Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Ευχαριστώ Karen. Εάν θυμάμαι καλά η Ζετα έχει βλαστοκυστες στην κατάψυξη. Εγώ έκανα χθές ωοληψια και την Δευτέρα θα είναι 3 ημερών. Με ρώτησε και η γιατρός εάν προτιμώ να περιμένουμε να γίνουν 5 ημερών. Μέχρι τώρα την πρώτη φορά με φάρμακα και δεν είχαμε καθόλου γονιμοποίηση. Την δεύτερη ήταν φυσικός κύκλος και τώρα που ξανάπηρα φάρμακα και έχουμε επιλογή της αναμονής δεν ξέρω.. Εσείς πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να βάλεις 5 ημερών? Σίγουρα έχει υψηλότερα ποσοστά επιτυχίας όμως κάποια έμβρυα που θα ζούσαν στην μήτρα της γυναίκας δεν φτάνουν σε βλαστοκυστη στο εργαστήριο. Εσείς τι πιστεύετε κορίτσια?

Στο κέντρο που είμαι είναι υπέρ των βλαστοκύστεων. Εμείς επειδή θα στέλναμε δείγματα γενετικού υλικού των εμβρύων στην Αθήνα επειλέξαμε να τα κάνουμε 5 ημερών. Απλά την Τρίτη ημέρα είχα 25 έμβρυα κ την 5η ημέρα μόνο 7...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona @Bloublou85  Θέλω να ακούω την γιατρό γιατί αλλιώς φαίνεται σα να το παίζω έξυπνη και της λέω εγώ τι να κάνουμε. Σίγουρα οι βλαστοκυστες έχουν καλύτερα ποσοστά εμφυτευσης όμως.

Ίσως να ήταν καθαρή ατυχία που δεν πέτυχες @nikona. Πιστεύεις ότι έκανε κάτι λάθος ο γιατρός σου?

@Zeta. Με 25 έμβρυα που είχατε νομίζω είναι παραλογο να μην περιμένεις. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο γιατρό που δεν θα περίμενε να γίνουν βλαστοκυστες. Έχεις πολυκυστικες? Πως έκανες τόσα πολλά? Το ερώτημα είναι εάν θα κάνανε το ίδιο και στην δική μου περίπτωση όπου έχουμε 3 έμβρυα...?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

@nikona @Bloublou85  Θέλω να ακούω την γιατρό γιατί αλλιώς φαίνεται σα να το παίζω έξυπνη και της λέω εγώ τι να κάνουμε. Σίγουρα οι βλαστοκυστες έχουν καλύτερα ποσοστά εμφυτευσης όμως.

Ίσως να ήταν καθαρή ατυχία που δεν πέτυχες @nikona. Πιστεύεις ότι έκανε κάτι λάθος ο γιατρός σου?

@Zeta. Με 25 έμβρυα που είχατε νομίζω είναι παραλογο να μην περιμένεις. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο γιατρό που δεν θα περίμενε να γίνουν βλαστοκυστες. Έχεις πολυκυστικες? Πως έκανες τόσα πολλά? Το ερώτημα είναι εάν θα κάνανε το ίδιο και στην δική μου περίπτωση όπου έχουμε 3 έμβρυα...?!

Πολυκυστικές ναι... το παράδειγμα με εμένα το έθεσα για να πω, πως χάνονται πολλά έμβρυα μέχρι να φτάσουν την 5η μέρα... κ εγώ ακολουθώ πιστά τη γιατρό μου... αν αμφισβητείς κάποιον δεν υπάρχει λόγος για συνεργάζεται μαζί του. Κάνε οτι σου πει η άποψή μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver μου ειλικρινα δεν ξέρω τι μπορει να εφταιξε τις πρωτες δυο φορες. Και η γιατρος που πηγαμε μετα μας ειπε οτι με τετοιες καλες συνθηκες κ τοσο καλα εμβρυα( τα ειδε στις φωτο που μας εδωσαν) θα επρεπε να ειχαμε τουλαχιστον αρχομενη εγκυμοσυνη. 

