Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμος κ περιοδος. Μειωνεται το γαλα???


Recommended Posts

Πιστεύω πως κανένας τρόπος δ είναι σωστός η λάθος. Κάθε μαμά κάνει ότι τη βολεύει. Εγώ δ ήθελα να μάθει τ μωρο να κοιμάται στο κρεβάτι μας κ ο άντρας μ στον καναπέ. Δεν την έχω πάρει ούτε ένα βράδυ. Αλλά περάσαμε κ μια φάση που ξυπνούσε όλο μα όλο τ βράδυ κ συγκεκριμένα μέχρι τις 2 τη νύχτα μόλις την έβαζα στην κούνια ούρλιαζε λες κ την χτυπούσε ρεύμα. Εννοείται πως δ της στέρησα ποτέ την αγκαλιά κ μπορεί να την κρατούσα κ 3 κ 4 ώρες μέχρι τελικά να καταφέρω να την βάλω στην κούνια της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Vivi.Nik. εμένα κοιμάται στις 10 με 10.30 κ μ ξυπνούσε στις 8. Όσο θηλάζα ξυπνουσε για να φάει στις 12 στις 3 κ τέλος στις 6.30 7. Τώρα με τ ξενο ξυπνάει στις 3 κ στις 7. Ευτυχώς τρώει κ ξανά κοιμάται. Ενδιάμεσα όμως θα ξυπνήσει άλλες 3 4 φορές κ είτε θέλει αγκαλίτσα για 5 λεπτα είτε απλά λίγο κούνημα όπως είναι στην κούνια της. Έχει τώρα μια βδομάδα π κατεβάζω τα παντζούρια σε όλο τ σπιτι κ εκεί π ξυπνούσε στις 8 τώρα τ τραβάει ως τις 9 και. Καλά περάσαμε κ μια φάση π μέχρι τις 2 ενώ κοιμόταν από τις 10 στην αγκαλιά μ δ με άφηνε να τη βάλω στην κούνια κ μετά ξυπνούσε ανά μισή με μια ωρα ως τ πρωι. Κράτησε σύνολο 2 μήνες. Οπότε τώρα οι 4 5 μ ξυπνάω μ φαίνονται πραγματικά τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δεν διαφωνώ ότι μας έχουν ανάγκη και φυσικά πρέπει να κοιμόμαστε και μαζί τους αλλά για όσες εργάζονται είναι πολύ δύσκολο κάθε βράδυ να μην κοιμάσαι και την επόμενη μέρα να πρέπει να σηκωθείς νωρίς και να πας στην δουλειά. Θα υπάρξει αργά ή γρήγορα εκνευρισμός ο οποίος κάνει κακό σε όλους

δηλ όσες δεν εργάζονται  είναι μες τν..τρελή χαρά και στην ξεκούραση...

Τέλος Πάντως  γνώμη σου είναι δεκτή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

δηλ όσες δεν εργάζονται  είναι μες τν..τρελή χαρά και στην ξεκούραση...

Τέλος Πάντως  γνώμη σου είναι δεκτή 

Μην παραποιεις τα λόγια μου @mommy96. Δεν είπα ότι όσες δεν εργάζονται είναι μέσα στην χαλάρωση και την ξεκούραση. Φυσικά και είναι γνώμη μου και φυσικά και θα την υποστηρίξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα πολύ ζόρικος ήταν και είναι στον ύπνο...! ακόμα δεν κοιμάται πάνω από 4 ώρες σερί...! οι 3 πρώτοι μηνες κούραση στ φουλ... 

Κάθε 15 λεπ... λέω όλα έτσι είναι;;;;;; 

Μετά τ πήγε μισή ώρα μετά 1 ώρα..  Και τώρα 4...

Στην κούνια ούτε που να ακουμπήσει..Δεν ήθελε.. 

πλέον μαζί μας ακόμα...Για πολοοουυυυυς  λόγους...!Ο μπαμπάς δεν έφυγε ποτέ... Τώρα έρχεται ξ το 2ο μωρό πάρτυ αχαχαχ!!! Υγεία να έχουν!!!!Όλα τα παιδιά!!!! Και θα έρθει η στιγμή που δε θα θέλουν άλλο μαζί μας .. Ούτε αγκαλιά... !!!!

Και σίγουρα κάνουμε όλες το καλύτερο για τα καμάρια μας αλίμονο... Η κάθε μια ξέρει την ανάγκη του παιδιού της!!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Μην παραποιεις τα λόγια μου @mommy96. Δεν είπα ότι όσες δεν εργάζονται είναι μέσα στην χαλάρωση και την ξεκούραση. Φυσικά και είναι γνώμη μου και φυσικά και θα την υποστηρίξω.

