Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Αυτό ακριβώς νιώθω κι εγώ που πρέπει να βρω άλλο γιατρό να ξεκινησω από το μηδέν να στρώσει κ το σώμα μας,μεχρι το σεπτεμβρη δε θα μπορέσει να ξανά προσπαθήσει τι σου είπε;

Αν δείξουν οκ οι εξετάσεις Ναι αλλά το θέμα είναι ότι μου χάλασε ο κύκλος και περίοδο υπολογίζω να μου έρθει γύρω στις 20 Αυγούστου.τα κέντρα ανοίγουν 1 Σεπτέμβρη άρα χάνω την ωοληψια για το Σεπτέμβρη και πάω Οκτώβρη και βάλε άλλους 2 μήνες να γίνει ο προεμφυτευτικο και να στρώσει το σώμα με βλέπω για Δεκέμβρη και αν δεν έχουν πάλι διακοπές οι γιατροί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Αν δείξουν οκ οι εξετάσεις Ναι αλλά το θέμα είναι ότι μου χάλασε ο κύκλος και περίοδο υπολογίζω να μου έρθει γύρω στις 20 Αυγούστου.τα κέντρα ανοίγουν 1 Σεπτέμβρη άρα χάνω την ωοληψια για το Σεπτέμβρη και πάω Οκτώβρη και βάλε άλλους 2 μήνες να γίνει ο προεμφυτευτικο και να στρώσει το σώμα με βλέπω για Δεκέμβρη και αν δεν έχουν πάλι διακοπές οι γιατροί 

Δηλαδή δεν κάνουν εξωσωματική το καλοκαίρι;;περίεργο εδώ που ημουνα είχαν πει ότι δεν έκλειναν καθόλου.μαλλον ο προεμφυτευτικο αργεί τόσο πολύ δύο μήνες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Λίγο απ όλα δηλαδή.πιστευω δεν μπορεί να σου πει δεν κάνεις καλά ωαρια από τη στιγμή που καταφέρνεις να έχεις υγιή εμβρυα ακόμα κ αν είναι ένα,την αιτία που δεν εμφυτευονται πρέπει να βρούμε.κ αμα ή αιτία είναι ή τυχη φεξε μου κ γλιστρησα.

@Bloublou85 γιατι να μην μπορει να το πει κοπελα μου; Οταν δημιουργουνται εξι βλαστοκυστες κ οι 4 εχουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες δεν ειναι λογικο;;;;; 

Το οτι εκανε 2 υγιεις βλαστοκυστες αλλα οι 4 ειχαν ανωμαλιες δεν λεει κατι;;;;

Ισως να μην ειναι αποδειξη αλλα ενδειξη. 

@elviraice μου ευχομαι ολοψυχα να μην υπαρχει καποιο προβλημα με τα ωαρια σου κ αν υπαρχει να το βρειτε κ να το λυσετε. Εγω θελω να σε ρωτησω κατι αλλο. Γιατι υποπτευεται τα ωαρια σου κ οχι το σπερμα; Εχει ελεγχθει οτι ειναι ολα οκ; 

Κανε υπομονη κ πιστεψε με θα βρεις την ψυχραιμια κ την δυναμη να συνεχισεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 εδώ κλείνουν τα ρημάδια!!!Ο προεμφυτευτικο κάνει ένα μήνα αλλά έτσι και αλλιως μετά την ωοληψια πρέπει να δω 2 περιόδους!

@nikona έχοντας κάνει το fish και ξέροντας ποια γονίδια του άντρα μου δεν είναι καλα και βλέποντας τον προεμφυτευτικο καταλαβαίνεις ότι είναι αλλά γονίδια αυτά που προκάλεσαν τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες!!συμπέρασμα τα ωάρια μου φταίνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Bloublou85 γιατι να μην μπορει να το πει κοπελα μου; Οταν δημιουργουνται εξι βλαστοκυστες κ οι 4 εχουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες δεν ειναι λογικο;;;;; 

Το οτι εκανε 2 υγιεις βλαστοκυστες αλλα οι 4 ειχαν ανωμαλιες δεν λεει κατι;;;;

Ισως να μην ειναι αποδειξη αλλα ενδειξη. 

@elviraice μου ευχομαι ολοψυχα να μην υπαρχει καποιο προβλημα με τα ωαρια σου κ αν υπαρχει να το βρειτε κ να το λυσετε. Εγω θελω να σε ρωτησω κατι αλλο. Γιατι υποπτευεται τα ωαρια σου κ οχι το σπερμα; Εχει ελεγχθει οτι ειναι ολα οκ; 

Κανε υπομονη κ πιστεψε με θα βρεις την ψυχραιμια κ την δυναμη να συνεχισεις!!! 