Παντως μια διαφορα σημαντικη που καταλαβα ηταν στην εμβρυομεταφορα. Αυτη τη φορα πώς να το εξηγησω δεν ξερω...αισθανθηκα οτι ο καθετηρας οντως μπηκε μεσα μου. Τις πρωτες δυο στο άλλο κεντρο δεν ενιωθα κατι ιδιαιτερο. 

Κι εγω πιστευω να ακουσεις την γιατρο σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

@nikona @Bloublou85  Θέλω να ακούω την γιατρό γιατί αλλιώς φαίνεται σα να το παίζω έξυπνη και της λέω εγώ τι να κάνουμε. Σίγουρα οι βλαστοκυστες έχουν καλύτερα ποσοστά εμφυτευσης όμως.

Ίσως να ήταν καθαρή ατυχία που δεν πέτυχες @nikona. Πιστεύεις ότι έκανε κάτι λάθος ο γιατρός σου?

@Zeta. Με 25 έμβρυα που είχατε νομίζω είναι παραλογο να μην περιμένεις. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο γιατρό που δεν θα περίμενε να γίνουν βλαστοκυστες. Έχεις πολυκυστικες? Πως έκανες τόσα πολλά? Το ερώτημα είναι εάν θα κάνανε το ίδιο και στην δική μου περίπτωση όπου έχουμε 3 έμβρυα...?!

Κοίταξε,κι εγώ με τρία εμβρυα είχα μεινει κ έβαλα τη πρώτη φορά τριών ημερών,τη δεύτερη βλαστοκυστη.τι θέλω να πω οτι κ στις δύο απέτυχα.τωρα αν όλα είναι ευνοϊκά κ το ενδομητριο σου είναι σούπερ μία χαρά θα πάνε τα πράγματα.η γιατρός σου τι άποψη έχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Zeta. Ναι κατάλαβα ότι χάσατε πολλά αλλά τουλάχιστον έμειναν και κάποια. Εχω ακούσει ιστορία με πολλά σαν τα δικά σου που δεν έμεινε τίποτα στην αναμονή..

@nikona Άρα έτσι όπως τα λες στο προηγούμενο κέντρο γίνονταν καλά τα υπόλοιπα αλλά ίσως όχι η εμβρυομεταφορα.. ? Εγώ από την προηγούμενη φορά θυμάμαι ότι η εμβρυομεταφορα μου φάνηκε πανεύκολη σαν τεστ παπ χωρίς καθόλου πόνο ή ενόχληση.

@Bloublou85 Ναι τίποτα δεν εξασφαλίζει την απόλυτη επιτυχία αλλιώς θα μέναμε όλες με την πρώτη..Η γιατρός μου μου έχει κλείσει ήδη ραντεβού για αυριο για μεταφορά 3 ημερών αλλά το σκεφτόταν και για βλαστοκυστη. Δεν ξέρω με ποία κριτήρια αποφασίζει ο γιατρός εάν πρέπει να περιμένεις ή όχι.. Μήπως από την μορφολογια του εμβρύου όταν τα κοιτούν στο μικροσκόπιο? Εσύ ξέρεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

@Zeta. Ναι κατάλαβα ότι χάσατε πολλά αλλά τουλάχιστον έμειναν και κάποια. Εχω ακούσει ιστορία με πολλά σαν τα δικά σου που δεν έμεινε τίποτα στην αναμονή..

@nikona Άρα έτσι όπως τα λες στο προηγούμενο κέντρο γίνονταν καλά τα υπόλοιπα αλλά ίσως όχι η εμβρυομεταφορα.. ? Εγώ από την προηγούμενη φορά θυμάμαι ότι η εμβρυομεταφορα μου φάνηκε πανεύκολη σαν τεστ παπ χωρίς καθόλου πόνο ή ενόχληση.

