τα βόδια και άλλα ο ζευγάς. ..αυχενική δεν έγινε και δε θα γίνει ποτέ..Πριν πάω με εξέτασε ο γιατρός μου γιατί προχθές αιμορράγησα..Και το αποτέλεσμα παλίδρυση κύηση...Το μωρό είχε σταματήσει την ανάπτυξη του πριν.1 εβδομάδα....Είμαι 12+4ημ.σήμερα....Σταμάτησε η καρδία. ...Το χειρότερο??..Ο γιατρός μου είναι τόσο καλός που δεν θα κάνω απόξεση αλλά θα αποβαλλω στο σπίτι με φυσικό τρόπο....γιατί δεν.θα ξανακάνω πότε παιδΙά....Πολύ επώδυνη διαδικασία αλλά θα τηνία περάσω....αύριο το πρωί ξεκινάω.....????????

Κοριτσάκι μ γιατί δεν θα ξανακάνεις παιδιά;;;;;είχα περάσει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με σένα δυο χρόνια πριν .

ειχα λίγο αιματακι μια εβδομάδα πριν την αυχαινικη,όμως επειδή ήμουν σε επαρχία κ ο γιατρός μ ερχόταν κάθε δυο εβδομάδες δεν το θεώρησε σημαντικό γεγονός κ δεν κατέβηκα Αθήνα να με δει. 

Μια εβδομάδα μετά το (λίγο) αιματακι είχα αυχαινικη.

στην αυχαινικη διαπιστώσαμε ότι είχε παλινδρομισει εδώ κ μια εβδομάδα. Την επόμενη μέρα μ έκανε απόξεση.

 

δλδ μέσα σε μια εβδομάδα που ήταν νεκρό μέσα μ δεν επαθα κάτι. Μετά από στο χρόνια προσπάθειες έφτασα ξανά αισίως στον τρίτο μήνα!!!

αυριο πάω ξανά για αυχαινικη κ είμαι τρομοκρατημένη μπορώ να πω....

 

Μπορεις να αποβαλεις με φυσικό τρόπο όταν το εμβρυο είναι τόσο μεγάλο;;

Ο γιατρός μ μ χε πει ότι το αιματακι που είχα δει ήταν γιατί μάλλον προσπαθούσε να αποβάλει ο οργανισμός φυσικά με συσπάσεις αλλά δεν μπορούσε γιατί το εμβρυο ήταν μεγάλο. Ότι αν μπορούσε θα το είχε καταφέρει.

 

Μηπως να πάρεις κ κια δεύτερη γνώμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι να μην ξανακανεις ποτέ παιδιά? εκτός αν δε θες να μπεις εσυ η ίδια στη διαδικασία. Η φυσική αποβολή δεν ξέρω αν γίνεται σε αυτήν την εβδομάδα κύησης. Μπορεί και να γίνεται βεβαίως δεν εχω καθόλου ιδέα.  Ισως να ρωτήσεις και εναν δευτερο γιατρό. Γιατί ρε γαμώτο να συμβάινουν αυτα. Γιατί. Τη μια μερα να ανεβαζεις τον προβληματισμο σου και την ανησυχια σου και την επομενη μερα αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι αποξέσεις είναι επεμβατικές και καταστρέχουν τη μήτρα. .σκέψου ένα χωράφι που το οργώσει συνέχεια.....Στο τέλος θα μείνει μόνο το πέτρα....Έτσι λοιπόν με 6 κλήσεις στο ενεργητικό μου....Έχω μια ταλαιπωρημενο μήτρα...που όσο ξυνεται από χειρουργείο δεν μπορεί να κρατήσει εμβρυο....Η μεθοδος λοιπόν της αποβόλης με φάρμακα. ...ακολουθείται από γιατρούς που νοιάζονται για τη μητέρα....Και όχι μόνο για χρήμα....Ακόμη η παλίνδρομη κύηση...Είναι τυχαίο γεγονός!..Η πιο συχνή αιτιολογια είναι χρωμοσωμική ανωμαλία στο βρέφος....Δεν είναι ωστόσο απόλυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hhooppee είπε:

Κοριτσάκι μ γιατί δεν θα ξανακάνεις παιδιά;;;;;είχα περάσει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με σένα δυο χρόνια πριν .