είπες για όσες εργάζονται είναι δύσκολο!!! δε είπα κάτι άλλο.. 

Για οοολες  είναι δύσκολα όλα..  Το να είσαι μαμά γενικά είναι δυσκολο!

κ χαλάρωσε... κουβέντα κάνουμε.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ και τους δύο μου γιους τους θηλαζα 2.30 Χρόνια. Περίοδο μου ερχόταν στους 3 μήνες...το γάλα όμως κανονικά...το μωράκι σου μεγαλώνει και έχει περισσότερες απαιτήσεις. Το κυριότερο είναι να μην αγχώνεσαι...Και ακόμα κάτι...προσπάθησε να καταλάβει το μωρό σου ότι το στήθος είναι η τροφή του και όχι νανούρισμα...το λέω γιατί μαθαίνει...Και καταλήγουμε να είναι στο στήθος μας συνέχεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω τώρα δ δουλεύω κ κανα δύο φορές π την πήρα στο κρεβάτι ξημερώματα δ κοιμήθηκα καλά. Κοιμόμαστε τ μεσημέρι μαζί συνήθως κ πάλι ξυπνάει στα 30 με 40 λεπτά. Απλά θεωρώ ότι όσο πιο γρήγορα μπαίνουν σε μια σχετική σειρά με υπνο φαγητό κτλ τόσο πιο εύκολο είναι για τη μαμά να κάνει κπ πράγματα. Φυσικά κ τπτ δ είναι απόλυτο. Ακόμη κ κάθε δυάδα μαμάς παιδιού είναι διαφορετική κ μοναδική. Όλα θέλουν υπομονή. Ο θηλασμός ο αποθηλασμος ο ύπνος κτλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

είπες για όσες εργάζονται είναι δύσκολο!!! δε είπα κάτι άλλο.. 

Για οοολες  είναι δύσκολα όλα..  Το να είσαι μαμά γενικά είναι δυσκολο!

κ χαλάρωσε... κουβέντα κάνουμε.... 

Εσύ χαλάρωσε λίγο και διόρθωσε το υφάκι σου. Κουβέντα κάνουμε σημαίνει ότι δεχόμαστε όλες τις γνώμες ακόμα και αν διαφωνούμε. Είπες ότι υπονόησα ότι όσες δεν εργάζονται είναι ξεκούραστες, εκτός αν δεν ξέρεις τι γράφεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εσύ χαλάρωσε λίγο και διόρθωσε το υφάκι σου. Κουβέντα κάνουμε σημαίνει ότι δεχόμαστε όλες τις γνώμες ακόμα και αν διαφωνούμε. Είπες ότι υπονόησα ότι όσες δεν εργάζονται είναι ξεκούραστες, εκτός αν δεν ξέρεις τι γράφεις.

Δεν ασχολούμαι άλλο!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary  δεν μειώνεται το γάλα όταν δεν θηλάζεις βράδυ για ένα 7ωρο! Εφόσον θηλάζεις συχνά την υπόλοιπη μέρα.. Και εμένα όσο κοιμόταν σερί το βράδυ δεν τον ξυπνούσα να θηλάσει, δεν μειώθηκε η παραγωγή καθόλου. Μου το είχε πει και μαία κιόλας πως "πρέπει" να το κάνω αυτό, συχνά την ημέρα για να χορτάσει και να μπορώ να ξεκουράζομαι το βράδυ! Για να αυξηθεί  η παραγωγή αν σε αγχώνει το θέμα βγάζε και γάλα με θήλαστρο. 