@Bloublou85 Ναι τίποτα δεν εξασφαλίζει την απόλυτη επιτυχία αλλιώς θα μέναμε όλες με την πρώτη..Η γιατρός μου μου έχει κλείσει ήδη ραντεβού για αυριο για μεταφορά 3 ημερών αλλά το σκεφτόταν και για βλαστοκυστη. Δεν ξέρω με ποία κριτήρια αποφασίζει ο γιατρός εάν πρέπει να περιμένεις ή όχι.. Μήπως από την μορφολογια του εμβρύου όταν τα κοιτούν στο μικροσκόπιο? Εσύ ξέρεις?

Εγώ σαν κριτήριο γνωρίζω ότι όταν έχουν στη διάθεσή τους τουλάχιστον 4-5 εμβρυα περιμένουν για βλαστοκύστες,τωρα αν έχουν 2-3 κ είναι καλά δεν το ρισκαρουν.απο την άλλη ή δική μου άποψη είναι ότι όσα έμβρυα φτάνουν στο εργαστήριο σε βλαστοκυστη είναι αποδεδειγμένη ή δυναμική τους αυτό μονο.συνηθως όταν ένα έμβρυο τριών ημερών είναι μορφολογικα άριστο δηλ ΑΑ ή εμβρυολογος είναι σχεδόν σίγουρη ότι θα φτάσει σε βλαστοκυστη.απο την άλλη έχουμε δει κ μέτρια εμβρυα τελικά να δίνουν μωρά,γι αυτό σου λέω αν είναι να γίνει θα γινει.κοιτα να απολαύσεις αύριο τη στιγμή,να είσαι χαλαρή κ θα έρθει το μωράκι.ολα κορίτσια παίζουν σημαντικό ρόλο ποσο εύκολα θα γίνει ή εμβρυομεταφορα,τι συνθήκες έχουν στα εργαστηρια,ολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

@nikona @Bloublou85  Θέλω να ακούω την γιατρό γιατί αλλιώς φαίνεται σα να το παίζω έξυπνη και της λέω εγώ τι να κάνουμε. Σίγουρα οι βλαστοκυστες έχουν καλύτερα ποσοστά εμφυτευσης όμως.

Ίσως να ήταν καθαρή ατυχία που δεν πέτυχες @nikona. Πιστεύεις ότι έκανε κάτι λάθος ο γιατρός σου?

@Zeta. Με 25 έμβρυα που είχατε νομίζω είναι παραλογο να μην περιμένεις. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο γιατρό που δεν θα περίμενε να γίνουν βλαστοκυστες. Έχεις πολυκυστικες? Πως έκανες τόσα πολλά? Το ερώτημα είναι εάν θα κάνανε το ίδιο και στην δική μου περίπτωση όπου έχουμε 3 έμβρυα...?!

Καλή επιτυχία κορίτσι τη Δευτέρα.Δεν είναι πάντως σίγουρο ότι με τις βλαστοκύστες πετυχαίνεις εγκυμοσύνη.Τα έμβρυα 3 ημερών είναι μια χαρά.Μη σε αγχώνει τίποτα.Πάνε τη Δευτέρα να κάνεις την ετ και όλα να πάνε καλά σου εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver κι εγω καπως ετσι το ενιωθα τις πρωτες δυο φορες. Σαν παπ.

Εμενα η μητρα μου ειναι με οπισθια αριστερη κλιση και καμψη. Αρκετα δυσκολη θεση. 

Τωρα την τελευταια φορα, η γιατρος αφιερωσε πολυ περισσοτερο χρονο μεχρι να βρει τον "δρομο" και εγω καταλαβαινα την διαδρομη που εκανε ο καθετηρας στο εσωτερικο μου. Ενιωθα ενα "γδαρσιμο" όπου τον οδηγουσε η γιατρος. 

