Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες ξεκινάμε εξωσωματικη τον Οκτώβρη?


Lovely

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η elena 2 είπε:

Κορίτσι μου την υστεροσκοπηση έπρεπε να την είχες κάνει από τις πρώτες. Είναι πολύ βασική εξέταση πριν την εξωσωματική. Πως νόμιζα ότι εσύ την είχες κάνει....)Εμένα ο γιατρός μου παρόλο που το απέφευγα συνέχεια μου λέει ότι χωρίς υστεροσκόπηση δεν με ξεκινά εξωσωματική, θέλει να μπει να δει ο ίδιος εσωτερικά όλη τη μήτρα μου να ξέρει τι γίνεται εκεί μεσα.Οπότε ναι.σου προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη να την κάνεις. 

Έπρεπε  μην μου την τρομοκρατεις γιατί δεν την κάνουμε καλά με τίποτε. Ε και εγώ μετά από πέντε εξωσωματικές την έκανα και όχι μόνο υστεροσκοπηση αλλά και πολλές ακόμη που δεν είχαν γίνει αν και δεν μου έφταιξε αυτό τέλος πάντων. Ήρθε η ριμάδα η ακόμη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Jennaki F λυπάμαι για αυτό το αποτέλεσμα.Εύχομαι σύντομα να πάρεις τα πάνω σου πάλι.

Όσο για τον γιατρό σου, με αυτά που διάβασα εγώ θα τον άλλαζα επιτόπου. Εγώ θέλω να ασχολείται με μένα ουσιαστικά.και όχι ξεπέτα άλλη μια ασθενής...Ο γιατρός πρώτα από όλα πρέπει να σου αποπνέει εμπιστοσύνη, να σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια αναπασα ώρα και στιγμή και να μην σε κοιτάει στην τσέπη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η karen είπε:

Έπρεπε  μην μου την τρομοκρατεις γιατί δεν την κάνουμε καλά με τίποτε. Ε και εγώ μετά από πέντε εξωσωματικές την έκανα και όχι μόνο υστεροσκοπηση αλλά και πολλές ακόμη που δεν είχαν γίνει αν και δεν μου έφταιξε αυτό τέλος πάντων. Ήρθε η ριμάδα η ακόμη? 

Χαχαχαχα. Λες να την τρόμαξα την ζουζουνα. Δεν το ήθελα πάντως. Αλλά η αλήθεια είναι αυτή. Τι καλητερο ο γιατρός μας να ξέρει και να βλέπει τι γίνετε εκεί μέσα που αργότερα θα μπει το εμβρυακι μας για να φωλιασει. Αν δεν δεις το "χωράφι"από πρώτο χέρι πώς θα πας να σπείρες?στα τυφλά?

Τώρα όσο για μένα πήγαινε στο "συμβουλές πριν την εξωσωματική" να δεις το χάλι μου.και άμα βρεις άκρη δώσε μου τα φώτα σου γιατί έχω τρελαθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η elena 2 είπε:

Χαχαχαχα. Λες να την τρόμαξα την ζουζουνα. Δεν το ήθελα πάντως. Αλλά η αλήθεια είναι αυτή. Τι καλητερο ο γιατρός μας να ξέρει και να βλέπει τι γίνετε εκεί μέσα που αργότερα θα μπει το εμβρυακι μας για να φωλιασει. Αν δεν δεις το "χωράφι"από πρώτο χέρι πώς θα πας να σπείρες?στα τυφλά?

Τώρα όσο για μένα πήγαινε στο "συμβουλές πριν την εξωσωματική" να δεις το χάλι μου.και άμα βρεις άκρη δώσε μου τα φώτα σου γιατί έχω τρελαθεί. 

κάτσε να πάω να μελετήσω και άμα βγάλω άκρη θα σου τα δώσω τα φώτα μου. Απελπιστική η κατάσταση όλων μας. Εμένα έρχεται φεύγει ξανά πάλι από την αρχή η μαγκούρα και Ξ δότρια μου εξαφανισμένη. Η καθεμιά με το νταλκά της τι να πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Jennaki F λυπαμαι πολύ για το αποτέλεσμα κορίτσι μου... μη το βάζεις κάτω, είναι μια μάχη που χάθηκε, όχι ο πόλεμος..

