Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια έχω πάλι μία απορία....η προγεστερόνη αυξάνεται στον οργανισμό της γυναίκας λίγο πριν την ωορρηξία,αν δεν επιτευχθεί κύηση η τιμή της αρχίζει να πέφτει,ενώ αν επιτευχθεί εγκυμοσύνη τότε συνεχίζει να παράγεται από τον οργανισμό,επομένως είναι και ανιχνεύσιμη....τα έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ;;;Επόμενη απορία.....αν συνεχίσεις μετά την ωορρηξία και κάνεις τεστ ωορρηξίας ( για καμμιά εβδομάδα ας πούμε ) και εξακολουθούν τα τεστ να την ανιχνεύουν (έντονη γραμμή).....μπορεί να σημαίνει ότι είσαι έγκυος;;

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 4 ώρες, ο/η Νινα85 είπε:

Κορίτσια έχω πάλι μία απορία....η προγεστερόνη αυξάνεται στον οργανισμό της γυναίκας λίγο πριν την ωορρηξία,αν δεν επιτευχθεί κύηση η τιμή της αρχίζει να πέφτει,ενώ αν επιτευχθεί εγκυμοσύνη τότε συνεχίζει να παράγεται από τον οργανισμό,επομένως είναι και ανιχνεύσιμη....τα έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ;;;Επόμενη απορία.....αν συνεχίσεις μετά την ωορρηξία και κάνεις τεστ ωορρηξίας ( για καμμιά εβδομάδα ας πούμε ) και εξακολουθούν τα τεστ να την ανιχνεύουν (έντονη γραμμή).....μπορεί να σημαίνει ότι είσαι έγκυος;;

Καλημέρα Νίνα. Αυτό δε νομίζω να ισχύει....Δεν έχω χρησιμοποιήσει τεστ ωορρηξίας και δεν ξέρω ποια είναι η ουσία που ανιχνεύουν για να σε βοηθήσω.....Πάντως αν ήταν έτσι θα λέγονταν τεστ ωορρηξίας-εγκυμοσύνης....χαχαχαχα

• Like 1
  • Haha 2

δεν ειναι αξιοπιστο νομιζω να λαβεις υπ οψιν σου το θετικο τεστ ωορρηξιας σαν εγκυμοσυνης...να σου πω βεβαια πως επειδη το ειχα ακουσει κ εγω εκανα ενα τεστ ωορρηξιας σε προχωρημενη εγκυμοσυνη και ειχε βγει πιο θετικο πεθαινεις χαχαχα

• Like 1

Στο τεστ ωορρηξίας μετραμε την ορμόνη LH και όχι την προγεστερόνη. H LH βρίσκεται στο κορυφωμα της λίγο πριν την ωορρηξία.

Η προγεστερόνη παραγεται από το ωχρό σωματιο αφού γίνει ωορρηξία, αν υπάρχει εγκυμοσύνη συνχίζει η παραγωγή αλλιως πέφτει η προγεστερόνη και ερχεται η περίοδος.

• Like 5
  • Thanks 1

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...κάτι απορίες που έχω κ εγώ όμως εεεε;;;;χαχαχαχαχα

:x:x:x

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Ευχαριστούμε @Diwni καθε συμβουλη ειναι πολύτιμη!!
    • Κοριτσάκια μου, τα φωτα σας! Θηλάζω τον μπέμπη μου απ την πρωτη μερα αλλα δυστυχώς λίγο μετά τις 20 μερες δεν έπαιρνε βαρος κ δωσαμε συμπλήρωμα συνεχίζω ομως κ με τον θηλασμο χωρις να έχει δημιουργήσει καποιο πρόβλημα το μπιμπερό. Τωρα ειμαστε λιγο πριν σαραντισουμε. Το θεμα ειναι το εξης οταν του δίνω το βράδυ το συμπλήρωμα κοιμάται κανονικά προφανώς σαν πουλάκι, τον βαζω στην κούνια του αφου ρευτει κ ξυπναει οταν ξανα πεινασει δλδ συνήθως γυρω στις 3 μετα όμως ξεκινάει το μαρτύριο καθως ο μικρος μ θηλαζει πολυ λιγο κ συνέχεια δλδ δεν χορταίνει ποτε. Η παιδιατρος μου εχει πει οτι δεν πειράζει κ να τον αφήνω να θηλαζει οπως θέλει αυτος απλα ετσι το βράδυ αναγκαστικά τον εχω συνέχεια πανω μου καθως κάνει το πολυ 20-30 λεπτα αναμεσα στους θηλασμους. Τι μου προτείνετε; θελω να μάθει στην κουνια του αλλα δεν ξερω πως οταν τρώει τοαο συχνά!  
    • Νομιζω οτι το εφτασες στα ακρα αλλα σε καταλαβαινω απολυτα!!! Φανταζομαι σε περιπου 1 μηνα απο τωρα θα πας για την β'επιπεδου οπου εκει θα σε ξεψαχνισουν. Αν υπαρχει κατι στραβο σιγουρα θα το δουν εκει και θα προχωρησουν σε περιδεση (που εγω πιστευω πως ολα ειναι μια χαρα). Παρ'ολα αυτα απολαυσε το γιατι δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα. Στο λεω γιατι εγω ειμαι κρεβατωμενη λογω του οτι εχω πολυ χαμηλο πλακουντα κ περιμενω να δω αν θα ανεβει. Κι εμενα ο γιατρος μου δεν με καθησυχασε καθολου οπως εσενα η γιατρος σου. Γι'αυτο σου λεω πως ειμαι σιγουρη πως δεν εχεις κανενα προβλημα και στο ευχομαι κιολας ολοψυχα!!!
    • Μα νομίζω ότι είναι πολύ ξεκάθαρο αυτό που σου είπα. Ο γιατρός του δημοσίου μπορεί να παρακολουθεί 100 έγκυες. Η μία μπορεί να γεννήσει στις 8 το πρωί, η άλλη στις 4 το μεσημέρι κ η αλλη 2 τα ξημερώματα. Προφανώς κ δεν πρόκειται αφιλοκερδώς να είναι 24 ώρες το 24ωρο στην διάθεση σου.  Αν ρωτάς για προγραμματισμένη καισαρική, τότε ναι, μπορεί κ να υπάρχει!  Αν είσαι έγκυος με το καλό!  Εγώ στην εφημερεια πάντως, μια χαρά την πάλεψα!! 
    • Είναι μία υστεροσκοπική τεχνική...προκαλεί <γρατζουνιές> στο ενδομήτριο εικάζεται ότι απελευθερώνει αυξητικούς παράγοντες που συμβάλλουν στη βελτίωση της εμφύτευσης του εμβρύου
  • Νέες συζητήσεις