Και να επισημανω οτι 5 ημερες πριν, στην ωοληψια εκανε την ιδια διαδρομη η γιατρος ακριβως γιατι ηθελε να δει τον δρόμο που θα ακολουθησει κ στην εμβρυομεταφορα ωστε να μην κανει καποιο λαθος εκεινη την ωρα. 

Τελος, τηςεδωσα καποιαστιγμη ναδει το dvd απο την δεθτερη υστεροσκοπησηπου εκανα. Και μου ειπε οτι σε αυτο dvd δεν φαινεται κατι γιατι ο καθετηρσς με την καμερα δεν ειναι στο εσωτερικο της μητρας αλλα κάπου αλλου....δεν βρηκαν λεει τον σωστο δρομο. (Αυτην την υδτεροσκοπηδη την εκανα με τον προηγουμενο γιατρο).

Οπότε οπως καταλαβαινεις μου μπηκαν ιδεες απο τοτε... 

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια για την ετ. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2018 at 3:19 ΜΜ, ο/η Magaiver είπε:

Όχι προς το παρόν το πλάνο είναι τριών ημερών. Λες να περιμένω να γίνουν βλαστοκυστες?

Ποσά πηρατε τωρα με διέγερση ήσουν τι φάρμακα πηρες;Την πρωτη δεν γονιμοποιηθηκαν κανενα;η ειχαν ανωμαλια;φυσικός κύκλος περπάτησαν. Βλαστοκυστες;οι εμβρυολογοι τι ειπαν να τ αφήσετε η να τα συνεχίσουν και θα περπατήσουν η θα χαθούν;Καλυτερα 2_3ημερων αναλόγως το ιστορικό και την εξέλιξη ωαρίων εχουμε δει έμβρυα εξω να μην οερπαταν και μέσα να συνεχίζουν καλη επιτυχια εγω εβαλα δυο κρυο συντήρηση οχι βλαστοκυστες και δεν το ρισκαρω γιατι δεν εχω τα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

@Magaiver κι εγω καπως ετσι το ενιωθα τις πρωτες δυο φορες. Σαν παπ.

Εμενα η μητρα μου ειναι με οπισθια αριστερη κλιση και καμψη. Αρκετα δυσκολη θεση. 

Τωρα την τελευταια φορα, η γιατρος αφιερωσε πολυ περισσοτερο χρονο μεχρι να βρει τον "δρομο" και εγω καταλαβαινα την διαδρομη που εκανε ο καθετηρας στο εσωτερικο μου. Ενιωθα ενα "γδαρσιμο" όπου τον οδηγουσε η γιατρος. 

Και να επισημανω οτι 5 ημερες πριν, στην ωοληψια εκανε την ιδια διαδρομη η γιατρος ακριβως γιατι ηθελε να δει τον δρόμο που θα ακολουθησει κ στην εμβρυομεταφορα ωστε να μην κανει καποιο λαθος εκεινη την ωρα. 

Τελος, τηςεδωσα καποιαστιγμη ναδει το dvd απο την δεθτερη υστεροσκοπησηπου εκανα. Και μου ειπε οτι σε αυτο dvd δεν φαινεται κατι γιατι ο καθετηρσς με την καμερα δεν ειναι στο εσωτερικο της μητρας αλλα κάπου αλλου....δεν βρηκαν λεει τον σωστο δρομο. (Αυτην την υδτεροσκοπηδη την εκανα με τον προηγουμενο γιατρο).

Οπότε οπως καταλαβαινεις μου μπηκαν ιδεες απο τοτε... 

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια για την ετ. 