Θα τα πω όπως μ τα εξήγησε ή εμβρυολογος μπορεί να έχει κ λάθος.οταν λέμε σε κάποιον δεν παράγεις καλά ωαρια σημαίνει ότι είτε δε θα γονιμοποιηθηκαν είτε δε θα προχωρήσουν σε βλαστοκύστες.η χρωμοσωμική ανωμαλία ενός γονιμοποιημένου εμβρυου δεν δείχνει αν προήλθε από το ωάριο ή από το σπέρμα επομένως ο γιατρός δεν μπορεί να της λέει δεν κάνεις καλά ωαρια γιατί δεν μπορεί να ξέρει από ποιον δημιουργήθηκε το ανώμαλο έμβρυο.επισης μία γυναίκα που καταφέρνει να έχει έστω κ 2 υγιή εμβρυα καταφέρνει να έχει κ καλά ωαρια.κακα ωάρια έχουν οι γυναίκες που προχωρούν με δοτριες κ δεν καταφέρνουν να φτάσουν ούτε ένα σε βλαστοκυστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου οι χρωμοσωμικες όμως ανωμαλίες από κάπου προέρχονται και αυτό είναι θέμα γονιδίων!!!κάτι δεν γίνεται σωστά στην γονιμοποίηση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Κορίτσι μου οι χρωμοσωμικες όμως ανωμαλίες από κάπου προέρχονται και αυτό είναι θέμα γονιδίων!!!κάτι δεν γίνεται σωστά στην γονιμοποίηση!!

Όλοι οι άνθρωποι κ οι γυναίκες κ οι άντρες έχουμε κ κάποια ανώμαλα κύτταρα δεν είναι όλα υγιή ακόμα κ σε ένα φυσιολογικό γόνιμο σπέρμα υπάρχουν κ ανώμαλα ακόμα κ σε μία γόνιμη γυναίκα που συλλαμβάνει φυσικά πολλές φορές αποβάλλει λόγω ανωμαλίας κ μετά κάνει υγιές μωρό,δεν της λέει ποτέ ο γιατρός δεν κάνεις καλά ωαρια γιατί έκανες καλά ωαρια αποδεδειγμένα,ναι τα μισά θα είναι ανώμαλα γιατί τα κάνουμε με φάρμακα δεν είναι ποτέ όλα υγιή,κ οι κοπέλες που έχουν μείνει έγκυες γύρω στις δύο καλές βλαστοκύστες έφταναν στο τελος δεν τους είπε ποτέ κανείς δεν έχεις καλά ωαρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 με συγχωρεις αλλα επίτρεψέ μου να διαφωνησω σε αυτα που γραφεις. 

Το οτι ο γιατρος πιστευει οτι μια κοπελα δεν κανει καλα ωαρια δε σημαινει οτι της λεει πως δεν εχει ουτε ενα ωαριο καλο.Αλλα οτι η πλειοψηφια των ωαριων μπορει να εχει ανωμαλιες. Γι αυτο κ πολλες κοπελες συβεχιζουν με φυσικους κυκλους κ παλευουν μηνες μεχρι να κανουν μια ετ.

Γιατι επιμενεις τοσο πολυ σε αυτο;;; Δεν μπορω να καταλαβω τι δεν βρισκεις λογικο. 

Επισης φυσικα κ ολοι οι αντρες εχουν κ καποια σπερματοζω;ρια με προβληματα κ ανωμαλιες. Αυτο ειναι γνωστο.

Τελος, γραφεις οτι αποδεδειγμενα εκανε καλα ωαρια η @elviraice . Πώς το συμπεραινεις αυτο;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η elviraice είπε:

Πάω για νέο κύκλο εξετάσεων γιατί οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες των εμβρυων μου οφείλονται στα ωαρια!!!δε κάνω καλά ωαρια.εκανα υπέρηχο όλα οκ!!!πάω και για υστεροσκοπηση την Παρασκευή!

Καλα αποτελεσματα στην υστεροσκοπηση κοπελα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Bloublou85 με συγχωρεις αλλα επίτρεψέ μου να διαφωνησω σε αυτα που γραφεις. 

Το οτι ο γιατρος πιστευει οτι μια κοπελα δεν κανει καλα ωαρια δε σημαινει οτι της λεει πως δεν εχει ουτε ενα ωαριο καλο.Αλλα οτι η πλειοψηφια των ωαριων μπορει να εχει ανωμαλιες. Γι αυτο κ πολλες κοπελες συβεχιζουν με φυσικους κυκλους κ παλευουν μηνες μεχρι να κανουν μια ετ.