@nikona όπως τα λέγαμε.. επέστρεψα στη  δουλειά και ξεχνιέμαι αρκετά. Κατά τ αλλά, οταν έχω πονάκια φοβάμαι οτι θα αδιαθετησω, όταν δεν έχω φοβάμαι ότι δεν υπάρχει τίποτα μέσα στην κοιλιά.. το μυαλό κάνει περίεργα παιχνίδια.. 

@peacock συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια οτι καλο ειναι να γίνει η υστεροσκοπηση. Εγώ πριν την προσπαθεια μου έκανα όλο το πακέτο λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση-scratching.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλη ερωτηση λοιπον... Στην υστεροσκοπηση βλεπει τη μητρα μεσα..στη λαπαροσκοπηση τι κανει; εχω την αίσθηση οτι γινεται αν εχεις κατι..δεν ειναι διαγνωστικη.. Η κανω λαθος; και αν κανεις υστεροσκοπηση δε σε καλυπτει κ πρεπει να κανεις λαπαροσκόπηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock δεν ξέρω να σου πω για λαπαροσκόπηση γιατί δεν έκανα. Έκανα τις δύο βασικές (σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση) και ήμουν καθαρή. Δεν μου βρήκε τίποτα, οπότε δεν χρειάζομαι λαπαροσκόπηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη λαπαροσκοπηση βλέπει όλα τα όργανα που υπάρχουν στην κοιλιακή χώρα, ωοθήκες, σάλπιγγες, μήτρα, έντερα και όλα τα αλλα (εξωτερικά εννοείται)... Μπορεί να γίνει διαγνωστική για να δει ο γιατρός αν υπάρχουν εστίες ενδομητριωσης ή συμφυσεις, δεν ξέρω κάποιον άλλο λόγο!! Είναι τελείως διαφορετική απο την υστεροσκοπηση!! Γίνεται με μια τομουλα στον αφαλό και απαιτεί μια διανυκτέρευση στο νοσοκομειο εφόσον είναι επέμβαση με ράμματα και τα σχετικά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη λαπαροσκοπηση βλέπει και μήτρα και σάλπιγγες και ωοθήκες. Ο γιατρος ανάλογα με το ιστορικό και τις υπόλοιπες εξετάσεις κρίνει ποια τεχνική πρεπει να γίνει. Και οι δυο τεχνικές ειναι ταυτόχρονα διαγνωστικές και εφόσον υπάρχει πρόβλημα και  γίνονται επιτόπου επεμβατικές. Γενικοτερα η ύστερο- ειναι ανώδυνη, γινεται με μέθη απο κάτω, ενώ η λαπαρο- ειναι κανονικό χειρουργείο με νάρκωση και τρύπημα στην κοιλιά με βελόνες.

Εμενα πχ, ο γιατρος είχε ενδείξεις για ενδομητριωση, γι αυτο μου πρότεινε διαγνωστική λαπαροσκοπηση. τελικά όντως βρήκε εστίες και τις καυτηρίασε επιτόπου. Επιπλέον, μου είχε πει οτι αφού θα μπω που θα μπω χειρουργείο, καλο ειναι να γίνει και η υστεροσκοπηση ταυτοχρόνως (με ελάχιστη επιπλέον χρέωση). Το scratching δεν το ήξερα καν, μου  είπε οταν ξύπνησα οτι το εκανε και ηταν, λέει, δώρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ!! Τα πόστ μου σταμάτησαν να χρειάζονται έλεγχο απο τους admin ??? και δημοσιεύονται χωρίς καθυστέρηση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ όταν πήγα στον χειρουργό να μιλήσουμε για την λαπαροσκόπηση μου είπε ότι ουτως ή άλλωσ θα μου έκανε και υστεροσκόπηση μαζί. Πλέον όταν μία γυναίκα κάνει λαπαροσκόπηση επιβάλλεται μου είπε και η υστεροσκόπηση συγχρόνως.

The baby to be χαίρομαι που είσαι καλά. Αυτό που λες ότι μυαλό κάνει τα δικά του έχεισ δίκιο. Υπομονή όμως. Πότε μ ετο καλό είπαμε η χοριακή;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβώς.. κι εμένα μου το είχε παρουσιάσει σαν πακέτο. Αλλα δεν το είχα εκλάβει οτι ειναι υποχρεωτικό..  Παντως η υστεροσκοπηση απ οτι ξέρω  στέκει κι απο μόνη της ως εξεταση. 

