Rosemary

Τεστ ωορρηξιας

4 απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Κοριτσια, προχθες παρηγγειλα τεστ ωορρηξιας της hometest!! Πριν 3 μηνες τα ειχα χρησιμοποιησει σε εναν κυκλο μου κ αντιμετωπισα το εξις προβλημα: δεν σκουρυνε ποτε τοσο πολυ η δευτερη γραμμουλα ωστε να εχει πιο εντονο χρωμα απο την γραμμη αναφορας... δηλ την πρωτη κ τη δευτερη μερα που τα εκανα, εμφανιστηκε μονο η γραμμη αναφορας που δειχνει την εγκυροτητα του τεστ. Την τριτη μερα ειδα μια αχνη δευτερη γραμμη.. την επομενη η γραμμη σκουρυνε αλλα δεν ηταν πιο σκουρη απο την γραμμη αναφορας (αρα το τεστ δεν ηταν θετικο).. υπεθεσα πως την επομενη θα μου γινει θετικο.. αυτο ομως δεν συνεβει ποτε.. τις επομενες ημερες η γραμμη εξαφανιζοταν.. Αγχωθηκα μηπως δεν κανω ωορρηξια.. Να σημειωσω οτι ο κυκλος μου ειναι 25-29 ημερες.. εχετε χρησιμοποιησει τετοια τεστ? Ειχατε παρομοιο προβλημα??

0

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Κάποιους μήνες μου έχει συμβει και εμένα.. Νομίζω πως συμβαίνει γιατι η lh δεν ανεβαίνει στα μέγιστα δυνατα επίπεδα.. παρόλα αυτά σε εμένα τουλάχιστον ακόμη και εκείνους τους μηνες η ωορρηξία γινοταν κανονικά. Το ξέρω γιατι παράλληλα πήγαινα και στο γυναικολόγο να τσεκάρω με τον υπέρηχο το μέγεθος του ωοθυλακιου το οποίο ήταν συνήθως έτοιμο να σπάσει. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να επισκεφτώ και το γιατρό για να είμαι σίγουρη. Επίσης μπορείς να κάνεις και ένα άλλο πολύ αξιόπιστο τσεκαρισμα. 7 μέρες μετά απο τη μερα που θα θεωρησεις οτι εκανες ωορρηξία κανε μια εξέταση προγεστερονης.  Αν είναι πάνω από 15 τότε η ωορρηξία έγινε κανονικά. Αν δε ειναι και πανω απο 20 ακομη καλύτερα. Όσο πιο ποιοτική είναι η ωορρηξία τόσο πιο πολλή προγεστερόνη παράγεται. Η προγεστερόνη είναι το Α και το Ω για την εμφύτευση του γονιμοποημενου ωαρίου στο ενδομήτριο. Εγώ ειχα θέμα με τα επίπεδα αυτής της ορμόνης και δεν το γνώριζα οποτε έχασα αρκετούς μήνες προσπαθώντας μάταια.

1

Καλημέρα κορίτσια!rosemary εχεις τραβηξει καμια φωτογραφια να μας δείξεις να σου πω άμα είναι θετικό?Στα τεστ ωορρηξίας έχω κάνει διατριβή τους τελευταίους 4 μήνες.Πάντως άμα η μέρα που σου βγαίνει σκούρο και ας μην είναι και πολύ άμα πέφτει 14-15 μέρες πριν τη περίοδο σου τότε 100% είναι θετικό.Εγώ έτσι το κατάλαβα.Επίσης κατάλαβα ότι από τη μέρα που μου βγαίνει θετικό την επόμενη μέρα είναι η ωορρηξία ή άμα έχω 2 συνεχόμενα θετικά τη τρίτη μέρα έχω.

1

στις πριν 9 ώρες, ο/η deka είπε:

Δυστυχως δεν εχω φωτο.. παντως η γραμμη ωορρηξιας ηταν λιιιγο πιο ανοιχτοχρωμη απο την γραμμη αναφορας.. τις επομενες ημερες ξεθωριαζε.. αυτο που με αγχωνει ειναι μηπως δεν μου ανεβαινει πολυ η Lh και δεν κανω καλη ωορρηξια.. παντως αν κ σε αυτον τον κυκλο μου συμβει το ιδιο, θα ενηνερωσω τη γιατρο μου, μηπως κ μου πει να εξετασω την προγεστερονη οπως προτεινε η Gelie.. ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις ρε κοριτσια..

1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Υπερβολική? Οχι! Αγενής? Να γίνεις!!!!! Να τους το κόβεις μαχαίρι! Αη σιχτιρ πια με τις ερωτησεις τους!
    • Σ ευχαριστώ πολύ!!!Το θέμα είναι ότι ο προηγούμενος γυναικολόγος που πήγαινα μου είπε για μικροπολυκυστικές ωοθήκες ιδίως της δεξιάς.Πολλοί γιατροί όμως δεν δέχονται αυτή την ορολογία.Ο καινούργιος μου γιατρός ε'ιδε τις ορμόνες μου μου είπε δεν είναι όυτε άριστες ούτες κακές. Και όταν τον ρώτησα αν ευθύνονται αυτές που έκανα 14 μήνες να συλλάβω μου είπε ναι όμως είχα την παλίνδρομη να αντιμετωπίσω και είχα αλλού το μυαλό μου να τον ρωτήσω περισσότερα.Σε κάνενα δίμηνο που θα πάω για ΠΑΠ θα τον ρωτήσω περισσότερα.Ευτύχως που ανοίγεται θεματάκια για να θυμάμαι τι θέλω να του πώ!!!!
    • Κοριτσι μου καλησπερα κι από μενα! Σου στελνω μια συζητηση που είχαμε σχετικά με το πως ξεχωρίζουμε τις απλές πολυκυστικές ωοθήκες από το συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών: Αν εχει ΣΠΩ (συνδρομο πολ. ωοθ.) είναι κατι το οποίο θα πρεπει να το γνωρίζεις... είναι διαφορετικό σε κάθε γυναίκα οπότε μόνο ενας γιατρός θα σε βοηθησει να καταλαβεις τι εχεις.
    • Kατερινάκι μου και γω έχω ωοθήκες πολυκυστικής υφής και ορμόνες καλές.Αλλά η περιόδος κυμαίνεται από 30-38 μέρες κάθε μήνα όπως θέλει.Τελικά έχω το σύνδρομο ή απλά φαίνεται μόνο στον υπέρηχο?Και θέλω να ρωτήσω τον γιατρό μου και ξεχνάω.
    • Ασε Χριστιάννα μου εγώ νομίζω παίρνω βραβείο!!! Λιποθυμίες, εμεττοι, διαρροιες και η μόνη λύση να με παει κάποιος ημιλιπόθυμη σε νοσοκομείο να με αρχίσουν στις ενέσεις. Εχω λιποθυμήσει απο τον πόνο μέσα σε δημοτικo ιατρείο και η κοπέλα που εργάζοταν εκει με βλέπει να μπαίνω μέσα και να πέφτω κάτω. Ψυχολογικό κοντεύω να πάθω!!! Δωσε μου θετική ενέργεια να κάνω κανενα παιδάκι να γλυτώσω!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!!
  • Νέες συζητήσεις