Γιατι επιμενεις τοσο πολυ σε αυτο;;; Δεν μπορω να καταλαβω τι δεν βρισκεις λογικο. 

Επισης φυσικα κ ολοι οι αντρες εχουν κ καποια σπερματοζω;ρια με προβληματα κ ανωμαλιες. Αυτο ειναι γνωστο.

Τελος, γραφεις οτι αποδεδειγμενα εκανε καλα ωαρια η @elviraice . Πώς το συμπεραινεις αυτο;

 

Από τον προεμφυτευτικο έλεγχο που έκανε είχε σίγουρα δύο απόλυτα υγιή ωάρια.αυτο που λέω είναι ότι δεν γίνεται να έχει τα περισσότερα ωάρια ώριμα μία γυναίκα από διέγερση πάντα τα περισσότερα είναι ανώμαλα γιατί είναι τεχνητά ανεπτυγμένα δεν είναι όπως το φυσικό μας.απο τη στιγμή που μια γυναίκα με μία διέγερση καταφέρνει να έχει δύο απόλυτα υγιείς βλαστοκύστες δεν έχει πρόβλημα γονιδιακο.δηλαδη αυτές που σε μία διέγερση δεν έφτασε κανένα έμβρυο να προχωρήσει κ δεν έκαναν καθόλου εμβρυομεταφορα κ ξαναεκανα διέγερση κ μετά έκαναν τρεις βλαστοκύστες κ έμειναν έγκυες έπρεπε τη πρώτη φορά ο γιατρός να τους πει δεν κάνετε καλά ωαρια;όχι απλά σε εκείνον το κύκλο δεν προχώρησαν είτε από το ωάριο είτε από το σπερματοζωάριο είτε από τις συνθήκες καλλιέργειας κτλ.δε θέλω τώρα να διαφωνουμε κ μεταξύ μας εντάξει λογικο είναι ο κάθε άνθρωπος να έχει την άποψη του απλά δε πιστεύω με τίποτα ότι δεν κάνει καλά ωαρια απλά κ μόνο γιατί το ακούω στις περισσότερες περιπτώσεις που οι γιατροί απλά δεν έχουν άλλη απάντηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 απο όσο ξέρω ο προεμφυτευτικος έλεγχος δεν γίνεται σε ωάρια αλλα σε εμβρυα, επομένως απο εκει δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος αν μια γυναίκα κάνει καλα ωάρια ή όχι!! Τα ωάρια που παράγουμε στην διέγερση υπάρχει περίπτωση να είναι ανώριμα ή πολύ ώριμα & επομένως δεν μπορουμε να τα χρησιμοποιήσουμε για γονιμοποίηση.. 

Την ποιότητα των ωαρίων την βρίσκουμε μέσα απο κάποιες άλλες εξετάσεις, δεν ξέρω ποιες ακριβώς!! 

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο οτι ένα μη υγιές έμβρυο δεν σημαίνει κακή ποιότητα ωαρίου, μπορεί να προέρχεται και απο το σπερματοζωάριο, είναι κάτι που πρέπει να ελέγχει απο που προέρχονται οι ανωμαλίες των εμβρύων!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη το οτι μια κοπελα απο μια διεγερση εκανε δυο καλες βλαστοκυστες ειναι αποδειξη οτι εχει καλα ωαρια; Κανενας γιατρος ποτέ δεν θα πει σε μια γυναικα οτι δεν θα κανει ποτέ καλο ωαριο. Μιλαμε με στατιστικα στοιχεια κ λεμε οτι η πλειοψηφια των ωαριων ισως δεν ειναι καλη. Κ σε τετοιες περιπτωσεις οι γιατροι προτεινουν τους φυσικους κυκλους. Αν εξαντληθει κ ο φυσικος τοτε πανε σε δανεικα. 

Επισης γραφεις οτι τα περισσοτερα ωαρια σε μια διεγερση ειναι ανωμαλα. Πριν απο αυτο μιλας για ωριμα ωαρια. Δεν εχει καμια σχεση το ωριμο ωαριο με το ανωμαλο. Άλλο το ενα άλλο το άλλο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux μου η κοπελα για την οποια μιλαμεεγραψε οτι ο συζυγος εκανε εξειδικευμενες εξετασεις οποτε ο γιατρος αποκλειει να προερχεται το προβλημα απο εκει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mariloux είπε:

@Bloublou85 απο όσο ξέρω ο προεμφυτευτικος έλεγχος δεν γίνεται σε ωάρια αλλα σε εμβρυα, επομένως απο εκει δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος αν μια γυναίκα κάνει καλα ωάρια ή όχι!! Τα ωάρια που παράγουμε στην διέγερση υπάρχει περίπτωση να είναι ανώριμα ή πολύ ώριμα & επομένως δεν μπορουμε να τα χρησιμοποιήσουμε για γονιμοποίηση.. 