 

Την ίδια κλίση έχουμε νικονα στη μήτρα,κ μένα όλο έσπρωχνε κ έβρισκε εμπόδια,γι αυτό τώρα θα καταγράψουμε από πριν τη θέση για να μη γίνει πάλι το ίδιο.εμενα είχε ματωσει κιόλας τη τελευταία φορά εκείνο το πλαστικό που μεταφέρει τα εμβρυα κ το άλλαξε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Eleni73 είπε:

Εχω αρχίσει να νιώθω πονάκια περιόδου ειναι η 9η μέρα απο την ετ σήμερα ... να ανησυχήσω λέτε; 

Εγω αισιοδοξο το ακουω ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eleni73 είπε:

Εχω αρχίσει να νιώθω πονάκια περιόδου ειναι η 9η μέρα απο την ετ σήμερα ... να ανησυχήσω λέτε; 

Δεν νομίζω οτι υπάρχουν ξεκάθαρα συμπτώματα για επιτυχία ή αποτυχία... να είσαι ήρεμη μέχρι την χοριακή σου!!! Τετάρτη είναι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eleni73 είπε:

Εχω αρχίσει να νιώθω πονάκια περιόδου ειναι η 9η μέρα απο την ετ σήμερα ... να ανησυχήσω λέτε; 

Σου θυμιζω την @nikona που λιγο πριν παρει την θετικη χοριακη, ειχε απογοητευτει επειδη αισθανοταν οτι θα αδιαθετησει.... και τσουππππ θετικη χοριακη !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ μου μακάρι αλλα το μυαλό πάει αλλού... @Zeta. μου όχι Σαββατο μου είπαν 15 μέρες γιατι ηταν μικρό το εμβρυάκι 2 ημερων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eleni73 είπε:

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ μου μακάρι αλλα το μυαλό πάει αλλού... @Zeta. μου όχι Σαββατο μου είπαν 15 μέρες γιατι ηταν μικρό το εμβρυάκι 2 ημερων

Ψυχραιμία κορίτσι μου... μην δηλητηριάζεις το μυαλό σου. Ξεκουράσου κ μην σκέφτεσαι αρνητικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eleni73 συμφωνω οτι δεν υπαρχουν σημαδια...δυστυχως ειναι τόσο ψυχοφθόρος αυτή η αναμονή....δεν ξερουμε τι να σκεφτούμε!

Ευχομαι να ειναι καλο σημαδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eleni73 Είναι πολύ δύσκολο να μην βάζεις κακά σενάρια με το μυαλό σου. Δεν βοηθάει όμως σε τίποτα. Λίγες μέρες έμειναν μέχρι την χοριακη. Πως περνάς την μέρα σου? Είσαι με κόσμο ή μόνη? Μπορεί να είναι και θετικό που έχεις κάποιες ενοχλήσεις όπως λέει η @ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ στεναχωρεθηκα τωρα που δεν σου ευχηθηκα με το καλο! 

Τωρα μετρησα τις ημερες. Παρασκευη εκανες ωοληψια οπότε σημερα θα τα βαζατε!

Με το καλο λοιπον @Magaiver μου. Ευχομαι να γαντζωθουν τα εμβρυακια στη μητρα σου και να πανε ολα καλα!

Πότε με το καλό η χοριακη? 

Υπομονη, ξεκουραση και αισιοδοξια όσο μπορεις!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 @nikona κορίτσια μου ήταν να τα βάλουμε σήμερα. Μόλις γύρισα από την γιατρό. Όμως τελικά αποφασίσαμε να περιμένουμε να δούμε εάν θα μας δώσουν βλαστοκυστες. Οπότε το αναβαλαμε για Τέταρτη. 

@sansa ναι έχεις δίκιο ότι και οι βλαστοκυστες δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσουν. Αλλά και η γιατρός μου είπε ότι με τις βλαστοκυστες έχεις πιο πολλη πληροφορία. Τώρα έχουμε 3 και θέλουμε από αυτά να βάλουμε τα δύο. Φαίνονται και τα 3 ίδιας καλής ποιότητας αλλά εάν περιμένουμε άλλες δύο μέρες για βλαστοκυστες θα δούμε ποία είναι όντως τα δύο καλύτερα και θα βάλουμε αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...