ειχα λίγο αιματακι μια εβδομάδα πριν την αυχαινικη,όμως επειδή ήμουν σε επαρχία κ ο γιατρός μ ερχόταν κάθε δυο εβδομάδες δεν το θεώρησε σημαντικό γεγονός κ δεν κατέβηκα Αθήνα να με δει. 

Μια εβδομάδα μετά το (λίγο) αιματακι είχα αυχαινικη.

στην αυχαινικη διαπιστώσαμε ότι είχε παλινδρομισει εδώ κ μια εβδομάδα. Την επόμενη μέρα μ έκανε απόξεση.

 

δλδ μέσα σε μια εβδομάδα που ήταν νεκρό μέσα μ δεν επαθα κάτι. Μετά από στο χρόνια προσπάθειες έφτασα ξανά αισίως στον τρίτο μήνα!!!

αυριο πάω ξανά για αυχαινικη κ είμαι τρομοκρατημένη μπορώ να πω....

 

Μπορεις να αποβαλεις με φυσικό τρόπο όταν το εμβρυο είναι τόσο μεγάλο;;

Ο γιατρός μ μ χε πει ότι το αιματακι που είχα δει ήταν γιατί μάλλον προσπαθούσε να αποβάλει ο οργανισμός φυσικά με συσπάσεις αλλά δεν μπορούσε γιατί το εμβρυο ήταν μεγάλο. Ότι αν μπορούσε θα το είχε καταφέρει.

 

Μηπως να πάρεις κ κια δεύτερη γνώμη;

Ο γιατρός μου κάνει τα πάντα για να αποβληθεί φυσικά. ..Αν δεν τα καταφέρει θα κάνουμε απόξεση....Σε πρώτα προσπαθούμε έτσι....Είναι εξειδικευμένες στις εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου ....Κι εγώ από Κυκλάδες είμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2018 at 1:14 ΠΜ, ο/η Doudou84 είπε:

Γειά σας κορίτσια..Μια παροιμία λέει: ...Άλλα μελετούν τα βόδια και άλλα ο ζευγάς. ..αυχενική δεν έγινε και δε θα γίνει ποτέ..Πριν πάω με εξέτασε ο γιατρός μου γιατί προχθές αιμορράγησα..Και το αποτέλεσμα παλίδρυση κύηση...Το μωρό είχε σταματήσει την ανάπτυξη του πριν.1 εβδομάδα....Είμαι 12+4ημ.σήμερα....Σταμάτησε η καρδία. ...Το χειρότερο??..Ο γιατρός μου είναι τόσο καλός που δεν θα κάνω απόξεση αλλά θα αποβαλλω στο σπίτι με φυσικό τρόπο....γιατί δεν.θα ξανακάνω πότε παιδΙά....Πολύ επώδυνη διαδικασία αλλά θα τηνία περάσω....αύριο το πρωί ξεκινάω.....????????

Κοριτσακι μου μην στεναχωριεσαι.. :( δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα για μια γυναικα αλλα προσπαθησε να συνεχισεις δυνατη... ο χρονος ειναι γιατρος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια....Και ναι Λόλα τέλειωσαν χτες.....Για να έχετε μια εικόνα....χτες πήρα ενδοκολπικά 4 χάπια cytotec και σε 2 ώρες είχα αιμορραγία με πόνους...καθόμουν στην τουαλέτα 3.5 ώρες....έπινα πολύ νερό για να μην αφυδατώνομαι κλπ.όλες αυτέως τις ώρες έπεφτανα πή για τα αίματος και έτρεχε το αίμα σαν βρύση. ..Σήμερα πήγα για υπέρηχο. ..Η μήτρα μου είναι πεντακάθαρη....Σε. 1 μήνα ξεκινάμε πάλι προσπάθειες...Είμαι πολύ χαρορμόνη και αισιόδοξη.....Δεν φοβάμαι....χαίρεται για το γιατρο που έχω.....Να είστε όλες καλά.....Και δεν υπάρχει γιατί.....παλίνδροΜη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Doudou84 χίλια likes για την αισιοδοξία και την δύναμή σου!!!! Την μισή να είχαμε μερικές από εμάς θα κατακτούσαμε ότι θέλαμε!!! [smilie=love10.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 14/6/2018 at 12:39 ΜΜ, ο/η Doudou84 είπε:

Γειά σας κορίτσια....Και ναι Λόλα τέλειωσαν χτες.....Για να έχετε μια εικόνα....χτες πήρα ενδοκολπικά 4 χάπια cytotec και σε 2 ώρες είχα αιμορραγία με πόνους...καθόμουν στην τουαλέτα 3.5 ώρες....έπινα πολύ νερό για να μην αφυδατώνομαι κλπ.όλες αυτέως τις ώρες έπεφτανα πή για τα αίματος και έτρεχε το αίμα σαν βρύση. ..Σήμερα πήγα για υπέρηχο. ..Η μήτρα μου είναι πεντακάθαρη....Σε. 1 μήνα ξεκινάμε πάλι προσπάθειες...Είμαι πολύ χαρορμόνη και αισιόδοξη.....Δεν φοβάμαι....χαίρεται για το γιατρο που έχω.....Να είστε όλες καλά.....Και δεν υπάρχει γιατί.....παλίνδροΜη! 

ειλικρινά σε θαυμάζω!!!μπράβο κ πάλι μπράβο που ενώ έχεις περάσει τόσα,εσύ είσαι εκεί δυνατή!!!πιστεύω ότι σύντομα θα μείνεις έγκυος κ αυτήν την φορά θα μείνει!απλά κάτι να ρωτήσω,έχετε κάνει φαντάζομαι όλες τις εξετάσεις που γίνονται σε περιπτώσεις,θρομβοφιλια κλπ..?

εγώ τι να πω τώρα μετά από αυτά που διάβασα στεναχωρήθηκα..προσπαθώ για 3ο μωράκι χαλαρά όμως προσπαθώ χωρις αγχος ,έχω 2 αγόρια κ στο ενδιάμεσο είχα μια βιοχημική...εύχομαι σε όσες προσπαθούν να μείνουν γρήγορες έγκυες!

πάντως πραγματικά είσαι αξία θαυμασμού!!πίστη κ γρήγορα να έρθει το μωράκι σας!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 5/7/2018 at 1:55 ΜΜ, ο/η ζουζουνα* είπε:

ειλικρινά σε θαυμάζω!!!μπράβο κ πάλι μπράβο που ενώ έχεις περάσει τόσα,εσύ είσαι εκεί δυνατή!!!πιστεύω ότι σύντομα θα μείνεις έγκυος κ αυτήν την φορά θα μείνει!απλά κάτι να ρωτήσω,έχετε κάνει φαντάζομαι όλες τις εξετάσεις που γίνονται σε περιπτώσεις,θρομβοφιλια κλπ..?

εγώ τι να πω τώρα μετά από αυτά που διάβασα στεναχωρήθηκα..προσπαθώ για 3ο μωράκι χαλαρά όμως προσπαθώ χωρις αγχος ,έχω 2 αγόρια κ στο ενδιάμεσο είχα μια βιοχημική...εύχομαι σε όσες προσπαθούν να μείνουν γρήγορες έγκυες!

πάντως πραγματικά είσαι αξία θαυμασμού!!πίστη κ γρήγορα να έρθει το μωράκι σας!!!

 

στις On 12/6/2018 at 5:17 ΜΜ, ο/η Μελούλα είπε:

Ηρωας κοπέλα μου.. Εχεις αγγελούδια στον ουρανό... Με το καλο και αυτη η εγκυμοσύνη να εχρι αδερφάκι το κοριτσάκι σου.. 

Λοιπόν εγω εχω αυχενική σε λιγότερο από 3 εβδομάδες.. Ειμαι 9+2 σήμερα στο δεύτερο παιδακι μου.. Εχω ενα κοριτσάκι 3ων ετών.. 

Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις για θρομβοφιλία κλπ.Δεν έχω ...Με έχουν δει και σε ιδιωτικό κέντρο και η κορυφαία αιματολόγος των αθηνών σε τέτοια θέματα:η Κώτση Βιβη στο Λαϊκό. ...Έίχα ανεπάρκεια πλακούντα στους πρόωρους...γι αυτό. ....έπαιρνα τις 2 τελευταιες εγκυμοσυνες salοspir καI ενέσεις αντιπηκτικές στην κοιλίτσα. ..χάπι θυρεοειδή γιατί ανεβαίνει στην εγκυμοσύνη κλπ.βιταμίνη d....c.......E....Τα πάντα όλα.....εΧω κάνει..Μόνο. Είναι φυσικούς τρόπους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...