Την ποιότητα των ωαρίων την βρίσκουμε μέσα απο κάποιες άλλες εξετάσεις, δεν ξέρω ποιες ακριβώς!! 

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο οτι ένα μη υγιές έμβρυο δεν σημαίνει κακή ποιότητα ωαρίου, μπορεί να προέρχεται και απο το σπερματοζωάριο, είναι κάτι που πρέπει να ελέγχει απο που προέρχονται οι ανωμαλίες των εμβρύων!! 

Δεν είπα ότι έγινε έλεγχος στα ωάρια στα έμβρυα έγινε κι από τη στιγμή που βρέθηκαν υγιή άρα κ δύο υγιή ωάρια.και να ελέγξουμε από που προέρχονται οι ανωμαλίες πάντα θα υπάρχουν δεν έχει υπάρξει ποτέ γυναίκα που να έβγαλε 8 ωάρια πχ κ να προχώρησαν και τα 8.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα.Εμένα ο γιατρός μου μου έχει πει,ότι αν κάνεις προεμφυτευτικο και βρεις υγιές έμβρυο δεν είναι πάλι σίγουρο ότι θα δώσει εγκυμοσύνη.Παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες,όπως το γενετικό υλικό,γαμετες,μιτοχόνδρια κτλ.Άστα να πάνε.Ή λέω εγώ μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ενδομήτριο και να μη γίνει εμφύτευση.Αλλά σε γενικές γραμμές κορίτσια παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και ο παράγοντας τύχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Mariloux μου η κοπελα για την οποια μιλαμεεγραψε οτι ο συζυγος εκανε εξειδικευμενες εξετασεις οποτε ο γιατρος αποκλειει να προερχεται το προβλημα απο εκει. 

Ή ελβιρα έχει κάνει την εξέταση fish και είχε βρεθει γενετική ανωμαλία στο σπέρμα του συζύγου το αναφέρει σε προηγούμενες συζητήσεις οπότε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την @sansa για τον παράγοντα τύχη, πιστεύω και εγώ οτι παίζει μεγάλο ρόλο!! Αλλά ας μην ξεχνάμε πως  η εξωσωματική γονιμοποίηση είναι ακόμα υπό εξέλιξη, οι γιατροί δεν έχουν εξηγήσεις για όλα & όταν όλα είναι ιδανικά προσπαθούν να βρουν κάποια απάντηση για την αποτυχια!! Και λογικά να το σκεφτούμε ακόμα και στην φυσιολογική σύλληψη συμβαίνουν πολλές φορές αυτά που συμβαίνουν στην εξωσωματική απλά δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε!! 

Σημασία έχει να μας βοηθήσει ο γιατρός να βρούμε το ή τα πιθανά προβλήματα & να κάνουμε ο,τι μπορουμε για να έχουμε επιτυχείς προσπάθειες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona & @Bloublou85 αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι οτι όντως το σπερμα έχει κάποια θεματάκια αλλά στον προεμφυτευτικο για τα μη υγιή εμβρυα δεν ευθύνονται τα γονίδιά που προέρχονται απο το σπερμα, γι'αυτο και ο γιατρός αναφέρει πως κάτι υπάρχει στα ωάρια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Ή ελβιρα έχει κάνει την εξέταση fish και είχε βρεθει γενετική ανωμαλία στο σπέρμα του συζύγου το αναφέρει σε προηγούμενες συζητήσεις οπότε;

Οπότε τι; Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. 

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δεχομαστε τις ανωμαλιες των ωαρίων κ δεχόμαστε τοσο ευκολα του σπέρματος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Οπότε τι; Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. 

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δεχομαστε τις ανωμαλιες των ωαρίων κ δεχόμαστε τοσο ευκολα του σπέρματος. 