Η Παρασκευή ειναι η μεγάλη μερα @nikona Μεθαύριο!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η The Baby To Be είπε:

Η Παρασκευή ειναι η μεγάλη μερα @nikona Μεθαύριο!!! ?

Με το καλό κοριτσάκι μου.? Να είναι το δώρο σας για τα Χριστούγεννα.? Θα περιμένουμε τα ευχάριστα. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

The baby to be μαλλον εγω φταιω για την παρανοηση. Φυσικα και γινεται και μονη της η υστεροσκπηση. Απλά το σκεπτικο του γιατρου μου ειναι οτι οταν μια γυναικα υποβαλλεται σε εγχειρηση ειναι αυτονοητο οτι μια που ναρκωνεται να ελεγθει και η μητρα.

Αχχχχχ!!! Ολοψυχα ευχομαι αυριο πολυ καλη επιτυχια!!! Θα περιμενουμε τα νεα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/11/2017 at 5:25 ΜΜ, ο/η elena 2 είπε:

@Jennaki F λυπάμαι για αυτό το αποτέλεσμα.Εύχομαι σύντομα να πάρεις τα πάνω σου πάλι.

Όσο για τον γιατρό σου, με αυτά που διάβασα εγώ θα τον άλλαζα επιτόπου. Εγώ θέλω να ασχολείται με μένα ουσιαστικά.και όχι ξεπέτα άλλη μια ασθενής...Ο γιατρός πρώτα από όλα πρέπει να σου αποπνέει εμπιστοσύνη, να σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια αναπασα ώρα και στιγμή και να μην σε κοιτάει στην τσέπη. 

@elena 2 δεν ξέρω σε ποιον γιατρό να πάω... Διαβάζω εδώ μέσα διαφορα για όλους... Ο δικός μου, μου έλεγαν ότι είναι top!!! Βγαίνει στα κανάλια και μιλάει, γενικά τον προωθούν συνέχεια, γι αυτό και τον διάλεξα,έχω  απογοητευτει δεν ξέρω που να απευθυνθω... Μπορώ να πω το όνομά του εδώ μέσα ή δεν επιτρέπεται, ρωτάω γιατί δεν ξέρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Jennaki F είπε:

 Μπορώ να πω το όνομά του εδώ μέσα ή δεν επιτρέπεται, ρωτάω γιατί δεν ξέρω 

@Jennaki F όχι δημόσια δεν μπορείς να πεις αρνητικά σχόλια για κανέναν γιατρό για πολλούς λόγους :μπορεί να θεωρηθεί συκοφαντική δυσφήμιση και να έχεις νομικές συνέπειες (έχει συμβεί στο παρελθόν), είναι η γνώμη ενός ανώνυμου χρήστη του ίντερνετ εναντίον ενός επώνυμου ανθρώπου που δεν έχει καν την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον εαυτό του και απλά κάποια στιγμή θα ανακαλύψει αυτό το νήμα ψάχνοντάς το όνομά του στο google κλπ. κλπ.)

Αν θέλεις μπορείς να μοιραστείς σε ΠΜ την όποια αρνητική σου εμπειρία με όποια κοπέλα ενδιαφέρεται.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Jennaki F η επιλογή γιατρού είναι ένα δύσκολο κομμάτι, και εγώ μετά απο έναν αποτυχημένο κύκλο εξωσωματικής με 3 εμβρυομεταφορες αποφάσισα να αλλάξω γιατρό γτ δεν του είχα πια εμπιστοσύνη αν και ήταν πάντα εκει όταν θα τον έπαιρνα τηλ ή όταν θα είχα την οποιαδήποτε απορία μου απαντούσε αμέσως!! Έτσι λοιπόν, άρχισα μια έρευνα απο το διαδίκτυο, περισσότερο σε φόρουμ, αλλά και απο γνωστούς και αποφάσισα τους 2 που μου έκαναν πιο πολύ κλικ ας πούμε!! Επισκέφτηκα και τους δυο και ο ένας παρόλο που έχει μεγάλο όνομα στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή με έκανε να φύγω τρέχοντας, δεν μου αρεσε καθόλου ο τρόπος λειτουργίας του & η συμπεριφορα του(παράλληλα με εμάς μιλούσε και με αλλά ζευγάρια σε άλλα γραφεία, μας πήγε 2,5 ώρες αυτό το ραντεβού και μόνο ένα τέταρτο με τον γιατρό)!! Ο άλλος, όμως, απο την πρώτη στιγμή που αρχίσαμε να συζητάμε για την περίπτωση μου με έκανε να νιώσω υπέροχα, με χαλάρωσε πάρα πολύ, αυτός είναι και ο γιατρός μου, παρόλο που τον βλέπω και μιλάμε ελάχιστα γτ εχει τις μαιες αυτό το λίγο μου φτάνει!! 