Όσον αφορά τον παιδικό ύπνο είναι φυσικά στο χέρι της καθεμιάς τι θα κάνει..
Εγώ είμαι υπέρ του να κοιμάται το παιδί στο δικό του κρεβατάκι στο δωμάτιο των γονιών για όσο χρειάζεται (το πρώτο 6μηνο λένε για θέμα ασφάλειας) και μετά στο δικό του δωμάτιο.
Εγώ προσωπικά τον έβαλα στο δικό του δωμάτιο 4 μηνών και βολεύτηκε πολύ καλά. Θήλασα αποκλειστικά έως 10 μηνών και όταν ξυπνούσε απλά πηγαινοερχόμουνα.. Είχα εγκαταστήσει μία πολυθρόνα στο δωμάτιο του και τον θήλαζα εκεί βράδυ  όταν ξυπνούσε. Ποτέ δεν του στέρησα την αγκαλιά ή τα χάδια, εννοείται.
Είμαι υπέρ του προγράμματος στον ύπνο και στη διατροφή του, όπως και του να έχει τον χώρο του. Βολεύτηκε πολύ καλά στο κρεβατάκι του και όταν φτάνει η ώρα που κοιμάται, από μικρός εκεί περιμένει να πάει.. Δεν θεωρώ πως το παιδί χρειάζεται να κοιμάται με τους γονείς του..    
Μου αρέσει επίσης με τον άντρα μου να είμαστε μόνοι στο δωμάτιο μας, δεν είναι μόνο για το σεξ που είναι σημαντικό κομμάτι φυσικά, αλλά πριν κοιμηθούμε, θα μιλήσουμε, θα χαβαλεδιάσουμε λίγο και θα διαβάσουμε κανένα βιβλίο.. Όλα αυτά δεν γίνονται με τον μικρό στο δωμάτιο. 

Να χαίρεστε τα μωράκια σας όλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, αυτο με τον υπνο, ειναι πολυ προσωπικο θεμα-πραγματικα κι αν δε μιλαμε για ακραιες καταστασεις, θεωρω πως δεν υπαρχει σωστο κ λαθος..

Εγω την μικρη την εχω στην κρεβατοκαμαρα. Σε λιγους μηνες, αν συνεχιστουν ετσι καλα οι βραδυνοι της υπνοι θα την παω στο δωματιο της. Δεν ξερω ομως αν θα εκανα το ιδιο σε περιπτωση που η μικρη μου ξυπνουσε καθε 2ωρο. Οσο για τον υπνο στο κρεβατι των γονιων, εγω δεν την βαζω ποτε να κοιμαται εξαρχης στο κρεβατι μας, μου αρεσει ομως οταν ξυπναει κατα της 6:30 να την θηλαζω ξαπλωμενη κ να κοιμαται διπλα μας. Μου αρεσει οταν ξυπναμε ολοι μαζι κ μας γελαει χουζουρευοντας!! Επειτα ο μπαμπας της παει στη δουλεια..! Δε θα ηθελα αυτο να το κανει τακτικη κ να μην μπορει να γινει αλλιως, θα ηθελα ομως καπου καπου να το κανουνε κ να την χαιρομαστε ετσι!! Οπως επισης οταν αρχισει κ μεγαλωνει θελω να ξερει πως αν τρομαξει, αν ποναει ή αν απλα το θελει τοσο πολυ, μπορει να τρυπωσει εκει μεσα κ να διαβαζουμε ολοι μαζι παραμυθια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ όσο θηλάζαμε τον έπαιρνα στο κρεβάτι μου και με το που σταματήσαμε τον θηλασμό τον έβαλα στο κρεβάτι του στο δωμάτιό του και δίπλα του είχα ένα μονό κρεβάτι και κοιμόμουν εκεί μέχρι που έγινε 6 μηνών κάθε βράδυ! Μετά φυσικά ξεκίνησε τις προσπάθειες για μπουσούλημα και αναγκάστηκα να βγάλω το κρεβάτι το μονό από εκεί για να έχει τον απαιτούμενο χώρο για κίνηση. Τώρα που προσπαθεί να δραπετεύσει από το κρεβάτι του να δω πως θα το βολέψω γιατί φοβάμαι μην πέσει και χτυπήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τ @Lisaki 80 όσων αφορά τ υπνο τ παιδιού. Θεωρώ πως η κρεβατοκάμαρα είναι ο προσωπικός χώρος τ παιδιού με ότι αυτό συνεπάγεται. Εννοείται πως τ παιδί θα κοινηθει κ με τη μαμά αν είναι άρρωστο, αν τρομάξει η έτσι για ευχαρίστηση κ θέλω μεγαλώνοντας να τ καθιερώσουμε να κοιμόμαστε μαζί άλλα αργότερα οταβ θα ξέρει κ θα καταλαβαίνει πως γίνεται κατ' εξαίρεση. Κ γω από την πρώτη μερα την κοιμιζω στην κούνια της στο δωμάτιο μας. Ιδανικά ήθελα να τη βγάλω στους 6 7 μήνες. Δεδομένου όμως ότι περάσαμε τρελή φρίκη με τ πόσο συχνά ξυπνούσε την έβγαλα μόλις πριν από μερικές μέρες. Μπορώ να πω ότι ενώ ξυπνάει όπως ξυπνούσε κάνει πιο ήρεμο υπνο. Δε στριφογυριζει όπως στριφογυρίζε όσο ηταβ στο δωμάτιο μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...