Άλλο ανωμαλίες ωαρίων άλλο "δεν κάνεις καλά ωαρια γενικά".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Ποια η διαφορα; 

Ότι σε όλες τις γυναίκες δεν είναι όλα τα ωάρια καλά κάποια θα είναι ανώμαλα κάποια υγιή,οπως κ στο φυσικό κύκλο.οτι δεν είναι κάτι που λύνεται αυτό πάντα έτσι θα είναι.τωρα που θα ξανά κάνουμε διέγερση μπορεί να κάνουμε τέσσερα υγιή εμβρυα και δέκα ανώμαλα τι σημαίνει αυτό ότι έχουμε πρόβλημα με τα ωάρια όχι.θελω να πω ότι με μία μόνο διέγερση κ εμβρυομεταφορα δεν μπορεί κανένας γιατρός να λέει αυτό σαν συμπέρασμα.αν είχε κάνει τρεις συνεχόμενες κ δεν προχωρούσαν να το πει αλλά όχι με τη πρώτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Ότι σε όλες τις γυναίκες δεν είναι όλα τα ωάρια καλά κάποια θα είναι ανώμαλα κάποια υγιή,οπως κ στο φυσικό κύκλο.οτι δεν είναι κάτι που λύνεται αυτό πάντα έτσι θα είναι.τωρα που θα ξανά κάνουμε διέγερση μπορεί να κάνουμε τέσσερα υγιή εμβρυα και δέκα ανώμαλα τι σημαίνει αυτό ότι έχουμε πρόβλημα με τα ωάρια όχι.θελω να πω ότι με μία μόνο διέγερση κ εμβρυομεταφορα δεν μπορεί κανένας γιατρός να λέει αυτό σαν συμπέρασμα.αν είχε κάνει τρεις συνεχόμενες κ δεν προχωρούσαν να το πει αλλά όχι με τη πρώτη.

Κορίτσι μου δυστυχώς η αντίσταση στην ινσουλινη που έχω δημιουργεί θεματάκια στα ωαρια!!!σίγουρα το γεγονός ότι έκανα 2 "φυσιολογικά εμβρυα" δε σημαίνει κατι.στατιστικα είναι πάρα πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που μου πήραν και που προχώρησαν!!!Φυσικά ο γιατρός μου δεν μου είπε τίποτα για δανεικά και τέτοια!!!πάνω στα δικά μου θα παλέψουμε!!!γι'αυτό και έκανα εξέταση να δούμε αν είναι και οργανικό όλο αυτο ή γονιδιακό.δυστυχως τα λάθη του παρελθόντος τα πληρώνω τώρα!!!Κακή διατροφή,τσιγαρο,ξενύχτια όπως καταλαβαινεις έχουν συνέπειες!!!Επίσης οι πολυκυστικες ωοθήκες δημιουργούν πολλά ωαρια αλλά και πολλά "τζουφια".δεν μπορώ να ρίξω την ευθύνη στο σπέρμα γιατί απλά το PGD δεν έδειξε τίποτα από αυτά!!!Την ευθύνη την παίρνω εγώ και προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για να το διορθώσω!!!Όσο περνάει από το χέρι μου θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ!!!διατροφή,τέλος τσιγαρο,γυμναστική και ότι άλλο καλύτερο μπορώ!!!Δυστυχώς οι γιατροί είναι ώμοι σε κάποια πραγματα αλλά η λογική μου αυτή την στιγμή λέει ότι έχει δίκιο!!!μη ξεχνάς ότι είχα και 3 αποβολές από φυσιολογική σύλληψη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αυτο που λες τωρα συμφωνω. Προηγουμενως ομως μιλουσες γενικα κ ελεγες οτι δεν γινεται να μας λενε για τα ωαρια οτι φταινε. 

Κ να διευκρινισω οτι εγω δεν ειμαι υπερ η κατα κανενος. Απλα στην προκειμενη περιπτωση η κοπελα εγραψε οτι θα κανει καποιες εξετασεις γονιδιακες για να δουνε τι φταιει. Εσυ ομως ησουν απολυτη οτι δεν φταινε τα ωαρια. Εγω δεν υποστηριζω οτι φταινε. Αλλα δεν μπορω κ να πω οτι δεν φταινε. Αν εβγαινε τοσο ευκολα ενα συμπερασμα τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα για ολους μας.  

Επισης το να λεει ενας γιατρος οτι δεν κανει μια κοπελα καλα ωαρια δεν σημαινει οτι δεν κανει ποτέ καλα ωαρια. Αυτο εχει μεγαλη διαφορα. Κ στο λεω αυτο γιατι ανεφερες αριθμους. Εμενα πχ αν μου ελεγε ο γιατρος μου οτι καναμε 10 εμβρυα αλλα μονο τα 4 ηταν υγιη κ ειχαμεαποκλεισει τον αντρικο παραγοντα προφανως κ θα συμπεραινα οτι εχουν καποιο θεμα τα ωαρια μου. 

Οχι ολα αλλα καποια. Οποτε απο κει κ περα θα επραττα αναλογα με τις οδηγιες του γιατρου μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...