@The Baby To Be σου εύχομαι μια τεράστια χοριακή, δώσε μας ωραία νέα αύριο να αρχίσουμε να παίρνουμε και εμείς θάρρος γτ πολύ αρνητικό έχει πέσει τελευταία!!! Με το καλό κοριτσάκι μου, ανυπομονούμε για σένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις ευχές και για την παρέα σας όλες αυτές τις μέρες, με βοηθάτε παρά παρά πολύ. Μόνο οποία έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία μπορεί να καταλάβει...

Θα σας έρθω αύριο με τα νεότερα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Jennaki F είπε:

@elena 2 δεν ξέρω σε ποιον γιατρό να πάω... Διαβάζω εδώ μέσα διαφορα για όλους... Ο δικός μου, μου έλεγαν ότι είναι top!!! Βγαίνει στα κανάλια και μιλάει, γενικά τον προωθούν συνέχεια, γι αυτό και τον διάλεξα,έχω  απογοητευτει δεν ξέρω που να απευθυνθω... Μπορώ να πω το όνομά του εδώ μέσα ή δεν επιτρέπεται, ρωτάω γιατί δεν ξέρω 

Κοριτσάκι μου γλυκό, πρώτα από όλα δεν θέλω να απογοητευεσε σε παρακαλώ πολύ.Δεύτερον αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω τον δικό μου που είναι στην Αθήνα. Και να σου πω  και καποια πραγματα για αυτον.Εσύ σε ποια περιοχή μένεις, εννοώ Αθήνα ή επαρχία. Τρίτον όχι δεν μπορείς να αναφέρεις το όνομα του. Μόνο με προσωπικό μήνυμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Jennaki F είπε:

@elena 2 δεν ξέρω σε ποιον γιατρό να πάω... Διαβάζω εδώ μέσα διαφορα για όλους... Ο δικός μου, μου έλεγαν ότι είναι top!!! Βγαίνει στα κανάλια και μιλάει, γενικά τον προωθούν συνέχεια, γι αυτό και τον διάλεξα,έχω  απογοητευτει δεν ξέρω που να απευθυνθω... Μπορώ να πω το όνομά του εδώ μέσα ή δεν επιτρέπεται, ρωτάω γιατί δεν ξέρω 

μπορεις αν θελεις να μου στειλεις μνμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!!

The baby to be και πάλι σου εύχομαι καλή επιτυχία!! Θα περιμένουμε τα νέα σου!!

Κορἰτσια εγώ σήμερα πήγα για υπέρηχο και ο γιατρός είδε ότι έχω ένα κυστικό ωοθηλάκιο στη μία ωοθηκη 26 χιλ. Είμαι στη 10η μέρα ενε΄σεων καταστολής και περίμενα περιοδο χθες ή σήμερα. Αλλά ΄μαλλον θα εχω καθυστέρηση. Στεναχωρέθηκα λίγο. Αν δεν φύγει με την περιοδο τι θα γινει;;;Σας εχει τυχει κάτι αναλογο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η The Baby To Be είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις ευχές και για την παρέα σας όλες αυτές τις μέρες, με βοηθάτε παρά παρά πολύ. Μόνο οποία έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία μπορεί να καταλάβει...

Θα σας έρθω αύριο με τα νεότερα ❤️

Πες μας !!!! Τι έγινε;; Περιμένουμε !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...