Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προγεστερόνη


Νινα85

Recommended Posts

Κορίτσια έχω πάλι μία απορία....η προγεστερόνη αυξάνεται στον οργανισμό της γυναίκας λίγο πριν την ωορρηξία,αν δεν επιτευχθεί κύηση η τιμή της αρχίζει να πέφτει,ενώ αν επιτευχθεί εγκυμοσύνη τότε συνεχίζει να παράγεται από τον οργανισμό,επομένως είναι και ανιχνεύσιμη....τα έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ;;;Επόμενη απορία.....αν συνεχίσεις μετά την ωορρηξία και κάνεις τεστ ωορρηξίας ( για καμμιά εβδομάδα ας πούμε ) και εξακολουθούν τα τεστ να την ανιχνεύουν (έντονη γραμμή).....μπορεί να σημαίνει ότι είσαι έγκυος;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Νινα85 είπε:

Κορίτσια έχω πάλι μία απορία....η προγεστερόνη αυξάνεται στον οργανισμό της γυναίκας λίγο πριν την ωορρηξία,αν δεν επιτευχθεί κύηση η τιμή της αρχίζει να πέφτει,ενώ αν επιτευχθεί εγκυμοσύνη τότε συνεχίζει να παράγεται από τον οργανισμό,επομένως είναι και ανιχνεύσιμη....τα έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ;;;Επόμενη απορία.....αν συνεχίσεις μετά την ωορρηξία και κάνεις τεστ ωορρηξίας ( για καμμιά εβδομάδα ας πούμε ) και εξακολουθούν τα τεστ να την ανιχνεύουν (έντονη γραμμή).....μπορεί να σημαίνει ότι είσαι έγκυος;;

Καλημέρα Νίνα. Αυτό δε νομίζω να ισχύει....Δεν έχω χρησιμοποιήσει τεστ ωορρηξίας και δεν ξέρω ποια είναι η ουσία που ανιχνεύουν για να σε βοηθήσω.....Πάντως αν ήταν έτσι θα λέγονταν τεστ ωορρηξίας-εγκυμοσύνης....χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι αξιοπιστο νομιζω να λαβεις υπ οψιν σου το θετικο τεστ ωορρηξιας σαν εγκυμοσυνης...να σου πω βεβαια πως επειδη το ειχα ακουσει κ εγω εκανα ενα τεστ ωορρηξιας σε προχωρημενη εγκυμοσυνη και ειχε βγει πιο θετικο πεθαινεις χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο τεστ ωορρηξίας μετραμε την ορμόνη LH και όχι την προγεστερόνη. H LH βρίσκεται στο κορυφωμα της λίγο πριν την ωορρηξία.

Η προγεστερόνη παραγεται από το ωχρό σωματιο αφού γίνει ωορρηξία, αν υπάρχει εγκυμοσύνη συνχίζει η παραγωγή αλλιως πέφτει η προγεστερόνη και ερχεται η περίοδος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...